*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395034 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #266 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 01:52:24 μμ »
Kι εγώ πάντως πιστεύω πως κάτι το αγαπάς όσο το γνωρίζεις και το ασκείς....ακόμη κι η ίδια η μάνα μαθαίνει σιγά-σιγά να αγαπάει περισσότερο μέρα με τη μέρα το νεογέννητο μωρό της!  Δεν αγαπάς κάτι εκ προιοιμίου και πριν το γνωρίσεις!  ??? Γι αυτό κι εγώ πιστεύω πως όποια "αναγκή" κι αν ώθησε τον καθένα στην εκπαίδευση κι ακόμη και στην ειδική αγωγή...από αλλού θα κριθεί η καταλληλότητά του...!
Τα μάστερ με πρακτική σαφώς και βοηθάνε περισσότερο στην ειδική αγωγή,αλλά όποιος έχει φιλότιμο και αίσθημα υπευθυνότητας θα βρει τρόπο πριν τον καλέσει το Υπουργείο αναπληρωτή να έχει εξοικείωση με περιστατικά...ΥΠΑΡΧΕΙ κι ο ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ όπως προείπα!!
Και παρεπιμπτόντως...για όσους μπορούν ένα απ'τα καλύτερα Ιδρύματα για πρακτική είναι η Παμμακάριστος στη Νέα Μάκρη, τηλ: 22940-96013
Ίδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα! 
Άντε,γιατί πολύ το κουράσαμε το θέμα με την καταλληλότητα ατόμων και μάστερ αντίστοιχα!!
Όσο για την Βουλγαρία και την όποια Βουλγαρία...όπου και να βρεθείς επίσης να κάνεις μεταπτυχιακό,αν θες να μάθεςι θα μάθεις...αν δεν θες...και στο Πρίστον να σε στείλουν...βόδι θα πας,βόδι θα γυρίσεις!
Μπορεί το κίνητρο των περισσοτέρων για την ειδική να είναι η δουλειά,αλλά κι εγώ με τον καιρό απ'αυτά που είδα έμαθα πως τους ανθρώπους πρέπει να τους "κρίνουμε" απ'την δουλειά-προσφορά τους και μόνο!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:36:41 »

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #267 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 02:10:03 μμ »
Kι εγώ πάντως πιστεύω πως κάτι το αγαπάς όσο το γνωρίζεις και το ασκείς....ακόμη κι η ίδια η μάνα μαθαίνει σιγά-σιγά να αγαπάει περισσότερο μέρα με τη μέρα το νεογέννητο μωρό της!  Δεν αγαπάς κάτι εκ προιοιμίου και πριν το γνωρίσεις!  ??? Γι αυτό κι εγώ πιστεύω πως όποια "αναγκή" κι αν ώθησε τον καθένα στην εκπαίδευση κι ακόμη και στην ειδική αγωγή...από αλλού θα κριθεί η καταλληλότητά του...!
Τα μάστερ με πρακτική σαφώς και βοηθάνε περισσότερο στην ειδική αγωγή,αλλά όποιος έχει φιλότιμο και αίσθημα υπευθυνότητας θα βρει τρόπο πριν τον καλέσει το Υπουργείο αναπληρωτή να έχει εξοικείωση με περιστατικά...ΥΠΑΡΧΕΙ κι ο ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ όπως προείπα!!
Και παρεπιμπτόντως...για όσους μπορούν ένα απ'τα καλύτερα Ιδρύματα για πρακτική είναι η Παμμακάριστος στη Νέα Μάκρη, τηλ: 22940-96013
Ίδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα! 
Άντε,γιατί πολύ το κουράσαμε το θέμα με την καταλληλότητα ατόμων και μάστερ αντίστοιχα!!
Όσο για την Βουλγαρία και την όποια Βουλγαρία...όπου και να βρεθείς επίσης να κάνεις μεταπτυχιακό,αν θες να μάθεςι θα μάθεις...αν δεν θες...και στο Πρίστον να σε στείλουν...βόδι θα πας,βόδι θα γυρίσεις!
Μπορεί το κίνητρο των περισσοτέρων για την ειδική να είναι η δουλειά,αλλά κι εγώ με τον καιρό απ'αυτά που είδα έμαθα πως τους ανθρώπους πρέπει να τους "κρίνουμε" απ'την δουλειά-προσφορά τους και μόνο!!

Συμφωνώ απόλυτα. Όσο για το ίδρυμα και τον εθελοντισμό εκεί θεωρώ ότι ένας άνθρωπος δείχνει την αγάπη, ας εξασκηθεί κάποιος εκεί πρώτα και μετά ας κάνει και 200 μαστερ. Διότι οι γνώσεις δεν συμβαδίζουν πάντα με τη προσφορά. Οι εθελοντές και αυτοί που πρόσφεραν μέσω εθελοντισμού, δεν είχαν ούτε μαστερ, ούτε καν πτυχία πολλές φορές

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #268 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 02:17:08 μμ »
Kι εγώ πάντως πιστεύω πως κάτι το αγαπάς όσο το γνωρίζεις και το ασκείς....ακόμη κι η ίδια η μάνα μαθαίνει σιγά-σιγά να αγαπάει περισσότερο μέρα με τη μέρα το νεογέννητο μωρό της!  Δεν αγαπάς κάτι εκ προιοιμίου και πριν το γνωρίσεις!  ??? Γι αυτό κι εγώ πιστεύω πως όποια "αναγκή" κι αν ώθησε τον καθένα στην εκπαίδευση κι ακόμη και στην ειδική αγωγή...από αλλού θα κριθεί η καταλληλότητά του...!
Τα μάστερ με πρακτική σαφώς και βοηθάνε περισσότερο στην ειδική αγωγή,αλλά όποιος έχει φιλότιμο και αίσθημα υπευθυνότητας θα βρει τρόπο πριν τον καλέσει το Υπουργείο αναπληρωτή να έχει εξοικείωση με περιστατικά...ΥΠΑΡΧΕΙ κι ο ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ όπως προείπα!!
Και παρεπιμπτόντως...για όσους μπορούν ένα απ'τα καλύτερα Ιδρύματα για πρακτική είναι η Παμμακάριστος στη Νέα Μάκρη, τηλ: 22940-96013
Ίδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα! 
Άντε,γιατί πολύ το κουράσαμε το θέμα με την καταλληλότητα ατόμων και μάστερ αντίστοιχα!!
Όσο για την Βουλγαρία και την όποια Βουλγαρία...όπου και να βρεθείς επίσης να κάνεις μεταπτυχιακό,αν θες να μάθεςι θα μάθεις...αν δεν θες...και στο Πρίστον να σε στείλουν...βόδι θα πας,βόδι θα γυρίσεις!
Μπορεί το κίνητρο των περισσοτέρων για την ειδική να είναι η δουλειά,αλλά κι εγώ με τον καιρό απ'αυτά που είδα έμαθα πως τους ανθρώπους πρέπει να τους "κρίνουμε" απ'την δουλειά-προσφορά τους και μόνο!!

Συμφωνώ απόλυτα. Όσο για το ίδρυμα και τον εθελοντισμό εκεί θεωρώ ότι ένας άνθρωπος δείχνει την αγάπη, ας εξασκηθεί κάποιος εκεί πρώτα και μετά ας κάνει και 200 μαστερ. Διότι οι γνώσεις δεν συμβαδίζουν πάντα με τη προσφορά. Οι εθελοντές και αυτοί που πρόσφεραν μέσω εθελοντισμού, δεν είχαν ούτε μαστερ, ούτε καν πτυχία πολλές φορές

Καλό είναι ,όμως, όταν πας σε έναν παρόμοιο χώρο να έχεις και κάποιες γνώσεις....

Δεν μπορείς π.χ. να βρεθείς σε ένα χώρο με αυτιστικά παιδιά χωρίς να ξέρεις τι είναι ο αυτισμός και πώς λειτουργεί ένα αυτιστικό παιδί. Ομοίως και σε παιδιά ή ενήλικες με όλες τις υπόλοιπες αναπηρίες.

Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #269 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 06:12:20 μμ »
Kι εγώ πάντως πιστεύω πως κάτι το αγαπάς όσο το γνωρίζεις και το ασκείς....ακόμη κι η ίδια η μάνα μαθαίνει σιγά-σιγά να αγαπάει περισσότερο μέρα με τη μέρα το νεογέννητο μωρό της!  Δεν αγαπάς κάτι εκ προιοιμίου και πριν το γνωρίσεις!  ??? Γι αυτό κι εγώ πιστεύω πως όποια "αναγκή" κι αν ώθησε τον καθένα στην εκπαίδευση κι ακόμη και στην ειδική αγωγή...από αλλού θα κριθεί η καταλληλότητά του...!
Τα μάστερ με πρακτική σαφώς και βοηθάνε περισσότερο στην ειδική αγωγή,αλλά όποιος έχει φιλότιμο και αίσθημα υπευθυνότητας θα βρει τρόπο πριν τον καλέσει το Υπουργείο αναπληρωτή να έχει εξοικείωση με περιστατικά...ΥΠΑΡΧΕΙ κι ο ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ όπως προείπα!!
Και παρεπιμπτόντως...για όσους μπορούν ένα απ'τα καλύτερα Ιδρύματα για πρακτική είναι η Παμμακάριστος στη Νέα Μάκρη, τηλ: 22940-96013
Ίδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα! 
Άντε,γιατί πολύ το κουράσαμε το θέμα με την καταλληλότητα ατόμων και μάστερ αντίστοιχα!!
Όσο για την Βουλγαρία και την όποια Βουλγαρία...όπου και να βρεθείς επίσης να κάνεις μεταπτυχιακό,αν θες να μάθεςι θα μάθεις...αν δεν θες...και στο Πρίστον να σε στείλουν...βόδι θα πας,βόδι θα γυρίσεις!
Μπορεί το κίνητρο των περισσοτέρων για την ειδική να είναι η δουλειά,αλλά κι εγώ με τον καιρό απ'αυτά που είδα έμαθα πως τους ανθρώπους πρέπει να τους "κρίνουμε" απ'την δουλειά-προσφορά τους και μόνο!!

Συμφωνώ απόλυτα. Όσο για το ίδρυμα και τον εθελοντισμό εκεί θεωρώ ότι ένας άνθρωπος δείχνει την αγάπη, ας εξασκηθεί κάποιος εκεί πρώτα και μετά ας κάνει και 200 μαστερ. Διότι οι γνώσεις δεν συμβαδίζουν πάντα με τη προσφορά. Οι εθελοντές και αυτοί που πρόσφεραν μέσω εθελοντισμού, δεν είχαν ούτε μαστερ, ούτε καν πτυχία πολλές φορές

Καλό είναι ,όμως, όταν πας σε έναν παρόμοιο χώρο να έχεις και κάποιες γνώσεις....

Δεν μπορείς π.χ. να βρεθείς σε ένα χώρο με αυτιστικά παιδιά χωρίς να ξέρεις τι είναι ο αυτισμός και πώς λειτουργεί ένα αυτιστικό παιδί. Ομοίως και σε παιδιά ή ενήλικες με όλες τις υπόλοιπες αναπηρίες.

Συμφωνώ,αλλά βρε Emmaki...και βιβλία υπάρχουν και βιβλιογραφία διαθέσιμη για όλους...δεν χρειάζεται να είσαι σε ένα μάστερ για να διαβάσεις και να μάθεις!! Ήμαρτον δηλαδή....άλλος τρόπος από ένα μάστερ για να διαβάσεις και να μάθεις δεν υπάρχει...;;;!!! Καμιά μυστικιστική αποκρυφη γνώση είναι η ειδική αγωγή που δεν κυκλοφορούν τα βιβλία στο εμπόριο...;;!!!
Όποιος είναι φιλότιμος να κάνει εθελοντισμό...θα είναι και πρόθυμος και υπεύθυνος για να διαβάσει 5 πράγματα!!!
Κι εγώ πριν πάω για εθελοντισμό δανείστηκα τα βιβλία μιας φίλης απ'το τμήμα του Βόλου και διάβασα για τον αυτισμό...και όταν πήγα μέσα άκουσα,συμβουλεύτηκα και προσπάθησα...κι όλα μια χαρά πήγαν κι ας είχε δυσκολία!!
Αντε...γιατί το ξαναλέω...πολύ το ζαλίσαμε το θέμα με τα μάστερ...όποιος θέλει να μάθει μπορεί...κι ούτε καθηγηταράδες Ακαδημαικοί χρειάζονται για να μας εξηγήσουν τι λένε τα βιβλία ειδικής αγωγής (προς θεού...πτυχιούχοι είμαστε όλοι)...ούτε η εμπειρία αποκτιέται μόνο μέσα από ένα μάστερ...
Συγγνώμη,αλλά κατ'εμέ έτσι είναι...χωρίς να ισοπεδώνω την αξία ενός μάστερ που δίνει σαφώς πολλά ερεθίσματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2011, 06:14:54 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:36:41 »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #270 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 06:31:49 μμ »
Kι εγώ πάντως πιστεύω πως κάτι το αγαπάς όσο το γνωρίζεις και το ασκείς....ακόμη κι η ίδια η μάνα μαθαίνει σιγά-σιγά να αγαπάει περισσότερο μέρα με τη μέρα το νεογέννητο μωρό της!  Δεν αγαπάς κάτι εκ προιοιμίου και πριν το γνωρίσεις!  ??? Γι αυτό κι εγώ πιστεύω πως όποια "αναγκή" κι αν ώθησε τον καθένα στην εκπαίδευση κι ακόμη και στην ειδική αγωγή...από αλλού θα κριθεί η καταλληλότητά του...!
Τα μάστερ με πρακτική σαφώς και βοηθάνε περισσότερο στην ειδική αγωγή,αλλά όποιος έχει φιλότιμο και αίσθημα υπευθυνότητας θα βρει τρόπο πριν τον καλέσει το Υπουργείο αναπληρωτή να έχει εξοικείωση με περιστατικά...ΥΠΑΡΧΕΙ κι ο ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ όπως προείπα!!
Και παρεπιμπτόντως...για όσους μπορούν ένα απ'τα καλύτερα Ιδρύματα για πρακτική είναι η Παμμακάριστος στη Νέα Μάκρη, τηλ: 22940-96013
Ίδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα! 
Άντε,γιατί πολύ το κουράσαμε το θέμα με την καταλληλότητα ατόμων και μάστερ αντίστοιχα!!
Όσο για την Βουλγαρία και την όποια Βουλγαρία...όπου και να βρεθείς επίσης να κάνεις μεταπτυχιακό,αν θες να μάθεςι θα μάθεις...αν δεν θες...και στο Πρίστον να σε στείλουν...βόδι θα πας,βόδι θα γυρίσεις!
Μπορεί το κίνητρο των περισσοτέρων για την ειδική να είναι η δουλειά,αλλά κι εγώ με τον καιρό απ'αυτά που είδα έμαθα πως τους ανθρώπους πρέπει να τους "κρίνουμε" απ'την δουλειά-προσφορά τους και μόνο!!

Συμφωνώ απόλυτα. Όσο για το ίδρυμα και τον εθελοντισμό εκεί θεωρώ ότι ένας άνθρωπος δείχνει την αγάπη, ας εξασκηθεί κάποιος εκεί πρώτα και μετά ας κάνει και 200 μαστερ. Διότι οι γνώσεις δεν συμβαδίζουν πάντα με τη προσφορά. Οι εθελοντές και αυτοί που πρόσφεραν μέσω εθελοντισμού, δεν είχαν ούτε μαστερ, ούτε καν πτυχία πολλές φορές

Καλό είναι ,όμως, όταν πας σε έναν παρόμοιο χώρο να έχεις και κάποιες γνώσεις....

Δεν μπορείς π.χ. να βρεθείς σε ένα χώρο με αυτιστικά παιδιά χωρίς να ξέρεις τι είναι ο αυτισμός και πώς λειτουργεί ένα αυτιστικό παιδί. Ομοίως και σε παιδιά ή ενήλικες με όλες τις υπόλοιπες αναπηρίες.

Συμφωνώ,αλλά βρε Emmaki...και βιβλία υπάρχουν και βιβλιογραφία διαθέσιμη για όλους...δεν χρειάζεται να είσαι σε ένα μάστερ για να διαβάσεις και να μάθεις!! Ήμαρτον δηλαδή....άλλος τρόπος από ένα μάστερ για να διαβάσεις και να μάθεις δεν υπάρχει...;;;!!! Καμιά μυστικιστική αποκρυφη γνώση είναι η ειδική αγωγή που δεν κυκλοφορούν τα βιβλία στο εμπόριο...;;!!!
Όποιος είναι φιλότιμος να κάνει εθελοντισμό...θα είναι και πρόθυμος και υπεύθυνος για να διαβάσει 5 πράγματα!!!
Κι εγώ πριν πάω για εθελοντισμό δανείστηκα τα βιβλία μιας φίλης απ'το τμήμα του Βόλου και διάβασα για τον αυτισμό...και όταν πήγα μέσα άκουσα,συμβουλεύτηκα και προσπάθησα...κι όλα μια χαρά πήγαν κι ας είχε δυσκολία!!
Αντε...γιατί το ξαναλέω...πολύ το ζαλίσαμε το θέμα με τα μάστερ...όποιος θέλει να μάθει μπορεί...κι ούτε καθηγηταράδες Ακαδημαικοί χρειάζονται για να μας εξηγήσουν τι λένε τα βιβλία ειδικής αγωγής (προς θεού...πτυχιούχοι είμαστε όλοι)...ούτε η εμπειρία αποκτιέται μόνο μέσα από ένα μάστερ...
Συγγνώμη,αλλά κατ'εμέ έτσι είναι...χωρίς να ισοπεδώνω την αξία ενός μάστερ που δίνει σαφώς πολλά ερεθίσματα...

Δεν διαφωνώ!
Χρειάζεται γνώση. Το πώς θα αποκτηθεί είναι άλλο θέμα.
Μπορεί να αποκτηθεί με διάβασμα προσωπικό, μπορεί με μεταπτυχιακό, μπορεί με διδακτορικό. Το θέμα είναι να αποκτηθεί!
Αν κάποιος θέλει να κάνει ένα μεταπτυχιακό απλά για να λέει ότι το έχει και να διοριστεί...αυτό αυτομάτως δεν του παρέχει και γνώση! Και επειδή η ειδική αγωγή έχει γίνει χώρος εμπορίου (βλ. σεμινάρια, μεταπτυχιακά κλπ) δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι μπαίνουν, έχουν ήδη μπει ή θέλουν να μπουν, έχουν τις απαραίτητες γνώσεις!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #271 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 09:09:39 μμ »
Όποιος θέλει να του πω ελληνικά μάστερ χωρίς απουσίες μόνο με προτζεκτάκια και κάποια προαιρετικά ΣΚ που κάνεις παρουσιάσεις εργασιών..τα περισσότερα είναι ευέλικτα γτ πλέον οι περισσότεροι που τα κάνουν εργάζονται και δεν περιμένουν το κομπόδεμα από την μαμά και τον μπαμπά...και μια χαρά τα σκάνε...απλά το όλο σούσουρο γίνεται γτ το συγκεκριμένο δίνει ειδίκευση στην ειδική αγωγή που έχει μεγάλη ζήτηση..αν ήταν στην διοίκηση επιχειρήσεων κανείς δε θα νοιαζόταν! Αυτή είναι η πραγματικότητα
Καλησπέρα... θα με ενδιέφερε κάποιο μεταπτυχιακό στα οικονομικά. Αν γνωριζεις κάποιο προγραμμα με προτζεκτ και με λίγες παρουσίες, θα το εκτιμούσα αν μου έστελνες ότι πληροφορίες έχεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 805
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #272 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 09:16:35 μμ »
Τελικα παιδια τι γινεται με το μεταπτυχιακό Ειδικής αγωγης της Βουλγαρίας?
θα αναγνωριστει τελικα????

Αποσυνδεδεμένος M@ri@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #273 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 10:17:10 μμ »
telika exete kapoio neotero me to sugekrimeno metaptuxiako osoi to skeftosastan?? uparxei kapoios pou na to exei xekinisei??

Αποσυνδεδεμένος βικυ23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #274 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 11:51:39 μμ »
το μεταπτυχιακο αυτο στην Βουλγαρια δεν ειναι εξ αποστασεως. οι παρακολουθησεις ειναι υποχρεωτικες. δεν ξερω αν θα ξεκινησει καποια στιγμη εξ αποστασεως αλλα και να ξεκινησει τα εξ αποστασεως δεν αναγνωριζονται. προς στιγμην τουλαχιστον.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #275 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 12:33:36 πμ »
Επί της ουσίας όμως είναι...οι πληροφορίες λένε ότι οι "υποχρεωτικές παρακολουθήσεις" βγαίνουν δε βγαίνουν 10-15 μέρες συνολικά σε ένα έτος. Άλλο λένε τα χαρτιά δηλαδή κι άλλο η πραγματικότητα. Αυτό δε ξέρω τι επίπτωση μπορεί να έχει στη συνέχεια για τους πρώτους που θα αποφοιτήσουν. Το σίγουρο είναι πάντως ότι όσοι ξεκίνησαν να το παρακολουθούν πήγαν για ένα Σ/Κ και θα πάνε ξανά τα Χριστούγεννα. Από κει και πέρα δε γνωρίζω πότε είναι η επόμενη συνάντηση. Πάντως και μόνο που γίνεται λόγος περί συναντήσεων και όχι καθημερινών παρακολουθήσεων ή έστω συστηματικών εβδομαδιαίων σημαίνει ότι ουσιαστικά είναι εξ αποστάσεως. Το τυπικό μέρος και η γραφειοκρατία το αρνούνται βέβαια αυτό και το ονομάζουν κανονικής και πλήρους φοίτησης. Θα φανεί στο μέλλον τι θα επικρατήσει και αν  θα είναι αναγνωρισμένο. Άλλωστε υπό αυτό το καθεστώς πρώτη φορά λειτουργεί το εν λόγω μεταπτυχιακό και κανένας επί της ουσίας δεν είναι σε θέση να γνωρίζει το τι πρόκειται να συμβεί. Ακόμα και αν αναγνωρίζεται από το ΔΟΑΤΑΠ, ποιος εγγυάται ότι αύριο μεθαύριο δε θα βγάλουν μία άλλη απόφαση όπου θα λέει ότι δεν αναγνωρίζεται διότι δεν τηρήθηκαν οι όροι που έπρεπε. Μια καταγγελία αρκεί για να ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου.

Αποσυνδεδεμένος Anastasia_PE71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #276 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 12:40:59 πμ »
paidia exw parei sto grafeio thl, den einai eks apostasews,exei mia fora ton mhna apo ena sk parakolouthish kai einai anagnwrismeno apo to doatap dioti plhrh leei tis proupotheseis,pou einai oi didaktikes wres kai to oti einai me parakolouthish!

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #277 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 01:01:00 πμ »
Εγώ έχω και την απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ που βεβαιώνει ότι είναι αναγνωρισμένο. Αλλά λέω εγώ τώρα...αν κάποιος "τρελός" ή κάποιος σύλλογος αποφοίτων ή κάποιο πανεπιστήμιο Ε.Α. το κυνηγούσε κι έκανε καταγγελία δε ξέρω αν θα είχαν ισχύ όσα υποστηρίζονται σήμερα. Είναι λίγο μούφα η δουλειά κι αν θέλει κάποιος υπάρχουν σημεία που μπορεί να πιαστεί και να αμφισβητήσει την εγκυρότητα αυτού του μεταπτυχιακού. Θα πω κάτι τραβηγμένο για να καταλάβετε τι εννοώ. Ανάλογη περίπτωση είναι και τα περιβόητα σεμινάρια των 400 ωρών. Κάποτε ήταν εχέγγυο για την Ε.Α. Αναγνωρίζονταν κανονικά και δούλεψε πολύ κόσμος με αυτά. Μετά κι η κουτσή Μαρία πήγε και παρακολούθησε ένα από τα χιλιάδες που άρχισαν να γίνονται ανά την Ελλάδα χωρίς καμία σοβαρότητα και οργάνωση, σε κάθε πόλη, χωριό και ραχούλα και το αποτέλεσμα ήταν να χαθεί η όποια αξιοπιστία και προσεχώς (απ' ό,τι ακούγεται με το νέο νομοσχέδιο περί Ε.Α.) δεν θα έχουν καμία ισχύ, ούτε αυτά που έγιναν πριν το 2010. Αυτό βέβαια για κάποιους είναι δίκαιο και για κάποιους άλλους άδικο. Άλλη συζήτηση, για άλλο θέμα. Καταλήγω λοιπόν ότι το μεταπτυχιακό αυτό της Βουλγαρίας μπορεί να έχει παρόμοια τύχη. Τώρα που είναι η αρχή κι ακόμα δεν έχει καταλάβει ο ΔΟΑΤΑΠ περί τίνος πρόκειται ακριβώς αναγνωρίζεται. Με αυτές τις συνθήκες όμως που γίνεται, η αναγνώριση μπορεί να πάει περίπατο. Κι αν αμφισβητηθεί η σοβαρότητα του προγράμματος, μη σας κάνει εντύπωση αν στην επόμενη εγκύκλιο Ε.Α. δούμε κατάλογο μεταπτυχιακών τίτλων από συγκεκριμένα πανεπιστήμια ως αποδεκτά με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό εκτός λίστας. Γι' αυτό προσοχή. Τα αγαθά με κόπο κατακτώνται...Η Βουλγαρία είναι πολύ "καλή" για να είναι αληθινή.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #278 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 01:11:30 πμ »
μια ματιά στην λίστα με τα αναγνωρισμένα πανεπιστήμια στην Μεγάλη Βρετανία θα δείτε και άρση της ισοτιμίας για ορισμένα απο αυτά............επομένως είναι λογικό καποιοι να είναι οι τυχεροί της υπόθεσης που θα πάρουν την αναγνώριση αλλά και καποιοι οι άτυχοι που δεν θα το ακταφερουν γιατι μπορεί να υπάρξουν καταγγελίες ή .........ετσι  είχε συμβει παλιά με το μεταπτυχιακό MA in drama Education το οποιο είχε μονο δυο ενοτητες το καλοκαίρι και την διπλωματικη στο τελος, η παρακολούθηση ηταν για δυο χρόνια, ενα μήνα το καλοκαίρι για δυο χρόνια  στο μπερμινγχαμ.............αλλά σταμάτησε παρά το γεγονός οτι είχε μεγάλη συμμετοχή ελλήνων , εγω ημουν απο τους ατυχους που φοβήθηκαν και δεν το εκανα, αρκετοι ήταν όμως αυτοι που το έκαναν..................η απόφαση και το ρίσκο είναι προσωπική υπόθεη του καθενός

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #279 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 01:15:51 πμ »
...άρση της ισοτιμίας...

Αυτή η φράση συνάδελφε είναι το κλειδί της υπόθεσης! Και μπορεί να γίνει ανά πάσα στιγμή για οποιοδήποτε πρόγραμμα και πανεπιστήμιο. Να είσαι καλά που με συμπληρώνεις! ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2011, 01:17:37 πμ από Lucinda »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 572
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.144 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.