*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 290475 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #182 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 03:36:17 μμ »
kothο μήπως ο διευθυντής καλύπτει το παράπονο κάποιου από εσάς που του παραπονέθηκε κρυφα και δεν το ξέρεις;
Προφανώς επίσης ο χημικός, ο βιολόγος και ο γεωλόγος μοιράζετε τη φυσική μεταξύ σας.
Για να επανέλθω στη λογική των αναθέσεων που συζητούσαμε πριν αν βάλει ένα αναπληρωτή ή νεοδιόριστο στο σχολείο και είναι φυσικός πρέπει όλοι να πάτε σε δεύτερο σχολείο αν πάρει αυτός όλη τη φυσική αν δε συμπληρώνετε και ενδεχομένως και αυτός μαζί αν δε συμπληρώνει μόνο με φυσική.
Ε ρε γλέντια ...
Αυτό είναι ένα πρακτικό ζήτημα που αντιμετωπίζει η εγκύκλιος λοιπόν γιατί έτσι δε μετακινούνται 4 άτομα, μοιράζοντας τη φυσική πχ μεταξύ τους όπως και πολύ καλά έκαναν.

Σημείωση: Ως παράδειγμα απλά το αναφέρω έτσι; Δεν υπονοώ κάτι. Χωρίς παρεξήγηση γιατί παραπάνω ψάχναμε τα πρακτικά προβλήματα του θέματος των αναθέσεων και τα ουσιαστικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:22:42 »

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #183 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 03:46:12 μμ »
Να σας πω ..ο διευθυντης πράγματι πρέπει να φοβαται για παράπονα λόγω ίσως προηγούμενης κακής εμπειρίας...Εγώ ως γεωλόγος παίρνω όλες τις γεωλογιες- γεωγραφίες και οι υπολοιποι όλοι τα δικά τους και περισσεύουν και ώρες γιατί είναι μεγάλο σχολείο...
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #184 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 03:49:08 μμ »
εν τω μεταξύ επειδή η συζήτησή σας ήταν μεγάλη και δεν μπόρεσα να την διαβάσω ολη..τελικά ισχύει ότι πρέπει να συμπληρώσει πρώτα α αναθεση ο οργανικά τοποθετημένος και μετά να πάρει από β ανάθεση..ή διαλέγει από την αρχή ο αρχαιότερος; συγγνώμη που δεν καταλαβαίνω.. :-[
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος goldgin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #185 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 06:12:26 μμ »
Θα ήθελα και εγώ την βοηθειά σας στη δικη μου περίπτωση:

- Σε ένα σχολείο υπάρχει μόνο μία οργανική θέση σε μια Χ ειδικότητα, παρόλο που οι ώρες εργασίας συνολικά είναι περίπου 28 (ένας δεν φτάνει). Η οργανική θέση είναι πιασμένη απο ένα κλασσικό ρεμάλι που χώθηκε στο υπουργείο μέχρι να πάρει μετάθεση σπίτι του.

- Στην περιοχή αυτή (τύπου Α) διορίστηκαν 2 εκπαιδευτικοι Υ και Ζ αυτής της ειδικότητας. Ο εκπαιδευτικός Υ πήγε στο παραπάνω σχολείο (ώς υπεράριθμος αφού η οργανική είναι πιασμένη απο το ρεμάλι) ενώ ο Ζ αποφάσισε, με ψάρωμα και πίεση απο το γραφείο δ/μιας, να πάει σε άλλο σχολείο σε "δυσμενή" περιοχή (στο διπλανό χωριό ας πούμε) παίρνοντας όμως πιο πολλά μόρια...

- Πέρασαν μερικά χρόνια και ο εκπαιδευτικός Υ έμεινε στο ίδιο σχολείο της Α περιοχής ενώ ο Ζ άλλαξε 3 σχολεία στον νομό

- 'Εφτασε η ώρα λοιπόν για το ρεμάλι να πάρει την μετάθεση του στο σπίτι του, έτσι η οργανική του σχολείου της Α περιοχής "άνοιξε"

- Κατάφερε να την πάρει ο εκπαιδευτικός Ζ που τελικά μάζεψε περισσότερα μόρια. Βέβαια δέχτηκε πολλές πιέσεις στο σχολείο αυτό απο τον διευθυντή και τον σύλλογο οι οποίοι πιστεύουν στον πανίσχυρο νόμο της "παλαιότητας" (άσχετα άν διορίστηκαν ίδια μέρα). Ο εκπαιδευτικός Υ όμως δεν έμεινε στην απέξω, παρέμεινε στο σχολείο ώς υπεράριθμος και μαζί με τον πλέον οργανικό Ζ μοίρασαν τις ώρες και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα στον πλανήτη του μειωμένου ωραρίου.

- Φτάνουμε λοιπόν στην σημερινή εποχή του Δ.Ν.Τ, όπου το να συμπληρώνεις το ωράριο είναι σημαντικό αλλιώς κινδυνεύεις να συμπληρώσεις στο δημοτικό του διπλανού κατσάβραχου.

- Ο οργανικός εκπαιδευτικός Ζ προσπαθεί να αιτηθεί την συμπλήρωση ωραρίου του στο ίδιο σχολείο χρησιμοποιώντας το επιχείρημα της οργανικής του αλλά και των μορίων του.

- Ο δ/ντης μαζί με τον υπεράριθμο εκπαιδευτικό Υ (ή άν θέλετε: "λειτουργικά τοποθετημένο") θεωρούν την παλαιότητα στο σχολείο πιο σημαντική και κάνουν την ζωή του Ζ δύσκολη, φτιάχνοντας ένα σχολικό πρόγραμμα με μειωμένο ωράριο και για τους 2 εκπαιδευτικούς (ούτε κάν θα μιλήσω για δικαιοσύνη στο πρόγραμμα, αφου ο Ζ τα έχει φάει αυτά με το κουτάλι)

- Τώρα λοιπόν και οι 2 εκπαιδευτικοί έχουν μειωμένο και κινδυνεύουν να το καλύψουν κάπου αλλού άν χρειαστεί.

Επειδη είμαι ο εκπαιδευτικός Ζ (οργανικός), μπορεί κάποιος να μου πεί (με παραθέσεις απο τα Διατάγματα) άν τελικά δικαιούμαι να συμπληρώσω εγώ το ωράριο μου και ο Υ να πάρει ότι μείνει;
Έχω διαβάσει τα διατάγματα που παραθέτονται εδώ, αλλά δεν βλέπω κάπου ξεκάθαρα οτι ο οργανικός προηγείται του λειτουργικά τοποθετημένου στην κατανομή ωρών.

Να τονίσω το περίεργο της υπόθεσης είναι οτι παρόλο που είμαι οργανικός δεν έχω παλαιότητα στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:22:42 »

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #186 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 06:30:20 μμ »
εν τω μεταξύ επειδή η συζήτησή σας ήταν μεγάλη και δεν μπόρεσα να την διαβάσω ολη..τελικά ισχύει ότι πρέπει να συμπληρώσει πρώτα α αναθεση ο οργανικά τοποθετημένος και μετά να πάρει από β ανάθεση..ή διαλέγει από την αρχή ο αρχαιότερος; συγγνώμη που δεν καταλαβαίνω.. :-[

ο παλαιότερα τοποθετημένος στη σχολική μονάδα πρώτος κ.ο.κ.

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #187 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 06:37:09 μμ »
Θα ήθελα και εγώ την βοηθειά σας στη δικη μου περίπτωση:

- Σε ένα σχολείο υπάρχει μόνο μία οργανική θέση σε μια Χ ειδικότητα, παρόλο που οι ώρες εργασίας συνολικά είναι περίπου 28 (ένας δεν φτάνει). Η οργανική θέση είναι πιασμένη απο ένα κλασσικό ρεμάλι που χώθηκε στο υπουργείο μέχρι να πάρει μετάθεση σπίτι του.

- Στην περιοχή αυτή (τύπου Α) διορίστηκαν 2 εκπαιδευτικοι Υ και Ζ αυτής της ειδικότητας. Ο εκπαιδευτικός Υ πήγε στο παραπάνω σχολείο (ώς υπεράριθμος αφού η οργανική είναι πιασμένη απο το ρεμάλι) ενώ ο Ζ αποφάσισε, με ψάρωμα και πίεση απο το γραφείο δ/μιας, να πάει σε άλλο σχολείο σε "δυσμενή" περιοχή (στο διπλανό χωριό ας πούμε) παίρνοντας όμως πιο πολλά μόρια...

- Πέρασαν μερικά χρόνια και ο εκπαιδευτικός Υ έμεινε στο ίδιο σχολείο της Α περιοχής ενώ ο Ζ άλλαξε 3 σχολεία στον νομό

- 'Εφτασε η ώρα λοιπόν για το ρεμάλι να πάρει την μετάθεση του στο σπίτι του, έτσι η οργανική του σχολείου της Α περιοχής "άνοιξε"

- Κατάφερε να την πάρει ο εκπαιδευτικός Ζ που τελικά μάζεψε περισσότερα μόρια. Βέβαια δέχτηκε πολλές πιέσεις στο σχολείο αυτό απο τον διευθυντή και τον σύλλογο οι οποίοι πιστεύουν στον πανίσχυρο νόμο της "παλαιότητας" (άσχετα άν διορίστηκαν ίδια μέρα). Ο εκπαιδευτικός Υ όμως δεν έμεινε στην απέξω, παρέμεινε στο σχολείο ώς υπεράριθμος και μαζί με τον πλέον οργανικό Ζ μοίρασαν τις ώρες και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα στον πλανήτη του μειωμένου ωραρίου.

- Φτάνουμε λοιπόν στην σημερινή εποχή του Δ.Ν.Τ, όπου το να συμπληρώνεις το ωράριο είναι σημαντικό αλλιώς κινδυνεύεις να συμπληρώσεις στο δημοτικό του διπλανού κατσάβραχου.

- Ο οργανικός εκπαιδευτικός Ζ προσπαθεί να αιτηθεί την συμπλήρωση ωραρίου του στο ίδιο σχολείο χρησιμοποιώντας το επιχείρημα της οργανικής του αλλά και των μορίων του.

- Ο δ/ντης μαζί με τον υπεράριθμο εκπαιδευτικό Υ (ή άν θέλετε: "λειτουργικά τοποθετημένο") θεωρούν την παλαιότητα στο σχολείο πιο σημαντική και κάνουν την ζωή του Ζ δύσκολη, φτιάχνοντας ένα σχολικό πρόγραμμα με μειωμένο ωράριο και για τους 2 εκπαιδευτικούς (ούτε κάν θα μιλήσω για δικαιοσύνη στο πρόγραμμα, αφου ο Ζ τα έχει φάει αυτά με το κουτάλι)

- Τώρα λοιπόν και οι 2 εκπαιδευτικοί έχουν μειωμένο και κινδυνεύουν να το καλύψουν κάπου αλλού άν χρειαστεί.

Επειδη είμαι ο εκπαιδευτικός Ζ (οργανικός), μπορεί κάποιος να μου πεί (με παραθέσεις απο τα Διατάγματα) άν τελικά δικαιούμαι να συμπληρώσω εγώ το ωράριο μου και ο Υ να πάρει ότι μείνει;
Έχω διαβάσει τα διατάγματα που παραθέτονται εδώ, αλλά δεν βλέπω κάπου ξεκάθαρα οτι ο οργανικός προηγείται του λειτουργικά τοποθετημένου στην κατανομή ωρών.

Να τονίσω το περίεργο της υπόθεσης είναι οτι παρόλο που είμαι οργανικός δεν έχω παλαιότητα στο σχολείο.


καλησπέρα goldin ή Ζ αν προτιμάς  :) . Λοιπόν η περίπτωση της λειτουργικής υπεραριθμίας που αναφέρεις αντιμετωπίζεται ξεκάθαρα υπέρ σου.
Ο αρχαιότερος στη σχολική μονάδα είσαι εσύ σε σχέση με το συνάδελφο αφού μετά το "ρεμάλι" εσύ τοποθετήθηκες οργανικά. Ο Υ είναι προσωρινά τοποθετημένος κατά το νόμο (ΠΔ 50/1996 και 100/97). Άρα ενημέρωσε το δντη σου για να μη μείνεις με μειωμένο και κάλυψε πρώτος με ωράριο με ά ανάθεση και αν έχεις και άλλες ώρες με β ανάθεση. Ο Υ παίρνει τα υπόλοιπα ξεκάθαρα είτε α είτε β ανάθεσης. Το ΠΥΣΔΕ σου δεν είναι άσχετοι,
το ξέρουν απλά αν δε μιλήσεις μπορεί και να τη "φας" κοινώς λόγω κολλητιλικίων άλλων.

Τέλος, αφού είσαι οργανικός είσαι παλαιότερος στη σχολική μονάδα (πως ήταν το ρεμάλι πριν πάτε εσείς, έτσι). :)

Για ότι θες και πάλι ρώτα, είναι πολύ ξεκάθαρα υπέρ σου τα πράγματα και όπως είπες η εποχή ΔΝΤ μας έκανε να κυνηγάμε ώρες με το τουφέκι...

Αποσυνδεδεμένος goldgin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #188 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 08:38:25 μμ »
Ο αρχαιότερος στη σχολική μονάδα είσαι εσύ σε σχέση με το συνάδελφο αφού μετά το "ρεμάλι" εσύ τοποθετήθηκες οργανικά.

Παρόλο που μου έχουν ξαναπεί οτι το να είσαι οργανικός δεν έχει σημασία, αυτή η φράση πιστεύω θα παίξει σημαντικό ρόλο στα επιχειρήματα μου.

thanks!

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #189 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 08:46:33 μμ »
οτι και να σου είπαν goldgin μόνο ότι λέει ο νόμος ισχύει. Ο σύλλογος αναθέτει στη συνεδρίαση της αρχής της χρονιάς
με πράξη τμήματα και ώρες με βάση τη νομοθεσία. Εκεί να εκθέσεις τα επιχειρήματά σου προς όλους αν αρνηθεί
να σε ακούσει ο δντης. Έχεις σικαίωμα λόγου στις συνεδριάσεις ως θιγόμενος.
Αν τα πλακάκια έχουν "πιάσει καλά" και κάνουν πως δεν ακούνε οι υπόλοιποι και τελικά
κάνουν ότι σου είπε ο δντης σου το πρακτικό που θα υποβληθεί στη δνση υπόκειται σε ενστάσεις και μπορείς να
το ακυρώσεις με ένστασή σου προς τη δνση εκπαίδευσης και το ΠΥΣΔΕ και να ξαναγίνει η κατανομή όπως είναι σωστά
βάση νόμου.
Είσαι καλυμμένος πλήρως και αυτά είναι τα πλήρη βήματα αν και γνώμη μου έιναι πως αν τους εξηγήσεις του δντη και του
Υ θα καταλάβουν και θα υποχωρήσουν μέσω συνεννόησης.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #190 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 09:51:28 μμ »
κανονικα και με βάση υον νόμο συμπληρώνουν πλήρες ωράριο οι έχοντες οργανική.αν οι ώρες φτάνουν για όλους υπάρχει συνεννόηση μεταξύ των καθηγητών

Αποσυνδεδεμένος polysot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #191 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 12:17:01 πμ »
οτι και να σου είπαν goldgin μόνο ότι λέει ο νόμος ισχύει. Ο σύλλογος αναθέτει στη συνεδρίαση της αρχής της χρονιάς
με πράξη τμήματα και ώρες με βάση τη νομοθεσία. Εκεί να εκθέσεις τα επιχειρήματά σου προς όλους αν αρνηθεί
να σε ακούσει ο δντης. Έχεις σικαίωμα λόγου στις συνεδριάσεις ως θιγόμενος.
Αν τα πλακάκια έχουν "πιάσει καλά" και κάνουν πως δεν ακούνε οι υπόλοιποι και τελικά
κάνουν ότι σου είπε ο δντης σου το πρακτικό που θα υποβληθεί στη δνση υπόκειται σε ενστάσεις και μπορείς να
το ακυρώσεις με ένστασή σου προς τη δνση εκπαίδευσης και το ΠΥΣΔΕ και να ξαναγίνει η κατανομή όπως είναι σωστά
βάση νόμου.
Είσαι καλυμμένος πλήρως και αυτά είναι τα πλήρη βήματα αν και γνώμη μου έιναι πως αν τους εξηγήσεις του δντη και του
Υ θα καταλάβουν και θα υποχωρήσουν μέσω συνεννόησης.
Και αν είναι και οι δύο προσωρινά τοποθετημένοι από Διάθεση ΠΥΣΔΕ με ίδια μόρια, ίδια κοινωνικά κριτήρια, ίδια ημέρα προσωρινής τοποθέτησης ποιος προηγείται στο "γέμισμα" του ωραρίου του, εφόσον οι ώρες δεν επαρκούν και για τους δύο;

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #192 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 10:06:17 πμ »
κανονικα και με βάση υον νόμο συμπληρώνουν πλήρες ωράριο οι έχοντες οργανική.αν οι ώρες φτάνουν για όλους υπάρχει συνεννόηση μεταξύ των καθηγητών

σωστός συνάδελφε, απλά αναφέρθηκε η περίπτωση που δε φθάνουν για όλους ή που ο δντης βάζει τα θέλω του
πάνω από τη συνεννόηση.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #193 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 04:28:13 μμ »
όταν δεν φτάνουν για όλους τότε αυτός με οργανική παίρνει 21.μπορεί να πάρει και 20 ή 19 αν έτσι βοηθάει κάποιον άλλον να ανέβει πχ στις 19 για να μην βγεί στη διάθεση του πυσδε.αλλά αν πχ οι ώρες είναι 30 τότε ο οργανικός θα πάρει 21 (α και β ανάθεση)και ο άλλος θα πάρει 9 και θα βγει στη διάθεση.
αν φτάνουν για όλους οι ώρες και συμφωνήσουν οι συνάδελφοι και εγκρίνει ο σύλλογος τότε ο δ/ντης πρέπει να έχει εξαιρετικά σημαντικά λόγο τον οποίο τεκμηριώνει στο σύλλογο αλλά και πάλι ο σύλλογος αποφασίζει

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #194 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 05:10:13 μμ »
για το 20 ή 19 έναντι 21 από φέτος διατηρώ τις επιφυλάξεις μου λόγω ΔΝΤ και διάθεσης σε διπλανα σχολεία.
Η εντολή είναι για "φουλάρισμα" με κάθε τρόπο...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #195 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 02:06:54 μμ »
Έστω ότι 3 καθηγητές μιας ειδικότητας έχουν την ίδια σειρά τοποθέτησης στο σχολείο, και οι 3 έχουν οργανική στο σχολείο αυτό, αλλά φέτος λόγω της σύμπτυξης των τμημάτων ή και μείωσης εγγραφών μαθητών στο σχολείο, ο 3ος με τα λιγότερα μόρια (προυπηρεσίας, γάμου, τέκνων) φεύγει.
Ο 3ος ζητάει απόσπαση και πάει σε ένα σχολείο που δίνει 12 μόρια και έστω ότι τα 12 αυτά μόρια τον κάνουν 1ο όταν επανέλθει στο σχολείο του.
Την επόμενη χρονιά που θα επανέλθει στο σχολείο του (που έχει την οργανική), θα προηγείται έναντι των άλλων 2 παρέμειναν στο σχολείο;
ή θα του πουν, κοίτα να δεις δεν έχει σημασία που εσύ την προηγούμενη χρονιά πήρες απόσπαση και μάζεψες άλλα 12 μόρια. Παραμένεις 3ος!! γιατί μετράνε τα μόρια της χρονιάς που τοποθετηθήκατε και όχι το τι έγινε στη συνέχεια..

διάβασα τον εξής νόμο:
Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις που προκύπτει υπεραριθμία ρυθμίζεται σύμφωνα με το άρθρο 14 του Π.Δ. 50/96 περί μεταθέσεων (ΦΕΚ 45/96 τ.Α`) όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 100/97.
Στην περίπτωση ομοιόβαθμων εκπ/κών υπεράριθμος χαρακτηρίζεται αυτός που έχει το λιγότερο πλεονάζοντα χρόνο στο βαθμό. Αν και ο πλεονάζων χρόνος είναι ίδιος τότε υπεράριθμος χαρακτηρίζεται ο εκπ/κός που συγκεντρώνει το μικρότερο αριθμό μονάδων μετάθεσης.

Σε ποιές μονάδες μετάθεσης αναφέρεται ο νόμος; Τις μονάδες μετάθεσης που είχαν οι 3 εκπαιδευτικοί όταν τοποθετήθηκαν πριν από μερικά χρόνια, ή τις μονάδες μετάθεσης που έχουν τώρα, που κρίνεται η υπεραριθμία;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162171
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 795
Σύνολο: 811

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.