*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1954193 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vaiosn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1596 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 06:32:54 μμ »
κατ'αρχάς, θεωρώ πως πολλοί εδώ μέσα βιάζονται να βγάλουν συμπεράσματα.δε μίλησε κανείς για κατάργηση προϋπηρεσίας.γιατί δεν κάνετε λίγη υπομονή μέχρι να βγει ο νόμος;μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα έχουν ξεκαθαρίσει όλα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:38:59 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1597 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 06:33:15 μμ »
Το διαβάσατε αυτό;
http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2935&Itemid=231

Μήπως τελικά στο Υπουργείο διαβάζουν τα μηνύματα στο PDE;  ;) ;) ;)
Μάλλον γι' αυτό σβήνουν και γράφουν.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1598 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 06:37:57 μμ »
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank16_11_819.php

Μάλλον οι περισσότεροι θα έχετε δει κι αυτήν την επιστολή.

Θα ήθελα να τη συνυπογράψω. Αν οι συντάκτες της είναι κάποιοι από εδώ μέσα, ας επιτρέψουν σε όσους επιθυμούμε να την υπογράψουμε με ονοματεπώνυμο και όλα μας τα στοιχεία.

ΛΩΡΑ, αυτά που γράφεις μόνο όσοι τα έχουμε ζήσει μπορούμε να τα καταλάβουμε και να υποψιαστούμε το παιχνίδι που γι' άλλη μια φορά παίζουν μπροστά στα μάτια μας με τόσο θράσος.
Το καίριο και κύριο σφάλμα έγινε τότε, το '98 που αφήσαμε και διενεργήθηκε για πρώτη φορά ο διαγωνισμός και δεχτήκαμε να μας πετάξουν έτσι αβίαστα χωρίς καμιά΄ενοχή στο καλάθι των αχρήστων. Τότε που κατέστρεψαν τις ζωές σε κάποιες από τις καλύτερες φουρνιές .. που είχαν μπει κι είχαν βγει από τις καθηγητικές σχολές με τόσο κόπο και αληθινά ανιδιοτελή όνειρα. Μια 15ετία και μάλιστα η πιο δημιουργική από τις ζωές μας πήγε χαμένη, αναλώθηκε σε αγωνίες και απογοητεύσεις. Φτάνει πια.
Δέκα χρόνια που ισχύει αυτό το έκτρωμα διαγωνισμού που υποτίθεται ότι επιλέγει τους "καλύτερους" βλέπει κανείς κάποια βελτίωση στην ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης στο δημόσιο σχολείο? Ανέβασαν οι διοριστέοι του ασέπ το επίπεδο στη μάθηση? Άλλαξε κάτι προς το καλύτερο μέσα στα σχολεία?? Κάθε άλλο..
Οι μαθητές όλο και περισσότερο απαξιώνουν το δημόσιο σχολείο και σέβονται την παραπαιδεία που στην πλειοψηφία της παρέχεται από πλήθος αποτυχόντων ασεπιτών... Κι αυτό είναι μια ελάχιστη πτυχή του παραλογισμού ..
Σε τελική ανάλυση, δεν τίθεται θέμα αξιοκρατίας κατά την επιλογή ανάμεσα σε πτυχιούχους των ίδιων σχολών , με την ίδια κατάρτιση. Τίθεται θέμα αδυναμίας και απροθυμίας του συστήματος να αξιοποιήσει αυτό το ανθρώπινο δυναμικό που έχει εξίσου την ικανότητα και τα προσόντα να προσφέρει τις υπηρεσίες του.


Γι αυτό ακριβώς αυτή την φορά ας αντιδράσουμε όχι μόνο με παράπονα και πορείες αλλά και ΝΟΜΙΚΑ γιατί την ιστορία την έχουμε ξαναδεί και δεν το έχουν σε τίποτα να μας πετάξουν στα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ και στα ΑΖΗΤΗΤΑ για άλλη μια φορά!! Στην ηλικία περίπου που ήσασταν κι εσείς τότε είμαστε κι εμείς τώρα...τα συναισθήματα ΤΑ ΙΔΙΑ!!! Και εποπέον τώρα έχουμε στην πλάτη μας οι περισσότεροι και κάποιουςς ΑΣΕΠ περασμένους και ωρομισθίες που σημαίνει αυτό ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1599 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 06:56:38 μμ »
πολυς κοπος και πονος και για μας που περιμεναμε μια 10ετια διορισμο, μας τον πηραν μεσα απο τα χερια μας και την επομενη 10ετια προσπαθουμε με πολυ αγωνα να βγαλουμε καποια μορια, (εγω προσωπικα απο 2000 εως σημερα εχω 11μορια-νομιζω δεν ειναι με βυσμα-τι λετε; ενω παραλληλα εργαζομαι δεξια και αριστερα για να συντηρησω την οικογενεια μου-ειδικη κατηγορια που δεν προνοει γι' αυτην η πολιτεια). για πειτε μου ποτε να δωσω ασεπ; δεν ειμαι αξια; εχω και μεταπτ. και διδακτορικο. για αλλη μια φορα θα τα καταστρεψουν ολα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:38:59 »

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1600 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 07:01:42 μμ »
Η Ξενογιαννακοπούλου έκανε το εμβόλιο...
Η Αννούλα γιατί δεν αρχίζει μια γύρα την Ελλάδα για 5 χρόνια με 350 ευρώ, και μετά 2-3 συνεχόμενους ασεπ μέχρι να γίνει διοριστέα, για να δώσει το καλό παράδειγμα?

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1601 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 07:04:44 μμ »
Διαμαντοπούλου και λέσχη Μπιλντερμπεργκ

http://www.youtube.com/watch?v=bYBnIXqT0WU
Κοιτάξτε και ποιος άλλος ήταν το 1994

Εμ, πως αλλιως γινεσαι νομαρχης στα 26 σου??? Ο αινσταιν ηταν και για να μη χαθει το κελεπουρι η πρωτη της δουλεια ηταν...νομαρχης???
Γι αυτο και οι εισηγησεις περι αγγλικης γλωσσας, γι αυτο και αλλα πολλα...Με τις υγειες μας. Με τις δικες μας ψηφους μας @@@ει!

Αποσυνδεδεμένος valeriaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1602 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 07:07:02 μμ »
βρε συναδελφοι, υπαρχει περιπτωση καποιος που κλεινει το καλοκαιρι 24 μηνο να μεινει απ εξω απο το διορισμο? εχοντας και ΑΣΕΠ?
εγω σαν αναπληρωτρια, θα απεχω απο τις εκλογες του συλλογου με επιστολη διαμαρτυριας στη διευθυνση. εστειλα και μηνυμα στην Διαμ. τι αλλο μπορουμε να κανουμε λετε??

Alexandros60

  • Επισκέπτης
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1603 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 07:09:37 μμ »
ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΔΙΟΡΙΣΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ

 

Του Θανάση Παλλανζά , Μέλους Δ.Σ. Δ΄ ΕΛΜΕ Αν. Αττικής

 

Οι ανακοινώσεις της Υπουργού Παιδείας μας επανέφεραν το κλίμα του 1998. είμαι από τους τυχερούς γιατί κατάφερα να διοριστώ με την ποσόστωση που είχε δοθεί. Θεωρώ όμως χρέος μου να πάρω θέση και για όσα εξαγγέλθηκαν αυτές τις ημέρες.

 

     Ποια πρέπει να είναι η θέση - διεκδίκηση: σε αυτή τη φάση οφείλουμε όλοι να προστατεύσουμε το σύστημα 60% ΑΣΕΠ – 40% ΕΝΙΑΙΟΣ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΣ, προτείνοντας παράλληλα ορισμένες άκρως  απαραίτητες αλλαγές, που αφορούν τη θωράκισή του από αδιάβλητες διαδικασίες, όπως τις προσλήψεις στην ΠΔΣ και στη Σιβιτανίδειο  από τον πίνακα των ωρομισθίων. Έτσι δεν θα μπορεί να ισχυρίζεται κανένας ότι διορίζονται όσοι έχουν «μέσον» .

 

      Τα επιχειρήματα γι’ αυτή τη θέση:

 

1.  Το σύστημα 60 -40 έδωσε δίκαιη λύση στο πολύπλοκο πρόβλημα του διορισμού των εκπαιδευτικών και για πολλά χρόνια έφερε ηρεμία στους αδιόριστους, οι οποίοι επένδυσαν πάνω στις ρυθμίσεις του (συγκομιδή μορίων προϋπηρεσίας με μεγάλο οικονομικό και κοινωνικό κόστος, αλλά και επιλογή των εξετάσεων).

 

2.  Πολλοί από τους σημερινούς αδιόριστους είναι ήδη θύματα της κατάργησης της επετηρίδας και πτυχιούχοι εικοσαετίας. Παρέμειναν όμως ενεργοί στην εκπαίδευση, προφανώς επειδή αγαπούν αυτό που σπούδασαν και δούλεψαν με συμβάσεις για πολλά χρόνια, τα οποία μεταφράζονται σε μήνες προϋπηρεσίας. Είναι απάνθρωπο να τους πάρουμε πάλι τη βρύση από κοντά τους μετά από τόση προσπάθεια και τελικά δε συνάδει με τη θέση της νέας Υπουργού «πρώτα ο μαθητής», αφού του στερεί δασκάλους και με εμπειρία από τάξη και το κυριότερο με αγάπη για το έργο του δασκάλου.

 

3.  Όσοι υποστηρίζουν τη θέση για 10Ο% ΑΣΕΠ: θα πέσουν και αυτοί θύματα του ατομισμού τους και της τζογαδόρικης επιλογής τους. Τους υπενθυμίζω ότι:

 

- θα φτάσει στο έπακρο ο ανταγωνισμός, αφού τότε θα εξετάζονται ΟΛΟΙ, μη έχοντας άλλη επιλογή. Τα φροντιστήρια θα γίνουν ακόμη πιο χρυσοφόρες επιχειρήσεις , η παπαγαλία θα πάει σύννεφο, δεν θα μπορεί κάποιος να εγγυηθεί το αδιάβλητο, αφού η απόγνωση πολλά δεινά μπορεί να φέρει… και οι υποψήφιοι θα είναι στο έλεος της επιλογής θεμάτων πονηρών, απίθανων και επιστημονικά αμφισβητήσιμων.

 

- Άραγε οι υποστηρικτές του 100% ΑΣΕΠ είναι τόσο σίγουροι ότι θα είναι διοριστέοι; Γιατί αν δεν είναι και δουλέψουν με τη σειρά επιτυχίας αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι, η προϋπηρεσία τους δεν θα τους συνοδεύει, όπως τώρα, αλλά  θα μεταφραστεί σε κάποια μοριάκια προσαύξησης. Είναι λοιπόν τζογαδόρικη λογική ή όχι;

 

- αφού η προϋπηρεσία απλά θα μετράει ως κάποια προσαύξηση, τότε γιατί να πάει κάποιος ωρομίσθιος ή και αναπληρωτής μακριά από τα σπίτι του, μήπως για τα πολλά  χρήματα, που παίρνει  και καθυστερημένα; Το «πρώτα ο μαθητής» ισχύει μόνο για τα παιδιά των πόλεων;

 

-σε κάθε περίπτωση το κράτος πρέπει να αφήνει ένα παράθυρο ελπίδας για όλους . Και αυτό έκανε το σύστημα 60-40 και γι’ αυτό το λόγο τόσα χρόνια δεν ακουγόταν διαμαρτυρίες.

 

  Υ.Γ. : διαβάζοντας το πλήθος των διαμαρτυριών  βρίσκουμε που και που επιστολές που συμφωνούν με την Υπουργό. Είναι σεβαστές, αλλά βρίθουν ατομισμού και τυχοδιωκτισμού. Το επιχείρημα «αφού δεν προλαβαίνετε να διαβάσετε τώρα πως θα διαβάσετε όταν διοριστείτε;», είναι προσβλητικό για όσους αντιμετωπίζουν σοβαρές και αντικειμενικές δυσκολίες για να διαθέσουν το χρόνο για όλη αυτή την ύλη. Επίσης «αν ίσχυε το 100% ΑΣΕΠ, θα διοριζόμουνα».Το υπάρχον σύστημα όμως σου έδωσε τα πάνω από τη βάση μόρια που μπορούσες να τα χρησιμοποιήσεις για αναπληρωτής και η  προϋπηρεσία σου θα  λειτουργούσε αυξητικά. Άρα η εμμονή για αλλαγή του συστήματος διορισμού δηλώνει και τυχοδιωκτισμό.

      Θυμάμαι την ακραία νεοφιλελεύθερη απάντηση του κάποτε υφυπουργού Ανθόπουλου, σε μια απελπισμένη αδιόριστη το 1998 : «δεν μας νοιάζει ούτε αν έχετε μικρά παιδιά ούτε τι δυσκολίες αντιμετωπίζετε. Εμάς μας ενδιαφέρει πόσο καλή εκπαιδευτικός είστε»! Και είδαμε τη συνέχεια του κου Ανθόπουλου στην πολιτική και προσωπκή του ζωή …(μήπως τελικά υπάρχει Θεία Δίκη;)

Ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1604 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 07:13:44 μμ »
Έτσι, ακριβώς... Αν είχε υποστεί η κάθε Διαμαντοπούλου έστω και το ένα χιλιοστό απ' όσα έχουμε υποχρεωθεί να υποστούμε όλοι εμείς, ε θα ήταν έτσι άνετη και κυριλέ...

Γι' αυτό, αν και δεν το είχα σκοπό, αύριο θα πάω στην πορεία. Πρέπει επιτέλους να διαμαρτυρηθούμε, ν'ακουστεί η φωνή μας. Όχι για να μας λυπηθούν αλλά για να μας φοβηθούν.

Και νομικά ας το κυνηγήσουμε, αν και χρειάζονται χρήματα για κάτι τέτοιο που οι περισσότεροι από μας μάλλον δεν διαθέτουμε.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1605 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 07:27:09 μμ »
  Mα ακριβώς αυτό θέλει να εξασφαλίσει το νέο σύστημα...ότι ΟΛΟΙ θα περνούν από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Ένα και ενιαίο σύστημα! Αυτό ζητούσαμε όλοι νομίζω καιρό τώρα!
  Μα γιατί να με πιάσει υστερία που τώρα πια δε θα μπορούν οι έχοντες μέσον να κερδίσουν θέση ωρομισθίου ή αναπληρωτή και σιγά-σιγά μόνιμου...δεν καταλαβαίνω τι είναι λάθος! Όσο για τους λιγότερους διορισμούς...συγγνώμη...αν θέλει και με το ισχύον σύστημα να διορίσει λιγότερους δε μπορεί, νομίζετε, να το κάνει το υπουργείο; Ο ένας πίνακας με όσους έχουν μόρια από ΑΣΕΠ θα τους βοηθήσει σε αυτό;
  Αν όντως υπάρχει διδακτικό προσωπικό ανεκμετάλλευτο, γιατί ως κράτος να πληρώνουμε χρήματα για επιπλέον; Για να διοριστώ εγώ κι οι φίλοι μου;;;; Κανείς δε μου έταξε πως θα είμαι ωρομίσθια συνεχόμενες χρονιές, ούτε ότι θα είμαι αναπληρώτρια ξανά και ξανά! Είμαστε έκτακτο προσωπικό! Κι αν και εφόσον υπάρχουν ανάγκες καλούμαστε να τις καλύψουμε και αν θέλουμε τις καλύπτουμε .
  Προσωπικά ΝΑΙ θέλω να βρίσκομαι στο δημόσιο ελληνικό σχολείο και να το υπηρετώ. Θα το προσπαθήσω με νύχια και με δόντια. Αλλά θέλω οι κόποι μου να αναγνωρίζονται! Οι επιτυχίες μου στον ΑΣΕΠ, όπως και η προϋπηρεσία που με τα μόρια ΑΣΕΠ κατέκτησα απαιτώ να μου αναγνωριστούν!
Αν όμως για να ισχύσει το σύστημα αποκλειστικά ΑΣΕΠ χρειάζεται να διασπορπίσω τα μόριά μου...με π ό ν ο ψυχής ναι, αλλά θα το κάνω...γιατί πιστεύω πως είναι αξιοκρατικότερο το προτεινόμενο σύστημα.
Αλλά επιβάλλεται να διασφαλιστεί το αδιάβλητο του διαγωνισμού!
 


+++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος hippy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1606 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 07:32:48 μμ »
Παράθεση
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΘΗΓΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ
ΕΧΟΥΜΕ ΠΤΥΧΙΑ ΑΝΩΤΑΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ.
Η ΠΟΣΔΕΠ ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΞΕΦΤΙΛΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΤΟΥΣ?
το θεμα ειναι οτι η πλειοψηφια δεν προβληματιζεται καν γι' αυτο. Δεν δειχνουν να αντιλαμβανονται το ποσο εξευτελιστικο ειναι να σερνονται  απο διαγωνισμο σε διαγωνισμο. Ασε που περιφερουν με καμαρι: ο ενας "εχω περασει 2 ΑΣΕΠ" , ο αλλος 4 και ο παραλλος 5 , εχοντας κανει τι στην ουσια;. Ακομη εδω ειναι, αδιοριστοι, και μαλλον ετοιμαζονται για τον επομενο ΑΣΕΠ. Θελουν ν' αποδειξουν κατι λεγοντας και ξαναλεγοντας την "επιτυχια" τους; Σε ποιους;
ΠΕ 04.01

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1607 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 07:33:14 μμ »
Όταν πρόκειται για το μέλλον και τις ζωές μας ΠΡΕΠΕΙ να βρεθούν χρηματα!! Όταν πήρα μέρος στην Ενσταση κατά των ΟΑΕΔΙΤΩΝ ήμουν άφραγκη....(γι αυτό και καθυστέρησα την συμμετοχή μου) αλλά τελικά δανείστηκα το ποσό (που δεν ήταν τεράστιο) και το έδωσα...και δεν το μετάνοιωσα καθόλου!! Και το ποσό μάλιστα μοιραζόταν σε 80 περίπου συναδέλφους.....τώρα πρέπει να μαζευτούμε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ με κάθε τρόπο....αυτοί είναι αδίστακτοι και δεν θα μας υπολογίσουν αλλιώς!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1608 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 07:47:08 μμ »
Παράθεση
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΘΗΓΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ
ΕΧΟΥΜΕ ΠΤΥΧΙΑ ΑΝΩΤΑΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ.
Η ΠΟΣΔΕΠ ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΞΕΦΤΙΛΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΤΟΥΣ?
το θεμα ειναι οτι η πλειοψηφια δεν προβληματιζεται καν γι' αυτο. Δεν δειχνουν να αντιλαμβανονται το ποσο εξευτελιστικο ειναι να σερνονται  απο διαγωνισμο σε διαγωνισμο. Ασε που περιφερουν με καμαρι: ο ενας "εχω περασει 2 ΑΣΕΠ" , ο αλλος 4 και ο παραλλος 5 , εχοντας κανει τι στην ουσια;. Ακομη εδω ειναι, αδιοριστοι, και μαλλον ετοιμαζονται για τον επομενο ΑΣΕΠ. Θελουν ν' αποδειξουν κατι λεγοντας και ξαναλεγοντας την "επιτυχια" τους; Σε ποιους;
++++++++++

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1609 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 07:50:52 μμ »
Παράθεση
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΘΗΓΗΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ
ΕΧΟΥΜΕ ΠΤΥΧΙΑ ΑΝΩΤΑΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ.
Η ΠΟΣΔΕΠ ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΞΕΦΤΙΛΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΤΟΥΣ?
το θεμα ειναι οτι η πλειοψηφια δεν προβληματιζεται καν γι' αυτο. Δεν δειχνουν να αντιλαμβανονται το ποσο εξευτελιστικο ειναι να σερνονται  απο διαγωνισμο σε διαγωνισμο. Ασε που περιφερουν με καμαρι: ο ενας "εχω περασει 2 ΑΣΕΠ" , ο αλλος 4 και ο παραλλος 5 , εχοντας κανει τι στην ουσια;. Ακομη εδω ειναι, αδιοριστοι, και μαλλον ετοιμαζονται για τον επομενο ΑΣΕΠ. Θελουν ν' αποδειξουν κατι λεγοντας και ξαναλεγοντας την "επιτυχια" τους; Σε ποιους;
Έχεις δίκιο! Κατάργηση του Ασεπ και απορρόφηση όλων των αδιόριστων άμεσα! Αν μπορούμε να μάθουμε και το πώς!

Δηλαδή με ποιον άλλο τρόπο   θα μπορούσε κανείς να προσληφθεί σήμερα που δεν θα τον εξευτέλιζε και θα τον έκανε να καμαρώνει; Μήπως Σιβιτανίδειος, οαεδ, εκκλησιαστικά , άλλο; Δεν είναι δα και πολλές οι επιλογές.






 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159797
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 412
Σύνολο: 420

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.