*

Αποστολέας Θέμα: Συνοδός σε σχολική εκδρομή  (Αναγνώστηκε 35714 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 31, 2012, 01:14:30 μμ »
θα ήθελα να επανέλθω στο θέμα ρωτώντας αν μπορεί να αρνηθεί εκπαιδευτικός ειδικότητας συμμετοχή σε ημερήσια εκδρομή Δημοτικού .Υποθέτω ότι το θέμα δημιουργήθηκε για εκδρομές Β/μιας και δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό για Α/μια.
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:47 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 31, 2012, 01:45:43 μμ »
θα ήθελα να επανέλθω στο θέμα ρωτώντας αν μπορεί να αρνηθεί εκπαιδευτικός ειδικότητας συμμετοχή σε ημερήσια εκδρομή Δημοτικού .Υποθέτω ότι το θέμα δημιουργήθηκε για εκδρομές Β/μιας και δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό για Α/μια.
Χμμμ αυτό εγώ δεν το ξέρω στα σίγουρα. Εννοείς φαντάζομαι εκδρομή μακρινή που θα τελειώσει μετά τις 2 ε; Όχι περίπατο κοντινό. Εάν έχει αποφασίσει ο σύλλογος, και την ημέρα της εκδρομής διδάσκεις στο σχολείο, τότε μάλλον δεν μπορείς να το αποφύγεις χωρίς άδεια.

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 31, 2012, 02:36:39 μμ »
ερωτήθηκες αν θα συνοδευσεις ή απλά σου ανακοινώθηκε;

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 31, 2012, 04:01:26 μμ »
Εννοείς φαντάζομαι εκδρομή μακρινή που θα τελειώσει μετά τις 2 ε; Όχι περίπατο κοντινό. Εάν έχει αποφασίσει ο σύλλογος, και την ημέρα της εκδρομής διδάσκεις στο σχολείο, τότε μάλλον δεν μπορείς να το αποφύγεις χωρίς άδεια.

Ακριβώς έτσι. Μιλάμε για εκδρομή που τελειώνει το απόγευμα.

ερωτήθηκες αν θα συνοδευσεις ή απλά σου ανακοινώθηκε;

Απλά μου ανακοινώθηκε...   

Το παράξενο είναι ότι ενώ υπάρχουν ένα σωρό εγκύκλιοι για θέματα που αφορούν εκδρομές της Β/μιας, για την Α/μια βρήκα μόνο κάτι από το 1998 ( http://dim-kastell.ker.sch.gr/pd201.htm ) που αναφέρει ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί συνοδεύουν υποχρεωτικά. Αναρωτιόμουν όμως μήπως έχει αναιρεθεί αυτό από κάτι πιο καινούργιο...
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:47 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 31, 2012, 04:52:45 μμ »
Για να γίνει τέτοια εκδρομή πρέπει να έχει γίνει σύλλογος και να γραφτεί και πρακτικό. Έγινε; ήσουν παρών; Θα βοηθούσε αν μας έλεγες την σχέση εργασίας που έχεις με το σχολείο αυτό.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 31, 2012, 10:30:24 μμ »
Όντως έγινε σύλλογος και γράφτηκε πρακτικό,   μόνο που η συνεδρίαση είναι του στυλ "όποιος την πήρε χαμπάρι" και φυσικά δεν έτυχε να ήμουν παρών γιατί δεν ειδοποιήθηκα, απλά με συζητήσεις συναδέλφων έμαθα ότι αποφασίστηκε να γίνει εκδρομή στο τάδε μέρος.
Με λίγα λόγια, θεώρησε ο δ/ντης ότι "εννοείται" ότι θα συνοδεύαμε όλοι και όταν τον ρώτησα αν μπορώ να αρνηθώ να συνοδεύσω μου είπε ότι αυτό που ζητάω ισχύει μόνο στην Β/μια όχι στα δημοτικά.
Στο δημοτικό σχολείο είμαι με διάθεση από Β/μια.

Εν τέλει θα συνοδεύσω στην εκδρομή (δεν χάθηκε και ο κόσμος) απλά μου έκανε εντύπωση που άλλο ισχύει στην Α/μια και άλλο στην Β/μια, όσον αφορά την δυνατότητα άρνησης για συνοδεία στην εκδρομή και γι'αυτό ζητούσα τα φώτα σας  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2012, 10:34:27 μμ από lens888 »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 31, 2012, 11:40:33 μμ »
Εγώ προσωπικά θα έκανα φασαρία για τον τρόπο "διεξαγωγής" του συλλόγου. Η συνεδρίαση είναι σαφώς ορισμένη σε μέρα και ώρα και μετριέται και η απαρτία. Στο σχολείο σου ΔΕΝ έγινε συνέλευση και γράφτηκε στο πρακτικό ότι έγινε. Κάργα παράνομο.
Από εκεί και πέρα βέβαια κάνεις ότι έχεις διάθεση να κάνεις :)

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 01, 2012, 12:05:51 πμ »
πράγματι happiness ,όπως τα λες...
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος vasw99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 04, 2013, 01:03:26 πμ »
[quote author=bitch link=topic=11844.msg418058#msg418058 date=129769599


Με όλα τα παραπάνω θέλω να πω πως οι συνοδοί ουσιαστικά δεν πανε οι ΄ιδιοι εκδρομή. Έχω δει πολλούς συναδέλφους να είναι πολύ χαλαροί και ενίοτε ανεύθυνοι ως συνοδοί εκδρομών. Έχω δει ας πούμε να μοιράζουν οι ιδιοι ουίσκι στα παιδιά ή να χορέυουν με μαθήτριες πάνω στους ώμους τους!  ή να έχουν γίνει οι ίδιοι ντίρλα στο μεθύσι. Εξαιρέσεις θα μου πειτε αλλά συμβαίνουν. Επισης τα βράδια οι συνοδοί απλά ΔΕΝ κοιμούνται. Ορίζονται βάρδιες και οφείλουν να έχουν το νου τους. Αν σχεδιάσετε μια εκδρομή σε όλες της τις λεπτομέρειες δε θα έχετε πρόβλημα. Τα προβλήματα αρχίζουν όταν όλα αφεθούν στην τύχη τους και όταν κάνετε ακριβώς αυτό που θέλουν τα παιδιά. Ορίστε απο πριν τους κανόνες και ακολουθήστε τους τυφλά!
 
 
Επαναφέρω το θέμα κ ζητώ τη βοήθεια όποιου συναδέλφου μπορεί να με βοηθήσει καθώς αντιμετώπισα άθελά μου μα σοβαρή παραβίαση των παραπάνω. Ο συνάδελφος, που ορίστηκε ως συνοδός στη σχολική εκδρομή όπου ήμουν αρχηγός, έφερε τη σύζυγό του με τη σύμφωνη γνώμη του διευθυντή κ εν γνώσει των μαθητών, αφού αλλιώς δε θα είχαν συνοδό. Δυστυχώς, όμως, ο ...συνάδελφος... το αντιμετώπισε ως ρομαντικό ΣαβΚυρ κ όχι μόνο δε βοήθησε αλλά δημιούργησε κ πρόβλημα, επιτρέποντας στη σύζυγο να κάνει παρατηρήσεις στα παιδιά γιατί δε μπορούσε να κοιμηθεί από τις ..ομιλίες τους.. ή επιμένοντας να πάνε τα παιδια σε βραδινή διασκέδαση, την ίδια στιγμή που εγώ συνόδευσα μαθητή στο νοσοκομείο, για ίωση όπως αποδείχθηκε. Το θέμα, πέραν της προσωπικής μου πικρίας δε θα με απασχολούσε, αφού γυρίσαμε καλά κ με ευχάριστες αναμνήσεις. Ωστόσο,  οι μαθητές, που δέχθηκαν συγχαρητήρια από το ξενοδοχείο για τη συμπεριφορά τους, θεωρούν ότι προσβλήθηκαν από την κυρία, όσο κ από τις ... ρομαντικές τους χειρονομίες κ τώρα θυμήθηκαν ότι ήταν εξωσχολική, που δεν έπρεπε να βρίσκεται στην εκδρομή. Πώς μπορούν να αντιδράσουν οι γονείς, ποιά είναι η δική μου ευθύνη κ ποιά του διευθυντή σε περίπτωση που το θέμα αποκτήσει συνέχεια; Να επισημάνω ότι η συμμετοχή της στην εκδρομή ήταν ελάχιστη σε σχέση με αυτά που πλήρωσαν τα παιδιά. Ακόμη, μήπως πρέπει να αναφέρω κάτι σχετικό στην έκθεση για την εκδρομή;
[/quote]

Αποσυνδεδεμένος MARIA-APOSTOLIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 04, 2013, 09:55:24 πμ »
[quote author=bitch link=topic=11844.msg418058#msg418058 date=129769599


Με όλα τα παραπάνω θέλω να πω πως οι συνοδοί ουσιαστικά δεν πανε οι ΄ιδιοι εκδρομή. Έχω δει πολλούς συναδέλφους να είναι πολύ χαλαροί και ενίοτε ανεύθυνοι ως συνοδοί εκδρομών. Έχω δει ας πούμε να μοιράζουν οι ιδιοι ουίσκι στα παιδιά ή να χορέυουν με μαθήτριες πάνω στους ώμους τους!  ή να έχουν γίνει οι ίδιοι ντίρλα στο μεθύσι. Εξαιρέσεις θα μου πειτε αλλά συμβαίνουν. Επισης τα βράδια οι συνοδοί απλά ΔΕΝ κοιμούνται. Ορίζονται βάρδιες και οφείλουν να έχουν το νου τους. Αν σχεδιάσετε μια εκδρομή σε όλες της τις λεπτομέρειες δε θα έχετε πρόβλημα. Τα προβλήματα αρχίζουν όταν όλα αφεθούν στην τύχη τους και όταν κάνετε ακριβώς αυτό που θέλουν τα παιδιά. Ορίστε απο πριν τους κανόνες και ακολουθήστε τους τυφλά!
 
 
Επαναφέρω το θέμα κ ζητώ τη βοήθεια όποιου συναδέλφου μπορεί να με βοηθήσει καθώς αντιμετώπισα άθελά μου μα σοβαρή παραβίαση των παραπάνω. Ο συνάδελφος, που ορίστηκε ως συνοδός στη σχολική εκδρομή όπου ήμουν αρχηγός, έφερε τη σύζυγό του με τη σύμφωνη γνώμη του διευθυντή κ εν γνώσει των μαθητών, αφού αλλιώς δε θα είχαν συνοδό. Δυστυχώς, όμως, ο ...συνάδελφος... το αντιμετώπισε ως ρομαντικό ΣαβΚυρ κ όχι μόνο δε βοήθησε αλλά δημιούργησε κ πρόβλημα, επιτρέποντας στη σύζυγο να κάνει παρατηρήσεις στα παιδιά γιατί δε μπορούσε να κοιμηθεί από τις ..ομιλίες τους.. ή επιμένοντας να πάνε τα παιδια σε βραδινή διασκέδαση, την ίδια στιγμή που εγώ συνόδευσα μαθητή στο νοσοκομείο, για ίωση όπως αποδείχθηκε. Το θέμα, πέραν της προσωπικής μου πικρίας δε θα με απασχολούσε, αφού γυρίσαμε καλά κ με ευχάριστες αναμνήσεις. Ωστόσο,  οι μαθητές, που δέχθηκαν συγχαρητήρια από το ξενοδοχείο για τη συμπεριφορά τους, θεωρούν ότι προσβλήθηκαν από την κυρία, όσο κ από τις ... ρομαντικές τους χειρονομίες κ τώρα θυμήθηκαν ότι ήταν εξωσχολική, που δεν έπρεπε να βρίσκεται στην εκδρομή. Πώς μπορούν να αντιδράσουν οι γονείς, ποιά είναι η δική μου ευθύνη κ ποιά του διευθυντή σε περίπτωση που το θέμα αποκτήσει συνέχεια; Να επισημάνω ότι η συμμετοχή της στην εκδρομή ήταν ελάχιστη σε σχέση με αυτά που πλήρωσαν τα παιδιά. Ακόμη, μήπως πρέπει να αναφέρω κάτι σχετικό στην έκθεση για την εκδρομή;
[/quote]


Ακούστε και τη δική μου εμπειρία .........πριν από 9 χρόνια (φυσικά δε συνόδευσα ποτέ ξανά από τότε!) :
την πρώτη χρονιά που διορίστηκα μου είπε ο Γυμνασιάρχης να συνοδεύσω τα παιδιά της Γ Γυμνασίου σε 3μερη και δέχτηκα μόνο όταν μου είπε πως θα ακολουθήσει κι αυτός. Συνολικά ήμασταν 2 γυναίκες και 2 άντρες συνοδοί. Η άλλη "κυρία" όμως το είδε πολύ "επαγγελματικά" και έβγαλε και μεροκάματο....τις τρεις βραδιές ...σπάζοντας κρεβάτια....κυριολεκτικά....,αφού οι καθαρίστριες το ανέφεραν και είχαμε πρόβλημα με αποζημίωση φυσικά.
Ο Δ/ντής στην κοσμάρα του..."αρκεί να μην καταλάβουν τίποτα οι μαθητές" έλεγε και ξανάλεγε. Γιατί νόμιζε ότι οι μαθητές είναι ηλίθιοι...Πάλευα με τον άλλο συνάδελφο να αποφύγουμε τα χειρότερα...πoια θα ήταν τα χειρότερα δεν ξέρω...Ο συνάδερφος όμως είχε και κάποια ηλικία και το 2ο βράδυ δεν άντεξε το ξενύχτι. Ο Δ/ντής (γεράκος κι αυτός) είχε αποσυρθεί στο δωμάτιό του και φυσικά η άλλη "έβγαζε τα μάτια της"! Στην επιστροφή έτρεμα ολόκληρη από τρόμο και θυμό για την όλη κατάσταση κι  ο Δ/ντής με αφέλεια με ρωτούσε και με ξαναρωτούσε πώς τα πέρασα... Τη συγκεκριμένη κυρία τη συνέλαβαν το καλοκαίρι της ίδιας χρονιάς για πορνεία και ....της κόψαν το μισθό για 2 χρόνια ! Ε, και?????????  Το πιο ωραίο είναι όμως ότι ο συνάδερφός μου δε μ΄άφησε να τα αναφέρω όλα αυτά στην έκθεση και τα κάνανε πλακάκια με το Δ/ντή, καθώς αυτοί ήταν ντόπιοι και πολλά χρόνια φίλοι, ενώ εγώ ήμουν το ξένο σώμα..................................
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2013, 10:24:39 πμ από MARIA-APOSTOLIA »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 04, 2013, 06:09:25 μμ »
MARIA-APOSTOLIA περαστικά σου   :D :D :D
Εσύ τρόμαξες βέβαια, αλλά εγώ όπως καταλαβαίνεις πέθανα στο γέλιο  :) Το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας σου είναι ότι όταν είσαι "αλεξιπτωτιστής" σε ένα σχολείο και δεν ξέρεις τα "καθέκαστα" καλό είναι να μην κάνεις τέτοιες ταρζανιές. Το ίδιο συμπέρασμα έβγαλα και εγώ που φυσικά ως νεοδιόριστη αποφάσισα να συνοδέψω, αν και βέβαια εγώ από πριν είχα πάρει την απόφαση "πρώτη και τελευταία" και το έκανα περισσότερο για να έχω να λέω τις επόμενες χρονιές ότι "έχω συνοδέψει και δεν το ξανακάνω" :) Βέβαια η δικιά μου εμπειρία δεν ήταν τόσο άσχημη και εγώ να πω την αλήθεια μου τα βράδια κοιμόμουν κανονικά γιατί είμαι από αυτούς που δεν μπορούν να το χωνέψουν ότι πρέπει να κάνουν baby-sitting σε παιδιά Γ' λυκείου και να τα κυνηγάνε να μην βγάζουν τα μάτια τους και να μην μεθάνε. Όποτε μάλλον καλά έκανα και δεν ξανασυνόδεψα  ::)

Αποσυνδεδεμένος Nektarios/filologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 03:12:08 μμ »
Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτησω εαν καποιος αναπληρωτης ΠΔΕ μπιρει να συνοδευσει μαθητες σε πολυήμερες εκδρομές.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 07, 2019, 10:55:09 μμ »
Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτησω εαν καποιος αναπληρωτης ΠΔΕ μπιρει να συνοδευσει μαθητες σε πολυήμερες εκδρομές.

Ναι, δεν έχει σημασία αν είναι ΠΔΕ,ΕΣΠΑ ή κρατικού, ούτε αν είναι πλήρους ή μειωμένου. Από τη στιγμή που είναι μέλος του συλλόγου διδασκόντων τότε μπορεί να συνοδέψει.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 05:06:11 μμ »
Καλησπέρα.

Επανέρχομαι λίγο στο θέμα σχολικών εκδρομών  γιατί κάποια σχολεία πριν καν ξεκινήσουν κανονισαν άμεσα εκδρομές.... (περιττά τα σχολια)

Άρχισαν οι μόνιμοι χρόνια στο σχολείο να λένε ότι είμαστε υποχρεωμένοι βάση νόμου να συνοδεύουμε.
Εγώ από όσο ξέρω μόνο στο σχολικό περίπατο είμαστε υποχρεωμένοι καθώς το αναφέρει ρητά το φεκ.
Εδώ μιλάμε για εκπαιδευτική επίσκεψη με πουλμαν κτλ κτλ,  ωστόσο θα γυρίσουμε το μεσημέρι σχολείο. 
Αυτοί κατάλαβα ότι ερμηνεύουν το φεκ όπως θέλουν και προεκτεινουν αυτό που αναφέρεται για τους περιπατους  και στα υπόλοιπα είδη εκδρομών,  με εξαίρεση την ημερήσια και τις πολυήμερες. 
Στο περσινό σχολείο θεωρούσαν ότι δεν είμαστε υποχρεωμένοι να συνοδεύουμε ούτε στους σχολικούς περιπατους.  Ορισμένοι δικαιολογημενα φοβόντουσαν και έτσι το βλέπαμε και το σχολικό περίπατο σε εθελοντική βάση και το λυναμε δημοκρατικά.

Τελικά τι ξέρετε να ισχύει νομοθετικά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.