*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής  (Αναγνώστηκε 211514 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1162 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 09:21:11 μμ »

Και για την ιστορία έχω 4 ασεπ και 4 χρόνια αναπλήρωσης....
Εχεις δικιο την στιγμη που πετιουνται ΔΥ με χρονια πρυηρεσιας εμεις στην κοσμαρα μας μιλαμε εναντιον της οποιας προοπτικης διορισμου μεσω του διαγωνισμου.

Από πού φάνηκε ότι είναι κατά της προοπτικης διορισμου μεσω του διαγωνισμου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1163 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 09:26:34 μμ »

Και για την ιστορία έχω 4 ασεπ και 4 χρόνια αναπλήρωσης....
Εχεις δικιο την στιγμη που πετιουνται ΔΥ με χρονια πρυηρεσιας εμεις στην κοσμαρα μας μιλαμε εναντιον της οποιας προοπτικης διορισμου μεσω του διαγωνισμου.

Από πού φάνηκε ότι είναι κατά της προοπτικης διορισμου μεσω του διαγωνισμου;

Παιδια συνελθετε κοιταξτε τι συμβαινει γυρω σας. 40000 ΔΥ ειναι να φυγουν και εμεις το σκεφτομαστε για τον ΑΣΕΠ και κανουμε οτι δεν θελουμε.Εχουμε χασει ηδη ενα ΑΣΕΠ αν δεν μετρατε.
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1164 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 09:27:02 μμ »
Υπάρχει καθόλου συναίσθηση της πραγματικότητας; Εδώ θα πάμε σε λίγο σε άρση της μονιμότητας και σε απολύσεις μονίμων, και θα πούμε στην Διαμαντοπούλου να μπούμε μαζικά στο δημόσιο και χωρίς ΑΣΕΠ;
Ποιός είπε κάτι τέτοιο;Παράταση ζητάμε.
Την παράταση ενός συστήματος που προβλέπει και διορισμούς εκτός ΑΣΕΠ, όταν σε όλο το υπόλοιπο δημόσιο είναι όλα πια μέσω ΑΣΕΠ. Και εν τέλει αν παγώσει τελειώς τους διορισμούς, τι νόημα θα έχει και η παράταση;
Εντάξει δεν μπορώ να μπω σε τέτοια συζήτηση,γιατί δεν έχει νόημα.Νομίζεις ότι στον ασεπ χωρίς προκηρυγμένες θέσεις που θα δίνουν τόσες χιλιάδες άνθρωποι για εκατό θέσεις,θα υπάρχει πιθανότητα διορισμού;Τα πιστεύεις αυτά που λες;Και γιατί οι εκπαιδευτικοί να δίνουν ισοβίως εξετάσεις;Δεν καταλαβαίνω.....Και για την ιστορία έχω 4 ασεπ και 4 χρόνια αναπλήρωσης.....Δεν το συνεχίζω,ο καθένας έχει την άποψή του και μπορεί να υποστηρίζει το όποιο σύστημα της Αννούλας.....Να πετιούνται άνθρωποι.
Γι' αυτό Λίλα είπα ότι θα ήταν προτιμότερο να διεκδικήσουμε βελτιώσεις και δικλείδες ασφαλείας στο νέο σύστημα από το να ζητάμε οι εκπαιδευτικοί να εξαιρεθούν από όλες τις κατηγορίες εργαζομένων και να συνεχίσουν να διορίζονται εκτός ΑΣΕΠ στο δημόσιο.

Εξάλλου γνωρίζεις ότι υπήρχαν ειδικότητες (οι τεχνικές) που και τώρα στον ΑΣΕΠ προκηρύσσονταν 6 θέσεις κάθε 4 χρόνια και τα ποσοστά διορισμού ήταν 1 στους 50; Αυτό είχε καμία ρεαλιστική προοπτική διορισμού γι’ αυτούς τους ανθρώπους; Μάλλον λοιπόν ο καθένας κρίνει το τι θέλει ανάλογα και με την ειδικότητα του και το καθεστώς διορισμών που ίσχυε σε αυτή.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1165 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 09:32:45 μμ »
Λοιπον ας δουμε την πραγματικη διασταση ολης αυτης της καταστασης .Οι εκπαιδευτικοι που ανηκουν στο λεγομενο 24μηνο ειναι ανθρωποι που σιγουρα εχουν δεχτει να δοκιμαστουν σε εξετασεις ,πολλλοι δε εξ αυτων εχασαν τον διορισμο για λιγες θεσεις και κυριως αναγκαζονται να κανουν περιπλανησεις ανα την Ελλαδα με βαση ενα συστημα που ετσι τους υποσχεθηκε το διορισμο .Προσωπικα καταθετοντας την εμπειρια μου εχω δωσεις τρεις φορες Ασεπ και ημουν πολυ κοντα στο διορισμο.Τα τελευταια 7 χρονια εχω οργωσει κυριολεκτικα την Ελλαδα.Δεν μετανιωνω ακομη κι αν δεν ηρθε ο διορισμος μου μεσω αυτου του συστηματος .Αυτο που με γεμιζει ικανοποιηση ειναι πως οι μαθητες των ακριτικων και δυσπροσιτων περιοχων που εργαστηκα παντα μου εδιναν να καταλαβω πως κανεις δεν πρεπει να "λυπαται " κανεναν .Αντιθετα να αγωνιζεται παρα τις οποιες αντιξοοτητες .Ας κρατησουμε ολοι οσοι θελουμε να ειμαστε εκπαιδευτικοι αυτο και ας σκεφτουμε πως ολοι αγωνιζομαστε .Το θεμα ειναι να σεβομαστε ολοι τον αγωνα του αλλου απ οποια πλευρα κι αν ειμαστε .Κι οπως μου ελεγαν και οι μαθητες στην Ολυμπο της Καρπαθου  " ακομη και χωρις καθηγητες εμεις θα συνεχισουμε να αγωνιζομαστε για να  μαθουμε γραμματα γιατι το θελουμε !"
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ναστια

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1166 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 09:45:18 μμ »
Λοιπον ας δουμε την πραγματικη διασταση ολης αυτης της καταστασης .Οι εκπαιδευτικοι που ανηκουν στο λεγομενο 24μηνο ειναι ανθρωποι που σιγουρα εχουν δεχτει να δοκιμαστουν σε εξετασεις ,πολλλοι δε εξ αυτων εχασαν τον διορισμο για λιγες θεσεις και κυριως αναγκαζονται να κανουν περιπλανησεις ανα την Ελλαδα με βαση ενα συστημα που ετσι τους υποσχεθηκε το διορισμο .Προσωπικα καταθετοντας την εμπειρια μου εχω δωσεις τρεις φορες Ασεπ και ημουν πολυ κοντα στο διορισμο.Τα τελευταια 7 χρονια εχω οργωσει κυριολεκτικα την Ελλαδα.Δεν μετανιωνω ακομη κι αν δεν ηρθε ο διορισμος μου μεσω αυτου του συστηματος .Αυτο που με γεμιζει ικανοποιηση ειναι πως οι μαθητες των ακριτικων και δυσπροσιτων περιοχων που εργαστηκα παντα μου εδιναν να καταλαβω πως κανεις δεν πρεπει να "λυπαται " κανεναν .Αντιθετα να αγωνιζεται παρα τις οποιες αντιξοοτητες .Ας κρατησουμε ολοι οσοι θελουμε να ειμαστε εκπαιδευτικοι αυτο και ας σκεφτουμε πως ολοι αγωνιζομαστε .Το θεμα ειναι να σεβομαστε ολοι τον αγωνα του αλλου απ οποια πλευρα κι αν ειμαστε .Κι οπως μου ελεγαν και οι μαθητες στην Ολυμπο της Καρπαθου  " ακομη και χωρις καθηγητες εμεις θα συνεχισουμε να αγωνιζομαστε για να  μαθουμε γραμματα γιατι το θελουμε !"



Χίλια Μπράβο...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τέτοιες ώρες σπανίως επικρατεί  λογική.........8)

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1167 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:00:02 μμ »
Katkat,μπράβο για τις απόψεις σου.Atem είναι θεμιτή η όποια αντίθετη άποψη.Εσύ όμως ξεκίνησες την επίθεση...Ζητώ συγνώμη αν με κάτι που είπα θίχτηκες.....Σταμάτα το εδώ.....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος ralou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1168 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:36:31 μμ »
Υπάρχει καθόλου συναίσθηση της πραγματικότητας; Εδώ θα πάμε σε λίγο σε άρση της μονιμότητας και σε απολύσεις μονίμων, και θα πούμε στην Διαμαντοπούλου να μπούμε μαζικά στο δημόσιο και χωρίς ΑΣΕΠ;
Ποιός είπε κάτι τέτοιο;Παράταση ζητάμε.
Την παράταση ενός συστήματος που προβλέπει και διορισμούς εκτός ΑΣΕΠ, όταν σε όλο το υπόλοιπο δημόσιο είναι όλα πια μέσω ΑΣΕΠ. Και εν τέλει αν παγώσει τελειώς τους διορισμούς, τι νόημα θα έχει και η παράταση;

Εννοει την παραταση μεχρι να διοριστει αυτη και αλλοι δηλαδη μερικα χρονια. Ειναι ''συν''-''αδελφοι'' βλεπεις και ετσι το βλεπουν.  ;D ;D ;D
Εσύ συνάδελφε που προφανώς είσαι πολύ νέος, με ποιο τρόπο περιμένεις να δουλέψεις στο σχολείο; Δίνοντας ξανά και ξανά χωρίς καμία προοπτική; Τουλάχιστον το 24 μήνες + ΑΣΕΠ είναι το πιο δίκαιο για όλους γιατί έτσι έχεις ένα ισχυρό κίνητρο να εργαστείς. Όλοι εσείς που κατηγορείτε συναδέλφους που έχουν τρέξει και έχουν θυσιάσει πολλά περιμένοντας το αυτονόητο  όταν φτάσετε με το καλό στα 40+ και σας ανακοινώσουν ότι δεν έχετε ελπίδα και ότι τζάμπα τρέχατε σε όλη την Ελλάδα, τζάμπα πετύχατε τότε να σας δω τι θα λέτε !!!!!

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1169 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:43:55 μμ »
αυτα που λεμε εμεις τωρα θα λενε, απλα θα εχουν κανει delete αυτα που ελεγαν στα 20+
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1170 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:50:13 μμ »
Δυστυχώς όταν λες στους νέους συναδέλφους ότι ο Ασεπ δεν θα έχει αριθμό θέσεων κάνουν ότι δεν ακούν(δε μας λένε γιατί θα είναι καλύτερο αυτό).Βέβαια ελπίζουν ότι ίσως στον Ασεπ, που δεν θα έχει θέσεις,ίσως διοριστούν ή ίσως δουλέψουν.Ξεχνούν όμως ότι σε αυτόν τον Ασεπ θα πάνε να δώσουν μαζί με κάποιους άλλους,που ίσως είναι ήδη επιτυγχόντες και έχουν και σημαντική προϋπηρεσία,και κατά πάσα πιθανότητα πολλά περισότερα μόρια σε σχέση με αυτούς.Αραγε ποιος θα έχει περισσότερες πιθανότητες είτε να δουλέψει είτε να διοριστεί?

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1171 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:52:45 μμ »
Δυστυχώς όταν λες στους νέους συναδέλφους ότι ο Ασεπ δεν θα έχει αριθμό θέσεων κάνουν ότι δεν ακούν(δε μας λένε γιατί θα είναι καλύτερο αυτό).Βέβαια ελπίζουν ότι ίσως στον Ασεπ, που δεν θα έχει θέσεις,ίσως διοριστούν ή ίσως δουλέψουν.Ξεχνούν όμως ότι σε αυτόν τον Ασεπ θα πάνε να δώσουν μαζί με κάποιους άλλους,που ίσως είναι ήδη επιτυγχόντες και έχουν και σημαντική προϋπηρεσία,και κατά πάσα πιθανότητα πολλά περισότερα μόρια σε σχέση με αυτούς.Αραγε ποιος θα έχει περισσότερες πιθανότητες είτε να δουλέψει είτε να διοριστεί?

Εμείς...  :) :) 8)

Αποσυνδεδεμένος peltes29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1172 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:53:39 μμ »
Συμβουλή προς νέους συναδέλφους: η γιαγιά μου η συγχωρεμένη έλεγε εκεί που είσαι ήμουν και εδώ που είμαι θα 'ρθεις!  ;)
Lila_76, τι ακριβώς προσπαθείς να τους εξηγήσεις και απολογείσαι κιόλας, ότι ο ήλιος βγαίνει από την ανατολή;

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1173 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:56:08 μμ »
Μπορεί να έχω άποψη για το θέμα (και όσοι την ξέρουν την ξέρουν) αλλά οι κανόνες του forum είναι ξεκάθαροι.
Παρακαλώ όσους πιστεύουν ότι παρεκτράπηκαν να διορθώσουν τα μηνύματά τους.
Το πρωί θα διαγραφούν όσα είναι προσωπικά και προσβλητικά.
Ευχαριστώ και καληνύχτα σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1174 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:57:29 μμ »
Συμβουλή προς νέους συναδέλφους: η γιαγιά μου η συγχωρεμένη έλεγε εκεί που είσαι ήμουν και εδώ που είμαι θα 'ρθεις!  ;)
Lila_76, τι ακριβώς προσπαθείς να τους εξηγήσεις και απολογείσαι κιόλας, ότι ο ήλιος βγαίνει από την ανατολή;

Κι όμως.. η Γη γυρίζει (που έλεγε και ο Γαλιλαίος). Ο Ήλιος δεν βγαίνει από πουθένα, απλά η Γη περιστρέφεται (και) γύρω από τον εαυτό της, δημιουργώντας την ψευδαίσθηση ότι "βγαίνει" ο Ήλιος από κάπου...  :D  :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1175 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 11:06:00 μμ »
Συμβουλή προς νέους συναδέλφους: η γιαγιά μου η συγχωρεμένη έλεγε εκεί που είσαι ήμουν και εδώ που είμαι θα 'ρθεις!  ;)
Lila_76, τι ακριβώς προσπαθείς να τους εξηγήσεις και απολογείσαι κιόλας, ότι ο ήλιος βγαίνει από την ανατολή;
Δεν απολογήθηκα peltes29.Προσπάθησα να ρίξω τους τόνους.Το οποίο μόλις έκανε και ο συνάδελφος Stelios.Τι να πω....Δεν μένω σε αυτά.Τα παλιά μέλη ξέρουν τις απόψεις μου.Ιrene και giota8 συμφωνώ μαζί σας απόλυτα.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159528
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 265
Σύνολο: 282

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.