*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προϋπηρεσίας στον ΟΑΕΔ εκπαιδευτικών γενικής παιδείας  (Αναγνώστηκε 184510 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Αναρωτιέμαι,οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ αυτόβουλα ζητούν επίμονα να αναγνωρισθεί η προϋπηρεσία των οαεδιτών;;; Δηλαδή αν τον Μάιο γίνονταν εκλογές κ έβγαινε το πασόκ, θα ψηφιζόταν νομοσχέδιο για αναγνώριση ,στα θερινά τμήματα της Βουλής το καλοκαίρι ;
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος palelos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΝΩ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ Π.Δ.Σ

ΕΓΩ ΣΕΝ ΕΧΩ ΜΕΣΟ ΚΑΙ ΣΕΝ ΕΧΩ ΩΡΕΣ

ΑΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΚΑΙ Η Π.Δ.Σ

ΠΡΟΤΕΙΝΩ  ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΕ  ΕΙ. >:( >:( >:(  ΕΠΙΣΗΣ  ΟΤΑΝ ΛΕΣ  ΣΕΝ  ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ? ???
Τρομάρα σου.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Ι am back..   Σας  έλλειψα?

Αποσυνδεδεμένος palelos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

  Ρε παιδιά τι τσακώνεστε? αφού δεν προλαβαίνετε να διοριστείτε. Τέρμα οι προσλήψεις. Οι τελευταίες θα είναι αυτές που θα γίνουν τώρα. Μετά τις έκλογες τέρμα. Τώρα που είναι εκλογές είναι η ευκαιρία όλων των απανταχού αδικημένων (βλέπε εκπαιδευτικούς ΤΕΕ ΟΑΕΔ) να χωθούν στο δημόσιο όχι από το παράθυρο (αυτό είναι η ΠΔΣ) αλλά από την καμινάδα μάζι με τον Άγιο Βασίλη του χρόνου.

ΥΓ. Επειδή κάποιος γνωστός μου ενδιαφέρεται να κάνει αίτηση στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ αλλά δεν μπορεί να πηγαίνει συχνά γιατί μένει μακριά και έχει και άλλες δουλειές ρωτάει, αν χρειάζεται να παρίσταται στα μαθήματα ή όχι, ξέρει κανείς?

Οχι, δεν υπάρχει λόγος. ;D ;D ;D  Να σαι καλά ;D ;D  Παιδιά ανέβηκε στα 16 ευρώ ο ωρομίσθιος του ΟΑΕΔ, το ξέρετε? θα τα πάρουν ως αναδρομικά.
Ι am back..   Σας  έλλειψα?

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ

  Ρε παιδιά τι τσακώνεστε? αφού δεν προλαβαίνετε να διοριστείτε. Τέρμα οι προσλήψεις. Οι τελευταίες θα είναι αυτές που θα γίνουν τώρα. Μετά τις έκλογες τέρμα. Τώρα που είναι εκλογές είναι η ευκαιρία όλων των απανταχού αδικημένων (βλέπε εκπαιδευτικούς ΤΕΕ ΟΑΕΔ) να χωθούν στο δημόσιο όχι από το παράθυρο (αυτό είναι η ΠΔΣ) αλλά από την καμινάδα μάζι με τον Άγιο Βασίλη του χρόνου.

ΥΓ. Επειδή κάποιος γνωστός μου ενδιαφέρεται να κάνει αίτηση στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ αλλά δεν μπορεί να πηγαίνει συχνά γιατί μένει μακριά και έχει και άλλες δουλειές ρωτάει, αν χρειάζεται να παρίσταται στα μαθήματα ή όχι, ξέρει κανείς?

Οχι, δεν υπάρχει λόγος. ;D ;D ;D  Να σαι καλά ;D ;D  Παιδιά ανέβηκε στα 16 ευρώ ο ωρομίσθιος του ΟΑΕΔ, το ξέρετε? θα τα πάρουν ως αναδρομικά.

palelos, συνεχίζεις να παραπληροφορείς τους συναδέλφους.Γιατί το κάνεις; Η ωριαία αντιμισθία ήταν 13 ευρώ μικτά με ενσωματωμένα τα τρίμηνα

Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ

  Ρε παιδιά τι τσακώνεστε? αφού δεν προλαβαίνετε να διοριστείτε. Τέρμα οι προσλήψεις. Οι τελευταίες θα είναι αυτές που θα γίνουν τώρα. Μετά τις έκλογες τέρμα. Τώρα που είναι εκλογές είναι η ευκαιρία όλων των απανταχού αδικημένων (βλέπε εκπαιδευτικούς ΤΕΕ ΟΑΕΔ) να χωθούν στο δημόσιο όχι από το παράθυρο (αυτό είναι η ΠΔΣ) αλλά από την καμινάδα μάζι με τον Άγιο Βασίλη του χρόνου.

ΥΓ. Επειδή κάποιος γνωστός μου ενδιαφέρεται να κάνει αίτηση στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ αλλά δεν μπορεί να πηγαίνει συχνά γιατί μένει μακριά και έχει και άλλες δουλειές ρωτάει, αν χρειάζεται να παρίσταται στα μαθήματα ή όχι, ξέρει κανείς?


Ωραίο το χιούμορ σου batman.Μπράβο

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Αναρωτιέμαι,οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ αυτόβουλα ζητούν επίμονα να αναγνωρισθεί η προϋπηρεσία των οαεδιτών;;; Δηλαδή αν τον Μάιο γίνονταν εκλογές κ έβγαινε το πασόκ, θα ψηφιζόταν νομοσχέδιο για αναγνώριση ,στα θερινά τμήματα της Βουλής το καλοκαίρι ;

Τελικά τι παθαίνουν οι βουλευτές από το Ηράκλειο.Ο ένας υπέρ των Οαεδιτών και ο άλλος ο οποίος είχε υπογράψει υπέρ των Οαεδιτών ξέχασε και έκανε ερώτηση εναντίον τους. Να σας πω τι έγινε μόλις το έμαθε η πρόεδρος. Τους ζήτησε ή να ανακαλέσουν την ερώτηση ή να ζητήσουν συγνώμη.
Τι έγινε ρε παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

  Ρε παιδιά τι τσακώνεστε? αφού δεν προλαβαίνετε να διοριστείτε. Τέρμα οι προσλήψεις. Οι τελευταίες θα είναι αυτές που θα γίνουν τώρα. Μετά τις έκλογες τέρμα. Τώρα που είναι εκλογές είναι η ευκαιρία όλων των απανταχού αδικημένων (βλέπε εκπαιδευτικούς ΤΕΕ ΟΑΕΔ) να χωθούν στο δημόσιο όχι από το παράθυρο (αυτό είναι η ΠΔΣ) αλλά από την καμινάδα μάζι με τον Άγιο Βασίλη του χρόνου.

ΥΓ. Επειδή κάποιος γνωστός μου ενδιαφέρεται να κάνει αίτηση στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ αλλά δεν μπορεί να πηγαίνει συχνά γιατί μένει μακριά και έχει και άλλες δουλειές ρωτάει, αν χρειάζεται να παρίσταται στα μαθήματα ή όχι, ξέρει κανείς?


όταν δουλεύει κάποιος , δεν κάθεται σπίτι του, πες στο φίλο σου να κάτσει σπίτι του καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
   

zst έγραψες.......
τη θεση την εχεις γιατι καποιοι αδικηθηκαν οπως παραδεχεσαι
πας να τους παρεις το μερτικο τους
μπορει να εχεις χερια καθαρα, και ο αλλος ΠΟΝΤΙΟΣ ειχε, ξερεις ο πιλατος
σβησε ομως το ΣΤΕΛΙΟ γιατι δεν εχεις καρδια μεγαλη
ή αντε κρατα τον αφου παραδεχεσαι οτι εχουμε δικαιο


ΔΕΝ έγραψα κάτι τέτοιο γιατί απλά δεν ισχύει.
Έγραψα.......
 Τα πράγματα είναι απλά.
Έχετε δίκαιο που παραπονιέστε που άλλαξαν τα πράγματα και χάσατε τις θέσεις σας.
Αλλά τί να κάνουμε.....
Να γίνει και άλλη αδικία για να βολευτείτε εσείς και να χάσουμε τις θέσεις μας εμείς;


Ξαναγράφω γιατί μπορεί κάποιος φιλόλογος να μην κατάλαβε ;) ;) ;)
Δίκαιο έχετε που διαμαρτύρεστε που σας έδιωξαν, αλλά αν σας βάλουν μπροστά από άλλους που περιμένουν να διοριστούν, μετά αυτοί όπως είναι φυσικό θα νιώθουν αδικημένοι.
Να γίνει καινούργια αδικία για να διορθωθεί η προηγούμενη αδικία;;;;;;
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος palelos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

  Ρε παιδιά τι τσακώνεστε? αφού δεν προλαβαίνετε να διοριστείτε. Τέρμα οι προσλήψεις. Οι τελευταίες θα είναι αυτές που θα γίνουν τώρα. Μετά τις έκλογες τέρμα. Τώρα που είναι εκλογές είναι η ευκαιρία όλων των απανταχού αδικημένων (βλέπε εκπαιδευτικούς ΤΕΕ ΟΑΕΔ) να χωθούν στο δημόσιο όχι από το παράθυρο (αυτό είναι η ΠΔΣ) αλλά από την καμινάδα μάζι με τον Άγιο Βασίλη του χρόνου.

ΥΓ. Επειδή κάποιος γνωστός μου ενδιαφέρεται να κάνει αίτηση στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ αλλά δεν μπορεί να πηγαίνει συχνά γιατί μένει μακριά και έχει και άλλες δουλειές ρωτάει, αν χρειάζεται να παρίσταται στα μαθήματα ή όχι, ξέρει κανείς?

Οχι, δεν υπάρχει λόγος. ;D ;D ;D  Να σαι καλά ;D ;D  Παιδιά ανέβηκε στα 16 ευρώ ο ωρομίσθιος του ΟΑΕΔ, το ξέρετε? θα τα πάρουν ως αναδρομικά.

palelos, συνεχίζεις να παραπληροφορείς τους συναδέλφους.Γιατί το κάνεις; Η ωριαία αντιμισθία ήταν 13 ευρώ μικτά με ενσωματωμένα τα τρίμηνα
Φιλικά

zagoraki εμένα οι εξελίξεις  δεν με προλαβαίνουν!!!!  Ποτέ δεν έχω κάνει παραπληροφόρηση γιατί δεν είναι του χαρακτήρα μου. Επίσημα πλέον η είδηση από αρκετά σοβαρό  κατά την άποψη μου site.

http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=440&Itemid=79

Φιλικότατα
Ι am back..   Σας  έλλειψα?

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
[=palelos link=topic=10145.msg141048#msg141048 date=1232554655]

zagoraki εμένα οι εξελίξεις  δεν με προλαβαίνουν!!!!  Ποτέ δεν έχω κάνει παραπληροφόρηση γιατί δεν είναι του χαρακτήρα μου. Επίσημα πλέον η είδηση από αρκετά σοβαρό  κατά την άποψη μου site.

http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=440&Itemid=79

Φιλικότατα
[/quote]


palelos

Δεν έχω καμία αμφιβολία για τα φιλικά σου αισθήματα.Για το ρόλο σου θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω. Αν θα ανεβεί ή όχι η ωριαία αντιμισθία στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ δεν με νοιάζει.Ας χαίρονται οι τεχνικοί που  μένουν.Φυσικά με κάθε επιφύλαξη γιατί υπάρχει στην συγκεκριμένη είδηση το μελλοντικό μόριο ΘΑ που παίζει και τον καθοριστικό ρόλο.Εγώ όμως νομίζω πως έπαισε η ωριαία αντιμισθία στα ΙΕΚ. Αν δεν κάνω λάθος σε όλα τα ΙΕΚ η ωριαία αντιμισθία ήταν πολύ περισσότερη.Τι μας νοιάζει όμως εμάς;

Τι θέλεις όμως palelos φίλε μου δεν έχω καταλάβει ακόμη.Διάβασα σε προηγούμενα μηνύματα πως επισκέπτεσαι τα φόρα των οαεδιτών και να τι είδα:

Τον Ιούνιο έλεγες:

   
"Οι οαεδίτες τρώγονται μεταξύ τους.  Λένε την μισή αλήθεια (δική τους ομολογία), φτύνουν την ΟΛΜΕ (δικό τους  προνόμιο και αυτό).
Έχουν χωριστεί σε διάφορους συλλόγους,  έχουν  πάρα πολύ συχνά  εντάσεις μεταξύ τους  οι εκπρόσωποι των συλλόγων  και όποιον δεν γουστάρουν τον διαγράφουν από το  κλάμπ που έχουν.
Κρίμα γιατί  όταν ήμουν μέλος στο κλάμπ ΟΑΕΔΙΤΕΣ    ένιωθα λες και  έβλεπα  κουστομπολίστικες εκπομπές  στην  τηλεόραση. "       


πηγή: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6868.0

και λίγες μέρες πριν αγωνιούσες για το μέλλον των συναδέλφων τεχνικών ειδικότητων λέγοντας:

4.  Από palelos στις 15/1/2009 21:36
 

Συνάδερφοι καλή επιτυχία στην αποκατάσταση του κοινωνικά δίκαιου αιτήματος που έχετε.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ!!!

 
πηγή:http://clubs.pathfinder.gr/texnikoioaed/1223710

Μπορείς να εξηγήσεις σε όλους μας τι θέλεις; Και σχετικά με την ΟΛΜΕ, κανένας δεν φτύνει την "ΟΛΜΕ" όπως λες σε αυτό το μήνυμα.Αντιθέτως η ΟΛΜΕ πήρε θέση υπέρ μας και από ότι βλέπω κανένας δεν την κατηγόρησε.

Αν όμως συνάδελφε ανήκεις στο μόνιμο προσωπικό του ΥΠΕΠΘ σε παρακαλώ μην παίζεις με τον πόνο μας.Γιατί εγώ αντιλαμβάνομαι την αγωνία των συναδέλφων που πιστεύουν πως θα χάσουν τη δουλειά τους από αυτούς που την έχασαν ήδη.Εσύ;

Σε ευχαριστώ

φιλικά




Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι επειδή θα βρεθούμε προ τετελεσμένου και επειδή δεν βλέπω να υπάρχει καμία άλλη κίνηση, έχω ετοιμάσει μία επιστολή - καταγγελία.

Παρακαλώ πολύ φροντίστε απλά να κυκλοφορήσει παντού η καταγγελία και να παραμένει κυρίαρχο θέμα αυτού του τόπικ, η ενεργοποίηση όλων των θιγμένων από τυχόν αναγνώριση της προϋπηρεσίας των εκπαιδευτικών του ΟΑΕΔ.

Δεν μπορούμε πλέον να λέμε, «θα το κάνουν άλλοι», «δεν θα γίνει τελικά», και διάφορα τέτοια.

Σίγουρα πρέπει να πάει ονομαστικά και στα συγκεκριμένα γραφεία:
Γραφείο Υπουργού Παιδείας: ΦΑΞ:2103442887 emai: minister@ypepth.gr
Διεύθυνση Προσωπικού Δ.Ε.Τμήμα Α’ (Διορισμών): ΦΑΞ:2103442867

Ας εκμεταλλευτούμε τη τεχνολογία και ας βομβαρδίσουμε με email και φαξ τα αντίστοιχα γραφεία.

Αποσυνδεδεμένος palelos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γράφεις : palelos, συνεχίζεις να παραπληροφορείς τους συναδέλφους.  Γιατί το κάνεις; Η ωριαία αντιμισθία ήταν 13 ευρώ μικτά με ενσωματωμένα τα τρίμηνα

Εξακολουθώ έ?  Φαίνεται πως  αξίζω αρκετά για να  λες έτσι.

Ξαναλέω zagoraki  εμένα οι εξελίξεις  δεν με προλαβαίνουν!!!!  Ποτέ δεν έχω κάνει παραπληροφόρηση γιατί δεν είναι του χαρακτήρα μου. Επίσημα πλέον η είδηση από αρκετά σοβαρό  κατά την άποψη μου site.

http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=440&Itemid=79


palelos

Δεν έχω καμία αμφιβολία για τα φιλικά σου αισθήματα.Για το ρόλο σου θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω. Αν θα ανεβεί ή όχι η ωριαία αντιμισθία στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ δεν με νοιάζει. Ας χαίρονται οι τεχνικοί που  μένουν.Φυσικά με κάθε επιφύλαξη γιατί υπάρχει στην συγκεκριμένη είδηση το μελλοντικό μόριο ΘΑ που παίζει και τον καθοριστικό ρόλο.Εγώ όμως νομίζω πως έπαισε η ωριαία αντιμισθία στα ΙΕΚ. Αν δεν κάνω λάθος σε όλα τα ΙΕΚ η ωριαία αντιμισθία ήταν πολύ περισσότερη.Τι μας νοιάζει όμως εμάς;

Δηλαδή πρώτα μου λες εξακολουθώ να κάνω παραπληροφόρηση για  την ωριαία αντιμισθία και μετά ΔΕΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ.
Δικαίωμά σου.
Αν δεν το γνωρίζεις μάθε ότι πολλοί τεχνικοί που μονιμοποιήθηκαν στο ΥΠΕΠΘ ξαναγύρισαν στον ΟΑΕΔ γιατί ο ΟΑΕΔ πληρώνει  κάτι εκαντοντάδες  ευρώπουλα παραπάνω και καλύπτουν θέσεις ωρομισθίων.
Μην ξεχνάς ότι ανάμεσα στους τεχνικούς όσοι έχουν ΑΣΠΑΙΤΕ παίρνουν 2000 μόρια επιπλέον δηλαδή 3+ χρόνια ωρομισθίας σε ΥΠΕΠΘ.




Τι θέλεις όμως palelos φίλε μου δεν έχω καταλάβει ακόμη. Διάβασα σε προηγούμενα μηνύματα πως επισκέπτεσαι τα φόρα των οαεδιτών και να τι είδα:

Τον Ιούνιο έλεγες:

   
"Οι οαεδίτες τρώγονται μεταξύ τους.  Λένε την μισή αλήθεια (δική τους ομολογία), φτύνουν την ΟΛΜΕ (δικό τους  προνόμιο και αυτό).
Έχουν χωριστεί σε διάφορους συλλόγους,  έχουν  πάρα πολύ συχνά  εντάσεις μεταξύ τους  οι εκπρόσωποι των συλλόγων  και όποιον δεν γουστάρουν τον διαγράφουν από το  κλάμπ που έχουν.
Κρίμα γιατί  όταν ήμουν μέλος στο κλάμπ ΟΑΕΔΙΤΕΣ    ένιωθα λες και  έβλεπα  κουστομπολίστικες εκπομπές  στην  τηλεόραση. "       


πηγή: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=6868.0

και λίγες μέρες πριν αγωνιούσες για το μέλλον των συναδέλφων τεχνικών ειδικότητων λέγοντας:

4.  Από palelos στις 15/1/2009 21:36
 

Συνάδερφοι καλή επιτυχία στην αποκατάσταση του κοινωνικά δίκαιου αιτήματος που έχετε.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ!!!

 
πηγή:http://clubs.pathfinder.gr/texnikoioaed/1223710

Μπορείς να εξηγήσεις σε όλους μας τι θέλεις; Και σχετικά με την ΟΛΜΕ, κανένας δεν φτύνει την "ΟΛΜΕ" όπως λες σε αυτό το μήνυμα.Αντιθέτως η ΟΛΜΕ πήρε θέση υπέρ μας και από ότι βλέπω κανένας δεν την κατηγόρησε.

Θεωρώ ότι είναι μεγάλη αδικία να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία μόνο των συναδέρφων των γενικών ειδικοτήτων  τι στιγμή που όλοι οι εργαζόμενοι πρέπει να έχουν τα ίδια δικαιώματα.  Ειδικά όταν συμβαίνει αυτό που είπα.
Σχετικά με την ΟΛΜΕ : Aφού λοιπόν βρήκες με ευκολία  ότι αγωνιούσα για τους συναδέρφους των τεχνικών ειδικοτήτων,  θεωρώ ότι με την ίδια ευκολία μπορείς να βρείς ποιός ή ποια δήλωνε ότι έφτυνε την ΟΛΜΕ.


Αν όμως συνάδελφε ανήκεις στο μόνιμο προσωπικό του ΥΠΕΠΘ σε παρακαλώ μην παίζεις με τον πόνο μας.Γιατί εγώ αντιλαμβάνομαι την αγωνία των συναδέλφων που πιστεύουν πως θα χάσουν τη δουλειά τους από αυτούς που την έχασαν ήδη.Εσύ;

Δεν παίζω με τον πόνο σας. Εσύ πιστεύεις ότι εγώ δεν είχα αγωνία τόσα χρόνια?
Εσύ έχεις προσληφτεί ποτέ Φεβρουάριο?  Έφτασες ποτέ  σε σημείο καλοκαίρι  να μην βγάλεις ταμείο ανεργίας?  Νομίζεις   ότι αμέσως ξεχνιούνται όλα?

Τώρα  όμως  θα μου επιτρέψεις να  ασχοληθώ με  τα επαγγελματικά μου τα οποία πρέπει να ολοκληρώσω.

Καλό βράδυ
Ι am back..   Σας  έλλειψα?

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
zst εχεις χασει την ψυχραιμια σου γιατι οταν μπορουσες κ ηταν η σειρα σου να πας αναπληρωτης προτιμησες το σπιτακι σου,το βολεματακι σου κ τωρα εχεις σκασει!!!!!αληθεια τωρα τι αλλαξε; σου τελειωσε το βυσμα;αληθεια δεν ηξερες οτι η προυπηρεσια σου δεν μετραει ;τωρα το ανακαλυψες!!!! μιλατε κι ολας αντι να ντρεπεστε!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
pros palelos

Δεν βάζω παράθεση γιατί ήδη το μήνυμα πλάτιασε αρκετά και μπορεί να κουράζει τους αναγνώστες.Ενημερωτικά να σου αναφέρω πως η ευχή σου για καλό βράδυ έπιασε, γιατί νύχτα που πέρασε ήταν από τις λίγες ήρεμες νύχτες που πέρασα.Τώρα αν πρέπει να αρχίζω να ανησυχώ για αυτήν την ησυχία (δηλαδή ησυχία που φέρνει ανησυχία) αυτό είναι άλλο θέμα.

Με ένα θέμα που συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, είναι με τους μισθούς των μονίμων του ΟΑΕΔ.Έχεις δίκιο, τεράστια ποσά και δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα πως αυτές οι μισθοδοσίες ανταποκρίνονται στην εργασία τους.Το έψαξα και έμαθα πως παίρνουν και κάτι έξτρα, όπως ελέγχους σε εργοδότες μαθητών, διοικητική εργασία, υπερωρίες κλπ. Πάντως η αλήθεια είναι πως τα ποσά είναι μεγάλα.Αν δεν κάνω λάθος μερικοί μισθοί ξεπερνούν τις 2000 ευρώ το μήνα.

Αλλά για την ωριαία αντιμισθία ήταν ουσιαστικά η ίδια με την ωριαία αντιμισθία της δευτεροβάθμιας εκπ/σης.
Γιατί.Μετά από κάποιες προσφυγές παλαιότερων ωρομίσθιων κέρδισαν αύξηση της ωριαίας αντιμισθίας και τα τρίμηνα, τα οποία ενώ αρχικά τα πλήρωναν ξεχωριστά μετά ενσωματώθηκαν στην ωριαία αντιμισθία.

Σχετικά με τους πολλούς Συλλόγους που λες πως υπήρχαν. Ναι έχεις δίκιο.Κάθε ΤΕΕ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ή κάθε νομός καλύτερα είχε και το δικό του Σύλλογο και ασφαλώς Ομοσπονδία.Τα τελευταία δύο χρόνια όμως, οι Σύλλογοι αυτοί διαλύθηκαν γιατί έληξαν οι θητείες των περισσότερων προεδρείων (μερικοί διορίστηκαν στον ΟΑΕΔ) και δεν ξαναέγιναν εκλογές.Οι τελευταίοι σύλλογοι ήταν αυτοί της Θεσσαλονίκης, Αττικής και νήσων και Δράμας.Αλλά έληξαν και αυτοί.

Από το προηγούμενο καλοκαίρι δημιουργήθηκε ο Σύλλογος της Πανελλήνιας Ένωσης Γενικής Παιδείας και μετά ακολούθησε και ένας δεύτερος  σύλλογος για την αναγνώριση.Είναι οι μοναδικοί νόμμοι σύλλογοι του ΟΑΕΔ.

Σχετικά με τους συναδέλφους τεχνικών ειδικοτήτων:

Συμφωνώ μαζί σου, πως έχουν δίκιο. αλλά δυστυχώς το ΥΠΕΠΘ μετράει κεφάλια.Πίσω όμως από αυτούς που διαμαρτύρονται είναι αρκετοί που χρησιμοποιούν τον ΟΑΕΔ ως πάρεργο, έχουν τις επιχειρήσεις τους και τις άλλες εργασίες τους.Αν και εγώ πιστεύω πως δεν θα γίνει τίποτα για κανέναν.
και αυτή η υποτίθεμενη ρύθμιση που όλοι είδαμε  μοιάζει να είναι προεκλογικό κόλπο, τύπου : ψηφίστε μας για να το κάνουμε, γιατί αν πραγματικά υπήρχε η πολιτική βούληση αυτό θα είχε τελειώσει τότε που ψηφίστηκε ο νόμος 3475/06, μόνο που εδώ η κρίση τους είναι λανθασμένη γιατί βλέπω πολλούς να  έχουν ήδη περάσει απέναντι ( βλέπε ερωτήσεις βουλευτών αντιπολίτευσης).

Γιατί ξαφνικά μήνες μετά βγαίνει στη δημοσιότητα ένα έγγραφο που το έστειλαν τον μήνα Οκτώβριο;

palelos,

αν σε παρεξήγησα σου ζητώ συγνώμη, αλλά σε παρακαλώ λάβε υπόψη σου πως είμαστε πολλοί απογοητευμένοι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160918
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 737
Σύνολο: 745

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.