*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής  (Αναγνώστηκε 211537 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #700 στις: Αύγουστος 29, 2011, 06:39:23 μμ »
Συμφωνώ στη μέτρηση της προϋπηρεσίας από το 2011-2012 και μετά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #701 στις: Αύγουστος 29, 2011, 09:53:13 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα, είμαι καινούρια στην παρέα σας ,αλλά θέλω να συμμετάσχω στον αγώνα σας για την παράταση της μεταβατικής , έστω και ταυτόχρονα με το καινούριο σύστημα. Οι περισσότεροι από εμάς είμαστε μαρτυρες αλλαγών και μάλιστα αιφνίδιων όσων αφορά το σύστημα προσλήψεων , και μάλιστα χωρίς να ευθυνόμαστε εμείς γι αυτό. Αιφνίδια καταργήθηκε η επιτηρίδα, αιφνίδια μπήκε ο Ασέπ, με ποσόστοση, αιφνίδια μπήκε η πδς και αιφνίδια ''βγήκε'', αιφνίδια κλείδωσαν οι πίνακες και άλλαξε το σύστημα με ένα μεταβατικό διετίας, που όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε, οι υπόλοιποι κόψτε το λαιμό σας. Και αν προσέξει κανείς την πτώση των βάσεων στις καθηγητικές σχολές θα καταλάβει την μέγιστη βαθμολογία που έπρεπε να συγκεντρώσουμε εμείς πριν κάποια χρόνια , σε σχέση με την μικρότερη δυνατή που χρειάζονται σήμερα. Και γιατί εγώ(ενδεικτικά το εγώ και όλοι όσοι  σαν κι εμένα) με 18,75 μέσο όρο εισαγωγής στον ΠΕΟ2 και υπηρετώντας την δημόσια εκπαίδευση για 18 μέχρι τώρα μήνες να κινδυνέυω να καθίσω σπίτι μου για μια ζωή αν δεν περάσω στον επόμενο Ασέπ για να προσμετρηθεί η προυπηρεσία μου? Και πώς είναι δυνατόν η Δ που η ίδια με κάλεσε αναπληρώτρια να με θεωρεί ικανή να διδάξω στη δημόσια εκπίδευση κατά τη διάρκεια του μεταβατικού αλλά ανίκανη μετ ά από αυτό αν δεν περάσω στον ασέπ? Τί παραλογισμός είναι αυτός?Και αν εμείς οι παλαιότεροι που έχουμε κάνει οικογένειες και είμαστε όμηροι όλων των αλλαγών χωρίς την δική μας ευθύνη και που υπηρετήσαμε σε δημόσια σχολεία (και μάλιστα στην άλλη άκρη της Ελλάδας) ,δεν κατορθώσουμε να περάσουμε στον ΑΣΕΠ γιατί δεν έχουμε πού να αφήσουμε τα παιδιά μας για να διαβάσουμε , δεν είμαστε ικανοί δια βίου να υπηρετήσουμε την εκπαίδευση , αυτή που πριν λίγο καιρό υπηρετούσαμε.ασύλληπτο...Ας αγωνιστούμε , λοιπόν, για τη διατήρηση του μεταβατικού , με ξεκλείδωμα των πινάκων κατά τη διάρκεια του μεταβατικού, για εμάς τους παλαιότερους που δεν γνωρίζαμε τί μας περιμένει, ταυτόχρονα με το νέο σύστημα για όλους αυτούς που το γνωρίζουν και εν γνώσει τους εισέρχοναι σε αυτό με κλειδωμένους πίνακες.Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά με πνίγει η αγανάκτηση .

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Αποσυνδεδεμένος peltes29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #702 στις: Αύγουστος 29, 2011, 09:57:15 μμ »

Συνάδελφοι καλησπέρα, είμαι καινούρια στην παρέα σας ,αλλά θέλω να συμμετάσχω στον αγώνα σας για την παράταση της μεταβατικής , έστω και ταυτόχρονα με το καινούριο σύστημα. Οι περισσότεροι από εμάς είμαστε μαρτυρες αλλαγών και μάλιστα αιφνίδιων όσων αφορά το σύστημα προσλήψεων , και μάλιστα χωρίς να ευθυνόμαστε εμείς γι αυτό. Αιφνίδια καταργήθηκε η επιτηρίδα, αιφνίδια μπήκε ο Ασέπ, με ποσόστοση, αιφνίδια μπήκε η πδς και αιφνίδια ''βγήκε'', αιφνίδια κλείδωσαν οι πίνακες και άλλαξε το σύστημα με ένα μεταβατικό διετίας, που όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε, οι υπόλοιποι κόψτε το λαιμό σας. Και αν προσέξει κανείς την πτώση των βάσεων στις καθηγητικές σχολές θα καταλάβει την μέγιστη βαθμολογία που έπρεπε να συγκεντρώσουμε εμείς πριν κάποια χρόνια , σε σχέση με την μικρότερη δυνατή που χρειάζονται σήμερα. Και γιατί εγώ(ενδεικτικά το εγώ και όλοι όσοι  σαν κι εμένα) με 18,75 μέσο όρο εισαγωγής στον ΠΕΟ2 και υπηρετώντας την δημόσια εκπαίδευση για 18 μέχρι τώρα μήνες να κινδυνέυω να καθίσω σπίτι μου για μια ζωή αν δεν περάσω στον επόμενο Ασέπ για να προσμετρηθεί η προυπηρεσία μου? Και πώς είναι δυνατόν η Δ που η ίδια με κάλεσε αναπληρώτρια να με θεωρεί ικανή να διδάξω στη δημόσια εκπίδευση κατά τη διάρκεια του μεταβατικού αλλά ανίκανη μετ ά από αυτό αν δεν περάσω στον ασέπ? Τί παραλογισμός είναι αυτός?Και αν εμείς οι παλαιότεροι που έχουμε κάνει οικογένειες και είμαστε όμηροι όλων των αλλαγών χωρίς την δική μας ευθύνη και που υπηρετήσαμε σε δημόσια σχολεία (και μάλιστα στην άλλη άκρη της Ελλάδας) ,δεν κατορθώσουμε να περάσουμε στον ΑΣΕΠ γιατί δεν έχουμε πού να αφήσουμε τα παιδιά μας για να διαβάσουμε , δεν είμαστε ικανοί δια βίου να υπηρετήσουμε την εκπαίδευση , αυτή που πριν λίγο καιρό υπηρετούσαμε.ασύλληπτο...Ας αγωνιστούμε , λοιπόν, για τη διατήρηση του μεταβατικού , με ξεκλείδωμα των πινάκων κατά τη διάρκεια του μεταβατικού, για εμάς τους παλαιότερους που δεν γνωρίζαμε τί μας περιμένει, ταυτόχρονα με το νέο σύστημα για όλους αυτούς που το γνωρίζουν και εν γνώσει τους εισέρχοναι σε αυτό με κλειδωμένους πίνακες.Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά με πνίγει η αγανάκτηση .

Καθόλου δε μας κούρασες, ίσα ίσα που μας κάλυψες απόλυτα!

Αποσυνδεδεμένος antonisΠΕ04.01

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #703 στις: Αύγουστος 29, 2011, 10:03:06 μμ »
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #704 στις: Αύγουστος 29, 2011, 10:04:39 μμ »
Aδιοριστοι Εκπαιδευτικοί (Παράταση Μεταβατικής) στο f/b,όσοι ενδιαφέρονται ας γίνουν μέλη της ομάδας.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #705 στις: Αύγουστος 29, 2011, 10:27:58 μμ »
οτι ειναι να γινει, πρεπει να γινει συντομα,για παραταση μεταβατικης,σε λιγο μπορει να ναι αργα

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #706 στις: Αύγουστος 29, 2011, 10:34:50 μμ »
 Εντός της εβδομάδας θα γίνει συνάντηση στην Αθήνα.

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #707 στις: Αύγουστος 29, 2011, 10:47:31 μμ »
ειναι ΕΠΕΙΓΟΝ να μου στειλετε οσοι ενδιαφερεστε τα στοιχεια σας. συμπληρωνουμε καταλογο με ονοματα, τηλ, ειδικοτητες, επιτυχιες ασεπ και προϋπηρεσιες ως6/10 και 6/11 και θα κανουμε υπομνημα προς υπουργειο, κομματα, αντιπολιτευση, ολμε, δοε και αν χρειαστει και σε δικηγορο. δεν πειραζει αν δεν ερθετε στις συναντησεις.
οι υπογραφες σας ειναι σημαδι πως συμφωνειτε με την κινηση μας και δεν θελετε την αμεση εφαρμογη του νομου 3848.
θελετε παραταση της μεταβατικης και απορροφησης οσο το δυνατο περιισσοτερων εκπαιδευτικων απο τους ηδη υπαρχοντες πινακες. πρεπει να ενωθουμε κ με τους εναπομειναντες 24μηνιτες φυσικους, φιλολογους κλπ.
ολοι μαζι ενωμενοι θα μπορουμε να διεκδικησουμε κατι καλυτερο για το μελλον μας.
ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΑΣ ΑΜΕΣΑ ΟΣΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΕ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΦΤΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #708 στις: Αύγουστος 29, 2011, 10:55:25 μμ »
ναι ρε παιδιά αλλά δεν πρέπει να βγούνε κάποιες θέσεις της κίνησης πρώτα???  εδώ όλοι κάτι άλλο θέλουνε, πως θα δώσουμε την υπογραφή μας αν δεν ξέρουμε τι πρεσβεύουμε?

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #709 στις: Αύγουστος 29, 2011, 11:01:26 μμ »
ναι ρε παιδιά αλλά δεν πρέπει να βγούνε κάποιες θέσεις της κίνησης πρώτα???  εδώ όλοι κάτι άλλο θέλουνε, πως θα δώσουμε την υπογραφή μας αν δεν ξέρουμε τι πρεσβεύουμε?
δε νομιζω να μη τα βρουμε στις θεσεις. μεταξυ μας μπορουμε να διαπραγματευτουμε ευκολα. με το υπουργειο  ειναι το προβλημα. ο στοχος μας ειναι να μη χασουμε τοσα χρονια με ασεπ, προϋπηρεσιες αγχος και τρεξιμο απο δω κ απο κει. δεν θελουμε να ριξουμε κανενα...να ενωθουμε θελουμε

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #710 στις: Αύγουστος 29, 2011, 11:28:58 μμ »
Συμφωνω απολυτα μαζι σας. Να γινει παραταση της μεταβατικης και διορισμος ολων χωρις εξαιρεσεις. 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2011, 11:30:31 μμ από mendor »

Αποσυνδεδεμένος WOMAN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #711 στις: Αύγουστος 30, 2011, 12:18:52 πμ »
To να γίνει διορισμός όλων mendor, είναι ουτοπικό, αν όμως ξεκλειδώσουν οι πίνακες στο διάστημα της παρατεταμένης μεταβατικής  και οι περισσότεροι θα πάνε αναπληρωτές πιο κοντά στα σπίτια τους καθώς θα προσμετράται η προυπηρεσία και  να οριστεί  κάποιος αριθμός μηνών πραγματικής προυπηρεσίας  που θα απορροφήσει όσους εργάστηκαν . Όσο για το νέο νόμο απορρόφησης , καλύτερα να υπάρχει αριθμός διοριστέων
για να μην πάει χαμένος ο κόπος και το διάβασμα κανενός.

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #712 στις: Αύγουστος 30, 2011, 02:24:07 μμ »
Ολοι ναί στην παράταση της μεταβατικής περιόδου , μέχρι να διοριστούνε όλοι όσοι βρίσκονται στους πίνακες!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #713 στις: Αύγουστος 30, 2011, 02:28:57 μμ »
Ολοι ναί στην παράταση της μεταβατικής περιόδου , μέχρι να διοριστούνε όλοι όσοι βρίσκονται στους πίνακες!!!

Δηλαδή κι εγώ που είμαι σε 1000+ θέση στον ενιαίο, θα διοριστώ;;;;; Yeah!!!!

Προσγειωθείτε...
Τα αιτήματα πρέπει να είναι σοβαρά, ρεαλιστικά και αντικειμενικά.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 368

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.