*

Αποστολέας Θέμα: Καταλήψεις στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 83228 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #588 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 12:49:29 πμ »
Έχω ήδη παραθέσει επιχειρήματα που καθιστούν απαραίτητη την λειτουργία της τράπεζας και στη συνέχεια  τη βελτίωσή της.
Δεν αποτελεί απάντηση το κλασικό "η μεταρρύθμιση πρέπει να ξεκινήσει από χαμηλά", γιατί τέτοιες πολιτικές, ενώ είχαν νόημα στη βιβλιογραφία πριν λίγα χρόνια, σήμερα φαντάζουν ως πολυτέλεια,που απλώς αναβάλλει τη λήψη αναγκαίων μέτρων.Η κατάσταση πλέον αλλάζει χρόνο με τον χρόνο δραματικά.Ειναι σαν να λέμε το άλλο κλασικό "να βελτιωθούν οι υλικοτεχνικές υποδομές".
Τα παιδιά δεν μπορούν πλέον να ανταποκριθούν ως προς την απόκτηση δομημένης γνώσης, γιατι η εποχή μας δεν ευνοεί κάτι τέτοιο.Το ελληνικό σχολείο παλεύει να ισορροπήσει μεταξύ της απόκτησης γνώσεων και δεξιοτήτων.

Μάλιστα. Το διαβάσαμε κι αυτό. Η μεταρρύθμιση στο δημοτικό -που είναι η βάση των πάντων- είναι πολυτέλεια.

Εγώ θα πω ως τελευταία κουβέντα ότι Οκτώβρη μήνα η τράπεζα θεμάτων δεν υπάρχει. Πάλι θα έρθει τελευταία στιγμή -αν έρθει, γιατί υπάρχει πάντα ο παράγοντας covid- και για κάποιους αυτό θεωρείται η λύση όλων των προβλημάτων της ελληνικής εκπαίδευσης. Τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:43:10 »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #589 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 06:49:50 πμ »
https://www.esos.gr/arthra/69856/i-n-kerameos-anoigei-ti-porta-toy-grafeioy-tis-sto-syntonistiko-ton-mathiton

Καλημέρα! Ασχολείται και πολύ η Υπουργός. Έχει δίκιο και πιστεύω ότι οι μαθητές θα της το αναγνωρίσουν.

Επειδή είσαι φιλόλογος elranna, καθημερινά ενδυναμώνεις την κριτική σκέψη των μαθητών. Με όποια ύλη. Οι κλασικές σπουδές από μόνες τους αποτελούν μια άσκηση διανοητική. Άσκηση του κριτικού λογισμού. Το σύστημα της Φινλανδίας είναι για την Φινλανδία. Εδώ ταιριάζει κάτι άλλο. Σε όλη την Ευρώπη το ποσοστό των μαθητών που ακολουθούν την επαγγελματική εκπαίδευση είναι πολύ μεγαλύτερο από εκείνο που στρέφεται στις επιστήμες. Είναι το λογικό.
Η ύπαρξη των φροντιστηρίων είναι ακατανόητη. Άδικα πληρώνουν και είναι επιλογή τους να πληρώνουν. Η εκπαίδευση είναι δωρεάν.Στην εποχή μας μάλιστα με τόσες επιλογές στο διαδίκτυο, παντελώς άχρηστο.

Πότε ειπώθηκε ότι θα αναλάβουν οι περιφέρειες τα ΕΠΑΛ; Ίσως η αποκέντρωση τους έκανε καλό. Οι δημοτικοί υπάλληλοι κει αυτοί της περιφέρειας έχουν αρκετά προνόμια. Δεν φαντάζει άσχημο. Δύσκολο όμως να συμβεί. Συζητείται από το 2010, αν θυμάμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #590 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 08:01:26 πμ »
Μάλιστα. Το διαβάσαμε κι αυτό. Η μεταρρύθμιση στο δημοτικό -που είναι η βάση των πάντων- είναι πολυτέλεια.

Εγώ θα πω ως τελευταία κουβέντα ότι Οκτώβρη μήνα η τράπεζα θεμάτων δεν υπάρχει. Πάλι θα έρθει τελευταία στιγμή -αν έρθει, γιατί υπάρχει πάντα ο παράγοντας covid- και για κάποιους αυτό θεωρείται η λύση όλων των προβλημάτων της ελληνικής εκπαίδευσης. Τι να πω...
Εγώ θα έλεγα ότι ζήσαμε αρκετά το πέταγμα της μπάλας στην εξέδρα.Εχουν δρομολογηθεί νέα προγράμματα και βιβλία.Που έγραψα εγώ ότι η τράπεζα θα λύσει όλα τα προβλήματα; Κατέθεσα και άποψη για πανεπιστήμια κι ΕΠΑΛ.Τι πιο εύκολο,όμως,να διαστρέφεις  τα λεγόμενα του άλλου αντί απάντησης...
Αλλά βέβαια εσύ μπορείς λες ο,τι θες.Οπως π.χ. ότι θες το καλό του δημοσίου σχολείου, αλλά τα παιδιά κλείνουν τα σχολεία για καλό σκοπό.Εν τω μεταξύ ο χρόνος τρέχει και οι νέοι μας δεν γνωρίζουν ούτε βασικά πράγματα.Μίλα με κανέναν καθηγητή σε πανεπιστήμιο,να σου πει εκείνος την άποψή του για το γνωστικό επίπεδο των φοιτητών.Αλλά ευτυχώς που έχουμε τις καταλήψεις!

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #591 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 09:37:07 πμ »
Εγώ θα έλεγα ότι ζήσαμε αρκετά το πέταγμα της μπάλας στην εξέδρα.Εχουν δρομολογηθεί νέα προγράμματα και βιβλία.Που έγραψα εγώ ότι η τράπεζα θα λύσει όλα τα προβλήματα; Κατέθεσα και άποψη για πανεπιστήμια κι ΕΠΑΛ.Τι πιο εύκολο,όμως,να διαστρέφεις  τα λεγόμενα του άλλου αντί απάντησης...
Αλλά βέβαια εσύ μπορείς λες ο,τι θες.Οπως π.χ. ότι θες το καλό του δημοσίου σχολείου, αλλά τα παιδιά κλείνουν τα σχολεία για καλό σκοπό.Εν τω μεταξύ ο χρόνος τρέχει και οι νέοι μας δεν γνωρίζουν ούτε βασικά πράγματα.Μίλα με κανέναν καθηγητή σε πανεπιστήμιο,να σου πει εκείνος την άποψή του για το γνωστικό επίπεδο των φοιτητών.Αλλά ευτυχώς που έχουμε τις καταλήψεις!

Οι πανελλήνιες είναι ένα εξαιρετικά σκληρό και άκαμπτο εξεταστικό σύστημα. Το επίπεδο των μαθητών -όπως λένε και οι πανεπιστημιακοί- αντί να ανεβαίνει, κατεβαίνει. Πώς ακριβώς θα ανεβάσει το επίπεδο, λοιπόν, ένα δεύτερο σκληρό εξεταστικό σύστημα; Συνεχίζω να μην το καταλαβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:43:10 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #592 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 09:56:34 πμ »
Οι πανελλήνιες είναι ένα εξαιρετικά σκληρό και άκαμπτο εξεταστικό σύστημα. Το επίπεδο των μαθητών -όπως λένε και οι πανεπιστημιακοί- αντί να ανεβαίνει, κατεβαίνει. Πώς ακριβώς θα ανεβάσει το επίπεδο, λοιπόν, ένα δεύτερο σκληρό εξεταστικό σύστημα; Συνεχίζω να μην το καταλαβαίνω.

Αυτή τη συζήτηση όσες φορές κ αν την κάνουμε με συναδέλφους, σε τοίχο θα καταλήγει.

Η γενιά που είναι τώρα 40κατι κ οι λίγο μεγαλύτεροι δεν έδιναν εξετάσεις στο γυμνάσιο. Ούτε έκαναν αρχαία στο γυμνάσιο, ανελυαν όμως πολλή γραμματεία από μετάφραση. Δεν νομίζω ότι μάθαιναν λιγότερα κ είχαν χαμηλότερο επίπεδο χωρίς εξετάσεις. Οι εξετάσεις είναι το άλλοθι για να μην κάνουμε τίποτα ουσιαστικό για να βελτιώσουμε την εκπαίδευση, κ ένας μηχανισμός για να συντηρούμε τα φροντιστήρια κ  τις ανισότητες.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #593 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 11:26:30 πμ »
Ναι, τι; Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα; Ότι παιδιά 15 χρονών δεν ξέρουν να φτιάχνουν πανό;

Τα 2-3 παιδιά που έφτιαξαν αυτό το πανό είναι απρόσεκτα. Το 'χει αυτό η εφηβεία. Το μήνυμα του πανό όμως το είδες;
Ναι, τι; Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα; Ότι παιδιά 15 χρονών δεν ξέρουν να φτιάχνουν πανό;

Όχι. Το πρόβλημα στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι η ορθογραφία. Αυτό το πανό γράφτηκε από μαθητές "κατά παραγγελία". Οι μαθητές δε νομίζω ότι έχουν μελέτησει τί σημαίνει τράπεζα θεμάτων, ούτε κρίνω αν είναι θετική
ή αρνητική απόφαση. Το θέμα είναι ότι ιδιαιτέρως το συγκεκριμένο πανό θα έπρεπε να το κρατούν
οι εκπαιδευτικοί που διαφωνούν με την τράπεζα θεμάτων και όχι να το πασάρουν στους μαθητές. Τα αιτήματα των μαθητών (υποτίθεται) αφορούν στα μέτρα ασφαλείας στα σχολεία. Τα ίδια παιδιά όμως συνωστίζονται στις πλατείες και στα μπαρ χωρίς μάσκα.
Αν έχουν το θάρρος και τη μαγκιά, μπορούν να κατέβουν σε απεργία διαρκείας όσοι συνάδελφοι διατείνονται ότι ενδιαφέρονται για τους μαθητές με αυτό το πανό. Τότε μόνο θα φανούν οι αγωνιστές.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2020, 11:33:30 πμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #594 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 11:57:56 πμ »
Τα αιτήματα των μαθητών (υποτίθεται) αφορούν στα μέτρα ασφαλείας στα σχολεία. Τα ίδια παιδιά όμως συνωστίζονται στις πλατείες και στα μπαρ χωρίς μάσκα.
Αν έχουν το θάρρος και τη μαγκιά, μπορούν να κατέβουν σε απεργία διαρκείας όσοι συνάδελφοι διατείνονται ότι ενδιαφέρονται για τους μαθητές με αυτό το πανό. Τότε μόνο θα φανούν οι αγωνιστές.

Κάποια παιδιά συνωστίζονται στις πλατείες και τα μπαρ, όχι όλα τα παιδιά, που είτε κάνουν κατάληψη είτε όχι. Το ότι κάποια παιδιά όπως και κάποιοι ενήλικες δεν τηρούν τα μέτρα, δεν αφαιρεί το δικαίωμα στους υπόλοιπους να ζητούν μέτρα για την ασφάλειά τους.

Επίσης, μην ξεχνάμε ότι το να πάει κάποιος στην πλατεία είναι επιλογή του, οπότε μπορεί οποιοσδήποτε είναι υπεύθυνος απλά να μην πάει. Το στρίμωγμα όμως στην αίθουσα είναι υποχρεωτικό και για τους μαθητές και για τους εκπαιδευτικούς. Οπότε οφείλει η πολιτεία να εξασφαλίζει συνθήκες που δεν θέτουν σε κίνδυνο την υγεία μας.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #595 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 01:04:44 μμ »

Κάποια παιδιά συνωστίζονται στις πλατείες και τα μπαρ, όχι όλα τα παιδιά, που είτε κάνουν κατάληψη είτε όχι. Το ότι κάποια παιδιά όπως και κάποιοι ενήλικες δεν τηρούν τα μέτρα, δεν αφαιρεί το δικαίωμα στους υπόλοιπους να ζητούν μέτρα για την ασφάλειά τους.

Επίσης, μην ξεχνάμε ότι το να πάει κάποιος στην πλατεία είναι επιλογή του, οπότε μπορεί οποιοσδήποτε είναι υπεύθυνος απλά να μην πάει. Το στρίμωγμα όμως στην αίθουσα είναι υποχρεωτικό και για τους μαθητές και για τους εκπαιδευτικούς. Οπότε οφείλει η πολιτεία να εξασφαλίζει συνθήκες που δεν θέτουν σε κίνδυνο την υγεία μας.

Πες τα!!
Τα παιδιά επίσης, παρα τις βλακείες που κάνουν, αντιλαμβάνονται τις αντιφάσεις κ τους παραλογισμούς της κατάστασης κ το επισημαίνουν. δεν είναι ανόητα όντα.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #596 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 01:58:28 μμ »
Τα παιδιά δεν είναι ποτέ ανόητα. Κάποιοι ενήλικες είναι. Ξέρουν καλά να τους κοροιδεύουν αυτούς τα παιδιά μας. Το κόστος όμως το πληρώνουν άλλα πάλι παιδιά μαζί με αυτά. Θα ξαναπώ ότι στα ιδιωτικά δεν παραπονέθηκε κανένας για τα 30 άρια τμήματα. Όχι, με κλείσιμο του σχολείου. Μου κάνει πολύ θετική εντύπωση που η υπουργός στη δήλωσή της ανυψώνει την αξία του δημοσίου σχολείου. Εμάς μάς συμφέρει να την υποβαθμίζουμε; Δεν θέλω να πιστέψω ότι η πλειοψηφία είναι βολεμένοι απλοί δημόσιοι υπάλληλοι που εργάζονται για το μεροκάματο. Στα σχολεία συμβαίνουν πολύ περισσότερα από αυτό. Και δεν κινδυνεύουμε, αν προσέχουμε. Στα ιδιωτικά γιατί κινδυνεύουν λιγότερο; Επειδή είναι παιδιά πλουσίων; Είναι πολύ εύκολο να κλείσεις ένα δημόσιο σχολείο και αυτό είναι ανεπίτρεπτο! Δεν θα έπρεπε κανείς να το δικαιολογεί. Δεν θα έπρεπε να το ξαναδούμε. Και το χειρότερο σχολείο κάτι έχει να προσφέρει από ό,τι ένα κλειστό σχολείο. Αντί να το φωνάζουμε εμείς αυτό μέσω των συνδικαλιστικών μας οργάνων το δηλώνει η Υπουργός.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #597 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 02:34:41 μμ »
Εγώ θέλω τράπεζα θεμάτων για τα θρησκευτικά. Διαπιστώνω πως πολλά παιδιά αγνοούν τον μέγα Βασίλειο, τον μέγα Θεοδόσιο και τον μέγαC είσαι κύριε. Δε γίνεται έτσι δουλειά. Να μείνουν μερικοί στην ίδια τάξη να μάθουν το πιστεύω. Ή έστω το πάτερ ημών. Αλλιώς δεν προκόβουμε. Καταλάβετέ το.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2020, 07:03:23 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #598 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 02:48:32 μμ »
Τα παιδιά δεν είναι ποτέ ανόητα. Κάποιοι ενήλικες είναι. Ξέρουν καλά να τους κοροιδεύουν αυτούς τα παιδιά μας. Το κόστος όμως το πληρώνουν άλλα πάλι παιδιά μαζί με αυτά. Θα ξαναπώ ότι στα ιδιωτικά δεν παραπονέθηκε κανένας για τα 30 άρια τμήματα. Όχι, με κλείσιμο του σχολείου. Μου κάνει πολύ θετική εντύπωση που η υπουργός στη δήλωσή της ανυψώνει την αξία του δημοσίου σχολείου. Εμάς μάς συμφέρει να την υποβαθμίζουμε; Δεν θέλω να πιστέψω ότι η πλειοψηφία είναι βολεμένοι απλοί δημόσιοι υπάλληλοι που εργάζονται για το μεροκάματο. Στα σχολεία συμβαίνουν πολύ περισσότερα από αυτό. Και δεν κινδυνεύουμε, αν προσέχουμε. Στα ιδιωτικά γιατί κινδυνεύουν λιγότερο; Επειδή είναι παιδιά πλουσίων; Είναι πολύ εύκολο να κλείσεις ένα δημόσιο σχολείο και αυτό είναι ανεπίτρεπτο! Δεν θα έπρεπε κανείς να το δικαιολογεί. Δεν θα έπρεπε να το ξαναδούμε. Και το χειρότερο σχολείο κάτι έχει να προσφέρει από ό,τι ένα κλειστό σχολείο. Αντί να το φωνάζουμε εμείς αυτό μέσω των συνδικαλιστικών μας οργάνων το δηλώνει η Υπουργός.

Αν δει κανεις τη λίστα με τα ιδιωτικά που κλείνουν, καταλαβαίνει ποσο κινδυνεύουν. Στα ιδιωτικά όμως έχουν επιλέξει να πάνε γνωρίζοντας τις συνθήκες. Δικό τους πρόβλημα. Δεν τους υποχρέωσε κανεις, και δεν είναι λόγος αυτός για να μην προστατευτούν οι υπόλοιποι. Αυτοί που πάνε στα ιδιωτικά μπορούν μα κάνουν τεστ σε ιδιωτικά ιατρεία. Αυτοί που πάνε στα ακριβά ιδιωτικά έφερναν τον ιό από την Αθήνα στα νησιά κ αντιστρόφως κ αυτοί που πάνε στα ιδιωτικά πρώτο έφεραν τον ιό στην Ελλάδα. Δεν τους λες κ πρότυπα υπευθυνότητας. Δεν καταλαβαίνω γιατί τους αναφέρουνε ως παράδειγμα.

Η υπουργός κ ο πρωθυπουργός μιλούν συνεχώς για τα φτωχά παιδιά. Ποιο δημόσιο σχολείο υπερασπίζονται με αυτόν τον τρόπο; κάνουν τον διαχωρισμό, ότι το δημόσιο είναι απλώς η λύση ανάγκης για τους φτωχούς. Ελιτισμός σαν της δημοσιογράφου που εξεπλάγη επειδή μια γυναίκα ναυτεργατη από το Κερατσινι είναι αξιοπρεπής, έχει πολιτική άποψη κ περιποιείται τον εαυτό της όταν βγαίνει έξω. Μαρίες Αντουανέττες όλοι τους.

Από χθες έχω υψηλό πυρετό. Στο νησί τυπικα δεν έχουμε κρούσματα, αλλά δεν γίνονται τεστ. Δεν πηγαινουμε πουθενά εκτός σχολείου, πραγματικά δεν έχουμε κοινωνικές επαφές με κανεναν. Ούτε τους γονείς μας από την Αθήνα δεν αφήνουμε να έρθουν να μας δουν κ το παιδί μου δεν παίζει με παιδάκια. μιλάμε για τεράστια θυσία. Στο σχολείο δεν βγάζουμε τη μάσκα ούτε στην αυλή εκτός για να φάμε μια μπουκιά στο κενό μας. Κι όμως έχω επίμονο πυρετό. παρα τις τόσες προφυλάξεις. τι κόλλησα κ από πού; εγω που προσέχω σε βαθμό να κινδυνεύει η ψυχική μου υγεία έκανα πυρετό μέσα Οκτωβρίου. Καταλαβαίνουμε λοιπόν τι θα γίνει σύντομα με αύρα τα μέτρα, με όσους δεν προσέχουν.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #599 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 03:35:54 μμ »
Στο σχολείο δεν βγάζουμε τη μάσκα ούτε στην αυλή εκτός για να φάμε μια μπουκιά στο κενό μας. Κι όμως έχω επίμονο πυρετό. παρα τις τόσες προφυλάξεις. τι κόλλησα κ από πού; εγω που προσέχω σε βαθμό να κινδυνεύει η ψυχική μου υγεία έκανα πυρετό μέσα Οκτωβρίου. Καταλαβαίνουμε λοιπόν τι θα γίνει σύντομα με αύρα τα μέτρα, με όσους δεν προσέχουν.
Δεν ξέρω τι είδους μάσκα φοράς, απλά να σκεφτείς ότι οι υφασμάτινες μάσκες παρέχουν πολύ μικρότερο βαθμό προστασίας από τις χειρουργικές. Οι πιο πολλές πάνινες έχουν πολύ λεπτό ύφασμα, δεν έχω βρει κάποια που να φαίνεται κατάλληλη.
Περαστικά, ελπίζω να μην είναι κορωνοϊός αλλά αυτή η καταραμένη ίωση που κυκλοφορεί σε όλη την Ελλάδα, την πέρασαν και τα παιδιά μου την προηγούμενη εβδομάδα. Δεν την κόλλησα εγώ, έτσι γνωρίζω με σιγουριά ότι δεν ήταν Covid  ;)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #600 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 03:47:40 μμ »
Δεν ξέρω τι είδους μάσκα φοράς, απλά να σκεφτείς ότι οι υφασμάτινες μάσκες παρέχουν πολύ μικρότερο βαθμό προστασίας από τις χειρουργικές. Οι πιο πολλές πάνινες έχουν πολύ λεπτό ύφασμα, δεν έχω βρει κάποια που να φαίνεται κατάλληλη.
Περαστικά, ελπίζω να μην είναι κορωνοϊός αλλά αυτή η καταραμένη ίωση που κυκλοφορεί σε όλη την Ελλάδα, την πέρασαν και τα παιδιά μου την προηγούμενη εβδομάδα. Δεν την κόλλησα εγώ, έτσι γνωρίζω με σιγουριά ότι δεν ήταν Covid  ;)

Ευχαριστώ! φοράω ή χειρουργική ή φασματική με τρεις στρώσεις ή κ φιλτρο.
Δεν είμαι τόσο άσχημα που να ανησυχώ για την υγεία μου. Όμως ο σύζυγος είναι ευπαθής ομάδα κ αν κολλήσει εκείνος μπορεί να το περάσει σοβαρα. Να απομονωθούμε στο σπίτι είναι δύσκολο, κ έχουμε κ μικρό παιδί. Κανένας τους δεν έχει πυρετό προς το παρόν. Όμως εκείνος πηγαίνει ακόμα σχολείο αφού δεν υπάρχει δικαιολογία για να λείψει, κ ούτε η δουλειά μας ήταν λόγος να συγκινηθούν για να μας κάνουν τεστ. Θα επιμείνω όμως γιατί αν μου περάσει θα πρέπει κάπως να γυρίσω στο σχολείο, δεν μπορώ να μείνω σε καραντίνα. Τι μπάχαλο. Και με πιάνουν κ τα άγχη, τι θα γίνει αν όντως το έχω, κ πώς θα περιοριστούμε, πώς θα αντέξουμε 15 μέρες σπίτι, τι θα κάνει το παιδί, τι θα γίνει στο σχολείο που δεν κάνουν ιχνηλατήσεις....

Δεν καταλαβαίνω πάντως πώς κυκλοφορεί τόσο αυτή η ίωση. Ούτε καταλαβαίνω πώς είμαστε τόσο σίγουροι ότι είναι απλα ιώσεις, αφού δεν ελέγχεται σχεδον κανεις....

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #601 στις: Οκτώβριος 13, 2020, 04:29:08 μμ »
Η γενιά που είναι τώρα 40κατι κ οι λίγο μεγαλύτεροι δεν έδιναν εξετάσεις στο γυμνάσιο. Ούτε έκαναν αρχαία στο γυμνάσιο, ανελυαν όμως πολλή γραμματεία από μετάφραση. Δεν νομίζω ότι μάθαιναν λιγότερα κ είχαν χαμηλότερο επίπεδο χωρίς εξετάσεις. Οι εξετάσεις είναι το άλλοθι για να μην κάνουμε τίποτα ουσιαστικό για να βελτιώσουμε την εκπαίδευση, κ ένας μηχανισμός για να συντηρούμε τα φροντιστήρια κ  τις ανισότητες.
Καταρχάς περαστικά σου.
Αλήθεια τώρα, συγκρίνεις τις δύο εποχές; Που έχω συμμαθητές που έχασαν μια χρονιά λόγω επιδόσεων και σε σύγκριση με το σημερινό σχολείο, σίγουρα θα έβγαζαν άνετα ένα μέσο όρο γύρω στο 17;Που παιδιά αυτοκτονούσαν για τις πανελλαδικές και φέτος σε δύο επιστημονικά πεδία πέρασαν ΌΛΟΙ;
Κατά τη γνώμη μου οι πανελλαδικές αυτοκαταργηθηκαν.Θα πρέπει να παραμείνουν μόνο για ορισμένες σχολές αυξημένης ζήτησης.Εκτος κι αν κάποτε βρεθεί μια μη λαϊκιστική κυβέρνηση και τα βάλει με το ακαδημαϊκό και αυτοδιοικητικό κατεστημένο κλείνοντας πολλά τμήματα.Μεχρι τότε είναι απαραιτητη η τράπεζα θεμάτων όσο κι αν μας ξεβολεύει.
Το θέμα είναι ότι ιδιαιτέρως το συγκεκριμένο πανό θα έπρεπε να το κρατούν οι εκπαιδευτικοί που διαφωνούν με την τράπεζα θεμάτων και όχι να το πασάρουν στους μαθητές.
😀😀😀😀😀

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.