*

Αποστολέας Θέμα: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών  (Αναγνώστηκε 49162 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 02:13:55 μμ »
Διευκρινισα οτι αυτο γινοταν μεχρι περισυ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:57:32 »

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 02:19:27 μμ »
Ερωτηση: Προκειται να αναλαβω τρεις μαθητες ΣΤ' σημοτικου, σαν γκρουπακι. Εχω προβληματιστει λιγο στην επιλογη βιβλιου οπως επισης στο θεμα της τιμης/ωρα.

Επισης θα ηθελα να ρωτησω ποσα θα ζητουσατε την ωρα για ενηλικη αρχαρια για ενα διωρο/εβδομαδα (οχι προετοιμασια για πτυχιο)

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 04:05:52 μμ »
Διευκρινισα οτι αυτο γινοταν μεχρι περισυ..

Το κατάλαβα γι'αυτό  και συμπλήρωσα το φέτος.

Για στ' δημοτικού το adosphere 1 πιστεύω ότι είναι καλό. Όσον αφορά την τιμή μπορείς να τους πεις από 8 ευρώ (16 στο σύνολο για σένα).

Για την ενήλικη 10-12 ευρώ.
Οι τιμές είναι με τα δικά μου δεδομένα (επαρχιακής πόλης)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 04:18:09 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 05:20:16 μμ »
:)

Το Αdosphere ηταν απο τις πρωτες μου σκεψεις..
Οσο για τις τιμες, επιβεβαιωσες οτι σκεφτομουν κι εγω και για τις δυο περιπτωσεις. Για επαρχιακη πολη προκειται και γι αυτο δεν ημουν σιγουρη..

Ποσες ωρες κανετε συνηθως σε τετοιο επιπεδα? Εγω μεχρι τωρα ιδιαιτερο εκανα 1/εβδομαδα την πρωτη χρονια (Α1) και απο κει και περα 2/εβδομαδα. Πρωτη φορα αναλαμβανω γκρουπακι και δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ευκολο να προχωραμε με 1 ωρα.. (3 αγορακια σ'αυτη την ηλικια..καταλαβαινετε..) Το προβλημα ειναι οτι τα μαθηματα γινονται απο Παρασκευη ως Κυριακη και δεν ξερω αν το συνεχομενο 2ωρο θα ηταν αποτελεσματικο σε γκρουπ, οπως στο ιδιαιτερο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:57:32 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 08:41:57 μμ »
2 ώρες κάνω μέχρι το β2. Δεν θέλουν παραπάνω. Το συνεχόμενο 2ώρο δεν το θεωρώ τόσο αποτελεσματικό ούτε για τον καθηγητή (στην ουσία βγαίνει λιγότερη ύλη) ούτε για το μαθητή.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 10:20:27 μμ »
3 ευρώ το βιβλίο του καθηγητή είναι πολύ καλή τιμή. Στα γαλλικά, το βιβλίο του καθηγητή είναι ίδιο με του μαθητή, αλλά με τις λύσεις ή είναι το βιβλίο που απλώς δίνει οδηγίες πώς να κάνουμε μια άσκηση, δραστηριότητα, το μάθημα κτλ; Όσα πήρα δωρεάν στις εκθέσεις βιβλίων που έγιναν πριν μερικές εβδομάδες, της PALSO και των IP, πήρα τα βιβλία που έχει και ο μαθητής, αλλά με τις λύσεις. Δεν έγραφε κάπου ότι είναι του καθηγητή. Στους καταλόγους τους κάθε σειρά κι επίπεδο συνοδεύεται κι από το βιβλίο του καθηγητή. Την άνοιξη που πήρα αρκετά βιβλία από το Hamilton House, παρατήρησα ότι τα 2 βιβλία καθηγητή που μού έδωσαν είχαν τις λύσεις όλων των ασκήσεων του βιβλίου του μαθητή, των ασκήσεων, των τεστ και κάποιων εξτρά βιβλίων και υλικών που περιλαμβάνει η σειρά Hot Shots. Επίσης, έχουν καταγεγραμμένα όλα τα ακουστικά αρχεία, ενώ δίνουν οδηγίες πώς να διεξάγονται οι προφορικές ασκήσεις, ό,τι έχει να κάνει με εκθέσεις και συναφή, ενώ δίνει και συμβουλές τι μπορεί να κάνει ο καθηγητής σε περίπτωση που ολοκληρωθεί η άσκηση κι έχει μείνει εξτρά χρόνος. Φαντάζομαι ότι κάπως έτσι είναι και στα γαλλικά. Πάντως φέτος δεν είχε τίποτα από γαλλικά ούτε στην PALSO ούτε στην IP. Μόνο η Perugia είχε, αλλά πήραν τα στοιχεία μου να μού στείλουν σχετικό πακέτο για τα γαλλικά, γιατί δεν είχαν τίποτα να δώσουν. Κι εννοείται ότι θα πρόκειται για δείγματα.
 Να ρωτήσω και κάτι άλλο: έχω αποχή κοντά 5 χρόνια από τα γαλλικά. Και δυστυχώς, επειδή στην Ελλάδα έχουμε ένα είδος αγγλοκρατίας όσον αφορά τη γλώσσα, είναι αναμενόμενο να ξεχάσεις την όποια άλλη ξένη γλώσσας έμαθες, αν την αφήσεις. Τα αγγλικά και να θες, δεν τα ξεχνάς εύκολα χάρη στην ελληνική TV. Γι'αυτό σκέφτηκα να κάνω ιδιαίτερα μόνο σε μικρά επίπεδα στην αρχή, έως ότου επαναφέρω τις γνώσεις μου στο υψηλό επίπεδο που τις άφησα. Τώρα, για τα 10 ευρώ την ώρα, μήπως είναι πολλά για μια γλώσσα που οι Έλληνες γονείς θεωρούν παρωχημένη και επαγγελματικά όχι πια και τόσο απαραίτητη όσο τα γερμανικά, τα ρωσικά και τα κινέζικα. Να μην ξεχάσω τα αραβικά. Στις δικές μου αγγελίες αρχίζω με 5 ευρώ την ώρα μέχρι το Β1, 15/2Ω στο Β2 και 15/ώρα για Γ1-Γ1 και πανελλαδικές. Ξέρω ότι είναι λιγάκι ξεφτίλα, αλλά και πάλι ακόμη δεν έχω βρει κάποιο παιδί, ενώ στη γειτονιά μου το φροντιστήριο κάνει ΔΩΡΕΑΝ ενισχυτική στις δεύτερες ξένες γλώσσες του σχολείου, οπότε για ποιο λόγο οι γονείς να πληρώνουν εξτρά για κάτι που παρέχεται δωρεάν στο σχολείο και δωρεάν στο φροντιστήριο; Με την εγγραφή του παιδιού τους στα αγγλικά, εξασφαλίζουν δωρεάν τη δεύτερη γλώσσα. Το δε χειρότερο είναι ότι κοντά άνοιξε και η Καλογραία παράρτημα, ενώ λίγο παραπέρα υπάρχει και της AXON. Αυτά τα φροντιστήρια παρέχουν ειδικά πακέτα σε όσους κάνουν περισσότερες από μία γλώσσες. Και πλέον για τα ιδιαίτερα χρειάζονται και οι γνωριμίες, που δεν έχω στην περιοχή. Σκέφτομαι να βάλω και για ιαπωνικά του χρόνου, από 10 ευρώ/ώρα για το πρώτο επίπεδο. Αποκλείεται να μη βρω έστω κι ένα άτομο. Από μια έρευνα που έκανα, πρόσεξα ότι περισσότερη ζήτηση έχουν τα φιλολογικά και λοιπά σχολικά μαθήματα, καθώς και οι "εξωτικές" γλώσσες όπως τα ρωσικά, αραβικά, τουρκικά, κινεζικά.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 11:36:29 πμ »
Το βιβλίο του καθηγητή είναι ίδιο με του μαθητή αλλά με τις λύσεις, με transcription των ακουστικών, ανάπτυξη των θεμάτων έκθεσης και των προφορικών (αυτό συμβαίνει στα βιβλία που προετοιμάζουν για διπλώματα).

Αλλά Ματίνα (εντελώς καλοπροαίρετα σε ρωτάω), αφού θεωρείς τα γαλλικά παρωχημένη γλώσσα, γιατί θέλεις να μπεις στη διαδικασία να τα διδάξεις; Πρέπει να αγοράσεις αρκετά βιβλία, να πληρώσεις courrier να στα στείλουν και με τις τιμές που ζητάς είναι πολύ δύσκολο να κάνεις απόσβεση. Εντελώς φιλικά και  συναδελφικά στα λέω αυτά.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 12:12:30 μμ »
Nα συμπληρωσω οτι το πακετο του καθηγητη περιλαμβανει και Guide Pedagogique με πληροφοριες για την καλυτερη αξιοποιηση του υλικου του μαθηματος.

Θα συμφωνησω με την EmmaB, στο ιδιο κλιμα παντα. Ισως θεωρηθω πολυ ιδεαλιστρια αλλα αν ο ιδιος ο καθηγητης δεν αγαπαει τη γλωσσα, πως θα την αγαπησουν τα παιδια; Ας μην ξεχναμε οτι ολοι εχουμε λιγο πολυ εμπειριες απο καθηγητες διαφορων ειδικοτητων που δεν φαινονταν να αγαπουν το αντικειμενο τους. Παντα το καταλαβαιναμε, και αντιδρουσαμε αναλογα.
Προσωπικα, η διδασκαλια δεν ειναι το μονο που θελω να κανω, σχετικα με το αντικειμενο μου, αλλα οπως και να χει, λατρευω τη γλωσσα και για οσο καιρο διδασκω αντιμετωπιζω το εγχειρημα αυτο με σεβασμο και προσπαθω να δινω τον καλυτερο εαυτο μου, να διδασκω αλλα και να μαθαινω.
Δεν προσπαθω να σε αποτρεψω, συζητηση κανουμε, απλα μου φαινεται παραξενη η επιλογη να θελεις να διδαξεις μια γλωσσα, αλλα να μην την υπερασπιζεσαι απεναντι στις αλλες. Ξερουμε ολοι οτι οι 'εξωτικες', οπως ειπες, γλωσσες εχουν περαση. Αλλα εμεις οφειλουμε να μπορουμε να δωσουμε κινητρα στους μαθητες μας να αγαπησουν και να μαθουν τα γαλλικα.

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 01:05:08 μμ »
Ε όχι βρε παιδιά παρωχημένη η γαλλική γλώσσα! Αυτά τα λένε κάποιοι ανίδεοι που αγνοούν παντελώς όχι μόνο την ίδια τη γλώσσα αλλά και την απήχησή της  σε όλο τον κόσμο, σε πολιτιστικό και επαγγελματικό επίπεδο, γιατί οι προοπτικές που ανοίγονται για τον γαλλόφωνο είναι σημαντικότατες.
 Υπάρχουν φυσικά και εκείνοι που έχουν τις δικές τους σκοπιμότητες να  διαδίδουν κάτι τέτοιο για να αποτρέψουν γονείς και μαθητές από την επιλογή της γαλλικής και  για να την αποδυναμώσουν.

Πάντως, όσοι δεν είναι οι ίδιοι  πεπεισμένοι για τη χρησιμότητα και την ομορφιά αυτής της γλώσσας, οφείλουν να απέχουν από τη διδασκαλία της γιατί δεν θα έχουν τίποτα να προσφέρουν στους μαθητές τους. Άσε που τα παιδιά "οσμίζονται" ταχύτατα τις αμφιβολίες του καθηγητή τους και όταν οι μαθητές αμφισβητούν τον καθηγητή τους, το παιχνίδι έχει χαθεί...


Αποσυνδεδεμένος errifly

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:11:43 μμ »
Συναδελφοι καλησπερα, ξεκιναω με ενα κοριτσακι Ε' δημοτικου που δεν εχει ξανακανει γαλλικα. Σκεφτομαι να κανουμε το A Ton Tour 1, ποια ειναι η γνωμη σας;

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 02:16:49 μμ »
Καλό είναι το A ton tour αλλά μήπως σε πολύ αρχάριο παιδάκι φανεί κάπως δύσκολο και βαρύ; Αν είναι πολύ καλό το παιδάκι ξεκίνα μ'αυτό. Αν όμως δεν είναι, σκέψου το ενδεχόμενο να ξεκινήσεις με copains-copines 1 ή genial 1.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 10:55:53 μμ »
errifly, πολυ καλη η επιλογη σου. Κι εγω στα ιδιαιτερα ξεκιναω με A ton tour. Αν ειναι πολυ δυνατος ο μαθητης, ισως και Αdosphere. Τα Copains Copines κλπ  θεωρω πως δουλευονται καλυτερα σε τμημα ειτε φροντιστηριου ειτε σχολειου.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:01:00 πμ »
Για μια στιγμή, δεν είναι προσωπική μου άποψη ότι τα γαλλικά έχουν ξεπεραστεί, απλώς μεταφέρω αυτό που εισπράττω από τους γονείς. Τουλάχιστον στη δική μου πόλη, οι γονείς έχουν στραφεί στα γερμανικά ως β' γλώσσα, θεωρώντας ότι η Γερμανία θα γίνει η μητέρα-εργοδότρια των παιδιών της. Στα δικά μου χρόνια τα γαλλικά είχαν σχετικά μεγάλο κύρος, τουλάχιστον για όσους ήθελαν να τα μάθουν και δεν τα επέλεγαν από αγγαρεία. Και μην ξεχνάμε ότι όχι μόνο οι φυσικοί ομιλήτές της γλώσσας είναι πολλοί, αλλά και ότι μαθαίνοντας γαλλικά αποκτάς πρόσβαση και σε άλλες γλώσσες, ειδικά τα ισπανικά, που έχουν ακόμη περισσότερους φυσικούς ομιλητές. Άτυπα οι ΗΠΑ έχουν δύο "επίσημες" γλώσσες: αγγλικά και ισπανικά. Θα σας πως ό,τι μού είπε και η δική μου καθηγήτρια στο φροντιστήριο: "έμειναν λίγοι και καλοί μαθητές στα γαλλικά, που τους στέλνουν γονείς που ξέρουν πού παν τα 4." Αν οι ίδιοι οι γονείς κοιτάζουν πώς να ταφέρουν βόλτα κόβοντας έξοδα για γνώσεις που παρέχονται στο σχολείο, όσο κι αν έχει πέσει η ποιότητα, ή προτιμούν να δίνουν τα χρήματα που τους περισσεύουν σε άλλα, όπως η διασκέδαση, ο ρουχισμός ή τυχόν υποχρεώσεις προς εφορία, τράπεζες κτλ, ποια είμαι εγώ να τους κρίνω; Στις περιοχές που οι γονείς έχουν ακόμη οικονομική άνεση, έστω και σχετική, ξέρω ότι δίνουν, αλλά εκεί έχουν άλλες απαιτήσεις. Για αγγλικά που έψαξα, ήθελαν φυσικό ομιλητή. Προτιμούν να δίνουν 15 ευρώ/ώρα σε κάποιον που μιλά άπταιστα την ξένη γλώσσα, παρά τα ίδια ή και λιγότερα σε Έλληνα που σίγουρα κάπου θα έχει αδυναμίες. Αυτό και πάλι από τους ίδιους το έμαθα. Επίσης υπάρχει και ο παράγοντας "σε πληρώνω, θέλω απόδειξη". Το καλοκαίρι βρήκα δύο αδέρφια επιπέδου Β1 στα αγγλικά, με 60 ευρώ το ένα, αλλά οι γονείς ήθελαν απόδειξη, διαφορετικά με τα ίδια πήγαιναν στο φροντιστήριο, που δίνει και απόδειξη.

ΥΓ: μην ξεχνάμε ότι συγκριτικά με τη Γαλλία, η Γερμανία προσφέρει αρκετές θέσεις εργασίας στους Έλληνες. Αλλιώς θα την είχα κάνει προ πολλού για εκεί. Δεν είναι τυχαίο ότι όλα τα γειτονόπουλά μου κάνουν γερμανικά τα τελευταία χρόνια. Ο καθένας κοιτά αυτό που θα του δώσει δουλειά άμεσα. Εδώ τα κινέζικα που έγιναν εκ των ουκ άνευ γλώσσα, με την κρίση μειώθηκαν σημαντικά. Πήγε η κολλητή μου στο Ξυνή να γραφτεί και δεν ξεκίνησε ποτέ, λόγω ελάχιστης προσέλευσης, παρά τη σημαντική μείωση στα δίδακτρα. Εσείς είστε καιρό στο χώρο κι έχετε τις διασυνδέσεις. Σκεφτείτε πώς είναι για κάποιον που αρχίζει τώρα, εν μέσω τέτοιας ύφεσης και χωρίς τις γνωριμίες. Δεν ξέρω αν οι χαμηλές τιμές που δίνω λειτουργούν αποτρεπτικά, με το σκεπτικό ότι για να έχει 5 ευρώ/ώρα δεν αξίζει. Και πάλι κάποιοι φοιτητές της Αγγλικής αναγκαστικά κάνουν μάθημα με 7/8 ευρώ/ώρα. Μπορεί εγώ να τα βλέπω όλα μαύρα, αλλά από το καλοκαίρι που ψάχνω μαθητές... ακόμα τίποτα.

Δεν υπάρχει παράρτημα των εκδοτικών οίκων στη Θεσσαλονίκη για να παίρνουμε από εκεί τα βιβλία χωρίς τα μεταφορικά; Πριν κλείσει το gamato υπήρχε πληθώρα ξενόγλωσσων βιβλίων στο τζάμπα. Τώρα, όσο κι αν έψαξα μόνο το Panorama βρήκα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:05:25 πμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 10:30:36 πμ »
Για μια στιγμή, δεν είναι προσωπική μου άποψη ότι τα γαλλικά έχουν ξεπεραστεί, απλώς μεταφέρω αυτό που εισπράττω από τους γονείς.

Τότε πρέπει όλοι να προσπαθήσουμε να αλλάξει αυτή η άποψη, ειδικά σε περιοχές όπως η Β. Ελλάδα όπου τα γερμανικά έχουν εξαιρετική πέραση.

Παραρτήματα εκδοτικών οίκων δεν υπάρχουν. Είναι όλοι στην Αθήνα.  :(

@artgeek

το copains-copines λειτουργεί και στο ιδιαίτερο καλά όταν μιλάμε για γκρουπάκι 2 μαθητών. 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2013, 10:34:26 πμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159763
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 260
Σύνολο: 274

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.