*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμοι και ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 21528 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 23, 2007, 06:16:26 μμ »
Εμείς τουλάχιστον σαν σύλλογος στη Λέσβο σκοπεύουμε αρχές Σεπτεμβρίου να πάμε στη Διεύθυνση και να διεκδικήσουμε κάποιο αξιοκρατικό κριτήριο για την ΠΔΣ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:33:22 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 23, 2007, 06:40:11 μμ »
Γιατί να μην ειναι στην θέση του ο βαθμός πτυχίου?Και αυτό μπορει να συνεχιστει και για άλλα
Προτιμώ να βγαίνει ενα σύνολο ωρών στην ΠΔΣ για μια περιφέρεια/νομό και να μοιράζονται εξίσου σε όλους τους ενδιαφερόμενους οσο ειναι εφικτο.Τίποτε αλλο.Να ειναι ξεκάθαρα και ΦΑΝΕΡΑ
Ο βαθμός πτυχίου έχει μεγάλες αποκλίσεις στις διάφορες σχολές, στις ίδιες σχολές, αλλά σε διαφορετικές πόλεις και στα διαφορετικά τμήματα της ίδιας της σχολής, γι' αυτό δεν το δέχομαι ως δίκαιο κριτήριο (όπως ο βαθμός απολυτηρίου). Αν μοιράζονταν όλες οι ώρες ΠΔΣ μεταξύ όλων των ενδιαφερομενων, κάποιος θα έπαιρνε 0,03 πχ ώρες σε όχι μεγάλο νομό. Καλύτερο είναι, πιστεύω, να μην υπάρχει το ΠΔΣ, αλλά αυτές  οι ώρες να προστίθενται στους ωρομίσθιους, ώστε να αποκτούν πλήρες ωράριο αναπληρωτή (σε όποιους κλάδους φυσικά υπάρχει ζήτηση για ΠΔΣ).

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 23, 2007, 08:54:30 μμ »

Μετά την ολιγοήμερη απουσία μου λόγω αναζήτησης κατοικίας στην πόλη της Ρόδου (όσοι θα βρεθείτε στην ίδια κατάσταση με εμένα να οπλιστείτε με ΠΟΛΥ!!! υπομονή) έχω να κάνω την εξής ερώτηση:

Έχω ακούσει από συνδικαλιστές ότι από φέτος, που αποσύρεται η ευρωπαϊκή χρηματοδότηση, η ΠΔΣ θα πληρώνει τα ίδια με την ενισχυτική. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 23, 2007, 11:29:25 μμ »
Eγώ ήξερα από παλαιοτερους συναδελφους ότι η προσθετη ήταν 75% από το υπουργειο και 25% Ε.Ε. και πληρωνονταν 5.000 δρχ (προ ευρώ). Ηταν πολυ καλα τα χρηματα και τα πληρωναν κανονικά. Επειδη όμως διαπίστωσαν ατασθαλίες (Υπήρχαν άτομα που εγραφαν προυπηρεσια σε 3 διευθυνσεις, τα στοιχεια δεν διασταυρωνονταν ηλεκτρονικά και μεσα σε 3 χρόνια διοριζονταν άτομα από ΠΔΣ). Βεβαια την ΕΕ δεν την ενοιαζαν οι διορισμοι, την ενοιαζε η αδιαφανεια των χρηματων και έτσι τωρα πια αντιστραφηκαν τα ποσοστα και πληρώνει η ΕΕ τα λιγοτερα. Γι'αυτο και μενουμε απλήρωτοι, επεσε το ωρομισθιο και μενει καθηλωμενο τοσα χρόνια. Ηθελα να'ξερα, εκλογες έρχονται, δε θα φιλοτιμηθουν να δώσουν κανα φράγκο για ψηφοθηρικους λόγους?   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:33:22 »

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 24, 2007, 12:44:31 πμ »
Ωραια και η μητέρα μου εχει πτυχίο το 1975,αρα ειναι ικανή, ισως ικανότερη,από εναν πτυχιούχο του 2000 για να διδάξει σε σχολείο.Δυστυχώς ειναι αίολο το επιχείρημα της παλαιότητας.
Η ΠΔΣ ειναι καλύτερο να μην εχει σχέση ούτε με μόνιμους αλλά ουτε και με αναπληρωτές για συμπλήρωση ωραρίου (πρακτικά τα προβλήματα θα ηταν τεράστια-μετακίνηση από σχολείο σε σχολείο κλπ).
Απλα πιο διαφανείς διαδικασίες και δικαιοσύνη χρειάζεται.
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 24, 2007, 01:17:24 πμ »
Είπα να συμπληρώνεται το ωράριο του ωρομίσθιου όχι του αναπληρωτή. Δεύτερον, στα περισσότερα σχολεία που υπάρχει ΠΔΣ υπάρχει και ωρομίσθιος στον αντίστοιχο κλάδο ή ωρομίσθιος σε κοντινό σχολείο, όπως στέλνουν έναν πχ ξενόγλωσσο να διδάξει σε 5 σχολεία του νομού. Έτσι ο ωρομίσθιος θα έχει πλήρες ωράριο και δεν θα λέγεται πλέον ψωρομίσθιος. Τέλος, τις διαφανείς διαδικασίες τις υποστηρίζω ούτως ή άλλως.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2007, 01:26:16 πμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 24, 2007, 01:40:48 πμ »
Η εγγραφή προϋπηρεσίας στους ωρομισθίους πάνω από 11 ώρες ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ

Σύμφωνα με την εγκύκλιο αναπληρωτών έτους 2007-08 του υπουργείου:
>>
>>ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ
>>
>>Σύμφωνα με την αριθμ. 202/2006 Πράξη του Ελεγκτικού Συνεδρίου, το ωράριο απασχόλησης των ωρομίσθιων εκπαιδευτικών, που παρέχουν διδακτικό έργο με μία ή περισσότερες συμβάσεις στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης, δεν μπορεί να υπερβαίνει το μισό του υποχρεωτικού ωραρίου του νεοδιόριστου εκπαιδευτικού του οικείου κλάδου και βαθμίδας εκπαίδευσης (ένδεκα (11) ώρες για τους κλάδους ΠΕ και ΤΕ01 ή δεκατέσσερις (14) ώρες για τον κλάδο ΔΕ01 της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και δώδεκα (12) ώρες για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση αντίστοιχα).
>>
>>Σύμφωνα με την ίδια ως άνω Πράξη, οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί, που απασχολούνται με συμβάσεις σε διαφορετικές βαθμίδες εκπαίδευσης, μπορούν να απασχολούνται μέχρι του συνόλου του υποχρεωτικού εβδομαδιαίου ωραρίου του νεοδιόριστου εκπαιδευτικού του οικείου κλάδου και βαθμίδας εκπαίδευσης (κλάδοι ΠΕ είκοσι μία (21) ώρες, κλάδος ΤΕ01 είκοσι δύο (22) ώρες, κλάδος ΔΕ01 είκοσι οκτώ (28) ώρες για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και είκοσι τέσσερις (24) ώρες για τους κλάδους της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης).
>>
>>Η απαγόρευση αυτή του ελεγκτικού συνεδρίου δεν εφαρμόστηκε κατά το σχολικό έτος 2006-07 με αποτέλεσμα χιλιάδες ωρομίσθιοι κυρίως ειδικότητες ΠΕ02,03,04 να υπερβούν τις 11 ώρες την εβδομάδα παρέχοντας διδακτικό έργο σε τμήματα του κανονικού προγράμματος (πρωινό) και σε τμήματα της Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης.
>>
>>Αυτό είναι εύκολο να διαπιστωθεί από τους πίνακες προϋπηρεσίας , κανένας ωρομίσθιος με 11 ώρες την εβδομάδα δεν μπορεί να έχει προϋπηρεσία άνω των 3,7 μηνών κατά το έτος 2006-07.
>>
>>ΟΜΑΔΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ
>>
>>http://www.xkatsikas.gr/anakoinoseis/anak20070819bw.php


ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

(23/8/2007)

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2006-07 πολλές Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης δεν εφάρμοσαν τον περιορισμό των 11 ωρών στις συμβάσεις των ωρομισθίων καθηγητών και επέτρεψαν την υπογραφή συμβάσεων πρωινού προγράμματος και Πρόσθετης διδακτικής Στήριξης και άλλων προγραμμάτων που ξεπερνούσαν στο σύνολο τους τις 11 ώρες.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα εκατοντάδες ωρομίσθιοι να προσμετρήσουν προϋπηρεσίες που ξεπερνούσαν και τους 6 μήνες, θίγοντας με αυτό τον τρόπο όλους τους υπόλοιπους που προσμέτρησαν έως 3,7 μήνες.

Όσοι συνάδελφοι ωρομίσθιοι θίγονται από την παραπάνω μη εφαρμογή του νόμου καλούνται να επικοινωνήσουν με το email: oromisthioi@yahoo.gr
ή με το τηλ. 6934943815 (ώρες: 18:00-21:00) για να συμμετάσχουν στη δικαστική προσφυγή κατά των πινάκων αναπλήρωσης και μονίμων διορισμών ζητώντας την ακύρωση αυτών αλλά και των διορισμών που απορρέουν από αυτούς, προσφυγή που ήδη έχει αναλάβει μεγάλο δικηγορικό γραφείο της Αθήνας ειδικευμένο στα εκπαιδευτικά θέματα.

Ομάδα ωρομισθίων καθηγητών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

http://www.xkatsikas.gr/anakoinoseis/anakxxx20070823c.php

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2007, 02:17:21 πμ από bilstef »

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 24, 2007, 01:43:28 πμ »
Εγώ θα επιδιώξω , μόλις διορισθείς , να κάνω ΠΔΣ χρησιμοποιώντας ότι νόμιμο δικαίωμα έχω .

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 24, 2007, 02:14:09 πμ »
Ποιος σου είπε ότι πρεπει να δεχτούμε ν υπάρχουν ψωρομίσθιοι με 11 ώρες. Αν σε κάποιο σχολείο έχει 11 ώρες για έναν ωρομίσθίο και 10 ώρες ΠΔΣ να μην στέλνουν καθόλου ωρομίσθιο, αλλά να στείλουν έναν αναπληρωτή με 21 ώρες. Η ειρωνεία για το 'μόλις διοριστείς' δεν αφορά εμένα και δεν ξέρω αν ποτέ θα διοριστώ, οπότε... 

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 24, 2007, 02:23:42 πμ »
Η ειρωνεία για το 'μόλις διοριστείς' δεν αφορά εμένα και δεν ξέρω αν ποτέ θα διοριστώ, οπότε... 

Προφανώς δεν γνωρίζεις ΕΛΛΗΝΙΚΑ .

Έγραψα "μόλις διορισθείς" Όπως "άρτι αφιχθείς" 

δηλ που διορίστηκα φέτος .

Άρα για ποια ειρωνία γράφεις ;
Και φυσικά δεν απευθυνόμουν σε κάποιον συγκεκριμμένα .

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 24, 2007, 02:33:43 πμ »
Ποιος σου είπε ότι πρεπει να δεχτούμε ν υπάρχουν ψωρομίσθιοι με 11 ώρες.

Το θέμα δεν είναι τι δέχεσαι ή τι δέχομαι ,αλλά τι νομοθεσία υπάρχει (βλέπε το παραπάνω μήνυμα μου )
ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ αυτή η νομοθεσία ;

Τι κάνετε - κάνουμε  για να ΑΛΛΑΞΕΙ ;
Η ΠΕΑ  συναντήθηκε  με την υπουργό ,με τον Χρυσοχοίδη και διαβουλεύεται(ενεκα εκλογών) ζητώντας ανώτατο όριο μονιμοποίησης.
Για τα παράθυρα των προσλήψεων ποιος θα φροντίσει -ζητήσει να κλείσουν;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2007, 10:28:53 πμ από bilstef »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 24, 2007, 03:41:23 πμ »
Προφανώς δεν γνωρίζεις ΕΛΛΗΝΙΚΑ .
Η ΠΕΑ συναντήθηκε με την υπουργό ,με τον Χρυσοχοίδη και διαβουλεύετε (ενεκα εκλογών) ζητώντας ανώτατο όριο μονιμοποίησης.
Συγνώμη που φυτρώνω εκεί που δεν με σπέρνουν αλλά έβγαζε μάτι. Καλό θα ήταν πριν διατυπώσουμε κρίσεις για τις γραμματικές γνώσεις των άλλων να είμαστε πρώτα εμείς σίγουροι για τις δικές μας. Το γ' ενικό, ξέρεις, γράφεται με αι. Δεν είμαι κανένα ψώνιο, κι εγώ κάνω ορθογραφικά λάθη όταν δεν προσέχω αλλά τουλάχιστον δεν μειώνω τους άλλους.

Για τα παράθυρα των προσλήψεων ποιος θα φροντίσει -ζητήσει να κλείσουν;
Καλό θα ήταν πάντως η ΠΕΑ να μη μιλάει για παράθυρα
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2007, 03:46:39 πμ από rica »

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 24, 2007, 10:40:44 πμ »
Για τα παράθυρα των προσλήψεων ποιος θα φροντίσει -ζητήσει να κλείσουν;
Καλό θα ήταν πάντως η ΠΕΑ να μη μιλάει για παράθυρα
Μα δεν μιλάει ,καινούρια ρύθμιση ζητάει κατά το 16 μηνο,30 μηνο .

Οι Αδιόριστοι τι κάνουν;

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 24, 2007, 12:36:30 μμ »
Μπορεί να το διάβασα και λάθος στις 2 τη νύχτα, αλλά το εξέλαβα από το λόγιο 'διορίσθηκα' που δεν είναι και λάθος, αλλά και αυτό μάτι βγάζει:
Εγώ θα επιδιώξω , μόλις διορισθείς , να κάνω ΠΔΣ χρησιμοποιώντας ότι νόμιμο δικαίωμα έχω .
Παρόλα αυτά δεν έχω πρόβλημα με τα ελληνικά σου!!!
Χρησιμοποίησε όσα νόμιμα δικαιώματα έχεις και πάρε και ΠΔΣ και ενισχυτική και ό,τι άλλο σου δίνει ο νόμος και ό,τι περισσέψει να το αφήσεις για κανέναν αδιόριστο. Όσο για τους αδιόριστους διάβασε τα τόπικ τους, βαριέμαι τώρα να σε παραπέμπω. :P :P :P
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2007, 01:22:59 μμ από Syllas »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159862
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.