*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 437474 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #490 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 10:56:35 μμ »
μου ειπε full time  18 με 20 ώρες και ικα (κάθε μέρα και ένσημο) και δώρο χριστούγεννα πάσχα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:52:24 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #491 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 11:19:52 μμ »
δηλαδή 550 περίπου το μήνα με ικα και δώρα; Αν δεν έχεις κάτι άλλο να περιμένεις και να θέλεις περισσότερο(αναπλήρωση κτλ) καλό μου ακούγεται.Έτσι κι αλλιώς από το Μάιο έχουν ανακοινώσει οι φροντιστηριούχοι οτι θα υπάρξει μείωση του ωρομισθίου. Οπότε πιστεύω οτι τα 7 ευρώ που σου είπαν μάλλον θα ΄ναι ο κάνονας.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #492 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 11:31:01 μμ »
Ναι τόσα. Έχω κάνει τα χαρτιά μου αλλά πέρσι ξεκίνησα να δουλεύω τέλος Φεβρουαρίου οπότε αν κάτσει καλά η δουλειά σε φροντιστήριο δεν βλέπω τον λόγο να ξενιτεύομαι. Στο κάτω κάτω τα λεφτά που μου μένουν απο τα πετρέλαια και τις μετακινήσεις είναι όσα μου δίνουν στο φροντιστήριο. Και στο φροντιστήριο θα δουλεύω απο Σεπτέμβριο -Οκτώβριο ενώ τα σχολεία δεν ξέρεις πότε θα σε θυμηθούν.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #493 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 11:44:51 μμ »
Σ'αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Συμβουλή μου όμως ρώτα αν ξέρεις κάποιον και εμπιστεύεσαι για τους εργοδότες. Πληρώνουν κάθε μήνα ή σου λένε δεν πληρώνουν οι γονείς, πού να τα βρώ και 'γω να στα δώσω; Αν τους ξέρεις και γνωρίζεις οτι είναι συνεπείς είναι όλα θετικά, τηρουμένων των αναλογιών πάντα. Γιατί ένας πτυχιούχος θεωρώ οτι δε θα πρεπε σε καμία περίπτωση να αμοίβεται με λιγότερα από 10 ευρώ.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:52:24 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #494 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 11:51:26 μμ »
Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιον που να δούλευε στο φροντιστήριο :( Αυτό είναι πραγματικά ένα πρόβλημα... Όσο για τα 10 ευρώ, δεν παίρναμε ποτέ 10 ευρώ στο φροντιστήριο απ ότι νομίζω... και στα σχολεία κάποτε που ήμουν ωρομίσθια παίρναμε λιγότερα την ώρα...

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #495 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 12:04:02 πμ »
Εμείς οι ξενόγλωσσοι ποτέ. Απλά ανέφερα μια πιο καλή αμοιβή σ'έναν προφανώς ιδανικό κόσμο. Μέχρι 9 ευρώ. Στα φροντιστήρια μ.ε. έχω ακούσει τις καλές εποχές βέβαια και 12 ευρώ και παραπάνω. Απλά επειδή αρκετοί γονείς καθυστερούν σημαντικά  την καταβολή των διδάκτρων, αυτό συμπαρασύρει άμεσα τους καθηγητές. Βέβαια υπάρχουν πάντα συνεπείς εργοδότες. Εύχομαι και οι συγκεκριμένοι που αναφέρεις ν'ανήκουν σ'αυτο το είδος. :)
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #496 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 12:15:39 πμ »
Εγώ πάντως το 2006 που σταμάτησα τα φροντιστήρια (μ.ε.)έπαιρνα 14 ευρώ την ώρα (με 9 χρόνια πρυπηρεσία).Τώρα φαντάζομαι αν πάρω 10 πολλα θα είναι...

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #497 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 12:25:39 πμ »
Δυστυχώς constans τα 10 ευρώ φαντάζουν σημέρα πολλά. Ούτε  οι προυπηρεσίες μετράνε και τα επιδόματα απλά δεν υπάρχουν. Και δεν τολμάς να πεις και κάτι.Ξέρω πολλούς που δουλεύουν 10 χρόνια σε φροντιστήρια γιατί με τα 400 ευρώ που παίρνουν στάνταρ το μήνα προσπαθούν να καλύψουν δάνεια και λοιπά πάγια.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #498 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 09:03:26 πμ »
πάντως παιδιά, στην αθήνα, φίλη μου σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης παίρνει 12 ευρώ καθαρά την ώρα και βγάζει πολύ καλά λεφτά... και είναι μόλις 25 ετών.. πολύ διαφορετικές οι συνθήκες στα ξενόγλωσσα νομίζω, και γω της είπα να κανει το σταυρό της που βρήκε άνθρωπο να της δινει τόσα. αλλά και σε ξενογλωσσο για μεγάλα επίπεδα μόνο, ξέρω ότι δίνουν 10-12 ευρώ την ώρα, γιατί αυτή είναι η φιλοσοφία του ιδιοκτήτη..

πάντως είχα στειλει τόσα βιογραφικά, μου απάντησαν δύο φροντιστήρια, πήγα και στα δυο, κι ενώ και οι δυο είπαν θα με πάρουν για δευτερο ραντεβού μέχρι τη δευτέρα το αργότερο (χθες δηλαδη), ούτε φωνή ουτε ακρόαση.. μηπως τώρα να το πάρω τελικα προσωπικά;;; ::) ::) ::)
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #499 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 10:06:59 πμ »
Παντα ειχαμε διαφορετικες συμβασεις απο τα φροντιστηρια Μ.Ε. Αυτοι δεν επεφταν κατω απο 10ε. ενω η δικη μας, η τελευταια ηταν στα 9.48 και μονο με προυπηρεσια ξεπερνουσες τα 10ε. Βεβαια το τι εδιναν, ΚΞΓ και Μ.Ε., ειναι αλλη κουβεντα. Newpe06, τα 7ε. ειναι καπως λιγα αλλα το καλο ειναι οτι σου δινει πολλες ωρες κ δωρα κ φουλ ενσημα, οποτε δεν μπορεις να πεις κ πολλα... και ειδικα αυτες τις μερες! Ειναι τουλαχιστον κοντα στο σπιτι σου ή θα εχεις κ εξοδα μετακινησης;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2012, 10:09:14 πμ από evi06 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #500 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 02:33:06 μμ »
Είναι 15 λεπτά απο το σπίτι μου και έχω και άλλα 2 ιδιαίτερα στην περιοχή του φροντιστηρίου. Σήμερα πήγα για συνέντευξη και σε ένα άλλο φροντιστήριο στην ίδια περιοχή, τους είπα οτι έχω την τάδε προσφορά με 7 ευρώ την ώρα και μου είπαν οτι και αυτοί τόσο δίνουν στους καθηγητές τους.  Το καλό είναι οτι τους άρεσα και μου είπαν οταν κλείσω το πρόγραμμά μου με το πρώτο φροντιστήριο να τους πάρω τηλ να μου δώσουν και αυτοί μερικές ώρες.

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #501 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 02:39:06 μμ »
παιδια για ποσες ωρες το μηνα μιλατε στο περιπου?Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #502 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 02:48:09 μμ »
Είναι 15 λεπτά απο το σπίτι μου και έχω και άλλα 2 ιδιαίτερα στην περιοχή του φροντιστηρίου. Σήμερα πήγα για συνέντευξη και σε ένα άλλο φροντιστήριο στην ίδια περιοχή, τους είπα οτι έχω την τάδε προσφορά με 7 ευρώ την ώρα και μου είπαν οτι και αυτοί τόσο δίνουν στους καθηγητές τους.  Το καλό είναι οτι τους άρεσα και μου είπαν οταν κλείσω το πρόγραμμά μου με το πρώτο φροντιστήριο να τους πάρω τηλ να μου δώσουν και αυτοί μερικές ώρες.


Χμμμ, ε τοτε ειναι καλα...που φτασαμε βεβαια, να λεμε τα 7 καλα, αλλα ας οψεται! Μηπως στο δευτερο φροντιστηριο να μην τους ελεγες την προσφορα του πρωτου να δεις μηπως εδιναν περισσοτερα  ;D; Πλακα κανω!  Μια χαρα σε βλεπω παντως!

Τα φροντιστηρια τα βρηκες απο αγγελια ή πηγες συστημενη; Γιατι εδω (επαρχια) μετα απο χρονια δεν εχω δει ουτε μια αγγελια στην εφημεριδα και μου κανει εντυπωση!

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #503 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 02:54:40 μμ »
πάντως παιδιά, στην αθήνα, φίλη μου σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης παίρνει 12 ευρώ καθαρά την ώρα και βγάζει πολύ καλά λεφτά... και είναι μόλις 25 ετών.. πολύ διαφορετικές οι συνθήκες στα ξενόγλωσσα νομίζω, και γω της είπα να κανει το σταυρό της που βρήκε άνθρωπο να της δινει τόσα. αλλά και σε ξενογλωσσο για μεγάλα επίπεδα μόνο, ξέρω ότι δίνουν 10-12 ευρώ την ώρα, γιατί αυτή είναι η φιλοσοφία του ιδιοκτήτη..

πάντως είχα στειλει τόσα βιογραφικά, μου απάντησαν δύο φροντιστήρια, πήγα και στα δυο, κι ενώ και οι δυο είπαν θα με πάρουν για δευτερο ραντεβού μέχρι τη δευτέρα το αργότερο (χθες δηλαδη), ούτε φωνή ουτε ακρόαση.. μηπως τώρα να το πάρω τελικα προσωπικά;;; ::) ::) ::)
Περιμένε planety. Χθές άρχισαν επίσημα οι εγγραφές. Να δουν πόσο κόσμο θα μαζέψουν. Είναι γενικά πολύ δύσκολα τα πράγματα.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 262
Σύνολο: 275

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.