*

Αποστολέας Θέμα: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά  (Αναγνώστηκε 94754 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #182 στις: Μάιος 07, 2011, 08:26:13 μμ »
Για ευνόητους λόγους, για να σε παγιδεύουν να πας τώρα που κατήργησαν τα άλλα κίνητρα (40% κλπ) και που έκαναν αχταρμά τους διορισμούς ΑΜΩ και ΑΚΩ (ως γνωστόν σε παγιδεύουν σε θέση ΑΜΩ και μετά προχωρούν σε διορισμούς ΑΚΩ άλλων που βρίσκονται πιο χαμηλά στους πίνακες κι εσύ δε μπορείς να παραιτηθείς προκειμένου να μη χάσεις τη σειρά σου από ΑΚΩ).
 
Το αντίδοτο είναι να μη δηλώνει κανείς μέρη που δε θα ήθελε να πάει, κυρίως για ΑΜΩ,  δεν υπάρχει πια λόγος να ξενιτεύεσαι και να πληρώνεις περισσότερα απ'όσα βγάζεις για εισιτήρια, βενζίνες, τηλέφωνα κλπ. Γιατί να δηλώσεις μια προτίμηση που δε σε βολεύει και μετά να πρέπει να παραιτηθείς; Καλύτερα να δηλώνεις τα μέρη που θες και ας διοριστείς και σε δεύτερη φάση. 
Κατά τη γνώμη μου φτάσαμε εδώ που φτάσαμε χάρη στην προθυμία μας να επιχορηγήσουμε από την τσέπη των δικών μας (γονιών κλπ) τις πολιτικές των κυβερνήσεων να σπάνε τα κενά και να στέλνουν ωρομίσθιους ακόμη και στα πιο απομακρυσμένα μέρη. Αφού βρίσκουν κορόϊδα γιατί να μην το κάνουν; Πατάνε στη νοοτροπία ότι επειδή είμαι χαμηλά στους πίνακες, δηλώνω τα πάντα και πάω παντού και συμφέρω για να βγω μπροστά από τον άλλον.
Εδώ μέχρι και καταναλωτικά δάνεια πήραν κάποιοι για να πάνε να δουλέψουν ωρομίσθιοι στην επαρχία.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:15:14 »

Αποσυνδεδεμένος EVANG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #183 στις: Μάιος 07, 2011, 08:36:14 μμ »
Για ευνόητους λόγους, για να σε παγιδεύουν να πας τώρα που κατήργησαν τα άλλα κίνητρα (40% κλπ) και που έκαναν αχταρμά τους διορισμούς ΑΜΩ και ΑΚΩ (ως γνωστόν σε παγιδεύουν σε θέση ΑΜΩ και μετά προχωρούν σε διορισμούς ΑΚΩ άλλων που βρίσκονται πιο χαμηλά στους πίνακες κι εσύ δε μπορείς να παραιτηθείς προκειμένου να μη χάσεις τη σειρά σου από ΑΚΩ).
 
Το αντίδοτο είναι να μη δηλώνει κανείς μέρη που δε θα ήθελε να πάει, κυρίως για ΑΜΩ,  δεν υπάρχει πια λόγος να ξενιτεύεσαι και να πληρώνεις περισσότερα απ'όσα βγάζεις για εισιτήρια, βενζίνες, τηλέφωνα κλπ. Γιατί να δηλώσεις μια προτίμηση που δε σε βολεύει και μετά να πρέπει να παραιτηθείς; Καλύτερα να δηλώνεις τα μέρη που θες και ας διοριστείς και σε δεύτερη φάση. 
Κατά τη γνώμη μου φτάσαμε εδώ που φτάσαμε χάρη στην προθυμία μας να επιχορηγήσουμε από την τσέπη των δικών μας (γονιών κλπ) τις πολιτικές των κυβερνήσεων να σπάνε τα κενά και να στέλνουν ωρομίσθιους ακόμη και στα πιο απομακρυσμένα μέρη. Αφού βρίσκουν κορόϊδα γιατί να μην το κάνουν; Πατάνε στη νοοτροπία ότι επειδή είμαι χαμηλά στους πίνακες, δηλώνω τα πάντα και πάω παντού και συμφέρω για να βγω μπροστά από τον άλλον.
Εδώ μέχρι και καταναλωτικά δάνεια πήραν κάποιοι για να πάνε να δουλέψουν ωρομίσθιοι στην επαρχία.

Ακριβώς όπως τα λες είναι.Εμείς φταίμε και κανείς άλλος.Κανονικά θα πρέπει να δηλώσουμε γύρω από το σπίτι μας(εγώ φέτος αυτό θα κάνω) μια και δεν υπάρχουν μόρια.Να ψαχτεί λίγο η ακατονόμαστη και να δει πώς θα στελεχώσει τα απομακρυσμένα μέρη.Ίσως, μετά προβληματιστεί...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2011, 08:42:24 μμ από EVANG »
ΠΕ02 και ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #184 στις: Μάιος 07, 2011, 08:39:08 μμ »
Αυτο ακριβώς.. ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΛΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΑΚΡΥΑ ! ! !

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #185 στις: Μάιος 07, 2011, 08:45:05 μμ »
Προσωπικά το έχω ήδη κάνει πράξη αυτό και βγήκα πολύ κερδισμένη γιατί δουλεύω ΑΜΩ δίπλα στο σπίτι μου και είμαι μια χαρά με 710ε/μήνα. Ούτε για ΑΚΩ δε θα δηλώσω επαρχία φέτος γιατί δε συμφέρει να παίρνω 400 ευρώ παραπάνω και να τα δίνω για ενοίκια. Ταυτόχρονα έχω και τη συνείδησή μου ήσυχη γιατί δεν διευκολύνω τις πολιτικές της Αννούλας.
Ελπίζω οι συνάδελφοι να συνεχίζουν να δηλώνουν τα πάντα ώστε να βγαίνουν από μπροστά μου στον πίνακα και να μένουν οι θεσούλες τις γειτονιάς μου για μένα έστω και σε μεταγενέστερη φάση διορισμών.
Για μένα πλέον το μόνο που ενδιαφέρει είναι να μένουν ευρώ στην τσέπη μου σα να δούλευα στο οποιοδήποτε φροντιστήριο στη γειτονιά μου, σιγά μην ξεσπιτωθώ για το τίποτα. Ούτε σε άλλη διεύθυνση δε θα δηλώσω φέτος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2011, 08:49:43 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:15:14 »

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #186 στις: Μάιος 07, 2011, 08:53:44 μμ »
spasiklaki  μπορεις  να εξηγησεις  αναλυτικα τους αμω-ακω αν δηλαδη καποιος δηλωσει αμω και τον παρουν  τοτε σε καποια επομενη φαση  παιρνουν ακω με λιγοτερα μορια;

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #187 στις: Μάιος 07, 2011, 09:02:35 μμ »
μπορει  καποιος να μου πει που θα βρω ολες τις φετινες φασεις αναπληρωτων; ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #188 στις: Μάιος 07, 2011, 09:08:17 μμ »
αμω με 15 ώρες αλλά και αμω με 5 ή ώρες  ;)
Φέτος πρωταγωνίστησε ο αμω των 14-15 ωρών. Του χρόνου ποιος ξέρει...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2011, 09:09:57 μμ από rozy4 »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #189 στις: Μάιος 07, 2011, 09:09:14 μμ »
Ο πίνακας που χρησιμοποιούν για τους διορισμούς είναι ο ίδιος για ΑΜΩ -ΑΚΩ δεν ισχύει το ίδιο με τους παλιούς ωρομίσθιους που αν σε είχαν πάρει ωρομίσθιο και μετά σε καλούσαν αναπληρωτή αυτοδίκαια πήγαινες στη θέση αναπληρωτή. .Αν σε διορίσουν σε κάποια φάση ΑΜΩ φεύγεις από τον πίνακα και αν στη συνέχεια χρειαστούν ΑΚΩ σαφώς πηγαίνει κάποιος με λιγότερα μόρια από εσένα. Για το υπουργείο όλη λέγονται αναπληρωτές, άπαξ και σε πάρουν έστω και ΑΜΩ φεύγεις από τον πίνακα θεωρήσαι διορισμένος αναπληρωτής. Το αν μετά κάποιος με χειρότερη σειρά γίνει ΑΚΩ είναι λεπτομέρεια για το υπουργείο.
Βασικό: Αν προκύψει κενό για ΑΚΩ στην περιοχή που δουλεύεις ως ΑΜΩ δικαιούσαι να μετατραπείς εφόσον δεν υπάρχει άλλος που δουλεύει ΑΜΩ στην ίδια περιοχή με καλύτερη σειρά από εσένα. Άρα απ'όλες τις απόψεις συμφέρει να βάζεις ΑΜΩ μόνο κοντά στο σπίτι σου και ΑΚΩ πάλι κοντά στο σπίτι σου ή έστω στις τριγύρω περιοχές ώστε να μην έχεις ενοίκια ή μεγάλο κόστος μετακινήσεων γιατί αλλιώς καλύτερα συμφέρει ο ΑΜΩ οικονομικά. Η διαφορά ΑΚΩ-ΑΜΩ είναι περίπου 400 με 500ευρώ, δεν συμφέρει και τόσο ο ΑΚΩ πια...
Κάλλιο ΑΜΩ και στη γειτονιά, παρά ΑΚΩ στα κακοτράχαλα βουνά...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2011, 09:23:04 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #190 στις: Μάιος 07, 2011, 09:11:33 μμ »
Όταν είσαι ΑΜΩ η σύμβασή σου είναι για συγκεκριμένες ώρες (14-15) και κόβουν το κεφάλι τους να σου τις βρουν (συνήθως τις αφαιρούν από μόνιμους ημέτερους των διευθύνσεων). Εξάλλου αυτό είναι το πόιντ απασχόλησης ελαστικά εργαζομένων να φανεί σιγά σιγά ότι δεν περισσεύουν ώρες για του μόνιμους, είναι υπεράριθμοι, δε χρειάζονται άλλοι διορισμοί κλπ κλπ... Γνωρίζετε κάποιον που να δουλεύει ΑΜΩ για 5 ώρες; Σε ποια φάση προσλήφθηκε;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2011, 09:24:17 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #191 στις: Μάιος 07, 2011, 09:15:33 μμ »
Όταν είσαι ΑΜΩ η σύμβασή σου είναι για 14 ώρες και κόβουν το κεφάλι τους να σου τις βρουν (συνήθως τις αφαιρούν από μόνιμους ημέτερους των διευθύνσεων). Εξάλλου αυτό είναι το πόιντ απασχόλησης ελαστικά εργαζομένων να φανεί σιγά σιγά ότι δεν περισσεύουν ώρες για του μόνιμους, είναι υπεράριθμοι, δε χρειάζονται άλλοι διορισμοί κλπ κλπ... Γνωρίζετε κάποιον που να δουλεύει ΑΜΩ για 5 ώρες; Σε ποια φάση προσλήφθηκε;
Ξέρω αμω με 6 ώρες και με καλή σειρά. Είναι θέμα επιλογών. Η κοπέλα ήθελε Χαλκιδική όπου μένει, την έβαλε πρώτη, πήγε με 6 ώρες... Αργότερα την κάλεσαν για πιο πολλές ώρες, αφού είχε περιθώριο μέχρι 16 κι η ίδια αρνήθηκε. Προσλήφθηκε ή στην α ή στη β φάση, δε θυμάμαι.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #192 στις: Μάιος 07, 2011, 09:17:11 μμ »
Άλλο το να μη θέλεις παραπάνω ώρες. Πάντως στους περισσότερους δίνουν 14 ώρες εκτός αν είσαι σε πολύ μεταγενέστερη φάση και δεν έχουν περισσέψει (και πάλι όλο και κάποιον μόνιμο της κλαδικής ΠΑΣΟΚ θα βγουν να ξαλαφρώσουν από ώρες...)
ΜΕL G τις επιπλέον ώρες της τις έδωσαν πριν υπογράψει σύμβαση; Υπέγραψε σύμβαση μόνο για 6 ώρες δηλαδή και μετά θα την τροποποιούσαν; Γιατί συνήθως ώσπου να υπογραφούν οι συμβάσεις βρίσκουν για όλους 14ωρο...
 aghioma στο minedu. gr λογικά τις δημοσιεύουν, αλλά και στo alfavita. gr κλπ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2011, 09:22:20 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #193 στις: Μάιος 07, 2011, 10:18:52 μμ »
διαβαζω αυτα που λετε ρε παιδια και δεν εχετε αδικο. ετσι οπως εγιναν τα πραγματα σκεφτομαι κι εγω να μην βαλω καθολου αμω στην αιτηση (γινεται αυτο, ετσι;; ) και να βαλω μονο ακω στην α και στη β αθηνας, αν και τωρα το σκεφτομαι μονο για β αθηνας που μενω εδω... γιατι φετος με πηραν το φλεβαρη στην α αθηνας. δεν ξερω... πραγματικα. τουλαχιστον να ξεραμε οτι θα δουλευουμε καθε χρονο εστω και απο οκτωβρη, νοεμβρη, γιατι αυτη η αβεβαιοτητα ειναι τραγικη... σκεφτομουν οτι εμενα φετος με πηραν γιατι αρρωστησε ενας κυριος και μια κοπελα εμεινε εγκυος, ημουν σχετικα χαμηλα στον πινακα, ημουν στο 1100 κατι, του χρονου θα με παρουν; θα πρεπει να μεινει καμια κοπελα εγκυος ή να αρρωστησει καποιος για να με παρουν; κι απο την αλλη λεω, οτι τους συμφερει να παιρνουν αναπληρωτες, αρα θα παρουν παλι αρκετο κοσμο.. ξερω γω...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #194 στις: Μάιος 07, 2011, 11:32:04 μμ »
μπορει  καποιος να μου πει που θα βρω ολες τις φετινες φασεις αναπληρωτων; ευχαριστω!

http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/anaplirotes-oromisthioi/386-anaplhrwtes-ekpaidevtikoi-devterovathmias-ekpaidevshs-.html

εντοπίζεις ειδκότητα ανά φάση και ανοίγεις την αντίστοιχη λίστα ονομάτων

Αποσυνδεδεμένος NAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #195 στις: Μάιος 08, 2011, 03:53:39 πμ »
Προσωπικά το έχω ήδη κάνει πράξη αυτό και βγήκα πολύ κερδισμένη γιατί δουλεύω ΑΜΩ δίπλα στο σπίτι μου και είμαι μια χαρά με 710ε/μήνα. Ούτε για ΑΚΩ δε θα δηλώσω επαρχία φέτος γιατί δε συμφέρει να παίρνω 400 ευρώ παραπάνω και να τα δίνω για ενοίκια. Ταυτόχρονα έχω και τη συνείδησή μου ήσυχη γιατί δεν διευκολύνω τις πολιτικές της Αννούλας.
Ελπίζω οι συνάδελφοι να συνεχίζουν να δηλώνουν τα πάντα ώστε να βγαίνουν από μπροστά μου στον πίνακα και να μένουν οι θεσούλες τις γειτονιάς μου για μένα έστω και σε μεταγενέστερη φάση διορισμών.
Για μένα πλέον το μόνο που ενδιαφέρει είναι να μένουν ευρώ στην τσέπη μου σα να δούλευα στο οποιοδήποτε φροντιστήριο στη γειτονιά μου, σιγά μην ξεσπιτωθώ για το τίποτα. Ούτε σε άλλη διεύθυνση δε θα δηλώσω φέτος.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ !!! +10000000
o...ΑΜΩ της γειτονιάς σου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159601
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 488

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.