*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 637945 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2044 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 10:16:11 πμ »
σε ευχαριστω πολυ stratos91 για τις συμβουλες....

ουτε εγω ειμαι της παπαγαλιας....μου ειναι αδυνατον...δουλευω αποκλειστικα με προσωπικες σημειωσεις κτλ οπως περιεγραψες...

τωρα για τον λεσκυ....σκεφτομουν να το παρω  μια και δεν το εχω αλλα τελικα δεν το πηρα πιστευονατς οτι δεν θα καταφερω να το διαβασω...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:18:17 »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2045 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 01:46:00 μμ »
τωρα για τον λεσκυ....σκεφτομουν να το παρω  μια και δεν το εχω αλλα τελικα δεν το πηρα πιστευονατς οτι δεν θα καταφερω να το διαβασω...
Aυτό το πρόβλημα έχω κ εγώ...ποτέ δεν καταφέρνω να το διαβάσω.Είναι λίγο μονότονο υπέρογκο και νιώθεις ότι είναι ατελείωτο.Σε αυτόν το διαγωνισμό το έχω βάλει προτεραιότητα..Ελπίζω να τα καταφέρω!Παρά τα ελαττώματά του θεωρώ ότι είναι το καλύτερο...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2046 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 03:25:14 μμ »
Παιδιά, ψυχραιμία! Είμαι διοριστέα του τελευταίου ΑΣΕΠ και ο λόγος για τον οποίο γράφω είναι γιατί κατανοώ πλήρως τη θέση στην οποία βρισκόσαστε (είναι νωπές οι μνήμες...). Ξεκινήστε από τα σχολικά. Και όταν λέω σχολικά, εννοώ βιβλία καθηγητή (πολύ καλή ανάγνωση - όχι παπαγαλία) και τις σχολικές γραμματολογίες του γυμνασίου. Καλύπτουν την ύλη (ειδικά σε αρχαία - νέα) σε ποσοστό 90%. Μόνο αφού έχετε διαβάσει και έχετε κατανοήσει πολύ καλά αυτά, μπορείτε να προχωρήσετε σε άλλου είδους γραμματολογίες (προκειμένου να εμπεδώσετε τα όσα διαβάσατε και να καλύψετε ενδεχομένως και το υπόλοιπο 10%). Το μόνο μάθημα στο οποίο τα σχολικά βιβλία δεν καλύπτουν περισσότερο από 30-35% του γνωστικού είναι η ιστορία.
Κατά τα λοιπά, συνιστώ ψυχραιμία και οργανωμένο διάβασμα. Δείτε το ως ένα προσωπικό στοίχημα και κάποια στιγμή θα δικαιωθείτε, σας το εγγυώμαι! Α, και πρέπει να δώσετε ιδιαίτερη βαρύτητα στη διδακτική γιατί, δυστυχώς, είναι τελικά το βαρόμετρο. Εξαιτίας της δε διορίστηκα στον προηγούμενο διαγωνισμό, εξαιτίας της διορίζομαι τώρα... Καλά κουράγια. Και... εδώ θα είμαστε για ό,τι θελήσετε (δεν ξεχνιέται εύκολα η εμπειρία, είναι αλήθεια!).
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2047 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 04:12:32 μμ »
Ογκώδη βιβλία τύπου Lesky για αρχαία ή Δημαρά για νέα δεν είναι για ασεπ , πιστεύω. Θα συμφωνήσω με την mary02 ότι είναι καλύτερο να ξεκινήσει κάποιος με τα σχολικά και μετά ας διαβάσει τις γραμματολογίες του Γεωργοπαπαδάκου ή του Κακριδή ή του Πολίτη στα νέα ή κάποια άλλη ανάλογου μεγέθους. Προσωπικά, έχω του Γεωργοπαπ. και του Πολίτη , τις οποίες δεν έχω διαβάσει ως το τέλος παρ' ότι μικρές. Επίσης, θα βοηθούσαν και πίνακες με τις περιόδους της αρχαίας και νέας ελληνικής λογοτεχνίας με εκπροσώπους και έργα τους . Όσοι έχουν ίντερνετ θα μπορούσαν να αξιοποιήσουν και αυτή τη δυνατότητα  αναζητώντας συγκεκριμένες πληροφορίες για κάτι που τους ενδιαφέρει (περίοδο, εκπρόσωπο).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:18:17 »

Αποσυνδεδεμένος nafsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2048 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 11:25:15 μμ »
Παιδιά, ψυχραιμία! Είμαι διοριστέα του τελευταίου ΑΣΕΠ και ο λόγος για τον οποίο γράφω είναι γιατί κατανοώ πλήρως τη θέση στην οποία βρισκόσαστε (είναι νωπές οι μνήμες...). Ξεκινήστε από τα σχολικά. Και όταν λέω σχολικά, εννοώ βιβλία καθηγητή (πολύ καλή ανάγνωση - όχι παπαγαλία) και τις σχολικές γραμματολογίες του γυμνασίου. Καλύπτουν την ύλη (ειδικά σε αρχαία - νέα) σε ποσοστό 90%. Μόνο αφού έχετε διαβάσει και έχετε κατανοήσει πολύ καλά αυτά, μπορείτε να προχωρήσετε σε άλλου είδους γραμματολογίες (προκειμένου να εμπεδώσετε τα όσα διαβάσατε και να καλύψετε ενδεχομένως και το υπόλοιπο 10%). Το μόνο μάθημα στο οποίο τα σχολικά βιβλία δεν καλύπτουν περισσότερο από 30-35% του γνωστικού είναι η ιστορία.
Κατά τα λοιπά, συνιστώ ψυχραιμία και οργανωμένο διάβασμα. Δείτε το ως ένα προσωπικό στοίχημα και κάποια στιγμή θα δικαιωθείτε, σας το εγγυώμαι! Α, και πρέπει να δώσετε ιδιαίτερη βαρύτητα στη διδακτική γιατί, δυστυχώς, είναι τελικά το βαρόμετρο. Εξαιτίας της δε διορίστηκα στον προηγούμενο διαγωνισμό, εξαιτίας της διορίζομαι τώρα... Καλά κουράγια. Και... εδώ θα είμαστε για ό,τι θελήσετε (δεν ξεχνιέται εύκολα η εμπειρία, είναι αλήθεια!).

συγχαρητήρια mary02!!! καλή αρχή να έχεις! θα μπορούσες να μας πεις σε κάθε μάθημα τη βιβλιογραφία που διάβασες; και κάτι άλλο: στη διδακτική ποιό μάθημα διάλεξες και πώς κινήθηκες; ευχαριστώ εκ των προτέρων! και πάλι μπράβο για την επιτυχία σου! σίγουρα ο κόπος ανταμοίβεται κάποια στιγμή :D

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2049 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 08:29:58 πμ »
καλημερα σε ολους και mary02 συγχαρητηρια....ευχαριστουμε για τις συμβουλες...πραγματικα ολα οσα λετε τοσο οι διορισμενοι οσο και οι πιο εμπειροι ειναι πραγματικα πολυ χρησιμα για μας.... :)

για ιστορια προσωπικα εχω παρει wilken, ostrogorsky και για νεα σβολοπουλο (αλλα για νεα εχω βγαλει και απο καποιο αλλο βιβλιο φωτοτυπιες που τωρα δεν το θυμαμαι ...πιστευετε ειναι οκ?

χρησιμοποιησατε μηπως καποιο βιβλιο που να εχει συνοπτικα και τις 3 περιοδους...του στυλ Μπονια?αξιζει?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2009, 08:33:13 πμ από eleni09 ΠΕ 02 »

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2050 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 08:34:25 πμ »
Μπορείτε να δείτε και να "κατεβάσετε" πλούσιο υλικό και διδακτικές προτάσεις για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ στις σελίδες του www.sunfiles.org
Το υλικό εμπλουτίζεται και ανανεώνεται διαρκώς.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2051 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 08:38:26 πμ »
Μπορείτε να δείτε και να "κατεβάσετε" πλούσιο υλικό και διδακτικές προτάσεις για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ στις σελίδες του www.sunfiles.org
Το υλικό εμπλουτίζεται και ανανεώνεται διαρκώς.

.........αυτα κι αν ειναι χρησιμα....και το ευχαριστω θα ειναι λιγο...και κυριως στα παιδια που ακομη κι αν διοριστηκαν...δεν ξεχνουν κι εμας τους υπολοιπους και προσπαθουν να μας βοηθησουν... :)

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2052 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 11:00:39 πμ »
Το πρόβλημα με την ιστορία είναι ότι δεν ξέρει κανείς αν αλλάξει η ύλη για τον επόμενο διαγωνισμό. Προσωπικά, αν δε βγει η ύλη, ιστορία δεν ξαναπιάνω!! Πάντως για τον προηγούμενο διαγωνισμό, καλύφθηκα πλήρως με τον Wilcken (ή όπως γράφεται τέλος πάντων  :P ), ton Ostrogorsky και τον Σβολόπουλο. Από τον τελευταίο βέβαια δεν πρόλαβα να διαβάσω και πολλά, γιατί είχα και τα σχολικά, στα οποία είχα δώσει επίσης έμφαση.

Σχετικά με τον Lesky, η αλήθεια είναι ότι δεν μπορεί να διαβαστεί όλος, εκτός και αν κάποιος έχει τέτοια πολυτέλεια χρόνου, μην πω και μία τάση μαζοχισμού!  ;D ;D Βέβαια, είναι πληρέστατος.... Εγώ, επιλεκτικά είχα διαβάσει την προηγούμενη φορά (ναι το παραδέχομαι, την έχω την τάση  :-[) τα κεφάλαια για τον Όμηρο, τον Σοφοκλή, τον Θουκυδίδη και τον Αριστοτέλη. Μετά έπιασα τον Γεωργοπαπαδάκο και στάνιαρα! :)) Για τον επόμενο διαγωνισμό, σκέφτομαι βέβαια να διαβάσω από Lesky το κεφάλαιο της λυρικής ποίησης, που ανέκαθεν τη μισούσα και με τυραννά...

Το θέμα είναι ότι ακόμα κι αν έχεις διαβάσει ολόκληρο τον Lesky... και έχεις κρατήσει και σημειώσεις... δεν ξέρεις τί θα τους κατέβει και τί θα βάλουν (αν κρίνω δηλ. από την ερώτηση χρονολόγησης του Ευριπίδη...). Δηλαδή, και ολόκληρη μονογραφία να διαβάσεις, σίγουρα δε θα σταθείς σε τέτοια σημεία, εκτός κι αν κάνεις μάστερ στην αρχαία ελληνική...

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2053 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 11:09:39 πμ »
δεν ξερω γιατι........αλλα με την Λυρικη ειχα ανεκαθεν κι εγω ενα θεμα..μια δυσαρεσκεια....δεν ξερω γιατι ομως.....  ??? :-\

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2054 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 11:57:33 πμ »
...Το θέμα είναι ότι ακόμα κι αν έχεις διαβάσει ολόκληρο τον Lesky... και έχεις κρατήσει και σημειώσεις... δεν ξέρεις τί θα τους κατέβει και τί θα βάλουν (αν κρίνω δηλ. από την ερώτηση χρονολόγησης του Ευριπίδη...). Δηλαδή, και ολόκληρη μονογραφία να διαβάσεις, σίγουρα δε θα σταθείς σε τέτοια σημεία, εκτός κι αν κάνεις μάστερ στην αρχαία ελληνική...

Αυτό ισχύει για όλα τα μαθήματα. Είναι σίγουρο ότι κάποιες ερωτήσεις δεν μπορούν να απαντηθούν με τίποτα, παρά μόνο με τύχη.

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2055 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 12:18:40 μμ »


Αυτό ισχύει για όλα τα μαθήματα. Είναι σίγουρο ότι κάποιες ερωτήσεις δεν μπορούν να απαντηθούν με τίποτα, παρά μόνο με τύχη.

Έχεις δίκιο σ' αυτό.... Προσπαθούμε λοιπόν, όσο αυτό είναι δυνατό, να καλύψουμε από τα πιο πιθανά μέχρι τα πιο απίθανα.... Αν γίνεται!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2056 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 01:00:19 μμ »
Εγω, δεν θα μπω σε αυτη τη λογικη της βιβλιοφαγιας και βιβλιογραφιας. πρωτιστα και κυρια θα διαβασω καλα τα σχολικα και βιβλια καθηγητη και αφου κανω αρκετες επαναληψεις πανω σε αυτα μεχρι να "κατσικωθουν"καλα στον ανυπαρκτο εγκεφαλο μου τοτε αν το επιτρερψει ο χρονος θα διαβασω και πολιτη και γεωργοπαπαδακο. εξαιρεση αποτελει η ιστορια για την οποια τα σχολικα δεν αρκουν. 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2057 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 04:36:04 μμ »
Εγω, δεν θα μπω σε αυτη τη λογικη της βιβλιοφαγιας και βιβλιογραφιας. πρωτιστα και κυρια θα διαβασω καλα τα σχολικα και βιβλια καθηγητη και αφου κανω αρκετες επαναληψεις πανω σε αυτα μεχρι να "κατσικωθουν"καλα στον ανυπαρκτο εγκεφαλο μου τοτε αν το επιτρερψει ο χρονος θα διαβασω και πολιτη και γεωργοπαπαδακο. εξαιρεση αποτελει η ιστορια για την οποια τα σχολικα δεν αρκουν. 
Συμφωνώ απόλυτα με τον Μάρκο. Κι εγώ το ίδιο θα κάνω γιατί με τα πολλά και δυσνόητα βιβλία τελικά το μόνο που καταφέρνεις είναι να κάνεις πασαλείμματα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32321
  • Τελευταία: ikaramper
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161459
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 417
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 376
Σύνολο: 385

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.