*

Αποστολέας Θέμα: Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης ποιότητας στους Δήμους  (Αναγνώστηκε 200280 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους ,
Επιλέχθηκα ως Υπεύθυνη Εκπαιδευσης και ετοιμάζω τα χαρτιά μου. Θα ήθελα να μάθω πως γίνεται να απαλλαγώ από την καταβολή ΦΠΑ. Ποιον ΚΑΔ θα πρέπει να ενεργοποιήσω ; Alfieri, έχεις κάνει την έναρξή σου ; έχεις κόψει ΑΠΥ χωρίς πρόβλημα ;
Είσαι ήδη απαλλαγμένη από τον ΦΠΑ, διότι ως Υπεύθυνη Εκπαίδευσης, παρέχεις υπηρεσίες Εκπαίδευσης τις οποίες ο νόμος εξαιρεί ρητά από την απόδοση ΦΠΑ. Θα πάρεις τη σύμβασή σου, θα συμβουλευτείς τον λογιστή σου,θα πας στη εφορία καιθα δηλώσεις ΚΑΔ "Υπηρεσίες Εκπαίδευσης" ή "Υπηρεσίες λαϊκής επιμόρφωσής" ή "Υπηρεσίες Σχεδιασμού και Πιστοποίησης εεκπαιδευτικών Προγραμμάτων" (το τελευταίο είναι και το πιό σωστό). Μόλις κάνεις όλα αυτά, θα ξεχάσεις για 2-3μήνες τα πάντα! Μετά από πολύ καιρό (2-3 μήνες), όταν θα λάβεις τα 1400 ευρώ/μήνα θα πας στην εφορία η οποία θα εφαρμόσει τον νόμο. Αν η σύμβασή σου αναφέρει επάνω ΦΠΑ, αυτός ο όρος θεωρείται καταχρηστικός και παράνομος και συνεπώς άκυρος. Η εφορία θα σε διώξει και δεν θα δεχτεί να εισπράξει ΦΠΑ από εσένα και ασε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ να τα βγάλει πέρα με την εφορία. Κανείς Υπεύθυνος Εκπαίδευσης, ούτε κι εγώ, έχει κόψει ΑΠΥ και ούτε έχει πληρωθεί. Το μέλλον θα δείξει αν θα εφαρμοστεί ο νόμος παντού. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν δεν διεκδικούμε τα νόμιμα δικαιώματά μας δυναμικά και εξαντλητικά, ενδέχεται να αδικηθούμε. Κάποιοι αδιαφορούν και κάνουν ό,τι λανθασμένα τους λένε κάποιες εφορίες διότι φοβούνται και δεν θέλουν να μπλέξουν (αυτούς όμως τους χαρτζιλικώνουν ο μπαμπάς και η μαμά και δεν τους νοιάζει αν θα παίρνουν 580/μήνα ή 940/μήνα). Όποιος, όμως δεν βασίζεται στα λεφτά του μπαμπά και δεν είναι δειλός, διεκδικεί τα νόμιμα δικαιώματά του, χωρίς να αφήνει τίποτα στην τύχη. Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει! Δημοκρατία έχουμε άλλωστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 04:59:21 μμ από alfieri »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η παραπληροφόρηση είναι πολύ άσχημο πράγμα alfieri. Γιατί προσπαθείς να μπερδέψεις τους συναδέλφους?
Αγαπητή tommis σε παρακαλώ μην ακολουθήσεις τις συμβουλές που έχουν γραφεί. Φυσικά και έχουμε κόψει ΤΠΥ για τους μήνες Μάρτιο και Απρίλιο.
Επίσης οι ΚΑΔ που σου επιτρέπεται να δηλώσεις είναι οι εξής.
•   Στη σφραγίδα σας που θα τη βάλετε στο μέρος του τιμολογίου πάνω δεξιά θα πρέπει να αναγράφεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ένας από τους παρακάτω ΚΑΔ

1.   ΚΑΔ: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΕΡΓΩΝ ΕΚΤΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΩΝ.
2.   ΚΑΔ: ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ
3.   ΚΑΔ: ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
4.   ΚΑΔ: ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ


Είναι γεγονός πλέον οτι ο χρήστης alfieri δεν ξέρει ούτε καν πως είναι η σύμβαση μας.
tommis για ότι χρειαστείς στείλε μου πμ
Παρακαλώ τους διαχειριστές να επέμβουν γιατί η παραπληροφόρηση έχει και τα όρια της.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 05:31:07 μμ από Giota »

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτά που λέω Giota, δεν είναι παραπληροφόρηση! Είναι η αλήθεια! Αυτά που λες εσύ είναι παραπληροφόρηση! Προσπαθείς να μπερδέψεις τους συναδέλφους και να χάσουν χρήματα! Αν είσαι φυσικά συνάδελφος! Από τα όσα γράφω εγώ, ακόμα κι αν είναι παραπληροφόρηση, οι συνάδελφοι δεν έχουν να χάσουν χρήματα, μόνο να κερδίσουν!
Δεν καταλαβαίνω γιατί η GIOTA βγάζει τόσο μίσος απέναντι στους Υπεύθυνους Εκπαίδευσης! Εγώ μιλάω με στοιχεία και με νόμους!

Είναι γεγονός ότι η GIOTA αγνοεί τη νομοθεσία και απαιτεί να πληρώσουν όλοι οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης ΦΠΑ! Ίσως επειδή την πάτησε αυτή, θέλει τώρα να την πατήσουν όλοι! Όποιος ακολουθήσει την παραπληροφόρηση της GIOTA θα πληρώσει ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΠΑ και θα ζει με μισθό περίπου 550 ευρώ. Όποιος ακολουθήσει τις δικές μου συμβουλές, αν λέω ψέμματα θα πληρώσει ΦΠΑ και πάλι και θα παίρνει ψίχουλα! Αν όμως μια στο εκατομμύριο έχω δίκιο, θα λαμβάνει μισθό περίπου 900 ευρώ. Άλλωστε εγώ δεν πιέζω κανέναν, αποκαλύπτω τί λέει η σχετική νομοθεσία και λέω τί θα πράξω εγώ ο ίδιος προσωπικά! Μορφωμένοι άνθρωποι είμαστε, ο καθένας διαβάζει, κρίνει και αποφασίζει για την πορεία του!

Η GIOTA δεν ξέρει καν πώς είναι η σύμβασή μας και ποιά είναι τα καθήκοντά μας! Πάνω στη σύγχισή της και στο άγχος της να πληρώσουν ΟΛΟΙ ΦΠΑ, επειδή αυτή την πάτησε, δεν πρόσεξε ότι οι κάποιοι ΚΑΔ που προτείνει είναι ίδιοι με αυτούς που προτείνω εγώ και οι οποίοι βάσει νόμου ρήτα απαλλάσονται από ΦΠΑ!
Όποιος θέλει να μάθει πώς θα παραβεί τον νόμο και θα πληρώσει ΦΠΑ, για να ζεί με 550 ευρώ/μήνα, ας στείλει πμ στη GIOTA.

Το να εύχεσαι να πεθάνει και η κατσίκα του γείτονα επειδή πέθανε η δική σου, δεν είναι δημιουργική στάση ζωής! Αντί να προσπαθεί να παρασύρει η GIOTA και τους υπόλοιπους στον λάθος δρόμο της, θα ήταν πιο παραγωγικό να προσπαθήσει να διορθώσει το δικό της λάθος και να διεκδικήσει τα δικαιώματά της ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΝΟΜΟ!

Επαναλαμβάνω ότι και ψέμματα να λέω, όποιος "παρασυρθεί" από τα λεγόμενά μου δεν θα χάσει τίποτα! Αν λέω όμως αλήθεια;

Πρακαλώ τους διαχειριστές να παρέμβουν, γιατί το μίσος, ο φθόνος, τα ψέμματα και η παραπληροφόρηση έχουν και τα όρια τους, τα οποία η GIOTA έχει ξεπεράσει!

Επισυνάπτω πηγές της νομοθεσίας (για να δείτε ποιός λέει ανακρίβειες και ποιός μιλάει σοβαρά):
http://www.power-tax.gr/catalognews.asp?catid=1471

http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/625234/Article.aspx

http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?8263-%CE%95%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%A0%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CF%8C%CF%87%CE%B9
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 06:08:16 μμ από alfieri »

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Μα δεν μπορώ να καταλάβω εξαρτάται από εμάς αν θα πληρώσουμε ΦΠΑ ή όχι.Δεν θα μας τα κρατήσουν αυτοί;Είναι δυνατόν να μην ξέρουν εκεί στην εφορία αν θα πρέπει να μας κρατάνε ΦΠΑ ή όχι;Και τελωσπάντων οι εκπαιδευτικοί γιατί να μην πληρώνουν ΦΠΑ και όλοι οι υπόλοιποι να πληρώνουν 23% το οποίο είναι σχεδόν το 1/4 του μισθού;Συν  τα 220 του ΟΑΕΕ,συν 20% παρακράτηση φόρου.Μιλάμε για υπερβολικά πολλά λεφτά κι εγώ θεωρώ πιο λογικό αυτό που λέει η alfieri.
.....
Μόλις τα υπολόγισα και είναι όντως 580 ευρώ καθαρά.Τώρα πλέον όλοι οι εποχικοί στο δημόσιο παίρνουν 625 ευρώ τον μήνα(πολλοί χωρίς κανένα πτυχίο).Νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος πάνθηρ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Συμφωνώ κι εγώ, οι κρατήσεις είναι υπερβολικές.Η-ο alfieri έχει απόλυτο δίκαιο.

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα δεν μπορώ να καταλάβω εξαρτάται από εμάς αν θα πληρώσουμε ΦΠΑ ή όχι.Δεν θα μας τα κρατήσουν αυτοί;Είναι δυνατόν να μην ξέρουν εκεί στην εφορία αν θα πρέπει να μας κρατάνε ΦΠΑ ή όχι;Και τελωσπάντων οι εκπαιδευτικοί γιατί να μην πληρώνουν ΦΠΑ και όλοι οι υπόλοιποι να πληρώνουν 23% το οποίο είναι σχεδόν το 1/4 του μισθού;Συν  τα 220 του ΟΑΕΕ,συν 20% παρακράτηση φόρου.Μιλάμε για υπερβολικά πολλά λεφτά κι εγώ θεωρώ πιο λογικό αυτό που λέει η alfieri.
.....
Μόλις τα υπολόγισα και είναι όντως 580 ευρώ καθαρά.Τώρα πλέον όλοι οι εποχικοί στο δημόσιο παίρνουν 625 ευρώ τον μήνα(πολλοί χωρίς κανένα πτυχίο).Νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα.
Αν είναι θα μας παρακρατήσουν στη εφορια τον ΦΠΑ! Εγώ προτείνω να ρωτήσουμε όλοι στις εφορίες μας με τις συμβάσεις μας στα χέρια και έχοντας και γνώση της νομοθεσίας ότι οι εκπαιδευτικές υπηρεσίες απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ! Προτρέπω όλους τους συναδέλφους να ενημερωθούν σχετικάμε το νόμο και να ρωτήσουν τις εφορίες! Εκεί θα δούν ότι δεν θα τους υποχρεώσουν να καταβάλουν ΦΠΑ! Άλλωστε με 550 ή 580 ευρώ το μήνα δεν ζεί κανείς! Όλοι οι συμβασιούχοι στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ παίρνουν τουλάχιστον 900 ευρώ/μήνα! Δε νομίζω ότι εμείς είμαστε κατώτεροι από αυτούς!

Όποιοι θέλουν βέβαια, μπορούν να μην ρωτήσουν τις εφορίες και να ακολουθήσουν τις συμβουλές της GIOTA!

GIOTA, να σε ρωτήσω και κάτι άλλο; Πολλές εφορίες, επειδή αγνοούν τον νόμο ζητούν εγραφή σε επιμελητήριο! Όσοι τους άκουσαν πήγαν και γράφτηκαν και πλήρωσαν, ενώ καποιοι άλλοι που τους "παραπληροφόρησα" και τους "παρέσυρα", πήγαν στις εφορίες τον νόμο και πέτυχαν να εξαιρεθούν από την εγγραφη σε επιμελητήριο και γλίτωσαν και τη συνδρομή των 50 ευρώ! Πρέπει να γραφτούμε και στο επαγγελματικό επιμελητήριο και να δώσουμε κι εκεί κάνα 50ευρώ; Εσύ, GIOTA, γράφτηκες και σε επιμελητήριο; Κι επειδή την πάτησες, θέλεις να την πατήσουν και οι άλλοι (να ψοφήσει και η κατσίκα του γείτονα...). Διάβασε το παρακάτω, έτσι για να δείς ποιός παραπληροφορεί και ποιός μιλάει στον αέρα...:
http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?8263-%CE%95%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%A0%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CF%8C%CF%87%CE%B9
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 06:32:26 μμ από alfieri »

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με είδες να γράφω για το ΦΠΑ ???????????????????????????????????? Αυτό είναι θέμα του κάθε συναδέλφου με την εφορία του.
Μίλησα για τους λάθος ΚΑΔ που λες στους συναδέλφους να δηλώσουν  :o :o :o :o
Έχεις πάρει τη σύμβαση στα χέρια σου ???????
Αν όχι να μη μιλάς :-X :-X :-X :-X :-X :-X
και δεν μπορώ να καταλάβω προς τι η επίθεση;; Απο πότε σε ένα φόρουμ δεν μπορούμε να εκφέρουμε διαφορετική γνώμη απο κάποιον άλλο??
Εδώ και πολλές σελίδες όποιος έχει διαφωνήσει μαζί σου το μόνο που κάνεις είναι να του λες οτι μισεί τους υπευθύνους εκπαίδευσης.
Μιλάς χωρίς να έχεις πάρει τη σύμβαση στα χέρια σου.
Παρακαλώ δεν θα συνεχίσω να ποστάρω σε αυτό το θέμα. Όποιος νέος συνάδελφος θέλει κάποια παραπάνω πληροφορία απο κάποιον που έχει σύμβαση και έχει κάνει όλες τις νόμιμες διαδικασίες ας μου στείλει πμ.
Καλή συνέχεια σε όλους τους συναδέλφους
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 06:48:09 μμ από Giota »

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με είδες να γράφω για το ΦΠΑ ???????????????????????????????????? Αυτό είναι θέμα του κάθε συναδέλφου με την εφορία του.
Μίλησα για τους λάθος ΚΑΔ που λες στους συναδέλφους να δηλώσουν  :o :o :o :o
Έχεις πάρει τη σύμβαση στα χέρια σου ???????
Αν όχι να μη μιλάς :-X :-X :-X :-X :-X :-X
και δεν μπορώ να καταλάβω προς τι η επίθεση;; Απο πότε σε ένα φόρουμ δεν μπορούμε να εκφέρουμε διαφορετική γνώμη απο κάποιον άλλο??
Εδώ και πολλές σελίδες όποιος έχει διαφωνήσει μαζί σου το μόνο που κάνεις είναι να του λες οτι μισεί τους υπευθύνους εκπαίδευσης.
Μιλάς χωρίς να έχεις πάρει τη σύμβαση στα χέρια σου.
Παρακαλώ δεν θα συνεχίσω να ποστάρω σε αυτό το θέμα. Όποιος νέος συνάδελφος θέλει κάποια παραπάνω πληροφορία απο κάποιον που έχει σύμβαση και έχει κάνει όλες τις νόμιμες διαδικασίες ας μου στείλει πμ.
Καλή συνέχεια σε όλους τους συναδέλφους
Εσύ μου έκανες πρώτη επίθεση και μάλιστα ζήτησες από τους συντονιστές του φόρουμ να μου απαγορεύσουν να εκφράζω τις απόψεις μου! Δεν μπορώ να καταλάβω προς τί η επίθεση! Εγώ απλά αμύνθηκα! Δημοκρατία έχουμε και μπορούμε να λέμε ελέυθερα τις απόψεις μας!
Οι ΚΑΔ που δημοσίευσες είναι αυτοί που μας έστειλαν με mail από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ! Χαίρω πολύ! Αυτά τα γνωρίζουν όλοι οι συνάδελφοι! Δεν είναι οι μοναδικοί όμως! Ό,τι λέει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν είναι αυτομάτως σωστό! Σωστό είναι μόνο ότι λέει ο νόμος! Κι εγώ ίδιους ΚΑΔ δημοσίευσα! Απλά παρέλειψα τους λάθος ΚΑΔ! Διότι δεν είναι όλοι οι ΚΑΔ το ίδιο! Με κάποιους ΚΑΔ, πληρώνεις ΦΠΑ και με κάποιους ΚΑΔ δεν πληρώνεις! Όταν μιλάς για ΚΑΔ, έμμέσως πλην σαφώς μιλάς και για ΦΠΑ!

Έχω πάρει τη σύμβαση στα χέρια μου και μάλιστα την έχω διαβάσει! Και έχω διαβάσει και τον νόμο ο οποίος ρητά μας απαλλάσσει από την καταβολή ΦΠΑ! Και όσα λέω τα αιτιολογώ με παραπομπές (link) σε νόμους! Εσύ τα έχεις διαβάσει όλα αυτά;

Έχουμε Δημοκρατία και όποιος θέλει μπορεί να διαφωνεί μαζί μου! Δικαίωμά του! Δεν μπορεί όμως να χάνει την ψυχραιμία του και να ζητεί από τους υπεύθυνους του forum να με πετάξουν έξω! (και να με πετάξουν έξω, εγώ δεν έχω να χάσω κάτι). Εσύ τσαντίστηκες που διαφώνησα μαζί σου, σκύλιασες μπροστα στο ενδεχόμενο κάποιοι να γλιτώσουμε τον ΦΠΑ και ζήτησες να με διώξουν!

Το αν θα πετύχει κάποιος τη νόμιμη απαλλαγή του από παράνομο ΦΠΑ και παράνομες εγγραφές και συνδρομές σε επιμελητήρια, είναι προσωπικό του θέμα και θα το λύσει με την εφορία του! Το ότι εσύ την πάτησες και πλήρωσες, δεν σημαίνει ότι τώρα πρέπει να πλρώσουν όλοι οι υπόλοιποι ΦΠΑ που δεν υποχρεούνται, για να ικανοποιηθείς εσύ! Τελικά δεν μας απάντησες: Πλήρωσες ΦΠΑ; Γράφτηκες σε επιμελητήριο;

Δεν συνεχίζω, δεν έχει νόημα! Η λογική του "να ψοφήσει και η κατίκα του γείτονα επειδή ψόφησε και η δική σου" είναι μικρόψυχη και δεν με εκφράζει! Όποιος θέλει να σου στείλει προσωπικό πμ, για να χαντακωθεί στα σίγουρα!

Κι επειδή εγώ δεν μιλάω στον αέρα όπως η GIOTA, ορίστε και η νομική τεκμηρίωση των όσων λέω:

1) http://www.power-tax.gr/catalognews.asp?catid=1471

2) http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/625234/Article.aspx

3) http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?8263-%CE%95%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%A0%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CF%8C%CF%87%CE%B9

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 08:59:15 μμ από alfieri »

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Όχι 580 ευρώ ρε παιδιά...

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όχι 580 ευρώ ρε παιδιά...
Δεν θα είναι 580! Θα είναι 900 ευρώ ο μισθός, για όσους Υπεύθυνους Εκπαίδευσης δεν πληρώσουν Φ.Π.Α.! Μετά την παρακράτηση φόρου, το ΙΝΕΔΙΒΙΜ θα μας δίνει 1120 ευρώ μισθό! Από αυτά, τα 220 θα τα πληρώνουμε στον ΟΑΕΕ για ασφαλιστική κάλυψη! Οπότε μένουν 900 ευρώ καθαρά! Τώρα όποιος μπορεί να ζήσει με 580, ας πληρώσει και Φ.Π.Α. 320 ευρώ (900-320=580)! Εμένα δεν μου φτάνουν τα 580 ευρώ για να ζήσω και ανακάλυψα ότι ο νόμος είναι με το μέρος μου! Οπότε αυτά τα χρήματα ΔΕΝ θα τα καταβάλω στην εφορία και αν μου το ζητήσουν, θα τους πείσω ότι έχω δίκιο, παρουσιάζοντας τον νόμο (2859/2000) που με δικαιώνει! Έτσι έκανα και όταν μου ζήτησε ο υπάλληλος της Δ.Ο.Υ. να εγγραφώ σε επιμελητήριο και να πληρώνω 50 ευρώ συνδρομή: του παρουσίασα τον νόμο κι έτσι πείστηκε και δέχτηκε να κάνω έναρξη χωρίς να εγγραφώ σε επιμελητήριο και να πληρώσω 50 ευρώ! Κάποιοι άλλοι έκαναν το ίδιο μ' εμένα, κάποιοι άλλοι θέλησαν να πληρώσουν γιατί φοβήθηκαν! Έτσι θα γίνει και με τον Φ.Π.Α.!

Ο μισθός των Υπεύθυνων Εκπαίδευσης και Διασφάλισης Ποιότητος είναι 900 ευρώ! Γνωρίζω πολύ καλά ότι και τα 900 ευρώ/μήνα δεν είναι πολλά και μετάβίας επαρκούν για να καλύψουν τις βιοτικές μας ανάγκες, αλλά στο χέρι μας έιναι όταν υπογράψουμε όλοι τις συμβάσεις μας να διεκδικήσουμε αυξήσεις! Ο αρχικός μισθός λοιπόν, είναι 900 ευρώ, ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 09:22:53 μμ από alfieri »

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Μα κι εγώ αυτό πιστεύω.Σε ποιο άλλο επάγγελμα ο μισθός είναι 1400 και τα καθαρά που σου μένουν είναι λιγότερα από τα μισά;820 ευρώ φόρος και κρατήσεις;Κάτι δεν στέκει..

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Μα κι εγώ αυτό πιστεύω.Σε ποιο άλλο επάγγελμα ο μισθός είναι 1400 και τα καθαρά που σου μένουν είναι λιγότερα από τα μισά;820 ευρώ φόρος και κρατήσεις;Κάτι δεν στέκει..
Σ' αρκετά επαγγέλματα ermionoula οι καθαρές αποδοχές είναι περίπου οι μισές των μικτών. Το παράδοξο οφείλεται στο γεγονός ότι ο Φ.Π.Α. συνδέεται συνήθως με ελεύθερα επαγγέλματα στα οποία ο επαγγελματίας τον μετακυλίει εν όλω ή εν μέρει στον πελάτη ή δεν τον πληρώνει καθόλου, αποφεύγοντας να κόψει ΑΠΥ, μετά από αμοιβαία επωφελή συμφωνία με τον πελάτη. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν προσλαμβάνονται με σύμβαση μίσθωσης έργου, δηλαδή ως ελεύθεροι επαγγελματίες, και υπάγονται σε Φ.Π.Α. άτομα που στην πραγματικότητα εκτελούν εξαρτημένη εργασία και έχουν συνήθως έναν εργοδότη (πελάτη). Στις περιπτώσεις αυτές δεν μπορούν να μετακυλίσουν το Φ.Π.Α. στον πελάτη ούτε να αποφύγουν την έκδοση ΑΠΥ ή ΤΠΥ. Στις περισσότερες τέτοιες περιπτώσεις όταν ο εργοδότης (πελάτης) γνωρίζει ότι ο εργαζόμενος θα υποχρεωθεί σε πληρωμή Φ.Π.Α. αυξάνει ανάλογα τις μικτές αποδοχές ώστε το καθαρό ποσό που θα προκύψει να είναι αντίστοιχο με την εργασία που παρέχεται (εύλογη και δίκαιη αμοιβή). Το γεγονός ότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ έχει προσδιορίσει τις μικτές αποδοχές του Υπεύθυνου Εκπαίδευσης σε ποσό που αντιστοιχεί σε 1400 Ε μηνιαίως (γιατί η σύμβαση αναφέρει τη συνολική μικτή αμοιβή μέχρι τη λήξη της συμβάσεως) σημαίνει ότι  το ΙΝΕΔΙΒΙΜ θεωρεί την καθαρή αμοιβή που προκύπτει εύλογη είτε γιατί γνωρίζει ότι ο Υπεύθυνος δεν θα πληρώσει Φ.Π.Α. (900 Ε καθαρά) είτε γιατί εκτιμά ότι ο Υπεύθυνος θα εργάζεται με ημι-απασχόληση και ότι τα 640 Ε περίπου (μετά την αφαίρεση του Φ.Π.Α.)  δεν είναι, σε μια τέτοια περίπτωση, λίγα. 

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα κι εγώ αυτό πιστεύω.Σε ποιο άλλο επάγγελμα ο μισθός είναι 1400 και τα καθαρά που σου μένουν είναι λιγότερα από τα μισά;820 ευρώ φόρος και κρατήσεις;Κάτι δεν στέκει..
Σ' αρκετά επαγγέλματα ermionoula οι καθαρές αποδοχές είναι περίπου οι μισές των μικτών. Το παράδοξο οφείλεται στο γεγονός ότι ο Φ.Π.Α. συνδέεται συνήθως με ελεύθερα επαγγέλματα στα οποία ο επαγγελματίας τον μετακυλίει εν όλω ή εν μέρει στον πελάτη ή δεν τον πληρώνει καθόλου, αποφεύγοντας να κόψει ΑΠΥ, μετά από αμοιβαία επωφελή συμφωνία με τον πελάτη. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν προσλαμβάνονται με σύμβαση μίσθωσης έργου, δηλαδή ως ελεύθεροι επαγγελματίες, και υπάγονται σε Φ.Π.Α. άτομα που στην πραγματικότητα εκτελούν εξαρτημένη εργασία και έχουν συνήθως έναν εργοδότη (πελάτη). Στις περιπτώσεις αυτές δεν μπορούν να μετακυλίσουν το Φ.Π.Α. στον πελάτη ούτε να αποφύγουν την έκδοση ΑΠΥ ή ΤΠΥ. Στις περισσότερες τέτοιες περιπτώσεις όταν ο εργοδότης (πελάτης) γνωρίζει ότι ο εργαζόμενος θα υποχρεωθεί σε πληρωμή Φ.Π.Α. αυξάνει ανάλογα τις μικτές αποδοχές ώστε το καθαρό ποσό που θα προκύψει να είναι αντίστοιχο με την εργασία που παρέχεται (εύλογη και δίκαιη αμοιβή). Το γεγονός ότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ έχει προσδιορίσει τις μικτές αποδοχές του Υπεύθυνου Εκπαίδευσης σε ποσό που αντιστοιχεί σε 1400 Ε μηνιαίως (γιατί η σύμβαση αναφέρει τη συνολική μικτή αμοιβή μέχρι τη λήξη της συμβάσεως) σημαίνει ότι  το ΙΝΕΔΙΒΙΜ θεωρεί την καθαρή αμοιβή που προκύπτει εύλογη είτε γιατί γνωρίζει ότι ο Υπεύθυνος δεν θα πληρώσει Φ.Π.Α. (900 Ε καθαρά) είτε γιατί εκτιμά ότι ο Υπεύθυνος θα εργάζεται με ημι-απασχόληση και ότι τα 640 Ε περίπου (μετά την αφαίρεση του Φ.Π.Α.)  δεν είναι, σε μια τέτοια περίπτωση, λίγα.
Η δουλειά του Υπεύθυνου Εκπαίδευσης δεν είναι ημιαπασχόληση! Είναι πλήρους απασχόλησης! Και δεύτερον, ο νόμος ορίζει ότι η εξαρτημένη εργασία απαιτεί Ι.Κ.Α. και σε περίπτωση που κάποιος υποχρεώνεται να ασφαλιστεί στον Ο.Α.Ε.Ε., εξαιρείται από την καταβολή Φ.Π.Α.: http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/625234/Article.aspx
 
Επιπλέον, βάσει του νόμου 2859/2000, η παροχή εκπαιδευτικών υπηρεσιών εξαιρείται από την καταβολή Φ.Π.Α. (παράγραφος ιβ'): http://www.power-tax.gr/catalognews.asp?catid=1471

Επιπλέον, το γεγονός ότι δεν ασκούμε εμπορική δραστηριότητα και δεν είμαστε υποχρεωμένοι να εγγραφούμε σε επιμελητήριο, ενισχύει το επιχείρημα ότι δεν υποχρεούμαστε σε καταβολή Φ.Π.Α.: http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?8263-%CE%95%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%A0%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CF%8C%CF%87%CE%B9

Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν το ενδιαφέρει αν εμείς πληρώνουμε Φ.Π.Α. ή όχι! Σου λέει εγώ σου δίνω 1400 ευρώ μισθό, και από αυτά πλήρωσε φόρο, εισφορές Ο.Α.Ε.Ε. και Φ.Π.Α.! Τώρα αν εσύ κύριε Υπεύθυνε Εκπαίδευσης καταφέρεις να πείσεις την εφορία ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις Φ.Π.Α., μπράβο σου, θα μπορέσεις να ζήσεις αξιοπρεπώς! Με λίγα λόγια το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μας ωθεί να διεκδικήσουμε τα δικαιώματά μας! Εγώ δεν είμαι κανένας επαναστάτης! Αν το ΙΝΕΔΙΒΙΜ  μου έδινε 1800 ευρώ μικτά, δεν θα με πολυένοιαζε αν θα πλήρωνα Φ.Π.Α. διότι ο μισθός θα μου έφτανε για να ζήσω αξιοπρεπώς! Τώρα όμως, δεν θα πληρώσω Φ.Π.Α, όχι γιατί δεν γουστάρω, ούτε γιατί είμαι επαναστάτης! Τα χρήματα που αντιστοιχούν στον Φ.Π.Α. θα τα ξοδέψω για να διαβιώσω οριακά αξιοπρεπώς και να πληρώσω και τους φόρους μου! Και θα προσπαθήσω να πείσω την εφορία μου ότι βάσει νόμου δεν υποχρεούμαι σε καταβολή Φ.Π.Α.! Θα προσκομίσω και τη σχετική νομοθεσία και θα συμβουλευτώ και λογιστή και -αν χρειαστεί- δικηγόρο!

Τα 580 δεν μου φτάνουν για να πληρώσω ενοίκιο, κοινόχρηστα, ΔΕΗ, ΟΤΕ, φαγητό δικό μου και των παιδιών, ρούχα, παπούτσια, εισιτήρια λεωφορείων για να πάω κάθε μέρα στο γραφείο! Τα 900 ευρώ μισθός μου επαρκούν οριακά! Εσείς τί προτείνετε, να πληρώσω Φ.Π.Α. και να πεθάνω της πείνας; Όχι βέβαια! Θα ξοδέψω τον μισθό μου για να επιβιώσω και στο τέλος του μήνα δεν θα περισσέψει τίποτα για Φ.Π.Α! Και σας πληροφορώ ότι κανείς δικαστής δεν θα με έβαζε φυλακή γι'αυτό!

Εγώ, λοιπον, θα πάω στη Δ.Ο.Υ. μου και θα τους πείσω για τα δικαιώματά μου! Θα ζώ οριακά αξιοπρεπώς με τα 900 ευρώ μισθό από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Και όλ'αυτά ΝΟΜΙΜΑ! Διότι ξέρω πολύ καλά ότι δεν είμαι ελέυθερος επαγγελματίας, αλλά υπάλληλος στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ με σχέση εξαρτημένης εργασίας! Και αυτό που θα πετύχω, δεν θα το διαδώσω, δεν θα βγω να το φωνάξω, γιατί φοβάμαι μην το χάσω! Κοιτάω μόνο τον εαυτό μου και τα νόμιμα δικαιώματά μου! Δεν έχω συνδικαλιστικές βλέψεις ούτε θέλω να παρασύρω, να παραπληροφορήσω ή να σώσω κανέναν! Αλλά να ξέρετε ότι οι υπαλληλοι στην εφορία δεν δαγκώνουν και αν αυτούς που κάνουν λάθος επειδή αγνοούν τον νόμο τους πείσεις με επιχειρήματα και προσκομίζοντάς τους τη νομοθεσία, στο τέλος εφαρμόζουν τον νόμο!

Έχω τη βεβαιότητα ότι πολλοί από εμάς, θα διεκδικήσουμε τα δικαιώματά μας και θα πετύχουμε το αυτονόητο, να έχουμε τον νόμιμο μισθο των 900 ευρώ! Αλλά επισήμως θα λέμε ότι ΤΑΧΑ πληρώνουμε Φ.Π.Α, και ότι ΤΑΧΑ ζούμε με 550 ευρώ μισθό! Γιατί τα οικονομικά μας δεδομένα είναι προσωπικά και απόρρητα κι επειδή φοβόμαστε αυτούς που μας φθονούν. Έτσι, όλοι θα νομίζουμε ότι έχουμε ίδιο μισθό και όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι, καί αυτοί που φθονούν τους άλλους αλλά μπορούν να ζούν με 550 ευρώ μισθό επειδή έχουν προσωπική περιουσία καί αυτοί που διεκδίκησαν και κέρδισαν το νόμιμο δικαίωμά τους να μην πληρώνουν Φ.Π.Α και να ζουν οριακά αξιοπρεπώς με 900 ευρώ μισθό, διότι δεν έχουν προσωπική περιουσία για να καλύψουν τα κενά! ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ, ΛΟΙΠΟΝ, ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!

Εύχομαι καλή τύχη σε όλους τους συναδέλφους!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2013, 01:39:51 μμ από alfieri »

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2013, 09:23:00 μμ από ermionoula »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.