*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 953641 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1498 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 09:30:09 μμ »
Στην περιοχή μας δεν φαίνεται να υπάρχουν κρούσματα την τελευταία εβδομάδα. Και τις προηγούμενες ήταν ελάχιστα. Βέβαια ούτε τεστ γίνονται...
Σήμερα σε Νηπιαγωγείο στη περιοχή από τα 27 έλειπαν τα 18 γιατί τα υπόλοιπα είναι κρυωμενα. Το νηπιαγωγειο λειτούργησε κανονικά με 9 παιδάκια. Οι γονείς δεν πηγαίνουν τα παιδιά στον γιατρό για ένα συνάχι και οι παιδιατροι δεν δέχονται παιδιά με πυρετό. Σίγουρα κυκλοφορούν πολλές ιώσεις. Το θέμα είναι ότι αν με τις μάσκες και τα αντισηπτικά κολλάνε τόσο εύκολα το οτιδήποτε τι θα γίνει αν όντως υπάρχει κρούσμα;
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:03 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1499 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 01:57:02 μμ »
πράγματι στα νήπια έχουν ιώσεις. βέβαια μπορεί να μην κολλάνε στο σχολείο. αφού τα παιδάκια πάνε παντού, ο κόσμος κάνει σαν να μην συμβαίνει τίποτα, δραστηριότητες, αθλήματα, παιδικές χαρές, χαμός παντού. Λυπάμαι μόνο τους γονείς που προσπαθούν να προφυλάξουν τα παιδιά τους και αναγκάζονται να συναναστρέφονται με όλα τα υπόλοιπα.

Τι θα κάνετε με την ενημέρωση των γονέων; Θα τους δεχόμαστε κανονικά σχολείο; ο διευθυντής μας θεωρεί ότι αν έρχονται με μάσκα είναι οκ κ να κάνουμε ο,τι κ τις άλλες φορές. μάλιστα θα κάνει κ την ενημερωτική συνάντηση για όλους τους γονείς. στο προαύλιο βέβαια με μάσκες, αλλά ούτε σκέψη να μην κάνει.

Εγω το είπα δημοσίως ότι αν ήμουν γονιός κ μου ζητούσε το σχολείο να παρατώ αυτοπροσώπως για ενημέρωση, θα εκανα καταγγελία για οποιαδήποτε παραβίαση μέτρου - που υπάρχουν πολλές.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1500 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 03:07:26 μμ »
Μα δε συνιστά η συγκέντρωση γονέων ακόμη και στο προαύλιο με μάσκες κλπ. παραβίαση των μέτρων που ισχύουν; Ας γίνει διαδικτυακά η συνάντηση ή να ενημερωθούν π.χ. μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου οι γονείς και κηδεμόνες.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1501 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 03:11:52 μμ »
Μα δε συνιστά η συγκέντρωση γονέων ακόμη και στο προαύλιο με μάσκες κλπ. παραβίαση των μέτρων που ισχύουν; Ας γίνει διαδικτυακά η συνάντηση ή να ενημερωθούν π.χ. μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου οι γονείς και κηδεμόνες.

Έλα μου ντε! Εγω και κάποιοι άλλοι κάναμε θέμα κ γι αυτό αλλά οι περισσότεροι είναι του στιλ «μα αφού βλέπουμε τα παιδιά, αν έχουν κάτι οι γονείς θα το κολλήσουμε απ αυτά ούτως ή άλλως» (αυτή ήταν η πιο σοβαρή απάντηση που αναγνωρίζει το ενδεχόμενο κάποιος να είναι άρρωστος και να κινδυνεύουμε), ή χειρότερα «μα δεν έχουμε καμία οδηγία/δεν είναι δυνατόν να μην λειτουργούμε κανονικά/ας παραστεί οποίος συνάδελφος επιθυμεί». Γι αυτό λέω, αν είχα παιδί στο σχολείο θα είχα κάνει καταγγελία. Είμαστε για φτύσιμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:03 »

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1502 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 07:16:01 μμ »
Αν είχα για δεύτερη χρονιά το ίδιο τμήμα, ή έστω μεγάλη τάξη. Θα την είχα αποφύγει και εγώ τη συγκέντρωση γονέων. Ένα κατατοπιστικό ενημερωτικό σημείωμα προς όλους για αρχή της χρονιάς είναι υπεραρκετό για τις εποχές που ζούμε.

Αλλά με τα πρωτάκια και ιδιαίτερα με όσους στέλνουν πρώτη φορά παιδί στο Δημοτικό είναι ιδιαίτερο το άγχος, δεν γνωρίζουν πως να βοηθήσουν ουσιαστικά οπότε και εγώ τους μάζεψα σε  δόσεις, ένας γονιός ανά παιδί, με μάσκες όλοι, μέχρι 9 άτομα λόγω των μέτρων και φεύγοντας έκανα και απολύμανση.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1503 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 07:22:29 μμ »
Αν είχα για δεύτερη χρονιά το ίδιο τμήμα, ή έστω μεγάλη τάξη. Θα την είχα αποφύγει και εγώ τη συγκέντρωση γονέων. Ένα κατατοπιστικό ενημερωτικό σημείωμα προς όλους για αρχή της χρονιάς είναι υπεραρκετό για τις εποχές που ζούμε.

Αλλά με τα πρωτάκια και ιδιαίτερα με όσους στέλνουν πρώτη φορά παιδί στο Δημοτικό είναι ιδιαίτερο το άγχος, δεν γνωρίζουν πως να βοηθήσουν ουσιαστικά οπότε και εγώ τους μάζεψα σε  δόσεις, ένας γονιός ανά παιδί, με μάσκες όλοι, μέχρι 9 άτομα λόγω των μέτρων και φεύγοντας έκανα και απολύμανση.

εμείς είμαστε γυμνάσιο. 100 παιδιά σχεδον η πρώτη.δλδ καλούμε 100 άτομα συν 20 καθηγητές με τη δικαιολογία ότι θα γίνει στην αυλή κ δεν υπάρχουν κρούσματα στο νησί. κανονικά από εμάς έπρεπε να έρθει η καταγγελία για έκθεση εργαζομενων σε κίνδυνο. 

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1504 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 06:26:42 πμ »
Δίκιο έχεις.
Εγώ αγχώθηκα με τους 9 ανθρώπους, που τους είχα και σε απόσταση.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1505 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 09:33:25 πμ »
 21 από τα 27παιδιά του νηπιαγωγείου λείπουν. Το νηπιαγωγείο λειτουργεί κανονικά χωρίς να έχει γίνει ούτε ένα τεστ ή απολύμανση
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1506 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 10:12:57 πμ »
21 από τα 27παιδιά του νηπιαγωγείου λείπουν. Το νηπιαγωγείο λειτουργεί κανονικά χωρίς να έχει γίνει ούτε ένα τεστ ή απολύμανση

Όταν θα λείπουν και τα υπόλοιπα 6, τότε θα κλείσει.. Επικίνδυνη ανευθυνότητα!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1507 στις: Οκτώβριος 12, 2020, 07:28:52 μμ »
2% βγαίνει από αυτά τα νούμερα, μάθετε αριθμητική...
σιγα

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1508 στις: Οκτώβριος 12, 2020, 09:30:00 μμ »


Τι θα κάνετε με την ενημέρωση των γονέων; Θα τους δεχόμαστε κανονικά σχολείο; ο διευθυντής μας θεωρεί ότι αν έρχονται με μάσκα είναι οκ κ να κάνουμε ο,τι κ τις άλλες φορές. μάλιστα θα κάνει κ την ενημερωτική συνάντηση για όλους τους γονείς. στο προαύλιο βέβαια με μάσκες, αλλά ούτε σκέψη να μην κάνει.

Εγω το είπα δημοσίως ότι αν ήμουν γονιός κ μου ζητούσε το σχολείο να παρατώ αυτοπροσώπως για ενημέρωση, θα εκανα καταγγελία για οποιαδήποτε παραβίαση μέτρου - που υπάρχουν πολλές.

Δε θυμάμαι να έχει έρθει κάτι σχετικό αν και η γραμματεία λατρεύει να μας τιγκάρει το inbox με οτιδήποτε φτάνει στο σχολείο.
Αν έχει βγει οδηγία από ΕΟΔΥ ή από άλλο φορέα που απαγορεύει την είσοδο στο σχολείο πέρα από μαθητές-καθηγητές τότε προφανώς πολύ κακώς γίνεται η ενημέρωση δια ζώσης.
Σε αντίθετη περίπτωση, εφόσον μπορεί να γίνει τηρώντας μέτρα ασφαλείας όπως μάσκες, αποστάσεις, σε ανοιχτό χώρο κλπ
σε περιοχή χωρίς αυξημένο αριθμό κρουσμάτων τότε γνώμη μου είναι ότι καλώς γίνεται.
πράγματι στα νήπια έχουν ιώσεις. βέβαια μπορεί να μην κολλάνε στο σχολείο. αφού τα παιδάκια πάνε παντού, ο κόσμος κάνει σαν να μην συμβαίνει τίποτα, δραστηριότητες, αθλήματα, παιδικές χαρές, χαμός παντού.

Εφόσον οι δραστηριότητες λειτουργούν τηρώντας τα μέτρα ασφαλείας τότε γιατί να μην πηγαίνουν οι γονείς τα παιδιά τους;
Με αυτή τη λογική πέρα από το σχολείο θα πρέπει να μένουν την υπόλοιπη μέρα κλεισμένα μέσα ή να αναλάβουν οι γονείς
να τα απασχολούν τις υπόλοιπες 10-12 ώρες κάθε μέρα...είναι δυνατόν;

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2020, 08:36:27 πμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1509 στις: Οκτώβριος 12, 2020, 09:35:31 μμ »

[...] Σε αντίθετη περίπτωση, εφόσον μπορεί να γίνει τηρώντας μέτρα ασφαλείας όπως μάσκες, αποστάσεις, σε ανοιχτό χώρο κλπ
σε περιοχή χωρίς αυξημένο αριθμό κρουσμάτων τότε γνώμη μου είναι ότι καλώς γίνεται.

Στα σχολεία μας, έτσι ακριβώς κάναμε την ενημέρωση γονέων, στο προαύλιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2020, 09:43:31 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1510 στις: Οκτώβριος 12, 2020, 11:46:01 μμ »
Γενικα όμως το δημόσιο δεν ενθαρρύνει την επαφή με το κοινό. Γιατί σ εμάς  να είναι αλλιώς; Δεν φτάνουν τα 30» παιδιά καθημερινά, θα έρχονται κ γονείς; τηλεφωνακι στα κενά μας για να μην παίρνουν κ άδειες.

Εγω κ ο άντρας μ σκεφτόμαστε να πούμε ότι δεν θα δεχτούμε κανέναν γονέα. Βέβαια αν έρχονται κ μπαίνουν στο γραφείο δεν έχει νόημα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1511 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 12:00:18 πμ »
Δεν επιτρέπεται να μπαίνουν στο σχολείο χωρίς σοβαρό λόγο. Ας  έρχονται να μας συναντούν έξω από την είσοδο, στα σκαλιά, κοντά στα παράθυρα κλπ., ανάλογα με το τι βολεύει σε κάθε σχολείο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.