*

Ψηφοφορία

η άποψή μου για τις ευνοιοκρατικές αποσπάσεις

απαράδεκτο καθεστώς .  Θα φωνάζω όσο θα υπάρχει η αδικία αυτή .
129 (62%)
Απαράδεκτο αλλά φοβάμαι να φωνάξω .
5 (2.4%)
Απαράδεκτο αλλά δεν φωνάζω γιατί δεν θα βγεί κάτι .
44 (21.2%)
Δεν βλέπω κάτι κακό στο όλο θέμα .
14 (6.7%)
Συμφωνώ με το υπάρχον σύστημα αποσπάσεων .
16 (7.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 206

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις  (Αναγνώστηκε 73342 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 21, 2009, 02:09:31 μμ »
happiness αν έχω καταλάβει καλά , το θέμα των αποσπάσεων βρωμάει ( μακάρι να έχω καταλάβει κάτι λάθος ) .
Αν ένα σύστημα είναι π.χ. κατά 80% ευνοιοκρατικό και κατά 20% δίκαιο τότε συνολικά πως θα το χαρακτήριζες ? δίκαιο ? εγώ όχι...
Δέχομαι την ένστασή σου πάντως και άλλαξα την ψηφοφορία σύμφωνα με τα όσα είπες . Ευχαριστώ για την βοήθεια .  ;)

Υ.Γ.1  τα ποσοστά 80% και 20% που αναφέρω είναι τυχαία φυσικά . Η πραγματικότητα πρέπει να είναι πολύ χειρότερη ( μακάρι να έχω καταλάβει λάθος )
Υ.Γ.2  Μέσα σε 10 μήνες έκανα 34.000 χιλιόμετρα με το Ι.Χ. μου επειδή υπηρετώ σε δυσπρόσιτο με 9 μόρια . Την ίδια στιγμή κάποιοι συνάδελφοι  (χωρίς οικογένεια και παιδιά και χωρίς πρόβλημα υγείας ) έχουν απόσπαση στο υπουργείο και παίρνουν 10 , 11 , 12  μόρια από το σπίτι τους .  Και δεν είναι μόνο αυτό. Θα μαζέψουν  τα μόρια για μετάθεση στην Αθήνα πριν από μένα και έτσι θα παρατείνουν και την παραμονή μου εκτός Αθήνας . Θα ήθελα την άποψή σου πάνω σε αυτό .
Υ.Γ.3 Να σας προλάβω πριν πείτε ότι φταίει το σύστημα αποσπάσεων και όχι οι συνάδελφοι που παίρνουν απόσπαση .  Συμφωνώ , αλλά δεν βρίσκω το λόγο να μη φωνάξω τη στιγμή που υπάρχει η απαράδεκτη αυτή κατάσταση .  Αν ενώσουμε τις φωνές μας , ίσως μας ακούσουν οι 300 της βουλής .  Όπως βλέπετε δεν χάνω ποτέ την αισιοδοξία μου.  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:54 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 01, 2009, 08:18:36 μμ »
Β’ ΕΛΜΕ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

Για το θέμα των αποσπάσεων και πάλι…

Το θέμα των αποσπάσεων των εκπαιδευτικών έχει απασχολήσει και στο παρελθόν τον κλάδο. Σε ένα απόσπασμα από την καταγγελία που είχαμε κάνει τη 10η Σεπτέμβρη του 2007 παρατηρούσαμε:
«Ο εκπαιδευτικός κόσμος γνωρίζει εδώ και πολλά χρόνια για την αδιαφάνεια και την ευνοιοκρατία που επικρατεί κατά την εφαρμογή της διαδικασίας των αποσπάσεων.
Είναι πολλά τα παραδείγματα κατά τα οποία ενώ πραγματοποιούνται διορισμοί εκπαιδευτικών σε απομακρυσμένες περιοχές με μεγάλες ανάγκες και καλή μοριοδότηση, την επόμενη μέρα του διορισμού τους οι εκπαιδευτικοί αποσπώνται, «για χάρη της υπηρεσίας», σε μεγάλα αστικά κέντρα κοντά στο σπίτι τους, λαμβάνοντας φυσικά τα αυξημένα μόρια της απομακρυσμένης περιοχής που ποτέ δεν υπηρέτησαν».

Παρόλο που ο Υπουργός κ. Στυλιανίδης δήλωσε ότι θα αντιμετωπίσει το πρόβλημα άμεσα και παρά την κάποια μείωση αποσπάσεων εκπαιδευτικών για τις ανάγκες του ίδιου του ΥΠΕΠΘ, η τακτική που ακολουθεί το Υπουργείο Παιδείας παραμένει στην ουσία η ίδια. Τουλάχιστον όσον αφορά στα απομακρυσμένα νησιά του Νομού μας, ενώ στα χαρτιά φαίνεται ότι έχουν οργανική θέση 30 και 40 εκπαιδευτικοί, στην πραγματικότητα μόνο 10-15 εκπαιδευτικοί υπηρετούν σε αυτά. Αυτό γίνεται σε νησιά όπως οι Λειψοί, η Αστυπάλαια, η Νίσυρος αλλά και μεγαλύτερα νησιά, όπως η Πάτμος, ακόμη και η Λέρος. Το «φαινόμενο» φυσικά δεν είναι μόνο της Δωδεκανήσου, όπως φάνηκε και από την πρόσφατη καταγγελία-καταπέλτη των εκπαιδευτικών του Αι Στρατή με τους 31 αποσπασμένους καθηγητές – «φαντάσματα».

Λαμβάνοντας υπόψη του τα παραπάνω:
- Απαιτούμε διαφάνεια στη διαδικασία των αποσπάσεων. Όλες οι αποσπάσεις να γίνονται τουλάχιστον υπό το στοιχειώδη έλεγχο του ΚΥΣΔΕ και των αιρετών του κλάδου.
- Κρίνουμε αναγκαία την αναδιαμόρφωση του τρόπου που καθορίζονται οι ανάγκες της υπηρεσίας. Είναι φανερό ότι είτε δεν γίνεται σωστή καταμέτρηση των κενών οργανικών θέσεων, ή αυτή γίνεται σωστά αλλά δε λαμβάνεται υπόψη για χάρη «άλλων» σκοπιμοτήτων. Αν διοριστούν σε μια απομακρυσμένη περιοχή υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί από μια συγκεκριμένη ειδικότητα, δημιουργείται η ανάγκη για αποσπάσεις, κάτι που θα είχε αποφευχθεί με καλύτερη οργάνωση.
- Θεωρούμε επιτακτική ανάγκη να αλλάξει το καθεστώς της μοριοδότησης των αποσπασμένων και ειδικότερα:
Να μοριοδοτούνται οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί με τα μόρια της θέσης στην οποία υπηρετούν και όχι με τα μόρια της οργανικής τους θέσης ή της αρχικής τους τοποθέτησης που εγκατέλειψαν. Μια τέτοια αλλαγή στο καθεστώς της μοριοδότησης είναι βέβαιο ότι θα προκαλέσει αυτόματη μείωση των αποσπάσεων για τις «ανάγκες της υπηρεσίας» και θα φανούν οι πραγματικές ανάγκες των μετακινήσεων.
-Τέλος, απαιτούμε την πρόσληψη μόνιμων εκπαιδευτικών σε όλα τα οργανικά κενά που υπάρχουν. Με αυτόν τον τρόπο θα μειωθούν οι πραγματικές ανάγκες της υπηρεσίας για αποσπάσεις αλλά και θα σταματήσει, ή θα μειωθεί στο ελάχιστο, η πρόσληψη ωρομίσθιων, που αποτελεί ένα ακόμη σοβαρό πρόβλημα της εκπαίδευσης, όπως κατ’ επανάληψη έχει τονιστεί στο παρελθόν.

Για το Δ.Σ. της Β΄ ΕΛΜΕ

 Ο πρόεδρος                Ο γραμματέας
 Γιώργος Χλαπάνης           Παναγιώτης Ντούλας


http://www.paremvaseis.org/2008-06-02-elme.htm


Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 05, 2009, 06:56:16 μμ »
happiness αν έχω καταλάβει καλά , το θέμα των αποσπάσεων βρωμάει ( μακάρι να έχω καταλάβει κάτι λάθος ) .
Αν ένα σύστημα είναι π.χ. κατά 80% ευνοιοκρατικό και κατά 20% δίκαιο τότε συνολικά πως θα το χαρακτήριζες ? δίκαιο ? εγώ όχι...
Δέχομαι την ένστασή σου πάντως και άλλαξα την ψηφοφορία σύμφωνα με τα όσα είπες . Ευχαριστώ για την βοήθεια .  ;)

Υ.Γ.1  τα ποσοστά 80% και 20% που αναφέρω είναι τυχαία φυσικά . Η πραγματικότητα πρέπει να είναι πολύ χειρότερη ( μακάρι να έχω καταλάβει λάθος )
Υ.Γ.2  Μέσα σε 10 μήνες έκανα 34.000 χιλιόμετρα με το Ι.Χ. μου επειδή υπηρετώ σε δυσπρόσιτο με 9 μόρια . Την ίδια στιγμή κάποιοι συνάδελφοι  (χωρίς οικογένεια και παιδιά και χωρίς πρόβλημα υγείας ) έχουν απόσπαση στο υπουργείο και παίρνουν 10 , 11 , 12  μόρια από το σπίτι τους .  Και δεν είναι μόνο αυτό. Θα μαζέψουν  τα μόρια για μετάθεση στην Αθήνα πριν από μένα και έτσι θα παρατείνουν και την παραμονή μου εκτός Αθήνας . Θα ήθελα την άποψή σου πάνω σε αυτό .
Υ.Γ.3 Να σας προλάβω πριν πείτε ότι φταίει το σύστημα αποσπάσεων και όχι οι συνάδελφοι που παίρνουν απόσπαση .  Συμφωνώ , αλλά δεν βρίσκω το λόγο να μη φωνάξω τη στιγμή που υπάρχει η απαράδεκτη αυτή κατάσταση .  Αν ενώσουμε τις φωνές μας , ίσως μας ακούσουν οι 300 της βουλής .  Όπως βλέπετε δεν χάνω ποτέ την αισιοδοξία μου.  ;)

happiness δεν μου απάντησες όμως ...
έχω καταλάβει σωστά ή όχι ?
Υ.Γ.1   θα χαρώ πολύ αν κάνω λάθος ...
Υ.Γ.2   η ερώτηση προς όλους φυσικά ...


Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 05, 2009, 10:22:53 μμ »
happiness αν έχω καταλάβει καλά , το θέμα των αποσπάσεων βρωμάει ( μακάρι να έχω καταλάβει κάτι λάθος ) .
Ας μην ξανα-ανακαλύπτουμε την Αμερική...
Αν ένα σύστημα είναι π.χ. κατά 80% ευνοιοκρατικό και κατά 20% δίκαιο τότε συνολικά πως θα το χαρακτήριζες ? δίκαιο ? εγώ όχι...
define "σύστημα". Εάν αναφέρεσαι στο νομικό πλαίσιο των αποσπάσεων, θα διαφωνήσω. Οι νόμοι είναι (φαινομενικά) ουδέτεροι. Ο νόμος λέει ότι οι αποσπάσεις γίνονται για να καλυφθούν ανάγκες της υπηρεσίας, όπου προκύπτουν. Δεν λέει πουθενά να δημιουργούνται πλασματικές ανάγκες ή να επιλέγονται οι αποσπασθέντες με βάση φιλικές γνωριμίες/συγγενικούς δεσμούς/πώληση ψήφου.
Το πως χρησιμοποιούνται οι επίτηδες ασαφείς νόμοι από το πολιτικό μας σύστημα, είναι απλά αναμενόμενο (για το συγκεκριμένο πολιτικό σύστημα). Το ότι οι νόμοι είναι ασαφείς, είναι επίσης αναμενόμενο, καθώς οι νόμοι φτιάχνονται από το ισχύον πολιτικό σύστημα, και άρα εξυπηρετούν αυτό.
Άρα για να απαντήσω στην ερώτησή σου... το καθεστώς των αποσπάσεων δεν το χαρακτηρίζω τίποτα. Είναι ακριβώς αυτό που "ταιριάζει" να είναι στην υπάρχουσα πολιτική κατάσταση. Και υπάρχουν αλλαγές που μπορούν να γίνουν για να μπαλώσουν κάποιες τρύπες (και τις οποίες υποστηρίζω ασυζητητή), αλλά τα "μπαλώματα" είναι το ανώτερο δυνατόν που μπορεί να γίνει. Δεν έχω καμία αυταπάτη ότι στην εργασιακή μας πραγματικότητα θα υπάρξει δικαιοσύνη εάν δεν αλλάξει ριζικά το κοινονικοπολιτικό σύστημα (οπότε να αλλάξει ριζικά και η εκπαιδευτική πολιτική και ακόμα-ακόμα να επαναπροσδιοριστεί το τι αποτελεί "δικαιοσύνη").

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:54 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 06, 2009, 08:35:42 πμ »
Με λίγα λόγια
1) καλά έχω καταλάβει ότι βρωμάει ευνοιοκρατία το όλο θέμα .
2) καλά κάνω και φωνάζω τη στιγμή που επιθυμώ να υπάρξουν αλλαγές ( όπως και εσύ ) .

Υ.Γ. και όσο οι φωνές αυξάνουν τόσο πιο πιθανό είναι να αλλάξει το κοινωνικοπολιτικό σύστημα ...
       κοινώς η ελπίδα πεθαίνει τελευταία  ( ειδικά για τον αισιόδοξο knkn )

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 07, 2009, 09:12:55 πμ »
Εφημερίδα "ΕΘΝΟΣ"- http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=4940804

Καταγγελία ΟΛΜΕ
Ρουσφέτια με τοποθετήσεις εκεί που δεν χρειάζεται


Το Διοικητικό Συμβούλιο της ΟΛΜΕ καταγγέλλει ότι τα τελευταία χρόνια το ΥΠΕΠΘ συνειδητά επιλέγει πολιτική συνεχούς περιορισμού των περιοχών διορισμού καθηγητών, με αποτέλεσμα να διορίζονται εκπαιδευτικοί σε περιοχές που δεν υπάρχουν πραγματικά κενά και εν συνεχεία να αποσπώνται «για τις ανάγκες της υπηρεσίας».

Πρόκειται -όπως υπογραμμίζουν οι συνδικαλιστές της ΟΛΜΕ- για μια πολιτική ρουσφετιού και εξυπηρέτησης ημετέρων, η οποία ευθέως προσκρούει και στο ίδιο το Σύνταγμα.

Ας το καλό !  Εντόπισε και η ΟΛΜΕ ότι οι αποσπάσεις είναι ρουσφετολογικές ..
Άντε καιρός να εντοπίσει και τα παράθυρα στους διορισμούς και να ταχθεί υπέρ της αξιοκρατίας ...

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 12:08:07 μμ »
Κύριε πρωθυπουργέ  ,  κυρία υπουργέ παιδείας , κυρία και κύριε υφυπουργέ παιδείας ,
εύχομαι κάθε επιτυχία στο δύσκολο έργο σας .
Επειδή από την πρώτη στιγμή ( προς τιμήν σας ) ζητήσατε από όλους τους Έλληνες συμμετοχή ( και όχι ανοχή ) και επειδή όλο το προηγούμενο διάστημα κάνατε σαφές ότι στις πρώτες επιλογές της νέας κυβέρνησης είναι η παιδεία και η αξιοκρατία , πήρα το θάρρος να συντάξω αυτή την επιστολή προς εσάς με την ελπίδα να βρείτε το χρόνο να την επεξεργαστείτε .
Ένα πρώτο θέμα που θέτω είναι οι διορισμοί των εκπαιδευτικών στα δημόσια σχολεία . Φθάσαμε στο τέλος του 2009 και ενώ θα έπρεπε το σύνολο των διορισμών να γίνεται αξιοκρατικά ( μέσω Α.Σ.Ε.Π. ) , δημιουργήθηκαν ένα σωρό παράθυρα αναξιοκρατικών προσλήψεων .  Ενδεικτικά αναφέρω την Π.Δ.Σ. ( πρόσθετη διδακτική στήριξη ) ,   Βελλά , Αργυρόκαστρο , Εκκλησιαστικό Γενικό Λύκειο ,  ΤΕΛ  Μυλοποτάμου , Αργυροκάστρου ,  Αθωνιάδα ,  ΟΑΕΔ , Σιβιτανίδειος . Ήρθε η ώρα να γίνει πράξη η προεκλογική δέσμευσή σας για αξιοκρατία ξεκινώντας από τον ευαίσθητο τομέα της εκπαίδευσης ( η Παιδεία στις πρώτες προτεραιότητες ) .
Ένα δεύτερο θέμα είναι η ευνοιοκρατία που επικρατεί στις αποσπάσεις των εκπαιδευτικών οι οποίες εδώ και χρόνια πραγματοποιούνται με απόλυτα ρουσφετολογικά κριτήρια , αλλά δεν θα επεκταθώ σε αυτό .
Με την ελπίδα να πραγματοποιήσετε το αίτημα της κοινωνίας για αξιοκρατία , σας εύχομαι καλή δύναμη .

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 09:55:23 μμ »
Σύμφωνη με βρίσκει η επιστολή σου κ εύστοχα τα όσα γράφεις.Ιδιαίτερα σημαντικό το πρώτο θέμα για αξιοκρατικούς διορισμούς,το Α κ το Ω.Ωστόσο η υπουργός θέτει ως προτεραιότητα το δεύτερο,τις αποσπάσεις.Εγώ περιμένω να δω την ΠΔΣ από πίνακα αναπληρωτών,τη Σιβιτανίδειο,εκκλησιαστικά κλπ κλπ από ΑΣΕΠ κ κατάργηση της απράδεκτης ωρομισθίας.Για να δούμε αν θα προχωρήσει σε τέτοιες κινήσεις ουσίας κ πραγματικής εξυγίανσης κ αξιοκρατίας.Γιατί αν τώρα ανακαλέσει όλους τους αποσπασθέντες θα γίνει μύλος του χρόνου,έτσι μου φαίνεται,Ας τηρήσει τα κριτήρια από εδώ κ πέρα.
Υ.Γ.Οι ''υγιείς γυναίκες με κανά παιδί'' σε απομακρυσμένη περιοχή όπως ανφέρθηκε από κάποιον παλαιότερα αποτελούν πολύ σοβαρό οικογενειακό λόγο απόσπασης.Αυτό για να είμαστε λιγάκι σοβαροί κ να μην τα ισοπεδώνουμε όλα σε περίπτωση που οι ίδιοι δεν έχουμε παιδιά.Τα παιδιά είναι η πρώτη προτεραιότητα είτε το βλέπουμε σα γονείς είτε σαν εκπαιδευτικοί.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 12:02:33 πμ »
happiness αν έχω καταλάβει καλά , το θέμα των αποσπάσεων βρωμάει ( μακάρι να έχω καταλάβει κάτι λάθος ) .
Ας μην ξανα-ανακαλύπτουμε την Αμερική...
Αν ένα σύστημα είναι π.χ. κατά 80% ευνοιοκρατικό και κατά 20% δίκαιο τότε συνολικά πως θα το χαρακτήριζες ? δίκαιο ? εγώ όχι...
define "σύστημα". Εάν αναφέρεσαι στο νομικό πλαίσιο των αποσπάσεων, θα διαφωνήσω. Οι νόμοι είναι (φαινομενικά) ουδέτεροι. Ο νόμος λέει ότι οι αποσπάσεις γίνονται για να καλυφθούν ανάγκες της υπηρεσίας, όπου προκύπτουν. Δεν λέει πουθενά να δημιουργούνται πλασματικές ανάγκες ή να επιλέγονται οι αποσπασθέντες με βάση φιλικές γνωριμίες/συγγενικούς δεσμούς/πώληση ψήφου.
Το πως χρησιμοποιούνται οι επίτηδες ασαφείς νόμοι από το πολιτικό μας σύστημα, είναι απλά αναμενόμενο (για το συγκεκριμένο πολιτικό σύστημα). Το ότι οι νόμοι είναι ασαφείς, είναι επίσης αναμενόμενο, καθώς οι νόμοι φτιάχνονται από το ισχύον πολιτικό σύστημα, και άρα εξυπηρετούν αυτό.
Άρα για να απαντήσω στην ερώτησή σου... το καθεστώς των αποσπάσεων δεν το χαρακτηρίζω τίποτα. Είναι ακριβώς αυτό που "ταιριάζει" να είναι στην υπάρχουσα πολιτική κατάσταση. Και υπάρχουν αλλαγές που μπορούν να γίνουν για να μπαλώσουν κάποιες τρύπες (και τις οποίες υποστηρίζω ασυζητητή), αλλά τα "μπαλώματα" είναι το ανώτερο δυνατόν που μπορεί να γίνει. Δεν έχω καμία αυταπάτη ότι στην εργασιακή μας πραγματικότητα θα υπάρξει δικαιοσύνη εάν δεν αλλάξει ριζικά το κοινονικοπολιτικό σύστημα (οπότε να αλλάξει ριζικά και η εκπαιδευτική πολιτική και ακόμα-ακόμα να επαναπροσδιοριστεί το τι αποτελεί "δικαιοσύνη").


" Εμεις ο,τι θα καμωμεν με μπαλωματα βεβαια θα το καμωμεν (...). Και οποιος φανταζεται να καμει αλλο τι εις την Ελλαδα παρα να μπαλωνει ειναι γελασμενος..."

Σπυριδων Τρικουπης, 1824
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 01:26:21 μμ »
Σύμφωνη με βρίσκει η επιστολή σου κ εύστοχα τα όσα γράφεις.Ιδιαίτερα σημαντικό το πρώτο θέμα για αξιοκρατικούς διορισμούς,το Α κ το Ω.Ωστόσο η υπουργός θέτει ως προτεραιότητα το δεύτερο,τις αποσπάσεις.Εγώ περιμένω να δω την ΠΔΣ από πίνακα αναπληρωτών,τη Σιβιτανίδειο,εκκλησιαστικά κλπ κλπ από ΑΣΕΠ κ κατάργηση της απράδεκτης ωρομισθίας.Για να δούμε αν θα προχωρήσει σε τέτοιες κινήσεις ουσίας κ πραγματικής εξυγίανσης κ αξιοκρατίας.Γιατί αν τώρα ανακαλέσει όλους τους αποσπασθέντες θα γίνει μύλος του χρόνου,έτσι μου φαίνεται,Ας τηρήσει τα κριτήρια από εδώ κ πέρα.
Υ.Γ.Οι ''υγιείς γυναίκες με κανά παιδί'' σε απομακρυσμένη περιοχή όπως ανφέρθηκε από κάποιον παλαιότερα αποτελούν πολύ σοβαρό οικογενειακό λόγο απόσπασης.Αυτό για να είμαστε λιγάκι σοβαροί κ να μην τα ισοπεδώνουμε όλα σε περίπτωση που οι ίδιοι δεν έχουμε παιδιά.Τα παιδιά είναι η πρώτη προτεραιότητα είτε το βλέπουμε σα γονείς είτε σαν εκπαιδευτικοί.

Χαίρομαι που συμφωνούμε !
Το μόνο που θα προσθέσω στη σκέψη σου είναι το παρακάτω.
Έχω γνωστούς ( και αρκετούς  γνωστούς γνωστών μου ) με απόσπαση στο υπουργείο Παιδείας και όχι απλά δεν έχουν παιδιά αλλά δεν είναι ούτε καν παντρεμένοι.  Είναι δε μικροί σε ηλικία και θα μπορούσαν να προσφέρουν πολλά στα σχολεία της περιφέρειας για λίγα χρονάκια ( μέχρι να έρθει η ώρα να πάρουν μετάθεση κοντά στο σπίτι τους όπως όλοι εμείς οι κοινοί θνητοί ... )
Εγώ λοιπόν δεν είπα να μην είναι κριτήριο τα παιδιά ( πριν ένα μήνα έγινα μπαμπάς και έχω ευαισθησίες επί του θέματος ) αλλά να υπάρχουν σαφέστατα κριτήρια και κυρίως να τα τηρούν !!!  Αν λοιπόν το κριτήριο είναι τα παιδιά να μην γεμίζει το υπουργείο με αποσπασμένα γαλάζια παιδάκια ( ή πράσινα ή τρικολόρε ..)   

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 11:50:51 πμ »

Έχω γνωστούς ( και αρκετούς  γνωστούς γνωστών μου ) με απόσπαση στο υπουργείο Παιδείας και όχι απλά δεν έχουν παιδιά αλλά δεν είναι ούτε καν παντρεμένοι.  Είναι δε μικροί σε ηλικία και θα μπορούσαν να προσφέρουν πολλά στα σχολεία της περιφέρειας για λίγα χρονάκια ( μέχρι να έρθει η ώρα να πάρουν μετάθεση κοντά στο σπίτι τους όπως όλοι εμείς οι κοινοί θνητοί ... )

Εγώ πάλι που είμαι μικρή και άγαμη και άτεκνη, θα διαφωνήσω  ;D
Ένας καθηγητής, μικρός ή μεγάλος,μπορεί να προσφέρει το ίδιο (όσο πολύ ή λίγο είναι αυτό) είτε στην περιφέρεια είτε στα αστικά κέντρα. Διότι καλό το παραμύθι με τους "ορεξάτους νέους" , αλλά υπάρχει και η πραγματικότητα των "έμπειρων παλιών". Τουτέστιν, καλό είναι η "περιφέρεια" να βλέπει και κανέναν συνάδελφο με κάποια χρόνια εμπειρίας στην πλάτη του, και όχι μόνο "νέους και ωραίους" που την κάνουν σε 2 χρόνια. Αλλά βέβαια, όταν η αποκέντρωση και οι υποδομές στην επαρχία αποτελούν ακόμα όνειρο θερινής νυκτός, είναι αναμενόμενο η κοινωνική πολιτική να μεταφράζεται σε μόρια :(

Αυτά από την άποψη της δουλιάς. Από την ανθρώπινη άποψη, να υπενθυμίσω ότι και οι άγαμοι/άτεκνοι έχουν αγαπημένους ανθρώπους που αφήνουν πίσω στις πόλεις καταγωγής τους, κι ας μην είναι παιδιά και σύζηγοι.

Προσωπικά, επειδή το "σύστημα" αποσπάσεων είναι λίγο-πολύ γνωστό, δεν θα ικανοποιηθώ καθόλου εάν οι περίφημοι "βυσματίες" αντικατασταθούν από "έγγαμους/γονείς βυσματίες". Δεν αποτελεί αυτό περισσότερη αξιοκρατία.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 01:49:54 μμ »
Προσωπικά, επειδή το "σύστημα" αποσπάσεων είναι λίγο-πολύ γνωστό, δεν θα ικανοποιηθώ καθόλου εάν οι περίφημοι "βυσματίες" αντικατασταθούν από "έγγαμους/γονείς βυσματίες". Δεν αποτελεί αυτό περισσότερη αξιοκρατία.

Να πάρουν πόδι όλοι οι ''βυσματίες'' !
Να μπουν σαφή κριτήρια και να τα τηρούν !
Για το ποια θα είναι αυτά τα κριτήρια θέλει κουβέντα .  Αλλά νομίζω ότι αν τα κριτήρια δεν έχουν να κάνουν π.χ. με παιδιά ή πραγματικούς σοβαρούς λόγους υγείας τότε τι τις θέλουμε τις αποσπάσεις ? 

Υ.Γ. και εγώ μικρός είμαι ( 34 ) ή τουλάχιστον έτσι αισθάνομαι ..  αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας ..   ;)

Αποσυνδεδεμένος demdem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 08:48:09 μμ »
Το σύστημα των αποσπάσεων τους βολεύει όλους. Και τους νέους που έρχονται σε γραφεία στην Αθήνα πέρνοντας τα μόρια δυσπρόσιτων περιοχών-έτσι έρχονται πιο γρήγορα στον τόπο τους και τους παλιούς διότι δεν νομίζω ότι κάποιος 40-50 ετών θα του άρεσε να χτυπάει κάρτα 7:30-15:00 στο ΥΠΕΠΘ. Ακριβή αριθμό αποσπασμένων δεν γνωρίζω΄ας πούμε 6.000 εκπαιδευτικοί.Ωραία! Εάν γυρίσουν όλοι αυτοί στα σχολεία και καταργηθούν οι αποσπάσεις σε φορείς τότε θα σταματήσουν για χρόνια οι μεταθέσεις, οι μόνιμοι διορισμοί και οι διορισμοί αναπληρωτών και ωρομισθίων.Ο νέος είναιι ωραίος αλλά κυρίως είναι και ορεξάτος για δουλειά και επιπλέον έχει ανάγκη και τα μόρια οπότε είναι και φοβισμένος . Γι'αυτό κάνει ότι δουλειά του αναθέτουν στα γραφεία και εξυπηρετεί μια χαρά και τους διοικητικούς.Οι αποσπάσεις υπάρχουν και θα υπάρχουν όπως υπάρχουν και αποσπάσεις οδηγών του ΟΣΕ , ΗΛΠΑΠ, και διαφόρων άλλων σε εφορίες , τελωνεία κλπ.με εξτρά επιδόματα.Τώρα ανακαλύψανε το ρουσφέτι στην Ελλάδα? Πάντως απότι φαίνεται θα γίνει η σφαγή των αμνών. Λυπάμαι που το λέω αλλά ενώ η προηγούμενη κυβέρνηση διατήρησε πολλούς ανθρώπους του πασοκ σε καίριες θέσεις , η τωρινή θα πάρει τη μεγάλη ρεβάνς. Εύχομαι να διαψευστώ.

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 01:10:24 πμ »
Πρέπει επίσης να διατυπώσω και μία εκτίμηση που ίσως φανεί ακραία:

Α Λ Ο Ι Μ Ο Ν Ο αν τα γραφεία επανδρωθούν μόνο με μόνιμους διοικητικούς υπαλλήλους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 266
Σύνολο: 266

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.