*

Αποστολέας Θέμα: Πού είναι τα βιβλία;  (Αναγνώστηκε 82339 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #266 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 04:17:39 μμ »
Μονο που του εκπ/κου τα εργαλεια ειναι πολλα και κυριως πνευματικά.

αυτο ομως δε σημαινει οτι πρεπει να παραβλεπουμε τα πρακτικα η να τα εκμηδενιζουμε.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:23:01 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #267 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 05:18:58 μμ »
Από αυτήν την αντιπαράθεση τελικά ποιος βγαίνει κερδισμένος; Όχι πάντως ο μαθητής ούτε ο γονιός κι ο εκπαιδευτικός.

Νομιζω πως ολοι βγαινουν κερδισμενοι αλλα αυτο ειναι η προσωπικη μου αποψη. Δε χαθηκε ο κοσμος για 20 μερες αν μεινουν χωρις βιβλια! Ειναι μια ευκαιρια να δουμε πως η γνωση δεν εχει "μπούσουλα"....Επομενως το θεμα δεν ειναι και τοσο σπουδαιο οσο το παρουσιαζουν καποιοι. Μαλλον προσπαθουν να κουκουλωσουν άλλα σημαντικά....

Όχι, βρε Μάρκο, δεν είναι αυτό το θέμα. Σε κάποια μαθήματα το βιβλίο δε σου χρησιμεύει σε τίποτα, όπως στο μάθημα της έκθεσης του Λυκείου. Το θέμα είναι, όμως, ότι κάποιοι τα τσέπωσαν και τώρα μας το παίζουν και θιγμένοι. Βρε όλο το κόλπο ήταν για να δοθεί σε απευθείας ανάθεση η εκτύπωση των βιβλίων. Το καταλαβαίνετε; Και από την άλλη, να βγαίνει ο κάθε κόπανος πολιτικάντης να μου λέει ότι καταδυναστεύω 10 εκατομμύρια πολίτες. Αν εννοεί ότι προκαλώ μποτιλιάρισμα κάθε πρωί στην εθνική καίγοντας ντεπόζιτα βενζίνης να το δεχτώ! Από την άλλη κάποιοι κύριοι και κυρίες ενώ θα έπρεπε να είναι βαθιά στον Κορυδαλλό διεκδικούν τίτλους καλύτερων υπουργών και φουσκώνουν τους λογαριασμούς τους. Αντί η ΟΛΜΕ και η ΔΟΕ να αποκαλύψουν το σκάνδαλο κάνουν τη πάπια. Και αντί να βουίζουν τα σχολείο και να κοντεύουν να εκραγούν εμείς πέρα βρέχει. Το μόνο μας μέλημα είναι πώς θα αντεπεξέλθουμε παιδαγωγικά στη νέα πρόκληση. Βρε, θα αντεπεξέλθουμε, δεν είναι εκεί το θέμα. Το θέμα είναι ως πότε θα ανεχόμαστε να μας συμπεριφέρονται σαν σε ζώα; Βρε, πείτε στους μαθητές γιατί δεν έχουν βιβλία. Ξυπνήστε τους μαθητές και τους γονείς τους.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #268 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 05:49:32 μμ »
Τα σχολεία μπορεί να ξεκινήσουν χωρίς την ύπαρξη βιβλίων, στα βιβλιοπωλεία απ' την άλλη υπάρχουν μια χαρά τα βιβλία. Τόσα αποθέματα από πέρυσι; Έχω μαθητές που πηγαίνουν σε ιδιωτικά και τα έχουν ήδη προμηθευτεί. Και μη φανταστείτε από κεντρικά μεγάλα βιβλιοπωλεία, αλλά από βιβλιοπωλεία της γειτονιάς τους.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #269 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 08:47:51 μμ »
Μονο που του εκπ/κου τα εργαλεια ειναι πολλα και κυριως πνευματικά.

Όταν σου επιβάλλουν συντονισμό ύλης, από τον οποίο αποκλείεται οποιαδήποτε παρέκκλιση, τότε δεν αρκεί κανένα πνευματικό εργαλείο
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:23:01 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #271 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:05:34 μμ »
Τα σχολεία μπορεί να ξεκινήσουν χωρίς την ύπαρξη βιβλίων, στα βιβλιοπωλεία απ' την άλλη υπάρχουν μια χαρά τα βιβλία. Τόσα αποθέματα από πέρυσι; Έχω μαθητές που πηγαίνουν σε ιδιωτικά και τα έχουν ήδη προμηθευτεί. Και μη φανταστείτε από κεντρικά μεγάλα βιβλιοπωλεία, αλλά από βιβλιοπωλεία της γειτονιάς τους.

Στα βιβλιοπωλεία, τα βιβλία του ΟΕΔΒ έχουν εξαντληθεί.
Οι φωτοτυπίες μερικών σελίδων μόνο κοστίζουν πολύ περισσότερο απ`όσο κοστίζει στο κράτος η έκδοση ενός βιβλίου. Το "κοινωνικό" μας κράτος βέβαια, δεν ενδιαφέρεται για το ποιος πληρώνει τα επιπλέον χρήματα σε τέτοιες εποχές. Ενδιαφέρεται όμως για τις απευθείας αναθέσεις.

Υγ. Στα σχολεία, ήδη άρχισαν να χαλάνε τα φωτοτυπικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:24:44 μμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #272 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:35:46 μμ »
Αφρικανοί στην Ομόνοια πουλάνε cd με τα σχολικά βιβλία!  ;)

να κλαις η να γελάς;;


Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #273 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:40:25 μμ »
η εικόνα που έχω εγώ απο τα σχολεία από τότε που βρισκόμουν σε αυτά  - και που θεωρώ μάλλον απίθανο να έχει αλλάξει δραματικά προς το καλύτερο πάντως - ( και δε μιλάω για ξενόγλωσσα μαθήματα γιατί εκεί η ιστορία με τα βιβλία έιναι διαφορετική) είναι η εξής:

- ο καθηγητής έχει το βιβλίο του μαθητή  και το βιβλίο του καθηγητή στο γραφείο του
- έχει και πέντε έξι ακόμα αντίγραφα (για τα ιδιαίτερα)
- πηγαινο-φέρνει καθημερινά  τα λυσσάρια απο το Μεταίχμιο και τα βγάζει φωτοτυπία
- οι μαθητές αφήνουν τα βιβλία τους να αραχνιάζουν κάτω απο τα θρανία και
- μετά τις εξετάσεις ή τα καίνε ή τα σχίζουν και μετά αναρτούν τις σχετικές φωτογραφίες του κατορθώματος στο facebook...

τα συμπεράσματα δικά σας...

το μόνο που δέχομαι ως πρόβλημα είναι για τα παιδιά του δημοτικού - και ιδιαίτερα τις μικρότερες τάξεις....
για τις μεγαλύτερες βαθμίδες ας μου επιτραπεί να κρατάω επιφυλάξεις για το πόσο πραγματικά "πονάει" το θέμα "βιβλίο"....

όσο για τη "δωρεάν παιδεία"..... ας μη το πιάσουμε αυτο το θέμα καλύτερα...

Εγώ κάτι διπλά που είχα ήδη τα έδωσα σήμερα στο σχολείο , τα συμπεράσματα  δικά μου καθώς και όλων , είσαι στην Β/θμια  και κρίνεις εκ του ασφαλούς ,ενώ αγνοείς την σχολική πραγματικότητα . μήπως να μπεις ξανά σε τάξη;;;.
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #274 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:52:33 μμ »
Βασίλη, μάλλον εσύ (θες) να αγνοείς τι γινεται:
στη δδε είχαμε ένα μικρό απόθεμα βιβλίων. Τώρα δεν έχουμε τίποτα...όλοι οι "συνάδελφοι" φρόντισαν να εφοδιαστούν για τα παιδιά τους για να έχουν να κάνουν ιδιαίτερα...
και οσο ήμουν σχολείο πάντα παραγγέλναμε καμιά δεκαριά παραπάνω από κάθε βιβλίο κατεύθυνσης για να τα παίρνουν οι ιδιαιτεράδες και να βολεύουν και τους μαθητές τους.
ίσως εσύ πέτυχες σε διακριτικούς τύπους.Σ εμάς ήταν χύμα στο κύμα πάντως.

και επίσης ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή δεν είμαι πλέον στην τάξη
α. βλέπω τα πράγματα χωρίς συναισθηματική εμπλοκή και
β. δεν έχω να κάνω με ένα σύλλογο 30 - 50 εκπ/κών μάξιμουμ
αλλά με ένα σύνολο εκπαιδευτικών τετραψήφιου μεγέθους....
και επίσης, επειδή λόγω αντικειμενου ασχολούμαι και με άλλα θέματα, ξέρω και δυο τρία πραγματάκια παραπάνω για το πόσο "αθώος" και "ασπιλος" είναι ο κλάδος.....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2011, 10:04:06 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #275 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 10:32:44 μμ »
Βασίλη, μάλλον εσύ (θες) να αγνοείς τι γινεται:
στη δδε είχαμε ένα μικρό απόθεμα βιβλίων. Τώρα δεν έχουμε τίποτα...όλοι οι "συνάδελφοι" φρόντισαν να εφοδιαστούν για τα παιδιά τους για να έχουν να κάνουν ιδιαίτερα...
και οσο ήμουν σχολείο πάντα παραγγέλναμε καμιά δεκαριά παραπάνω από κάθε βιβλίο κατεύθυνσης για να τα παίρνουν οι ιδιαιτεράδες και να βολεύουν και τους μαθητές τους.
ίσως εσύ πέτυχες σε διακριτικούς τύπους.Σ εμάς ήταν χύμα στο κύμα πάντως.

και επίσης ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή δεν είμαι πλέον στην τάξη
α. βλέπω τα πράγματα χωρίς συναισθηματική εμπλοκή και
β. δεν έχω να κάνω με ένα σύλλογο 30 - 50 εκπ/κών μάξιμουμ
αλλά με ένα σύνολο εκπαιδευτικών τετραψήφιου μεγέθους....
και επίσης, επειδή λόγω αντικειμενου ασχολούμαι και με άλλα θέματα, ξέρω και δυο τρία πραγματάκια παραπάνω για το πόσο "αθώος" και "ασπιλος" είναι ο κλάδος.....

Ναι, αλλά για τα 5-6 λαμόγια , αν θες και σε κάθε σχολείο,  δεν θα σπιλωθούμε στη γενίκευση κι οι υπόλοποι, να σε είχα από μια μεριά όταν πέρυσι διάβασα καταγγελία ενυπόγραφη δική μου ενώπιον συλλόγου με κοινοποίηση στην ΕΛΜΕ και στο Υπουργείο , και πόσοι χλωμιάσανε...
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #276 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 10:56:31 μμ »
Βασίλη, μάλλον εσύ (θες) να αγνοείς τι γινεται:
στη δδε είχαμε ένα μικρό απόθεμα βιβλίων. Τώρα δεν έχουμε τίποτα...όλοι οι "συνάδελφοι" φρόντισαν να εφοδιαστούν για τα παιδιά τους για να έχουν να κάνουν ιδιαίτερα...
και οσο ήμουν σχολείο πάντα παραγγέλναμε καμιά δεκαριά παραπάνω από κάθε βιβλίο κατεύθυνσης για να τα παίρνουν οι ιδιαιτεράδες και να βολεύουν και τους μαθητές τους.
ίσως εσύ πέτυχες σε διακριτικούς τύπους.Σ εμάς ήταν χύμα στο κύμα πάντως.

και επίσης ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή δεν είμαι πλέον στην τάξη
α. βλέπω τα πράγματα χωρίς συναισθηματική εμπλοκή και
β. δεν έχω να κάνω με ένα σύλλογο 30 - 50 εκπ/κών μάξιμουμ
αλλά με ένα σύνολο εκπαιδευτικών τετραψήφιου μεγέθους....
και επίσης, επειδή λόγω αντικειμενου ασχολούμαι και με άλλα θέματα, ξέρω και δυο τρία πραγματάκια παραπάνω για το πόσο "αθώος" και "ασπιλος" είναι ο κλάδος.....

bitch, δεν κάνουν όλοι οι εκπαιδευτικοί ιδιαίτερα.
Τώρα, αν θέλεις ως διοικητικός να χρησιμοποιήσεις κάποια ακραία γεγονότα, που πάντα (κακώς) συνέβαιναν, για να αποδείξεις ότι ο κλάδος είναι ένοχος καθώς και το κάψιμο των βιβλίων από κάποιους κακούς μαθητές καν`το. Είναι όμως αυτά σοβαρά επιχειρήματα για την έλλειψη βιβλίων στα σχολεία για κάποιους μήνες;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #277 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 11:13:19 μμ »
Μακάρι να υπήρχαν πολλοί Βασίληδες να κάνουν καταγγελίες για να καθάριζε κάποτε αυτός ο κλάδος.
Μακάρι επίσης να υπήρχαν πολλοί περισσότεροι που να μην κάνουν ιδιαίτερα και με την όλη τους συμπεριφορά να τιμούσαν τον τίτλο τους ως λειτουργού.
Δεν αποτελεί γενίκευση αυτό που ειπα. Σαφώς δεν είναι έτσι όλοι οι εκπ/κοί.
Αλλά αποτελεί προσωπική μου πεποίθηση πως ακόμα και αυτοί που δεν είναι έτσι, αν απλά με τη σιωπή τους συναινούν τότε είναι το ίδιο ένοχοι.
Γι'αυτο και θα ξαναγράψω πως μακάρι να υπήρχαν πολλοί Βασίληδες να κάνουν καταγγελίες.

Στις διευθύνσεις δεν έρχονται πάντα κραυγαλέες περιπτώσεις. Γνωρίζουμε πιο ήπιες περιπτώσεις αλλά σαφώς από αυτές που δεν τιμούν τον κλάδο. Και ο κλάδος - νομίζω θα συμφωνήσετε - έχει μια ιδιαιτερότητα. Ακόμα και ένας "κακός" να βρίσκεται σε κάθε σχολείο, απο ένα τμήμα να έχει για 21 ώρες την εβδομάδα, το κακό αποτέλεσμα που επιφέρει δρα πολλαπλασιαστικά.

Δεν είχα πρόθεση να προσβάλω όλον τον κλάδο συλληβδην. Αλλά πάντα θα έχω ως στόχο να είμαι η "μύγα" που τσιμπάει το άλογο. Ξέρω να μιλάω ωραία και με περηφανεια για τους εκπ/κούς εκείνους που πραγματικά επιτελούν εργο και να τους υπερασπίζομαι. Επισης, θεωρώ το εκπ/κό έργο μέγιστο λειτούργημα και πάντα συγκινούμαι με προσπάθειες εκπ/κών που ξεχωρίζουν.  Εξ ου και προσπαθώ απο τη θέση που έχω να βοηθάω τον εκπ/κό κόσμο και να τον εξυπηρετώ όσο καλύτερα μπορώ. Αλλά ξέρω επίσης να στηλιτεύω αυτούς που κοιτάνε μόνο τον εαυτό τους.  Δεν μισώ τον εκπ/κό κόσμο. Αλλά δε θα χαΪδέψω και τα αυτιά κανενός.

επισης  Jak+13 δεν ανέφερα πουθενά ότι καλώς δε θα υπάρχουν πολλά βιβλία στα σχολεία απο Δευτέρα. Αυτο που λεω είναι ότι αυτοί που θα έπρεπε να νοιάζονται σφυράν αδιαφορα ( και αναφέρομαι στο υπουργείο και στους μαθητές κυρίως....όπως και σε ΚΑΠΟΙΟΥΣ εκπ/κούς που νοιάζονται μεν, για λάθος λόγους δε). Αυτό είπα. Αλλοίμονο αν ειναι επιχείρημα το "κακό" κομμάτι του κλάδου υπερ της μη ύπαρξης βιβλίων στα σχολεία το αμέσως προσεχές διάστημα.  :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #278 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 11:29:09 μμ »
επισης  Jak+13 δεν ανέφερα πουθενά ότι καλώς δε θα υπάρχουν πολλά βιβλία στα σχολεία απο Δευτέρα. Αυτο που λεω είναι ότι αυτοί που θα έπρεπε να νοιάζονται σφυράν αδιαφορα ( και αναφέρομαι στο υπουργείο και στους μαθητές κυρίως....όπως και σε ΚΑΠΟΙΟΥΣ εκπ/κούς που νοιάζονται μεν, για λάθος λόγους δε). Αυτό είπα. Αλλοίμονο αν ειναι επιχείρημα το "κακό" κομμάτι του κλάδου υπερ της μη ύπαρξης βιβλίων στα σχολεία το αμέσως προσεχές διάστημα.  :) :)

Επειδή στο topic αυτό συζητάμε για την έλλειψη βιβλίων στα σχολεία, η παρακάτω αναφορά σου θα μπορούσε να είχε άλλο νόημα;

η εικόνα που έχω εγώ απο τα σχολεία από τότε που βρισκόμουν σε αυτά  - και που θεωρώ μάλλον απίθανο να έχει αλλάξει δραματικά προς το καλύτερο πάντως - ( και δε μιλάω για ξενόγλωσσα μαθήματα γιατί εκεί η ιστορία με τα βιβλία έιναι διαφορετική) είναι η εξής:

- ο καθηγητής έχει το βιβλίο του μαθητή  και το βιβλίο του καθηγητή στο γραφείο του
- έχει και πέντε έξι ακόμα αντίγραφα (για τα ιδιαίτερα)
- πηγαινο-φέρνει καθημερινά  τα λυσσάρια απο το Μεταίχμιο και τα βγάζει φωτοτυπία
- οι μαθητές αφήνουν τα βιβλία τους να αραχνιάζουν κάτω απο τα θρανία και
- μετά τις εξετάσεις ή τα καίνε ή τα σχίζουν και μετά αναρτούν τις σχετικές φωτογραφίες του κατορθώματος στο facebook...

τα συμπεράσματα δικά σας...

Ακόμα και για τους "ιδιαιτεράδες" που χαλάνε τον κλάδο, θα μπορούσε το υπουργείο να τους "εξαφανίσει". Δεν το κάνει όμως.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #279 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 11:37:56 μμ »
μα φυσικά και είχε άλλο νόημα:

αυτοί οι εκπ/κοι στους οποίους αναφέρθηκα λες να στεναχωριούνται ιδιαίτερα που δεν θα έχουν οι μαθητές βιβλία; Στεναχωριούνται μόνο που δε θα μπορούν να προμηθεύσουν τους "δικούς" τους με δωρεάν αντίτυπα.

αυτοί οι μαθητές, στους οποίους αναφέρθηκα λες να στεναχωριούνται ιδιαίτερα που δεν θα έχουν βιβλία; Θα στεναχωρηθούν μόνο γιατί θα χάσουν τον "χαβαλέ" στο τέλος της χρονιάς.

φυσικά και τα παραπάνω έχουν άμεση σχέση με το θέμα του τόπικ.

το δε υπουργείο, είναι γνωστό ότι δεν θέλει να τους εξαφανίσει...Γιατί αν το κάνει, θα ζητήσουν μεγαλύτερο μισθό και θα έχουν μεγαλύτερες αξιώσεις. Τώρα τα βγάζουν μαύρα απο αλλού και όλοι είναι ευχαριστημένοι.... οι καθηγηταράδες αυτοί τα τσεπώνουν, το υπουργείο κατηγορεί τους εκπ/κούς για ανικανότητα και έλλειψη ευσυνειδησίας , πετάει και διορισμούς αναπληρωτών πριν τον αγιασμό ( πρωτόγνωρο αυτό!! ) και μετά θα βγει και θα πει " εμείς έτοιμοι ήμασταν.... οι εκπ/κοί ολιγώρησαν..." 
Ο μόνος τρόπος να ξεκαθαρίσει το τοπίο είναι εκ των έσω. Αν περιμένετε το κάθε υπουργείο ....θα πάρετε σύνταξη κι ακόμα θα περιμένετε.  Και δε νομίζω να αξίζει η αναμονή - γιατί στο μεταξύ αυτό που τώρα ονομάζουμε "μια μερίδα του εκπ/κού κόσμου" θα είναι τότε το σύνολό της!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159649
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 432
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.