*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966436 φορές)

0 μέλη και 38 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3808 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:14:12 μμ »
Μη ξεχνάς ότι στον νόμο για το 24μηνο και 30μηνο προηγούνται οι του 30μήνου στη σειρά διορισμού και αυτό είναι σωστό διότι μέσα σε αυτό είναι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας...

Πρέπει απ' ολους τους πίνακες να προηγούνται οι έχοντες οικογένεια (με προτεραιότητα σε αυτούς που έχουν και παιδιά)


Αν θες να προηγούνται οι έχοντες οικογένεια και, κυρίως, αυτοί που έχουν και παιδιά, να απορροφώνται από το Υπουργείο Κοινωνικής Αλληλλεγγύης.
Αρκετοί αναξιοπαθούντες έχουν απορροφηθεί από το ΥπΕΠΘ παραγκωνίζοντας άλλους άδικα και αναίτια ._

(Αμάν πια με το μακρύ και το κοντό του καθενός εδώ μέσα!  >:(  >:( )

Εμ! Κοινωνική πολιτική να γίνεται, αλλά όχι σε βάρος άλλων! Υπάρχουν τρόποι να βοηθηθούν κάποιοι, αλλά στη βάση της ισονομίας και αξιοκρατίας.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:08:36 »

Αποσυνδεδεμένος ΦΩΤΩ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3809 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:15:34 μμ »
24μηνο και αΣΕΠ.............ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟ


Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΟΜΑΔΑ(24ΜΗΝΟ + ΑΣΕΠ)..........................


ΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕ

24ΜΗΝΟΜΗΝΟΜΗΝΟ +ΑΣΕΠ IS THE BEST
συμφωνωωωωωωωωω

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3810 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:19:02 μμ »
ΑΓΩΝΑΣ ΤΩΡΑ!

Καταψήφιση όλων των παρατάξεων της ΟΛΜΕ που ποτέ δεν θεώρησαν τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ συναδέλφους τους.


Σήμερα ήταν η τακτική συνέλευση της δικής μου ΕΛΜΕ.
Όλοι οι εκπρόσωποι όλων των παρατάξεων που μίλησαν υπερμάχονται την κατάργηση του ΑΣΕΠ και την επιστροφή στην επετηρίδα.

Μα πού ζουν τελοσπάντων;;;  :o  :o

Καταψήφιση ΟΛΩΝ των παρατάξεων και ας είμαστε λίγοι.

Έπιασαν την καρέκλα όλοι αυτοί που ανήκουν στις παρατάξεις των ΕΛΜΕ και αερολογούν!
Τι ηλίθια είμαι που αντί να πάω για καφέ πήγα και τους άκουγα!  >:(
Αλήθεια, τους είπε κανείς συνάδελφός τους ότι αυτά που προτείνουν είναι μ@λ^κί*ς;;;;
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3811 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:19:32 μμ »
Μη ξεχνάς ότι στον νόμο για το 24μηνο και 30μηνο προηγούνται οι του 30μήνου στη σειρά διορισμού και αυτό είναι σωστό διότι μέσα σε αυτό είναι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας...

Μπορεί να είναι μεγάλοι σε ηλικία, αυτό όμως δε σημαίνει απαραίτητα ότι έχουν και παιδιά!!!!Τουλάχιστον στον κλάδο μας (ΠΕ11) υπάρχουν πολλοί σαραντάρηδες εργένηδες!!!!!Πρέπει απ' ολους τους πίνακες να προηγούνται οι έχοντες οικογένεια (με προτεραιότητα σε αυτούς που έχουν και παιδιά)

ενας εκ πεποιθησεως εργενης δηλαδη δεν μετράει πουθενά;;


Στην επιλογή του τόπου τοποθέτησης εννούσα, όχι να προηγείται στη σειρά διορισμού!!!!Αν εσύ προηγείσαι στη σειρά διορισμού και κάτω από σένα είναι μία μητέρα (ταπεινή μου άποψη), πρέπει να επιλέξει αυτή πρώτη τόπο. (Σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα να προηγηθεί κάποιος που δεν έχει τα προσόντα για διορισμό)
ή κάποιος που δεν έχει/μπορεί να κάνει παιδιά;;;;
ο καθένας, οτι θέλει λεει...

υγ. μήπως από όλους τους διορισμούς θα ήθελες να προηγούνται οι γυμναστές μόνο;; ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:08:36 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3812 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:20:47 μμ »
Μη ξεχνάς ότι στον νόμο για το 24μηνο και 30μηνο προηγούνται οι του 30μήνου στη σειρά διορισμού και αυτό είναι σωστό διότι μέσα σε αυτό είναι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας...

Πρέπει απ' ολους τους πίνακες να προηγούνται οι έχοντες οικογένεια (με προτεραιότητα σε αυτούς που έχουν και παιδιά)


Αν θες να προηγούνται οι έχοντες οικογένεια και, κυρίως, αυτοί που έχουν και παιδιά, να απορροφώνται από το Υπουργείο Κοινωνικής Αλληλλεγγύης.
Αρκετοί αναξιοπαθούντες έχουν απορροφηθεί από το ΥπΕΠΘ παραγκωνίζοντας άλλους άδικα και αναίτια ._

(Αμάν πια με το μακρύ και το κοντό του καθενός εδώ μέσα!  >:(  >:( )

Εμ! Κοινωνική πολιτική να γίνεται, αλλά όχι σε βάρος άλλων! Υπάρχουν τρόποι να βοηθηθούν κάποιοι, αλλά στη βάση της ισονομίας και αξιοκρατίας.


++++ Ξανά... Κοινωνική πολιτική γίνεται σε βάρος όλης της κοινωνίας και όχι σε βάρος μια άλλης μικρής και αδύναμης κοινωνικής ομάδας!! Αυτό το "ξεκουμπίσου εσύ άχρηστε και έλα εσύ αδύναμε ή καρπερέ" πρέπει να σταματήσει!!
 

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3813 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:22:19 μμ »
ναι ρε παιδια 24 μηνο με ΑΣΕΠ και να καταργηθουν ολα τα παραθυρακια........... που ειναι το παραλογο????? οσο για μανουλες και πατερουλιδες καταλαβαινω το προβλημα αλλα αν ειναι να μετρησουν τα παιδια τους ως "μορια" να μετρησουν και τα γαλλικα μου και τα ισπανικα μου, και το ecdl μου, και τα σεμιναρια μου,και και και και και..........
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3814 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:25:30 μμ »
Ρε παιδιά σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω στο να διορίζοντια τρίτεκνοι και πολύτεκνοι έτσι!!!!!Είμαι τελείως αντίθετη!!! Απλά, το διευκρίνισα άλλωστε, στην επιλογή του τόπου διορισμού να προηγούνται οι οικογενειάρχες, ανεξάρτητα αν είνια 24μηνίτες, 30μηνίτες ή ανήκουν στο 60%-40%
Δηλώνω φανατική του 24μηνου!!!! ;) Μη βαράτε!!!!!!!!! :-[

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3815 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:27:02 μμ »

Συνάδελφοι, χθες ήμουν στο Υπουργείο και στη συνάντηση με τον Πανάρετο. Όλοι είπαμε για μαζικούς διορισμούς, κατάργησητης ωρομισθίας, μείωση των μαθητών ανά τάξη, λειτουργία των αντισταθμιστικών προγραμμάτων, διατήρηση της προυπηρεσίας κλπ.


Δεν τα βρήκαν Πανάρετος - ΟΛΜΕ για τις προσλήψεις

Χωρίς αποτέλεσμα κατέληξε η συνάντηση του υφυπουργού Παιδείας Γιάννη Πανάρετου με τους εκπροσώπους της ΟΛΜΕ και άλλων φορέων του χώρου, η οποία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 10ήμερης διαβούλευσης που λήγει στις 4 Δεκεμβρίου και αφορά τις αλλαγές στο σύστημα προσλήψεων των εκπαιδευτικών και άλλα εργασιακά ζητήματα.

Η διατήρηση της μοριοδότησης ως κριτηρίου στο σύστημα προσλήψεων και η δέσμευση για την απορρόφηση όλων όσοι είναι εγγεγραμμένοι στους πίνακες διοριστέων αποτέλεσαν και πάλι τα βασικά αιτήματα των εκπαιδευτικών, στα οποία ο κ. Πανάρετος απάντησε επαναλαμβάνοντας τις γνωστές θέσεις του ΥΠΕΠΘ, αλλά και διαβεβαιώνοντας πως τα αποτελέσματα της διαβούλευσης θα ληφθούν υπόψη στον καθορισμό των τελικών θέσεων και προτάσεων.

Υπενθυμίζεται ότι στις αλλαγές που σχεδιάζει το ΥΠΕΠΘ περιλαμβάνονται: προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ, προσμέτρηση της προϋπηρεσίας, αλλά με την προϋπόθεση της επιτυχίας στο διαγωνισμό ΑΣΕΠ, ύπαρξη μεταβατικής περιόδου για τους εγγεγραμμένους στους πίνακες διοριστέων, οι οποίοι, ωστόσο, θα σταματήσουν να τροφοδοτούνται από τον ερχόμενο Ιούνιο (2010), πρόβλεψη για υπηρεσία των εκπαιδευτικών επί δύο χρόνια ως δόκιμων ενώ ο πρώτος διορισμός θα είναι για τρία χρόνια στο ίδιο σχολείο κ.ά.

http://www.alfavita.gr/typos/t01_12_9_1204.php
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3816 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:30:34 μμ »
Ρε παιδιά σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω στο να διορίζοντια τρίτεκνοι και πολύτεκνοι έτσι!!!!!Είμαι τελείως αντίθετη!!! Απλά, το διευκρίνισα άλλωστε, στην επιλογή του τόπου διορισμού να προηγούνται οι οικογενειάρχες, ανεξάρτητα αν είνια 24μηνίτες, 30μηνίτες ή ανήκουν στο 60%-40%
Δηλώνω φανατική του 24μηνου!!!! ;) Μη βαράτε!!!!!!!!! :-[

και οι εργένηδες στην πυρά (όπως θα έλεγε και η Βίσση ;D ;D ;D)

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3817 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:31:51 μμ »
αυτο το θα προσμετραται η προυπηρεσια δεν το καταλαβαινω.... πως? με ποιον τροπο?με ποια αναλογια? σκεφτειτε 30 ατομα να γραψουν 70 στον ΑΣΕΠ δεν ξερεις ποσοι θα εχουν μεγαλυτερη προυπηρεσια απο εσενα, δεν θα ξερουμε ποσο θα πρεπει να γραψουμε για να δουμε φως...... στο θεο οι βασεις...........
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3818 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:32:32 μμ »
Ρε παιδιά σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω στο να διορίζοντια τρίτεκνοι και πολύτεκνοι έτσι!!!!!Είμαι τελείως αντίθετη!!! Απλά, το διευκρίνισα άλλωστε, στην επιλογή του τόπου διορισμού να προηγούνται οι οικογενειάρχες, ανεξάρτητα αν είνια 24μηνίτες, 30μηνίτες ή ανήκουν στο 60%-40%
Δηλώνω φανατική του 24μηνου!!!! ;) Μη βαράτε!!!!!!!!! :-[

Δηλαδή, έχουμε 5 οργανικές θέσεις και θέλουμε 5 διορισμούς.
3 είναι οικογενειάρχες με 2 παιδιά κι έχουν ως σύμπτωση όλοι 26 μόρια.
Είναι και άλλοι 3 που είναι είτε εργένηδες είτε άτεκνοι (ακόμη), αλλά έχουν ως σύμπτωση και αυτοί όλοι 29 μόρια.

Να διοριστούν οι 3 οικογενειάρχες με τα 26 μόρια πρώτα και μετά οι εργένηδες με τα 29;
Χαχαχαχαχαχαχα!  ;D  ;D  ;D
Πες μου κι άλλα, περιμένω να ακούσω κι άλλα ανέκδοτα.  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3819 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:34:19 μμ »
καλα μας βλεπω και γεροντοκορες και αδιοριστες............ χτυπα κιαλο κιαλο κιαλο..............
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3820 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:37:22 μμ »
Δεν ξέρω αν σχολιάστηκε ήδη, αλλά βλέπω στην πρώτη σελίδα την ανακοίνωση της ΠΕΑ και μεταξύ άλλων αναφέρουν για διορισμό με σύστημα 50%-50%! Δηλαδή από το πλασματικό 60-40 να πάμε στο 50-50;;; Ρε ουστ!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3821 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:39:00 μμ »
Ρε παιδιά σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω στο να διορίζοντια τρίτεκνοι και πολύτεκνοι έτσι!!!!!Είμαι τελείως αντίθετη!!! Απλά, το διευκρίνισα άλλωστε, στην επιλογή του τόπου διορισμού να προηγούνται οι οικογενειάρχες, ανεξάρτητα αν είνια 24μηνίτες, 30μηνίτες ή ανήκουν στο 60%-40%
Δηλώνω φανατική του 24μηνου!!!! ;) Μη βαράτε!!!!!!!!! :-[

Δηλαδή, έχουμε 5 οργανικές θέσεις και θέλουμε 5 διορισμούς.
3 είναι οικογενειάρχες με 2 παιδιά κι έχουν ως σύμπτωση όλοι 26 μόρια.
Είναι και άλλοι 3 που είναι είτε εργένηδες είτε άτεκνοι (ακόμη), αλλά έχουν ως σύμπτωση και αυτοί όλοι 29 μόρια.

Να διοριστούν οι 3 οικογενειάρχες με τα 26 μόρια πρώτα και μετά οι εργένηδες με τα 29;
Χαχαχαχαχαχαχα!  ;D  ;D  ;D
Πες μου κι άλλα, περιμένω να ακούσω κι άλλα ανέκδοτα.  :-X

 ;D ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 641
Σύνολο: 658

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.