*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής  (Αναγνώστηκε 211861 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mrtheo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #546 στις: Αύγουστος 27, 2011, 02:34:37 πμ »
Καλή είναι αυτή η κίνιση, αλλά άργησε 2 χρόνια περίπου από τον Νοέμβρη του 2009 που ανακοινώθηκε το προσχέδιο του πολυνομοσχέδιου-καταστροφή.Ποια η αντίδρασή μας τον Μάη του 2010 όταν ψηφίστηκε;
 
ΣΕ ΑΛΛΗ ΜΟΙΡΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΔΙΝΩ ΚΙ Ο,ΤΙ ΨΑΧΝΩ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΩ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #547 στις: Αύγουστος 27, 2011, 03:47:08 πμ »
Τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει Λίλα, και μην τα ρίχνουμε όλα μόνο στην εκάστοτε κυβέρνηση, γιατί ούτε ο κόσμος τελικά γουστάρει την πολλή αξιοκρατία, έχει εθιστεί στη λαμογιά πλέον, μας έχει γίνει δεύτερη φύση. Είναι πια και λαϊκό αίτημα να μην αλλάξει τίποτα, και το βλέπεις και εδώ μέσα. Βλέπεις τι γίνεται με το ενιαίο μισθολόγιο, τελικά οι διαφορές και οι ανισότητες παραμένουν γιατί πάτησαν πόδι οι εφοριακοί. Και βλέπεις τι θα γίνει με την νομιμοποίηση των χιλιάδων αυθαιρέτων, τα οποία ξεμπερδεύουν με μικρά πρόστιμα και όλα καλά για όσους παρανόμησαν.
Είναι τόσοι πολλοί πλέον αυτοί που έχουν βολευτεί στην Ελλάδα μέσα από πλάγιες οδούς, που αν παει κάποιος να εξορθολογήσει πραγματικά την κατάσταση θα καταρρεύση το σύμπαν σε αυτή τη χώρα.

Όταν ξέρει ο κόσμος ότι κάθε αλλαγή είναι προς το χειρότερο, γιατί να θέλει να γίνει αλλαγή;
Όσο για τον... εξορθολογισμό, όπως έχει επιβάλει τα επαχθέστερα μέτρα που έχουν επιβληθεί ποτέ η κυβέρνηση, έτσι θα μπορούσε να φέρει και την αξιοκρατία, χωρίς καμιά κατάρρευση. Αλλά δε συμφέρει...
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #548 στις: Αύγουστος 27, 2011, 08:00:53 πμ »
Πρόταση για παράταση της μεταβατικής . 80% επιτυχόντες ΑΣΕΠ/ 20% ΕΝΙΑΙΟΣ, όπως ήταν η ποσοστωση όταν ξεκινούσε ο διαγωνισμός. Η υποχρέωση του ΑΣΕΠ στη μεταβατική δεν υφίσταται διότι αυτό πρόβλέπει ο νέος ΝΟΜΟΣ. εντούτοις με το 80/20 δίδεται η προτεραιότητα στους επιτυχόντες επι σειρά ετών με προυπηρεσία...αναλυτικά...καθώς βέβαια και αντιστοιχία ποσοστού από τον ΕΝΙΑΙΟ.
5 επιτυχίες στο ΑΣΕΠ .... Άμεσος διορισμός
4 επιτυχίες στο ΑΣΕΠ ... + 8 μήνες προυπηρεσία
3/2 επιτυχίες στο ασεπ + 12/16 μήνες προυπηρεσία
1 επιτυχία ΑΣΕΠ + 24 μήνες προυπηρεσία (24μηνο)

ικανοποιούνται οι πολλαπλώς επιτυχόντες, καθώς εμμένει και ποσόστωση από τον ΕΝΙΑΙΟ όπως άρχισε το σύστημα το 2000 με το διαγωνισμό.

Αυτή είναι η δική μου πρόταση , θα χαρώ να ακολουθήσουν και άλλες προς απόδοση στο Υπουργείο μιας που θα προσπαθεί να καλύπτει όσο το δυνατόν τις περισσότερες κατηγορίες.
αυτα τα εχουν μελετησει οι τεχνοκρατες του υπουργειου, με ενα excel βρισκεις πολυ ευκολα ποσοι ειναι να διοριστουν με αυτη την προταση, προφανως ειναι πολλοι, πανω απο τους 300-400 που θελει να διοριζει καθε χρονο,θα το συζητησουν δηθεν αλλα θα το απορριψουν
εμεις θελουμε να προτεινουμε διορισμους και εκεινοι παγωμα, ισως και απολυσεις, και ελαστικη εργασια(φουλ αναπληρωτες), αρα ειναι χασιμο χρονου η οποια συζητηση μαζι τους, και αυτος ο χρονος ειναι εις βαρος μας
συζητησεις με το υπεπθ τελος, μονη λυση η απεργια,αλλα αντε να το πεις στους μονιμους ωστε στα δικα τους αιτηματα να βαλουν και δικα μας....αν βρουμε εκει επαφη(μονιμοι), τοτε ελπιζουμε λιγο

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #549 στις: Αύγουστος 27, 2011, 09:37:15 πμ »
Δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση ο μόνιμος να απεργήσει επειδή εσύ έμεινες αδιόριστος. Δεν τον αφορά και δεν του καθορίζει τη ζωή αυτό. Εδώ τους έκοβαν τους μισθούς και έκλειναν σχολεία και δεν απήργησαν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #550 στις: Αύγουστος 27, 2011, 09:52:16 πμ »
Όσοι διεκδικούν οτιδήποτε διαφορετικό από το να εφαρμοστεί ο νέος νόμος δεν θα πρέπει να ξεχνούν ότι μιλάμε για νόμο που έχει ψηφιστεί και είναι ήδη σε ισχύ. Άρα καταρχάς σενάρια και απαιτήσεις του στυλ να ακυρωθεί ή να παραμείνει το τωρινό σύστημα διορισμών είναι απολύτως ουτοπικά, μην κοροϊδευόμαστε. Όπως είπα πριν το μόνο που μπορεί να ζητηθεί είναι μια συνύπαρξη των δύο συστημάτων για κάποιο διάστημα.

Επειδή όμως όπως πολλές φορές έχω ήδη πει το πρόβλημα της αδιοριστίας δεν είναι θέμα συστήματος, αλλά διορισμών όπως και αν αυτοί γίνονται, νομίζω ότι πρέπει να αρχίζουμε να ξεχνάμε τα μεγέθη διορισμών που ξέραμε τόσα χρόνια. Ούτως ή άλλως αποδείχθηκε ότι ήταν πλασματικοί, από την άποψη ότι το κράτος δεν μπορούσε να στηρίξει οικονομικά τόσους διορισμούς, δανειζόταν για να πληρώσει τους διοριστέους. Πάμε σε άλλη εποχή για την Ελλάδα και θα μάθουμε να ζούμε αλλιώς, με λιγότερα χρήματα, λιγότερες παροχές, λιγότερους διορισμούς. Πολύ κακό βεβαίως αυτό, αλλά δυστυχώς τώρα φαίνεται η γύμνια μας, τώρα φαίνονται οι πραγματικές δυνατότητες της χώρας, για την οποία τόσα χρόνια μας παραμύθιαζαν ότι ήταν εύρωστη και ισχυρή. Με δανικά ήταν η ευρωστία της και τώρα καλείται να τα δώσει τα δανικά πίσω ενώ δεν παράγει τίποτα μόνη της.

Όσο νωρίτερα καταλάβουμε ότι η στρόφιγγα των διορισμών, που ξαναλέω πάντα τη ρύθμιζε το Υπουργείο και ποτέ εμείς, έχει κλείσει, τόσο λιγότερο θα απογοητευόμαστε. Ως εκ τούτου κάποιες προτάσεις για να διορίζονται όλοι με 24 μήνες προϋπηρεσία ή από 2  επιτυχίες ΑΣΕΠ και πάνω,  είναι πλέον ανεδαφικές για εμένα. Ας πάμε να ζητήσουμε κάτι ρεαλιστικό, όσο ζητάμε πράγματα εκτός πραγματικότητας μόνο να γελάνε καταφέρνουμε και να πετάνε τις προτάσεις κατευθείαν στο καλάθι των αχρήστων.

Αποσυνδεδεμένος mixos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #551 στις: Αύγουστος 27, 2011, 10:44:51 πμ »
Συνάδελφοι είμαι 47 ετών. Όταν πλησίαζε ο διορισμός μου από επετηριδα άλλαξε ο νόμος. Η τότε  μεταβατική ευνοουσε μόνο τους έχοντες προϋπηρεσία δημοσίου. Εγώ εργαζομουν με φροοντιστηρια από το 90. Έτσι το συστημα
με πέταξε έξω. Είχα είδη οικογένεια ειμαι τριτεκνος από 2000 , οι ανάγκες μεγάλης οικογένειας δεν επέτρεπε να σκεφτώ καν προετοιμασία ΑΣΕΠ. Άλλωστε δούλευα καλά με πολλές επιτυχίες. Αλλά κούραση πολλή κούραση καθόλου χρόνο για την οικογένεια καμία εξασφάλιση για το μέλλον κ´ στο τέλος να με σκίζει η εφορία.
Όταν το νομικό πλαίσιο φάνηκε ότι μου επιτρέπει να ξαναμπω σε τροχιά διορισμού επέλεξα αυτή της προϋπηρεσίας μέσω ΠΔΣ. Δεν χρειαζόταν ούτε μέσον ούτε τίποτα. Οποίος έκανε αίτηση επαιιρνε 2-4 ώρες κ´ κάθε φορά περισσότερες
Έτσι επίσης διορίστηκαν πολλοί συνάδελφοι με επιτυχία Ασεπ κι αφού έχτισαν προϋπηρεσία με ΠΔΣ. Α... δεν έκλεισε ποτέ δικό μου τμήμα ΠΔΣ συνήθως τελειωναμε περισσότεροι από ότι αρχίσαμε. Τις ώρες πδς της επόμενης χρονιάς τις κερδιζα μέσα στις αίθουσες. Το Νοε 09 κληθηκα αναπληρωτής. Παράτησα οικογένεια δουλειά δυο χρονιές τώρα. Εκλωβιστηκα στον πίνακα κ´ καλά να παθω σύμφωνα με κάποιους. Άλλωστε αν δεν έχω κατσικα ας ψοφησει και του γείτονα. Οποιος θα έπραττε διαφορετικά στη θεση μου ας συνεχίσει ναλιθοβολει. Αντί να απαιτήσουμε μια λύση για ολους  τι εγκλωβισμένους στους πίνακες  που με βάση το προηγούμενο σύστημα δημιουργήθηκαν χωριζομαστε σε αντιμαχόμενες υποομαδες επιτρέποντας στη Διαμα να βασιλεύει χτίζοντας καριέρα στα κεφαλιά μας. Αν συνεχίσουμε την κριτική για το ποια επιλογή από αυτές που προέβλεπε ο νόμος ήταν ποιο ηθική καταδικάζουμε όχι μόνο τους άλλους αλλά και τους εαυτούς μας   

α

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #552 στις: Αύγουστος 27, 2011, 11:00:38 πμ »
Το πιο ενδιαφέρον (κατά την άποψή μου) που έχει γραφτεί είναι η πρόταση για τους διορισμούς μετά τον επόμενο ΑΣΕΠ:

...να δημιουργηθεί μια κατηγορία με απαραίτητη προϋπόθεση την προϋπηρεσία + ΑΣΕΠ (οποιοσδήποτε ΑΣΕΠ και όχι ένας από τους δύο τελευταίους όπως ορίζει ο νόμος 3848) στην οποία θα δίνεται κάθε χρονιά το ποσοστό του 25%.

χμ... καλή πρόταση, αλλά θα αντιδράσουν αυτοί που δεν θέλουν να βάλουν καθόλου "νερό στο κρασί τους".
Αυτοί που έχουν τεράστιες προυπηρεσίες χωρίς κανέναν ΑΣΕΠ... θα έπρεπε όμως...
Αδύναμο σημείο: δε θέτει όριο στην ελαστική εργασία...
Η πρόταση του stelios είναι καλή.Το μειονέκτημά της είναι,ότι δεν προβλέπει τίποτα για αυτούς που δεν έχουν Ασεπ.Για αυτό η πρόταση του green είναι καλύτερη, και ρεαλιστική και λαμβάνει υπόψην όλους τους συναδέλφους,αν θέλουμε να μιλάμε για ενότητα.Συνάδελφε pano πιστεψέ με έχουμε βάλει "αρκετό νερό στο κρασί μας" όσοι είμαστε επιτυχόντες του Ασεπ και παρόλα αυτά δεν τον βάζουμε απαραίτητη προϋποθεση για το διορισμό, και αυτό,γιατί θέλουμε να είμαστε όλοι μαζί και όχι ομάδες όπως τώρα.Για το λόγο αυτό προτείνω να ξανασκεφτούμε τις απόψεις μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2011, 11:43:10 πμ από irenead »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #553 στις: Αύγουστος 27, 2011, 11:17:29 πμ »
καλησπερα σε ολους.
επειδη εχω αναλαβει εγω το δυσκολο εργο να μαζευτουμε και να αποφασισουμε τι προταση θα κανουμε στο υπουργειο, νομιζω οτι η προταση αυτη του green ειναι η δικαιοτερη. γιατι δεν αποκλειονται ουτε τριτεκνοι, ουτε αυτοι που δεν εχουν ασεπ και γενικα δεν δημιουργουνται υποομαδες. βεβαια καλο θα ηταν  1)   να πιεσουμε για περισσοτερα χρονια -τουλαχιστον μια5τια) και για ποσοστο καλυτερα 60-40, 2) να ζητησουμε να γινονται σοβαροι διορισμοι και οχι ψιχουλα με αποτελεσμα να υπαρχουν χιλιαδες αναπληρωτες και ωρομισθιοι.
αλλα και στο νεο νομο να απαιτησουμε  1) στον ασεπ να ξερουμε ηδη τις θεσεις  2) να αρκει μια επιτυχια στον ασεπ για να μπεις στους πινακες (οχι να δινουμε καθε τρεις και λιγο) 3)να μοριοδοτειται η παλαιοτητα πτυχιου και ισως και τεκνων αν θελετε.ειδατε που καταληξαμε καπου; τωρα αυτο που μενει ειναι να συναντηθουμε. προτεινετε ποιοι μπορειτε κ που θελετε την αλλη βδομαδα.
οσο για το υπουργειο, εχουμε σχεδον κλεισει ραντεβου. στα αιτηματα μας να καταληξουμε

Καταλήξαμε που; Πουθενά!
Πρώτον, ο νέος νόμος δεν τροποποιείται τόσο εύκολα (αν και χρειάζεται αλλαγές, για να μην πω πλήρη κατάργηση και νέο νόμο). Όλοι, φαντάζομαι, συμφωνούμε στο ότι πρέπει να προκυρήσονται θέσεις για κάθε διαγωνισμό, όπως γινόταν μέχρι τώρα, αλλά:
να μοριοδοτείται η παλαιότητα πτυχίου;;; Μαγαζί με αντίκες θα το κάνουμε; Όσο πιο παλιό, τόσο πιο καλό και ακριβό; Μου φαίνεται ότι κάποιοι ακόμα ονειρεύονται επετηρίδες... Άκυρο λοιπόν!
Επίσης, αυτό με τα τέκνα.. να μοριοδοτείται η παλαιότητά τους, ή απλά ήταν συντακτικό λάθος στην πρόταση;  ;D  Τα έχουμε ξαναπεί.. τα παιδιά δεν πρέπει να μοριοδοτούνται για λόγους ισότητας και αξιοκρατίας, αλλά να βοηθάει το κράτος με άλλους τρόπους.

Με τέτοια αιτήματα δεν υπάρχει ενότητα και δεν θα πάμε μαζί στο υπουργείο.
Στο τσακ είμαι να οργανώσω δική μου κίνηση για προτάσεις στο υπουργείο, γιατί αρχίζουν πάλι κάποιοι καλοθελητές να καπελώνουν το σύνολο, με προσωπικά αιτήματα/βλέψεις..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #554 στις: Αύγουστος 27, 2011, 11:19:20 πμ »
Συνάδελφοι είμαι 47 ετών. Όταν πλησίαζε ο διορισμός μου από επετηριδα άλλαξε ο νόμος. Η τότε  μεταβατική ευνοουσε μόνο τους έχοντες προϋπηρεσία δημοσίου. Εγώ εργαζομουν με φροοντιστηρια από το 90. Έτσι το συστημα
με πέταξε έξω. Είχα είδη οικογένεια ειμαι τριτεκνος από 2000 , οι ανάγκες μεγάλης οικογένειας δεν επέτρεπε να σκεφτώ καν προετοιμασία ΑΣΕΠ. Άλλωστε δούλευα καλά με πολλές επιτυχίες. Αλλά κούραση πολλή κούραση καθόλου χρόνο για την οικογένεια καμία εξασφάλιση για το μέλλον κ´ στο τέλος να με σκίζει η εφορία.
Όταν το νομικό πλαίσιο φάνηκε ότι μου επιτρέπει να ξαναμπω σε τροχιά διορισμού επέλεξα αυτή της προϋπηρεσίας μέσω ΠΔΣ. Δεν χρειαζόταν ούτε μέσον ούτε τίποτα. Οποίος έκανε αίτηση επαιιρνε 2-4 ώρες κ´ κάθε φορά περισσότερες
Έτσι επίσης διορίστηκαν πολλοί συνάδελφοι με επιτυχία Ασεπ κι αφού έχτισαν προϋπηρεσία με ΠΔΣ. Α... δεν έκλεισε ποτέ δικό μου τμήμα ΠΔΣ συνήθως τελειωναμε περισσότεροι από ότι αρχίσαμε. Τις ώρες πδς της επόμενης χρονιάς τις κερδιζα μέσα στις αίθουσες. Το Νοε 09 κληθηκα αναπληρωτής. Παράτησα οικογένεια δουλειά δυο χρονιές τώρα. Εκλωβιστηκα στον πίνακα κ´ καλά να παθω σύμφωνα με κάποιους. Άλλωστε αν δεν έχω κατσικα ας ψοφησει και του γείτονα. Οποιος θα έπραττε διαφορετικά στη θεση μου ας συνεχίσει ναλιθοβολει. Αντί να απαιτήσουμε μια λύση για ολους  τι εγκλωβισμένους στους πίνακες  που με βάση το προηγούμενο σύστημα δημιουργήθηκαν χωριζομαστε σε αντιμαχόμενες υποομαδες επιτρέποντας στη Διαμα να βασιλεύει χτίζοντας καριέρα στα κεφαλιά μας. Αν συνεχίσουμε την κριτική για το ποια επιλογή από αυτές που προέβλεπε ο νόμος ήταν ποιο ηθική καταδικάζουμε όχι μόνο τους άλλους αλλά και τους εαυτούς μας   

α
Όπως τα λες συνάδελφε,γιατί από όσο γνωρίζω τα παράθυρα τα είχαν αφησει ανοιχτά οι πολιτικοί και όχι οι εκπαιδευτικοί.Αλήθεια ποιος φταίει που οι προσλήψεις στη Σιβιτανίδειο γίνονταν από το Διοικητικό Συμβούλιο?

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #555 στις: Αύγουστος 27, 2011, 11:25:02 πμ »
καλησπερα σε ολους.
επειδη εχω αναλαβει εγω το δυσκολο εργο να μαζευτουμε και να αποφασισουμε τι προταση θα κανουμε στο υπουργειο, νομιζω οτι η προταση αυτη του green ειναι η δικαιοτερη. γιατι δεν αποκλειονται ουτε τριτεκνοι, ουτε αυτοι που δεν εχουν ασεπ και γενικα δεν δημιουργουνται υποομαδες. βεβαια καλο θα ηταν  1)   να πιεσουμε για περισσοτερα χρονια -τουλαχιστον μια5τια) και για ποσοστο καλυτερα 60-40, 2) να ζητησουμε να γινονται σοβαροι διορισμοι και οχι ψιχουλα με αποτελεσμα να υπαρχουν χιλιαδες αναπληρωτες και ωρομισθιοι.
αλλα και στο νεο νομο να απαιτησουμε  1) στον ασεπ να ξερουμε ηδη τις θεσεις  2) να αρκει μια επιτυχια στον ασεπ για να μπεις στους πινακες (οχι να δινουμε καθε τρεις και λιγο) 3)να μοριοδοτειται η παλαιοτητα πτυχιου και ισως και τεκνων αν θελετε.ειδατε που καταληξαμε καπου; τωρα αυτο που μενει ειναι να συναντηθουμε. προτεινετε ποιοι μπορειτε κ που θελετε την αλλη βδομαδα.
οσο για το υπουργειο, εχουμε σχεδον κλεισει ραντεβου. στα αιτηματα μας να καταληξουμε

Καταλήξαμε που; Πουθενά!
Πρώτον, ο νέος νόμος δεν τροποποιείται τόσο εύκολα (αν και χρειάζεται αλλαγές, για να μην πω πλήρη κατάργηση και νέο νόμο). Όλοι, φαντάζομαι, συμφωνούμε στο ότι πρέπει να προκυρήσονται θέσεις για κάθε διαγωνισμό, όπως γινόταν μέχρι τώρα, αλλά:
να μοριοδοτείται η παλαιότητα πτυχίου;;; Μαγαζί με αντίκες θα το κάνουμε; Όσο πιο παλιό, τόσο πιο καλό και ακριβό; Μου φαίνεται ότι κάποιοι ακόμα ονειρεύονται επετηρίδες... Άκυρο λοιπόν!
Επίσης, αυτό με τα τέκνα.. να μοριοδοτείται η παλαιότητά τους, ή απλά ήταν συντακτικό λάθος στην πρόταση;  ;D  Τα έχουμε ξαναπεί.. τα παιδιά δεν πρέπει να μοριοδοτούνται για λόγους ισότητας και αξιοκρατίας, αλλά να βοηθάει το κράτος με άλλους τρόπους.

Με τέτοια αιτήματα δεν υπάρχει ενότητα και δεν θα πάμε μαζί στο υπουργείο.
Στο τσακ είμαι να οργανώσω δική μου κίνηση για προτάσεις στο υπουργείο, γιατί αρχίζουν πάλι κάποιοι καλοθελητές να καπελώνουν το σύνολο, με προσωπικά αιτήματα/βλέψεις..
Συνάδελφε κανένας δεν προσπαθεί να καπελώσει κανέναν.Εννοείται ότι η ύπαρξη τέκνων δεν μπορεί να αποτελεί κριτήριο για διορισμό.Μήπως όμως να προτείνεις κάτι πέρα από το να ακυρώνουμε τα πάντα?

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #556 στις: Αύγουστος 27, 2011, 11:40:30 πμ »
Δεν μπορεί τόσοι άνθρωποι να μην μπορούμε να βρούμε ένα σημείο επαφής.Ο καθένας έχει την ιστορία του για το πώς έφτασε εδώ.Πρέπει να προσπαθήσουμε τουλάχιστον...
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #557 στις: Αύγουστος 27, 2011, 11:52:52 πμ »
Το πιο ενδιαφέρον (κατά την άποψή μου) που έχει γραφτεί είναι η πρόταση για τους διορισμούς μετά τον επόμενο ΑΣΕΠ:

...να δημιουργηθεί μια κατηγορία με απαραίτητη προϋπόθεση την προϋπηρεσία + ΑΣΕΠ (οποιοσδήποτε ΑΣΕΠ και όχι ένας από τους δύο τελευταίους όπως ορίζει ο νόμος 3848) στην οποία θα δίνεται κάθε χρονιά το ποσοστό του 25%.

χμ... καλή πρόταση, αλλά θα αντιδράσουν αυτοί που δεν θέλουν να βάλουν καθόλου "νερό στο κρασί τους".
Αυτοί που έχουν τεράστιες προυπηρεσίες χωρίς κανέναν ΑΣΕΠ... θα έπρεπε όμως...
Αδύναμο σημείο: δε θέτει όριο στην ελαστική εργασία...
Η πρόταση του stelios είναι καλή.Το μειονέκτημά της είναι,ότι δεν προβλέπει τίποτα για αυτούς που δεν έχουν Ασεπ.Για αυτό η πρόταση του green είναι καλύτερη, και ρεαλιστή και λαμβάνει υπόψην όλους τους συναδέλφους,αν θέλουμε να μιλάμε για ενότητα.Συνάδελφε pano πιστεψέ με έχουμε βάλει "αρκετό νερό στο κρασί μας" όσοι είμαστε επιτυχόντες του Ασεπ και παρόλα αυτά δεν τον βάζουμε απαραίτητη προϋποθεση για το διορισμό, και αυτό,γιατί θέλουμε να είμαστε όλοι μαζί και όχι ομάδες όπως τώρα.Για το λόγο αυτό προτείνω να ξανασκεφτούμε τις απόψεις μας.

Καταλαβαίνω αυτούς που έχουν αποκτήσει μεγάλες προϋπηρεσίες και μέσω ΑΣΕΠ και έχουν κοινά συμφέροντα με αυτούς που έχουν αποκτήσει την προϋπηρεσία χωρίς επιτυχία σε ΑΣΕΠ... :)
Καταλαβαίνω, λόγω ηλικίας, πως είναι πράγματι σαδιστικό να απαιτείς από κάποιον που είναι πάνω από 40 - 45 να πετύχει στον διαγωνισμό, έστω και την βάση. Για κάποιους είναι πια ακατόρθωτο...Ας αντιμετωπιστούν αυτές οι ηλικίες σαν ειδική κατηγορία... Δεν λέω πως είχαν την ευκαιρία με 6 διαγωνισμούς και την έχασαν...

Πίσω όμως από τους προαναφερθέντες υπάρχουν και πολλές περιπττώσεις που προσπαθούν ακόμη να διοριστούν παρακάμτοντας τον ΑΣΕΠ  για τις οποίες εγώ δεν δείχνω κατανόηση.

Γι' αυτό κάποιος ευρύτερος συμβιβασμός μπορεί να υπάρξει μόνο, αν υπάρχει και η προυπόθεση της επιτυχίας στον ΑΣΕΠ.
Μιλάω για την βάση... :o :o  (από 6 διαγωνισμούς που έγιναν και από πολλούς που θα γίνουν στο μέλλον... )

Τα παραπάνω τα καλύπτει η διεκδίκηση: 3 χρόνια αναπλήρωσης + 1 επιτυχία στον ΑΣΕΠ----> διορισμός.

Αυτή η διεκδίκηση δεν είναι μόνο γαι το ευκαιριακό βόλεμα λίγων, αλλά αποτελεί και παρακαταθήκη για τους νεότερους...

Να το ξαναπώ: Αν δεν υπάρχει στην διεκδίκηση η προυπόθεση 1 επιτυχία στον ΑΣΕΠ, θα μαζευτείτε οι 100 που είστε  πιο ψηλα στον ενιαίο μόνο..., και αν...,  Δεν αφορά αυτή υπόθεση περισσότερους...
 Δεν πρόκειται να βάλουν πλάτη πολλοί για να βολευτούν λίγοι  ακόμη...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #558 στις: Αύγουστος 27, 2011, 11:53:00 πμ »
Δεν μπορεί τόσοι άνθρωποι να μην μπορούμε να βρούμε ένα σημείο επαφής.Ο καθένας έχει την ιστορία του για το πώς έφτασε εδώ.Πρέπει να προσπαθήσουμε τουλάχιστον...
Eσύ τι προτείνεις λοιπόν Λίλα;

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #559 στις: Αύγουστος 27, 2011, 11:54:07 πμ »
Από το σύνολο των 1674 ΠΕ04.01 με προυπηρεσία, οι 759 (45,3%) έχουν περασει τον τελευταίο ΑΣΕΠ.
Οι 288 (17,2%) έχουν επιτυχία και στον τελευταίο αλλά και στον προτελευταίο.
οΙ 59 (3,52%) 'εχουν επιτυχία μόνο στον προτελευταίο.
Δεν αφαιρέθηκαν όσοι διορίστηκαν.
Οι μη ΑΣΕΠιτες ειναι σαφώς περισσότεροι από τους έχοντες επιτυχία.

Και οι μεν και οι δε, δεν έκαναν κάτι παρανομο, επομένως οι μη έχοντες ΑΣΕΠ, επειδή προσδοκούσαν στο 40%, είναι οι εγκλωβισμένοι, επειδη από αυτούς ζητείται κάτι παραπάνω, ενω για καποιους δεν απαιτειται.

Αν θα έπρεπε ο νόμος να θεωρείται ότι είναι δίκαιος, θα έπρεπε να απαιτει από ολους να ξαναδώσουν ΑΣΕΠ απο το 2011 και μετα από την αρχή.
Και αυτό γιατί 'ολοι οσοι ειναι στον πίνακα, είτε με ΑΣΕΠ είτε όχι , είναι νόμιμοι.
Το να γίνεται όμως ένας νέος νόμος , ο οποίος παίρνει  ένα μέρος μόνο από το νόμιμο σύνολο και το εντάσει στο νέο υπό δημιουργία πίνακα και να αφηνει το υπολοιπο μεγαλύτερο ποσοστο, το οποίο ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ οτι απο το 2011 και μετα η επιτυχια ΑΣΕΠ θα ειναι η βασικη προυποθεση - όχι από δικη του υπαιτιότητα αλλά επειδη η Πολιτεια δεν φρόντισε να το ενημερώσει σε εύλογο χρόνο ώστε να προσπαθήσει να εξασφαλίσει την επιτυχία - θεωρώ ότι αν δεν ειναι παρανομο ειναι τουλάχιστον αδικο.

Ουτε οι του ΑΣΕΠ ηξεραν οτι θα αλλαξει ο νομος , ουτε οι μη εχοντες ΑΣΕΠ.
Οι μεν του ΑΣΕΠ προσδοκουσαν στο 24μηνο η στο 60 % , οι δε χωρις ΑΣΕΠ ειχαν υποψη το 40%.

Αν ολοι ηξεραν οτι ο νομος θα αλλαξει και απο το 2011 θα ηταν προυποθεση για να μπει κανεις στον πινακα συμφωνα με το αρθρο 3, τοτε θα ειχαν φροντισει και οσοι δεν ειχαν ΑΣΕΠ, να δωσουν εξετασεις και να μπουν εγκαιρα στον πινακα.
Ο αιφνιδιασμος δεν μπορει να λειτουργει εις βαρος ενος συνολου και να ευνοει και μάλιστα αναδρομικα μια μεριδα.

Κανενας δεν ηξερε οτι θα αλλαξει  ο νομος και ενας οποιοσδηποτε νεος νομος δεν μπορει να αιφνιδιαζει την πλειοψηφια και να ευνοει την μειοψηφια.
Αν ομως  ο νόμος αλλαζει, τότε θα πρέπει ολες οι κατηγοριες στον πινακα αναπληρωτων να τυχουν ιδιας  μεταχειρισης, ειτε ευνοικης ειτε οχι.
Με άλλα λογια είτε παραταση της μεταβατικής στην οποία έχουν λόγο και οι με επιτυχία ΑΣΕΠ και οι με σκέτη προυπηρεσία, είτε ΑΣΕΠ από την αρχή για όλους.
Η παράταση της μεταβατικής έχει έννοια όταν ευνοει την ομαλη μεταβαση απο μια προηγουμενη κατασταση σε  αλλη, χωρις να καλλιεργειται το αισθημα της αδικιας.
Αλλιως να αλλάξει για ολους ανεξαιρετως και να μη μετραει κανενας προηγουμενος ΑΣΕΠ και καμια προυπηρεσια μεχρι τωρα.
Η οποια προυπηρεσια να μετραει απο τον νεο ΑΣΕΠ και μετα, στον οποιο θα ειναι υποχρεωμενοι ΟΛΟΙ ανεξαιρετως να διαγωνισθουν από μηδενικης βάσεως.


Ετσι θα υφίσταται το περι δικαιου αισθημα.



Για τους μη εχοντες επιτυχια ΑΣΕΠ:

Εισαστε περισσοτεροι.

Βλεπετε οτι και οι του ΑΣΕΠ τα συμφεροντα τους κοιτανε.
Πρεπει να απαιτηθεί η ιση μεταχειριση και η μη επιλεκτικη και αναδρομικη μοριοδοτηση για καποιους.

Τα επιχειρηματα των εχοντων επιτυχια ΑΣΕΠ ειναι οτι ειναι αδικο πχ να αλλαξει τωρα η κατασταση επειδη καποιος περυσι δεν δηλωσε αναπληρωτης, λογω του οτι οι πινακες ειχαν κλειδωσει. Και λενε οτι αν γνωριζε ότι πιθανως να επαιρνε παραταση η μεταβατικη, θα ειχε δηλωσει αναπληρωτης και δεν θα εχανε την προυπηρεσια.
Μα και οι μη εχοντες επιτυχια ΑΣΕΠ, αν γνωριζαν  οτι θα αλλαζε ο νομος, δεν θα εδιναν ΑΣΕΠ ωστε να μπουν στον πινακα? Πως λοιπον εσας σας αιφνιδιαζει και καποιοι αλλοι απορριπτουν  τον αιφνιδιασμο οταν λειτουργει εναντιον τους? Ξερετε ποσο "συγκινουμαι" για αυτή την "αλληλεγγύη" που επιδεικνυεται σε συναδελφο ο οποιος  δεν δηλωσε αναπληρωτης το 2011 επειδη ειχαν κλειδωσει οι πινακες, αλλά από την άλλη αφορίζουν την επι σειρα ετων προυπηρεσια καποιων άλλων??

Επίσης λένε να δινουν μονο μια φορα ΑΣΕΠ και οχι καθε 6 χρονια.
Αυτο παρολο που το θεωρω σωστό και θα ευνοησει ολους γενικα, περιεχει ιδιοτελεια ομως για καποιυς απο προ-προηγουμενους ΑΣΕΠ.
Και αν περι ιδιοτελειας ο λογος , θεωρω ότι και αυτό δεν αποτελεί προνόμιο των εχοντων επιτυχια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2011, 11:57:30 πμ από nickitol »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.