*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής  (Αναγνώστηκε 211480 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος peltes29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1176 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 11:13:04 μμ »
Συμβουλή προς νέους συναδέλφους: η γιαγιά μου η συγχωρεμένη έλεγε εκεί που είσαι ήμουν και εδώ που είμαι θα 'ρθεις!  ;)
Lila_76, τι ακριβώς προσπαθείς να τους εξηγήσεις και απολογείσαι κιόλας, ότι ο ήλιος βγαίνει από την ανατολή;

Κι όμως.. η Γη γυρίζει (που έλεγε και ο Γαλιλαίος). Ο Ήλιος δεν βγαίνει από πουθένα, απλά η Γη περιστρέφεται (και) γύρω από τον εαυτό της, δημιουργώντας την ψευδαίσθηση ότι "βγαίνει" ο Ήλιος από κάπου...  :D  :P

Σωστό κι αυτό το... επιστημονικό, αλλά, αν δεν το έχουν πει στην τηλεόραση δεν ισχύει! ;)

Και για να συνεχίσω επί του θέματος, θα ήθελα να ξεδιαλύνω τη διαφορά μας με τους νεότερους συναδέλφους. Όταν αυτοί βλέπουν τη Διαμαντοπούλου να μιλάει, την ακούν με προσοχή, αισθάνονται αυτό το ... πετάρισμα της ελπίδας στο στομάχι, γιατί την πιστεύουν και χαίρονται.
Όταν εμείς βλέπουμε τη Διαμαντοπούλου να μιλάει, αρχίζουμε το... στολισμό, αισθανόμαστε αυτό το ... πετάρισμα του επερχόμενου εγκεφαλικού και κλείνουμε την τηλεόραση. ;)

Και εγώ τις ξέρω, Λίλα μου, και εγώ τις ξέρω. :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1177 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 11:46:36 μμ »
Αν υπάρχει κάποιος που να.. μαγεύεται από την ΑΔ, πρέπει να τον κοιτάξει ψυχίατρος!
Πιστεύω, ανάμεσα στους εκπαιδευτικούς, θα είναι πολύ λίγοι (όχι ότι δεν έχουμε άλλα ελαττώματα ως κλάδος, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα  ::) )
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος peltes29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1178 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 11:59:35 μμ »
Η ελπίδα, δυστυχώς, επηρεάζει την κρίση.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1179 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 12:15:08 πμ »
δηλαδη βλεπεις τη Διαμαντοπουλου και σε πλημμυριζει ελπιδα?!  :o :o :o :o :o :o :o
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος peltes29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1180 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 12:38:01 πμ »
Εμένα; Εμένα το μόνο που μου εμπνέει να της κάνω είναι να της βάλω ένα μήλο στο στόμα και κετευθείαν στο φούρνο, με γαρνιτούρα την άλλη οχιά, τη Χριστοφιλοπούλου. Γιατί είμαι μέσα στο χορό. Ο πιτσιρικάς, όμως, που είναι αδαής και ακούει αξιοκρατίες, όλοι μέσω ΑΣΕΠ, ο εκπαιδευτικός τον Ιούνιο θα ξέρει σε ποιο σχολείο θα είναι και όλες αυτές τις ωραίες πομφόλυγες, εντυπωσιάζεται και λέει, να επιτέλους ένα άτομο που κλπ. Άλλωστε, ξέρεις πόσες φορές έχω ακούσει ατάκες του στιλ: ε, τι θέλετε και φωνάζετε, καλά τα λέει η γυναίκα.
Να μη συζητήσω δε ότι κανείς, πλην ημών, δε μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει 24μηνο, 60-40, ενιαίος πίνακας χ,ψ, με αποτέλεσμα να του λες εσύ τον πόνο σου και αυτός να σε κοιτάει σαν να του λες κινέζικα. Οπότε, στη συγκεκριμένη περίπτωση (των πιτσιρικάδων δηλαδή), η άγνοια... σώζει ζωές. Γιατί, Γιώτα μου, άλλο να ακούς και άλλο να βιώνεις. ;) :(

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1181 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 12:56:04 πμ »
μα το θεμα ξερεις ποιο ειναι? οτι θελουν να βιωσουν καποια στιγμη αυτα που βιωνουμε εμεις τωρα. γιατι ενω διαβαζουν ολα αυτα που γραφουμε, διαβαζουν για το τι παιζεται, επιμενουν. και ξαφνικα γιναμε οι παλιοι η αντιπαλη ομαδα, οι "συν"-"αδελφοι" που κοιταζουν την παρτη τους, οπως προαναφερθηκε. κι ετσι δημιουργειται γι'ακομη μια φορα αυτο το "ομαδα εναντιον ομαδας" στο κλαδο μας...και το υπουργειο τριβει τα χερια!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος peltes29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1182 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 01:19:30 πμ »
Πολύ σωστά. Και όταν θα πορευτούν με βάση τα τωρινά τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα, αλλα και όταν θα έρθει ένας άλλος υπουργός που θα θέλει να κάνει κι αυτός το κομμάτι του στην καμπούρα τους, τότε θα νιώσουν οξύτατο τον πέλεκυ της ματαίωσης και θα βιώσουν την ίδια απογοήτευση που αισθανόμαστε εμείς τώρα.

Και για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα, πω πω, ρε Γιώτα, ανατρίχιασα. Άρχισα να μιλάω σαν τη γιαγιά μου.  :o
Γέρασα, λες, ή είναι απόρροια της παρατεταμένης... αδιοριστίας; :D

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1183 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 01:22:51 πμ »
και η δικια μου η τριχα καγκελο μολις διαβασα αυτα που εγραψες!  ;D
και η γιαγια σου ετσι γραφει? ειναι γονιδιακο?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2011, 01:52:56 πμ από giota8 »
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος peltes29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1184 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 02:02:31 πμ »
Η γιαγιά, συγχωρεμένη πια, όλο συμβουλές ήταν, σοφότατες ομολογώ. Αλλά, ούτως ή άλλως ξέρεις καμιά γιαγιά ή μαμά να μη μιλάει έτσι;  :D

Μη μου απαντήσεις περαιτέρω και κουράζεσαι τζάμπα, ξέρεις ποια θα είναι η μοίρα αυτών των μηνυμάτων. ;)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1185 στις: Ιούλιος 17, 2012, 11:06:33 πμ »
Η ομάδα Αδιόριστων Εκπαιδευτικών https://www.facebook.com/groups/paratasi.metavatikhs/ κάνει το εξής κάλεσμα: (για την Παρασκευή 20/7)
Παράθεση
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11 ΤΟ ΠΡΩΙ ΟΛΟΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ!!!!!!!
η εγκυκλιος βγηκε και οι πιθανοτητες μονισμου διορισμου ελαχιστες...
σε καποιες ειδικοτητες ανυπαρκτες....
θα αφησουμε το νομο της διαμαντοπουλου να καταστρεψει τις ζωες μας;;;;;;;;;;
θα διεκδικησουμε τους κοπους τοσων χρονων δυναμικα....
αυτοι πρεπει να μας φοβουνται...
πρεπει να εχουμε μαζικη συμμετοχη γιατι του χρονου θα ειμαστε ολοι ανεργοι...
εχουν ενημερωθει και δημοσιογραφοι.
ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙ..................

Τα θέματα της ομάδας έχουν τεθεί υπόψη της ΟΛΜΕ η οποία και έχει υποσχεθεί πως θα τα θέσει στην συνάντηση που θα έχει με τον υπουργό τις επόμενες μέρες.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1186 στις: Ιούλιος 17, 2012, 11:36:14 πμ »
Νόμος Διαμαντοπούλου και μεταβατική είναι ενιαίο σύνολο.Η μεταβατική υπάρχει γιατι υπάρχει ο νόμος διαμαντοπούλου!Το να ζητούν οι συνάδελφοι κατάργηση του νόμου διαμαντοπούλου σημαίνει πως θα γίνει ασεπ,όπως λέει ο 3812/2010 και όχι παράταση μεταβατικής.Παράταση μεταβατικής που ζητάτε,σημαίνει ενεργοποίηση της πραγράφου 1,άρθρου 9 του νόμου 3848/2010(νόμος διαμαντοπούλου).Νόμοι αλ καρτ δεν υπάρχουν,να ισχύσει απο τον ίδιο νόμο το άρθρο που μας συμφέρει και ταυτόχρονα απο τον ίδιο νόμο να μην ισχύσει κάποιο άλλο άρθρο γιατί δεν μας συμφέρει.Πείτε μας ξεκάθαρα τι θέλετε:τον νόμο διαμαντοπούλου ως έχει με την μεταβατική ή ασεπ;

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1187 στις: Ιούλιος 17, 2012, 12:28:46 μμ »
Νόμος Διαμαντοπούλου και μεταβατική είναι ενιαίο σύνολο.Η μεταβατική υπάρχει γιατι υπάρχει ο νόμος διαμαντοπούλου!Το να ζητούν οι συνάδελφοι κατάργηση του νόμου διαμαντοπούλου σημαίνει πως θα γίνει ασεπ,όπως λέει ο 3812/2010 και όχι παράταση μεταβατικής.Παράταση μεταβατικής που ζητάτε,σημαίνει ενεργοποίηση της πραγράφου 1,άρθρου 9 του νόμου 3848/2010(νόμος διαμαντοπούλου).Νόμοι αλ καρτ δεν υπάρχουν,να ισχύσει απο τον ίδιο νόμο το άρθρο που μας συμφέρει και ταυτόχρονα απο τον ίδιο νόμο να μην ισχύσει κάποιο άλλο άρθρο γιατί δεν μας συμφέρει.Πείτε μας ξεκάθαρα τι θέλετε:τον νόμο διαμαντοπούλου ως έχει με την μεταβατική ή ασεπ;
εφοσον εισαι διορισμενος, στο ειπα και σε αλλο τοπικ, ασε και εμας να παλευουμε για διορισμο. το τι ακριβως ζηταμε δε χρειαζεται να στο αναλυσουμε. εδω γραφουν αυτοι που θελουν να μη χαθει η προυπηρεσια τους και να διοριστουν καποια στιγμη χωρις να χρειαστει να ξαναπερασουν και αλλο ασεπ. δε λεμε να καταργηθει ο ασεπ. αλλα να υπαρχει καποια ρυθμιση για μας που εχουμε δωσει πολλες φορες και ειμαστε στο παρατσακ να διοριστουμε...τα τοσα χρονια που ζοριζομαστε και αφηναμε οικογενειες ακολουθωντας αλλους νομους , θα μας τα αποζημιωσεις εσυ;
μην ασχολεισαι σε παρακαλω και παραπλανεις τον κοσμο.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1188 στις: Ιούλιος 17, 2012, 06:02:12 μμ »
Όσοι υποστηρίζουν την παράταση της μεταβατικής, τι ακριβώς ζητούν; Συγκεκριμένα, τρόπους διορισμών, ποσοστά, αριθμούς κατά τη διάρκεια της όποιας μεταβατικής περιόδου;
Επίσης, αν και όταν γίνει νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ, είναι αυτονόητο ότι δεν θα έχει νόημα καμία μεταβατική περίοδος, η οποία πρέπει να διαρκεί μέχρι τότε (ήδη διανύουμε πρακτικά 2η χρονιά μεταβατικής περιόδου).

Περιμένω τις πληροφορίες.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1189 στις: Ιούλιος 17, 2012, 06:15:05 μμ »
Να σου πω τι ζητώ εγώ, γιατί εμπερδεύθην σφόδρα εδώ μέσα....
ΑΣΕΠ κάθε δύο χρόνια μαζί με 40% στο οποίο 40% θα μπαίνουν όσοι έχουν ΑΣΕΠ
Έτσι να υπάρχει το 60-40, έστω το 70-30, αλλά με βάση μία τουλάχιστον επιτυχία σε οποιοδήποτε ΑΣΕΠ αναδρομικά.
Έτσι ορισμένοι διορίζονται απευθείας με ΑΣΕΠ και άλλοι με ΑΣΕΠ και προϋπηρεσία.
Αν θέλουν να καταργήσουν εντελώς το 40% και να υπάρχει ΑΣΕΠ μόνο, σε κάθε ΑΣΕΠ να μοριοδοτείται και η επιτυχία σε όλους τους προηγούμενους.Σε μία τέτοια περίπτωση καταργούνται οι αναπληρωτές, που δεν το βλέπω ρεαλιστικό στη χώρα μας....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159460
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 268
Σύνολο: 269

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.