*

Αποστολέας Θέμα: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ  (Αναγνώστηκε 51639 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 06:07:19 μμ »
Επομένως είναι αδιάφοροι γενικά και η συγκεκριμένη αδιαφορία επιβεβαιώθηκε και στο διαγώνισμα. Δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα άλλο. ¨Εχουνε και μια προσωπική ευθύνη, ακόμη και οι μαθητές της α γυμνασίου.

Ναι για τέτοιες περιπτώσεις προφανώς και δεν θα παρακαλάμε. Εννοειται. γι αυτο είμαι αγανακτισμένη με τέτοιες περιπτώσεις. Γιατί σαν σχολείο βοηθήσαμε όσους είχαν θέμα. από κει κ πέρα όμως, δεν γίνεται κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:09:48 »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 09:54:29 μμ »
To 95% των περιπτώσεων που λένε ότι, δεν το βλέπω στο eclass, δεν μπρώ να στείλω φώτο το διαγώνισμα κλπ είνα σαφές ότιλένε ψέμματα, τόσο οι μαθητές όσο και οι γονείς που τους καλύπτουν. Μια χαρά στέλνουν φώτο όταν θέλουν. Γι αυτό δεν υπάρχει λόγο να εκνευριζόμαστε. Ξαναλέω. Ας περάσουν εφέτος. Αν η κατάσταση αλλάξει του χρόνου ξακακάνουμε το κανονικό. Και φυσικά όποιος έχει την δυνατότητα τους δείχνει να καταλάβουν ότι τα παιχνίδια με τα eclass και τα webex  έχουν τελειώσει. Καθομαστε και συζητάμε επιστήμονες άνθρωποι, αν μπορούν να γίνουν διαγωνίσματα εξ αποστάεως και να είναι και έγκυρα. Μόνο ως πλακα μορουμε να μιλάμε γι αυτό. Το Υπουργείο σε άλλη χωροχρονική διάσταση δέχεται τις εισηγήσεις ανθρώπων που δεν έχουν σχέση με την μάχιμη εκπαίδευση. Ο καθένας ας είναι τυπικά σωστός (για να αποφύγει τα προβλήματα πό τους γλύφτες διευθυντές) και ας βαθμολογήσει σύμφωνα με την συνείδηση του. Τι εννοώ; μαθητής γράφει 20 στο διαγώνισμα. Δεν έχει στείλει καμία εργασία και στην τάξη του μιλάς και σου λέει δεν ακούει. Το διαγώνισμα θα πιάσει λίγο (απλά για να τον σώσει από το κάτω από την βάση). Η απάντηση τους γονείς. "Εγώ έτσι βαθμολογώ, θέλω συνολική παρουσία και όχι μόνο ένα διαγώνισμα που μπορεί να αντεγραψε". Ετσι και αλλιώς οι γονείς είναι απέναντι μας και όχι μαζί μας. Ας κάνουμε και εμείς το τυπικά σωστό και το συνειδισιακά σωστό.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 10:38:05 μμ »
Σαφώς κι έχουν ευθύνη και οι μαθητές. Οι αδιάφοροι στην τάξη σχεδόν πάντα παραμένουν αδιάφοροι και στην τηλεκπαίδευση. Ναι, χρέος μας είναι να τους παρακινήσουμε και να τους εμπλέξουμε στην εκπαιδευτική διαδικασία αλλά αν δεν θέλουν, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Μου πήρε κάποια χρόνια να το καταλάβω ή μάλλον να το δεχτώ αλλά έτσι είναι...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 26, 2020, 11:44:05 μμ »
To 95% των περιπτώσεων που λένε ότι, δεν το βλέπω στο eclass, δεν μπρώ να στείλω φώτο το διαγώνισμα κλπ είνα σαφές ότιλένε ψέμματα, τόσο οι μαθητές όσο και οι γονείς που τους καλύπτουν. Μια χαρά στέλνουν φώτο όταν θέλουν. Γι αυτό δεν υπάρχει λόγο να εκνευριζόμαστε. Ξαναλέω. Ας περάσουν εφέτος. Αν η κατάσταση αλλάξει του χρόνου ξακακάνουμε το κανονικό. Και φυσικά όποιος έχει την δυνατότητα τους δείχνει να καταλάβουν ότι τα παιχνίδια με τα eclass και τα webex  έχουν τελειώσει. Καθομαστε και συζητάμε επιστήμονες άνθρωποι, αν μπορούν να γίνουν διαγωνίσματα εξ αποστάεως και να είναι και έγκυρα. Μόνο ως πλακα μορουμε να μιλάμε γι αυτό. Το Υπουργείο σε άλλη χωροχρονική διάσταση δέχεται τις εισηγήσεις ανθρώπων που δεν έχουν σχέση με την μάχιμη εκπαίδευση. Ο καθένας ας είναι τυπικά σωστός (για να αποφύγει τα προβλήματα πό τους γλύφτες διευθυντές) και ας βαθμολογήσει σύμφωνα με την συνείδηση του. Τι εννοώ; μαθητής γράφει 20 στο διαγώνισμα. Δεν έχει στείλει καμία εργασία και στην τάξη του μιλάς και σου λέει δεν ακούει. Το διαγώνισμα θα πιάσει λίγο (απλά για να τον σώσει από το κάτω από την βάση). Η απάντηση τους γονείς. "Εγώ έτσι βαθμολογώ, θέλω συνολική παρουσία και όχι μόνο ένα διαγώνισμα που μπορεί να αντεγραψε". Ετσι και αλλιώς οι γονείς είναι απέναντι μας και όχι μαζί μας. Ας κάνουμε και εμείς το τυπικά σωστό και το συνειδισιακά σωστό.

Στο πρώτο που αναφέρεις, θεωρώ ότι είναι γενίκευση. Ξέρω τα παιδιά (εκτός από της πρώτης) και ξέρω ποιος προσπαθει να λουφάρει. Ήταν σαφές ότι κάποια αδύνατον να πλοηγηθούν σε μια απλή σελίδα γιατί τα θέλουν όλα έτοιμα. όπως στην τάξη που δίνεις το διαγωνισμα κ σε ρωτάνε πού να γράψουν το όνομα. Επίσης σαφώς υπάρχουν παιδιά που δεν ξέρουν να επισυνάπτουν αρχεία. το ότι ξέρουν να τα ανεβάζουν στο ινστα δεν σημαίνει ότι ξέρουν και άλλα. Υπάρχουν επίσης παιδιά που έχουν μάθει να τα βοηθούν σε όλα οι γονείς. ειδικά κορίτσια, από καθώς πρέπει οικογένειες κ πολύ συνεσταλμένα, φαίνονταν να μην έχουν ιδέα από τεχνολογία κ ίσως δεν έχουν ούτε λογαριασμούς σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Γι αυτό δεν θεωρώ ότι όλοι αυτοί θέλουν να λουφάρουν. απλώς δεν θέλουν να ξεβολευτούν. Φυσικά παρατήρησα ότι όπου δεν είχαν εναλλακτική, με 1-2 εξαιρέσεις βρήκαν τρόπο να τα στείλουν. όπου είχαν μειλ, βολεύτηκαν. το αποτέλεσμα; αλλά διαγωνίσματα έχουν αναρτηθεί με υποβολή στις εργασίες, άλλα είναι μηνύματα (με ένα συνημμένο το καθένα, πολλαπλάσια μηνύματα για κάθε παιδί), άλλα είναι στο σχολικό μειλ κ άλλα στο προσωπικό (πονεμένη ιστορία γιατί το έχουν). 400 φωτο διάσπαρτες σε 4 διαφορετικά σημεία. Έχω μετανιώσει την ώρα κ τη στιγμή που αποφάσισα να τους διευκολύνω έτσι για να είμαι καλυμμένη απέναντι στους γονείς. Έπρεπε να στείλω απευθείας μήνυμα σ αυτούς με τις οδηγίες, να απαιτήσω να κάνουν δοκιμή κ να μην δεχτω διαγωνισμα με λάθος τρόπο αποστολής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:09:48 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 12:02:34 πμ »
Στο πρώτο που αναφέρεις, θεωρώ ότι είναι γενίκευση. Ξέρω τα παιδιά (εκτός από της πρώτης) και ξέρω ποιος προσπαθει να λουφάρει. Ήταν σαφές ότι κάποια αδύνατον να πλοηγηθούν σε μια απλή σελίδα γιατί τα θέλουν όλα έτοιμα. όπως στην τάξη που δίνεις το διαγωνισμα κ σε ρωτάνε πού να γράψουν το όνομα. Επίσης σαφώς υπάρχουν παιδιά που δεν ξέρουν να επισυνάπτουν αρχεία. το ότι ξέρουν να τα ανεβάζουν στο ινστα δεν σημαίνει ότι ξέρουν και άλλα. Υπάρχουν επίσης παιδιά που έχουν μάθει να τα βοηθούν σε όλα οι γονείς. ειδικά κορίτσια, από καθώς πρέπει οικογένειες κ πολύ συνεσταλμένα, φαίνονταν να μην έχουν ιδέα από τεχνολογία κ ίσως δεν έχουν ούτε λογαριασμούς σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Γι αυτό δεν θεωρώ ότι όλοι αυτοί θέλουν να λουφάρουν. απλώς δεν θέλουν να ξεβολευτούν. Φυσικά παρατήρησα ότι όπου δεν είχαν εναλλακτική, με 1-2 εξαιρέσεις βρήκαν τρόπο να τα στείλουν. όπου είχαν μειλ, βολεύτηκαν. το αποτέλεσμα; αλλά διαγωνίσματα έχουν αναρτηθεί με υποβολή στις εργασίες, άλλα είναι μηνύματα (με ένα συνημμένο το καθένα, πολλαπλάσια μηνύματα για κάθε παιδί), άλλα είναι στο σχολικό μειλ κ άλλα στο προσωπικό (πονεμένη ιστορία γιατί το έχουν). 400 φωτο διάσπαρτες σε 4 διαφορετικά σημεία. Έχω μετανιώσει την ώρα κ τη στιγμή που αποφάσισα να τους διευκολύνω έτσι για να είμαι καλυμμένη απέναντι στους γονείς. Έπρεπε να στείλω απευθείας μήνυμα σ αυτούς με τις οδηγίες, να απαιτήσω να κάνουν δοκιμή κ να μην δεχτω διαγωνισμα με λάθος τρόπο αποστολής.
Συμφωνώ απόλυτα με το τελευταίο που γράφεις. Πολλές φορές πας να δώσεις εναλλακτικές για να διευκολύνεις κάποιους και στο τέλος καταλήγεις εσύ με πονοκέφαλο και ατελείωτη δουλειά να κάνεις. Όποιος θέλει να στείλει κάτι και να είναι σωστός και τυπικός, μπορεί να δυσκολευτεί αρχικά αλλά θα μάθει τον τρόπο να το στείλει. Απορώ πάντως πώς παιδιά που όλη μέρα μπορεί να είναι στα social media να μην ξέρουν να επισυνάψουν ένα αρχείο σε ένα ηλεκτρονικό μήνυμα ή να ανεβάσουν μια εργασία. Μου έχει τύχει αρκετές φορές και σκέφτομαι πού μπορεί να ταξιδεύουν στο μάθημα της πληροφορικής που τόσα χρόνια διδάσκονται.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 12:14:50 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα με το τελευταίο που γράφεις. Πολλές φορές πας να δώσεις εναλλακτικές για να διευκολύνεις κάποιους και στο τέλος καταλήγεις εσύ με πονοκέφαλο και ατελείωτη δουλειά να κάνεις. Όποιος θέλει να στείλει κάτι και να είναι σωστός και τυπικός, μπορεί να δυσκολευτεί αρχικά αλλά θα μάθει τον τρόπο να το στείλει. Απορώ πάντως πώς παιδιά που όλη μέρα μπορεί να είναι στα social media να μην ξέρουν να επισυνάψουν ένα αρχείο σε ένα ηλεκτρονικό μήνυμα ή να ανεβάσουν μια εργασία. Μου έχει τύχει αρκετές φορές και σκέφτομαι πού μπορεί να ταξιδεύουν στο μάθημα της πληροφορικής που τόσα χρόνια διδάσκονται.
Απλώς δεν σκέφτονται. δεν επεξεργάζονται αυτά που βλέπουν. έχουν μάθει μασημένη τροφή. τα πάντα έτοιμα κ τυποποιημένα. αυτό είναι τεράστια αποτυχία ενός εκπαιδευτικού συστήματος, που μάλιστα βασίζεται τόσο πολύ στις εξετάσεις και την αξιολόγηση. Γιατί, πόσοι συνάδελφοι  μας, και νέοι, έχουν άνεση να χειριστούν τα ηλεκτρονικά μέσα; λίγους  ξέρω. πόσοι γονείς, νέοι γονείς με πτυχία, έχουν άνεση; οποίος δεν το κάνει στη δουλειά του είναι αυτονόητο οτι  ανεβάσει με ευκολία αρχείο σε πλατφόρμα; δυστυχώς όχι.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 27, 2020, 12:37:58 πμ »
Απλώς δεν σκέφτονται. δεν επεξεργάζονται αυτά που βλέπουν. έχουν μάθει μασημένη τροφή. τα πάντα έτοιμα κ τυποποιημένα. αυτό είναι τεράστια αποτυχία ενός εκπαιδευτικού συστήματος, που μάλιστα βασίζεται τόσο πολύ στις εξετάσεις και την αξιολόγηση. Γιατί, πόσοι συνάδελφοι  μας, και νέοι, έχουν άνεση να χειριστούν τα ηλεκτρονικά μέσα; λίγους  ξέρω. πόσοι γονείς, νέοι γονείς με πτυχία, έχουν άνεση; οποίος δεν το κάνει στη δουλειά του είναι αυτονόητο οτι  ανεβάσει με ευκολία αρχείο σε πλατφόρμα; δυστυχώς όχι.
Δυστυχώς το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα δεν κατορθώνει να εφοδιάσει τους μαθητές με βασικές δεξιότητες που θα χρειαστούν σε επαγγελματικό αλλά και προσωπικό επίπεδο. Στείρα παπαγαλία σε πολλές περιπτώσεις και καθόλου κριτική σκέψη ή ικανότητα να διεκπεραιώσουν κάτι πρακτικό.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 28, 2020, 11:37:38 πμ »
Διόρθωσα ένα τμήμα διαγωνισμα αρχαίων. Επιτηδες διάλεξα αυτό γιατί ξέρω ότι κάνουν φροντιστήρια. Δεν είδα κάτι πολύ υποπτο. Είχα τρία 20αρια από καλές μαθήτριες, δεν μπαίνω στη διαδικασια να υποψιαστώ αν τις βοήθησε κάποιος στις λεπτομερειες της γραμματικής. Θα μπορούσε, αλλά κ από μόνες τους δεν θα έπαιρναν κάτω από 18-19. Άλλα παιδιά που ξέρω ότι έχουν βοήθεια, έκαναν λαθάκια. Μια άσκηση αντιστοίχισης που ήταν οι ίδιοι τύποι με ανακατεμένη σειρά στις 4 ομάδες, την είχαν όλοι όλος στη εκτός από ένα παιδί. Αυτό μου έκανε εντύπωση, γιατί είχα 1-2 που θα μπορούσαν να μπερδέψουν. Όμως μου φαίνεται απίθανο να διασταύρωσαν ότι ήταν ίδια άσκηση κ να την έλυσαν από κοινού. Γιατί αν είχε γίνει κάτι τέτοιο, θα το είχαν κάνει κ σε άλλες απαντήσεις. Ήταν το μάθημα που φοβόμουν πιο πολύ την αντιγραφή, στα αλλα που θέλουν ανάπτυξη δεν υπάρχουν πολλά περιθωρια. Οπότε είμαι ευχαριστημένη, απ αυτήν την άποψη.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 02:51:13 μμ »
Συνάδερφοι, δε νομίζω ότι μπορούμε να βάζουμε διαγωνίσματα για τυπικούς λόγους. Ή βάζουμε ή δεν βάζουμε. Αν βάλουμε, ο μαθητής και ο γονιός θα έχουν την απαίτηση του βαθμού. Πήρα 20, κυρία, απαιτώ κάτι ανάλογο. Όπως σας είπα, έχω περιπτώσεις μαθητών που δεν μπορούν να κάνουν μόνοι τους και πολλά πράγματα, και εκεί αναλαμβάνει η μαμά. Δηλαδή τι να της πω, άνοιξε την κάμερα να σε δω όσο γράφεις;
Εύχομαι και τα άλλα ΠΕΚΕΣ να βγάλουν τέτοιες ανακοινώσεις και ελπίζω και ο σύλλογός μας να λάβει ανάλογη απόφαση για μη κατάθεση βαθμολογίας. Φυσικά, αν ανοίξουμε 8.1, τα δεδομένα αλλάζουν και υπάρχει περιθώριο για διαγωνίσματα στο σχολείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2020, 03:14:30 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 02:54:12 μμ »
Ακόμα με τα διαγωνισματα ασχολείστε βρε παιδιά?

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 03:06:38 μμ »
Μέσω οθόνης δεν υφίσταται διαγωνιστική διαδικασία. Βαθμολογία δεν πρέπει να κατατεθεί. Ούτε τις φάτσες των παιδιών δεν πρόλαβα να μάθω. Τι βαθμούς να βάλω; Αστειότητες. Αν υποχρεωθώ τότε θα βάλω υψηλούς. Δεκαέξ κι άνω.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 03:15:51 μμ »
Όταν το όλο σύστημα είναι βασισμένο στα διαγωνίσματα, και οι σύμβουλοι των ΠΕΚΕΣ αυτά προκρίνουν, εγώ τι να πω;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 29, 2020, 03:17:34 μμ »
Ακόμα με τα διαγωνισματα ασχολείστε βρε παιδιά?
Θα ασχοληθούν άλλοι με αυτά τα διαγωνίσματα...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 07:45:03 πμ »
Συνάδερφοι, δε νομίζω ότι μπορούμε να βάζουμε διαγωνίσματα για τυπικούς λόγους. Ή βάζουμε ή δεν βάζουμε. Αν βάλουμε, ο μαθητής και ο γονιός θα έχουν την απαίτηση του βαθμού. Πήρα 20, κυρία, απαιτώ κάτι ανάλογο. Όπως σας είπα, έχω περιπτώσεις μαθητών που δεν μπορούν να κάνουν μόνοι τους και πολλά πράγματα, και εκεί αναλαμβάνει η μαμά. Δηλαδή τι να της πω, άνοιξε την κάμερα να σε δω όσο γράφεις;
Εύχομαι και τα άλλα ΠΕΚΕΣ να βγάλουν τέτοιες ανακοινώσεις και ελπίζω και ο σύλλογός μας να λάβει ανάλογη απόφαση για μη κατάθεση βαθμολογίας. Φυσικά, αν ανοίξουμε 8.1, τα δεδομένα αλλάζουν και υπάρχει περιθώριο για διαγωνίσματα στο σχολείο.

Κανονικά έπρεπε να απαιτουσαμε ανοιχτές κάμερες. Και ας έβρισκαν άκρη με το υπουργείο.

Αν γενικα δεν θεωρείς το διαγωνισμα πολύ δεσμευτικό, τα πράγματα είναι πιο απλα. εξαρτάται κ από τη βαθμίδα βέβαια κ το μάθημα. Στο δημοτικό ένας γονιός ως ένα σημείο μπορεί να βοηθήσει. Στη βθμια όχι. μόνο φροντιστής. ο άντρας μου είδε ένα απροσδόκητο 100, που θα μπορούσε να είναι και κατά τύχη, γιατί σ εμένα η ιδθα μαθήτρια δεν είχε βοήθεια στα γραπτά της.

Συμφωνώ με τη μη επίδοση βαθμολογίας γιατί δεν τη θεωρώ αναγκαία γενικα, ποσο μάλλον τώρα. Αλλά δεν θεωρώ ότι χωρίς διαγωνισμα δεν μπορείς να βαθμολογήσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.