*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής  (Αναγνώστηκε 213502 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 18, 2011, 09:18:31 μμ »
Συγνώμη ,αλλά τα ζυγίζεις κατά το δοκούν (σου). Τι σημαίνει ότι δεν θα έχουμε τη συναίνεση της εκπαιδευτικής κοινότητας ; Που ήταν αυτή όταν μπήκαν μπροστά από όλους μας οι ΟΑΕΔίτες ; Δεν έβγαλε κανένας άχνα .Τώρα ζητάμε το αυτονόητο .Παράταση της μεταβατικής - αναγνώριση της προυπηρεσίας .Την δουλέψαμε αγαπητέ μου την προυπηρεσία δεν μας τη χάρισε κανένας !!! Και πολλοί από εμάς όχι μόνο τη δουλέψαμε αλλά την πληρώσαμε και από πάνω με πολλά χιλιόμετρα ...Και μη βγει κανένας και πει ότι τα θέλαμε και τα πάθαμε ,γιατί απλά θα είναι εκτός πραγματικότητος

ΛΑΘΟΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ! Σε όσους απέκτησαν προυπηρεσία με ΑΔΙΑΦΑΝΕΙΣ τρόπους και ΧΩΡΙΣ ΑΣΕΠ αυτή ΧΑΡΙΣΤΗΚΕ. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ. Οι υπόλοιποι έχουν απόλυτο δίκιο να διαμαρτύρονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 18, 2011, 09:45:56 μμ »
........... Και μόνο που συνάδελφοι ΑΠΑΙΤΟΥΝ τη ΣΙΩΠΗ (!)  συναδέλφων διότι εκφράζουν την άποψή τους (!) καταλαβαίνουμε τι συμβαίνει...
..........

Συνάδερφε αν αναφέρεσαι στους διαχειριστές και συντονιστές του forum οφείλω να σε ενημερώσω πως προσπαθούμε απλά να προλάβουμε καταστάσεις όταν η συζήτηση βρίσκεται ακόμα σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο. Είσαι παλιό μέλος και θα έπρεπε να καταλαβαίνεις τι εννοούμε. Το forum έχει κανόνες που ο καθένας αποδέχεται με την εγγραφή του σε αυτό και οφείλει να τους διαβάζει. Αν πάλι αναφερόσουν κάπου αλλού ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση.

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 18, 2011, 09:52:32 μμ »
Δεν αναφέρομαι στους διαχειριστές. Αυτοί κάνουν τη δουλεία τους. αναφέρομαι σε αυτούς που λένε "μη γράφετε εδώ όσοι έχετε αντίθετη άποψη αλλά κάντε άλλο topic και πείτε τα εκεί.." Αν διάλογος είναι να μιλάνε μεταξύ τους μόνο όσοι συμφωνούν μεταξύ τους τότε , χίλια συγνώμη, έχω αντίθετη άποψη...

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 18, 2011, 10:14:54 μμ »
Δεν αναφέρομαι στους διαχειριστές. Αυτοί κάνουν τη δουλεία τους. αναφέρομαι σε αυτούς που λένε "μη γράφετε εδώ όσοι έχετε αντίθετη άποψη αλλά κάντε άλλο topic και πείτε τα εκεί.." Αν διάλογος είναι να μιλάνε μεταξύ τους μόνο όσοι συμφωνούν μεταξύ τους τότε , χίλια συγνώμη, έχω αντίθετη άποψη...

προφανως αναφερεσαι σε δικη μου τοποθετηση. το εγραψα χωρις διαθεση να παρεξηγηθω και επιμενω. θα ηθελα σε αυτο το θεμα να γραψουν μονο οσοι συμφωνουν. δεν νομιζω οτι ζητω κατι τοσο παραλογο. μην διεμβολιζετε καθε κινηση που δεν σας αρεσει ρε παιδια. φτανει πια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 18, 2011, 10:28:58 μμ »
Δεν αναφέρομαι στους διαχειριστές. Αυτοί κάνουν τη δουλεία τους. αναφέρομαι σε αυτούς που λένε "μη γράφετε εδώ όσοι έχετε αντίθετη άποψη αλλά κάντε άλλο topic και πείτε τα εκεί.." Αν διάλογος είναι να μιλάνε μεταξύ τους μόνο όσοι συμφωνούν μεταξύ τους τότε , χίλια συγνώμη, έχω αντίθετη άποψη...

προφανως αναφερεσαι σε δικη μου τοποθετηση. το εγραψα χωρις διαθεση να παρεξηγηθω και επιμενω. θα ηθελα σε αυτο το θεμα να γραψουν μονο οσοι συμφωνουν. δεν νομιζω οτι ζητω κατι τοσο παραλογο. μην διεμβολιζετε καθε κινηση που δεν σας αρεσει ρε παιδια. φτανει πια.
Δεν διεμβολίζουμε καμία κίνηση απλά γιατί δεν μας κάνει κέφι ή για να προκαλέσουμε μπάχαλο. Τουλάχιστον εγώ τοποθετήθηκα ανοιχτά και με σαφήνεια γιατί η προτεινόμενη παράταση της μεταβατικής περιόδου, και η διατήρηση των κλειδωμένων πινάκων που μοιραία αυτή συνεπάγεται, θα έχει πολύ αρνητικές παράπλευρες συνέπειες σε χιλιάδες άλλους συναδέλφους σας. Νομίζω λοιπόν ότι όφειλα να σας επισημάνω και αυτή την προέκταση αυτού που σχεδιάζετε πριν το διεκδικήσετε επίσημα. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 18, 2011, 10:33:03 μμ »
Δεν αναφέρομαι στους διαχειριστές. Αυτοί κάνουν τη δουλεία τους. αναφέρομαι σε αυτούς που λένε "μη γράφετε εδώ όσοι έχετε αντίθετη άποψη αλλά κάντε άλλο topic και πείτε τα εκεί.." Αν διάλογος είναι να μιλάνε μεταξύ τους μόνο όσοι συμφωνούν μεταξύ τους τότε , χίλια συγνώμη, έχω αντίθετη άποψη...
Σεβαστή κάθε αντίθετη άποψη.Αυτά που λες όμως και όσα και γω έγραψα χθες αποτέλεσαν αντικείμενο διαμάχης  στο pde σε αμέτρητα topics από τότε που η Διαμαντοπούλου ανέφερε τα"περί ριζικής αλλαγής" μέχρι εσχάτως. Αν θεωρείς χρήσιμη μια επανάληψη χιλιοειπωμένων πραγμάτων τότε οκ πες τα, κανείς δεν το απαγορεύει. Το ζητούμενο όμως εδώ δεν είναι να σφαχτούμε ακόμη μια φορά, αλλά να συντονίσουμε μια προσπάθεια. Αν διαφωνείς μπορείς να απέχεις. Διαφορετικά η επιμονή σε γνωστές θέσεις (αντίθετες και σεβαστές) φανερώνουν ίσως κίνητρα αποπροσανατολισμού της κουβέντας με αποτέλεσμα και αυτός που θα θελήσει να ενημερωθεί να πει τι παπαρ...ς είναι αυτές που γράφουν όλοι.Αυτό είναι το ζητούμενο;

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 18, 2011, 10:35:33 μμ »
Δεν πρόκειται για διεμβολισμό είμαστε ελεύθεροι πολίτες (έτσι τουλάχιστον θέλουμε να πιστεύουμε) και έχουμε κάθε δικαίωμα να λέμε τη γνώμη μας όπως και έχουμε κάθε δικαίωμα να διεκδικούμε καλύτερο μέλλον. Να είσαι σίγουρος ότι όσοι θέλουν να συμπράξουν σε αυτή την προσπάθεια θα το κάνουν ανεξάρτητα από τις αντίθετες φωνές. Δε γίνεται όμως να μην ακούγονται και αυτές. Αν είναι έτσι να ταμπουρωθεί ο καθένας στο "κλουβί" του και να μιλά μόνο με αυτούς που συμφωνούν μαζί του. Αλλά αυτό δεν είναι δημοκρατία.

Δεν έχω διάθεση να συνεχίσω επί αυτού του θέματος για να μην εκτροχιαστεί περεταίρω η συζήτηση και τότε θα έχουν πραγματικό λόγο να με "εγκαλούν" οι διαχειριστές.... 

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 18, 2011, 10:42:31 μμ »
Δεν πρόκειται για διεμβολισμό είμαστε ελεύθεροι πολίτες (έτσι τουλάχιστον θέλουμε να πιστεύουμε) και έχουμε κάθε δικαίωμα να λέμε τη γνώμη μας όπως και έχουμε κάθε δικαίωμα να διεκδικούμε καλύτερο μέλλον. Να είσαι σίγουρος ότι όσοι θέλουν να συμπράξουν σε αυτή την προσπάθεια θα το κάνουν ανεξάρτητα από τις αντίθετες φωνές. Δε γίνεται όμως να μην ακούγονται και αυτές. Αν είναι έτσι να ταμπουρωθεί ο καθένας στο "κλουβί" του και να μιλά μόνο με αυτούς που συμφωνούν μαζί του. Αλλά αυτό δεν είναι δημοκρατία.

Δεν έχω διάθεση να συνεχίσω επί αυτού του θέματος για να μην εκτροχιαστεί περεταίρω η συζήτηση και τότε θα έχουν πραγματικό λόγο να με "εγκαλούν" οι διαχειριστές....

αυτο δυστυχως εχει ηδη αυντελεστει. το εκπαιδευτικο συνδικαλιστικο κινημα ειναι χωρισμενο σε δεκαδες φατριες. ακομα και εδω μεσα βλεπεις τι γινεται. σεβαστη καθε αποψη (αυτο εξ ορισμου...) αλλα τουλαχιστον στο συγκεκριμενο θεμα δεν ειναι αυτη η ουσια. αυτο θελω να πω. η ουσια ειναι οι κινησεις που σκοπευουμε να κανουμε αυτοι που συμφωνουμε.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 18, 2011, 10:49:40 μμ »
Δεν πρόκειται για διεμβολισμό είμαστε ελεύθεροι πολίτες (έτσι τουλάχιστον θέλουμε να πιστεύουμε) και έχουμε κάθε δικαίωμα να λέμε τη γνώμη μας όπως και έχουμε κάθε δικαίωμα να διεκδικούμε καλύτερο μέλλον. Να είσαι σίγουρος ότι όσοι θέλουν να συμπράξουν σε αυτή την προσπάθεια θα το κάνουν ανεξάρτητα από τις αντίθετες φωνές. Δε γίνεται όμως να μην ακούγονται και αυτές. Αν είναι έτσι να ταμπουρωθεί ο καθένας στο "κλουβί" του και να μιλά μόνο με αυτούς που συμφωνούν μαζί του. Αλλά αυτό δεν είναι δημοκρατία.

Δεν έχω διάθεση να συνεχίσω επί αυτού του θέματος για να μην εκτροχιαστεί περεταίρω η συζήτηση και τότε θα έχουν πραγματικό λόγο να με "εγκαλούν" οι διαχειριστές....

αυτο δυστυχως εχει ηδη αυντελεστει. το εκπαιδευτικο συνδικαλιστικο κινημα ειναι χωρισμενο σε δεκαδες φατριες. ακομα και εδω μεσα βλεπεις τι γινεται. σεβαστη καθε αποψη (αυτο εξ ορισμου...) αλλα τουλαχιστον στο συγκεκριμενο θεμα δεν ειναι αυτη η ουσια. αυτο θελω να πω. η ουσια ειναι οι κινησεις που σκοπευουμε να κανουμε αυτοι που συμφωνουμε.
Αυτό λοιπόν λέω. Δεν μπορεί οι κινήσεις να γίνουν μόνο από "αυτούς που συμφωνούμε", δηλαδή από μία μόνο ομάδα συανδέλφων και σύμφωνα με τις δικές τους ανάγκες και "ιδιαιτερότητες". Αν πιστεύουμε ως εκπαιδευτική κοινότητα ότι λόγω των απρόβλεπτων και έκτακτων συνθηκών που έχουν ανακύψει τους τελευταίους μήνες, και οι οποίες έχουν πετάξει έξω τις ίδιες τις δεσμεύσεις και τις νομοθετικές προβλέψεις του Υπουργείου, πρέπει να ζητήσουμε εκτάκτως κάποιες αλλαγές ή προσαρμογές ή "παραχωρήσεις" από το Υπουργείο, αυτό πρέπει να γίνει με τρόπο που να μη ευνοεί μόνο κάποιους και πολύ περισσότερο σε βάρος κάποιων άλλων, αλλά να οδηγεί στο ευρύτερο δυνατό όφελος για ΟΛΟΥΣ.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 18, 2011, 10:50:53 μμ »
Πολύ κακό για το τίποτα...Δηλαδή συγνώμη,εσείς καταλάβατε ότι ο συνάδελφος spapioan σας είπε να μην εκφράζετε αντίθετες απόψεις;Απλώς είπε ότι το τόπικ είναι για συγκεκριμένο πράγμα....Αφού μπορείτε να εκφράζετε τις απόψεις σας και στο τόπικ αν θα γίνει ασεπ το 12......δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνετε τόσο μεγάλο θέμα.....Σε ποιό ακριβώς σημείο τίθεται θέμα δημοκρατίας;Εντάξει διαφωνείτε,πάμε παρακάτω......
Η άποψή μου σε γενικές γραμμές είναι γνωστή εδώ....Πραγματική μεταβατική σημαίνει διορισμοί με ξεκάθαρους όρους και τουλάχιστον σε όσους κατοχυρώνουν δικαίωμα.Με ενδιαφέρει να γίνονται διορισμοί από τους υπάρχοντες πίνακες είτε πριν, είτε μετά τον ασεπ.Αν μπορεί να γίνει κάτι,εγώ είμαι μαζί σας....Να δούμε τι θα βγει,έστω και τώρα.....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 18, 2011, 10:54:17 μμ »
Πολύ κακό για το τίποτα...Δηλαδή συγνώμη,εσείς καταλάβατε ότι ο συνάδελφος spapioan σας είπε να μην εκφράζετε αντίθετες απόψεις;Απλώς είπε ότι το τόπικ είναι για συγκεκριμένο πράγμα....Αφού μπορείτε να εκφράζετε τις απόψεις σας και στο τόπικ αν θα γίνει ασεπ το 12......δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνετε τόσο μεγάλο θέμα.....Σε ποιό ακριβώς σημείο τίθεται θέμα δημοκρατίας;Εντάξει διαφωνείτε,πάμε παρακάτω......
Η άποψή μου σε γενικές γραμμές είναι γνωστή εδώ....Πραγματική μεταβατική σημαίνει διορισμοί με ξεκάθαρους όρους και τουλάχιστον σε όσους κατοχυρώνουν δικαίωμα.Με ενδιαφέρει να γίνονται διορισμοί από τους υπάρχοντες πίνακες είτε πριν, είτε μετά τον ασεπ.Αν μπορεί να γίνει κάτι,εγώ είμαι μαζί σας....Να δούμε τι θα βγει,έστω και τώρα.....

συμφωνω απολυτα. τα ειπες πολυ καλυτερα απο εμενα.

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 19, 2011, 12:37:26 πμ »
Λοιπόν... Το θέμα είναι "συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής"
Η άποψη μου είναι:  Συντονισμός απο τα συντονιστικά Π.Ε.Α.Ε και συντονιστικό αναπληρωτων ωρομισθίων σε όσα μέρη υπάρχουν ακόμη, συζητάμε, μαζευόμαστε χιλίάδες άτομα, καθορίζουμε τους στόχους μας και αποφασίζουμε συγκέντρωση και ημερομηνία ΜΟΝΟ στο υπουργείο παιδείας...
Το να ανοίγουμε θέμα στο φορουμ και να το βλέπουν μερικά μέλη του pde για το πως θα γίνει ο συντονισμός την στιγμή που τσακώνεστε μέσω κειμένων σαν τους μουγκούς  εε συγγνώμη δηλαδή αλλά είναι για τα πανηγύρια...
Πάντως το σκληροπυρινικό υπουργείο με την σκληροπυρινική Διαμαντοπούλου για να πειστεί να αλλάξει αυτό που ζητάμε πρέπει να γίνει της Κερατέας.. αλλιως για μια ακόμη μέρα θα επικρατεί έξω απ'τα κάγκελα του υπουργείου γαλήνη και ησυχία που μέχρι και οι φύλακες θα πίνουν το φραπεδάκι τους ατάραχοι και θα είναι μες στην καλή  χαρά..... Καλό βράδυ συνάδελφοι..

Αποσυνδεδεμένος KYRINIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 19, 2011, 09:32:17 πμ »
Το θέμα δεν είναι οι 1-2 που μπαίνουν εδώ μέσα -δεν ξέρω με ποιο σκοπό, με την ψευδαίσθηση ότι θα δημιουργήσουν πρόβλημα στην πολύ ωραία πρωτοβουλία των συναδέλφων?-, αλλά το να υπάρχει μια κοινή γραμμή μεταξύ μας για το πώς πρέπει να γίνει ο συντονισμός των κινήσεων. Ο Αρσένης στα πλαίσια αλλαγής -το 1997- του συστήματος της επετηρίδας σε ΑΣΕΠ έδωσε 10 ΧΡΟΝΙΑ παράλληλης απορρόφησης ποσοστού από τον πίνακα της επετηρίδας. Είμαστε τόσα άτομα στους πίνακες με πολλά χρόνια προυπηρεσίας και με νόμιμη κατοχύρωση δικαιώματος διορισμού.  Ο/Η συνάδελφος kairi ας μας πει νεότερα για τη διαδικασία των κινήσεών μας.

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 19, 2011, 12:40:22 μμ »
ας κάνουμε ένα διάλειμμα.....
http://www.youtube.com/watch?v=IbqkiJrxbCI

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 721
Σύνολο: 728

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.