*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966413 φορές)

0 μέλη και 35 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 30m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3682 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 05:03:38 μμ »
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ. ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΤΟΥΣ ΜΑΝΤΕΣ. ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ.
ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΝΤΙΣΑΣΗ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ.

ΕΛΠΙΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑ  ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΓΙΑ ΑΡΧΗ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2009, 05:05:33 μμ από 30m »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:05:41 »

Αποσυνδεδεμένος lloullou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3683 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 05:04:55 μμ »
κι εγώ δεν αντέχω να ξαναδώσω άλλον ΑΣΕΠ! έχω δώσει 5 φορές και ήμουν και τις 5 επιτυχούσα! ΕΛΕΟΣ δηλαδή ρε παιδιά! και 4η χρονιά ωρομισθίας! νομίζω πάνω κάτω όλοι λέμε τα ίδια... το θέμα είναι να αγωνιστούμε, να βγούμε στους δρόμους, στο Υπουργείο, στη Βουλή, μας αφορά όλους. να καταλάβουν πως είμαστε πολλοί και έχουμε δύναμη! μη λέτε όλοι "εγώ θα αλλάξω τα πράγματα?" ναι, ένας ένας και όλοι μαζί ενωμένοι δεν πρέπει να αφήσουμε να περάσουν τα νέα μέτρα! πρόκειται για τη ζωή μας και το μέλλον μας! πρέπει να πιέζουμε καθημερινά, μην επαναπάυεστε, αυτό θέλουν! δε δέχομαι από καμιά Διαμαντοπολυλου να μου πεί πως δεν είμαι άξια να διδάξω στο σχολείο, τη στιγμή που έχω πετύχει 5 φορές στον διαγωνισμό που ζητάνε, με ο,τι κουλά θέματα είχα να αντιμετωπίσω κάθε φορά, και επίσης τη στιγμή που 4 χρόνια τώρα με χρησιμοποιούν για να κάνουν τη δουλειά τους΄και να τους γεμίζω τα κενά στα σχολεία. για ωρομίσθια τόσα χρόνια ήμουν άξια και ικανή να διδάξω, αλλά σαν μόνιμη δεν τους κάνω?? ευχαριστώ δεν θα πάρω... θα πολεμήσω μέχρι τέλους για το δικαίωμα μου σ'αυτό που σπούδασα και ονειρεύτηκα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3684 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 05:22:53 μμ »
Έγραψα στη διαβούλευση κι εγώ (σελίδα 138). Θα καταλάβετε από το όνομα ποιος είμαι. Ίσως να μην είναι πλήρης η πρόταση, οπότε με φειδώ οι αρνητικές ψήφοι :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: ’ντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3685 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 05:22:54 μμ »
Τι εγινε βρε παιδια με τη συγκεντρωση στη καμαρα,γιατι εγω εκει μενω αλλα τωρα ειμαι στον εβρο........

Όπως αναμενόταν... είμασταν ελάχιστοι, καμια 100άρα άτομα. Μαζί με συνδικαλιστές ΔΟΕ και ΟΛΜΕ να πιάσαμε τα 200-250 άτομα
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:05:41 »

Αποσυνδεδεμένος jandrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3686 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 06:05:18 μμ »
Η πλειοψηφία φωναζει 100% ΑΣΕΠ και μόλις ακουστηκε ότι θα το κάνουν αρχίσανε τις κινητοποιήσεις για να μην το κάνουν. Μήπως έχουμε ξεφύγει λίγο? Στην αρχή λεμε ασεπ και όταν μαζαψουμε λιγα μοριάκια λέμε όχι ασεπ.....Πώς να μας πάρουν στα σοβαρά???

Μονο καποιος με υπερμετρη αλαζονια που θα πιστευε οτι ΑΥΤΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ θα ειναι στους διοριστεους θα φωναζε 100% ΑΣΕΠ, γιατι οι υπολοιποι ξερουμε οτι αν δεν ειμαστε στους διοριστεους αλλά στους αναπληρωτες ή ωρομισθιους, δεν εξασφαλιζουμε ποτέ το διορισμο! (ποιος σου εγγυαται οτι στον επομενο ΑΣΕΠ θα γραψεις αρκετα καλα για να ξαναεχεις δουλεια? Κι οταν οι διορισμοι γινονται με το σταγονομετρο, τι σημασια εχει ποσο καλα θα γραψεις, αφου θα διοριζονται μονο μια χουφτα ανθρωποι?)



Ξεχνας παντως οτι αν γινει 100% ΑΣΕΠ θα αυξηθει κατα πολυ ο αριθμός προσληφθεντων (μέσο του διαγωνισμού)! Επιπλέον δε νομιζω ότι οι διοριστέοι του διαγωνισμού είναι αλαζόνες ούτε και διάνιες. Προσπάθησαν παραπάνω από τους άλλους και έγραψαν καλύτερα. Τέλος, δες λίγο τις στατιστικές και όπως φαίνεται κατά την άποψή σου η πλεοψηφία των υποψηφιων είναι.......αλαζόνες...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2009, 07:01:58 μμ από jandrian »

Αποσυνδεδεμένος jandrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3687 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 06:13:50 μμ »

Παράθεση
Επιπλέον δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται για αυτό που έγινε στην ΠΔΣ. Έχει κανείς σκεφτεί πόσοι αδικήθηκαν με τις καινούριες λίστες? Και να υπογραμμίσω ότι είμαι απολύτως αντίθετη με το προηγούμενο ανεξέλγκτο σύστημα... αλλα όχι και με ημερομηνία πτυχιου!!!

Αυτο εγινε μονο για φετος, επειδη οι αιτησεις ηταν χειρογραφες κι οχι περασμενες ηλεκτρονικα στο συστημα. Οπότε ο γρηγοροτερος τροπος να φτιαχτει πινακας καταταξης ηταν με τα στοιχεια που επισυναπτονταν στις αιτησεις (δηλ. το πτυχιο).

Ναι σωστά....και δεν μπορούσαν να βάλουν σαν κριτήριο τον βαθμό πτυχίου και τις περαιτέρω σπουδές... Η ημερομηνία κτήσης ηταν σαφώς το πιο γρήγορο και αντικειμενικό κριτήριο! Και πριν πεις για καθυστερήσεις να σου πω ότι όταν κάναμε αιτήσεις παραδίδαμε και πτυχίο (οπότε είχαν τον βαθμό) και τους υπόλοιπους τιτλους! Χώρια βέβαια που η τεχνολογία έχει προχωρησει και η ΠΔΣ ειναι ένας υποπίνακας των ωρομισθίων για την κάθε περιφέρεια. Οπότε θα ήταν πολύ εύκολο να γίνει με βάση τα μόρια......
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2009, 07:03:26 μμ από jandrian »

Αποσυνδεδεμένος kbazar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 329
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3688 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 06:19:18 μμ »
να σε ρωτησω κατι? ξερεις κανεναν οικονομολογο που να τελειωνει οικονομικο κ να πηγαινει κατευθειαν στο δημοσιο (τραπεζα ή εφορια). μηπως κανενα νομικο που γινεται κατευθειαν δικαστης? οι περισσοτερες θεσεις στο δημοσιο (ευτυχως τωρα θα γινουν ολες) δεν καλυπτονται μεσω ασεπ?
τι ειμαστε λοιπον εμεις οι εκπαιδευτικοι να ζηταμε καταργηση του? θεωρεις δλδ οτι οποιος βγαινει απο τις φιλολογικες σχολες εχει κ τις απαιτουμενες γνωσεις για να διδαξει? οταν μπαινει καποιος σε μια σχολη με 12 δε νομιζω οτι θα εχει κ το καλυτερο γνωστικο υποβαθρο. κ επισης δεν ξερω κ λιγες περιπτωσεις που περνουσαν τα μαθηματα ειτε με αντιγραφη ειτε ανηκαν σε καποια παραταξη κ τα ειχαν κανει πλακακια με τους καθηγητες. κ θα συμφωνησω οτι μεσω ασεπ δεν αναδεικνυεται παντα ο καλυτερος αλλα τουλαχιστον εχεις μια ευκαιρια να μαθεις πραγματα που θα σου χρειαστουν στη δουλεια σου.
ειμαι υπερ του ασεπ 100%.
η ενσταση μου ειναι οτι πρεπει να αλλαξουν οι συνθηκες του διαγωνισμου. πχ μικροτερη υλη, θεματα πιο "βατα" κ πιο χρησιμα στη δουλεια μας, εγκαιρη ανακοινωση της ημερομηνιας, βιβλιογραφια στην ιστορια.
οσον αφορα στο νεο νομοσχεδιο θεωρω οτι η μεταβατικη περιοδος που θα υπαρξει θα πρεπει να ειναι μεγαλυτερη. ειναι πραγματικα αμαρτιακαποιος να ξερει οτι διοριζεται σε 2 χρονια ειτε με το 30μηνο ειτε με το 24μηνο κ να του το αναιρουν.
μια συμβουλη: τα αιτηματα μας να μην ειναι του στυλ "καταργηση του ασεπ" γιατι δε θα κερδισουμε τιποτα. πρεπει να ειναι υλοποιησιμα οπως πχ αυτο που ανεφερα για το να μεγαλωσει η διαρκεια της μεταβατικης περιοδου

αναφερομαι στο/στη nicopol χωρις να εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης  ;)
απλα εκφραζω την αποψη μου

μα έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι !όλεσ οι προκηρύξεις του δημοσίου ελέγχονται από το ΑΣΕΠ ... να μην καταργηθεί βέβαια.. να υπάρξουν όμως ρυθμίσεις.. δε γίνεται απόφοιτοι σχολών όπου εισήχθησαν με το 12 να απαιτόυν να διδάσκουν χωρίς καμία αξιολόγηση. όχι οτι φταίνε αυτοι , όλο το σύστημα φταίει αλλά τεσπα....
καλησπερα... δηλαδη επειδη καποιοι περασαν με 12 και καποιοι αλλοι πηραν πτυχιο λογω χρωματος η φιλικων σχεσεων με καθηγητες....θα πληρωσω εγω την νυφη και θα δινω καθε φορα ΑΣΕ;Π;οχι φιλε μου ας βαλουν την αξιολογηση των πρωτων δυο ετων....δεν θα πληρωσω εγω τα "γλυψειματα"των λιγων....ασε που ολοι αυτοι θα ειχαν και μετα πλατες και τωρα ισως ειναι καπου μονιμοι και γελανε μαζι μας.....

’λλωστε,πολλοί από εμάς, οι πριν της καρατομηθείσας επετηρίδας έχουμε μπει στα πανεπιστήμια όχι με 12, όπως λες ,αλλά με 18,19και20, βαθμολογίες αστρονομικές για τα περισσότερα  νεούδια, της φιλολογίας για παράδειγμα :-X(Παρεμπιπτόντως,ένα ανέκδοτο που διάβασα πρόσφατα :Μητέρα παρηγορεί την κόρη της που δεν πέρασε στο παιδαγωγικό,λόγω χαμηλής βαθμολογίας''Δεν πειράζει κόρη μου, πήγαινε φέτος στη φιλολογία και του χρόνου δίνεις για δασκάλα!'' :-X)ΑΣΕΠ να δώσουν όσοι συμφωνούν με αυτήν την εξευτελιστική διαδικασία και όσοι επίσης μπήκαν στις σχολές τους εν γνώση της ξευτίλας του ΑΣΕΠ που τους περιμένει .Οι άλλοι και κυρίως οι πριν του 1997 γιατί να εξευτελιζόμαστε έτσι; :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2009, 06:21:13 μμ από kbazar »

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3689 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 06:27:04 μμ »
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ. ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΤΟΥΣ ΜΑΝΤΕΣ. ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ.
ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΝΤΙΣΑΣΗ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ.

ΕΛΠΙΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑ  ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΓΙΑ ΑΡΧΗ

Η σημερινη προσελευση ηταν αρκετα χαμηλη,μαλλον οι περισσοτερες/οι εκπ/κοι ειναι ικανοποιημενες/οι με την κατασταση στο χωρο της εκπ/σης.
Αν κρινω απο τη σημερινη αντιδραση προβλεπω οτι θα μας παρουν φαλλαγγι προσεχως.

Αποσυνδεδεμένος ΦΩΤΩ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3690 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 06:32:11 μμ »
 ήμουν σήμερα στο υπουργείο , ο αριθμος των εκπαιδευτικών ηταν μάλλον απογοητευτικός ,καλα όλοι αυτόι που φωνάζουν στο forum που ήταν ; ΜΉΠΩΣ διορίστηκαν χθές ;γιατί σώπασαν;πως θα μας πάρουν σοβαρά απο τον καναπέ μας; Αυτό που μου έκανε εντύπωση, ήταν οτι υπήρχαν μόνιμοι που στήριζαν τον αγώνα μας , μιλάω για ηλικίες 50 και ...οι  νέοι που ήσασταν;

Αποσυνδεδεμένος xristis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3691 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 06:39:08 μμ »
κι εγώ δεν αντέχω να ξαναδώσω άλλον ΑΣΕΠ! έχω δώσει 5 φορές και ήμουν και τις 5 επιτυχούσα! ΕΛΕΟΣ δηλαδή ρε παιδιά! και 4η χρονιά ωρομισθίας! νομίζω πάνω κάτω όλοι λέμε τα ίδια... το θέμα είναι να αγωνιστούμε, να βγούμε στους δρόμους, στο Υπουργείο, στη Βουλή, μας αφορά όλους. να καταλάβουν πως είμαστε πολλοί και έχουμε δύναμη! μη λέτε όλοι "εγώ θα αλλάξω τα πράγματα?" ναι, ένας ένας και όλοι μαζί ενωμένοι δεν πρέπει να αφήσουμε να περάσουν τα νέα μέτρα! πρόκειται για τη ζωή μας και το μέλλον μας! πρέπει να πιέζουμε καθημερινά, μην επαναπάυεστε, αυτό θέλουν! δε δέχομαι από καμιά Διαμαντοπολυλου να μου πεί πως δεν είμαι άξια να διδάξω στο σχολείο, τη στιγμή που έχω πετύχει 5 φορές στον διαγωνισμό που ζητάνε, με ο,τι κουλά θέματα είχα να αντιμετωπίσω κάθε φορά, και επίσης τη στιγμή που 4 χρόνια τώρα με χρησιμοποιούν για να κάνουν τη δουλειά τους΄και να τους γεμίζω τα κενά στα σχολεία. για ωρομίσθια τόσα χρόνια ήμουν άξια και ικανή να διδάξω, αλλά σαν μόνιμη δεν τους κάνω?? ευχαριστώ δεν θα πάρω... θα πολεμήσω μέχρι τέλους για το δικαίωμα μου σ'αυτό που σπούδασα και ονειρεύτηκα.

Συνάδελφοι  πολυ-επιτυχόντες σε ΑΣΕΠ ,  σε κοινό μας κείμενο ζητάμε :

                  1) τη διατήρηση  και  τη μη διαγραφή  των μορίων επιτυχίας μας στους  διαγωνισμούς ΑΣΕΠ,
 
                     ( εδώ διατηρούνται και μοριοδοτήσεις   προϋπηρεσιών  μέσω και ευνοιοκρατικών  προσλήψεων πχ ΠΔΣ , Εκκλησιαστ. Σιβιτανείδιο κλπ )

                  2)  τη μη υποχρεωτική συμμετοχή μας  σε κάθε νέο διαγωνισμό ΑΣΕΠ , αφού θα διατηρούνται τα μόρια των προηγούμενων επιτυχιών ,

                  3)  κατά την πρόσληψη των αναπληρωτών εκπαιδευτικών  από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών, να προσλα΅βάνονται από τους

                      εγγεγρα΅΅ένους στον πίνακα αυτό εκπαιδευτικούς   όσοι  έχουν  τρις - ή περισσότερες επιτυχίες  ΑΣΕΠ, σε ποσοστό είκοσι τοις εκατό

                     (20%)  κατά κλάδο και ειδικότητα επί των εκάστοτε προσλα΅βανο΅ένων. (με σειρά προτεραιότητας  αυτούς με  5 - 4 - 3 επιτυχίες)
                   

                      4) Οι  προσλήψεις σε ΠΔΣ, Σιβιτανείδιο.. να  γίνονται από Πίνακα επιτυχόντων ΑΣΕΠ 

                      Όσοι συμφωνούμε στέλνουμε τη συγκατάθεσή μας με πμν , αλλά και τις όποιες άλλες σχετικές προτάσεις
 
                       

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3692 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 06:58:38 μμ »
Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία αντίδραση στην περιφέρεια αλλά από ό,τι μαθαίνω και στις μεγάλες πόλεις τα πράγματα είναι υποτονικά.’ποψή μου είναι ότι έχουμε χωριστεί σε πολλά στρατόπεδα είτε αυτοί είναι σύλλογοι είτε προσωπικά μας πιστεύω αλλά και συμφέροντα. Οι μεγάλοι σύλλογοι (τοπικές ΕΛΜΕ και ΠΕΑ) μας έχουν απογοητεύσει και είναι ανάξιοι της εμπιστοσύνης μας. Οι κινήσεις των μικρών συλλογων είναι ενθαρρυντικές, τα πολλά συγχαρητήρια ανήκουν στην ΠΕΑΕ που το παλεύει τα τελευταία χρόνια. Αν σκεφτείτε τι έγινε και επί Αρσένη, όταν όλοι μας βγαίναμε στους δρόμους, απείχαμε από τον Ασέπ, άλλοι έτρεχαν να δώσουν για να εξασφαλίσουν μια θεσούλα στο δημόσιο, άλλοι στα παρασκήνια έκαναν συμφωνίες και πέτυχαν και άλλοι έμειναν να φωνάζουν και να πιστεύουν σε ιδανικά και αξίες. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πιστέψω πια. Ποια ομοψυχία και ποιο ομαδικό πνεύμα; Ελπίζω να παραμερίσουμε τα προσωπικά μας συμφέροντα και να ενωθούμε, γιατί έρχονται δυσοίωνες μέρες στο χώρο του δημόσιου σχολείου.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος jandrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3693 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 07:14:09 μμ »
Καλα οταν συνειδητοποιησει η πλειοψηφια τα αληθινα προβληματα τοτε να κατεβει στους δρομους.Γιατι βλεπω οτι φωναζετε χωρις να εχετε κατι να προτεινετε!

Συμφωνώ απόλυτα!! Οι περισσότεροι ειναι αρνητικοι στα πάντα! Η πλειοψηφία φωναζει 100% ΑΣΕΠ και μόλις ακουστηκε ότι θα το κάνουν αρχίσανε τις κινητοποιήσεις για να μην το κάνουν. Μήπως έχουμε ξεφύγει λίγο? Στην αρχή λεμε ασεπ και όταν μαζαψουμε λιγα μοριάκια λέμε όχι ασεπ.....Πώς να μας πάρουν στα σοβαρά???
Επιπλέον δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται για αυτό που έγινε στην ΠΔΣ. Έχει κανείς σκεφτεί πόσοι αδικήθηκαν με τις καινούριες λίστες? Και να υπογραμμίσω ότι είμαι απολύτως αντίθετη με το προηγούμενο ανεξέλγκτο σύστημα... αλλα όχι και με ημερομηνία πτυχιου!!!Αλλά υποψιάζομαι ότι αυτοί που παρακινούν τις κινητοποιήσεις βολεύτηκαν με την ΠΔΣ γιατί η πλειοψηφία τους είναι μεγαλύτερης ηλικίας.... Οπότε γιατί να ξεσηκωθούν???
Που ειδατε οτι η πλειοψηφια λεει 100% ασεπ απλα θελουμε να βγουν τα βυσματα απο τους πινακες.να δινουν ολοι ασεπ και να μην χανονται τα μορα της προυπηρεσιας.ΕΠΙΣΗΣνα μην καταργηθει το 24 μηνο.Επισης οταν θα διοριστεις για πρωτη φορα να  μην καθεσαι σε ενα μερος 3 χρονια.Επισης να καταργηθουν οι ωρομισθιοι.ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΤΙ?Δεν θα μας παιρναν σοβαρα αν λεγαμε καταργηση του ασεπ αλλα θεωρω οτι αυτα που λεμε ειναι εφικτα και δικαια

Αν δεις τις ψηφοφοριες θα καταλαβεις. Επιπλέον, όσοι λένε 100% ΑΣΕΠ αποζητούν ακριβώς αυτο που λες κι εσυ! Να βγουν τα βυσματα απο τους πινακες... Τωρά για το πόσο καιρό θα κάθεται κάποιος σε 1 μέρος αυτό είναι ένα πολύ δύσκολο θέμα το οποίο για να λυθεί πρέπει να λύθουν άλλα μεγάλα προβλήματα. Μην περιμένεις να γίνουν ολα σε 1 νύχτα....εδώ το μεγαλύτερο ποσοστό των καθηγητών που είναι σε κάποια σχολεία ειναι αναπληρωτες και ωρομίσθιοι!!! Αν δε λυθεί αυτό δεν μπορεί να προχωρήσει τίποτα.....

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: ’ντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3694 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 07:20:31 μμ »
ήμουν σήμερα στο υπουργείο , ο αριθμος των εκπαιδευτικών ηταν μάλλον απογοητευτικός ,καλα όλοι αυτόι που φωνάζουν στο forum που ήταν ; ΜΉΠΩΣ διορίστηκαν χθές ;γιατί σώπασαν;πως θα μας πάρουν σοβαρά απο τον καναπέ μας; Αυτό που μου έκανε εντύπωση, ήταν οτι υπήρχαν μόνιμοι που στήριζαν τον αγώνα μας , μιλάω για ηλικίες 50 και ...οι  νέοι που ήσασταν;

οταν τα αιτηματα ειναι του στυλ <να μην περασουν οι αλλαγες> κ δεν κοιτατε να συζητησετε ολες οι κατηγοριες,να βρειτε ενα συστημα που θα ειναι δικαιο για ολους,κ μετα να το δικεκδικησουμε ολοι μαζι,προτεινοντας κ κατι αντι να αντιδρουμε μονο,τοτε δυστυχως θα ειμαστε διασπασμενοι κ μονο οποιος θιγεται θα πηγαινει....

Αποσυνδεδεμένος ΦΩΤΩ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3695 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 07:26:42 μμ »
doG, επειδή ήμουν εκει σήμερα σε διαβεβαιώ οτι οι προτασεις του συντονιστικόυ ωρομισθίων και αναπληρωτων ήταν σοβαρές και σε καμία περίπτωση ουτοπικές δηλαδή δεν  ακούστηκε όχι ΑΣΕΠ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 619
Σύνολο: 634

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.