*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής  (Αναγνώστηκε 213403 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #770 στις: Αύγουστος 31, 2011, 02:12:41 μμ »
physikos13 σου κάνει κόπο να μας παραθέσεις το βίντεο και της δηλώσεις της υπουργού σχετικά με το 24μηνο και ασεπ; Ή μου φαίνεται πως αποφεύγεις...
δεν κανω συλλογη με βιντεο απο τις δηλωσεις πολιτικων, καπου στο youtube θα το βρεις
εγω κανω συλλογη απο κομικς :)
Εγώ δεν υπονόησα ότι κάνεις συλλογή. Ρώτησα για το βίντεο το οποίο υποστηρίζεις ότι έχει δει και το οποίο πολύ ευγενικά όπως κάνουν τα περισσότερα μέλη παραθέτουν όταν τους ζητηθεί κάτι ανάλογο και δεν δεν πετούν αμήχανα σχόλια...
Αν δεν το έχεις δεί ποτέ το βιντεο θα μπορούσες να το πεις από την αρχή, αλλά και τώρα δεν είναι αργά. Έτσι δεν είναι;
δεν κανω συλλογη ειπα, οτι δεν το ειδα δεν το ειπα, εσυ το λες
αλλωστε οπως ειπε και ο μαρκος, κατα το λεφτα υπαρχουν, μπορεις να λες οτι θες προεκλογικα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #771 στις: Αύγουστος 31, 2011, 02:13:39 μμ »
Παιδιά εγώ μιλάω σχεδόν κάθε μέρα για το θέμα των επιλαχόντων με το υπουργείο κ όλοι μου λένε ότι παίζει πολύ σοβαρά παράταση της μεταβατικής για όλους. Εμάς που έχουμε πολύ υψηλή βαθμολογία αλλά δεν είμαστε ούτε ψηλά στον διορισμών ούτε στο 24μηνου δε μας υπολογίζετε πουθενα στις λύσεις σας κ ας τρέχουμε 3 χρόνια ήδη σε όρη κ βουνά.
Όχι κοπελιά,άσε δεν είσαι μέσα στους προγραμματισμούς του ιερού αυτού κομματιού της εκπαίδευσης που μάτωσε κτλ,κτλ.Μην αναρωτιέσαι για τα αυτονόητα και άσε κάποιες να πιστεύουν ότι δεν υπάρχει αντίλογος.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #772 στις: Αύγουστος 31, 2011, 02:21:33 μμ »
physikos13 σου κάνει κόπο να μας παραθέσεις το βίντεο και της δηλώσεις της υπουργού σχετικά με το 24μηνο και ασεπ; Ή μου φαίνεται πως αποφεύγεις...

Πάρε ένα λινκ, γιατί ξίνισες και άρχισες με τα δηλητήρια...   ::)

http://www.pasok.gr/portal/resource/contentObject/id/4cf615c1-ea9f-4b56-b8a2-2729d7c40c61

Κράτα το στο αρχείοοοοοο!   :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #773 στις: Αύγουστος 31, 2011, 02:27:39 μμ »

[/quote]
χαίρομαι που μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τα συσσωρευμένα μου μηνύματα.Τα γραφόμενά μου εξακολουθούν να με εκφραζουν φίλτατε,αν και τα παραθέτεις αποκομμένα από το φυσικό τους περιβάλλον και τα παρουσιάζεις ....κάπως.

Υποστηρικτής δεν είμαι ούτε της Διαμαντοπούλου,ούτε του Σπηλιωτόπουλου,ούτε του Στυλιανίδη όπως τόσοι και τόσοι εδώ μέσα αναφωνούν με ηδονή,κατά καιρούς,επειδή τους κάλεσε εγκαίρως ξεχνώντας ότι υπερφόρτωσε τις λίστες των αναπληρωτών και ότι από το 2007 και έπειτα η αναμονή στην αναπλήρωση έπιασε κόκκινο.
]εκτος αν κοιτας μονο το διορισμο σου έγραψες για μένα;;;;;;;;;
Δηλαδή εσείς όλοι που υποσκάπτετε ανερυθρίαστα τους υπόλοιπους που ΔΕΝ επιθυμούν την παράταση της μεταβατικής κοιτάτε να σώσετε τον πλανήτη από την υπερθέρμανση;
[/quote]
σωστα λοιπον evants, καλως καταργηθηκε η π.δ.σ., πρωτα ο μαθητης
ειπαμε ποναει κεφαλι κοψει κεφαλι, εναλλακτικη καμμια
οσο για το διορισμο, αν δεν ερθει θα με απαλλαξει απο φοβερα διλληματα(4-5 χρονια μακρια απο την οικογενεια μου, με μισθο 3 και 60......), δεν τελειωνει η ζωη μου ουτε στο διορισμο στο δημοσιο, ουτε στο ασεπ,απλα επαναλαμβανω οτι εισαι ακραιος πολλες φορες
και εγω δεν υποστηριζω κανεναν υπουργο, με τους εκπαιδευτικους ειμαι,το νεο νομοσχεδιο εχει πολλα που κρυβονται,σιγα σιγα θα βγουν στην πραξη...
π.χ. η .....σταθεροτητα του εκπαιδευτικου σε ενα σχολειο, και η τουλαχιστον 3ετης παραμονη,σε συνδυασμο με τις λιγες μεταθεσεις θα φερει κοσμο για 5ετιες σε δυσπροσιτα, αιτια  αυτων η υποβαθμιση της προυπηρεσιας, αφου χωρις αυτο το τυρακι δυσκολα θα γεμισει δυσπροσιτα με αναπληρωτες
τελος παντων off topic ολα αυτα, καλη τυχη στη συνεχεια σου ευχομαι ,οτι και να αποφασισουν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #774 στις: Αύγουστος 31, 2011, 02:31:12 μμ »
physikos13 σου κάνει κόπο να μας παραθέσεις το βίντεο και της δηλώσεις της υπουργού σχετικά με το 24μηνο και ασεπ; Ή μου φαίνεται πως αποφεύγεις...

Πάρε ένα λινκ, γιατί ξίνισες και άρχισες με τα δηλητήρια...   ::)

http://www.pasok.gr/portal/resource/contentObject/id/4cf615c1-ea9f-4b56-b8a2-2729d7c40c61

Κράτα το στο αρχείοοοοοο!   :) :) :)
ναι αλλα δεν ειναι το βιντεο ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #775 στις: Αύγουστος 31, 2011, 02:35:17 μμ »
@Physikos13,
η τελευταία σου τοποθέτηση θα έπρεπε να είναι στο επίκεντρο των συζητήσεων για μια μαζική και αποτελεσματική παρέμβαση εκ μέρους των εκπαιδευτικών που παλεύουν αδιόριστοι όντες.
Αντ’αυτού,η συζήτηση αφορά θέματα που έχουν τις γνωστές παραμέτρους που είναι δεδομένο ότι θα διχάζουν.
Η τριετής παραμονή όμως θα μπορούσε να γίνει κάτι σα δούρειος ίππος για το υπουργείο,δεδομένου ότι θα μπορούσαν οι αδιόριστοι 24μηνίτες,όπως εχω ξαναγράψει στο ίδιο θέμα του φόρουμ,να διεκδικήσουν τη μονιμοποίησή τους,με αντάλλαγμα τη διάθεσή τους επί τριετία σε όποιο πόστο τους ζητηθεί,όπως θα έκαναν αν ήταν αναπληρωτές.Έτσι,ξεσκεπάζεται και η υποκρισία του υπουργείου πως τάχα καλύπτει έκτακτες ανάγκες με την κλήση 20.000 αναπληρωτών ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ.
Να λοιπόν κάτι που ίσως θα μπορούσαμε να συμφωνήσουμε

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #776 στις: Αύγουστος 31, 2011, 02:40:36 μμ »
παντως προτεινω σε οσους κανουν συναντηση στο υπουργειο, να μη φτιαξουν δικο τους κειμενο, τα λεει τοσο ωραια η επερωτηση των βουλευτων του πασοκ που δε χρειαζεται παραπανω ουτε λεξη (βρε ποσο πονοψυχη ηταν αυτη η αννα οταν ηταν αντιπολιτευση,οσκαρ α γυναικειου,...γι αυτο και υπουργος)
σκεφτειτε το αντι για αλλο κειμενο, στειλτε τους το δικο τους, ρουα ματ

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #777 στις: Αύγουστος 31, 2011, 02:44:45 μμ »
physikos13 σου κάνει κόπο να μας παραθέσεις το βίντεο και της δηλώσεις της υπουργού σχετικά με το 24μηνο και ασεπ; Ή μου φαίνεται πως αποφεύγεις...
δεν κανω συλλογη με βιντεο απο τις δηλωσεις πολιτικων, καπου στο youtube θα το βρεις
εγω κανω συλλογη απο κομικς :)
Εγώ δεν υπονόησα ότι κάνεις συλλογή. Ρώτησα για το βίντεο το οποίο υποστηρίζεις ότι έχει δει και το οποίο πολύ ευγενικά όπως κάνουν τα περισσότερα μέλη παραθέτουν όταν τους ζητηθεί κάτι ανάλογο και δεν δεν πετούν αμήχανα σχόλια...
Αν δεν το έχεις δεί ποτέ το βιντεο θα μπορούσες να το πεις από την αρχή, αλλά και τώρα δεν είναι αργά. Έτσι δεν είναι;
δεν κανω συλλογη ειπα, οτι δεν το ειδα δεν το ειπα, εσυ το λες
αλλωστε οπως ειπε και ο μαρκος, κατα το λεφτα υπαρχουν, μπορεις να λες οτι θες προεκλογικα
Μάλιστα...καταλάβαμε όλοι μας...Καλύτερα να συνεχίσεις τη συλλογή με τα γραμματόσημά σου

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #778 στις: Αύγουστος 31, 2011, 02:48:23 μμ »
ουτε καν διαβαζεις τα προηγουμενα, κομικς ειπα,
ασε που σου εφεραν γραπτως την επερωτηση απο τη βουλη(panos2), θελεις να ζητησω το βιντεο απο το καναλι της βουλης, τι ακριβως δεν καταλαβες απο την επερωτηση της αννουλας;

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #779 στις: Αύγουστος 31, 2011, 02:49:33 μμ »
physikos13 σου κάνει κόπο να μας παραθέσεις το βίντεο και της δηλώσεις της υπουργού σχετικά με το 24μηνο και ασεπ; Ή μου φαίνεται πως αποφεύγεις...

Πάρε ένα λινκ, γιατί ξίνισες και άρχισες με τα δηλητήρια...   ::)

http://www.pasok.gr/portal/resource/contentObject/id/4cf615c1-ea9f-4b56-b8a2-2729d7c40c61

Κράτα το στο αρχείοοοοοο!   :) :) :)

Διαβάζω λοιπόν από την παραπομπή:

Ερωτάται ο αρμόδιος κ. Υπουργός:
Ποια είναι η θέση του Υπουργείου Παιδείας έναντι δύο βασικών από τα πολλά δίκαια αιτήματα των αναπληρωτών εκπαιδευτικών:
"Θέσπιση μεγίστου χρόνου παραμονής στην αναπλήρωση όχι μεγαλύτερου των δύο διδακτικών ετών, μετά την συμπλήρωση του οποίου, οι αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί να διορίζονται μόνιμα στη δημόσια εκπαίδευση, καταλαμβάνοντας οργανικές θέσεις διδασκόντων
;


Εγώ λοιπόν το έχω ήδη στο αρχείο μου. Αλλά δεν βλέπω πουθενά να αναφέρει εκτός των "δύο διδακτικών ετών" την επιτυχία στον ΑΣΕΠ όπως υποστηρίζει ο φυσικός13 ο οποίος συλλέγει κόμικς και δεν θυμάται που έχει δει το ...βίντεο.

Καλή όρεξη! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2011, 02:51:12 μμ από loukritiα »

Αποσυνδεδεμένος fys98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #780 στις: Αύγουστος 31, 2011, 02:53:06 μμ »
 υπάρχουν δύο παρατάξεις αυτοί που θέλουν ασεπ και αυτοί που δεν θέλουν. όπως τόσο καιρό που μας έχει γραμμένους το υπουργείο θα κάνει ότι θέλει όσες διαμαρτυρίες και αν γίνουν. απλά όσοι γνωρίζουν τους <<αγαπητούς>> γενικούς γραμματείς του υπουργείου αυτοί θα πάρουν την απόφαση για το τι θα κάνουν. όσα βίντεο και να τους δείξεται σιγά μην ιδρώσει το αυτί τους και ενδιαφερθούν για ανθρώπους, αυτοί μόνο νούμερα βλέπουν και τα λεφτά που θα πάρουν όπως έκαναν με τα βιβλία ποιος θα πάρει τα περισσότερα

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #781 στις: Αύγουστος 31, 2011, 02:55:49 μμ »
το λαθος ηταν οτι εβαλα τη θεση που υποστηριζουμε καποιοι (μεγιστη προυπ.24 μηνες συν ασεπ), σαν δικη της, ενω στο βιντεακι, φωναζε μπροστα στο πληθος να μπει τελος στην ομηρια των εκπαιδευτικων, ο μεγιστος χρονος ομως ηταν 24 μηνες και η φιλοσοφια η ιδια , τελος στην ομηρια
παντως εγω δεν ημουν εκει για να θυμαμαι τι υποσχεθηκε τοσο καλα ;)

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #782 στις: Αύγουστος 31, 2011, 03:05:47 μμ »
υπάρχουν δύο παρατάξεις αυτοί που θέλουν ασεπ και αυτοί που δεν θέλουν. όπως τόσο καιρό που μας έχει γραμμένους το υπουργείο θα κάνει ότι θέλει όσες διαμαρτυρίες και αν γίνουν. απλά όσοι γνωρίζουν τους <<αγαπητούς>> γενικούς γραμματείς του υπουργείου αυτοί θα πάρουν την απόφαση για το τι θα κάνουν. όσα βίντεο και να τους δείξεται σιγά μην ιδρώσει το αυτί τους και ενδιαφερθούν για ανθρώπους, αυτοί μόνο νούμερα βλέπουν και τα λεφτά που θα πάρουν όπως έκαναν με τα βιβλία ποιος θα πάρει τα περισσότερα
Ακριβώς έτσι είναι. Συζητούν μεταξύ τους κ σταθμίζουν τι βολεύει. Δυστυχώς παίζουν όλα τα σενάρια. Κ της παράτασης. Κ πιστέψε με δεν έχει σχέση με το τι θέλουμε οι πολλοί ή οι <<λίγοι>>

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #783 στις: Αύγουστος 31, 2011, 03:19:25 μμ »
Το νέο σύστημα, με όποια τρωτά, παραπέμπει σ' ένα και μόνο πίνακα, όπου θα προτάσσεται ο βαθμός του ΑΣΕΠ (ένας εκ των 3 τελευταίων ..., μακάρι να ήταν όλων). Κάτι τέτοιο, όποιους και αν αναγκάζει σε νέο προγραμματισμό, είναι ορθότερο από το προηγούμενο σύστημα, που είχε καταλήξει ιδιαιτέρως σαθρό και άδικο, για όσους μετέρχονταν το μέσο του ΑΣΕΠ και μόνο.

Παράταση μεταβατικής, σε ειδικότητες που έχει ολοκληρωθεί το 60 - 40, θ' αφορά τι: επιτυχόντες του τελευταίου ΑΣΕΠ ..., αδικούνται οι αντίστοιχοι των προηγηθέντων ΑΣΕΠ, άτομα απ' τον ενιαίο ..., μα εκεί πλείστες προϋπηρεσίες είναι συγκεντρωμένες νομότυπα, αλλά μη αξιοκρατικά, 24μηνίτες ..., ορθό, αν κι εδώ υπάρχουν άτομα με χαμηλή επιτυχία, αλλά προϋπηρεσία πελώρια ..., πως αλήθεια αποκτηθείσα;

Οποιαδήποτε παράταση, χωρίς την έναρξη του νέου συστήματος δικαιώνει δικαίους, μα και αδίκους και απαγορεύει σε νέους να διεκδικήσουν ο,τιδήποτε.
Οποιαδήποτε παράταση, με παράλληλη έναρξη του νέου συστήματος, στερεί θέσεις διορισμού απ' το δεύτερο (που, ελπίζω και πιστεύω, με τη μετατροπή της δέσμευσης / προσχήματος από 1:10 σε 1:5, δε θα είναι ξανά τόσο ισχνοί, όσο φέτος).

Αν κάτι πρέπει να διεκδικήσουμε οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί, είναι βελτίωση του νέου νόμου ή αλλαγή του προς το δικαιότερο (το δεύτερο, από αυτή την ηγεσία του Υπουργείου, είναι μη ρεαλιστικό) και, φυσικά, περισσότερους διορισμούς.
Όποιας μορφής παράταση ενός σαθρού συστήματος είναι, νομίζω, τουλάχιστον άδικη, κυρίως για όσους, καιρό τώρα, αρκετά έχουν αδικηθεί ...

43 ετών πια, μετά τη συμμετοχή μου σε 5 ΑΣΕΠ (πλην του θλιβερού πρώτου, στους λοιπούς...), και με πολύ υψηλό βαθμό σ' έναν εξ αυτών, βαρέθηκα, επαρκώς, ν' αναμένω τις βουλές αδίστακτων πολιτικών, τις διεκδικήσεις υποομάδων εκπαιδευτικών και, κυρίως, το πότε θα πάψει  το εξοργιστικό, ενώ ο ΑΣΕΠ υφίσταται πάνω από δεκαετία πια, εγώ και άλλοι να τον επιλέγουμε, μα, φοβάμαι, περισσότεροί μας να τον παρακάμπτουν και να "αποζημιώνονται", τελικά, γι' αυτό ...

Λίγες σκέψεις, μάλλον χιλιοειπωμένες, σχετικά με το παρόν θέμα ...

Τα σέβη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2011, 03:24:37 μμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160928
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 723
Σύνολο: 738

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.