*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 290509 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 02:20:49 μμ »
KillBill τις μονάδες τη στιγμή της κρίσης εννοείται, άρα αν πήγε σε άλλο και μάζεψε μόρια τους "τρώει" και παραμένει αυτός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:42:09 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 02:24:08 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, και εμένα αυτό που ακούγεται λογικό!

Αποσυνδεδεμένος goldgin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 05:01:14 μμ »
μια στιγμή, δηλαδή άν έχω πχ 17 ή 18 απο τις 21 ώρες μου θεωρούμαι ώς διάθεση ΠΥΣΔΕ; (είμαι οργανικός) γιατί, τώρα πάνε να μου πλασάρουν 17 ώρες... ελεγα να το αφήσω, μήπως να το πιέσω για φουλάρισμα; υπάρχουν ακόμα ώρες στην ανάθεση μου...
Τί να πω δεν εξηγείται, ίσως να το γνωρίζουν αυτό και να θέλουν να είμαι στη διάθεση για κάποιο μελλοντικό απώτερο σκοπό :(

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 05:58:59 μμ »
goldgin δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. Είσαι οργανικά τοποθετημένος; Αν ναί καλύτερα να φουλάρεις γιατί παίζουν πολλά φέτος. Και ναι αν έχεις 17 και δικαιούσαι να πας στις 21 σου για να είσαι σίγουρα σε 1 σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:42:09 »

Αποσυνδεδεμένος goldgin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 06:08:16 μμ »
Ναι είμαι οργανικά τοποθετημένος, αυτός ο κανόνας του θεωρούμαι στην διάθεση άν έχω 18 και κάτω ισχύει και για μένα;

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 06:55:55 μμ »
Βασικά καλύπτεται από τη διάταξη που αναφέρει ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί συμπληρώνουν το ωράριο ή αν θες
δεν επιτρέπεται ωράριο με μειωμένες ώρες Ν. 1566/85. Ασχετο αν τα γλυφτρόνια κάθε φορά κάνουν κάτι 10ωρα ή και λιγότερο!
Άρα αν δε φουλάρεις μπορεί να σε "τσιμπήσει" αν έχει ανάγκες ειδικά αν είσαι βασικής ειδικότητας σε ώρες (ΠΕ2,3,4 κτλ).

Αποσυνδεδεμένος polysot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 09:23:45 μμ »
Έστω ότι 3 καθηγητές μιας ειδικότητας έχουν την ίδια σειρά τοποθέτησης στο σχολείο, και οι 3 έχουν οργανική στο σχολείο αυτό, αλλά φέτος λόγω της σύμπτυξης των τμημάτων ή και μείωσης εγγραφών μαθητών στο σχολείο, ο 3ος με τα λιγότερα μόρια (προυπηρεσίας, γάμου, τέκνων) φεύγει.
Ο 3ος ζητάει απόσπαση και πάει σε ένα σχολείο που δίνει 12 μόρια και έστω ότι τα 12 αυτά μόρια τον κάνουν 1ο όταν επανέλθει στο σχολείο του.
Την επόμενη χρονιά που θα επανέλθει στο σχολείο του (που έχει την οργανική), θα προηγείται έναντι των άλλων 2 παρέμειναν στο σχολείο;
ή θα του πουν, κοίτα να δεις δεν έχει σημασία που εσύ την προηγούμενη χρονιά πήρες απόσπαση και μάζεψες άλλα 12 μόρια. Παραμένεις 3ος!! γιατί μετράνε τα μόρια της χρονιάς που τοποθετηθήκατε και όχι το τι έγινε στη συνέχεια..

διάβασα τον εξής νόμο:
Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις που προκύπτει υπεραριθμία ρυθμίζεται σύμφωνα με το άρθρο 14 του Π.Δ. 50/96 περί μεταθέσεων (ΦΕΚ 45/96 τ.Α`) όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 100/97.
Στην περίπτωση ομοιόβαθμων εκπ/κών υπεράριθμος χαρακτηρίζεται αυτός που έχει το λιγότερο πλεονάζοντα χρόνο στο βαθμό. Αν και ο πλεονάζων χρόνος είναι ίδιος τότε υπεράριθμος χαρακτηρίζεται ο εκπ/κός που συγκεντρώνει το μικρότερο αριθμό μονάδων μετάθεσης.

Σε ποιές μονάδες μετάθεσης αναφέρεται ο νόμος; Τις μονάδες μετάθεσης που είχαν οι 3 εκπαιδευτικοί όταν τοποθετήθηκαν πριν από μερικά χρόνια, ή τις μονάδες μετάθεσης που έχουν τώρα, που κρίνεται η υπεραριθμία;

Μεταξύ προσωρινά τοποθετημένων από Διάθεση ΠΥΣΔΕ και οι 2 ισχύει το ίδιο;
Δηλαδή πρέπει να φουλάρει ένας πρώτα; Και αν ναι ποιος;

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 10:20:11 μμ »
μια στιγμή, δηλαδή άν έχω πχ 17 ή 18 απο τις 21 ώρες μου θεωρούμαι ώς διάθεση ΠΥΣΔΕ; (είμαι οργανικός) γιατί, τώρα πάνε να μου πλασάρουν 17 ώρες... ελεγα να το αφήσω, μήπως να το πιέσω για φουλάρισμα; υπάρχουν ακόμα ώρες στην ανάθεση μου...
Τί να πω δεν εξηγείται, ίσως να το γνωρίζουν αυτό και να θέλουν να είμαι στη διάθεση για κάποιο μελλοντικό απώτερο σκοπό :(

Είμαι στην ίδια περίπτωση. Έχω οργανική με ωράριο 19 ώρες/εβδομάδα και ζήτησα 20 ώρες μιας και τα μαθήματα είναι 4ωρα. Μου είπαν ότι απαγορεύεται να πάρω υπερωρία αν δεν συμπληρώσουν ωράριο όλοι της ίδιας ειδικότητας στην περιοχή. Αυτό το ξέρω. Όπως επίσης ότι δεν θα πληρωθώ την 1 ώρα υπερωρία.
Να το ρισκάρω να πάρω 16 ώρες +2ώρες  β ανάθεση;   ή
να πάρω 1 ώρα υπερωρία;

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 11:57:22 μμ »
μια στιγμή, δηλαδή άν έχω πχ 17 ή 18 απο τις 21 ώρες μου θεωρούμαι ώς διάθεση ΠΥΣΔΕ; (είμαι οργανικός) γιατί, τώρα πάνε να μου πλασάρουν 17 ώρες... ελεγα να το αφήσω, μήπως να το πιέσω για φουλάρισμα; υπάρχουν ακόμα ώρες στην ανάθεση μου...
Τί να πω δεν εξηγείται, ίσως να το γνωρίζουν αυτό και να θέλουν να είμαι στη διάθεση για κάποιο μελλοντικό απώτερο σκοπό :(

Είμαι στην ίδια περίπτωση. Έχω οργανική με ωράριο 19 ώρες/εβδομάδα και ζήτησα 20 ώρες μιας και τα μαθήματα είναι 4ωρα. Μου είπαν ότι απαγορεύεται να πάρω υπερωρία αν δεν συμπληρώσουν ωράριο όλοι της ίδιας ειδικότητας στην περιοχή. Αυτό το ξέρω. Όπως επίσης ότι δεν θα πληρωθώ την 1 ώρα υπερωρία.
Να το ρισκάρω να πάρω 16 ώρες +2ώρες  β ανάθεση;   ή
να πάρω 1 ώρα υπερωρία;

εξαρτάται. εφόσον υπάρχουν εκπαιδευτικοί με ασυμπλήρωτο ωράριο στην περιοχή άσε να τους φέρουν να κάνουν το μάθημα εκτός
αν "τρελλαίνεσαι" με τη β΄ανάθεση.
Από την άλλη αν πας στις 18 δεν πολυρισκάρεις γιατί προφανώς θα υπάρχουν εκπαδευτικοί με αδιάθετες ώρες στην περιοχή σου και πιο πολλές.
Αν πάρεις τις 16+2πχ δεν μπορεί να σε πάρει σε λύκειο για ένα 3ωρο παράδειγμα εφόσον έχεις μαθήματα β ανάθεσης να διδάξεις και είναι σαφές ότι δε μπορεί να σε μετακινήσει.
Αν στον κλάδο σου στο σχολείο είναι γενικό το θέμα  δλδ είστε όλοι από -1 ώρα να ξανακατανείμετε γιατι εκεί ρισκάρει ο νεότερος τοποθετηθείς.

Αποσυνδεδεμένος sirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 07:13:34 μμ »
Υπόθεση:
Σε κάποιο σχολείο καθηγητής ξενόγλωσσος με οργανική στο σχολείο δεν έχει καθόλου ώρες.

Θα μπορούσε όμως να συμπληρώσει ωράριο με ΣΕΠ και κάμποσες ιστορίες ως δεύτερη ανάθεση.

Μπορεί κάποιος ή η νομοθεσία να υποχρεώσει τους φιλολόγους του σχολείου
να μην επιλέξουν καθόλου στη διάρκεια της κατανομής
ως μάθημά τους την Ιστορία,
ώστε να δοθεί το μάθημα,
με δεύτερη ανάθεση,
στον συνάδελφο της ξένης γλώσσας;

Παρακαλώ, αν γνωρίζετε κάτι σχετικό, καταθέστε το.
Δεν είναι υπόθεση εργασίας!

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #206 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 08:07:37 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Lora75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #207 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 08:53:34 μμ »
Κάποιος έχει δύο πτυχία και με το πτυχίο διορισμού του έχει δέκα ώρες.Υπάρχουν όμως ώρες που περισσεύουν από τη δεύτερη ειδικότητα (οι καθηγητές της δεύτερης ειδικότητας έχουν εξαντλήσει το ωράριο τους).Μέχρι πόσες ώρες μπορεί να πάρει;Μπορεί να πάρει μέχρι έντεκα ώρες ώστε να συμπληρώσει ωράριο ή υπάρχει περιορισμός.Και κάτι άλλο ένας κοινωνιολόγος μπορεί να πάρει πχ θρησκευτικά για να συμπληρώσει ωράριο και να μην τρέχει όταν πχ είναι πέντε ώρες και όλοι οι θεολόγοι της περιοχής συμπληρώνουν το ωράριό τους; Παρακαλώ λίγη βοήθεια

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #208 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 09:10:36 μμ »
6. Σε καμία περίπτωση δεν δίνεται υπερωρία, αν υπάρχει εκπαιδευτικός με ελλιπές ωράριο, ο οποίος μπορεί να διδάξει το μάθημα. 
 
7. Όταν στην αρμοδιότητα του ΠΥΣΔΕ υπηρετούν μόνιμοι εκπαιδευτικοί που έχουν επιπλέον του τυπικού προσόντος διορισμού και άλλο πτυχίο διορισμού ή μετάταξης και δεν συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο, μπορούν να διδάξουν, εφόσον το επιθυμούν, για συμπλήρωση ωραρίου, μαθήματα της ειδικότητας του δεύτερου πτυχίου, σε Α΄ και Β΄ ανάθεση, με την προϋπόθεση ότι έχει ολοκληρωθεί η κατανομή των μαθημάτων Α΄ ανάθεσης στους άλλους συνυπηρετούντες εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #209 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 09:11:28 μμ »
8. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, όταν έχουν εξεταστεί όλες οι περιπτώσεις της Β΄ ανάθεσης μαθημάτων και αφού παραμένουν αδιάθετες μέχρι 6 ώρες μαθήματος, μπορούν να διατεθούν για συμπλήρωση ωραρίου σε εκπαιδευτικό που κατέχει δεύτερο πτυχίο, μεταπτυχιακό ή διδακτορικό τίτλο, εφόσον υπάρχει η συνάφεια προς το διδακτικό αντικείμενο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162195
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.