*

Αποστολέας Θέμα: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ  (Αναγνώστηκε 165561 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 25, 2009, 04:54:17 μμ »
 Και που είστε ακόμα, δεν το θεωρώ διόλου απίθανο να σκάσει νέα τροπολογία η οποία θα μας γυρίσει αρκετά χρόνια πίσω. Πιο συγκεκριμένα θα λέει ξεκάθαρα ότι από εδώ και πέρα θα διορίζονται ως πληροφορικοί μόνο πτυχιούχοι καθηγητικών σχολών ή πτυχιούχοι πληροφορικής με ΣΕΛΕΤΕ. Ακόμα δεν έχετε δει τίποτα.
   Η γενική ιδέα θα είναι ότι από τη στιγμή που υπάρχει καθηγητική σχολή πληροφορικής και πλέον οι θέσεις ΠΕ19 είναι λίγες, θα διορίζουμε μόνο παιδαγωγικά καταρτισμένους. Παιδιά ειλικρινά μιλάω, το έχω ακούσει από αξιόπιστα άτομα.

Και αυτό να ισχύσει, δε θα μας κάναι καμία διαφορά, αφού έτσι και αλλιώς οι διορισμοί είναι τόσο λίγοι, ώστε μόνο όσοι έχουν παιδαγωγική κατάρτιση διορίζονται. Οι ρυθμίσεις (24μηνα, 30μηνα κ.τ.λ. έτσι και αλλιώς απαιτούν παιδαγωγική κατάρτιση).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:37:05 »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 25, 2009, 04:58:56 μμ »
Ωραία όλα αυτά...τι κάνουμε!!!!!Τι περιμένετε οι απόφοιτοι αυτού του τμήματος να μας έλεγαν "αααααα ναι ναι εχετε δίκιο δεν έπρεπε να παρουμε παιδαγωγική κατάρτιση, σας αδικούν"!!!!
Τι κάνουμε???πως κινητοποιούμαστε?????Πράξεις πρέπει να κάνουμε!!!!!

Πρώτα απ' όλα πρέπει να μαζευτούμε, να συνενοηθούμε και μετά να αρχίσουμε να διεκδικούμε πράγματα. Αν το κάνουμε αυτό μπορούμε να πετύχουμε πολλά, αφού είμαστε πάρα πολλοί. ´Οποιος έχει να προτείνει κάτι που θα μαζέψει και κινητοποιήσει κόσμο ας το κάνει.

Επαναλαμβάνω :
http://www.facebook.com/group.php?gid=39911821787
Εκεί υπάρχει κόσμος μαζεμένος, προτείνετε τρόπους να τον κινητοποιήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 25, 2009, 05:57:19 μμ »
Πρέπει άμεσα να ενημερώσουμε τους συλλόγους ΕΠΕ,ΕΠΥ,ΠΕΑ,ΟΛΜΕ κλπ....
Πρέπει να ζητήσουμε να πάρουν θέση επί του θέματος ανοιχτά και να πιέσουμε μαζικά...
Οι νέοι απόφοιτοι από Φεβρουάριο κιόλας πρέπει να φέρουν στο πτυχίο τους το νέο τίτλο "Ψηφιακών Συστημάτων" και φυσικά να έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους προηγούμενους....
Ίσως είναι ευκαιρία να ενεργήσουμε για πρώτη φορά μαζικά.....
Γνωστοποιήστε παντού το θέμα...Να πάρει δημοσιότητα...

Αποσυνδεδεμένος antonispe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 25, 2009, 06:22:19 μμ »
Παιδιά γεια σας, τέλειωσα πρόπερσι το τμήμα Διδακτικής και Ψηφιακών συστημάτων και έχω λίγα μόρια από ΠΔΣ. Είμαι στον πίνακα των αναπληρωτών με προυπηρεσία αλλά πολύ χαμηλά. Αυτό με την παιδαγωγική επάρκεια θα ισχύσει και για μας που έχουμε το παλιό πτυχίο?
Δηλαδή του χρόνου έχω πιθανότητες να διοριστώ?  Ξέρει κανένας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:37:05 »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 25, 2009, 06:55:07 μμ »
Μία πρόταση γαι μία πρώτη : να βομβαρδίσουμε το      http://www.meafora.gr/    άμεσα. Να δουν την αγανάκτηση μας και να φοβηθούν ότι μπορεί και να ξυπνήσουμε και να κάνουμε μαγάλο σαματά. Διαλέξτε απλά ένα topic του και πάμε όλοι μαζί να το κάνουμε λύμπα...

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 25, 2009, 06:56:09 μμ »
Παιδιά γεια σας, τέλειωσα πρόπερσι το τμήμα Διδακτικής και Ψηφιακών συστημάτων και έχω λίγα μόρια από ΠΔΣ. Είμαι στον πίνακα των αναπληρωτών με προυπηρεσία αλλά πολύ χαμηλά. Αυτό με την παιδαγωγική επάρκεια θα ισχύσει και για μας που έχουμε το παλιό πτυχίο?
Δηλαδή του χρόνου έχω πιθανότητες να διοριστώ?  Ξέρει κανένας?

Πας γυρεύοντας να ξεσπάσουμε πάνω σου ρε φίλε, και δε νομίζω να φταις σε τίποτα....

Αποσυνδεδεμένος its me :-)

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 25, 2009, 09:23:40 μμ »
Να προτίνω .....για να απευθυνθούμε και στο συνήγορο του πολίτη????

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 25, 2009, 09:34:29 μμ »
Παιδιά γεια σας, τέλειωσα πρόπερσι το τμήμα Διδακτικής και Ψηφιακών συστημάτων και έχω λίγα μόρια από ΠΔΣ. Είμαι στον πίνακα των αναπληρωτών με προυπηρεσία αλλά πολύ χαμηλά. Αυτό με την παιδαγωγική επάρκεια θα ισχύσει και για μας που έχουμε το παλιό πτυχίο?
Δηλαδή του χρόνου έχω πιθανότητες να διοριστώ?  Ξέρει κανένας?

λεμε και καμια μαλακια εεε?

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 25, 2009, 09:38:26 μμ »
Μία πρόταση γαι μία πρώτη : να βομβαρδίσουμε το      http://www.meafora.gr/    άμεσα. Να δουν την αγανάκτηση μας και να φοβηθούν ότι μπορεί και να ξυπνήσουμε και να κάνουμε μαγάλο σαματά. Διαλέξτε απλά ένα topic του και πάμε όλοι μαζί να το κάνουμε λύμπα...
Από τον καναπέ δεν γίνεται τίποτα. Αν δεν πάμε στο υπουργείο να τα σπάσουμε όπως κάναν οι γυμναστές και να το δείξει η τηλεόραση δε θα γίνει τίποτα.
Μείνετε λοιπόν στον καναπέ και κλάψτε τη μοίρα σας.....

Αποσυνδεδεμένος anaplirosiflwrinis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 25, 2009, 10:03:15 μμ »
Δε τα σπασανε ,το παρακολουθησα αποτ η τηλεοραση.Οι αστυνομικοι ηταν τσετσεκια εφραζαν τη πυλη,οι γυμναστες κανουν ενα ομαδικο ντου και οι αστυνομικοι τους ανοιξαν το δρομο

Αποσυνδεδεμένος antonispe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 25, 2009, 10:06:32 μμ »
Βασικά δεν διάβασα όσα γράφτηκαν, αλλά πότε δεν θα χαρακτήριζα τις απόψεις κάποιου με αυτή τη λέξη.
Τέλος πάντων όπως και να έχει με το νέο διάταγμα θα είμαι αρκετά από πάνω σου στον πίνακα, καλή τύχη στον νέο ΑΣΕΠ

λεμε και καμια μαλακια εεε?

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 25, 2009, 10:17:31 μμ »
παιδιά κάτι πρέπει να κάνουμε.Σας το ξαναείπα.Πάνε να κανουνε καθηγητική σχολή πληροφορικής σε μια νύχτα!αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται!&διαλέξανε το τμήμα που τους συμφέρει.Τώρα αυτά που ακούω απο συναδέλφους ότι κάνανε πολλά μαθήματα παιδαγωγικών τα ακούω βερεσέ. Να σας ρωτήσω συνάδελφοι του τμήματος: εάν κάνατε πολλά μαθήματα παιδαγωγικά τότε να είσασταν παράρτημα των δασκάλων και να μην μπαίνατε στον κλάδο μας. Αλλά εδώ είναι η βρωμιά στην Ελλάδα: σας βαφτίσανε κακώς συναδέλφους μας και ηρθαν οι φωστήρες του υπουργείου και σας δώσανε την παιδαγωγική κατάρτιση. Εαν ήθελε το υποργείο να φτιάξει καθηγητική σχολή να επέλεγε ένα τμήμα, να το έφτιαχνε και να μας έλεγε από πριν ότι από αυτό το τμήμα θα βγαίνουν πληροφορικοί με παιδαγωγική επάρκεια. Εχω βαρεθεί στο Ελλαδισταν να βλέπω προυπηρεσίες να μετράνε εκ των υστέρων και να δίνονται συγκεκριμένα προνόμια σε συγκεκριμένα άτομα. Τα υπολοιπά τα κορόιδα(μεταξύ εμού) πρέπει επιτέλους να ξυπνήσουμε για να μην χάσουμε την αξιοπρεπεια μας.ΦΩΝΑΞΤΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ!!!Εγώ έχω στείλει e-mail σε όλους τους αρμόδιους φορείς.Την Δευτέρα θα πάω στην Β βάθμια της περιοχής μου και θα στείλω φαχ στο υπουργείο.Μας τα πήραν ολά,τα αναφέρω λεπτομερως σε άλλο μήνυμα!θα μας παρουν και την αξιοπρεπεια μας.

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 25, 2009, 10:31:05 μμ »
Βασικά δεν διάβασα όσα γράφτηκαν, αλλά πότε δεν θα χαρακτήριζα τις απόψεις κάποιου με αυτή τη λέξη.
Τέλος πάντων όπως και να έχει με το νέο διάταγμα θα είμαι αρκετά από πάνω σου στον πίνακα, καλή τύχη στον νέο ΑΣΕΠ


λεμε και καμια μαλακια εεε?

ειμαι ΠΕ03, δεν με αγγιζεις. τις ευχες σου αλλου.

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOS_200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 25, 2009, 11:03:15 μμ »
Για να καταλάβετε το μέγεθος του προβλήματος σκεφτείτε ότι κάθε χρόνο θα μας περνανε στον πίνακα 100 άτομα από ΣΕΛΕΤΕ συν οι νέοι συνάδελφοι από τα πανεπιστήμιο Πειραιά.Σε 3 χρόνια οσοι δουλεύουμε σε ολοήμερα θα πάμε σπίτια μας.Το υπουργείο είδε ότι οι θέσεις μας κλείσανε και για να χώσει 5 δικούς του βάπτισε παιδαγωγικό ένα μονάχα τμήμα.Όσοι συναδελφοι φωνάζετε για να ισχύσει και για τα υπολοιπα τμήματα το ίδιο κάνετε μεγάλο λάθος!!!Δεν πρέπει να περάσει η συγκεκριμένη τροπολογία!Εάν μετα από 5 χρόνια μας δώσουνε και εμάς παιδαγωγική κατάρτιση θα είναι πλέον αργα.Θα υπάρχουν 2000 άτομα με παιδαγωγικα και θα διορίζονται οι 5 πρώτοι.Το μόνο που θα μας μείνει είναι να αλλάξουμε επάγγελμα!Η ειρωνεία είναι ότι τότε θα έχουμε αχρείαστη παιδαγωγικη κατάρτιση σε αντίθεση με τώρα που είμαστε στον χώρο.Η ουσία είναι μία:αυτή η τροπολογία είναι η ταφοπλακά μας.Οι συνάδελφοι του συγκεκριμένου τμήματος είναι οι τελευταίοι ευνοούμενοι στο χωρο μας.Ο πίτα της πληροφορικής ήταν μεγάλη και τα περισσότερα κομμάτια τα έφαγαν άσχετες ειδικότητες(φυσικοι,μαθηματικοι) και ευνοούμενοι συνάδελφοι(δεν τους κατηγορώ).&το κακό δεν είναι μόνο ο διορισμός.Σκεφτείτε στις άλλες δουλείες(κεκ,οαεδ,σδε) πόσοι ηλεκτρολόγοι μηχανολόγοι δουλεύουν.& αυτοι με 25% μαθήματα της πληροφορικής.Βρήκαν όλοι φαί στην πληροφορική, αυτή είναι η αλήθεια και το υπουργείο τους έκανε την χάρη να φάνε.Οι υπόλοιποι καθαροί συνάδελφοι του χώρου  θα αλλάξουμε επάγγελμα.Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά εκέι θα φτάσουμε...Εμείς θα δουλεύουμε στα φροντιστήρια για 10 €(αν είναι & τόσα) και οι ειδικότητές με 20% μαθήματα πληροφορικής θα κάνουνε τα παιδιά μάθημα στο δημόσιο σχολείο...Αυτό είναι το κράτος μας και δεν το πάω πολιτικά.Εγώ προσωπικα τους έχω πάρει χαμπάρι τι κάνουν και δεν μπορούν να με ξεγελάσουν.καληνύχτα Ελλάδα-καληνύχτα παιδεία.Κατάντησαν το νευραλγικό χώρο της παιδείας σε μία διεθφαρμένη δεξαμενή ψήφων.Όσο αξιοκρατικά διορίζεται κάποιος σε μία δημόσια υπηρεσία αλλό τόσο μπαίνουν & στο χώρο της εκπαίδευσης.Εννοείται ότι υπάρχουν & άξιοι συνάδελφοι(ειδικά στους επιτυχόντες του γραπτού τους βγάζω το καπέλο!).Δυστηχώες όμως από πλειψηφία καταντήσανε μειοψηφία.Εγω μόνο μία λύση βλέπω:όλοι διορισμοί απο Ασεπ και ας μας αδικεί εμας τους έχοντες.Πρέπει να σταματησουν να παιζουν με τα όνειρα νέων ανθρώπων(δώσε λεφτά για ξένη γλώσσα, &αν μπεις στην ΣΕΛΕΤΕ, & αν σε πάρουμε αναπληρωτή,&αν διοριστείς).Ο νέος πτυχιούχος να βρίσκει μια αξιοπρεπή δουλεια και να διαβαζει αν θέλει για να διοριστει ως εκπαιδευτικός.Έτσι θα μπορει να προγραμματίσει την ζωή του καλύτερα και δεν θα τρέφει φρούδες ελπίδες όπως τώρα.Αυτή είναι η γνώμη μου εμένα για τον χώρο της εκπαιδευσης μετά από 5 χρόνια δουλειάς σε ολες σχεδον τις βαθμίδες της.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159438
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 299
Σύνολο: 318

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.147 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.