*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερη ειδικότητα  (Αναγνώστηκε 216465 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #518 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 08:54:30 πμ »
Ετσι οπως τα ορισαν η δευτερη ειδικοτητα ειναι μονο στα χαρτιά. Κι αυτο καλο ειναι απο το τιποτα αλλα δεν βοηθα στη συμπληρωση ωραριου. Στο παραδειγμα που ανεφερες- Αγγλικών και Φιλολογος -το θετικο ειναι οτι αν παρει ιστορια θα νιωθει καπως πιο σιγουρος για την καταρτιση του και οτι δεν εχουν λόγο να πεσουν να τον φάνε οι φιλολογοι (και με το δίκιο τους).
Αλλα σε περιπτωσεις που δεν συμπιπτουν οι αναθεσεις α' και β' πτυχίου η μεγαλη βλακεια ειναι οτι προηγειται η δευτερη αναθεση του α' πτυχιου και έπεται η πρώτη αναθεση του β΄πτυχιου. Ετσι καθισταται πολύ δυσκολο να διδαξεις μαθημα της β ειδικότητας σου ακομα και να το θελεις ή ακομα κι αν δεν υπαρχει καποιος αλλος που το διδασκει ως πρωτη ειδικότητα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:10 »

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #519 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 10:06:29 πμ »
Καλημέρα σας.Θα ήθελα να ρωτήσω άν ένας καθηγητής της ΔΕ κάνει αίτηση για απόδοση δεύτερης ειδικότητας της ΠΕ ( πχ ΠΕ60 ) μπορεί να κάνει αίτηση για μετάταξη στήν Πρωτοβάθμια και ποιές είναι οι προυποθέσεις.
Ευχαριστώ
ΥΓ Συγγ΄νώμη εκ των προτέρω άν έχει δημοσιευθεί κάτι ανάλογο


Γιατί να μη μπορεί; Δεν υπάρχει κάποια διάταξη που να αποκλείει το ένα από το άλλο.

Η προϋπόθεση για απόδοση 2ης ειδικότητας είναι να έχεις το πτυχίο και να το καταθέσεις με μια απλή αίτηση για απόδοση 2ης ειδικότητας. Εγώ την κατέθεσα στην περιφερειακή διεύθυνση αυτοπροσώπως (γιατί έτυχε τότε να είμαι κοντά), γενικά γίνεται μέσω της Διεύθυνσης που ανήκεις (τη στέλνουν υπηρεσιακά). Η προθεσμία είναι ως τις 15 Σεπτεμβρίου κάθε χρόνο και η απόφαση βγαίνει μέχρι τέλη Οκτώβρη.

Υπάρχει (δεν νομίζω να άλλαξε) μια διάταξη που ορίζει ότι και η 1η και η 2η ειδικότητα πρέπει να υπάρχουν στη βαθμίδα εκπαίδευσης που υπηρετείς. Δηλαδή ως καθηγητής στη Δευτεροβάθμια, κανονικά δε σου αναγνωρίζεται η ειδικότητα του νηπιαγωγού. Παρόλ' αυτά, έχω δει σε κάποιες περιφερειακές διευθύνσεις να αναγνωρίζεται 2η ειδικότητα που ανήκει σε άλλη βαθμίδα εκπαίδευσης.

Νομίζω ότι αν πάρεις (ή έχεις πάρει!) μετάταξη στην Πρωτοβάθμια είναι ακόμη καλύτερα για σένα, αφού δεν υπάρχει και το παραπάνω κώλυμα!  ;)

Υ.Γ. Κατάλαβα ότι θες αν πάρεις μετάταξη με την τωρινή σου ειδικότητα. Οπότε θα έχεις την ΠΕ60 ως 2η ειδικότητα.

      Αν θες να κάνεις μετάταξη από ειδικότητα σε ειδικότητα π.χ. από ΠΕ05 Γαλλικής να γίνεις ΠΕ60 Νηπιαγωγών, είναι άλλη διαδικασία και μετά θα πρέπει να αναγνωρίσεις ως 2η ειδικότητα την ΠΕ05 (αν θες).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2013, 10:21:45 πμ από City »
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #520 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 10:13:32 πμ »
Ολες οι διοικητικές του ενέργειες (π.χ. μεταθέσεις-αποσπάσεις) θα εξακολουθήσουν να γίνονται σύμφωνα με την ειδικότητα με την οποία διορίστηκε.
Θα πρέπει λοιπόν να κάνει μετάταξη σε άλλη ειδικότητα,εν προκειμένω ΠΕ60 (βλ.αντίστοιχο θέμα μετάταξη από κλάδο σε κλάδο) και να διαθέτει πλέον την ειδικότητα της Βθμιας ως δεύτερη.Δεν μπορεί π.χ.με πρώτη ειδικότητα τη φιλολογία να μεταταγεί στην Αθμια.

Υ.Γ.Κανονικά δεν μπορεί όντως να αποδοθεί δεύτερη ειδικότητα σε διαφορετική βαθμίδα.Δυστυχώς όμως κάθε περιφερειακή διεύθυνση κάνει ό,τι της κατεβει.Βέβαια,σταδιακά πάμε στον εκπ/κό πολλών χρήσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2013, 10:20:23 πμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #521 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 10:30:39 πμ »
Ετσι οπως τα ορισαν η δευτερη ειδικοτητα ειναι μονο στα χαρτιά. Κι αυτο καλο ειναι απο το τιποτα αλλα δεν βοηθα στη συμπληρωση ωραριου. Στο παραδειγμα που ανεφερες- Αγγλικών και Φιλολογος -το θετικο ειναι οτι αν παρει ιστορια θα νιωθει καπως πιο σιγουρος για την καταρτιση του και οτι δεν εχουν λόγο να πεσουν να τον φάνε οι φιλολογοι (και με το δίκιο τους).
Αλλα σε περιπτωσεις που δεν συμπιπτουν οι αναθεσεις α' και β' πτυχίου η μεγαλη βλακεια ειναι οτι προηγειται η δευτερη αναθεση του α' πτυχιου και έπεται η πρώτη αναθεση του β΄πτυχιου. Ετσι καθισταται πολύ δυσκολο να διδαξεις μαθημα της β ειδικότητας σου ακομα και να το θελεις ή ακομα κι αν δεν υπαρχει καποιος αλλος που το διδασκει ως πρωτη ειδικότητα!

Σωστά τα λες! Είναι όντως πολύ χαζό αυτό, να θες το μάθημα της 2ης ειδικότητας και να πρέπει να πάρεις β΄ ανάθεση 1ης ειδικότητας! Το έζησα μια χρονιά. Τότε μου την έδωσαν με το ζόρι την Ιστορία και μου στέρησαν μάθημα που ήθελα, παρόλο που δεν υπήρχε καθηγητής με την ανάλογη ειδικότητα να το κάνει. Ενεργοποίησαν δε μια διάταξη που λέει ότι αν περισσεύει κάποιο μάθημα το κάνει οποιοσδήποτε (υπάρχει όντως αυτή η διάταξη και ειδικά σε απομακρυσμένα μικρά σχολεία εφαρμόζεται!), και το μάθημα που ήθελα το πήρα καθηγητής που δεν το είχε καθόλου ανάθεση. Αχ!  :(

Πάντως δε θεωρώ χαμένο κόπο τη 2η ειδικότητα. Αρχικά βέβαια δεν περίμενα κι εγώ να τη χρησιμοποιήσω, αλλά έχει ο καιρός γυρίσματα! Φέτος συμβάλλει σημαντικά στο να συμπληρώσω ωράριο!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2013, 10:33:55 πμ από City »
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:10 »

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #522 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 12:43:24 μμ »
Αλλα σε περιπτωσεις που δεν συμπιπτουν οι αναθεσεις α' και β' πτυχίου η μεγαλη βλακεια ειναι οτι προηγειται η δευτερη αναθεση του α' πτυχιου και έπεται η πρώτη αναθεση του β΄πτυχιου. Ετσι καθισταται πολύ δυσκολο να διδαξεις μαθημα της β ειδικότητας σου ακομα και να το θελεις ή ακομα κι αν δεν υπαρχει καποιος αλλος που το διδασκει ως πρωτη ειδικότητα!

Συγγνώμη συνάδελφε αλλά ποιά διάταξη το γράφει αυτό;
Εμένα η λογική λέει ότι όποιος έχει α' ανάθεση (ακόμα και από αναγνωρισμένη 2η ειδικότητα) προηγείται αυτού που έχει β' ανάθεση.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο καινούργιο από αυτό: http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1438-krithria-diadikasia-apodosh-devterhs-eidikothtas.html
αλλά γράφει:
8. Οι εκπαιδευτικοί στους οποίους έχει αποδοθεί δεύτερη ειδικότητα, σύμφωνα με τις διατάξεις αυτής της απόφασης, μπορούν να διδάξουν στο σχολείο όπου υπηρετούν μαθήματα της ειδικότητας αυτής, με πρώτη ή με δεύτερη ανάθεση, κατά τα οριζόμενα στην προηγούμενη παράγραφο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2013, 12:49:43 μμ από my8os »

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #523 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:06:33 μμ »
Αυτό έγινε γιατί πολλοί διορίστηκαν σε ειδικότητες που διοριζόταν εύκολα, όπως η πληροφορική πριν 5-10 χρόνια και μετά είχαν την απαίτηση με το πτυχίο του θεολόγου, φυσικού, φιλόλογου, μαθηματικού να πάρουν ως α ανάθεση το μάθημα της δεύτερης ειδικότητας που είχε ως β ανάθεση ο μαθηματικός ή ο φυσικός ή ο ξενόγλωσσος. έτσι δημιουργήθηκαν ή θα δημιουργούνταν υπεραριθμίες σε καθηγητές που συμπλήρωναν με α και β ανάθεση το ωράριό τους.
Με πτυχίο οικιακής οικονομίας κάποιοι διορίστηκαν ή μετατέθηκαν πολύ γρήγορα σε αστικά κέντρα και μετά ήθελαν να πιάσουν ώρες από 2ο πτυχίο εις βάρος άλλων που περιμένουν να ανοίξουν κενά στην ειδικότητά τους για να πάρουν απόσπαση ή μετάθεση. Γι'αυτό και το 2ο πτυχίο δεν δίνει δικαίωμα για απόσπαση ή μετάθεση ούτε μετέχει σε υπεραριθμία.

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #524 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:19:59 μμ »
"Γι'αυτό και το 2ο πτυχίο δεν δίνει δικαίωμα για απόσπαση ή μετάθεση ούτε μετέχει σε υπεραριθμία."

Δηλαδή Debio, τι θα πει αυτό; Αν π.χ. σε κάποιον αποδοθεί 2η ειδικότητα, δεν δικαιούται να μεταταχθεί σε νέο κλάδο βάσει της 2ης ειδικότητας που παίρνει;

Τα μόρια δυσμενών που μάζευε ως τότε με το 1ο του πτυχίο, μηδενίζουν σε περίπτωση που ζητάει μετάθεση για τον κλάδο του 2ου πτυχίου;
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #525 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:21:18 μμ »
@ my8os

Κι εμένα η λογική αυτό μου λέει (και έτσι θα ήθελα να είναι!).

Όμως σε αυτό το νόμο που σωστά παραθέτεις λέει και το εξής: "7. Οι εκπαιδευτικοί ενός σχολείου διδάσκουν κατά προτεραιότητα μαθήματα της βασικής ειδικότητας τους, σε πρώτη και σε δεύτερη ανάθεση."

Νομίζω (τονίζω το νομίζω) ότι οι διευθύνσεις (τουλάχιστον η δική μου!) το μεταφράζουν αυτό ως: θα πάρεις πρώτα ό,τι σου αναλογεί από την 1η ειδικότητα και μετά θα πάμε στη 2η.

Απλά το αναφέρω.  ;)
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #526 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:36:28 μμ »
@ garidoula

Δεν μπορεί να ζητήσει μετάθεση και απόσπαση με τη 2η ειδικότητα. (Σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις μπορεί να ζητήσει απόσπαση με τη 2η, αλλά πρέπει να συντρέχουν κι άλλες προϋποθέσεις - στην πράξη το θεωρώ αδύνατο προσωπικά!).

Η μετάταξη από μία ειδικότητα σε άλλη ειδικότητα είναι άλλη φάση. Παύεις π.χ. να είσαι ΠΕ123 και γίνεσαι ΠΕ456.

Δε μετατάσσεσαι βάσει της 2ης ειδικότητας. Αυτή χρησιμοποιείται μόνο για αναθέσεις μαθημάτων στο σχολείο / συμπλήρωση ωραρίου. Μετατάσσεσαι βάσει του άλλου πτυχίου που κατέχεις. Κάνεις άλλη διαδικασία που διέπεται από άλλο νόμο.

Όσον αφορά τα μόρια, έχω την εντύπωση ότι, εφόσον παραμένεις στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης, δεν αλλάζουν. Τουλάχιστον αυτό έμαθα από αρχαιότερο συνάδελφο που είχε κάνει προ πολλών ετών μετάταξη σε άλλη ειδικότητα.

 :)
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #527 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:53:21 μμ »
City,
ευχαριστώ ! Κατατοπιστική και διαφωτιστική η απάντησή σου.
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #528 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 02:10:40 μμ »
Όταν πάρεις μετάταξη από τον ένα κλάδό σε ένα δεύτερο παίρνεις κανονικά τα μόρια που είχες στον πρώτο κλάδο, όμως η τοποθέτησή σου γίνεται όπου υπάρχουν κενά στον νέο βασικό κλάδο σου (οπουδήποτε στην ελλάδα) και θεωρήσε ως νεοδιόριστος στο νέο σου σχολείο, δηλαδή ο πρώτος που θα φύγεις σε περίπτωση που προκύψει υπεραριθμία. Έτσι, πολλοί επέλεξαν να μην πάρουν μετάταξη σε άλλο κλάδο, αλλά προσπάθησαν να διεκδικήσουν θέσεις (να αποφύγουν υπεραριθμίες για τους ίδιους και να δημιουργούν υπεραριθμίες σε άλλους που δεν είχαν )με το δεύτερο πτυχίο τους μέσα στο σχολείο που βρίσκονται, χρησιμοποιώντας μάλιστα την αρχαιότητα για να πάρουν κατά προτεραιότητα ώρες μαθημάτων. Το είδα να γίνεται στην πράξη, αναστατώνοντας τις ζωές ανθρώπων που θεωρητικά δεν κινδύνευαν και έβαλαν ολόκληρο σύλλογο να ψάχνεται. Και φυσικά το πρόσχημα ήταν ΄για το καλό των μαθητών΄. Αυτό που βγήκε για τη δεύτερη ειδικότητα ήταν πολύ ξεκάθαρο από την αρχή (αφού δεν σου επιτρέπει να τη χρησιμοποιείς για μεταθέσεις και αποσπάσεις και υπεραριθμίες), αλλά κάποιοι πονηρά θέλησαν να εκμεταλλευτούν την άγνοια που έχουμε για πράγματα, γιατί κανείς δεν μας ενημερώνει και να δημιουργήσουν κατεστημένο που μετά θα γίνει νόμος.

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #529 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 11:45:14 μμ »
@ my8os

Κι εμένα η λογική αυτό μου λέει (και έτσι θα ήθελα να είναι!).

Όμως σε αυτό το νόμο που σωστά παραθέτεις λέει και το εξής: "7. Οι εκπαιδευτικοί ενός σχολείου διδάσκουν κατά προτεραιότητα μαθήματα της βασικής ειδικότητας τους, σε πρώτη και σε δεύτερη ανάθεση."

Νομίζω (τονίζω το νομίζω) ότι οι διευθύνσεις (τουλάχιστον η δική μου!) το μεταφράζουν αυτό ως: θα πάρεις πρώτα ό,τι σου αναλογεί από την 1η ειδικότητα και μετά θα πάμε στη 2η.

Απλά το αναφέρω.  ;)

@City, απαγορεύεται να 'μεταφράζουν΄ οι διευθύνσεις τις εγκυκλίους. Ζητάνε διευκρινήσεις.
Με βάση το άρθρο 8 οι εκπαιδευτικοί με 2η ειδικότητα μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι με αυτούς της 1ης όσον αφορά τις προτεραιότητες αναθέσεων μαθημάτων (ἀρθρο 7):
8. Οι εκπαιδευτικοί στους οποίους έχει αποδοθεί δεύτερη ειδικότητα, σύμφωνα με τις διατάξεις αυτής της απόφασης, μπορούν να διδάξουν στο σχολείο όπου υπηρετούν μαθήματα της ειδικότητας αυτής, με πρώτη ή με δεύτερη ανάθεση, κατά τα οριζόμενα στην προηγούμενη παράγραφο.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #530 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 06:11:06 μμ »
Στο σχολείο μου περισσεύουν 10 ώρες φιλολογικών.
Ο θεολόγος μας έχει και δεύτερο πτυχίο Φιλολογίας και με αυτές τις 10 ώρες θα συμπλήρωνε το ωράριό του.

Μπορεί να τις πάρει;

Γιατί η Δευτεροβάθμια ισχυρίζεται ότι θα πρέπει να έρθει Φιλόλογος από άλλο σχολείο για να συμπληρώσει το ωράριό του στο δικό μας παίρνοντας αυτές τις 10 ώρες.

Δηλαδή για να τις πάρει ο θεολόγος αυτές τις 10 ώρες φιλολογικών θα πρέπει να έχουν καλύψει ωράριο όλοι οι φιλόλογοι στον Νομό; ή μήπως και σε ολόκληρη την περιφέρεια του νομού; και μόνο αν δεν βρεθεί φιλόλογος τότε αυτός να κάνει χρήση της 2ης ειδικότητας;

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #531 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 06:23:26 μμ »
Αν έχει πάρει τη δευτερη ειδικότητα ως Φιλόλογος σιγουρα, αν απλά έχει το δεύτερο πτυχίο χωρίς να του έχει γίνει απόδοση δευτερης ειδικότητας τότε προηγείται Φιλόλογος που είναι σε διάθεση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.