*

Αποστολέας Θέμα: Νέο Σχέδιο Νόμου με Θέματα Ειδικής Αγωγής 05-08-2016  (Αναγνώστηκε 30543 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος brad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σχέδιο Νόμου με Θέματα Ειδικής Αγωγής 05-08-2016
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 08, 2016, 10:29:40 πμ »
Ακριβώς:
Διάβασε προσεκτικά την έκφραση και σύγκρινε με τον 3699/08.
Μη βιάζεσαι να χαρείς...
"Ό,τι είναι, είναι. Ό,τι δεν είναι, δεν είναι. Απορροφάσαι τόσο με εκείνο που δεν είναι, ώστε χάνεις αυτό που είναι."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Σχέδιο Νόμου με Θέματα Ειδικής Αγωγής 05-08-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:41:21 »

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σχέδιο Νόμου με Θέματα Ειδικής Αγωγής 05-08-2016
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 08, 2016, 10:35:07 πμ »
Ακριβώς:
Διάβασε προσεκτικά την έκφραση και σύγκρινε με τον 3699/08.

Προσωπικά έμαθα πως αυτό με τα μάστερ σχολικής ψυχολογίας είναι παράλειψη και θα προστεθούν κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σχέδιο Νόμου με Θέματα Ειδικής Αγωγής 05-08-2016
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 08, 2016, 11:59:37 πμ »
καλημέρα! Δε καταλαβάινω όσοι έχουν μαστερ σχολικης ψυχολογίας θα βγουν εκτός; ας έχουν μπει και δουλέψει ήδη σε δομές ΕΑ; και κάτι ακόμα από το να σφαζόμαστε μεταξύ μας μπορεί ο καθένας να κάνει το σχόλιο του στη διαβούλευση αν και τη στιγμή που όλοι είμαστε στην ίδια μοίρα , ως αναπληρωτές, θα ήταν πιο φρόνιμο να μη κοιτάμε μόνο " τη θεσούλα μας ".

Αποσυνδεδεμένος Melisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σχέδιο Νόμου με Θέματα Ειδικής Αγωγής 05-08-2016
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 08, 2016, 12:33:53 μμ »



Το πρόβλημα είναι ότι είναι ελάχιστα τα ήδη επαγγελματικά γυμνάσια και λύκεια τα περισσότερα σχολεία είναι ΤΕΕ Α και Β βαθμίδας.... αυτά θεωρητικά έχουν μετατραπεί σε γυμνάσια και λύκεια αντίστοιχα αλλά αυτό δεν έγινε ποτέ και κάθε χρόνο παίρνουν παράταση λειτουργίας...
Αλλά τι σημαίνει η μετατροπή τους ? σφαγή στις τεχνικές ειδικότητες (πληροφορικοί, οικονομολόγοι, γεωπόνοι και άλλες ειδικότητες ΕΠΑΛ) όπου θα μηδενιστούν στα Γυμνάσια ενώ είχαν πολλές ώρες στα ΤΕΕ Α΄ Βαθμίδας, αυτό σημαίνει ότι όσοι μόνιμοι έχουν οργανική θα βρεθούν υπεράριθμοι για μεγάλο διάστημα έως και 3 χρόνια αφού μέχρι το Γυμνάσιο αποκτήσει όλες τις τάξεις Λυκείου θα χρειάζεται το μέγιστο 4 χρόνια.
Αυτοί οι μόνιμοι με την σειρά τους μπορεί να καλύψουν κενά στα ΤΕΕ Β βαθμίδας που με την σειρά τους θα γίνουν γυμνάσια-λύκεια.

Το άλλο πρόβλημα με την αλλαγή είναι ότι "Ο αριθμός των φοιτούντων μαθητών στα Ενιαία Ειδικά Επαγγελματικά Γυμνάσια-Λύκεια ανά τμήμα γενικής παιδείας, τομέα ή ειδικότητας ορίζεται από κατ’ ελάχιστον 5 έως κατ’ ανώτατο όριο 10 μαθητές."
Ενώ το ανώτατο όριο μέχρι τώρα ήταν 8 που ήταν πολύ δύσκολο, η αύξηση θα οδηγήσει σε απίστευτες καταστάσεις.... όσοι έχουν δουλέψει σε ΤΕΕ ή ΕΕΠΑΓ-ΕΕΠΑΛ ξέρουν τις δυσκολίες.... αυτή η αύξηση πέρα από την εφιαλτική καθημερινότητα θα οδηγήσει σε απώλεια ωρών από εκπαιδευτικούς και μείωση οργανικών και επομένως σε μείωση προσλήψεων.



Δηλαδή και τα τεε ειδικής αγωγής θα γίνουν γυμνάσια - λύκεια;
Οπότε τέλος οι τεχνικές ειδικότητες (γεωπόνοι, οικονομολόγοι, μηχανολόγοι κλπ) από τα ειδικά γυμνάσια και τα τεε;
Μόνο στα εεεεκ πλέον αυτοί;
Είστε σίγουροι για αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Σχέδιο Νόμου με Θέματα Ειδικής Αγωγής 05-08-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:41:21 »

Αποσυνδεδεμένος kolokotronis87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σχέδιο Νόμου με Θέματα Ειδικής Αγωγής 05-08-2016
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 08, 2016, 01:48:00 μμ »
Με μια συζητηση που ειχα με εναν μονιμο που δουλεψε και σε τμημα ενταξης χωρις να εχει καποιο τιτλο σπουδων ή σεμιναρια στην ειδικη τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα οσο νομιζουμε.

Αυτο που μου ειπε ειναι οτι οι μονιμοι μπορουσαν και απο πριν να δουλεψουν στην ειδικη απλα ηθελε μαστερ ή σεμιναριο ή 21 ωρες προυπηρεσια και αυτο με την προυπηρεσια εγινε τα 2 τελευταια χρονια.Οποτε αυτο που αλλαζει ειναι οτι μειωσαν την προυπηρεσια απο τις 21 στην 1(?) ωρα.Επισης μου ειπε οτι οι υπηρεσιες λιγο δυσκολο να τοποθετησουν μονιμους σε τμηματα ενταξης γιατι υπαρχουν πολλα κενα ηδη στην γενικη και συν οτι οι αναπληρωτες πιανουν δουλεια απο οκτωβρη και μετα(οποτε δεν θα μπορουν να καλυψουν τα κενα που αφηνουν οι μονιμοι) και παντα προταιρετοτητα ειναι να μην εχουν κενα στις ταξης της γενικης.Επισης μου ειπε οτι ειναι λιγοι οι μονιμοι που εχουν εργαστει σε τμηματα ενταξης.
Τωρα βεβαια αν δημιουργησουν καποιου ειδους σεμιναριου για τους μονιμους που θα τους εντασει και στην ειδικη αγωγη τοτε αλλαζει το θεμα μακροπροθεσμα ομως.
Οποτε αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι διαμαρτυρηθουμε για να μεινει η προυπηρεσια στις 21 ωρες.Οπως ισχυε δηλαδη.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σχέδιο Νόμου με Θέματα Ειδικής Αγωγής 05-08-2016
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 08, 2016, 04:53:20 μμ »
Με μια συζητηση που ειχα με εναν μονιμο που δουλεψε και σε τμημα ενταξης χωρις να εχει καποιο τιτλο σπουδων ή σεμιναρια στην ειδικη τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα οσο νομιζουμε.

Αυτο που μου ειπε ειναι οτι οι μονιμοι μπορουσαν και απο πριν να δουλεψουν στην ειδικη απλα ηθελε μαστερ ή σεμιναριο ή 21 ωρες προυπηρεσια και αυτο με την προυπηρεσια εγινε τα 2 τελευταια χρονια.Οποτε αυτο που αλλαζει ειναι οτι μειωσαν την προυπηρεσια απο τις 21 στην 1(?) ωρα.Επισης μου ειπε οτι οι υπηρεσιες λιγο δυσκολο να τοποθετησουν μονιμους σε τμηματα ενταξης γιατι υπαρχουν πολλα κενα ηδη στην γενικη και συν οτι οι αναπληρωτες πιανουν δουλεια απο οκτωβρη και μετα(οποτε δεν θα μπορουν να καλυψουν τα κενα που αφηνουν οι μονιμοι) και παντα προταιρετοτητα ειναι να μην εχουν κενα στις ταξης της γενικης.Επισης μου ειπε οτι ειναι λιγοι οι μονιμοι που εχουν εργαστει σε τμηματα ενταξης.
Τωρα βεβαια αν δημιουργησουν καποιου ειδους σεμιναριου για τους μονιμους που θα τους εντασει και στην ειδικη αγωγη τοτε αλλαζει το θεμα μακροπροθεσμα ομως.
Οποτε αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι διαμαρτυρηθουμε για να μεινει η προυπηρεσια στις 21 ωρες.Οπως ισχυε δηλαδη.

Πραγματικά ....απορώ....όσο νέος και αν είσαι.... δεν έχεις διαβάσει ποτέ την βασική νομοθεσία ειδικής; είναι ο Νόμος 3699 του 2008. Συνάδελφε πάμε από την αρχή, ποτέ δεν είναι αργά. Διάβασε τον νόμο. Αν τον είχες διαβάσει δεν θα έγραφες εδώ αυτό που λες ότι σου είπε ο μόνιμος. Θα μας έγραφες κοιτάτε τι μου είπε ο μόνιμος και εγώ τι του απάντησα.

Δώστε μου λίγο χρόνο να φτιάξω κάτι για να φανεί το πριν και το μετά, ώστε να ξέρουν οι πάντες τι συμβαίνει.


Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σχέδιο Νόμου με Θέματα Ειδικής Αγωγής 05-08-2016
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 08, 2016, 06:13:31 μμ »
παρακάτω είναι μια βιαστική προσπάθεια να αντιπαραβάλω τις αλλαγές στις υπηρεσιακές μεταβολές (μεταθέσεις-αποσπασεις-διαθεση) στην εαε.
Ότι είναι με κόκκινο είναι που καταργείται ότι είναι με πράσινο είναι νέα προσθήκη.
Αν έχω κάνει λάθη παρακαλώ πείτε μου να το αλλάξω.


http://image.prntscr.com/image/78e9314f2c2a4d4d8a482e626b09e19c.jpg

http://image.prntscr.com/image/f5de4b56dd4148a0acb60e33ec98bece.jpg

http://image.prntscr.com/image/1d74ddbf3bfc458c990729d7827fad69.jpg

ΥΓ @kolokotronis87
περιμένω να μας γράψεις τι ισχύει και τι όχι από όσα σου είπε ο μόνιμος, εφόσον διάβασες τα παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2016, 06:26:56 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σχέδιο Νόμου με Θέματα Ειδικής Αγωγής 05-08-2016
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 08, 2016, 06:24:44 μμ »
Δηλαδή και τα τεε ειδικής αγωγής θα γίνουν γυμνάσια - λύκεια;
Οπότε τέλος οι τεχνικές ειδικότητες (γεωπόνοι, οικονομολόγοι, μηχανολόγοι κλπ) από τα ειδικά γυμνάσια και τα τεε;
Μόνο στα εεεεκ πλέον αυτοί;
Είστε σίγουροι για αυτό;

ναι από τα ΤΕΕ Α βαθμίδας και τα Ειδ. Επαγγ. Γυμνάσια δεν θα έχουν τεχνικά μαθήματα όταν εφαρμοστεί στην ολοκληρωμένη μορφή του... ίσως να αφήσουν ελάχιστα... τα λύκεια θα έχουν κανονικά όπως και τα εσπερινα επαλ.
Στα εεεεκ δεν αλλάζει μέχρι στιγμής κάτι.

καλημέρα! Δε καταλαβάινω όσοι έχουν μαστερ σχολικης ψυχολογίας θα βγουν εκτός; ας έχουν μπει και δουλέψει ήδη σε δομές ΕΑ; και κάτι ακόμα από το να σφαζόμαστε μεταξύ μας μπορεί ο καθένας να κάνει το σχόλιο του στη διαβούλευση αν και τη στιγμή που όλοι είμαστε στην ίδια μοίρα , ως αναπληρωτές, θα ήταν πιο φρόνιμο να μη κοιτάμε μόνο " τη θεσούλα μας ".

α) είμαι σχεδόν σίγουρος ότι εκ παραδρομής δεν μπήκε στο σχολικής ψυχολογίας
β) δυστυχώς στην διαβούλευση τα περισσότερα σχόλια είναι να πλακώνονται οι αναπληρωτές α/θμιοι .50 με τους 71/61...... τόσο τους κόβει

Αποσυνδεδεμένος Melisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σχέδιο Νόμου με Θέματα Ειδικής Αγωγής 05-08-2016
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 08, 2016, 08:02:26 μμ »
Δηλαδή κόπτονται τόσο για τους φιλόλογους και τους μαθηματικούς που θα κόψουν ώρες από τις τεχνικές ειδικότητες για να τις δώσουν σε αυτούς; Πώς κι έτσι;
Μπορείς να μου πεις ποιος νόμος αναφέρει ότι τα τεε ειδικής αγωγής και τα ειδικά επαγγελματικά λύκεια πρέπει να εφαρμόζουν το πρόγραμμα των κανονικών γυμνάσιων;

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σχέδιο Νόμου με Θέματα Ειδικής Αγωγής 05-08-2016
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 08, 2016, 08:35:00 μμ »

Φανταζομαι κατι θα μπορεις να σκεφτεις μονος σου , εκτος αν βρισκεις την τροπολογια υπεροχη οποτε δεν υπαρχει λογος.
Μη βιάζεσαι να χαρείς...

Έχετε δίκιο μάλλον:

Προσωπικά έμαθα πως αυτό με τα μάστερ σχολικής ψυχολογίας είναι παράλειψη και θα προστεθούν κανονικά.

Και βιάστηκα να χαρώ ότι έστω 1 φορά σε αυτή τη χώρα (που πάσχει από "αντίληψη") πάει να γίνει κάτι καλό , έστω δια νόμου (κάτι που από τη φύση της είναι ανέφικτο).
Έστω 1 προσπάθεια.

Λάθος μου. Συγνώμη.


αν και πάντα κάποιο colpo θα βρεθεί: Μιλάμε για Έλληνες. :)

Είπα κι εγώ.....
Ας επιστρέψω "στα ίδια".
Δε πρόκειται ν'αλλάξει ποτέ τίποτα σε αυτή τη χώρα. Για Ε.Α.Ε. ας μη μιλήσω καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος poli201269

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σχέδιο Νόμου με Θέματα Ειδικής Αγωγής 05-08-2016
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 08, 2016, 08:41:26 μμ »
έγινε  απόσπαση(Αυγούστου 2016) σε σμεαε χωρίς τα προσόντα που χρειάζονται ( το έχω ψάξει να δω τις μεταθέσεις του,σεμινάρια- τοποθετήσεις  κ.α )αλλά με  τον καινούριο σχέδιο νόμο που ακόμη δεν έχει ψηφιστεί.Μπορώ να κάνω ένσταση ή να μου δοθεί γραπτώς από την  δευτεροβάθμια-υπουργείο αν είναι σύννομοι η απόσπαση και σύμφωνα με αυτά που έως τώρα τώρα ισχύουν;
Γιατί αν δεν τα πληρεί το υπουργείο κάνει αποσπάσεις με νόμο που "ΘΑ" ψηφιστεί στο μέλλον;
Αν ξέρετε απαντήστε
  ευχαριστώ

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σχέδιο Νόμου με Θέματα Ειδικής Αγωγής 05-08-2016
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 08, 2016, 08:53:34 μμ »
έγινε  απόσπαση(Αυγούστου 2016) σε σμεαε χωρίς τα προσόντα που χρειάζονται ( το έχω ψάξει να δω τις μεταθέσεις του,σεμινάρια- τοποθετήσεις  κ.α )αλλά με  τον καινούριο σχέδιο νόμο που ακόμη δεν έχει ψηφιστεί.Μπορώ να κάνω ένσταση ή να μου δοθεί γραπτώς από την  δευτεροβάθμια-υπουργείο αν είναι σύννομοι η απόσπαση και σύμφωνα με αυτά που έως τώρα τώρα ισχύουν;
Γιατί αν δεν τα πληρεί το υπουργείο κάνει αποσπάσεις με νόμο που "ΘΑ" ψηφιστεί στο μέλλον;
Αν ξέρετε απαντήστε
  ευχαριστώ

Τί να σου πω;
Αν  (όντως που αμφιβάλλω) έχεις διαβάσει και κατανοήσει τα ισχύοντα και όσα θα ισχύσουν αν ψηφιστεί...
ΝΑΙ ....κάνε.
Διάβασέ τα πρώτα, όμως, έτσι;

Και πες μας την απάντηση.

Αυτοί είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος kolokotronis87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σχέδιο Νόμου με Θέματα Ειδικής Αγωγής 05-08-2016
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 08, 2016, 09:58:05 μμ »
Πραγματικά ....απορώ....όσο νέος και αν είσαι.... δεν έχεις διαβάσει ποτέ την βασική νομοθεσία ειδικής; είναι ο Νόμος 3699 του 2008. Συνάδελφε πάμε από την αρχή, ποτέ δεν είναι αργά. Διάβασε τον νόμο. Αν τον είχες διαβάσει δεν θα έγραφες εδώ αυτό που λες ότι σου είπε ο μόνιμος. Θα μας έγραφες κοιτάτε τι μου είπε ο μόνιμος και εγώ τι του απάντησα.

Δώστε μου λίγο χρόνο να φτιάξω κάτι για να φανεί το πριν και το μετά, ώστε να ξέρουν οι πάντες τι συμβαίνει.

Ετσι οπως μου τα πε και οπως τα ξαναδιαβασα απο σενα καλως με τα πε.Ειπε θελει 21 ωρες προυπηρεσια,δηλαδη ενα διδακτικο ετος.Αυτος μιλουσε για αποσπαση προφανως που δεν ειπα εγω.Τωρα απο οτι καταλαβα ομως αφου αυτα ισχυαν απο το 2008 καναν το εξης παρανομα.Ειχαν ενα καθηγητη(γιατι μιλαω για δευτεροβαθμια,δεν ξερω τι παιζει με την πρωτοβαθμια) που δεν μπορουσε να συμπληρωσει ωρες και τον βαζαν σε τμημα ενταξης χωρις τιποτα απο προσοντα ή προυπηρεσιες για να συμπληρωσει τις ωρες.

Η μεγαλη δηλαδη αλλαγη ειναι,στην δευτεροβαθμια τουλαχιστον,οτι μιωσαν την προυπηρεσια και οτι βαλαν οτι ισχυουν για μεταθεσεις και στις αποσπασεις.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σχέδιο Νόμου με Θέματα Ειδικής Αγωγής 05-08-2016
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 09, 2016, 01:20:15 πμ »
Δηλαδή κόπτονται τόσο για τους φιλόλογους και τους μαθηματικούς που θα κόψουν ώρες από τις τεχνικές ειδικότητες για να τις δώσουν σε αυτούς; Πώς κι έτσι;
Μπορείς να μου πεις ποιος νόμος αναφέρει ότι τα τεε ειδικής αγωγής και τα ειδικά επαγγελματικά λύκεια πρέπει να εφαρμόζουν το πρόγραμμα των κανονικών γυμνάσιων;

δεν νομίζω να γίνετε γιατί θέλουν να κόψουν από κάπου και να δώσουν κάπου άλλου
άλλωστε κανονικά θα τους βόλευε να δώσουν τεχνικές ειδικότητες οι οποίες με τις αλλαγές στα ΕΠΑΛ θα περισσεύουν σε μεγάλο αριθμό. Το κάνουν γιατί θεωρούν όπως λέει και η αιτιολογική ότι στο γυμνασιακό επίπεδο δεν μπορεί να κάνεις εξειδικευμένα επαγγελματικά μαθήματα..... λένε " Με αυτόν τον τρόπο τερματίζεται το φαινόμενο της άκαιρης και παιδαγωγικά ανεπίτρεπτης πρόωρης εξειδίκευσης των μαθητών."
Αν θες την άποψη μου, είναι ιδεοληψίες χωρίς καμία τεκμηρίωση, δεν έχει γίνει καμία μελέτη που να αξιολογεί την λειτουργία των ΤΕΕ Α' και Β' Βαθμ. ομοίως και των επαγγελματικών γυμνασίων.

ο νόμος είναι αυτός που αλλάζουν ο 3699/2008...με αυτόν μετατρέψανε (τυπικά δεν έχει γίνει όμως ακόμα) όλα τα ΤΕΕ Α' σε Ειδικά Επαγγελματικά Γυμνάσια και τα Β' σε Ειδικ. ΕΠΑΛ.

Εκτός αυτού οι περισσότεροι που αποφασίζουν δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με Β/ΘΜΙΑ πόσο μάλλον με ΕΙΔΙΚΗ Β/ΘΜΙΑ Τεχνική Εκπ/ση. Εδώ προτείνουν αύξηση από 8 σε 10 παιδιά το τμήμα στα ΤΕΕ.... από εκεί καταλαβαίνεις ότι δεν ξέρουν ΤΙΠΟΤΑ.

έγινε  απόσπαση(Αυγούστου 2016) σε σμεαε χωρίς τα προσόντα που χρειάζονται ( το έχω ψάξει να δω τις μεταθέσεις του,σεμινάρια- τοποθετήσεις  κ.α )αλλά με  τον καινούριο σχέδιο νόμο που ακόμη δεν έχει ψηφιστεί.Μπορώ να κάνω ένσταση ή να μου δοθεί γραπτώς από την  δευτεροβάθμια-υπουργείο αν είναι σύννομοι η απόσπαση και σύμφωνα με αυτά που έως τώρα τώρα ισχύουν;
Γιατί αν δεν τα πληρεί το υπουργείο κάνει αποσπάσεις με νόμο που "ΘΑ" ψηφιστεί στο μέλλον;
Αν ξέρετε απαντήστε
  ευχαριστώ

Δύσκολο να έχει γίνει απόσπαση από το ΚΥΣΔΕ και να μην καλύπτει κάποιο από τα κριτήρια κάποιος. Μήπως είχε ως αναπληρωτής προϋπηρεσία; μήπως αυτός ή κάποιο παιδί του είναι με 67% αναπηρία;
Αν το πιστεύεις και έχεις έννομο συμφέρον ναι να κάνεις καταγγελία και άμεσα ώστε να ελεγχθεί. Όχι δεν μπορεί να έγινε απόσπαση με πιθανά άλλα μελλοντικά κριτήρια.

Ετσι οπως μου τα πε και οπως τα ξαναδιαβασα απο σενα καλως με τα πε.Ειπε θελει 21 ωρες προυπηρεσια,δηλαδη ενα διδακτικο ετος.Αυτος μιλουσε για αποσπαση προφανως που δεν ειπα εγω.Τωρα απο οτι καταλαβα ομως αφου αυτα ισχυαν απο το 2008 καναν το εξης παρανομα.Ειχαν ενα καθηγητη(γιατι μιλαω για δευτεροβαθμια,δεν ξερω τι παιζει με την πρωτοβαθμια) που δεν μπορουσε να συμπληρωσει ωρες και τον βαζαν σε τμημα ενταξης χωρις τιποτα απο προσοντα ή προυπηρεσιες για να συμπληρωσει τις ωρες.

Η μεγαλη δηλαδη αλλαγη ειναι,στην δευτεροβαθμια τουλαχιστον,οτι μιωσαν την προυπηρεσια και οτι βαλαν οτι ισχυουν για μεταθεσεις και στις αποσπασεις.

Ο συνάδελφος μου μόνιμος σου είπε ότι γινόντουσαν αλλά δεν σου είπε ότι αν γινόταν ήταν στην ζούλα. Προσωπικά έχω σταματήσει μόνιμους να μπουν όταν ήμουν αναπληρωτής αλλά και όταν έγινα μόνιμος. No hard feelings. Ξέρω ότι υπάρχουν και σήμερα δυναμικοί συνάδελφοι αναπληρωτές που κάνουν ότι μπορούν και σταματούν τέτοια σκηνικά.

Παράθεση
"Αυτο που μου ειπε ειναι οτι οι μονιμοι μπορουσαν και απο πριν να δουλεψουν στην ειδικη απλα ηθελε μαστερ ή σεμιναριο ή 21 ωρες προυπηρεσια και αυτο με την προυπηρεσια εγινε τα 2 τελευταια χρονια."
το μόνο που είπε σωστά είναι το μάστερ, με το σεμινάριο σκέτο δεν παίρνεις ούτε μετάθεση ούτε απόσπαση, ενώ το 21 ώρες σωστά προσπαθείς να το ερμηνέψεις εσύ τώρα που διάβασες... το θέμα είναι γιατί να σου πει τέτοια μπαρούφα για ώρες.... μήπως γιατί όταν λέμε τουλάχιστον 1 χρόνο διδακτική στους μόνιμους μιλάμε για 12 μήνες ; και αυτό σημαίνει ότι κάποιος που τοποθετείτε προσωρινά θέλει (ακόμα και πλήρες ωράριο να έχει) πάνω από 1 σχολική χρονιά στην εαε. Όσο για αυτό για τα 2 τελευταία χρόνια.... εεεεε τι να πω ο νόμος είναι του 2008....

Παράθεση
"Επισης μου ειπε οτι οι υπηρεσιες λιγο δυσκολο να τοποθετησουν μονιμους σε τμηματα ενταξης γιατι υπαρχουν πολλα κενα ηδη στην γενικη και συν οτι οι αναπληρωτες πιανουν δουλεια απο οκτωβρη και μετα(οποτε δεν θα μπορουν να καλυψουν τα κενα που αφηνουν οι μονιμοι) και παντα προταιρετοτητα ειναι να μην εχουν κενα στις ταξης της γενικης.Επισης μου ειπε οτι ειναι λιγοι οι μονιμοι που εχουν εργαστει σε τμηματα ενταξης."
Εδώ έχει εν μέρει δίκιο αφού μετά την κρίση δόθηκε οδηγία από το υπουργείο να μην τοποθετούνται μόνιμοι στα ΤΕ ώστε να καλύψουν τα κενά που ήταν πολλά ενώ στα ΤΕ θα αξιοποιούσε αναπληρωτές με χρήμα ΕΣΠΑ. Με την πάροδο όμως των χρόνων και με τις αλλαγές για εξοικονόμηση προσωπικού, αύξηση ωραρίου, καταργήσεις τομέων, μειώσεις διδακτικών ωρών, άνοιγμα Β αναθέσεων, Β ειδικότητες, συγχωνεύσεις και άλλα όμορφα... το πράγμα μαζεύτηκε και αρκετοί περισσεύουν 1-2-3-4-...10 ώρες... Δες τώρα τους δασκάλους που δεν θα μπορούν να συμπληρώσουν στο σχολείο τους. Τα τελευταία 2 χρόνια βγάζει ο περιφερειακός απόφαση που έχει μια λίστα με συναδέλφους όπου βλέπεις να συμπληρώνουν σε γραμματειακή/προγράμματα κ.α., λίγες έως πολλές ώρες....
Σε αυτούς βάλε και εκείνους που μπορεί να τους ανάγκαζαν να πάνε για 4-5-6-16 ώρες σε ένα άλλο ή άλλα σχολεία. Τώρα θα έχουν μια ακόμα επιλογή! να μείνουν σχολείο τους συμπληρώνοντας στο ΤΕ του και με τον ΝΟΜΟ.
Ναι και εγώ θεωρώ ότι είναι λίγοι οι μόνιμοι (χωρίς προσόντα) που μέχρι σήμερα έχουν δουλέψει στα ΤΕ.... αλλά αυτό θα αλλάξει σύντομα... γιατί ενώ πριν δεν προβλεπόταν τώρα θα είναι κανόνας.

Η μία μεγάλη αλλαγή στην δευτεροβάθμια (και στην α/θμια) είναι στις αποσπάσεις όπου κάποιος με σκέτο σεμινάριο 400 ή και λιγότερες ώρες (π.χ. 5 ώρες ) ή με λίγες ώρες ενισχυτική διδασκαλία (άσχετο) μπορούν να πάρουν ΑΠΟΣΠΑΣΗ από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ (και εντός φυσικά) σε κενό λειτουργικό. Αυτό σημαίνει ότι του ΧΡΟΝΟΥ θα κάνουν ΑΙΤΗΣΗ ένας σωρός κόσμος που μέχρι σήμερα δεν είχε καμία σχέση με εαε από την περιφέρεια και τα νησιά για τις πόλεις εντός για να πάει κοντά στο σπίτι του.
Η άλλη είναι αλλαγή είναι ότι όποιος περισσεύει ολικώς ή μερικώς στο σχολείο του θα μπορεί να διατεθεί ολικώς ή μερικώς σε ΤΕ ή σε ΣΜΕΑΕ και ας μην έχει ΚΑΝΕΝΑ προσόν.

Από εκεί και πέρα δεν έχω να πω τίποτα άλλο για εσάς παιδιά... αυτή είναι η μεγαλύτερη απειλή πιστεύω....ούτε τα μεταπτυχιακά ούτε οι ειδικότητες/κλάδοι, προτάξεις ..... simple, no leitourgika? no anaplirotes me prosonta, viva la isopedosi




« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2016, 01:26:20 πμ από kinegiros »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159828
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.