*

Αποστολέας Θέμα: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 29217 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 23, 2011, 10:09:16 πμ »
Τελικά αναφέρει κάτι σχετικό, μάλλον για κατάργηση της μετάφρασης. Βλ. σελ.4, παρ.4.1

"Η ανάγνωση του πρωτότυπου κειμένου γίνεται εφικτή με τη βοήθεια των μεταφράσεων, ώστε μέσα από τη σύγκριση και την κριτική των μεταφραστικών επιλογών να αναδεικνύεται η σύνδεση μετάφρασης και ερμηνείας. Επίσης, οι διαφορετικές μεταφράσεις προσφέρονται για τη συγκριτική μελέτη του λεξιλογίου και των δομών της αρχαιοελληνικής και της νεοελληνικής γλώσσας, η οποία μπορεί να έχει πολλές διδακτικές εφαρμογές: αναζήτηση συντακτικών και λεξιλογικών αντιστοιχιών και διαφορών μεταξύ των δύο γλωσσών· σύγκριση μεταξύ των διαφορετικών τρόπων προσέγγισης και νεοελληνικής απόδοσης της αρχαιοελληνικής σκέψης κ.ο.κ. Συνεπώς, εγκαταλείπεται η έως τώρα ισχύουσα πρακτική, και ζητούμενο πλέον είναι ο μαθητής να κατανοήσει το κείμενο και όχι να το μεταφράσει. Αυτό κρίνεται αναγκαίο, καθώς η μεταφραστική εργασία αποτελεί έναν δείκτη τόσο υψηλής γλωσσικής επάρκειας, που δεν είναι δυνατόν να απαιτηθεί σε μάθημα γενικής παιδείας."
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2011, 10:12:29 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:28:59 »

Αποσυνδεδεμένος Άρια 25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 29, 2011, 03:32:48 μμ »
Δεν ξέρω αν είδατε και το νέο αναλυτικό πρόγραμμα της λογοτεχνίας. Κι εκεί υπάρχει μεγάλη αλλαγή, προς το καλύτερο κατά τη γνώμη μου.

++++++++++φωνώ!

Μου αρέσει επίσης και το "νέο" σκεπτικό στη διδασκαλία του αρχαιου κειμένου (πρωτότυπο). Γενικα, θεωρω το ολο θέμα ως μια στροφη επιτελους προς το καλυτερο!  (Μαθαμε πια ολο γραμματικη και συντακτικο!!!, εμ, αυτο δεν ειναι αρχαια οπως και να το "δει" κανεις! Η κατανόηση του κειμενου εχει τη μεγαλυτερη σημασια και ωφέλεια)
--------------------
Σκεφτόμουν τώρα τα παιδιά που ανέλαβα πέρυσι στην Α' Λυκ. (φροντ.). Η πρώτη τους κουβέντα ήταν μαζικά "σιχαίνομαι τα αρχαία!". Αφιερώναμε 3 μαθήματα για την ίδια ενότητα, προκειμένου να μάθουν τη μτφρ. κ.λπ., γιατί απλά δε διάβαζαν. Αν ίσχυε από τότε αυτό το σύστημα -σαν να τ' ακούω- θα τσίριζαν "μα κυρίαααα, αφού δε θα μας το ζητήσουν, γιατί το κάνουμε;" Κι όμως. κ τη μετάφραση έμαθαν κ βασικές αρχές σύνταξης κ το κείμενο κατανόησαν κ στην πορεία το μάθημα αγάπησαν (εκτός από γραμματική, την οποία ακόμα θεωρούν ανώφελη), μέχρι που αποφάσισαν να ακολουθήσουν φέτος τη θεωρητική έχοντας πλέον κάποια εφόδια. Αυτό δλδ. που ξεκίνησε ως καταναγκαστικό έγινε πια επιθυμία τους για τη νέα χρονιά. Μήπως αυτή η δυνατότητα χαθεί για τα καινούρια παιδιά;; 
Θεωρητικά, το σκεπτικό κ μένα με αγγίζει αλλά δεν είμαι σίγουρη για τα αποτελέσματά του. .

Αποσυνδεδεμένος ellitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 29, 2011, 09:39:41 μμ »

Καλησπερα!μηπως κανεις καταλαβε τι ακριβως θα γινει με το project?

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 01:56:04 μμ »
έχετε υπὀψη σας κάποιο βοήθημα για το νέο λύκειο (αρχαία-έκθεση α' λυκείου). Στα βιβλιοπωλεία που ρώτησα δεν έχουν κάτι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:28:59 »

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 02:12:19 μμ »
έχετε υπὀψη σας κάποιο βοήθημα για το νέο λύκειο (αρχαία-έκθεση α' λυκείου). Στα βιβλιοπωλεία που ρώτησα δεν έχουν κάτι!

Επίσης... έχετε καταλάβει ποια είναι η ύλη της έκθεσης για την α' λυκείου? Να υποθέσουμε τις σελίδες που γράφει ανά θεματική? Και πώς προχωράμε την ύλη? Σύμφωνα με τις θεματικές ή τα κεφάλαια του σχολικού βιβλίου??  ουφφφφφφφφφ!

Αποσυνδεδεμένος marikaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χάος
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 12:15:31 πμ »
και πότε με το καλό θα μπορούμε να έχουμε στα χέρια μας τα νέα βιβλία και πώς να τα βρούμε...βιβλιοπωλεία;τι θα γίνει;απ΄ότι κατάλαβα δε θα διδάσκουμε μεταφραση, συντακτικό....όποιος έχει καταλάβει τι γίνεται ας απαντήσει παρακαλώ

Αποσυνδεδεμένος popie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 04:52:32 μμ »
Γιατί, το αναλυτικό σας το έχουν στείλει στα σχολεία;; Σε εμάς ούτε για το πρότζεκτ έστειλαν κάτι, το κατεβάσαμε εμείς για να ενημερωθούν οι συνάδελφοι. Και όλα αυτά πρέπει να τα εφαρμόσουμε ξανά χωρίς στοιχειώδη επιμόρφωση, αυτοσχεδιάζοντας και στου κασίδη το κεφάλι. Τόσο στη Λογοτεχνία όσο και στην Έκφραση θεωρώ ότι η αλλαγή της φιλοσοφίας είναι σημαντική. Πάλι ο εκπαιδευτικός μόνος του και εκτεθειμένος... Είναι η πρώτη φορά από το 97 που δουλεύω που μετανιώνω για το επάγγελμα που διάλεξα.

Αποσυνδεδεμένος regina_ag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 11:40:47 μμ »
Καλησπερα συναδελφοι...στην τελικη ευθεια πλεον και βλεπω κι εγω το χαος που επικρατει φετος ειδικα στους τυχερους που διδασκουμε μαθηματα της Α λυκειου. Οχι πως εχω αποφασισει τι πρεπει ακριβως να κανω στα αρχαια αλλα τουλαχιστον  καποια βασικα σημεια τα κατανοησα . Δεν εχω καταλαβει ομως τι αλλαζει στην εκθεση! Το φεκ μου φανηκε πληρες βερμπαλισμων! Μπορει κανεις να με βοηθησει;;;

Αποσυνδεδεμένος korina76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If you're gonna dream, dream high
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 12:20:50 πμ »
Καλησπέρα σε όλους,
εργάζομαι σε φροντιστήριο και μια μαθήτρια μου μου ότι από το σχολείο τους είπαν ότι δεν θα εξετάζονται στην α΄λυκείου μετάφραση κι ότι θα κάνουν και λίγο άγνωστο. Ισχύει κάτι τέτοιο; Έχει έρθει σχετική εγκύκλιος;Το πρόγραμμα σπουδώ των έχω μελετήσει, αλλά είναι λίγο φλου.

Αποσυνδεδεμένος karousel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 01:50:19 μμ »
Συγκεκριμένο ΦΕΚ για την αξιολογηση δεν υπάρχει ακόμη, στις οδηγίες όμως αναφέρει ότι η μετάφραση δεν εξετάζεται στο τέλος. Για άγνωστο δε λέει τίποτα. Ίσως ο καθηγητης εννοεί κάποιες εξτρά ασκήσεις που θα γίνονται στο δίωρο της γραμματικής και του συντακτικού, το αντίστοιχο του εγχειριδίου. Έκτός αν ο συνάδελφος αυτοσχεδιάζει χαμένος στη δίνη των οδηγιών...

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:54:38 μμ »
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για τη διδασκαλία της λογοτεχνίας Α΄ Λυκείου? Δεν έχω βγάλει άκρη, το ίδιο και άλλοι συνάδερφοι που το συζητήσαμε. Πρέπει να ξεκινήσω το μάθημα και δεν ξέρω πως. Ποια θα είναι τα ζητούμενα μας από τους μαθητές μέσα από τους θεματικούς κύκλους, πως θα γίνεται η εξέταση αλλά και το μάθημα? τι είδους διαγωνίσματα θα βάλουμε? με τι κείμενα να τους εισάγουμε στη θεματική? Ας βοηθήσει κάποιος!!!!

Αποσυνδεδεμένος korina76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If you're gonna dream, dream high
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 11:54:00 πμ »
Συγκεκριμένο ΦΕΚ για την αξιολογηση δεν υπάρχει ακόμη, στις οδηγίες όμως αναφέρει ότι η μετάφραση δεν εξετάζεται στο τέλος. Για άγνωστο δε λέει τίποτα. Ίσως ο καθηγητης εννοεί κάποιες εξτρά ασκήσεις που θα γίνονται στο δίωρο της γραμματικής και του συντακτικού, το αντίστοιχο του εγχειριδίου. Έκτός αν ο συνάδελφος αυτοσχεδιάζει χαμένος στη δίνη των οδηγιών...
Σ' ευχαριστώ πολύ...οπότε λογικά και στο φροντιστήριο δεν θα πρέπει να επιμένουμε στη μετάφραση

Αποσυνδεδεμένος karousel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 09:39:16 πμ »
Φαντάζομαι πως όχι. Εμείς πάντως στο σχολείο θα ζητάμε νόημα, αλλά με λεπτομέρειες ( π.χ. στις παρ. 16-19  όλες τις κινήσεις των αντίπαλων παρατάξεων) με ανοιχτό μπροστά τους το αρχαίο κείμενο.

Αποσυνδεδεμένος matahari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 06:47:20 μμ »
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για τη διδασκαλία της λογοτεχνίας Α΄ Λυκείου? Δεν έχω βγάλει άκρη, το ίδιο και άλλοι συνάδερφοι που το συζητήσαμε. Πρέπει να ξεκινήσω το μάθημα και δεν ξέρω πως. Ποια θα είναι τα ζητούμενα μας από τους μαθητές μέσα από τους θεματικούς κύκλους, πως θα γίνεται η εξέταση αλλά και το μάθημα? τι είδους διαγωνίσματα θα βάλουμε? με τι κείμενα να τους εισάγουμε στη θεματική? Ας βοηθήσει κάποιος!!!!
Τις ίδιες απορίες έχω κι εγώ που διδάσκω Νέα Ελληνικά στην Α Λυκείου. Έχουμε ξεκινήσει με τον παλαιό τρόπο διδασκαλίας του μαθήματος. Δεν έχουμε καμιά άλλη ενημέρωση πλην αυτών που κατεβάσαμε από το Διαδίκτυο. Ας μας  διαφωτίσει κάποιος τι κάνουμε! Προσωπικά είμαι σε πλήρη σύγχυση..  :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.