*

Αποστολέας Θέμα: Project. Αναθέσεις  (Αναγνώστηκε 73374 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #210 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 02:23:39 μμ »
Σας παρακαλω μπορειτε να μου δωσετε πληροφοριακο υλικο Η' site για τη μεθοδο project στα Αγγλικα για προχωρημενους? ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Project
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:05:44 »

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #211 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 05:31:02 μμ »
Κανε καποιο μονη σου ,ας πουμε δωσε σε μια ομαδα 4 παιδιων να δουλεψουν τα μνημεια της Αγγλιας και ιστορικα γεγονοτα που ελαβαν χωρα σ'αυτα ή κατω απο ποιες συγκυριες δημιουργηθηκαν,σε μια αλλη ομαδα χαρτης Λονδινου και
τροποι μετακινησης ,γαστρονομικο χαρτη της χωρας στην αλλη κτλ. Γαλλικου ειμαι βεβαια ,αλλα το πρωτο σχεδιο εργασιας που ξεκιναω καθε χρονια ειναι"αρτος και θεαματα''

Αποσυνδεδεμένος sarakiniotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #212 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 08:40:00 μμ »
Ρίξε μια ματιά εδώ   https://docs.google.com/document/d/1LFBMXO-8VEf5AhjpcEBcKQYJXBr0CNtLfFMgw3c3dTo/edit?hl=en_US&pli=1  , εχει πολλά links για sites με projects στα Αγγλικά !!!

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #213 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 08:50:49 πμ »
Γνωριζει κανεις πληροφοριες η΄site για το πως εφαρμοζεται η μεθοδος project στα Αγγλικα?
ευχαριστω εκ των προτερων.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2011, 01:36:01 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Project
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:05:44 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #214 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 08:59:17 πμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2011, 01:36:25 μμ από newseditor »
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος xristina_sk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #215 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 08:49:35 μμ »
Project Work, Second Edition
New Edition
Diana L. Fried-Booth Oxford University press έχει τα πάντα. Εξηγεί τα πάντα για τι μέθοδο poject και έχει και πολλά έτοιμα για να κάνεις στην τάξη. Το επίπεδο προσαρμόζεται εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #216 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 08:40:15 μμ »

ρε παιδιά μάθημα είναι, θα δουλεύουν όλοι μαζί και με τον εκπαιδευτικό την ώρα του μαθήματος. Άρα ο εκπαιδευτικός θα αξιολογεί συνέχεια αν δουλεύουν ποιοι δουλεύουν και τι κάνει ο καθένας. Άλλωστε είναι ομαδικές εργασίες, δεν παίζει απατεωνιά. Μια χαρά το βλέπω.
Το ίδιο ακριβώς ήταν και το μάθημα της Τεχνολογίας στην Α' λυκείου. Κατέληξε σε ένα μάθημα αγορασμένων εργασιών, αντιγραφών άλλων προηγούμενων και διεκπεραίωσης των θεμάτων από γονείς, φίλους και συγγενείς των μαθητών.

Επι ενα τριωρο την εβδομαδα τι αλλο θα κανουμε εκτος απο το να κοιταγομαστε;;;; Εννοω οτι μεσα στην ταξη δε θα γινεται η συγγραφη... Ποοοοοοοοσο πια θα συζηταμε επι τρεις ωρες;

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #217 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 10:35:12 μμ »
Στο σχολείο μου μια λύση που βρέθηκε για τη συγγραφή της εργασίας ήταν μια υποομάδα κάθε φορά κατεβαίνει στο εργαστήριο πληροφορικής και κάνει τη συγγραφή της εργασίας. Στο μάθημα επάνω οι υπόλοιπες ομάδες αυτή τη χρονική στιγμή επιλέγουν κομμάτια από τις πληροφορίες που έχουν βρεί ώστε να γράψουν το βιβλιογραφικό μέρος της εργασίας και όταν έρθει η σειρά τους να τα μεταφέρουν στο word. Επίσης οι πιο προχωρημένες υποομάδες προσπαθούν να συντάξουν πίνακες καταγραφής δεδομένων ή ερωτηματολόγιο ή να σχεδιάσουν το πείραμά τους. 

Το παν είναι ίσως να δεθούν σαν ομάδα τα παιδιά στην αρχή γι΄αυτό τους έβαλα να φτιάξουν ένα πανό να δώσουν όνομα στην ομάδα τους σχετικό με το θέμα και να το αιτιολογήσουν.
Επίσης τους έδωσα τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουν σε μια εργασία.

Τέλος αρκετές ομάδες χρησιμοποιούν τα googledocs για να γράφουν την εργασία τους οπότε ξεπερνάτε η δυσκολία της απομακρυσμένης εργασίας και μπορούν να έχουν το κείμενο στο σπίτι τους χωρίς να το μεταφέρουν χρησιμοποιώντας τους κωδικούς τους.

Παράδειγμα: https://sites.google.com/site/projectenergy2011/ είναι η σελίδα που δημιούργησα ώστε να μπαίνουν να βρίσκουν το κείμενό τους και να γράφουν σε αυτό.


http://yliko.blogspot.com/ βιβλίο για το πώς γράφεται μια ερευνητική εργασία
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2011, 10:54:35 μμ από stef »

Αποσυνδεδεμένος panir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #218 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 08:57:51 μμ »
Παρακολούθησα την επιμόρφωση στον Ο.ΕΠ.ΕΚ. και για αυτό υποχρεώθηκα να αναλάβω ένα project στο σχολείο.
Είχα ετοιμάσει ένα σχέδιο από το Σεπτέμβρη, αλλά δεν είχαν βρεθεί καθηγητές για να αναλάβουν τα υπόλοιπα projects.
Έτσι το ξεκινάμε όλοι μεθαύριο, χωρίς να έχουμε στη διάθεσή μας το εργαστήριο της Πληροφορικής (εκείνη την ώρα γίνονται οι επιλογές της γ΄ λυκείου) και τη σχολική βιβλιοθήκη (φέτος είναι κλειστή). Ειλικρινά, δεν ξέρω πώς θα κυλίσει η διαδικασία..... Οι ωραίες θεωρίες που μας έλεγαν στο σεμινάριο δεν μπορούν να εφαρμοστούν στο ελληνικό σχολείο.... Με δυσκολία βλέπω να ολοκληρώνεται μια εργασία φέτος.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #219 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 09:48:27 μμ »
Είμαι αναπληρωτής δεν έχω παρακολουθήσει καμία επιμόρφωση και επειδή μου λείπουν δυο ώρες μου δώσανε το project και  δεν διδάσκω στην α λυκείου.μπορώ να το αρνηθω?

Αποσυνδεδεμένος kalia_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #220 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 10:23:09 μμ »
Το ίδιο ζήτημα προέκυψε και με εμένα!
Είμαι αναπληρώτρια και μου ανέθεσαν ερευνητική εργασία 3ωρο. Δεδομένης της απειρίας μου γενικά στο χώρο του σχολείου το συγκεκριμένο μάθημα μου φαίνεται ''βουνό''. Την δευτέρα πρέπει να καταθέσω θέμα.
Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να το αρνηθώ;
Όπως καταλαβαίνετε στο σχολείο που υπηρετώ ακόμη δεν ξεκίνησε το μάθημα στην α΄λυκείου...
Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική ζητούν από κάποιον που μπαίνει γενικότερα πρώτη φορά στην τάξη να διδάξει τέτοιο μάθημα χωρίς καμία επιμόρφωση...

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #221 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 01:48:14 πμ »
Παρακολούθησα την επιμόρφωση στον Ο.ΕΠ.ΕΚ. και για αυτό υποχρεώθηκα να αναλάβω ένα project στο σχολείο.
Είχα ετοιμάσει ένα σχέδιο από το Σεπτέμβρη, αλλά δεν είχαν βρεθεί καθηγητές για να αναλάβουν τα υπόλοιπα projects.
Έτσι το ξεκινάμε όλοι μεθαύριο, χωρίς να έχουμε στη διάθεσή μας το εργαστήριο της Πληροφορικής (εκείνη την ώρα γίνονται οι επιλογές της γ΄ λυκείου) και τη σχολική βιβλιοθήκη (φέτος είναι κλειστή). Ειλικρινά, δεν ξέρω πώς θα κυλίσει η διαδικασία..... Οι ωραίες θεωρίες που μας έλεγαν στο σεμινάριο δεν μπορούν να εφαρμοστούν στο ελληνικό σχολείο.... Με δυσκολία βλέπω να ολοκληρώνεται μια εργασία φέτος.

Δεν μπορούν να αλλάξουν οι ώρες που διδάσκεις ώστε το εργαστήριο της πληροφορικής να είναι διαθέσιμο; δεν θα πρέπει να κάνεις παράπονα και πιο πάνω σε περίπτωση που δεν δεις ανταπόκριση απο τον διευθυντή σου; Δεν νομίζω οτι μπορείς να διδάξεις project χωρίς να έχεις βιβλιοθήκη ή υπολογιστές διαθέσιμους.

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #222 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 07:52:02 πμ »
Παρακολούθησα την επιμόρφωση στον Ο.ΕΠ.ΕΚ. και για αυτό υποχρεώθηκα να αναλάβω ένα project στο σχολείο.
Είχα ετοιμάσει ένα σχέδιο από το Σεπτέμβρη, αλλά δεν είχαν βρεθεί καθηγητές για να αναλάβουν τα υπόλοιπα projects.
Έτσι το ξεκινάμε όλοι μεθαύριο, χωρίς να έχουμε στη διάθεσή μας το εργαστήριο της Πληροφορικής (εκείνη την ώρα γίνονται οι επιλογές της γ΄ λυκείου) και τη σχολική βιβλιοθήκη (φέτος είναι κλειστή). Ειλικρινά, δεν ξέρω πώς θα κυλίσει η διαδικασία..... Οι ωραίες θεωρίες που μας έλεγαν στο σεμινάριο δεν μπορούν να εφαρμοστούν στο ελληνικό σχολείο.... Με δυσκολία βλέπω να ολοκληρώνεται μια εργασία φέτος.
Κακός σχεδιασμός από τον προγραμματιστή του σχολείου. Δεν έπρεπε να συμπίπτουν οι ώρες του project με τις ώρες του μαθήματος επιλογής της Γ λυκείου. Να απαιτήσεις αλλαγή στο πρόγραμμα, αλλιώς να να μην το διδάξεις. Είναι αδύνατο να προχωρήσει το μάθημα χωρίς να υπάρχει πρόσβαση στο εργαστήριο πληροφορικής ή στη βιβλιοθήκη.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #223 στις: Απρίλιος 02, 2012, 11:38:41 μμ »
Από τη νέα σχολική χρονιά μειώνονται οι ώρες της ναυαρχίδας του νέου Λυκείου από 3 σε 2 ώρες.
http://www.pde.gr/index.php?page=4368

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 725
Σύνολο: 739

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.