*

Αποστολέας Θέμα: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.  (Αναγνώστηκε 372144 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bergo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1218 στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 11:35:42 πμ »
Το πώς τις όρισαν, ο Θεός και η ψυχή τους. Πάντως οι οργανικές είναι σχεδόν όσες και οι μόνιμοι (έχουν μείνει κάτι λίγες κενές από μετατάξεις σε πανεπιστήμια π.χ., αλλά κάποιες από αυτές καλύφτηκαν από άλλες μετατάξεις, από τη δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια). Ένα ενδεικτικό παράδειγμα, ότι στη Β' Θεσσαλονίκης υπάρχουν 84 ομάδες σχολείων και μόλις 55 οργανικές. Οι υπόλοιπες 29, καλύπτονται εν μέρει (ή και στο σύνολο τους) από εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας που συμπληρώνουν το ωράριο τους. Στη Λέσβο ας πούμε (Α' Λέσβου), που παίρνει αρκετούς αναπληρωτές, δεν υπάρχει ούτε μία οργανική. Στη Λευκάδα που μπορούν να καλύψουν όλο το νησί 3-4 πληροφορικοί, έχει 2 οργανικές. Υπουργείο Παιδείας είναι αυτό, ελάχιστα πράγματα γίνονται καθαρά με τη λογική...

Αυτό ακριβώς θέλω να πω, ότι στην ουσία δεν υπάρχει λογική. Ουσιαστικά δημιούργησαν τις οργανικές με βάση τις μετατάξεις που έκαναν από την Β/Βάθμια και κάποιους λίγους διορισμούς που χρωστούσαν από τον τελευταίο γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και από κει και πέρα τίποτα. Δεν υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα για την Α/Βάθμια και εφόσον δεν υπάρξει ξεκαθάρισμα είναι πολύ πιθανό η εφαρμογή του νέου συστήματος να οδηγήσει σε μηδενικές προσλήψεις στον κλάδο. Ορίζεται κάποιο ελάχιστο όριο ωρών που πρέπει να υπάρχουν σε ένα σχολείο, πχ 11 ή 12; Πώς μπορούμε να έχουμε εικόνα αν δύνανται να δημιουργηθούν νέες οργανικές με βάση τα όποια στοιχεία έχουμε στη διάθεσή μας σε αυτήν τη φάση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:06:22 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1219 στις: Δεκέμβριος 20, 2019, 02:04:25 μμ »
Αυτό ακριβώς θέλω να πω, ότι στην ουσία δεν υπάρχει λογική. Ουσιαστικά δημιούργησαν τις οργανικές με βάση τις μετατάξεις που έκαναν από την Β/Βάθμια και κάποιους λίγους διορισμούς που χρωστούσαν από τον τελευταίο γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και από κει και πέρα τίποτα. Δεν υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα για την Α/Βάθμια και εφόσον δεν υπάρξει ξεκαθάρισμα είναι πολύ πιθανό η εφαρμογή του νέου συστήματος να οδηγήσει σε μηδενικές προσλήψεις στον κλάδο. Ορίζεται κάποιο ελάχιστο όριο ωρών που πρέπει να υπάρχουν σε ένα σχολείο, πχ 11 ή 12; Πώς μπορούμε να έχουμε εικόνα αν δύνανται να δημιουργηθούν νέες οργανικές με βάση τα όποια στοιχεία έχουμε στη διάθεσή μας σε αυτήν τη φάση;

Κοίταξε. Ότι δύνανται δύνανται. Γιατί φτιάχτηκαν οργανικές για τη Β' ξένη γλώσσα, που 12 ώρες σε ένα σχολείο δε συμπληρώνουν με τίποτα. Άρα είναι δυνατή η δημιουργία οργανικής σε σχολείο με λιγότερες ώρες. Από κει και πέρα, αφού είναι δεδομένο ότι λογική δεν υπάρχει, εικόνα δε μπορείς να έχεις ποτέ. Ό,τι θέλουν κάνουν, όποτε θέλουν...

Αποσυνδεδεμένος developer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1220 στις: Δεκέμβριος 31, 2019, 03:23:29 μμ »
Υπολόγισα τα μόριά μου σύμφωνα με την προκήρυξη του ΑΣΕΠ και έχω 54 (δεν έχω προϋπηρεσία). Αλλά έχω παιδαγωγική επάρκεια. Υπάρχει καμιά ελπίδα για μένα ή να σταματήσω να ασχολούμαι; 

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2363
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1221 στις: Δεκέμβριος 31, 2019, 03:33:38 μμ »
Υπολόγισα τα μόριά μου σύμφωνα με την προκήρυξη του ΑΣΕΠ και έχω 54 (δεν έχω προϋπηρεσία). Αλλά έχω παιδαγωγική επάρκεια. Υπάρχει καμιά ελπίδα για μένα ή να σταματήσω να ασχολούμαι;
Για διορισμό δύσκολο. Θα χρειαστούν τουλάχιστον 100++.
Για αναπλήρωση όμως αν δηλώνεις παντού τότε έχεις ελπίδες. Φαντάσου ότι φέτος πήραν πάρα πολλούς από τον πίνακα μηδενικής.
Καλή Χρονιά.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:06:22 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1222 στις: Δεκέμβριος 31, 2019, 04:46:38 μμ »
Υπολόγισα τα μόριά μου σύμφωνα με την προκήρυξη του ΑΣΕΠ και έχω 54 (δεν έχω προϋπηρεσία). Αλλά έχω παιδαγωγική επάρκεια. Υπάρχει καμιά ελπίδα για μένα ή να σταματήσω να ασχολούμαι;
Φυσικά παίζει ρόλο και η ειδικότητά σου. Αν λίγοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια από τους συναδέλφους σου, αυτό θα είναι μεγάλο πλεονέκτημα για σένα. Επίσης, σημαντικό είναι αν προσλαμβάνονται αρκετοί αναπληρωτές από την ειδικότητά σου και αν οι άλλοι συνάδελφοι έχουν πολλά ακαδημαϊκά προσόντα ή όχι...

Αποσυνδεδεμένος developer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1223 στις: Δεκέμβριος 31, 2019, 06:46:44 μμ »
Φυσικά παίζει ρόλο και η ειδικότητά σου. Αν λίγοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια από τους συναδέλφους σου, αυτό θα είναι μεγάλο πλεονέκτημα για σένα. Επίσης, σημαντικό είναι αν προσλαμβάνονται αρκετοί αναπληρωτές από την ειδικότητά σου και αν οι άλλοι συνάδελφοι έχουν πολλά ακαδημαϊκά προσόντα ή όχι...
Είμαι ΠΕ86 (πρώην ΠΕ19)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1224 στις: Δεκέμβριος 31, 2019, 06:53:52 μμ »
Στους ΠΕ86 υπάρχουν ήδη πολλοί μόνιμοι συνάδελφοι και δεν αναμένουμε συνταξιοδοτήσεις στον κλάδο εφόσον είναι όλοι νέοι.
Οι περισσότερες προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ86 γίνονται στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση και αρκετοί έχουν επάρκεια στον κλάδο.
Ωστόσο, κανείς δεν μπορεί να σου πει να παρατηθείς, γιατί δεν ξέρουμε σε ποια σειρά θα βρεθείς στο νέο πίνακα με αυτά τα μόρια,
ούτε πόσες θα είναι οι προσλήψεις αναπληρωτών στον κλάδο. Όταν βγούνε οι πίνακες θα έχουμε καλύτερη εκτίμηση!

Αποσυνδεδεμένος mariavoyatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1225 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 02:35:27 πμ »
Το πτυχίο Πληροφορικής ΕΑΠ γιατί δεν συμπεριλαμβάνεται στην πρόσφατη προκήρυξη του ΑΣΕΠ εκαπιδευτικών? Δεν αναγνωρίζεται αυτό το πτυχίο?

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1226 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 04:30:19 μμ »
Το πτυχίο Πληροφορικής ΕΑΠ γιατί δεν συμπεριλαμβάνεται στην πρόσφατη προκήρυξη του ΑΣΕΠ εκαπιδευτικών? Δεν αναγνωρίζεται αυτό το πτυχίο?

Είναι σίγουρο αυτό; Θα πρέπει οι σύλλογοι πληροφορικής και οι απόφοιτοι του τμήματος να αντιδράσουν

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1227 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 04:43:10 μμ »
Αυτό ακριβώς θέλω να πω, ότι στην ουσία δεν υπάρχει λογική. Ουσιαστικά δημιούργησαν τις οργανικές με βάση τις μετατάξεις που έκαναν από την Β/Βάθμια και κάποιους λίγους διορισμούς που χρωστούσαν από τον τελευταίο γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και από κει και πέρα τίποτα. Δεν υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα για την Α/Βάθμια και εφόσον δεν υπάρξει ξεκαθάρισμα είναι πολύ πιθανό η εφαρμογή του νέου συστήματος να οδηγήσει σε μηδενικές προσλήψεις στον κλάδο. Ορίζεται κάποιο ελάχιστο όριο ωρών που πρέπει να υπάρχουν σε ένα σχολείο, πχ 11 ή 12; Πώς μπορούμε να έχουμε εικόνα αν δύνανται να δημιουργηθούν νέες οργανικές με βάση τα όποια στοιχεία έχουμε στη διάθεσή μας σε αυτήν τη φάση;

Μην μπερδεύετε τις οργανικές με τις οριστικές τοποθετήσεις. Οι οργανικές ορίζονται από το υπουργείο με τον διορισμό και όσοι είναι διορισμένοι έχουν οργανική στο υπουργείο και όχι στο σχολείο. Στο σχολείο γίνεται η οριστική τοποθέτηση

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2363
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1228 στις: Απρίλιος 23, 2020, 11:59:59 πμ »
Διαβάζαμε λοιπόν ότι η πληροφορική θα ενισχυθεί, θα αναβαθμιστεί. Και άλλα τέτοια ωραία.
 ;D ;D ;D
Εννοούσαν, μεταφορά της πληροφορικής γυμνασίου από τη Γ ομάδα στη Β και project στο Β τετράμηνο.
Επίσης, στην Α λυκείου το μάθημα θα γίνει γενικής και μάλλον 1ωρο βέβαια. Το 1ωρο είναι δική μου εκτίμηση.
Επίσης, γενικές αναφορές περί ρομποτικής και άλλα τέτοια πιασαρικα χωρίς όμως να εισάγονται στο πρόγραμμα σπουδών αλλά αφημένα στις αποφάσεις μάλλον των σχολείων.
 ;D ;D ;D
Μιλάμε για τρελή ενίσχυση.
 ;D ;D ;D
Οι ενώσεις μας οφείλουν να αντιδράσουν τώρα έστω και για το θεαθήναι. Ήμαρτον.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1229 στις: Απρίλιος 23, 2020, 01:21:58 μμ »
Διαβάζαμε λοιπόν ότι η πληροφορική θα ενισχυθεί, θα αναβαθμιστεί. Και άλλα τέτοια ωραία.
 ;D ;D ;D
Εννοούσαν, μεταφορά της πληροφορικής γυμνασίου από τη Γ ομάδα στη Β και project στο Β τετράμηνο.
Επίσης, στην Α λυκείου το μάθημα θα γίνει γενικής και μάλλον 1ωρο βέβαια. Το 1ωρο είναι δική μου εκτίμηση.
Επίσης, γενικές αναφορές περί ρομποτικής και άλλα τέτοια πιασαρικα χωρίς όμως να εισάγονται στο πρόγραμμα σπουδών αλλά αφημένα στις αποφάσεις μάλλον των σχολείων.
 ;D ;D ;D
Μιλάμε για τρελή ενίσχυση.
 ;D ;D ;D
Οι ενώσεις μας οφείλουν να αντιδράσουν τώρα έστω και για το θεαθήναι. Ήμαρτον.
Θα πω τη γνωμη μου, ειμαι αλλη ειδικοτητα, το πως το εννοουν στο υπουργειο την αναβαθμιση της πληροφορικης. Εννοουν οτι θα βαλουμε διαφορες γενικες ενοτητες ,που κατα κανονα θα χρειασει ενας προτζεκτορα-λαπτοπ-παρουσιαση-εργασια μαθητη σε powerpoint  για να γινει το μαθημα και θα μπορειτε να το παρετε εσεις ,αφου δε θα το θελουν οι αλλες ειδικοτητες, που ειστε εξοικοιωμενοι με αυτα και ετσι δε θα εχετε προβλημα να γεμισετε το ωραριο σας, επειδη λογω καποιων παλαιοτερων αμαρτιων (πχ κοψιμο 3ωρου εργαστηριου κλπ) κατα κανονα πλεοναζετε στη δευτεροβαθμια.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2363
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1230 στις: Απρίλιος 23, 2020, 02:19:37 μμ »
Θα πω τη γνωμη μου, ειμαι αλλη ειδικοτητα, το πως το εννοουν στο υπουργειο την αναβαθμιση της πληροφορικης. Εννοουν οτι θα βαλουμε διαφορες γενικες ενοτητες ,που κατα κανονα θα χρειασει ενας προτζεκτορα-λαπτοπ-παρουσιαση-εργασια μαθητη σε powerpoint  για να γινει το μαθημα και θα μπορειτε να το παρετε εσεις ,αφου δε θα το θελουν οι αλλες ειδικοτητες, που ειστε εξοικοιωμενοι με αυτα και ετσι δε θα εχετε προβλημα να γεμισετε το ωραριο σας, επειδη λογω καποιων παλαιοτερων αμαρτιων (πχ κοψιμο 3ωρου εργαστηριου κλπ) κατα κανονα πλεοναζετε στη δευτεροβαθμια.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι δεν θα πάρουμε τίποτα και απλά όταν κάποιος θα χρειάζεται βοήθεια , εμείς θα εξυπηρετούμε.
Και στο τέλος είναι όλοι αγαπημένοι και ευχαριστημένοι.  ;)
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος DIMIS3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Το Δυσοίωνο μέλλον των ΠΕ19-20: Πως φτάσαμε ως εδώ.
« Απάντηση #1231 στις: Ιούνιος 16, 2020, 11:35:16 πμ »
Από ότι είδα στο νέο πρόγραμμα σπουδών του Λυκείου, το μάθημα της Α τάξης γίνεται υποχρεωτικό και στη Β τάξη το μάθημα γίνεται 2ωρο. Επίσης χάνεται μια ώρα στη Γ Λυκείου κατεύθυνσης όπως και οι ώρες που είχαμε στο project.
Γενικά πως επηρεάζεται η ειδικότητα μας από αυτές τις αλλαγές;
ή είναι μια η άλλη και μένουμε στα ίδια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2020, 10:45:38 μμ από DIMIS3 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 327

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.