*

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατία και μεταθέσεις  (Αναγνώστηκε 26980 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 09, 2009, 07:59:17 μμ »
Μας συγκίνησες........

Δεν με ενδιαφέρει να σε συγκινήσω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:53:26 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 09, 2009, 08:05:16 μμ »
...Το ωράριο εξαντλητικό, 7ωρο τουλάχιστον γιατί όταν υπάρχει δουλειά κάθεσαι μέχρι το απόγευμα, χωρίς τις διακοπές βέβαια, το αντικείμενο αδιάφορο (σε σύγκριση με το σχολείο ειδικά...) οι κόντρες μεταξύ διοικητικών-εκπαιδευτικών αλλά και γενικότερα, ασταμάτητες. ...
Ναι moon . Η κούραση είναι τίμημα που πληρώνεις για να είσαι κοντά στο σπίτι σου. Δίνεις κούραση και πονοκέφαλο και αδιάφορη δουλειά και παίρνεις μικρή απόσταση από το σπίτι σου. ΔΕΝ χρειάζεται να παίρνεις ΚΑΙ τα μόρια της οργανικής σου.
Το ότι θα αδειάσουν τα γραφεία εάν κοπεί η πριμοδότηση των μορίων είναι κενό επιχείρημα. Το γεγονός ότι αυτή την στιγμή τα γραφεία στελεχόνται από καθηγητές είναι έτσι κι αλλιώς στα όρια της παρανομίας. Οι θέσεις που καταλαμβάνουν είναι θέσεις διοικητικών υπαλλήλων οι οποίοι θα έπρεπε να προσληφθούν για να κάνουν αυτές τις δουλειές. Είναι σαν να παίρνεις έναν εργαζόμενο που προσλήφθηκε στο γραφείο ως διοικητικός, με πτυχίο φιλολογίας, πληροφορικής, αγγλικής κτλ κτλ και να τον αποσπάς σε σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 09, 2009, 08:19:31 μμ »
Ναι moon . Η κούραση είναι τίμημα που πληρώνεις για να είσαι κοντά στο σπίτι σου. Δίνεις κούραση και πονοκέφαλο και αδιάφορη δουλειά και παίρνεις μικρή απόσταση από το σπίτι σου. ΔΕΝ χρειάζεται να παίρνεις ΚΑΙ τα μόρια της οργανικής σου.
Το ότι θα αδειάσουν τα γραφεία εάν κοπεί η πριμοδότηση των μορίων είναι κενό επιχείρημα. Το γεγονός ότι αυτή την στιγμή τα γραφεία στελεχόνται από καθηγητές είναι έτσι κι αλλιώς στα όρια της παρανομίας. Οι θέσεις που καταλαμβάνουν είναι θέσεις διοικητικών υπαλλήλων οι οποίοι θα έπρεπε να προσληφθούν για να κάνουν αυτές τις δουλειές. Είναι σαν να παίρνεις έναν εργαζόμενο που προσλήφθηκε στο γραφείο ως διοικητικός, με πτυχίο φιλολογίας, πληροφορικής, αγγλικής κτλ κτλ και να τον αποσπάς σε σχολείο.
Δηλαδή happiness θέλεις να πεις ότι επειδή θα έπρεπε οι θέσεις αυτές να καλύπτονται από διοικητικούς, δεν πρέπει οι εκπαιδευτικοί να ζητούν απόσπαση; Ξαναλέω, όσο υπάρχει η δυνατότητα θα υπάρχουν και αιτήσεις και θα αποσπώνται οι εκπαιδευτικοί.
Αυτό που λες "Δίνεις κούραση και πονοκέφαλο και αδιάφορη δουλειά και παίρνεις μικρή απόσταση από το σπίτι σου." δεν είναι ακριβώς έτσι. Θα μπορούσες να τα έχεις όλα αυτά παίρνοντας κανονική απόσπαση σε σχολείο. Όπως όμως στις αποσπάσεις εξωτερικού χάνεις την οργανική σου (γιατί θεωρείται ευνοϊκή απόσπαση), έτσι δίνουν τα μόρια της οργανικής στους αποσπασμένους στους φορείς ως κίνητρο. Αλλιώς ποιος θα πήγαινε;

Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην προσπαθεί το καλύτερο για τον εαυτό του ή και για την οικογένειά του. Το καλύτερο δεν σημαίνει ότι είναι το πιο δίκαιο κιόλας. Δε νομίζω όμως ότι υπάρχουν και πολλοί που τους προτάθηκε να πάρουν απόσπαση σε φορέα και είπαν "όχι, είναι άδικο!". Όλοι αναγνωρίζουμε ότι υπάρχει πρόβλημα, αλλά δεν θα λυθεί αν δεν ζητήσω εγώ κι εσύ απόσπαση. Και αυτοί που μπορούν να το λύσουν δεν θα το κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος bkanenas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 09, 2009, 08:36:29 μμ »

Τώρα έχω έναν χρόνο αποσπασμένη και πρέπει να πω ότι το να δουλεύεις σε γραφείο, πέρα από τα μόρια, είναι από τα χειρότερα πράγματα που μπορεί να σου συμβεί. Το ωράριο εξαντλητικό, 7ωρο τουλάχιστον γιατί όταν υπάρχει δουλειά κάθεσαι μέχρι το απόγευμα, χωρίς τις διακοπές βέβαια, το αντικείμενο αδιάφορο (σε σύγκριση με το σχολείο ειδικά...) οι κόντρες μεταξύ διοικητικών-εκπαιδευτικών αλλά και γενικότερα, ασταμάτητες. Πού θέλω να καταλήξω; Ότι αν δεν ήταν και τα μόρια, κανένας δε θα ζητούσε να αποσπαστεί σε γραφείο (μέσα στα γραφεία οι 7 στους 10 είναι εκπαιδευτικοί). Το μόνο που θα γινόταν ίσως αν άλλαζε το καθεστώς μοριοδότησης των αποσπασμένων σε φορείς, είναι ότι τα πιο χοντρά βύσματα θα έπαιρναν απόσπαση πλέον σε σχολείο και οι υπόλοιποι αναγκαστικά θα "συμβιβάζονταν" με τα γραφεία.

Όταν ακουω τέτοια @#%$%$@....
ΔΕΝ είναι από τα χειρότερα γιατι ξαναβάζετε βύσμα και ξαναπάτε.
Αν δεν ήταν τα μόρια βεβαίως και θα πήγαιναν κάποιοι που το έχουν μεγάλη ανάγκη. Σε αυτούς μάλιστα δε θα κακοφαίνοταν να δουλευουν αφου δεν έχουν μάθει να τα ξύνουν. Όπως για παράδειγμα κάποιοι που είναι σε ΑΕΙ χωρίς τα μόρια. Αλλα εμφανίζεις το φόρτο εργασίας ως επιχείρημα. Πόσες μερες συμβαίνει αυτο? 10,20?

Η επιχειρηματολογία σου δεν έχει βάση.Γνωρίζω και προσωπικά παραδείγματα. Όχι μόνο πήρε την απόσπαση αλλά είναι και επιθετικός προς τους συναδέλφους που πάνε να εξυπηρετηθούν. Αξιοκρατία παντού. Ψάξτε αλλου για κορόιδα.

edit το αν η αντισταθμιση μορίων-φόρτου είναι σωστή το φωνάζουν και οι τρόποι που μετέρχεστε.
όταν πάτε σε σχολείο θα λέτε: ΕΓΩ? κουράστηκα τόσα χρόνια. ΕΓΩ ξέρω τον τάδε και πάλι θα χώνετε συναδέλφους. Αυτοί είστε έτσι κινείστε. Τι ήθος θα μάθετε στα παιδιά ?? Αυτό με το οποίο πορεύεστε όλη τη ζωή σας?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2009, 08:45:44 μμ από bkanenas »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:53:26 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 09, 2009, 08:42:18 μμ »
Δηλαδή happiness θέλεις να πεις ότι επειδή θα έπρεπε οι θέσεις αυτές να καλύπτονται από διοικητικούς, δεν πρέπει οι εκπαιδευτικοί να ζητούν απόσπαση; Ξαναλέω, όσο υπάρχει η δυνατότητα θα υπάρχουν και αιτήσεις και θα αποσπώνται οι εκπαιδευτικοί.
όχι δεν είπα κάτι τέτοιο. εννοείται ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να εκμεταλευτεί μία δύνατότητα που του παρέχει ο νόμος (εκεί στηρίζεται άλλωστε και η λογική των "παραθύρων"). απλά λέω ότι το καθεστώς των αποσπάσεων αυτών πρέπει να αλλάξει και να μην περιλαμβάνει τα μόρια της οργανικής. και το επιχείρημα "Αλλιώς ποιος θα πήγαινε; " δεν έχει βάση. Εάν κοπούν τα μόρια της οργανικής και δεν πηγαίνει κανένας, ας προσληφθούν διοικητικοί όπως ούτως ή άλλως θα έπρεπε να γίνει. δεν θα υποστηρίξω ένα άδικο status quo επειδή σε άλλη περίπτωση το ΥΠΕΠΘ θα βρεθεί προ των ευθυνών του.
Αυτό που λες "Δίνεις κούραση και πονοκέφαλο και αδιάφορη δουλειά και παίρνεις μικρή απόσταση από το σπίτι σου." δεν είναι ακριβώς έτσι. Θα μπορούσες να τα έχεις όλα αυτά παίρνοντας κανονική απόσπαση σε σχολείο.
Ισχύει ότι η δουλειά σε κάποιο σχολείο μπορεί να είναι πολύ κουραστική, αλλά αυτή ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι είναι η δουλειά μας. Και ως γνωστόν "όλες οι δουλειές είναι κουραστικές, όταν γίνονται καλά". δλδ το επιχείρημα "και στο σχολείο που είναι κοντά στο σπίτι μου θα κουραζόμουνα" δεν ισχύει , καθώς η κούραση στο "κοντά στο σπίτι μου " σχολείο είναι ίδια με το "μακριά από το σπίτι μου" σχολείο. Το πρώτο όμως το ζητάς γιατί σε εξυπηρετεί, οπότε θυσιάζεις τα όποια οφέλη έχεις στο "μακριά από το σπίτι μου" σχολείο.
Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην προσπαθεί το καλύτερο για τον εαυτό του ή και για την οικογένειά του. Το καλύτερο δεν σημαίνει ότι είναι το πιο δίκαιο κιόλας. Δε νομίζω όμως ότι υπάρχουν και πολλοί που τους προτάθηκε να πάρουν απόσπαση σε φορέα και είπαν "όχι, είναι άδικο!". Όλοι αναγνωρίζουμε ότι υπάρχει πρόβλημα, αλλά δεν θα λυθεί αν δεν ζητήσω εγώ κι εσύ απόσπαση. Και αυτοί που μπορούν να το λύσουν δεν θα το κάνουν.
Εάν εσύ και γω δεν πιέσουμε (και δεν ψηφίσουμε καταλλήλως), εννοείται ότι "αυτοί που μπορούν να το λύσουν δεν θα το κάνουν." Επίσης, πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι εδώ δεν μιλάμε απλά για συναδέλφους που έχουν μία οργανική σε περιφέρεια μακριά από το σπίτι τους και προσπαθούν να πάνε λίγο πιο κοντά. Μιλάμε για συναδέλφους που έχουν μία οργανική κάπου, και στην συνέχεια ζητάνε ΕΠΙ ΤΟΥΤΟΥ μετάθεση για περιοχή με πολλά μόρια , όντας εξασφαλισμένοι ότι δεν θα την υπηρετήσουν ποτέ, έτσι ώστε να μαζέψουν τα απαιτούμενα μόρια γρηγορότερα από τους υπόλοιπους.
Και τέλος ναι, ο καθένας θα προσπαθεί να κάνει το καλύτερο για τον εαυτό του. Το που θα τραβήξει ο καθένας την γραμμή άπτεται στις αντοχές του και στην συνειδητοποίησή του.

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 09, 2009, 08:46:11 μμ »
Καταρχάς μίλα πιο όμορφα.
Αν εσύ τα ξύνεις στο σχολείο δε σημαίνει ότι κάνω κι εγώ το ίδιο και εννοείται πως δεν είναι 10-20 μέρες. 10-20 μέρες είναι αυτές που είσαι χαλαρά. Βεβαίως και υπάρχουν άνθρωποι που κάθονται όπως σε όλες τις υπηρεσίες, προφανώς όμως δεν είναι όλοι έτσι γιατί οι υπηρεσίες δουλεύουν.

Την αξιοκρατία πρέπει να τη ζητήσεις από εκεί που μπορούν να τη δώσουν. Εγώ είμαι υπέρ του να μην υπάρχουν αυτές οι αποσπάσεις, αλλά όσο υπάρχουν θα προσπαθώ να την παίρνω. Απλώς ίσως λέω αυτό που οι άλλοι ντρέπονται να πουν.

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 09, 2009, 08:50:37 μμ »
moon συγχαρητήρια πάντως που είσαι η μόνη που είχε το θάρρος και βγήκες και είπες και κάποια πράγματα από τη μεριά αυτών που εκμεταλλεύονται αυτές τις καταστάσεις, αν και δεν συμφωνώ καθόλου με τη λογική σου. Τα μόρια αυτά που παίρνεις εσύ και ο οποιοσδήποτε αποσπασμένος σε γραφείο στερούν εμένα και τους άλλους που πάμε με το σταυρό στο χέρι. Μου λες εσύ τώρα, εσύ αν είχες μπάρμπα δεν θα το' κανες; Η απάντηση είναι πως είμαι πολύ περήφανος για να παρακαλάω τον καθένα να μου κάνει τέτοιου είδους εξυπηρετήσεις. ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ! Αυτό όμως δε σημαίνει πως δεν θα φωνάζωτο άδικο. Να πάρεις τα μόρια εκεί που μένεις αυτό είναι το σωστό. και μη μου λες γι δουλειά γιατί γνωστούς έχω στα γραφεά και άντε να δουλεύει ένα 10%. Οι υπόλοιποι καφέ, τάβλι και πασιέντζα! Και αν ήθελε το υπουργείο ας διόριζς διοικητικους για τις δουλειες αυτες. Γιατί να καθυστερώ εγώ να πώ σπίτι μου επειδή υπάρχουν αυτοί που παίρνουν τρελά μόρια χωρίς να βγουν από το σπίτι τους; Είναι ΑΔΙΚΙΑ και πρέπει να σταματήσει, να κάνουμε ότι περνάει απτο χέρι μας να σταματήσει αυτή η κοροιδία. Αλλά στη χώρα της αρπαχτή και της μίζας τι περιμένεις; Μακάρι να γινόταν η ενωμένη Ευρώπη και να μας διοικούσαν οι Βρυξέλλες. Αλλιώς άνθρωποι δεν θα γίνουμε ποτέ εδώ πέρα.

Αποσυνδεδεμένος bkanenas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 09, 2009, 08:53:51 μμ »
Καταρχάς μίλα πιο όμορφα.
Αν εσύ τα ξύνεις στο σχολείο δε σημαίνει ότι κάνω κι εγώ το ίδιο και εννοείται πως δεν είναι 10-20 μέρες.


Καταρχάς απάντα στα επιχειρήματα. Επιπλέον το "εσύ" εσυ το χρησιμοποιείς γι αυτό σου επιστρέφω την  παρατήρησή σου. Σε κάθε κανόνα υπάρχουν και εξαιρέσεις χωρίς απαραίτητα να σημαίνει οτι είσαι μια από αυτές.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 09, 2009, 09:00:43 μμ »
bkanenas και moon μην ξεκινήσετε καβγά γιατί τα μηνύματά σας θα διαγραφούν

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 09, 2009, 09:04:29 μμ »
Καταρχάς απάντα στα επιχειρήματα. Επιπλέον το "εσύ" εσυ το χρησιμοποιείς γι αυτό σου επιστρέφω την  παρατήρησή σου. Σε κάθε κανόνα υπάρχουν και εξαιρέσεις χωρίς απαραίτητα να σημαίνει οτι είσαι μια από αυτές.

Δε βλέπω και κανένα επιχείρημα για να απαντήσω. Σε δηλώσεις τύπου "εγώ ξέρω κάποιον που πήρε απόσπαση και τώρα κάθεται και είναι και επιθετικός" δεν υπάρχει καν λόγος να απαντήσω γιατί αν αρχίσουμε να συγκρίνουμε ποιον ξέρει ο καθένας και πόσο δουλεύει αυτός, δεν τελειώνουμε ποτέ.
Το τι θα συμβεί αν κάποτε οι αποσπάσεις στα γραφεία δεν πριμοδοτούνται με τα μόρια της οργανικής δεν μπορείς να το ξέρεις. Εγώ λέω ότι δεν θα κάνει κανένας αίτηση εσύ λες ότι θα κάνουν οι πολύ εργατικοί που την έχουν πραγματικά ανάγκη. ΟΚ. Μακάρι να γίνει κάποτε να δούμε και τι θα συμβεί.

Και τα σχόλια "όταν πάτε σε σχολείο θα λέτε: ΕΓΩ? κουράστηκα τόσα χρόνια. ΕΓΩ ξέρω τον τάδε και πάλι θα χώνετε συναδέλφους. Αυτοί είστε έτσι κινείστε. Τι ήθος θα μάθετε στα παιδιά ?? Αυτό με το οποίο πορεύεστε όλη τη ζωή σας?" είναι τόσο αυθαίρετα που επίσης δεν υπάρχει λόγος να απαντήσω. Εξάλλου έχω κάνει ήδη 6 χρόνια σε σχολείο, τα 5 μακριά από το σπίτι μου και δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα. Και επίσης λόγω ειδικότητας ήμουν συνήθως αυτή που έχωναν, όχι αυτή που έχωνε.

Αποσυνδεδεμένος jonas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 09, 2009, 09:06:08 μμ »
  @moon

  Σχετικά με το επιχείρημά σου ότι τα γραφεία θα ήταν άδεια, αν δεν υπήρχε η πριμοδότηση δεν συμφωνώ διότι υπάρχουν πολλοί εκπαιδευτικοί που παίρνουν απόσπαση σε γραφεία της ίδιας περιφέρειας ή τους "αναγκάζουν" να πάρουν απόσπαση εκεί. Απλά δεν θέλουν να είναι σε σχολείο. Δεν είναι λίγοι.

  Τώρα σχετικά με το κράξιμο που λέω εγώ για όσους παίρνουν απόσπαση σε γραφεία. Λοιπόν δεν γενικεύω και φυσικά δεν θεωρώ ότι πρέπει να μπαίνουν όλοι στο ίδιο τσουβάλι. Δεν μπορώ να κατηγορήσω κάποιον ο οποίος δεν μπορεί να πάρει μετάθεση στον τόπο του οπότε αναγκάζεται να βάλει λυτούς και δεμένους για να πάρει απόσπαση επειδή ας πούμε έχει παιδιά. Αυτούς τους εκπαιδευτικούς αν και δεν συμφωνώ με αυτό που κάνουν και το κατακρίνω τους κατανοώ.

Το πρόβλημά μου είναι με την παρακάτω κατηγορία εκπαιδευτικών

  Νέος, ωραίος κάτω των 30 με 2-3 χρόνια στην εκπαίδευση, όλα σε γραφεία και δεν έχει μπει ακόμα σε τάξη. Ενώ έχει οριακά τα μόρια να πάρει μετάθεση για το σπίτι του δεν το κάνει αλλά αφού κανονίσει τη σίγουρη απόσπαση σε γραφείο στη συνέχεια ζητάει μετάθεση για νησί για τα μόρια

   Βλέπεις ποια είναι η διαφορά. Ο ένας απλά βρέθηκε κάπου, έκανε και ένα χρόνο την οργανική του και στη συνέχεια το κυνήγησε για απόσπαση. Αυτό το δέχομαι.
  Ο άλλος όμως πρώτα κυνήγησε την απόσπαση και μετά πήγε επίτηδες σε απομακρυσμένη περιοχή για να πάρει τα μόρια. Παρεπιπτόντως τα άτομα αυτά δεν έχουν κάνει ούτε την οργανική τους. Είναι απίστευτο, δηλαδή δεν έχουν κάτσει ούτε 1 μέρα στο νησί. Ακόμα και την ανάληψη υπηρεσίας με fax την στέλνουν. Πες μου moon αν αυτό δεν είναι πρόκληση και ανήθικο και προσβολή απέναντι σε όλους τους άλλους συναδέλφους τότε τι είναι?
  Κατά τη γνώμη μου οι εκπαιδευτικοί που λειτουργούν έτσι θα πρέπει να απολυθούν, γιατί δεν τους αξίζει να είναι εκπαιδευτικοί. Άσε που ουσιαστικά δεν είναι εκπαιδευτικοί, αφού δεν έχουν μπει σε τάξη ποτέ!!!

edit: Για όποιον βιαστεί να μιλήσει για εξαιρέσεις οι "εκπαιδευτικοί" είναι πάρα πολλοί, μιλάμε για καμιά 300αριά άτομα και λίγους λέω
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2009, 09:10:48 μμ από jonas »

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 09, 2009, 09:17:43 μμ »
 @moon

  Σχετικά με το επιχείρημά σου ότι τα γραφεία θα ήταν άδεια, αν δεν υπήρχε η πριμοδότηση δεν συμφωνώ διότι υπάρχουν πολλοί εκπαιδευτικοί που παίρνουν απόσπαση σε γραφεία της ίδιας περιφέρειας ή τους "αναγκάζουν" να πάρουν απόσπαση εκεί. Απλά δεν θέλουν να είναι σε σχολείο. Δεν είναι λίγοι.

  Τώρα σχετικά με το κράξιμο που λέω εγώ για όσους παίρνουν απόσπαση σε γραφεία. Λοιπόν δεν γενικεύω και φυσικά δεν θεωρώ ότι πρέπει να μπαίνουν όλοι στο ίδιο τσουβάλι. Δεν μπορώ να κατηγορήσω κάποιον ο οποίος δεν μπορεί να πάρει μετάθεση στον τόπο του οπότε αναγκάζεται να βάλει λυτούς και δεμένους για να πάρει απόσπαση επειδή ας πούμε έχει παιδιά. Αυτούς τους εκπαιδευτικούς αν και δεν συμφωνώ με αυτό που κάνουν και το κατακρίνω τους κατανοώ.

Το πρόβλημά μου είναι με την παρακάτω κατηγορία εκπαιδευτικών

  Νέος, ωραίος κάτω των 30 με 2-3 χρόνια στην εκπαίδευση, όλα σε γραφεία και δεν έχει μπει ακόμα σε τάξη. Ενώ έχει οριακά τα μόρια να πάρει μετάθεση για το σπίτι του δεν το κάνει αλλά αφού κανονίσει τη σίγουρη απόσπαση σε γραφείο στη συνέχεια ζητάει μετάθεση για νησί για τα μόρια

   Βλέπεις ποια είναι η διαφορά. Ο ένας απλά βρέθηκε κάπου, έκανε και ένα χρόνο την οργανική του και στη συνέχεια το κυνήγησε για απόσπαση. Αυτό το δέχομαι.
  Ο άλλος όμως πρώτα κυνήγησε την απόσπαση και μετά πήγε επίτηδες σε απομακρυσμένη περιοχή για να πάρει τα μόρια. Παρεπιπτόντως τα άτομα αυτά δεν έχουν κάνει ούτε την οργανική τους. Είναι απίστευτο, δηλαδή δεν έχουν κάτσει ούτε 1 μέρα στο νησί. Ακόμα και την ανάληψη υπηρεσίας με fax την στέλνουν. Πες μου moon αν αυτό δεν είναι πρόκληση και ανήθικο και προσβολή απέναντι σε όλους τους άλλους συναδέλφους τότε τι είναι?
  Κατά τη γνώμη μου οι εκπαιδευτικοί που λειτουργούν έτσι θα πρέπει να απολυθούν, γιατί δεν τους αξίζει να είναι εκπαιδευτικοί. Άσε που ουσιαστικά δεν είναι εκπαιδευτικοί, αφού δεν έχουν μπει σε τάξη ποτέ!!!


Προφανώς υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε αυτές τις δύο "κατηγορίες". Όταν πήρα την απόσπαση στην αρχή της χρονιάς, νόμιζα ότι θα συναντήσω κόσμο που όπως λες κι εσύ, αφού έκαναν κάποια χρόνια στην οργανική τους, πήραν απόσπαση στο γραφείο. Αυτοί τελικά είναι ελάχιστοι. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν βγάλει ρίζες εκεί μέσα και όντως δεν έχουν πατήσει ποτέ  στην οργανική τους και το λένε και ανοιχτά και με καμάρι. Δε μπορώ να ξέρω όμως τι λόγο έχει ο καθένας οπότε δε μπορώ να τους κρίνω. Εγώ δεν είμαι ούτε παντρεμένη ούτε έχω παιδιά. Μπορεί να έχω όμως κάποιο άλλο πρόβλημα, που προφανώς δεν θα αναφέρω εδώ μόνο και μόνο για να αποφύγω τις αντιπαραθέσεις.
Για αυτό λοιπόν (και δε το λέω για σένα), ας μη βιαζόμαστε να κρίνουμε τόσο αυστηρά κάποιον μόνο και μόνο επειδή έχει πάρει απόσπαση σε γραφείο.

Αποσυνδεδεμένος soron80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 09, 2009, 09:31:16 μμ »
Εγώ πάλι πιστεύω ότι "κανένας" δεν πάει με τον "Σταυρό Στο Χέρι"
Και μόνο που σκέφτομαι ότι θα πρέπει να φτάσω στα 40 (σε 12 χρόνια) για να πάω στον τόπο μου και αν πάω με πιάνει τρέλα...
Αν μου παρουσιαστεί βυσματική ευκαιρεία ΘΑ το κάνω!!
Το παρόν σύστημα μπάζει από παντού και αν στις μεταθέσεις παίζονται πολλά παιχνίδια στις αποσπάσεις απλά γίνεται πανηγύρι!!!!!

Άσχετο με το θέμα συζήτησης
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2009, 11:09:26 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 09, 2009, 09:45:30 μμ »
Άσχετο με το θέμα συζήτησης
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2009, 11:09:47 μμ από happiness »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 722
Σύνολο: 740

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.