*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 637964 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2464 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 10:27:46 μμ »
Σήμερα, στη ΝΕΤ, αναφέρθηκαν στο διαγωνισμό των εκπαιδευτικών και είπαν, μεταξύ άλλων, πως η ύλη θα ανακοινωθεί μέχρι την άνοιξη. Παρακολούθησε κανείς, για να μεταφέρει πιο εμπεριστατωμένες πληροφορίες;


στις 25 Σεπτ. σας ειχα ηδη ενημερωσει (με βαση τις πηγες μου που ειναι αλανθαστες- μεχρι τωρα τουλαχιστον).Η ΝΕΤ ερχεται 2η !!
σας κανω παραθεση το μηνυμα μου στο τοπικ "Νεος Ασεπ"

δεν μπορω να πω πολλα αν δεν τα διασταυρωσω με τις πηγες μου, αλλα ο,τι εχω πει βγαινει και το ξερετε.(οι παλιοι κυριως)

Το νεο προσχεδιο νομου για τις επικειμενες αλλαγες στον ΑΣΕΠ εκπ/κων, τροπος διεξαγωγης του και αλλαγη υλης θα ανακοινωθουν το αργοτερο αρχες Ιουνιου 2011 (Μαιος-Ιουνιος 2011).

Landau  συγγνωμη !!! δικη σου η ατακα!
 

Επισης, σας εχω ενημερωσει για το τι αλλαγες σκεπτονται να κανουν. Λαβετε τις υποψη σας για να οργανωσετε το διαβασμα σας.
Παρακολουθω το θεμα και μολις με ενημερωσουν παλι για κατι αμεσως θα σας το ανακοινωσω.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:39:20 »

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2465 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 11:33:44 μμ »
Σήμερα, στη ΝΕΤ, αναφέρθηκαν στο διαγωνισμό των εκπαιδευτικών και είπαν, μεταξύ άλλων, πως η ύλη θα ανακοινωθεί μέχρι την άνοιξη. Παρακολούθησε κανείς, για να μεταφέρει πιο εμπεριστατωμένες πληροφορίες;


στις 25 Σεπτ. σας ειχα ηδη ενημερωσει (με βαση τις πηγες μου που ειναι αλανθαστες- μεχρι τωρα τουλαχιστον).Η ΝΕΤ ερχεται 2η !!
σας κανω παραθεση το μηνυμα μου στο τοπικ "Νεος Ασεπ"

δεν μπορω να πω πολλα αν δεν τα διασταυρωσω με τις πηγες μου, αλλα ο,τι εχω πει βγαινει και το ξερετε.(οι παλιοι κυριως)

Το νεο προσχεδιο νομου για τις επικειμενες αλλαγες στον ΑΣΕΠ εκπ/κων, τροπος διεξαγωγης του και αλλαγη υλης θα ανακοινωθουν το αργοτερο αρχες Ιουνιου 2011 (Μαιος-Ιουνιος 2011).

Landau  συγγνωμη !!! δικη σου η ατακα!
 

Επισης, σας εχω ενημερωσει για το τι αλλαγες σκεπτονται να κανουν. Λαβετε τις υποψη σας για να οργανωσετε το διαβασμα σας.
Παρακολουθω το θεμα και μολις με ενημερωσουν παλι για κατι αμεσως θα σας το ανακοινωσω.



Είχα διαβάσει το σχετικό σου μήνυμα. Απλώς σήμερα ακούστηκε ξανά στη ΝΕΤ. Κακώς το ανέφερα; Εσείς οι παλιοί θα μας δείρετε. Για να μην ξαναρωτάω, μπορείς να με παραπέμψεις στο αντίστοιχο θέμα, όπου έγραψες για τις επικείμενες αλλάγες; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2466 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 12:04:40 πμ »
ε, οχι και ετσι? απλη υπενθυμηση εκανα!  ;) / το pde ειναι 1ο στην ενημερωση!
και βεβαια μπορω, .....στο κανω παραθεση (και για τα αλλα παιδια που τυχον δεν το ειχαν δει).


δεν ειχα σκοπο μου να το κανω, αλλα επειδη εχετε αγχωθει (και νομιζετε πως θα σας φυγει τωρα με αυτα που θα σας πω το αγχος?) εστω,αφου το ζητησατε...

λοιπον, συζητουν σοβαρα καποιες αλλαγες που αφορουν τον διαγωνισμο εκπ/κων. προς στιγμη σκεπτονται τα παρακατω, αλλα δεν εχουν καταληξει πουθενα ακομα και .....θα παρει καιρο μεχρι να αποφασισουν αν και ποιες θα κανουν.

1. καταργηση του γνωστικου αντικειμενου
2. στις ερωτησεις παιδαγωγικων, εκτος απο τις πολλαπλης επιλογης θα τεθουν και 1 ή 2 ερωτησεις αναπτυξης.
3. λιγοτερη βαρυτητα στο γνωστικο και  τεστ δεξιοτητων.
4. ειδικη διδακτικη τωρα:
   κλαδος φιλολογων, εξεταση σε 2 ειδικες διδακτικες κατ επιλογην (αρχ - νεα - ιστ)αντι μιάς που ισχυε μεχρι τωρα.
                                                        (ισως να βαλουν υποχρεωτικα μία διδακτικη και η αλλη να ειναι δικη μας επιλογη)
αυτες ειναι γενικα και αοριστα οι ριζικες αλλαγες.
αυτονοητο ειναι πως θα αλλαξουν οι συντελεστες βαρυτητας.

αυτα σκεπτονται. τιποτα δεν ειναι σιγουρο.(με ρωτησατε τι ξερω, σας ειπα. Τελος)

πηγη μου : μου το σφυριξε ενα πουλακι... ;)




ειναι στο τοπικ "συμβουλες προτασεις για τον επομενο ασεπ" αριθμος μηνυματος 2439 26/9/10

εγω ευχαριστω!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2467 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 12:09:50 πμ »
Μάρκο,εσύ που έχεις καλές πηγές,πες μας ότι θα γίνει ασεπ το 13 αρχές 12...αλλιώς θα αρχίσω τα λεξοτανίλ!!
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:39:20 »

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2468 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 12:10:36 πμ »
Αρχές 14 εννοούσα.....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2469 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 12:21:38 πμ »
Αρχές 14 εννοούσα.....


Μετά από 3 χρόνια;;; Ποιος ο λόγος να γίνει τόοοοοσο αργά;;
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2470 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 12:23:26 πμ »
Μετά από 3 χρόνια;;; Ποιος ο λόγος να γίνει τόοοοοσο αργά;;
 
Markos σ' ευχαριστώ πολύ...
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2471 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 12:24:24 πμ »
Αστο..θλιβερή ιστορία....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2472 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 12:38:22 πμ »
Σόρυ, απλώς όλοι θέλουμε να γίνει γρήγορα, για να διαβάσουμε λιγότερο. Όποιος κι ας είναι ο λόγος, να είναι για καλό...Αν πάλι είναι δύσκολη κατάσταση, να είναι περαστική!
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2473 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 12:46:27 πμ »
Σόρυ, απλώς όλοι θέλουμε να γίνει γρήγορα, για να διαβάσουμε λιγότερο. Όποιος κι ας είναι ο λόγος, να είναι για καλό...Αν πάλι είναι δύσκολη κατάσταση, να είναι περαστική!
Εντάξει,η αλήθεια είναι πως δεν την παλεύω να ξαναδώσω,αλλά θα αναγκαστώ...Το "θλιβερή ιστορία"δεν το εννοούσα με την κανονική του έννοια..Ψυχολογικά με θλίβει.Τι εννοείς αν γίνει γρηγορότερα θα διαβάσουμε λιγότερο;;;;(τα λεξοτανίλ δεν τα γλιτώνω.......).
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2474 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 12:52:13 πμ »
Άλλο να έχεις στο μυαλό σου πως θα γίνει σε 3 χρόνια κι άλλο σε 1..Θα πιεζόμαστε και θα διαβάζουμε τόσο καιρό; Αν γνωρίζουμε πως θα γίνει αρχές του 2012, θα οργανωθούμε και θα διαβάσουμε..Είναι κάπως λογικό το διάστημα, αν σκεφτεί κανείς την τεράστια ύλη, που έχουμε εμείς οι φιλόλογοι. Αν όμως μετατεθεί για αργότερα, δεν μπορώ να αφήσω τη ζωή μου για 3χρόνια!!! Έλεος..λυπηθείτε μας! :-(
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2475 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 01:05:24 πμ »
Άλλο να έχεις στο μυαλό σου πως θα γίνει σε 3 χρόνια κι άλλο σε 1..Θα πιεζόμαστε και θα διαβάζουμε τόσο καιρό; Αν γνωρίζουμε πως θα γίνει αρχές του 2012, θα οργανωθούμε και θα διαβάσουμε..Είναι κάπως λογικό το διάστημα, αν σκεφτεί κανείς την τεράστια ύλη, που έχουμε εμείς οι φιλόλογοι. Αν όμως μετατεθεί για αργότερα, δεν μπορώ να αφήσω τη ζωή μου για 3χρόνια!!! Έλεος..λυπηθείτε μας! :-(
Όπως και να χει είναι άδικο...Και μόνο που σκέφτομαι ότι ένα 17χρονο δίνει λευκή κόλα και περνάει σε τει κι εμείς-ανεχαρτήτως κλάδου-πρέπει να αποδεικνύουμε συνεχώς με διάβασμα και αγώνα,μεταπτυχιακά,γλώσσες ότι είμαστε άξιοι να δουλέψουμε....τι να πω..είναι πολύ βαρύ για να το αντέξει ένας οργανισμός μετά από 4 ασεπ και 2 χρόνια αναπλήρωσης.......
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2476 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 01:20:24 πμ »
Συμφωνώ και επαυξάνω, μετά από 2 ΑΣΕΠ, ολοκλήρωση μτπτχ εντός ολίγου, γλώσσες, υπολογιστές, νοηματική, ξέχασα κάτι; Λοιπόν, καληνυχτώ.. Εις αύριον τα σπουδαία! Ας ελπίσουμε τουλάχιστον..
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2477 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 08:45:30 πμ »
δεν ειχα σκοπο μου να το κανω, αλλα επειδη εχετε αγχωθει (και νομιζετε πως θα σας φυγει τωρα με αυτα που θα σας πω το αγχος?) εστω,αφου το ζητησατε...

λοιπον, συζητουν σοβαρα καποιες αλλαγες που αφορουν τον διαγωνισμο εκπ/κων. προς στιγμη σκεπτονται τα παρακατω, αλλα δεν εχουν καταληξει πουθενα ακομα και .....θα παρει καιρο μεχρι να αποφασισουν αν και ποιες θα κανουν.

1. καταργηση του γνωστικου αντικειμενου
2. στις ερωτησεις παιδαγωγικων, εκτος απο τις πολλαπλης επιλογης θα τεθουν και 1 ή 2 ερωτησεις αναπτυξης.
3. λιγοτερη βαρυτητα στο γνωστικο και  τεστ δεξιοτητων.
4. ειδικη διδακτικη τωρα:
   κλαδος φιλολογων, εξεταση σε 2 ειδικες διδακτικες κατ επιλογην (αρχ - νεα - ιστ)αντι μιάς που ισχυε μεχρι τωρα.
                                                        (ισως να βαλουν υποχρεωτικα μία διδακτικη και η αλλη να ειναι δικη μας επιλογη)
αυτες ειναι γενικα και αοριστα οι ριζικες αλλαγες.
αυτονοητο ειναι πως θα αλλαξουν οι συντελεστες βαρυτητας.

αυτα σκεπτονται. τιποτα δεν ειναι σιγουρο.(με ρωτησατε τι ξερω, σας ειπα. Τελος)

πηγη μου : μου το σφυριξε ενα πουλακι... ;)




καλημερα, εμενα ισως και να μου αρεσουν αυτες οι αλλαγες..... :-\
διαφωνω με το τεστ δεξιοτητων μονο.....ημουν απο αυτους που το εδωσαν.....και δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει με τους εκπαιδευτικους......?  :-X...εκτος αν το διαμορφωσουν αλλιως.............. :-\
απλα με προβληματιζει πολυ το εξης...επειδη στην ειδικη διδακτικη γινεται λιγο γενικως το ελα να δεις στη βαθμολογηση... :-\
δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι πραγματικα αντικειμενικη αου του ειδους η αξιολογηση ...αν δοθει τοση βαρυτητα εκει.....αν αυτο μπορει να εξασφαλιστει...μαλλον με βρισκει συμφωνη...αλλα μπορει......?  :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32323
  • Τελευταία: dondon
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161467
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 417
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.