*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγές στο Λύκειο  (Αναγνώστηκε 219104 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #532 στις: Μάρτιος 30, 2011, 11:16:09 μμ »
Οι ιδιοκτήτες των ιδιωτικών σχολείων έσπευσαν να συγχαρούν το υπουργείο! Αυτό από μόνο του τα λέει όλα!
http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=12207:idioktites-idiotikon-sxoleion-oi-allages-tou-ip-paideias-gia-to-likeio-badizoun-sti-sosti-kateithinsi&Itemid=1559

@paraxenos
Για την αποφυγή οποιασδήποτε παρερμηνείας, κυριολεκτώ όταν λέω ανώτερη επιστήμη όλων η φιλοσοφία - δεν εννοώ τις σπουδές στη φιλοσοφική, αλλά τη φιλοσοφική σκέψη!
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:51:01 »

Αποσυνδεδεμένος Rovespier0s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Ο Πραγματικός ΥΠΟΙΚ είναι οι Αγορές
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #533 στις: Μάρτιος 30, 2011, 11:17:42 μμ »
Κατάργηση των Αρχαίων..χθες, όχι τώρα ούτε στο μέλλον! Τα νεο-ελληνόπουλα μετά βίας καταφέρνουν να γράψουν στη δημοτική ενώ κάνουν άπειρα ορθογραφικά λάθη..περισσότερα Νέα Ελληνικά..νισάφι με την ερβαρτιανή φιλοσοφία του εκπαιδευτικού συστήματος. Καταργήστε τα αρχαία όσο είναι καιρός γιατί έτσι όπως πάμε τα Νέα Ελληνικά θα πάρουν τη θέση των αρχαίων...κρατήστε τα επιλογής για όσους θέλουν να πάνε θεωρητική..
[/

και αναρωτιόμουν τόσή ώρα για 2 πράγματα

1.πώς και δεν τσακώνονται φιλόλογοι με δασκάλους :)

2.πώς και δεν έχει γράψει κανείς για τ αρχαία

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΤΙΚΗΣ ΣΟΥ ΣΚΕΨΗΣ καλύτερα ,

έχει χιλιοσυζητηθεί η θέση-αντίθεση συναφών επιχειρημάτων ανατρέξτε στα ανάλογα θέματα :)

Εγώ είμαι της λεγόμενης θετικής κατεύθυνσης δεν ξέρω Αρχαία αλλά δεν βλέπω που ακριβώς αυτό με εμπόδισε..επίσης να προσθέσω ότι η αδελφή μου αριστούχος της Νομικής επίσης δεν ξέρει Αρχαία και ας έκανε...
MIXANIKOS_HY is back

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #534 στις: Μάρτιος 30, 2011, 11:22:07 μμ »
ΑΓΓΕΛΙΑ
ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ-ΧΗΜΙΚΟΣ-ΒΙΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ
ΗΛΙΚΙΑΣ 35-40 ΕΤΩΝ ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ ΑΠΟΤΥΧΙΕΣ ΣΤΟ ΑΣΕΠ
ΩΣ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΙ ΣΕ ΙΔΡΥΣΗ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟΥ ΣΤΑ Β.Π.ΓΙΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΠΡΟΤΟΕΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

ΠΕΡΙΜΕΝΩ p.m.

Μη το γελάς... Ας δούμε και μια άλλη πτυχή του θέματος πέρα από τις αντιπαλότητές μας...

Λοιπόν, ο τρόπος διεξαγωγής των πανελλήνιων εξετάσεων θα καθορίσει και τις εξελίξεις.
Ανάλογα με την βαρύτητα που θα δώσουν οι σχολές στα επιλεγμένα μαθήματα θα επανακαθοριστεί και το ωρολόγιο πρόγραμμα.
Από τα λεγόμενα εκ΄ μέρους του υπουργείου βλέπω να γίνονται οι εξετάσεις όπως και στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για τους εκπαιδευτικούς. Μόνο με πολλές ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής μπορεί να εξηγηθεί η "ιδέα" τους, να είναι εξεταστέα ύλη απ' όλο το Λύκειο. Δεν μπορώ να εκτιμήσω ακόμη ποιες θα είναι οι συνέπειες στην φροντιστηριακή ζήτηση.  :)
 Ακόμη, αν συνυπολογίζονται όλες οι επιδόσεις στο Λύκειο, βλέπω οι τελικές γραπτές εξετάσεις στην Α' και Β' Λυκείου να γίνονται από τράπεζες θεμάτων. Έτσι μπορεί να σχηματίζεται κάποιος φάκελος αξιολόγησης για να  ληφθεί υπόψη στην τελική επιλογή.
Να μη ξεχνάμε πως όλα αυτά αποτελούν το πρώτο "χοντρό" φίλτρο για την είσοδο σε «σχολές», Το φίλτρο θα πάρει πιο λεπτή μορφή -άρα και δυσκολία-  στο πρώτο έτος των σπουδών. Εκεί, λοιπόν, ενδεχομένως τα πανεπιστημιακά φροντιστήρια να παίξουν σημαντικό ρόλο, θα απευθύνονται όμως σε ενήλικες που θα αποφασίζουν μόνοι τους στο αν θα συνεχίσουν να λειτουργούν με «μασημένη τροφή»…
 

Αποσυνδεδεμένος Rovespier0s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Ο Πραγματικός ΥΠΟΙΚ είναι οι Αγορές
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #535 στις: Μάρτιος 30, 2011, 11:23:06 μμ »
Γίνεται τόση συζήτηση για το αν η Χημεία πρέπει να διδάσκεται τόσες ώρες ή λιγότερες (κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να είναι Βιολογία ή Επιστήμη Υπολογιστών ή Χημεία) και δεν γίνεται συζήτηση για το προφανές: το μοναδικό μονόωρο μάθημα (τα Θρησκευτικά) αφαίρεσε αυτήν την ώρα από τα παραπάνω μαθήματα, για να μην ξεσηκωθεί η Εκκλησία. Έλεος!!!

Απλά άψογος...τι τραβάμε με την Κατήχηση...
MIXANIKOS_HY is back

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:51:01 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #536 στις: Μάρτιος 30, 2011, 11:23:14 μμ »
Καταλαβαίνω την απορία σου καθημερινά αντιμετωπίζω τέτοιους προβληματισμούς ....με τη λογική αυτή τί μου χρειάστηκαν εμένα τα μαθηματικά επί 7 συναπτά έτη γυμνάσιο-λύκειο μην πω για φυσική χημεία και τα συναφή ....τα αρχαία εντασσονται στην πολτισμική μας κληρονομιά τιμής ένεκεν ,αν θες,γι αυτόν τον γλωσσικό πλούτο που κληρονομήσαμε ,δυστυχώς διδάσκονται με λάθος τρόπο και από λάθος βιβλία :) μακάρι να μην εγκλωβιζόμασταν στη διδασκαλία του λύω και των δευτερευουσών προτάσεων τόσο στο γυμνάσιο όσο και στο λύκειο....

Αποσυνδεδεμένος Rovespier0s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Ο Πραγματικός ΥΠΟΙΚ είναι οι Αγορές
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #537 στις: Μάρτιος 30, 2011, 11:26:54 μμ »







και αναρωτιόμουν τόσή ώρα για 2 πράγματα

1.πώς και δεν τσακώνονται φιλόλογοι με δασκάλους :)

2.πώς και δεν έχει γράψει κανείς για τ αρχαία

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΤΙΚΗΣ ΣΟΥ ΣΚΕΨΗΣ καλύτερα ,

έχει χιλιοσυζητηθεί η θέση-αντίθεση συναφών επιχειρημάτων ανατρέξτε στα ανάλογα θέματα :)

Κατάργηση των Αρχαίων καλύτερα για όσους δεν θέλουν  θεωρητική κατεύθυνση..αλλά δεν περίμενα κάτι
άλλο από φιλολόγους..αν ήταν στο χέρι σας ακόμη θα μιλούσαμε και θα γράφαμε την καθαρεύουσα...κι επίσης δεν καταλαβαίνετε ότι καλύτερα 10 ώρες νέα παρά 5 αρχαία 5 νέα...
MIXANIKOS_HY is back

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #538 στις: Μάρτιος 30, 2011, 11:29:50 μμ »
Οι ιδιοκτήτες των ιδιωτικών σχολείων έσπευσαν να συγχαρούν το υπουργείο! Αυτό από μόνο του τα λέει όλα!
http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=12207:idioktites-idiotikon-sxoleion-oi-allages-tou-ip-paideias-gia-to-likeio-badizoun-sti-sosti-kateithinsi&Itemid=1559

@paraxenos
Για την αποφυγή οποιασδήποτε παρερμηνείας, κυριολεκτώ όταν λέω ανώτερη επιστήμη όλων η φιλοσοφία - δεν εννοώ τις σπουδές στη φιλοσοφική, αλλά τη φιλοσοφική σκέψη!
το καταλαβα...μην σκας....  και γω φιλοσοφώντας απαντησα

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #539 στις: Μάρτιος 30, 2011, 11:30:21 μμ »
Ακριβώς όταν δε γνωρίζουμε κάτι, δεν ξέρουμε και τι στερούμαστε από την απουσία του. Βιολόγος είμαι, αλλά θα ήθελα πολύ να ξέρω και αρχαία (περισσότερα από αυτά που έμαθα στο σχολείο). Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βάζουμε στεγανά στη σκέψη μας... Ποτέ δεν πρέπει να μετανιώνει κάποιος για τις γνώσεις που κατέκτησε, παρά μόνο για την άγνοια. Αισθάνομαι ότι έχει γίνει στην κουβέντα σύγχυση του περιεχομένου των μαθημάτων με τον τρόπο διδασκαλίας τους. Αν δε διδαχθήκαμε κάτι σωστά και δε μάθαμε τίποτα, μας φαίνεται περιττό. Αν ήταν όμως να το διδαχθούμε με τρόπο σωστό και ενδιαφέρον, γιατί να το απορρίψουμε; Και να μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης - όχι αποφοίτους του ΜΙΤ έτοιμους για εξειδίκευση που πράγματι στο προγραμμά τους δε μπορούν να μαθαίνουν απ' όλα!
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος Rovespier0s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Ο Πραγματικός ΥΠΟΙΚ είναι οι Αγορές
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #540 στις: Μάρτιος 30, 2011, 11:32:45 μμ »
με τη λογική αυτή τί μου χρειάστηκαν εμένα τα μαθηματικά επί 7 συναπτά έτη γυμνάσιο-λύκειο μην πω για φυσική χημεία και τα συναφή

Έχεις άδικο..δεν είναι το ίδιο..δεν είπα να καταργηθούν τα κείμενα η γλώσσα η λογοτεχνία η Ηλιάδα η Οδύσσεια κοκ..λέω να διδάσκονται τα πάντα στην δημοτική...τόσο κακό είναι; Ποιά κληρονομιά τώρα πλάκα κάνουμε ρε παιδιά; έλεος...οι ίδιοι οι φιλόλογοι θα έπρεπε να το χατε ζητήσει..στο πολυπολυτισμικό σχολείο του 2011 που τα μισά παιδιά είναι αλβανικής καταγωγής, τα άλλα μισά κάνουν 10 ορθογραφικά σε κάθε γραμμή εσύ μου λες ότι πρέπει να κάνουμε Αρχαία για λόγους παράδοσης..πλάκα κάνειιιιιςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς
MIXANIKOS_HY is back

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #541 στις: Μάρτιος 30, 2011, 11:33:23 μμ »

Να παραθέσω επιχειρήματα σε επιχειρήματα.
Όχι να  απαντήσω σε μια άποψη του τύπου: η «Χημεία έχει να προσφέρει λίγα πράγματα στον καθημερινό άνθρωπο στον σύγχρονο κόσμο, τουλάχιστον πολύ λιγότερα σε σχέση με την Βιολογία ή την Πληροφορική.»

Δεν παρέθεσες την αμέσως παραπάνω πρόταση, η οποία περιέχει επιχείρημα. Επίσης αγνόησες τα επόμενα μηνύματα μου όπου εξηγώ ότι όποιος το 'παίζει' προστάτης των θετικών επιστημών, πρέπει να φρικάρει με το πληροφορική ή βιολογία αντί να χαίρεται, όπως είδαμε παραπάνω. Αντίθετα μίλησες για αποτυχημένους του ιδιωτικού τομέα.
Τέλος πάντων, δεν θέλω να αντιπαρατεθώ περισσότερο, γιατί βλέπω ότι λέμε ότι όλες οι επιστήμες είναι ισότιμες, μόνο όταν το σκορ είναι 4-2, ενώ θα έπρεπε να είναι  3-3.


Τι είδους σκορ είναι αυτό;
Το σχέδιο για το νέο λύκειο  κυοφορείται μυστικά τόσους μήνες.
Και να που επιτέλους μαθαίνουμε τι περιλαμβάνει.
Αν και υπάρχει γενικότερος σχεδιασμός που δεν έχει αποκαλυφθεί στο σύνολό του, όπως αυτός για το τεχνικό λύκειο και για το γυμνάσιο και το δημοτικό ακόμη... 
Πχ  βάζει την πληροφορική στο δημοτικό.
Και αυτό  υποθέτω στην λογική του να μυηθούν οι μαθητές στον κόσμο της πληροφορικής στην χρήση κυρίως της τεχνολογίας.
Απ’ όσο ξέρω στον κλάδο των πληροφορικών υπάρχει πρόβλημα υπεραριθμίας.
Αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να  κάνει το υπουργείο, αν είχε ιδιοτέλεια, να βάλει περισσότερες ώρες στην πληροφορική στο λύκειο; Και όμως παρά την συγκυρία  δεν το κάνει. Γιατί;
Γιατί υπάρχουν οι συντεχνίες; 
Ποια είναι η φιλοσοφία να δίνεται έμφαση στην γλώσσα για παράδειγμα;
Εγώ νομίζω ότι έτσι πρέπει να γίνει, γιατί η έκφραση και ο λόγος έχουν ευρύτερη απήχηση.
Έτσι και αλλιώς ο μαθητής τελειώνοντας το λύκειο μπορεί να ασχοληθεί με το αντικείμενο που του ταιριάζει. Αλλά το να μην μπορεί  να επικοινωνεί είναι ένα θέμα…
Οι φυσικές επιστήμες έχουν σαν πυρήνα διδασκαλίας την επιστημονική μέθοδο, την οικοδόμηση της επιστημονικής σκέψης και λόγου. (του ορθού λόγου που λείπει απ’ την Ελληνική κοινωνία)
Και τα μαθηματικά είναι μια βασική επιστήμη που επιπλέον εφαρμόζεται σε όλες τις άλλες επιστήμες ( και στην πληροφορική)
Το υπουργείο επικεντρώνεται στα ποιο σημαντικά. και το υποστηρίζω. Γιατί μέχρι τώρα αυτό το άπλωμα σε πολλά πεδία οδηγούσε σε μέτρια αποτελέσματα και στα βασικά και στα επιμέρους. Και μιλάμε για μετρήσιμα αποτελέσματα πχ έκθεση του ΟΑΣΑ.
Αυτό που με κάνει και θυμώνω με απόψεις εριστικές, σαν την δικιά σου, είναι ότι δημιουργείται μια ατμόσφαιρα οχλαγωγίας και δεν μπορούμε να κάνουμε καμιά λογική προσέγγιση.
Εντάξει κατανοώ το εργασιακό πρόβλημα, που το βιώνω και εγώ, αλλά η εκπαίδευση δεν είναι το οικόπεδο το δικό μου και το δικό σου.  Είναι δημόσια και αφορά την κοινωνία εκτός από εμάς.
Εγώ τα παιδιά μου, για παράδειγμα, θα ήθελα να πάρουν μια σοβαρή μόρφωση απ’ το δημόσιο σχολείο και όχι να ταλαιπωρηθούν σε αυτή την αποτελματωμένη κατάσταση του σήμερα.
Αυτή την αγωνία της κοινωνίας πρέπει να αντιλαμβανόμαστε. 
Με αυτές τις υποδομές και αυτό το δυναμικό οι προτάσεις του υπουργείου δίνουν στο  λύκειο την δυνατότητα να παράγει το καλύτερο δυνατό…


Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #542 στις: Μάρτιος 30, 2011, 11:38:41 μμ »
με τη λογική αυτή τί μου χρειάστηκαν εμένα τα μαθηματικά επί 7 συναπτά έτη γυμνάσιο-λύκειο μην πω για φυσική χημεία και τα συναφή

Έχεις άδικο..δεν είναι το ίδιο..δεν είπα να καταργηθούν τα κείμενα η γλώσσα η λογοτεχνία η Ηλιάδα η Οδύσσεια κοκ..λέω να διδάσκονται τα πάντα στην δημοτική...τόσο κακό είναι; Ποιά κληρονομιά τώρα πλάκα κάνουμε ρε παιδιά; έλεος...οι ίδιοι οι φιλόλογοι θα έπρεπε να το χατε ζητήσει..στο πολυπολυτισμικό σχολείο του 2011 που τα μισά παιδιά είναι αλβανικής καταγωγής, τα άλλα μισά κάνουν 10 ορθογραφικά σε κάθε γραμμή εσύ μου λες ότι πρέπει να κάνουμε Αρχαία για λόγους παράδοσης..πλάκα κάνειιιιιςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς





τί μας λες τώρααα;;;;επειδή απο το δημοτικό ξεκινά το πρόβλημα της ορθογραφίας και επειδή έχουμε γεμισεί ξένους που δυσκολεύονται θα καταργήσουμε ολόκληρη ΕΠΙΣΤΗΜΗ ;;;;δεν έχω αδικό διότι και οι θετικές επιστήμες είναι άκυρες πέρα από απλές εφαρμογές στην καθημερινή ζωή ,αλλά η ΠΑΙΔΕΙΑ μου  δεν μου επιτρέπει να ζητήσω την ακύρωση κανενός γνωστικού αντικειμένου κάτι τέτοιο μόνο κόμπλεξ ΄΄δεικνύει΄΄


υ.γ.η παράδοση μας χαρακτηρίζει χρόνια τώρα μέρος αυτής είναι και η ελληνική μας γλώσσα,δίχως την αρχαία φαντάζει μισή
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2011, 11:42:28 μμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος Rovespier0s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Ο Πραγματικός ΥΠΟΙΚ είναι οι Αγορές
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #543 στις: Μάρτιος 30, 2011, 11:40:01 μμ »
Ακριβώς όταν δε γνωρίζουμε κάτι, δεν ξέρουμε και τι στερούμαστε από την απουσία του. Βιολόγος είμαι, αλλά θα ήθελα πολύ να ξέρω και αρχαία (περισσότερα από αυτά που έμαθα στο σχολείο). Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βάζουμε στεγανά στη σκέψη μας... Ποτέ δεν πρέπει να μετανιώνει κάποιος για τις γνώσεις που κατέκτησε, παρά μόνο για την άγνοια. Αισθάνομαι ότι έχει γίνει στην κουβέντα σύγχυση του περιεχομένου των μαθημάτων με τον τρόπο διδασκαλίας τους. Αν δε διδαχθήκαμε κάτι σωστά και δε μάθαμε τίποτα, μας φαίνεται περιττό. Αν ήταν όμως να το διδαχθούμε με τρόπο σωστό και ενδιαφέρον, γιατί να το απορρίψουμε; Και να μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης - όχι αποφοίτους του ΜΙΤ έτοιμους για εξειδίκευση που πράγματι στο προγραμμά τους δε μπορούν να μαθαίνουν απ' όλα!

Πάμε πάλι..αν θέλεις να μάθεις Αρχαία πήγαινε σε ένα φροντιστήριο ή μάθε μόνος σου όπως έκανα εγώ για Ιστορία-Φιλοσοφία-Παιδαγωγικά-Κβαντική Μηχανική κοκ δεν σε εμποδίζει κανείς...εδώ λέμε τώρα ότι τα παιδιά κάνουν από πρώτη γυμνασίου Αρχαία και δεν ξέρουν να γράψουν το ονομά τους...δεν σου λέει κάτι αυτό; Το θέμα είναι να βάζουμε εφικτούς στόχους και να τους πετυχαίνουμε. Εγώ θα προτιμούσα το παιδί μου τελειώνοντας να έχει μάθει να μιλάει και να γράφει καλά ελληνικά να ξέρει την Ηλιάδα και την Οδύσσεια και 5 πράγματα για την Ιστορία. Τώρα του κάνουμε αρχαία του κάνουμε νέα του κάνουμε κειμενα έκθεση ιστορία χιλια δυο με αποτέλεσμα να τα κάνει αχταρμά στο μυαλό του και τελικά να μην μαθαίνει τίποτα..
MIXANIKOS_HY is back

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #544 στις: Μάρτιος 30, 2011, 11:43:17 μμ »
η Ηλιάδα γράφεται με Ι  ;)

Αποσυνδεδεμένος Rovespier0s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Ο Πραγματικός ΥΠΟΙΚ είναι οι Αγορές
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγές στο Λύκειο
« Απάντηση #545 στις: Μάρτιος 30, 2011, 11:44:56 μμ »
με τη λογική αυτή τί μου χρειάστηκαν εμένα τα μαθηματικά επί 7 συναπτά έτη γυμνάσιο-λύκειο μην πω για φυσική χημεία και τα συναφή

Έχεις άδικο..δεν είναι το ίδιο..δεν είπα να καταργηθούν τα κείμενα η γλώσσα η λογοτεχνία η Ηλιάδα η Οδύσσεια κοκ..λέω να διδάσκονται τα πάντα στην δημοτική...τόσο κακό είναι; Ποιά κληρονομιά τώρα πλάκα κάνουμε ρε παιδιά; έλεος...οι ίδιοι οι φιλόλογοι θα έπρεπε να το χατε ζητήσει..στο πολυπολυτισμικό σχολείο του 2011 που τα μισά παιδιά είναι αλβανικής καταγωγής, τα άλλα μισά κάνουν 10 ορθογραφικά σε κάθε γραμμή εσύ μου λες ότι πρέπει να κάνουμε Αρχαία για λόγους παράδοσης..πλάκα κάνειιιιιςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς





τί μας λες τώρααα;;;;επειδή απο το δημοτικό ξεκινά το πρόβλημα της ορθογραφίας και επειδή έχουμε γεμισεί ξένους που δυσκολεύονται θα καταργήσουμε ολόκληρη ΕΠΙΣΤΗΜΗ ;;;;δεν έχω αδικό διότι και οι θετικές επιστήμες είναι άκυρες πέρα από απλές εφαρμογές στην καθημερινή ζωή ,αλλά η ΠΑΙΔΕΙΑ μου  δεν μου επιτρέπει να ζητήσω την ακύρωση κανενός γνωστικού αντικειμένου κάτι τέτοιο μόνο κόμπλεξ ΄΄δεικνύει΄΄

Ναι ακριβώς αυτό λέω..με τη διαφορά ότι δεν είναι επιστήμη...μην τρελλαίνεσαι...είπαμε να λέμε υπερβολές αλλά μέσα σε κάποια πλαίσια. Δεν θα κάνουμε τις νεκρές γλώσσες επιστήμη..σε λίγο θα μας πεις και τους Φιλόλογους επιστήμονες! Αλλά μετά θα αναγκαστείς να μας πεις μια επιστημονική τους ανακάλυψη οπότε εκεί δυσκολεύουν τα πράγματα....
MIXANIKOS_HY is back

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161864
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 503
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 173
Σύνολο: 182

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.