*

Αποστολέας Θέμα: Μετανάστευση, τι λέτε??  (Αναγνώστηκε 26799 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 11, 2010, 10:11:27 μμ »
Συμφωνω...... ....την αγαπησα .....αλλα αυτη μονο πικρες με πότισε.........φευγω..... ...για Σουηδία......μάλλον θα πρεπει να αρχισω μαθηματα γλώσσας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:43:50 »

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 11, 2010, 10:14:44 μμ »
Βρε παιδιά έχετε βρει κάτι εκεί;; Και εγώ το έψαξα για Σουηδία- όχι επισταμένα - αλλά μου τα παρουσίασαν ψιλοσκούρα και εκεί...

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 11, 2010, 10:20:54 μμ »
Bρε συνάδελφοι ας σοβαρευτούμε...Ποιοί θα μας δώσουν δουλειά στη Σουηδία σε ελληνικό σχολείο εάν δεν είμαστε σταλμένοι από το ελληνικό υπουργείο?????

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 11, 2010, 11:07:59 μμ »
Τα περισσότερα ελληνόφωνα σχολεία του εξωτερικού καλύπτονται από αποσπασμένους του ΥΠΕΠΘ. Το να βρει κάποιος δουλειά ως εκπαιδευτικός σε ξένη χώρα χωρίς να είναι native speaker είναι εξαιρετικά δύσκολο. Δεν καταλαβαίνω γιατί συνδέετε τη μετανάστευση με την άσκηση του εκπαιδευτικού λειτουργήματος. Για μένα μετανάστευση με ελπίδες ευόδωσης σημαίνει δομική αλλαγή προσανατολισμού ζωής για έναν νέο άνθρωπο και διάθεση εξερεύνησης ευρύτερων επαγγελματικών οριζόντων, ακόμη κι αν αυτοί κινούνται σε πλαίσια "κατώτερα" της δουλειάς του εκπαιδευτικού. Όποιος λοιπόν προσανατολίζεται προς το εξωτερικό θα πρέπει ενδεχομένως να σκεφθεί και άλλες δουλειές, ίσως και εντελώς μη συναφείς με το αντικείμενο που έχει σπουδάσει στο πανεπιστήμιο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:43:50 »

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 11, 2010, 11:08:26 μμ »
Μου είπαν ότι γενικά είναι δύσκολο για δουλειά στην Σουηδία, χωρίς να ξέρεις τη γλώσσα...Για ελληνικό σχολείο προφανώς και δεν γίνεται-για μένα μιλώ-καθώς δεν είμαι διορισμένη... :(

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 11, 2010, 11:21:30 μμ »
Τα περισσότερα ελληνόφωνα σχολεία του εξωτερικού καλύπτονται από αποσπασμένους του ΥΠΕΠΘ. Το να βρει κάποιος δουλειά ως εκπαιδευτικός σε ξένη χώρα χωρίς να είναι native speaker είναι εξαιρετικά δύσκολο. Δεν καταλαβαίνω γιατί συνδέετε τη μετανάστευση με την άσκηση του εκπαιδευτικού λειτουργήματος. Για μένα μετανάστευση με ελπίδες ευόδωσης σημαίνει δομική αλλαγή προσανατολισμού ζωής για έναν νέο άνθρωπο και διάθεση εξερεύνησης ευρύτερων επαγγελματικών οριζόντων, ακόμη κι αν αυτοί κινούνται σε πλαίσια "κατώτερα" της δουλειάς του εκπαιδευτικού. Όποιος λοιπόν προσανατολίζεται προς το εξωτερικό θα πρέπει ενδεχομένως να σκεφθεί και άλλες δουλειές, ίσως και εντελώς μη συναφείς με το αντικείμενο που έχει σπουδάσει στο πανεπιστήμιο...

Συγνώμη, αλλά τί ακριβώς δεν καταλαβαίνεις; Ότι φάγαμε τόσο χρόνο και χρήμα σε σπουδές (όπως κι εσύ πιστεύω) και αφού δεν μπορεί να μας χρησιμοποιήσει η χώρα μας σωστά, σκεφτόμαστε να μεταναστεύσουμε με προτεραιότητά μας να εργαστούμε σε αυτό που σπουδάσαμε; ??? Αν δεν βρούμε κάτι τέτοιο,σαφώς και θα κάνουμε "εκπτώσεις" και θα βρούμε μια δουλειά κατώτερη των προσδοκιών μας και εκτός εκπαίδευσης -τουλάχιστον εγώ έτσι το σκέφτομαι, γιατί κάπως πρέπει και να ζήσουμε εφόσον αυτός ο τόπος μας στερεί ακόμη και το μέλλον και την ελπίδα μας!! :'( Αλλά πρώτο μέλημα δεν είναι να ψάξει κανείς πως μπορεί να εξασκήσει στο εξωτερικό αυτό για το οποίο εχει εκπαιδευτεί και έχει σπουδάσει και όχι για σερβιτόρος ας πούμε; Νομίζω πως πρώτα εξαντλείς κάθε πιθανότητα να βρεις κάτι στο αντικείμενό σου και μετά κοιτάζεις τις εναλλακτικές. ;)
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος pe70-va

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 12, 2010, 12:08:48 πμ »
Αυτό που γνωρίζω για τα σχολεία των κοινοτων είναι ότι λειτουργούν υπό ένα ιδιότυπο καθεστώς. Δεν έχουν σχέση με τα δημόσια σχολεία, άρα και αν εργαστείς σε αυτά δεν θα μετρά η προϋπηρεσία αν κάποτε επιστρέψεις στην Ελλάδα.
Γνωρίζω για το σχολείο του Nottingham που είναι σχολέιο της Εκκλησίας. Λειτουργεί κάθε Σαββατοκύριακο για λίγες ώρες και είναι σε στυλ φροντιστηρίου. Υπάρχουν δασκάλες που ή πληρώνονται με την ώρα ή (συνήθως) είναι εθελοντές.
Κάπως έτσι υποθέτω ότι λειτουργούν και τα υπόλοιπα σχολεία των κοινοτήτων... Αν ψάξεις στο internet ίσως βρεις κάποιο μέιλ εκπροσώπων κοινοτήτων για να ρωτήσεις για συγκεκριμένα μέρη...
Σ' ευχαριστώ πολύ emmaki, να 'σαι καλά!
Δύσκολα τα πράματα συνάδελφοι νομίζω...
Τη στρουμφίσαμε!

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 12, 2010, 06:27:21 πμ »
επειδη ειμαι και εγω υποψηφιος μεταναστης, να σας πω τη γνωμη μου. στο ηνωμενο βασιλειο υπαρχει μεγαλη ελλειψη καθηγητων θετικων επιστημων (φυσικοι, μαθηματικοι, χημικοι). οι φυσικοι-χημικοι μπορουν να εργαστουν ως science teachers και οι μαθηματικοι ως maths teachers (προφανως). αν καποιος συναδελφος γνωριζει αριστα τη γλωσσα, μπορει σχετικα ευκολα να βρει δουλεια, λογω της σημαντικης ελλειψης καθηγητικου προσωπικου. οι αιτησεις γινονται σε καθε σχολειο, τα οποια ειναι ως ενα μεγαλο βαθμο αυτοδιοικητα.
το προβλημα εντοπιζεται στη συμπεριφορα των αγγλων μαθητων. η πλειοψηφια τους δεν ενδιαφερεται για την εκπαιδευση. πρεπει καποιος να ειναι εξαιρετικα υπομονετικος για να τα βγαλει περα. κατα τα αλλα, δουλειες υπαρχουν αρκετες. και επειδη η τυχη βοηθαει τους τολμηρους, go for it!
οσον αφορα την υλη, τουλαχιστον στα μαθηματικα, τα πραγματα ειναι σχετικα ευκολα. με απλα λογια, τα δικα τους a-levels (οι εξετασεις για την εισαγωγη στην τριτοβαθμια εκπαιδευση), ειναι σαφως ευκολοτερα απο τις δικες μας πανελληνιες. δεν χρειαζεται μεγαλη διδακτικη εμπειρια για να διδαξεις την υλη τους. το μονο προβλημα εντοπιζεται στην ορολογια, αλλα με λιγο ψαξιμο, ολα ok.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3695
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 12, 2010, 09:33:49 πμ »
επειδη ειμαι και εγω υποψηφιος μεταναστης, να σας πω τη γνωμη μου. στο ηνωμενο βασιλειο υπαρχει μεγαλη ελλειψη καθηγητων θετικων επιστημων (φυσικοι, μαθηματικοι, χημικοι). οι φυσικοι-χημικοι μπορουν να εργαστουν ως science teachers και οι μαθηματικοι ως maths teachers (προφανως). αν καποιος συναδελφος γνωριζει αριστα τη γλωσσα, μπορει σχετικα ευκολα να βρει δουλεια, λογω της σημαντικης ελλειψης καθηγητικου προσωπικου. οι αιτησεις γινονται σε καθε σχολειο, τα οποια ειναι ως ενα μεγαλο βαθμο αυτοδιοικητα.
το προβλημα εντοπιζεται στη συμπεριφορα των αγγλων μαθητων. η πλειοψηφια τους δεν ενδιαφερεται για την εκπαιδευση. πρεπει καποιος να ειναι εξαιρετικα υπομονετικος για να τα βγαλει περα. κατα τα αλλα, δουλειες υπαρχουν αρκετες. και επειδη η τυχη βοηθαει τους τολμηρους, go for it!
οσον αφορα την υλη, τουλαχιστον στα μαθηματικα, τα πραγματα ειναι σχετικα ευκολα. με απλα λογια, τα δικα τους a-levels (οι εξετασεις για την εισαγωγη στην τριτοβαθμια εκπαιδευση), ειναι σαφως ευκολοτερα απο τις δικες μας πανελληνιες. δεν χρειαζεται μεγαλη διδακτικη εμπειρια για να διδαξεις την υλη τους. το μονο προβλημα εντοπιζεται στην ορολογια, αλλα με λιγο ψαξιμο, ολα ok.

Πρόσεξε! Όπως είπα για να δουλέψεις ως εκπαιευτικός στην Αγγλία χρειάζεται να έχεις Qualified Teacher Status, και για να το πάρεις αυτό πρέπει να κάνεις PGCS, που είναι ένας κύκλος μαθημάτων πάνω στη διδασκαλία που περιλαμβάνει και πρακτική! Τώρα, ίσως το Ελληνικό πτυχίο να αναγνωριστεί, αλλά αυτό δεν είναι 100% σίγουρο. Για περισσότερες πληροφορίες εδώ:  http://www.tda.gov.uk  και εδώ http://www.workgateways.com/job-teaching.html#faqqual

Έχω δουλέψει σε σχολείο επάνω και γνωρίζω καλά πώς είναι τα πράγματα...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 12, 2010, 06:48:10 μμ »
thanks για την απαντηση. νομιζω οτι το uk naric (το αντιστοιχο δοαταπ), δινει το QTS χωρις πολλες διαδικασιες στο πτυχιο που εχουμε παρει απο ελλαδα... για πες μας καμια εμπειρια απο τα αγγλακια!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3695
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 12, 2010, 07:22:55 μμ »
thanks για την απαντηση. νομιζω οτι το uk naric (το αντιστοιχο δοαταπ), δινει το QTS χωρις πολλες διαδικασιες στο πτυχιο που εχουμε παρει απο ελλαδα... για πες μας καμια εμπειρια απο τα αγγλακια!!!

Τι εμπειρία να σου πω; Ήμουν νηπιαγωγός σε ειδικό σχολείο, που ήταν όπως τα ειδικά σχολέια στην Ελλάδα (με πολύ βαριά περιστατικά).
Από εκεί και πέρα, γιατί έκανα πρακτική και σε σχολεία όταν ήμουν σε Erasmus, αλλά και για το μεταπτυχιακό μου, τα Αγγλάκια είναι πολύ πειθαρχημένα (τουλάχιστον τα νήπια), αλλά το ίδιο και οι γονείς τους. Ο δάσκαλος έχει κάποιο κύρος. ΟΚ υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, αλλά αυτός είναι ο κανόνας.
 
Όσο για τους εκπαιδευτικούς, όπως είπα και πιο πάνω η δουλειά είναι δύσκολη. 8-4 στο σχολείο, αλλά 2 εκαπιδευτικοί στην τάξη (και πολλές φορές βοηθούσαν και μητέρες που δεν σούλευεαν), 25 παιδιά στην τάξη (10 στα ειδικά σχολεία), φαγητό μέσα στο σχολείο την ευθύνη εκείνη την ώρα έχουν ταρπεζοκόμοι. Βοηθητικό προσωπικό, σε όλα τα σχολεία, γενικής και κανονικής αγωγής. Αλλά και ετήσια επιθεώρηση και αξιολόγηση από το υπουργείο OSDTED αλλά και αξιολόγηση από το σιευθυν΄τη, ο οποίος συνήθως δεν είναι εκπαιδυετικός, αλλά έχει τελειώσει κάποια σχολή διοίκησης. Το σχολέιο είναι επιχείρηση και πρέπει να λειτουργεί με τέτοιο τρόπο ώστε να έχει τα μεγαλύτερα κέρδη (σε επίπεδο μάθησης=επιτυχία μαθη΄των σε τεστ, αλλά και σε οικονομικό επίπεδο=καλή απόδοση μαθητών που φέρνει μεγαλύτερη επιχορήγηση του σχολείου, επίσης έσοδα από ενοικίαση των χώρων του σχολέιου σε διάφορους συλλόγους κλπ).

Εμένα μου άρεσε η δουλειά και το περιβάλλον, αλλά, για λόγους ου ακόμα δεν έχω καταλάβει καλά, αποφάσισα να γυρίσω Ελλάδα....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος diana2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 12, 2010, 07:40:08 μμ »
Και δεν υπήρχε κάποια διστακτικότητα στην πρόσληψη κάποιου μη Βρετανού;

Γιατί εντάξει εκατομμύρια μιλάνε την γλώσσα τους, αλλά μπορούμε να φανταστούμε πώς ακούγεται στα αυτιά των Βρετανών η προφορά του καθενός μη Βρετανού (από Αμερικάνο, μέχρι τον καθένα από εμάς που έχει μάθει την αγγλική σαν ξένη γλώσσα...κοινώς βλάχικα....)

Και επειδή μιλάμε για μικρά παιδιά, δεν θεωρούν ότι ίσως να ήταν καλύτερα να προσλάμβαναν κάποιον Βρετανό;

Αποσυνδεδεμένος pe70-va

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 13, 2010, 02:00:05 μμ »
Εmmaki πώς σου φάνηκε κατά τα άλλα η ζωή στην Αγγλία? Πώς είναι οι ρυθμοί ζωής εκεί σε σχέση με την Ελλάδα και σε ποια πόλη έμεινες, αν επιτρέπεται?
Τη στρουμφίσαμε!

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μετανάστευση, τι λέτε??
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 13, 2010, 02:56:45 μμ »
Και δεν υπήρχε κάποια διστακτικότητα στην πρόσληψη κάποιου μη Βρετανού;

Γιατί εντάξει εκατομμύρια μιλάνε την γλώσσα τους, αλλά μπορούμε να φανταστούμε πώς ακούγεται στα αυτιά των Βρετανών η προφορά του καθενός μη Βρετανού (από Αμερικάνο, μέχρι τον καθένα από εμάς που έχει μάθει την αγγλική σαν ξένη γλώσσα...κοινώς βλάχικα....)

Και επειδή μιλάμε για μικρά παιδιά, δεν θεωρούν ότι ίσως να ήταν καλύτερα να προσλάμβαναν κάποιον Βρετανό;

σημερα συζητησα με μια φιλη λογοθεραπευτρια, η οποια εζησε και δουλεψε για 10 χρονια στην αγγλια. μου ειπε οτι η πλειοψηφια των εργοδοτων δεν εχει προβλημα με το αν δεν εισαι αγγλος... φτανει να μιλας με πολυ καλη συνταξη και πολυ καθαρα τη γλωσσα. οι αγγλοι και οι αμερικανοι στο θεμα ''εργασια'' ειναι πολυ ανοιχτομυαλοι. αν εισαι professional, τοτε  κανενα προβλημα.  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162190
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 648
Σύνολο: 661

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.