*

Ψηφοφορία

η άποψή μου για τις ευνοιοκρατικές αποσπάσεις

απαράδεκτο καθεστώς .  Θα φωνάζω όσο θα υπάρχει η αδικία αυτή .
129 (62%)
Απαράδεκτο αλλά φοβάμαι να φωνάξω .
5 (2.4%)
Απαράδεκτο αλλά δεν φωνάζω γιατί δεν θα βγεί κάτι .
44 (21.2%)
Δεν βλέπω κάτι κακό στο όλο θέμα .
14 (6.7%)
Συμφωνώ με το υπάρχον σύστημα αποσπάσεων .
16 (7.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 206

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις  (Αναγνώστηκε 73914 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #196 στις: Απρίλιος 14, 2010, 03:38:21 μμ »
Boldboy επειδη μου φαινεσαι ειλικρινης άνθρωπος και ντόμπρος, πες μου σε παρακαλώ για να έχει μούτρα κανείς να διαμαρτυρηθεί και να απαιτεί δεν πρέπει να είναι πρώτα εκείνος συνεπής στις υποχρεώσεις του;
Πως να ζητήσουμε από την κοινή γνώμη να μας στηρίξει όταν υπάρχουν καθηγητές που διδάσκουν 10 ώρες την εβδομάδα;
Οταν ζητούν απο τον διευθυντή της δευτεροβάθμιας του Πειραιά να διαθέσει τους συναδέλφους που δεν συμπληρώνουν ωράριο στην πρωτοβάθμια και απαντα οτι "δεν φοράει κουκούλα;'
Οταν τα γραφεία είναι γεμάτα με πιτσιρίκια που δεν έχουν κανένα λογο να είναι αποσπασμένα στην Αθήνα ενώ οικογένειες χωρίς βύσμα χωρίζονται για χρόνια;
Οταν αλλόι σκοτώνονται να πάνε ωρομίσθιοι σε ένα νησί και άλλοι επειδή ξέρουν το διευθυντή της σχολής ΟΑΕΔ δουλεύουν δίπλα στο σπίτι τους και μαζεύουν μόρια χαλαρά;
Οταν απολύεται καθηγητής απο Ιδιωτικο και διοριζεται διπλα; Σε ποιο αλλο επαγγελμα γίνεται αυτο;
Μας θεωρούν τεμπέληδες επειδή υπάρχουν κάποιοι λουφαδόροι και δύσκολα θα το αντιστρέψουμε αυτό το κλίμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:40:49 »

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #197 στις: Απρίλιος 14, 2010, 04:05:38 μμ »
Boldboy επειδη μου φαινεσαι ειλικρινης άνθρωπος και ντόμπρος, πες μου σε παρακαλώ για να έχει μούτρα κανείς να διαμαρτυρηθεί και να απαιτεί δεν πρέπει να είναι πρώτα εκείνος συνεπής στις υποχρεώσεις του;
Πως να ζητήσουμε από την κοινή γνώμη να μας στηρίξει όταν υπάρχουν καθηγητές που διδάσκουν 10 ώρες την εβδομάδα;
Οταν ζητούν απο τον διευθυντή της δευτεροβάθμιας του Πειραιά να διαθέσει τους συναδέλφους που δεν συμπληρώνουν ωράριο στην πρωτοβάθμια και απαντα οτι "δεν φοράει κουκούλα;'
Οταν τα γραφεία είναι γεμάτα με πιτσιρίκια που δεν έχουν κανένα λογο να είναι αποσπασμένα στην Αθήνα ενώ οικογένειες χωρίς βύσμα χωρίζονται για χρόνια;
Οταν αλλόι σκοτώνονται να πάνε ωρομίσθιοι σε ένα νησί και άλλοι επειδή ξέρουν το διευθυντή της σχολής ΟΑΕΔ δουλεύουν δίπλα στο σπίτι τους και μαζεύουν μόρια χαλαρά;
Οταν απολύεται καθηγητής απο Ιδιωτικο και διοριζεται διπλα; Σε ποιο αλλο επαγγελμα γίνεται αυτο;
Μας θεωρούν τεμπέληδες επειδή υπάρχουν κάποιοι λουφαδόροι και δύσκολα θα το αντιστρέψουμε αυτό το κλίμα.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες.
Το ένα κομμάτι που αναφέρεις και  είναι πολύ μεγάλο, αφορά τη λάθος διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού από το Υπουργείο. Για παράδειγμα φέτος και για τα επόμενα δύο χρόνια, έπρεπε να γίνουν σαρωτικές μεταθέσεις που θα τακτοποιούσαν τα πάντα στο μέτρο του δυνατού και μετά να πάγωνε το πράγμα. Οι υπεραριθμίες και ελλέιψεις που υπάρχουν ακόμα και μετά τις φετινές μεταθέσεις γιατί να μην έμπαιναν στο μικροσκόπιο; Δεν καταλαβαίνω...Πρέπει να αλλάξει ο αλγόριθμος στο eDataCenter να δέχεται/διαχειρίζεται και άλλα, πολλά και κρισιμότατα δεδομένα που αγνοούνται πλήρως...Κατόπιν, οι αποσπάσεις ως εκεί που πρέπει, δίχως υπερβολές, ούτε λίγες, ούτε πολλές...
Ως προς τα δικά μας τώρα. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις συναδέλφων που έχουν χαλάσει την πιάτσα!! Μεγάλη συζήτηση για το ποιες από αυτές τις περιπτώσεις παίρνουν άφεση αμαρτιών και ποιες όχι. Σίγουρα πάντως, ορισμένες εξόφθαλμες (και είναι αρκετές) είναι κατευθείαν για το κολαστήριο...
Ξέρεις τι λέω στην παρέα/συναδέφλους τα τελευταία τέσσερα χρόνια;
Έλεγα να προσέξουμε πολύ γιατί σε λίγο θα χρειαζόμαστε ομπρέλλα για να κυκλοφορήσουμε στο δρόμο...Θα μας φτύνουν όλοι οι εκτός εκπαίδευσης...Με κοιτούσαν περίεργα...Ορισμένοι, σίγουρα θα έλεγαν πίσω από την πλάτη μου ότι είμαι "εξυπνάκιας"...
Ξέρεις τί άλλο έλεγα πριν τέσσερα χρόνια; Ότι θα βάλουν διαφορετικές ειδικότητες αλλά και ανθρώπους της ίδιας ειδκότητας να αλληλοφαγωθούν για τα καλά...με κοιτούσαν με περιέργεια...Άρχισε και αυτό...
Και το σημαντικότερο που είπα πριν ένα χρόνο, όχι στην παρέα/συναδέλφους αλλά σε μεγαλοστέλεχος της εκπαίδευσης ξέρεις τί ήταν;
Έκανα συγκεκριμένη και σχεδιασμένη πρόταση για να φέρουμε τους γονείς κοντά μας, να τους αναλύσουμε ακριβώς τί γίνεται ... όχι μέσω των κλασσικών συναντήσεων Συλλόγου Γονέων, αλλά μέσω πολύ συγκεκριμένης εθελοντικής/αφιλοκερδούς δράσης που είχα στο μυαλό μου και η οποία θα δρούσε ευεργετικά για τους γονείς και ως Δούρειος Ίππος για εμάς υπό την έννοια ότι η διαμορφωμένη άποψη της κοινωνίας για τους εκπαιδευτικούς στηρίζεται κυρίως σε εμπειρίες γονέων. Να την αλλάξουμε λοιπόν, να ειπωθεί η αλήθεια με οποιδήποτε τέχνασμα εφεύρουμε...
Ξέρεις τί έγινε; Με πήρε το βολεμένο μεγαλοστέλεχος στο ψιλό...με δικαιολογίες του τύπου ότι αν ενδιαφέρονται οι γονείς θα ψαχτούν από μόνοι τους κτλ...
Και ξέρεις τί σκοπεύω να κάνω αν βρω το χρόνο;
Θα τρέξω τη δράση με ιδιώτες.
Θα είναι ευεργετική για τους γονείς και την τσέπη μου ... αλλά δε θα αποτελεί πια Δούρειο Ίππο για μεταστροφή της κοινής γνώμης...
Δυστυχώς...το μεγαλοστέλεχος ζύγισε την κατάσταση, είδε ότι δε θα είχε προσωπικό όφελος και εκτόξευσε την παπαριά του για να μην υποστηρίξει την πρότασή μου...
Έμαθα εκ των υστέρων ότι παρόμοια δράση έχει στηθεί κατά καιρούς σε άλλο νομό της χώρας...
Τα είπα και πρίν...Μεγάλο σκυλολόι είμαστε...
Και το μεγάλο ερώτημα, παραμένει. Πώς θα φέρουμε τους γονείς και συνεπώς την κοινωνία κοντά μας;;
Αυτό είναι ένα από τα βασικά κλειδιά στην προσπάθεια επίλυσης των προβλημάτων μας...
Πρέπει να προσπαθήσουμε γι αυτό, όλοι μας!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2010, 04:46:22 μμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #198 στις: Απρίλιος 15, 2010, 11:46:06 πμ »
από το ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ της Ο.Λ.Μ.Ε.

Παρά τις διακηρύξεις της Υπουργού Παιδείας και τη στοχοποίηση των εκπαιδευτικών που επιχείρησε το προηγούμενο διάστημα, αυτοαναιρείται, διατηρώντας το bonus των μορίων (έστω και μειωμένο) για όσους αποσπώνται στο Υπ. Παιδείας και τις υπηρεσίες του.

http://www.pde.gr/forum/index.php?page=1407



Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #199 στις: Απρίλιος 15, 2010, 11:59:40 πμ »
από το ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ της Ο.Λ.Μ.Ε.

Παρά τις διακηρύξεις της Υπουργού Παιδείας και τη στοχοποίηση των εκπαιδευτικών που επιχείρησε το προηγούμενο διάστημα, αυτοαναιρείται, διατηρώντας το bonus των μορίων (έστω και μειωμένο) για όσους αποσπώνται στο Υπ. Παιδείας και τις υπηρεσίες του.

http://www.pde.gr/forum/index.php?page=1407

Ναι, είπε και η ΟΛΜΕ την παπαριά της...
Άλλοι ανόητοι, οι κύριοι της ΟΛΜΕ...παίζουν το δικό τους παιχνίδι...άλλοι κουτοπόνηροι από κει...
Συνάδελφε, εγώ σου ξαναλέω πάντως να "ετοιμάζεσαι", διότι έβαλες σε κίνδυνο και τη δική σου κατσίκα...
Μην με παρεξηγείς, διότι καταλαβαινόμαστε πιστεύω...ε;
Άδικο έχω;
Ή μήπως ο σκοπός είναι να φωνάξουμε για εκείνη μόνο την πλευρά του προβλήματος που μας αφορά αποκλειστικά, αγνοώντας τις υπόλοιπες πλευρές του επειδή δε μας αφορούν διότι μάλλον δεν οδηγούν στο βόλεμά μας ή γενικά ούτε ζέστη ούτε κρύο;
Για να μην πώ ότι δεν ασχολούμεθα καν με όλα τα υπόλοιπα προβλήματα που δε μας αφορούν προσωπικά...ε;;;
Είπαμε, knkn, είμαστε μεγάλο σκυλολόι, έτσι;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2010, 12:21:59 μμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:40:49 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #200 στις: Απρίλιος 16, 2010, 08:16:17 μμ »
...πρέπει να δηλώσεις 1 φορέα ... που θα σε δηλώσει και αυτός .... (if ΥΟU know what I mean...)
Πρόσεχε πως θα βάλεις τα καλώδια .... οι διευθυντές στους περισσότερους φορείς ειναι BLUE ( αφού δεν έχει αλλάξει τίποτα στις ΔΔΕ κτλ ) ... αλλά οι "κεντρικοί" προϊστάμενοι ειναι GREEN ...
Στις φετινες αποσπασεις αναμενονται πολλες ηλεκτρικες εκπληξεις... Προσοχη στις μονωσεις γιατι υπαρχει κινδυνος βραχυκυκλωματος... (για να το ελαφρυνουμε και λιγακι...)

 :D
Καλό !!!  Πολύ καλό !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2010, 06:14:31 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #201 στις: Απρίλιος 16, 2010, 10:35:21 μμ »
από το ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ της Ο.Λ.Μ.Ε.

Παρά τις διακηρύξεις της Υπουργού Παιδείας και τη στοχοποίηση των εκπαιδευτικών που επιχείρησε το προηγούμενο διάστημα, αυτοαναιρείται, διατηρώντας το bonus των μορίων (έστω και μειωμένο) για όσους αποσπώνται στο Υπ. Παιδείας και τις υπηρεσίες του.

http://www.pde.gr/forum/index.php?page=1407


Πολύ απλά γιατί κατάλαβε ότι τους χρειάζεται και χωρίς κίνητρο δε θα έβρισκε, παρά τις αντίθετες προβλέψεις σου.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #202 στις: Απρίλιος 17, 2010, 09:44:21 πμ »
Πολύ απλά γιατί κατάλαβε ότι τους χρειάζεται και χωρίς κίνητρο δε θα έβρισκε, παρά τις αντίθετες προβλέψεις σου.
Αγαπητέ συνάδελφε ,
αντί να παίρνουν 9 ή 10 ή 12 μόρια από την Αθήνα θα παίρνουν 3.
Αυτό είναι σαφώς πιο δίκαιο. Συμφωνείς ?
Η ΟΛΜΕ απ ότι καταλαβαίνω ήθελε να παίρνουν 1.
Εσύ λες ότι σωστά δίνουν το +2 σαν κίνητρο.
Πιθανόν να έχεις δίκιο...
Να είσαι καλά !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2010, 06:18:31 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #203 στις: Απρίλιος 17, 2010, 11:52:02 πμ »
Και με την ευκαιρία, μια και έχει -πιστεύω- εξαντληθεί το θέμα "πόσο άδικο είναι να παίρνουν τα ίδια μόρια όσοι υπηρετούν τις οργανικές τους και όσοι είναι αποσπασμένοι σε φορείς" έχω 2 ερωτήσεις:

1η ερώτηση:
Πόσο δίκαιο είναι να παίρνει τα ίδια μόρια αυτός που εργάζεται στον φορέα απόσπασής του με τον συνάδελφο "της πλησιέστερης σχολικής μονάδας" ο οποίος την ίδια στιγμή απολάμβάνει το καφεδάκι του, τα ψώνια του ή τα θαλάσσια μπάνια του;

2η ερώτηση:
Η παιδιατρική κλινική του νοσοκομείου των Οινουσών έχει δικό της μαγνητικό τομογράφο, ή μόνο αξονικό, οπότε όταν χρειαστεί MRI να απευθύνεται σε άλλη μονάδα.


Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #204 στις: Απρίλιος 17, 2010, 06:48:01 μμ »
Πολύ απλά γιατί κατάλαβε ότι τους χρειάζεται και χωρίς κίνητρο δε θα έβρισκε, παρά τις αντίθετες προβλέψεις σου.

Αγαπητέ συνάδελφε ,
αντί να παίρνουν 9 ή 10 ή 12 μόρια από την Αθήνα θα παίρνουν 3.
Αυτό είναι σαφώς πιο δίκαιο. Συμφωνείς ?
Η ΟΛΜΕ απ ότι καταλαβαίνω ήθελε να παίρνουν 1.
Εσύ λες ότι σωστά δίνουν το +2 σαν κίνητρο.
Πιθανόν να έχεις δίκιο...
Να είσαι καλά !!!


Αρχίζω να υποψιάζομαι ότι σκόπιμα παρερμηνεύεις αυτά που γράφω για να αναπαράγεις τα ίδια και τα ίδια.
Εσύ πού είδες ότι συμφωνώ ή αν διαφωνώ στο +2. Έκανα μια διαπίστωση που την υποστήριζα και παλιά και δικαιώθηκα. Ενώ εσύ έλεγες:
στο κάτω κάτω αν έχεις δίκιο και είναι αναγκαίες οι αποσπάσεις τότε :
1. όποιος παίρνει απόσπαση στο ΥΠΕΠΘ , να παίρνει τα μόρια της Αθήνας ( θα βρεθούν 650 άτομα , μην ανησυχείς .. )
2. αν οι ενδιαφερόμενοι είναι πάνω από 650 ( που θα είναι ) τότε η επιλογή να γίνει με διαφάνεια και όχι με ρουσφέτι !

Ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις γιατί απλούστατα απεχθάνομαι τα επικοινωνιακά παιγνίδια. Έχουμε ξανακάνει τη συζήτηση και σου έχω απαντήσει, όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #205 στις: Απρίλιος 18, 2010, 07:49:47 μμ »
Εσύ πού είδες ότι συμφωνώ ή αν διαφωνώ στο +2    ?

Πες μου λοιπόν αν συμφωνείς ή διαφωνείς με το  + 2 .
Με χαρά θα ακούσω την άποψή σου .

Υ.Γ.1.   Εγώ δεν σου λέω την άποψή μου για να μην επαναλάβω όσα έχεις κουραστεί να ακούς .
Υ.Γ.2.    Συγγνώμη που δεν κρατάω αρχείο με τις απόψεις σου .



Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #206 στις: Απρίλιος 19, 2010, 04:05:56 πμ »
Εσύ πού είδες ότι συμφωνώ ή αν διαφωνώ στο +2    ?
Πες μου λοιπόν αν συμφωνείς ή διαφωνείς με το  + 2 .
Με χαρά θα ακούσω την άποψή σου .

Υ.Γ.1.   Εγώ δεν σου λέω την άποψή μου για να μην επαναλάβω όσα έχεις κουραστεί να ακούς .
Υ.Γ.2.    Συγγνώμη που δεν κρατάω αρχείο με τις απόψεις σου .

Αν σε ενδιαφέρει λοιπόν τόσο πολύ η γνώμη μου και αφού θέλεις να επικεντρωθούμε σ`αυτό, θα σου πω ότι θα είμαι έτοιμος να σου απαντήσω μόλις διαπιστώσω με ποια κριτήρια θα γίνουν οι φετινές αποσπάσεις. Γιατί δεν παίρνουν όλοι οι αποσπασμένοι στο υπουργείο και σε φορείς 10 - 12 μόρια, (ακραίες περιπτώσεις που σαφώς πρέπει να καταργηθούν, αλλά παραπλανητικά προβάλλονται διαρκώς). Υπάρχουν και αυτοί που έχουν οργανική σε σχολεία με 1 μόριο, δίπλα στο σπίτι τους και αυτό το μέτρο θα τους ωφελήσει, γιατί τώρα θα παίρνουν 3 μόρια και θα είναι μονίμως αποσπασμένοι, είτε πληρούν τα κριτήρια είτε όχι, είτε έχουν πραγματικές ανάγκες είτε όχι, σε βάρος βεβαίως των υπολοίπων.
Περιμένουμε λοιπόν να δούμε πόσο αξιοκρατικά κριτήρια θα εφαρμοστούν για να διαπιστώσουμε αν είναι δίκαιο το μέτρο, γιατί δεν είμαι τόσο ευκολόπιστος στις εξαγγελίες.
Όπως βλέπεις εγώ δεν αποφεύγω να εκφράσω την άποψη μου με επιχειρήματα και δεν επηρεάζομαι από τις αποφάσεις των εκάστοτε κρατούντων.

ΥΓ.1. Να μου την πεις γιατί μου φαίνεται λίγο ευμετάβλητη σ`αυτό το σημείο.
ΥΓ.2. Ούτε εγώ κρατάω αρχείο με τις απόψεις σου, αλλά δε βλέπω το λόγο να ζητήσω συγνώμη αφού τα μηνύματα που έχει γράψει ο καθένας, υπάρχουν στο forum, σε κοινή θέα!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #207 στις: Απρίλιος 19, 2010, 01:46:00 μμ »
Συνάδελφε jak13 ,
βασικά συμφωνώ πάρα πολύ με τα λόγια σου ''σαφώς πρέπει να καταργηθούν'' οι υπερβολικές μοριοδοτήσεις .
Να πω δε ότι εγώ ξέρω συναδέλφους που παίρνουν 9 εως 12 μόρια από την Αθήνα ( ίσως επειδή διορίστηκα σε δυσπρόσιτο σχολείο και στην κατάσταση μισθοδοσίας έβλεπα ένα σωρό τέτοιους).
Με +0 ( που λέει η ΟΛΜΕ)  ή με +2 (που λέει η Δ. ) πάμε προς κάτι δικαιότερο από το +10 ή +11 που έπαιρναν πολλοί..
Επίσης αναμένουμε όπως σωστά λες  '' να δούμε πόσο αξιοκρατικά κριτήρια θα εφαρμοστούν '' ώστε να πάρουμε θέση και γι αυτό.
Φαντάζομαι καταλαβαίνεις οτι και εγώ είμαι υπέρ της διαφάνειας και των δίκαιων κριτηρίων .

Υ.Γ. πάντα με καλή διάθεση.. πάντα με χαμόγελο ( που λες και εσύ )


Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #208 στις: Απρίλιος 19, 2010, 03:32:22 μμ »

Συμφωνούμε λοιπόν ότι είναι προς το δικαιότερο γι`αυτές τις περιπτώσεις, αλλά θα έπρεπε να συμφωνήσουμε ότι είναι άδικη η εξομοίωση όλων των περιπτώσεων γιατί δεν είναι όλες  ίδιες.

ΥΓ. Πάντα με καλή διάθεση και το χαμόγελο δεν το χάνουμε ποτέ, παρά τα τόσα δεινά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για τις αποσπάσεις
« Απάντηση #209 στις: Απρίλιος 19, 2010, 03:46:53 μμ »
Συμφωνούμε λοιπόν ότι είναι προς το δικαιότερο γι`αυτές τις περιπτώσεις, αλλά θα έπρεπε να συμφωνήσουμε ότι είναι άδικη η εξομοίωση όλων των περιπτώσεων γιατί δεν είναι όλες  ίδιες.
ΥΓ. Πάντα με καλή διάθεση και το χαμόγελο δεν το χάνουμε ποτέ, παρά τα τόσα δεινά.

ΣΥΜΦΩΝΩ !!!


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.