*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3138695 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nizeta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8176 στις: Ιούλιος 20, 2016, 04:24:37 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι! Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος αν τα μαθήματα 523(Ψυχομετρία) και 623(Ψυχοπαθολογία) μπορώ να τα πάρω μαζί τον χειμώνα, από άποψη απαιτήσεων και δυσκολίας;Μπορείτε να μου γράψετε εδώ ή σε προσωπικό μήνυμα τί εργασίες περιλαμβάνουν;

Καλημέρα! Είχα το 523 στο προηγούμενο εξάμηνο και μπορώ να πω ότι ήταν το λιγότερο απαιτητικό μάθημα που έχω πάρει, ιδίως από άποψη ενασχόλησης και εργασιών μέσα στη χρονιά. Έχει κάτι εβδομαδιαία κουίζ, τα οποία όμως δε βαθμολογούνται και μία εργασία (5-8 σελίδες) που είναι κριτική αξιολόγηση ενός άρθρου που δίνεται στην πλατφόρμα. Θυμίζει κάπως την τρίτη εργασία του σεμιναρίου Ι (αν το έχεις πάρει). Για μένα ήταν εύκολο μάθημα. Στις εξετάσεις θέλει λίγο παραπάνω διάβασμα, αλλά μόνο από τις διαφάνειες, οι οποίες είναι βέβαια λίγο κακογραμμένες (το βιβλίο δεν χρειάζεται). Τα θέματα είναι 50 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής, οι οποίες καλύπτουν όλη την ύλη αλλά ήταν όλες μέσα από τις διαφάνειες, και μια εύκολη ερώτηση ανάπτυξης (3-4 σελίδες ζητούσαν) για την αξιοποίηση των τεστ στην εκπαίδευση. Με καλό διάβασμα δεν είναι δύσκολο να πάρεις βαθμό. Το 623 δεν το είχα αλλά μου έχουν πει καλά λόγια. Νομίζω ότι άνετα τα παίρνεις μαζί. Ελπίζω να βοήθησα!  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Gelakis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8177 στις: Ιούλιος 20, 2016, 04:33:47 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα λίγη βοήθεια για τα μαθήματα του Α' κύκλου. Ποιο προτείνετε ανάμεσα στο 510 και το 610; Στο προηγούμενο τετράμηνο είχα το 511 και μου φάνηκε κάπως απαιτητικό. Το 510 είναι στο ίδιο μοτίβο; Για τα θέματα του 610, από ό,τι διαβάζω, οι απόψεις διίστανται. Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος που τα είχε σε πρόσφατο εξάμηνο;

Καλησπέρα, κι εγώ είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 μαθήματα. Μπορεί κάποιος να μας βοηθήσει στην επιλογή;

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8178 στις: Ιούλιος 20, 2016, 05:00:34 μμ »
Καλημέρα! Είχα το 523 στο προηγούμενο εξάμηνο και μπορώ να πω ότι ήταν το λιγότερο απαιτητικό μάθημα που έχω πάρει, ιδίως από άποψη ενασχόλησης και εργασιών μέσα στη χρονιά. Έχει κάτι εβδομαδιαία κουίζ, τα οποία όμως δε βαθμολογούνται και μία εργασία (5-8 σελίδες) που είναι κριτική αξιολόγηση ενός άρθρου που δίνεται στην πλατφόρμα. Θυμίζει κάπως την τρίτη εργασία του σεμιναρίου Ι (αν το έχεις πάρει). Για μένα ήταν εύκολο μάθημα. Στις εξετάσεις θέλει λίγο παραπάνω διάβασμα, αλλά μόνο από τις διαφάνειες, οι οποίες είναι βέβαια λίγο κακογραμμένες (το βιβλίο δεν χρειάζεται). Τα θέματα είναι 50 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής, οι οποίες καλύπτουν όλη την ύλη αλλά ήταν όλες μέσα από τις διαφάνειες, και μια εύκολη ερώτηση ανάπτυξης (3-4 σελίδες ζητούσαν) για την αξιοποίηση των τεστ στην εκπαίδευση. Με καλό διάβασμα δεν είναι δύσκολο να πάρεις βαθμό. Το 623 δεν το είχα αλλά μου έχουν πει καλά λόγια. Νομίζω ότι άνετα τα παίρνεις μαζί. Ελπίζω να βοήθησα!  :)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Nizeta! Είσαι πολύ κατατοπιστική! Καλή συνέχεια να έχεις!

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8179 στις: Ιούλιος 20, 2016, 05:12:40 μμ »
Καλησπέρα, κι εγώ είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 μαθήματα. Μπορεί κάποιος να μας βοηθήσει στην επιλογή;
Όταν πρωτοξεκίνησα το διάβασμα στο 510 θεωρούσα πως ήταν απαιτητικό.Στην πορεία είδα πως με σωςτό προγραμματισμό και διάβασμα βγαίνει. Πολύ καλός καθηγητής ο Σωκράτους! Χρειάζεται να βρεις ένα θέμα που σε ενδιαφέρει και να διεξάγεις ποσοτική έρευνα γι αυτό.Σε όλο το τετράμηνο δουλεύεις πάνω στην έρευνα σχετικά με το θέμα σου.Επιλογή θέματος, βιβλιογραφική αναςκόπηςη, σχέδιο έρευνας και ανάλυςη αποτελεςμάτων είναι τα βήματα που πρέπει να κάνεις χοντρικά.Τα 511 και 610 δεν τα γνωρίζω.Έχω ακούσει και καλά και άσχημα πράγματα γι αυτά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Annagn191187

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8180 στις: Ιούλιος 20, 2016, 05:15:22 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!Γνωρίζει κανείς πληροφορίες για το 512 ή το 610; Τελειώνω και πρέπει οπωσδήποτε να περάσω ένα Από την Α ομάδα καθώς με βαθμό τουλάχιστον c+.Για το 610 διαβάζω ή πολύ θετικά ή αρνητικά σχόλια και δεν μπορώ να αποφασίσω.Για το 512 δεν γνωρίζω τίποτα.Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος stepar10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8181 στις: Ιούλιος 20, 2016, 06:02:36 μμ »
Απο οσους ειναι στο Σεμιναριο 2 με την Χαραλαμπους κατεληξε καποιος σε θεματικες;

Αποσυνδεδεμένος marieta90

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8182 στις: Ιούλιος 20, 2016, 06:23:34 μμ »
Ξέρει κανείς τίποτα για το 525;

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8183 στις: Ιούλιος 20, 2016, 06:31:03 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!Γνωρίζει κανείς πληροφορίες για το 512 ή το 610; Τελειώνω και πρέπει οπωσδήποτε να περάσω ένα Από την Α ομάδα καθώς με βαθμό τουλάχιστον c+.Για το 610 διαβάζω ή πολύ θετικά ή αρνητικά σχόλια και δεν μπορώ να αποφασίσω.Για το 512 δεν γνωρίζω τίποτα.Ευχαριστώ.

Παιδιά, κι εγώ θέλω να μάθω για το 512. Το μόνο που ξέρω είναι ότι μοιάζει στην ύλη με το σεμινάριο 3, π.χ. περιλαμβάνει ανάλυση  ποσοτικών δεδομένων έρευνας με το πρόγραμμα spss. Δεν γνωρίζω όμως πόσο απαιτητικό είναι, ούτε πόσες εργασίες έχει, ούτε τί βαθμό δυσκολίας έχουν οι εξετάσεις του.Παρακαλώ όποιος το είχε, ας μας απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος mariamaraki1984

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8184 στις: Ιούλιος 20, 2016, 06:32:03 μμ »
Το 623 είναι από τα αγαπημένα πολλών και γι αυτό κλείνουν οι θέσεις γρήγορα.Πολύ ωραίο μάθημα με απλές δραστηριότητες κάθε βδομάδα και μία εργασία. Οι εξετάσεις πολλαπλής και με ανάπτυξης αλλά εύκολες ειδικά αν ασχοληθείς από την αρχή με το μάθημα.Θα μάθεις πολλά από το συγκεκριμένο μάθημα.
Για το 623 το βιβλίο πρέπει να το αγοράσει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος marieta90

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8185 στις: Ιούλιος 20, 2016, 06:36:18 μμ »
Για το 623 το βιβλίο πρέπει να το αγοράσει κανείς;


Το 623 σου το δείχνει διαθέσιμο;;;

Αποσυνδεδεμένος kostzo10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8186 στις: Ιούλιος 20, 2016, 06:38:47 μμ »
Συνάδελφοι, τελειόφοιτοι του Μαΐου που περιμένετε αναγνώριση, είχατε κάποιο νέο;

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8187 στις: Ιούλιος 20, 2016, 06:39:06 μμ »
το 512 το ειχα παρει με Παπαιερωνυμου. Ειναι πολυ αναλυτικη στις σημειωσεις της. δλδ σου λεει σε καθε βημα της εργασιας τι πρεπει να κανεις. ειναι ομως η ορολογια λιγο δυσκολη.  ειναι με ανοικτες σημειωσεις η εξεταση κ σε βοηθουν πολυ. εχει να κανει με στατιστικη αναλυση. κοβει πολυ ευκολα βαθμους ομως. αν ασχοληθεις απο την αρχη δεν θα εχεις προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8188 στις: Ιούλιος 20, 2016, 06:40:25 μμ »
Απο οσους ειναι στο Σεμιναριο 2 με την Χαραλαμπους κατεληξε καποιος σε θεματικες;
Εγώ νομίζω ότι κατέληξα σε τρεις θεματικές. (στην αρχή ήταν πέντε). Είμαι πολύ δυσαρεστημένη σ' αυτό το μάθημα με την Χαραλάμπους. Δεν ήταν καθόλου βοηθητική, πιστεύω ότι και πολλοί άλλοι είναι στα χαμένα. Φοβάμαι ότι στην καλύτερη των περιπτώσεων θα πάρω D...

Αποσυνδεδεμένος stepar10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8189 στις: Ιούλιος 20, 2016, 06:56:57 μμ »
θα μπορουσες να τις γραψεις να τις εχω σαν οδηγο;

πρωτη φορα τοση απογοητευση. δεν εχει βοηθησει καθολου η τηλεδιιασκεψη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.