*

Αποστολέας Θέμα: ΙΚΥ  (Αναγνώστηκε 67972 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 05:56:48 μμ »
Ευχαριστώ!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:11:14 πμ από para5 »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:20:29 »

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 09:30:36 πμ »
Vasileios: Σε ευχαριστώ πάρα πολύ...Συμπεριφορά καταναλωτή (Σιώμκος) δεν διάβασες;Για λογιστική μου είπανε να διαβάσω τα βιβλία του Χέβα και Μπάλλα. Θα ήθελα να σε ρωτήσω πως είναι το στυλ των εξετάσεων: Είναι ερωτήσεις ανάπτυξης? και πόσες;Επίσης η ύλη ειναι η ίδια για μεταπτυχιακούς και διαδακτορικούς;γιατί δεν υπάρχει αντίστοιχη διευκρίνηση!
Υ.Σ:Sorry for the overloaded post ;)

Νομίζω πως είχα ρίξει μια ματιά και στο Σιώμκο, γιατί τον είχα καθηγητή και στο μεταπτυχιακό και είχα τα βιβλία του. Για τα βιβλία που λες, δε γνωρίζω κάτι, μη σε δεσμεύουν τα σχόλιά μου για τα βιβλία, μπορεί κανείς να φτάσει στον ίδιο προορισμό μέσα από πολλούς δρόμους (βιβλία εν προκειμένω).

Η ύλη είναι ίδια για διδακτορικούς κ μεταπτ., όπως και για εσωτ και εξωτερικό, τουλάχιστον τότε που έδωσα εγώ. Τα θέματα είναι κατά κανόνα ανάπτυξης και κρίσης (3-5, ανάλογα), στη λογιστική εννοείται πως παίζουν και ασκήσεις. Όταν έδινα μου είχαν πει πως την προηγ. χρονιά είχαν βάλει και πολλαπλής επιλογής στη λογιστική-χρημ.

Σε κάθε περίπτωση, τα θέματα εξαρτώνται από τους καθηγητές που θα πετύχεις τη συγκεκριμένη χρονιά.
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος flag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 08:44:00 μμ »
Vasileios:Thank you, again, for your informative post!Γενικώς απαιτείται πολύ διάβασμα;κάπου είχα δει, ότι μια ερώτηση στο management ήταν του στυλ "σύμφωνα με το Χ ερευνητή, πως ορίζεται η διοίκηση". Είναι τόσο εξιδικευμένα τα θέματα ή είναι περισσότερο κατανόησης;γιατί η ύλη είναι αρκετή!

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 01:07:42 πμ »
βγήκε η ύλη για φέτος ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:20:29 »

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 05:22:27 μμ »
βγήκε η ύλη για φέτος ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
oxi alla ka8e xrono einai peripou h idia!!!!
Αυτό μπορεί να είναι σωστό αλλά  όχι απόλυτα ασφαλές, πάντοτε μπορεί να υπάρξουν αλλαγές και ίσως να εξαρτάται και από το γνωστικό/επιστημονικό αντικείμενο.Αλήθεια, πότε θα βγει η φετινή ύλη, ξέρει κανείς κάτι έγκυρο;

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #103 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 10:27:59 μμ »
Ρε παιδιά, έχει μία ανακοίνωση στο ΙΚΥ που λέει ότι "Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών, μετά από ομόφωνη απόφαση του Δ.Σ. (Συν. 17η/13-7-2010) και την έγκρισή της από την Υπουργό Παιδείας Δ.Β.Μ.Θ. (αρ. αποφ. 85642/Β7/13-10-2010) ανακοινώνει την κάλυψη των κενών θέσεων υποτροφιών από πρώτους επιλαχόντες στα μεταπτυχιακά προγράμματα υποτροφιών ακ. έτους 2010-2011". Πως μπορούμε να μάθουμε ποιοι τις πήραν τελικά ως πρώτοι επιλαχόντες; Ανακοινόνονται αυτά κάπου; Ξέρει κανένας;

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #104 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 11:05:54 μμ »
Ναι, ανακοινώνονται από το ΙΚΥ. Ξέρεις ότι ανακοινώνονται τα 3 πρώτα ονόματα ,δηλαδή αυτοί που παίρνουν και την υποτροφία .Εμένα πάντως θυμάμαι ότι μου τα είπαν από το τηλέφωνο γιατί ήμουν επαρχία .

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #105 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 11:11:43 μμ »
Δεν κατάλαβα Dina 94 τι εννοείς τα 3 πρώτα ονόματα; Στο site αν δεις αναφέρει μονάχα αυτό που έγραψα παραπάνω τπτ άλλο, ούτε ονόματα ούτε τπτ. Σε ευχαριστώ πάντως... :)

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #106 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 11:25:50 μμ »
Κοίτα στο ΙΚΥ (τουλάχιστον όταν έδωσα εγώ ) έπαιρναν την υποτροφία οι τρεις πρώτοι σε κάθε τομέα .Για παράδειγμα στον τομέα νεοελληνικής ιστορίας πήραν τρεις από τους είκοσι που δώσαμε εξετάσεις .Οπότε εσύ θα πάρεις τηλ. και θα ρωτήσεις πόσες θέσεις έχει το ΙΚΥ για τον τομέα που σε ενδιαφέρει .Αν σου πουν δύο ,τότε θα ανακοινώσουν δύο επιτυχόντες .Προσοχή όμως γιατί τα δεδομένα αλλάζουν καθώς σε ένα τομέα μπορεί να μην υπάρχουν υποψήφιοι οπότε θα υπάρξει αναδιανομή των θέσεων

Αποσυνδεδεμένος imo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #107 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 06:50:36 μμ »
Γεια σας! Είμαι νέα στο forum και θα ήθελα τη βοήθειά σας! Σκέφτομαι να κάνω αίτηση στο ΙΚΥ για μεταπτυχιακό. Ξέρω πως οι πολύτεκνοι χρειάζεται να πιάσουν μόνο τη βάση στις εξετάσεις και επιλέγονται ανεξαρτήτως επίδοσης-συναγωνισμού. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν ισχύει το ίδιο για τέκνα που έχουν χάσει τον ένα γονιό. Πρόσεξα πως και οι πολύτεκνοι και τα ορφανα τεκνα, οπως τα ονομάζουν, βρίσκονται π.χ στην ίδια λίστα για μετεγγραφές. Αναρωτιέμαι μήπως συμβαίνει το ίδιο και στο ΙΚΥ! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!! :)

Αποσυνδεδεμένος gen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #108 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 01:01:52 μμ »
Aν η θέση για πολύτεκνους είναι μία και είστε δύο υποψήφιοι της ίδιας κατηγορίας φαντάζομαι οτι την υποτροφία θα πάρει εκείνος με την καλύτερη επίδοση. Οπότε καλύτερα να πας καλά προετοιμασμένη αν θέλεις να την πάρεις. Για τα υπόλοιπα που ρωτάς, καλύτερα να επικοινωνήσεις απευθείας με το ΙΚΥ, τα τηλέφωνα θα τα βρεις στην ιστοσελίδα τους, www.iky.gr

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #109 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 09:39:53 μμ »
Ξέρει κανεις αν έχει βγει ή πότε θα βγει η προκήρυξη των υποτροφιών του ΙΚΥ για το έτος 2011-12; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #110 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 09:48:38 μμ »
Συνήθως βγαίνει αυτή την περίοδο. Πάρε στο ΙΚΥ να ρωτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #111 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 10:24:31 μμ »
εμένα με είπανε μετά τις 20 Δεκεμβρη  :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159445
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 286
Σύνολο: 301

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.15 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.