*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής  (Αναγνώστηκε 210913 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 17, 2011, 10:31:03 μμ »
Γιατί συνάδελφοι να παραταθεί η μεταβατική περίοδος; Για να βολευτούν πάλι κάποιοι εις βάρων όλων των υπολοίπων; Δηλαδή οι υπόλοιποι που δεν είμαστε σε σειρά διορισμού, δεν είμαστε στο 24μηνο ή ψηλά στον πίνακα για να μας πάρουν με το 40%, γιατί θα πρέπει να παραμείνουμε σε κλειστούς πίνακες που δεν θα μετράνε οι προυπηρεσίες μας για ακόμα περισσότερα χρόνια; Ο νόμος είναι νόμος, δεν μπορεί να αλλάζει κάθε τόσο εκβιαστικά ανάλογα με το πως συμφέρει κάποιους.
Καινούριοι πίνακες και μόνο όσοι έχουν επιτυχία ΑΣΕΠ σε αυτούς, όπως προβλέπει ο νόμος. Μπουχτίσαμε από διορισμούς συναδέλφους που δεν πάτησαν ποτέ να δώσουν ΑΣΕΠ, παρά φρόντιζαν να αποκτούν βισματικές πτουπηρεσίες με ένα σωρό πλάγιους τρόπους. Ε, μήπως να τελειώναμε πια με αυτό;
Γιατί να μην παραταθεί δηλαδή; Εσύ γιατί δηλαδή να βολευτείς εις βάρος όλων είχαν προγραμματίσει τη ζωή τους και εγκατέλειψαν άλλες επαγγελματικές δυνατότητες που είχαν; Γιατί εσύ δηλαδή να κερδίσεις το τζοκερ (αν πράγματι έχεις, μηδενική προϋπηρεσία και εξισώνεσαι με όλους τους άλλους που κόπιασαν χρόνια για να την αποκτήσουν) και όλοι οι άλλοι στον Καιάδα;Γιατί άραγε τους βάζεις όλους τους άλλους στο ίδιο καζάνι(δεν πήγαν ποτέ να δώσουν ασεπ-απέκτησαν βυσματικά προυπηρεσία);Δεν αδικείς έτσι πάρα μα πάρα πολλούς;Το προσπερνάς όμως (γιατί έτσι σε βολεύει) πετώντας λάσπη σε όλους; Αμείλικτα ερωτήματα που θέλουν απάντηση. Άντε γιατί μπουχτήσαμε, αει στα κομμάτια!!!
Θα στα απαντήσω αμέσως όλα τα "αμείλικτα" ερωτήματά σου. Καταρχάς έχω πάνω από 30 μήνες προϋπηρεσία, επιτυχία στο ΑΣΕΠ και μεταπτυχιακή ειδίκευση. Θες να μας πεις τι έχεις εσύ που απαιτείς να προσαρμοστεί ένα ολόκληρο σύστημα διορισμών στα δικά σου δεδομένα και εις βάρος χιλιάδων άλλων συναδέλφων; Εσύ δηλαδή θες να παραταθεί η μεταβατική περίοδος, επειδή συμφέρει ΕΣΕΝΑ, και μερικούς εκατοντάδες ακόμα συναδέλφους, μέχρις ότου καταφέρεις να διοριστείς, αδιαφορώντας αν έτσι ανατρέπεται ο προγραμματισμός χιλιάδων άλλων συναδέλφων (ξέρεις κάνουν και αυτοί τον προγραμματισμό τους) και εγκλωβίζοντας τους επ’ αόριστο σε κλειστούς πίνακες στους οποίους όση προϋπηρεσία ή άλλα προσόντα και αν αποκτούν δεν θα μπορούν να αναβαίνουν στην κατάταξη. Η δική σου λοιπόν αποκατάσταση πρέπει να αφήσει στάσιμους και μετέωρους κάποιους χιλιάδες άλλους. Εσύ δεν αδικείς έτσι την πλειοψηφία των ελαστικά απασχολούμενων εκπαιδευτικών της χώρας;
Και σε τελική ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ένας νόμος που προβλέπει συγκεκριμένα πράγματα. Δεν θα να τον κάνουμε γραβιέρα από τις τρύπες και τα παράθυρα για άλλη μία φορά στο Ελλαδιστάν. Dura lex, sed lex.
1ον. Για την γραβιέρα, ο ίδιος νόμος που τόσο υπερασπίζεσαι με πάθος προβλέπει την παράταση της μεταβατικής.Έτσι απλά για να ξέρουμε τι λέμε.
2ον. Αν εσύ έχεις πάνω από 30 μήνες και προτιμάς την αδιοριστία-αξιοκρατία τότε αν παραταθεί η μεταβατική, ιδού  η Ρόδος...αρνήσου ττον διορισμό και περίμενε τον επόμενο ασεπ.
3ον. Φυσικά και αυτά που γράφω αντιπροσωπεύουν χιλιάδες κόσμο.Όχι εκατοντάδες
4ον. Τα περί προγραμματισμού και μετεωρισμού χιλιάδων όσων λες αυτή τη στιγμή που όπως παραδέχεσαι η Ελλάδα είναι στο χείλος του γκρεμού είναι μάλλον για γέλια.
5ον. Φαίνεσαι πολύ καλός γνώστης της ελληνικής γλώσσας.Μπορείς να μας πεις τι σημαίνει για εσένα μεταβατική περίοδος "μηδενικών" διορισμών;
6ον. Δεν απαντάς στην ουσία. Και στο ξαναρωτάω;Εγώ με βάση το προηγούμενο νομικό πλαίσιο διορισμών άφησα άλλες εναλλακτικές διεξόδους και κινήθηκα σύμφωνα με τον τότε νόμο. Έγραψα αμέτρητα χιλιόμετρα, γνώρισα την ελληνική περιφέρεια και όλα αυτά για να διοριστώ σύμφωνα με το νόμο(δίνοντας παράλληλα και ασεπ). ΜΜε εξαπάτησε το κράτος ναι ή όχι τώρα που υποβάθμισε την αξία της προϋπηρεσίας μου βάζοντας με σχεδόν στην ίδια αφετηρία με οποιονδήποτε άλλο 23χρονο χωρίς υποχρεώσεις και με άπλετο χρόνο για προετοιμασία; Απαντήσεις θέλω και όχι ντρίμπλες με ηθικά διλήμματα!
1. Ο νόμος προβλέπει την παράταση της μεταβατικής περιόδου μόνο αν δεν έχουν ανακύψει ανάγκες για διορισμούς σε κάποιες ειδικότητες. Αν δεν έχει λοιπόν ανάγκη για διορισμούς, γιατί να κάνει διορισμούς και μάλιστα εκτός ΑΣΕΠ;
2. Δεν είπα ότι είμαι 30μηνήτης και ότι διορίζομαι, οπότε άτοπη η παραίνεση σου.
3. Χιλιάδες κόσμο; Πόσοι έχουν μείνει ακόμα αδιόριστοι από το 40%, τους τριανταμηνήτες και τους 24μηνήτες; Μερικές χιλιάδες;
4. Ομοίως λοιπόν τα περί προγραμματισμού που λες εσύ και αποκατάστασης όταν η Ελλάδα είναι στο χείλος του γκρεμού, είναι για γέλια.
5. Υποθέτω ότι θυμάσαι ότι όταν έγινε ο νόμος δεν επικρατούσαν οι σημερινές συνθήκες. Αλλά γιατί μηδενικών διορισμών; Δεν διόρισε φέτος; Δεν θα διορίσει και άλλους από τον Αύγουστο;
6. Ήταν επιλογή σου να αφήσεις άλλες επαγγελματικές διεξόδους. Καλώντας σε την πρώτη χρονιά ωρομίσθιο ή αναπληρωτή δεν σου υπέγραψε κανείς κανένα χαρτί ότι θα διοριστείς. Και ποιος είσαι εσύ που αφαιρείς το δικαίωμα από το 23χρονό να προσπαθήσει να διοριστεί; Πρέπει σώνει και καλά να φτάσει στα 40 για να το κάνει; Ε, αν το θέμα είναι ηλικιακό ας μέναμε στο σύστημα της επετηρίδας, δεν υπήρχε λόγος να πάμε σε αυτό των αμφίβολων προϋπηρεσιών. Και εσύ όταν άλλαξε τότε το σύστημα δεν μπήκες μπροστά σε κάποιους άλλους μεγαλύτερους που είχαν κάνει τον προγραμματισμό του και ήταν στο τσακ να διοριστούν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 17, 2011, 10:32:18 μμ »
Αν μπορέσουμε να δώσουμε ένα ραντεβού κάπου που μπορούμε να μαζευτούμε αρκετοί και να δώσουμε κάποιες ιδέες για το πως πρέπει να κινηθούμε και νομίζω πρέπει να γίνει σύντομα,να προλάβουμε τον ΑΣΕΠ 2012.
Συγγνώμη Green. η πραγματική σου προυπηρεσία από τα σχολεία είναι 30 μήνες ή μαζι με τα μόρια του ΑΣΕΠ εχεις 30 μόρια?  και αν επιτρέπεται πόσες επιτυχίες έχεις??
 

Πάνω από 30 μήνες καθαρή προϋπηρεσία και επιπλέον τα μόρια του ΑΣΕΠ. Μία επιτυχία έχω και αν και μπαίνω στους νέους πίνακες με αυτή, θα πάω να ξαναδώσω. Όπως βλέπεις και εμένα θα με συνέφερε ένα σύστημα 40% γιατί μοιραία κάποια στιγμή θα έφτανα στις πρώτες θέσεις. Αλλά πως να το κάνουμε ρε παιδιά, δεν θα προσαρμόσουμε την αλήθεια στο δικό μας συμφέρον. Το 40% ήταν τρύπιο, βολεύτηκε κόσμος και κοσμάκης με πλασματικές προϋπηρεσίες (ειδικά σχολεία, Σιβιτανίδιος, Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη, ΣΔΕ, εκκλησιαστικά λύκεια κλπ).
Εε μην μας λες οτι όλο το 40% είναι τρύπιο? Υπάρχει κόσμος και μάλιστα πάρα πολλοί όπως εγω που δεν πήγαν σε ειδικά σχολεία, Σιβιτανίδιος, Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη, ΣΔΕ, εκκλησιαστικά λύκεια για να βολευτούν.. Και προσωπικά το 40% δεν το θεωρώ βόλεμα όπως λες αλλά το θεωρώ νόμο του κράτους και παρολο που ψηφιστηκε ο 3848, μακάρι να μην είναι για τελευταία φορά. Γιατί απο την άλλη το 60-40 δεν στενοχώρησε κανέναν...
Επίσης το να έχεις φτάσεις 30 μήνες αδιοριστος απο τα σχολεία δεν σε αγγίζει που ΕΧΑΣΕΣ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ και τελικά πήγαινες για όλα αυτά τα χρόνια για τα 8 ευρώ την ώρα?? Σ'αρέσει που κράτησες τα μόρια του ΑΣΕΠ μόνο??? Και να πεις καλύτερα και να συμφωνήσουν όλοι οτι αυτό το έκανε η Διαμαντοπούλου για να φρενάρει τους διορισμούς και να βαφτίζει τα οργανικά κενα , αναπληρώσεις... Γι'αυτό μην τα βάζεις με το 40% γιατί και αυτοί έμειναν αδιοριστοι για πολλα χρόνια... Το νεο σύστημα προσλήψεωνπου είναι ανοιχτός διαγωνισμός με άγνωστο αριθμο προσλήψεων, ήρθε για να φρενάρει διορισμούς και όχι να φέρει αξιοκρατία....
Εγω πιστευω οτι η προσωπική σου γκρίνια πρέπει να εστιάσει στον κλάδο σου που είναι ελαχιστοι οι διορισμοί και δεν υπάρχουν οργανικες θεσεις και να πάς εσυ ως 30μηνιτης στο υπουργείο και να ξεκινησεις διαμαρτυρία αδιοριστίας.. Γιατί αν για παράδειγμα ήσουν εσυ εγω και οι υπόλοιποι  δάσκαλοι με 2 χρονια αναπληρωτηλικι και διοριζόμασταν με το 40% δεν θα γκρινιάζαμε τώρα.. ετσι δεν είναι?? 

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 17, 2011, 10:36:24 μμ »
Αν μπορέσουμε να δώσουμε ένα ραντεβού κάπου που μπορούμε να μαζευτούμε αρκετοί και να δώσουμε κάποιες ιδέες για το πως πρέπει να κινηθούμε και νομίζω πρέπει να γίνει σύντομα,να προλάβουμε τον ΑΣΕΠ 2012.
Συγγνώμη Green. η πραγματική σου προυπηρεσία από τα σχολεία είναι 30 μήνες ή μαζι με τα μόρια του ΑΣΕΠ εχεις 30 μόρια?  και αν επιτρέπεται πόσες επιτυχίες έχεις??
 

Πάνω από 30 μήνες καθαρή προϋπηρεσία και επιπλέον τα μόρια του ΑΣΕΠ. Μία επιτυχία έχω και αν και μπαίνω στους νέους πίνακες με αυτή, θα πάω να ξαναδώσω. Όπως βλέπεις και εμένα θα με συνέφερε ένα σύστημα 40% γιατί μοιραία κάποια στιγμή θα έφτανα στις πρώτες θέσεις. Αλλά πως να το κάνουμε ρε παιδιά, δεν θα προσαρμόσουμε την αλήθεια στο δικό μας συμφέρον. Το 40% ήταν τρύπιο, βολεύτηκε κόσμος και κοσμάκης με πλασματικές προϋπηρεσίες (ειδικά σχολεία, Σιβιτανίδιος, Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη, ΣΔΕ, εκκλησιαστικά λύκεια κλπ).
Εε μην μας λες οτι όλο το 40% είναι τρύπιο? Υπάρχει κόσμος και μάλιστα πάρα πολλοί όπως εγω που δεν πήγαν σε ειδικά σχολεία, Σιβιτανίδιος, Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη, ΣΔΕ, εκκλησιαστικά λύκεια για να βολευτούν.. Και προσωπικά το 40% δεν το θεωρώ βόλεμα όπως λες αλλά το θεωρώ νόμο του κράτους και παρολο που ψηφιστηκε ο 3848, μακάρι να μην είναι για τελευταία φορά. Γιατί απο την άλλη το 60-40 δεν στενοχώρησε κανέναν...
Επίσης το να έχεις φτάσεις 30 μήνες αδιοριστος απο τα σχολεία δεν σε αγγίζει που ΕΧΑΣΕΣ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ και τελικά πήγαινες για όλα αυτά τα χρόνια για τα 8 ευρώ την ώρα?? Σ'αρέσει που κράτησες τα μόρια του ΑΣΕΠ μόνο??? Και να πεις καλύτερα και να συμφωνήσουν όλοι οτι αυτό το έκανε η Διαμαντοπούλου για να φρενάρει τους διορισμούς και να βαφτίζει τα οργανικά κενα , αναπληρώσεις... Γι'αυτό μην τα βάζεις με το 40% γιατί και αυτοί έμειναν αδιοριστοι για πολλα χρόνια... Το νεο σύστημα προσλήψεωνπου είναι ανοιχτός διαγωνισμός με άγνωστο αριθμο προσλήψεων, ήρθε για να φρενάρει διορισμούς και όχι να φέρει αξιοκρατία....
Εγω πιστευω οτι η προσωπική σου γκρίνια πρέπει να εστιάσει στον κλάδο σου που είναι ελαχιστοι οι διορισμοί και δεν υπάρχουν οργανικες θεσεις και να πάς εσυ ως 30μηνιτης στο υπουργείο και να ξεκινησεις διαμαρτυρία αδιοριστίας.. Γιατί αν για παράδειγμα ήσουν εσυ εγω και οι υπόλοιποι  δάσκαλοι με 2 χρονια αναπληρωτηλικι και διοριζόμασταν με το 40% δεν θα γκρινιάζαμε τώρα.. ετσι δεν είναι?? 

Να σε ενημερώσω ότι το 60-40 ήταν να είναι αρχικά 100% ΑΣΕΠ, άλλο που πίεσε η ΟΛΜΕ για να πέσει το ποσοστό του ΑΣΕΠ και να ανοίξουν παράθυρα. Αν θεωρείς το 40% νόμο του κράτους, σεβάσουν και το νεότερο νόμο του κράτους που προβλέπει 100% ΑΣΕΠ. Δεν μπορούμε να σεβόμαστε επιλεκτικά τους νόμους.
Δεν είμαι στους 30μηνίτες και δεν κατάλαβα ποτέ τον μαζικό διορισμό συναδέλφων, χώρις προκήρυξη συγκεκριμένου αριθμού θέσεων (είναι η μοναδική περίπτωση στο δημόσιο που έγινε αυτό) και με μοναδικό κριτήριο την προυπηρεσία τους, όπως και αν αυτή αποκτήθηκε. Αποτελεσμά σε κάποιες ειδικότητες να έχουν διοριστεί παραπάνω από όσους χρειάζονταν και σε άλλες να υπάρχουν ελλείψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2011, 10:41:55 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 17, 2011, 10:42:24 μμ »
Αν μπορέσουμε να δώσουμε ένα ραντεβού κάπου που μπορούμε να μαζευτούμε αρκετοί και να δώσουμε κάποιες ιδέες για το πως πρέπει να κινηθούμε και νομίζω πρέπει να γίνει σύντομα,να προλάβουμε τον ΑΣΕΠ 2012.
Συγγνώμη Green. η πραγματική σου προυπηρεσία από τα σχολεία είναι 30 μήνες ή μαζι με τα μόρια του ΑΣΕΠ εχεις 30 μόρια?  και αν επιτρέπεται πόσες επιτυχίες έχεις??
 

Πάνω από 30 μήνες καθαρή προϋπηρεσία και επιπλέον τα μόρια του ΑΣΕΠ. Μία επιτυχία έχω και αν και μπαίνω στους νέους πίνακες με αυτή, θα πάω να ξαναδώσω. Όπως βλέπεις και εμένα θα με συνέφερε ένα σύστημα 40% γιατί μοιραία κάποια στιγμή θα έφτανα στις πρώτες θέσεις. Αλλά πως να το κάνουμε ρε παιδιά, δεν θα προσαρμόσουμε την αλήθεια στο δικό μας συμφέρον. Το 40% ήταν τρύπιο, βολεύτηκε κόσμος και κοσμάκης με πλασματικές προϋπηρεσίες (ειδικά σχολεία, Σιβιτανίδιος, Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη, ΣΔΕ, εκκλησιαστικά λύκεια κλπ).
Εε μην μας λες οτι όλο το 40% είναι τρύπιο? Υπάρχει κόσμος και μάλιστα πάρα πολλοί όπως εγω που δεν πήγαν σε ειδικά σχολεία, Σιβιτανίδιος, Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη, ΣΔΕ, εκκλησιαστικά λύκεια για να βολευτούν.. Και προσωπικά το 40% δεν το θεωρώ βόλεμα όπως λες αλλά το θεωρώ νόμο του κράτους και παρολο που ψηφιστηκε ο 3848, μακάρι να μην είναι για τελευταία φορά. Γιατί απο την άλλη το 60-40 δεν στενοχώρησε κανέναν...
Επίσης το να έχεις φτάσεις 30 μήνες αδιοριστος απο τα σχολεία δεν σε αγγίζει που ΕΧΑΣΕΣ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ και τελικά πήγαινες για όλα αυτά τα χρόνια για τα 8 ευρώ την ώρα?? Σ'αρέσει που κράτησες τα μόρια του ΑΣΕΠ μόνο??? Και να πεις καλύτερα και να συμφωνήσουν όλοι οτι αυτό το έκανε η Διαμαντοπούλου για να φρενάρει τους διορισμούς και να βαφτίζει τα οργανικά κενα , αναπληρώσεις... Γι'αυτό μην τα βάζεις με το 40% γιατί και αυτοί έμειναν αδιοριστοι για πολλα χρόνια... Το νεο σύστημα προσλήψεωνπου είναι ανοιχτός διαγωνισμός με άγνωστο αριθμο προσλήψεων, ήρθε για να φρενάρει διορισμούς και όχι να φέρει αξιοκρατία....
Εγω πιστευω οτι η προσωπική σου γκρίνια πρέπει να εστιάσει στον κλάδο σου που είναι ελαχιστοι οι διορισμοί και δεν υπάρχουν οργανικες θεσεις και να πάς εσυ ως 30μηνιτης στο υπουργείο και να ξεκινησεις διαμαρτυρία αδιοριστίας.. Γιατί αν για παράδειγμα ήσουν εσυ εγω και οι υπόλοιποι  δάσκαλοι με 2 χρονια αναπληρωτηλικι και διοριζόμασταν με το 40% δεν θα γκρινιάζαμε τώρα.. ετσι δεν είναι?? 

Να σε ενημερώσω ότι το 60-40 ήταν να είναι αρχικά 100% ΑΣΕΠ, άλλο που πίεσε η ΟΛΜΕ για να πέσει το ποσοστό του ΑΣΕΠ και να ανοίξουν παράθυρα. Αν θεωρείς το 40% νόμο του κράτους, σεβάσουν και το νεότερο νόμο του κράτους που προβλέπει 100% ΑΣΕΠ. Δεν μπορούμε να σεβόμαστε επιλεκτικά τους νόμους.
Εσυ πίστευες ποτέ οτι όλες οι κυβερνήσεις που πέρασαν,εαν δεν παρεμβαινε η ΟΛΜΕ θα άφηνε το σύστημα προσλήψεων 100%??? Που ζούμε? Στην Αυστρία?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 17, 2011, 10:44:36 μμ »
Αν μπορέσουμε να δώσουμε ένα ραντεβού κάπου που μπορούμε να μαζευτούμε αρκετοί και να δώσουμε κάποιες ιδέες για το πως πρέπει να κινηθούμε και νομίζω πρέπει να γίνει σύντομα,να προλάβουμε τον ΑΣΕΠ 2012.
Συγγνώμη Green. η πραγματική σου προυπηρεσία από τα σχολεία είναι 30 μήνες ή μαζι με τα μόρια του ΑΣΕΠ εχεις 30 μόρια?  και αν επιτρέπεται πόσες επιτυχίες έχεις??
 

Πάνω από 30 μήνες καθαρή προϋπηρεσία και επιπλέον τα μόρια του ΑΣΕΠ. Μία επιτυχία έχω και αν και μπαίνω στους νέους πίνακες με αυτή, θα πάω να ξαναδώσω. Όπως βλέπεις και εμένα θα με συνέφερε ένα σύστημα 40% γιατί μοιραία κάποια στιγμή θα έφτανα στις πρώτες θέσεις. Αλλά πως να το κάνουμε ρε παιδιά, δεν θα προσαρμόσουμε την αλήθεια στο δικό μας συμφέρον. Το 40% ήταν τρύπιο, βολεύτηκε κόσμος και κοσμάκης με πλασματικές προϋπηρεσίες (ειδικά σχολεία, Σιβιτανίδιος, Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη, ΣΔΕ, εκκλησιαστικά λύκεια κλπ).
Εε μην μας λες οτι όλο το 40% είναι τρύπιο? Υπάρχει κόσμος και μάλιστα πάρα πολλοί όπως εγω που δεν πήγαν σε ειδικά σχολεία, Σιβιτανίδιος, Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη, ΣΔΕ, εκκλησιαστικά λύκεια για να βολευτούν.. Και προσωπικά το 40% δεν το θεωρώ βόλεμα όπως λες αλλά το θεωρώ νόμο του κράτους και παρολο που ψηφιστηκε ο 3848, μακάρι να μην είναι για τελευταία φορά. Γιατί απο την άλλη το 60-40 δεν στενοχώρησε κανέναν...
Επίσης το να έχεις φτάσεις 30 μήνες αδιοριστος απο τα σχολεία δεν σε αγγίζει που ΕΧΑΣΕΣ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ και τελικά πήγαινες για όλα αυτά τα χρόνια για τα 8 ευρώ την ώρα?? Σ'αρέσει που κράτησες τα μόρια του ΑΣΕΠ μόνο??? Και να πεις καλύτερα και να συμφωνήσουν όλοι οτι αυτό το έκανε η Διαμαντοπούλου για να φρενάρει τους διορισμούς και να βαφτίζει τα οργανικά κενα , αναπληρώσεις... Γι'αυτό μην τα βάζεις με το 40% γιατί και αυτοί έμειναν αδιοριστοι για πολλα χρόνια... Το νεο σύστημα προσλήψεωνπου είναι ανοιχτός διαγωνισμός με άγνωστο αριθμο προσλήψεων, ήρθε για να φρενάρει διορισμούς και όχι να φέρει αξιοκρατία....
Εγω πιστευω οτι η προσωπική σου γκρίνια πρέπει να εστιάσει στον κλάδο σου που είναι ελαχιστοι οι διορισμοί και δεν υπάρχουν οργανικες θεσεις και να πάς εσυ ως 30μηνιτης στο υπουργείο και να ξεκινησεις διαμαρτυρία αδιοριστίας.. Γιατί αν για παράδειγμα ήσουν εσυ εγω και οι υπόλοιποι  δάσκαλοι με 2 χρονια αναπληρωτηλικι και διοριζόμασταν με το 40% δεν θα γκρινιάζαμε τώρα.. ετσι δεν είναι?? 

Να σε ενημερώσω ότι το 60-40 ήταν να είναι αρχικά 100% ΑΣΕΠ, άλλο που πίεσε η ΟΛΜΕ για να πέσει το ποσοστό του ΑΣΕΠ και να ανοίξουν παράθυρα. Αν θεωρείς το 40% νόμο του κράτους, σεβάσουν και το νεότερο νόμο του κράτους που προβλέπει 100% ΑΣΕΠ. Δεν μπορούμε να σεβόμαστε επιλεκτικά τους νόμους.
Εσυ πίστευες ποτέ οτι όλες οι κυβερνήσεις που πέρασαν,εαν δεν παρεμβαινε η ΟΛΜΕ θα άφηνε το σύστημα προσλήψεων 100%??? Που ζούμε? Στην Αυστρία?

Ε, αφού δεν ζούμε στην Αυστρία, αλλά στο Ελλαδιστάν, ας αρχίσουν τώρα οι απολύσεις στο δημόσιο για να τελειώνουν και οι γκρίνιες με τους διορισμούς. Είναι η πρώτη προυπόθεση εξάλλου για να πάρουμε την επόμενη δόση του δανείου.

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 17, 2011, 10:46:36 μμ »
εγραψα κατι στην πρωτη σελιδα του θεματος. οποιος δεν συμφωνει, απλα να μην μπει στη διαδικασια να απαντησει και να αντιπαρατεθει. δεν θελουμε εδω διασπαστικες κινησεις.
και φυσικα εμφανιστηκε ο green....Green,  δεν θελω να γραψεις ξανα εδω. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΞΑΝΑ ΕΔΩ. καταφερες παλι και μια συζητηση τοσο σοβαρη την εκανες μπ...λο. σαν τους μπαχαλακηδες στις πορειες. αυτοι ειναι εγκαθετοι της ασφαλειας. εσυ τινος εγκαθετος εισαι; αλλα απο το ψευδωνυμο σου καταλαβαμε ολοι. πρασινε....
ανοιξε αλλο θεμα και βγαλε τη χολη σου. οχι σε αυτο.
οι συναδελφοι που συμφωνουν με την κινηση που κανουμε, παρακαλουνται να μην απαντουν στις επιθεσεις αυτες. τους μαθαμε τωρα ποιοι ειναι και τι κανουν εδω μεσα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 17, 2011, 10:46:55 μμ »
Λοιπόν παύω να ασχολούμαι με εγκάθετους γραφικούς.....Συγνώμη που παρασύρθηκα.Λοιπόν πρέπει να το προσπαθήσουμε με όλες τις δυνάμεις.Νομίζω ότι θα πρέπει ως αρχές Ιουλίου το αργότερο να συγκεντρωθούμε στην Αθήνα αφού πρώτα έχει γίνει η απαραίτητη προεργασία.
Είμαι εγώ ο εγκάθετος που θέλω να εφαρμοστεί ο νόμος και όχι εσύ που θες να παρκαμφθεί για να βολευτείς; Καλά...
Δεν έχεις πάρει χαμπάρι τι γίνεται γύρω, χαμπάρι όμως. Το 1 διορισμός για 10 συνταξιοδοτήσεις σε ΟΛΟ το δημόσιο σου λέει κάτι μήπως;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2011, 10:50:49 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 17, 2011, 10:47:57 μμ »
Χα χα χα αγαπητε green ποιοι είναι αυτοί οι χιλιάδες που προγραμμάτισαν ότι θα πρωτέψουν στον επόμενο ασεπ. Αυτό το λέω γιατί μόνο έτσι θα προχωρήσουν, αν γίνει ΑΣΕΠ. Μήπως έχεις προγραμματίσει και συ να αριστεύσεις στον επόμενο ΑΣΕΠ. Αν ναι τουλάχιστο πες μου την ημερομηνία.
 ;)
Joap πράγματι το νέο σύστημα θα βοηθούσε λίγο αυτούς που είναι κοντά και έχουν και ασεπ, (άρα αναγνωρίστηκε ότι είναι αδικημένοι), και θα έδινε και αρκετές ευκαιρίες σε καινούργιους. Αλλά τα νούμερα δείχνουν τώρα ότι πρέπει να αυξηθεί η προσμέτρηση της προυπηρεσίας. Αν όντως την αυξήσουν θα καταφέρουν να αποτρέψουν τους νέους να κυνηγούν το δημόσιο, όλοι θα πρέπει πρώτα να γίνουν αναπληρωτές, και αυτοί ακόμα που θα γίννονται δεν θα προσβλέπουν σε σίγουρο διορισμό και άρα δεν θα έχουν πολλές απαιτήσεις. άρα το υπουργείο θα καταφέρει καλύτεερα τους στόχους του. 

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 17, 2011, 10:48:03 μμ »
Θα παρακαλούσα να πέσουν οι τόνοι, να αποφευχθούν τα όποια ειρωνικά, εριστικά ή προκλητικά μηνύματα και να συνεχιστεί η συζήτηση επί του θέματος, χωρίς τις όποιες μη απαραίτητες παρεκκλίσεις .
Για ότι έχετε να πείτε σε προσωπικό επίπεδο, παρακαλούμε να κάνετε χρήση των pm.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 17, 2011, 10:49:12 μμ »
ωχ συγνώμμη είδα μετα τα σχόλια σας. Αν θέλετε σβειστε το μηνυμά μου

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 17, 2011, 10:49:58 μμ »
εγραψα κατι στην πρωτη σελιδα του θεματος. οποιος δεν συμφωνει, απλα να μην μπει στη διαδικασια να απαντησει και να αντιπαρατεθει. δεν θελουμε εδω διασπαστικες κινησεις.
και φυσικα εμφανιστηκε ο green....Green,  δεν θελω να γραψεις ξανα εδω. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΞΑΝΑ ΕΔΩ. καταφερες παλι και μια συζητηση τοσο σοβαρη την εκανες μπ...λο. σαν τους μπαχαλακηδες στις πορειες. αυτοι ειναι εγκαθετοι της ασφαλειας. εσυ τινος εγκαθετος εισαι; αλλα απο το ψευδωνυμο σου καταλαβαμε ολοι. πρασινε....
ανοιξε αλλο θεμα και βγαλε τη χολη σου. οχι σε αυτο.
οι συναδελφοι που συμφωνουν με την κινηση που κανουμε, παρακαλουνται να μην απαντουν στις επιθεσεις αυτες. τους μαθαμε τωρα ποιοι ειναι και τι κανουν εδω μεσα.
Καλό το παραμύθι σου, άλλα δεν έχει δράκο. Όσοι πάνε να πατήσουν κάτω την πλειοψηφία για το δικό τους βόλεμα, θα παίρνουν και τις αντίστοιχες απαντήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2011, 10:54:21 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 17, 2011, 10:52:43 μμ »
Το άτομο είναι άπαιχτο.Μην του απαντάτε, δεν βοηθάει στην εξέλιξη του θέματος.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 17, 2011, 10:53:48 μμ »
Χα χα χα αγαπητε green ποιοι είναι αυτοί οι χιλιάδες που προγραμμάτισαν ότι θα πρωτέψουν στον επόμενο ασεπ. Αυτό το λέω γιατί μόνο έτσι θα προχωρήσουν, αν γίνει ΑΣΕΠ. Μήπως έχεις προγραμματίσει και συ να αριστεύσεις στον επόμενο ΑΣΕΠ. Αν ναι τουλάχιστο πες μου την ημερομηνία.
 ;)
Joap πράγματι το νέο σύστημα θα βοηθούσε λίγο αυτούς που είναι κοντά και έχουν και ασεπ, (άρα αναγνωρίστηκε ότι είναι αδικημένοι), και θα έδινε και αρκετές ευκαιρίες σε καινούργιους. Αλλά τα νούμερα δείχνουν τώρα ότι πρέπει να αυξηθεί η προσμέτρηση της προυπηρεσίας. Αν όντως την αυξήσουν θα καταφέρουν να αποτρέψουν τους νέους να κυνηγούν το δημόσιο, όλοι θα πρέπει πρώτα να γίνουν αναπληρωτές, και αυτοί ακόμα που θα γίννονται δεν θα προσβλέπουν σε σίγουρο διορισμό και άρα δεν θα έχουν πολλές απαιτήσεις. άρα το υπουργείο θα καταφέρει καλύτεερα τους στόχους του.
Ο προγραμματισμός χιλιάδών ανθρώπων αφορά στο να βγούν πια από κλειστούς πίνακες που έχουν μείνει στάσιμοι ώσπου να γίνουν οι διορισμοί που εκκρεμούν. Είναι απολύτως εγωιστικό κάποιος να απαιτεί να μένουν εγκλωβισμένοι σε αυτούς τόσοι χιλιάδες άνθρωποι για χρόνια, απλά για να περιμένουν τον δικό του διορισμό. Να έχουμε και μία λογική σε αυτά που ζητάμε.

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 17, 2011, 10:56:17 μμ »
εγραψα κατι στην πρωτη σελιδα του θεματος. οποιος δεν συμφωνει, απλα να μην μπει στη διαδικασια να απαντησει και να αντιπαρατεθει. δεν θελουμε εδω διασπαστικες κινησεις.
και φυσικα εμφανιστηκε ο green....Green,  δεν θελω να γραψεις ξανα εδω. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΞΑΝΑ ΕΔΩ. καταφερες παλι και μια συζητηση τοσο σοβαρη την εκανες μπ...λο. σαν τους μπαχαλακηδες στις πορειες. αυτοι ειναι εγκαθετοι της ασφαλειας. εσυ τινος εγκαθετος εισαι; αλλα απο το ψευδωνυμο σου καταλαβαμε ολοι. πρασινε....
ανοιξε αλλο θεμα και βγαλε τη χολη σου. οχι σε αυτο.
οι συναδελφοι που συμφωνουν με την κινηση που κανουμε, παρακαλουνται να μην απαντουν στις επιθεσεις αυτες. τους μαθαμε τωρα ποιοι ειναι και τι κανουν εδω μεσα.
αχαχαχ...ειπες και τη μαγικη λεξη επιτελους!
τα λεω στα σεμνα μου και λακωνικα μηνυματακια, αλλα δεν ακουει κανεις.... τσιμπανε αβερτα γμτ!
τους τρελαινει η αδιαφορια τους  ψιττακους αυτους, ειναι το κολπο που δε χανει ποτε!!!

Το άτομο είναι άπαιχτο.Μην του απαντάτε, δεν βοηθάει στην εξέλιξη του θέματος.
Το άτομο είναι άπαιχτο.Μην του απαντάτε, δεν βοηθάει στην εξέλιξη του θέματος.

νωρις το καταλαβαμε!!  ( και ναταν ο μονος....)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.