*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 303966 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2100 στις: Φεβρουάριος 02, 2022, 08:32:05 μμ »
Τέλος να σημειώσω άλλη μία ανακρίβεια που ειπώθηκε. Δεν είναι μόνο Δανία και Βρετανία που κέρδισαν την ελευθερία τους επειδή είχαν πολύ υψηλότερο ποσοστό εμβολιασμού σε σχέση με εμάς (που δεν είχαν τελικά).
Πολλές χώρες καταργούν υποχρεωτικοτητες και πιστοποιητικά με χαμηλότερη εμβολιαστικη κάλυψη από εμάς.
Μιλάμε για τη χώρα μας η οποία είχε ένα από τα πιο σκληρά lockdown και με πολλές απαγορεύσεις στους ανεμβολίαστους. Τελικά κατέληξε πρωταθλήτρια σε νεκρούς ανά εκ. κατοίκους. Μια μεγάλη επιτυχία των αρίστων!
Σκαναρισμα πιστοποιητικών μέχρι να σβήσει ο ήλιος!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:02 »

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2101 στις: Φεβρουάριος 02, 2022, 11:19:36 μμ »
Τέλος να σημειώσω άλλη μία ανακρίβεια που ειπώθηκε. Δεν είναι μόνο Δανία και Βρετανία που κέρδισαν την ελευθερία τους επειδή είχαν πολύ υψηλότερο ποσοστό εμβολιασμού σε σχέση με εμάς (που δεν είχαν τελικά).
Πολλές χώρες καταργούν υποχρεωτικοτητες και πιστοποιητικά με χαμηλότερη εμβολιαστικη κάλυψη από εμάς.
Μιλάμε για τη χώρα μας η οποία είχε ένα από τα πιο σκληρά lockdown και με πολλές απαγορεύσεις στους ανεμβολίαστους. Τελικά κατέληξε πρωταθλήτρια σε νεκρούς ανά εκ. κατοίκους. Μια μεγάλη επιτυχία των αρίστων!
Σκαναρισμα πιστοποιητικών μέχρι να σβήσει ο ήλιος!
:) :) Οι αλήθειες να λέγονται!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2102 στις: Φεβρουάριος 02, 2022, 11:21:49 μμ »
Τέλος να σημειώσω άλλη μία ανακρίβεια που ειπώθηκε. Δεν είναι μόνο Δανία και Βρετανία που κέρδισαν την ελευθερία τους επειδή είχαν πολύ υψηλότερο ποσοστό εμβολιασμού σε σχέση με εμάς (που δεν είχαν τελικά).
Πολλές χώρες καταργούν υποχρεωτικοτητες και πιστοποιητικά με χαμηλότερη εμβολιαστικη κάλυψη από εμάς.
Μιλάμε για τη χώρα μας η οποία είχε ένα από τα πιο σκληρά lockdown και με πολλές απαγορεύσεις στους ανεμβολίαστους. Τελικά κατέληξε πρωταθλήτρια σε νεκρούς ανά εκ. κατοίκους. Μια μεγάλη επιτυχία των αρίστων!
Σκαναρισμα πιστοποιητικών μέχρι να σβήσει ο ήλιος!

Ήταν λάθος μου η σύγκριση στον γενικό πληθυσμό. Στις ευάλωτες ομάδες έχουν όμως σχεδον καθολικά ποσοστά που εμεος δεν έχουμε. Μην αρνούμαστε την πραγματικότητα.

Δεν μιλάμε μόνο για κατάργηση πιστοποιητικών. Μιλάμε για πλήρη άρση μέτρων. Μάσκας συμπεριλαμβανομένης.
Κατάργηση μάσκας δεν έχει γίνει σε καμία χώρα που δεν εχει σχεδον καθολικό εμβολιασμό και η Ελλάδα δεν ανήκει σ αυτές τις χώρες, ειδικά όσον αφορά τις ευπαθείς ομάδες.

Τα πιστοποιητικά με τη διαφυγή της Ο από τα εμβόλια είναι καθαρα κίνητρο εμβολιασμού, μάλλον λανθασμένο.Δόξα τω θεω η μάσκα θα μας μείνει για πολύ καιρό χάρη σε όσους αρνούνται την αλήθεια. Αλλά φαίνεται δεν σας πειράζει γιατί τους αφορά όλους άρα είναι «δημοκρατικό» μέτρο. Όσο δημοκρατικό είναι να πιάνεις θέση στη μεθ επειδή δεν γουστάρεις το εμβόλιο γιατί φοβάσαι τις παρενέργειες περισσότερο από τον ιό. Χορτάσαμε δημοκρατία.

Εγγ ένα λάθος μου το αναγνώρισα. Το δικό σου ΨΕΜΑ ότι ο fda αποτρέπει από τρίτη δόση λόγω κινδύνου, που διαψεύδεται μόλις διαβασεις την ιστοσελίδα του, δεν το εχεις ανακαλέσει. Να ελέγχεις τις πηγες σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2022, 11:30:28 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2103 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 12:50:47 πμ »
Συγγνώμη εσύ σαν εκπαιδευτικός ή σαν γονέας, θα ήθελες να μεσολαβησει ένα ολόκληρο σ/κ χωρίς να γνωρίζεις ότι έχεις έρθει σε επαφή εσύ ή το παιδί σου με κρούσμα την Παρασκευή, και να το μάθεις Δευτέρα;
Προσωπικά μπορεί να θέλω αυτό που λέτε αλλά δεν είναι δυνατόν 300 παιδια με συνεχείς επαφές -ζωντανοί άνθρωποι- να ελέγχονται με τέτοιο τρόπο ώστε να καθεται ο υπεύθυνος covid 24/24ωρο stand by. Δεν είναι σκλάβος εργαζόμενος είναι και βεβαίως με το που θα επιστρέψουν τα παιδια θα ενημερωθουν. Κάθε μέρα τα παιδια κάνουν τεστ που επιβεβαιώνονται ή ανατρέπονται... Δεν είναι δυνατόν Παρασκευή βράδυ να γνωρίζουμε τι γίνεται στο σπίτι του καθενός. Έτσι και αλλιώς όλοι όσοι έχουμε κοινωνική ζωή κάνουμε έλεγχο ασχέτως αν πηγαινουμε ή όχι σχολείο. Όπως θέλω εγώ να γνωρίζω έτσι τηλεφωνούν άλλοι 30 γονείς και λένε ότι είναι υπερβολικό όλο αυτό και ότι θα μας ενημερώνουν όταν μπορούν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:02 »

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2104 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 03:42:34 πμ »
ΈΣΠΕΡΟΣ, εφόσον χρυσοπληρώνουμε φόρους στο κράτος με τη φοροληστεία χρόνων και χρόνων, γιατί δεν θα πρέπει να δικαιούμαστε νοσηλεία στις ΜΕΘ όσοι δεν τρυπηθήκαμε ;;;; Με την παράλογη λογική σου ούτε εγώ θεωρώ δημοκρατικό να πιάνουν τις ΜΕΘ τα πειραματόζωα που σακατεύτηκαν από τις παρενέργειες και να ξέρεις ότι είναι πολλά! Επίσης οι εισαγόμενοι τριτοκοσμικοί ''επενδυτές'' και οι Ρομά δεν γουστάρουν να τρυπηθούν αλλά ούτε εκβιάζονται ούτε απειλούνται και νοσηλεύονται κατά προτεραιότητα. Με αυτούς δεν έχεις πρόβλημα ''δημοκρατικό'';;;;;



Υ.Γ Γράψε πάλι καμιά πενηνταριά σελίδες, όπως κάνεις εδώ και πάρα πολύ καιρό από το ξημέρωμα μέχρι τα μεσάνυχτα.....

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2105 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 08:34:47 πμ »
Για ποιό λόγο ξεχωρίζεις τους Ρομά ως ομάδα που δεν εμβολιαζεται; Όπως σε κάθε υποομαδα της κοινωνίας μας κάποιοι έχουν εμβολιαστεί και κάποιοι οχι. Δεν κατανοώ την αναφορά.. Με προβληματίζει μάλλον
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2106 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 09:15:04 πμ »
Για ποιό λόγο ξεχωρίζεις τους Ρομά ως ομάδα που δεν εμβολιαζεται; Όπως σε κάθε υποομαδα της κοινωνίας μας κάποιοι έχουν εμβολιαστεί και κάποιοι οχι. Δεν κατανοώ την αναφορά.. Με προβληματίζει μάλλον


Έχεις δει πολλούς Ρόμα να πληρώνουν πρόστιμα σε οτιδήποτε;άσε που προβληματίζεται κιόλας ευιθικτη με τα τελευταία μνμ πολλών μελών...αλήθεια εσύ που θίγεσαι και προβληματίζεσαι ...μήπως άκουσες πόσους από τους συνωστισμενους μη Έλληνες του Συντάγματος της Πρωτοχρονιάς στο ΣΥνταγμα που και πάλι δεν είχαν κυρώσεις από την πολιτεία σε αντίθεση με τους ΕΛληνες που τους τσεκουρωνουν,νόσησαν από τον ιό και τον συνωστισμό γιατί εγώ δεν έχω ακούσει κάτι η αυτό δε σε προβληματίζει;

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2107 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 09:18:52 πμ »
Όσο δημοκρατικό είναι να πιάνεις θέση στη μεθ επειδή δεν γουστάρεις το εμβόλιο γιατί φοβάσαι τις παρενέργειες περισσότερο από τον ιό. Χορτάσαμε δημοκρατία.

Δημοκράτη μου εσύ, κάτι παρόμοια έλεγαν και κάποιοι εκεί γύρω στο 1940.
Επίσης ξέχασες ότι "οι καπνιστές ή όσοι δεν φοράνε ζώνη, γιατί να δικαιούνται ΜΕΘ".

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2108 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 09:56:26 πμ »
ΈΣΠΕΡΟΣ, εφόσον χρυσοπληρώνουμε φόρους στο κράτος με τη φοροληστεία χρόνων και χρόνων, γιατί δεν θα πρέπει να δικαιούμαστε νοσηλεία στις ΜΕΘ όσοι δεν τρυπηθήκαμε ;;;; Με την παράλογη λογική σου ούτε εγώ θεωρώ δημοκρατικό να πιάνουν τις ΜΕΘ τα πειραματόζωα που σακατεύτηκαν από τις παρενέργειες και να ξέρεις ότι είναι πολλά! Επίσης οι εισαγόμενοι τριτοκοσμικοί ''επενδυτές'' και οι Ρομά δεν γουστάρουν να τρυπηθούν αλλά ούτε εκβιάζονται ούτε απειλούνται και νοσηλεύονται κατά προτεραιότητα. Με αυτούς δεν έχεις πρόβλημα ''δημοκρατικό'';;;;;



Υ.Γ Γράψε πάλι καμιά πενηνταριά σελίδες, όπως κάνεις εδώ και πάρα πολύ καιρό από το ξημέρωμα μέχρι τα μεσάνυχτα.....

Είπα εγω ότι δεν δικαιούται νοσηλεία όποιος δεν έχει εμβολιαστεί;
Απλώς είπα ότι η νοσηλεία τόσων ανεμβολιαστων που θα μπορούσαν να είχαν εμβολιαστεί, είναι μια επιβάρυνση που θα μπορούσε να έχει αποφευχθει. Και δημιουργεί πρόβλημα σε άλλους ασθενείς άλλων παθήσεων.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2109 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 09:58:38 πμ »
Προσωπικά μπορεί να θέλω αυτό που λέτε αλλά δεν είναι δυνατόν 300 παιδια με συνεχείς επαφές -ζωντανοί άνθρωποι- να ελέγχονται με τέτοιο τρόπο ώστε να καθεται ο υπεύθυνος covid 24/24ωρο stand by. Δεν είναι σκλάβος εργαζόμενος είναι και βεβαίως με το που θα επιστρέψουν τα παιδια θα ενημερωθουν. Κάθε μέρα τα παιδια κάνουν τεστ που επιβεβαιώνονται ή ανατρέπονται... Δεν είναι δυνατόν Παρασκευή βράδυ να γνωρίζουμε τι γίνεται στο σπίτι του καθενός. Έτσι και αλλιώς όλοι όσοι έχουμε κοινωνική ζωή κάνουμε έλεγχο ασχέτως αν πηγαινουμε ή όχι σχολείο. Όπως θέλω εγώ να γνωρίζω έτσι τηλεφωνούν άλλοι 30 γονείς και λένε ότι είναι υπερβολικό όλο αυτό και ότι θα μας ενημερώνουν όταν μπορούν.

Δεν καταλαβαίνω τι λες. Αν ένα παιδί βγει θετικό εντός του σ/κ, προφανώς πρέπει να ενημερωθούν αμέσως οι επαφές του. Ένα απλό μήνυμα είναι. Αν ελεγχθούν ή όχι, δικό τους θέμα.

Το αν ελέγχεται γενικα όποιος έχει κοινωνική ζωή, ας τπ αφήσω ασχολιαστο.Στπ τμήμα του γιου μου αυτή τη στιγμή νοσεί το 1/4 των μαθητών με τα σχολεοα κλειστά επι μια εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2110 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 11:59:54 πμ »

Έχεις δει πολλούς Ρόμα να πληρώνουν πρόστιμα σε οτιδήποτε;άσε που προβληματίζεται κιόλας ευιθικτη με τα τελευταία μνμ πολλών μελών...αλήθεια εσύ που θίγεσαι και προβληματίζεσαι ...μήπως άκουσες πόσους από τους συνωστισμενους μη Έλληνες του Συντάγματος της Πρωτοχρονιάς στο ΣΥνταγμα που και πάλι δεν είχαν κυρώσεις από την πολιτεία σε αντίθεση με τους ΕΛληνες που τους τσεκουρωνουν,νόσησαν από τον ιό και τον συνωστισμό γιατί εγώ δεν έχω ακούσει κάτι η αυτό δε σε προβληματίζει;
Και πώς ξέρεις ότι ο συνομιλητής σου δεν είναι Ρομά;
Με ποιόν ρόλο υπαγορεύεις στους άλλους πώς θα πρέπει να νιώθουν για την μία ή την άλλη φυλή. Και τι σχέση έχει η ορθή ή εσφαλμένη αντιμετώπιση μιας ομάδας ανθρώπων από την κοινωνία με το όποιο θέμα. Εκτός αν ζηλεύεις την αντιμετώπιση της κοινωνίας απέναντι στις λεγόμενες μειονότητες και διεκδικείς αντίστοιχη μεταχείριση.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2022, 12:05:12 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2111 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 01:15:20 μμ »
Ο κάθε πολίτης δικαιούται πλήρη υγειονομική περίθαλψη. Ότι το ΕΣΥ δεν ανταποκρίνεται οφείλεται στην υποχρηματοδότηση εκ μέρους της κυβέρνησης κι όχι στους πολίτες.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2112 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 03:56:14 μμ »
Ο κάθε πολίτης δικαιούται πλήρη υγειονομική περίθαλψη. Ότι το ΕΣΥ δεν ανταποκρίνεται οφείλεται στην υποχρηματοδότηση εκ μέρους της κυβέρνησης κι όχι στους πολίτες.

Δεν υποστήριξα το αντίθετο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αρνούμαστε τα μέσα προστασίας επειδή το κράτος οφείλει βα φροντίσει για την περίθαλψη μας. Ούτε ότι θέτουμε σε κίνδυνο τους συνανθρώπους μας.

Ειδικά επειδη δεν έχουμε κανέναν λόγο να εμπιστευόμαστε την παρούσα κυβέρνηση, θα έπρεπε να κάνουμε ο,τι μπορούμε για να μη χρειαστεί να βρεθούμε σε νοσοκομείο με covid.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2113 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 05:56:53 μμ »
Και πώς ξέρεις ότι ο συνομιλητής σου δεν είναι Ρομά;
Με ποιόν ρόλο υπαγορεύεις στους άλλους πώς θα πρέπει να νιώθουν για την μία ή την άλλη φυλή
. Και τι σχέση έχει η ορθή ή εσφαλμένη αντιμετώπιση μιας ομάδας ανθρώπων από την κοινωνία με το όποιο θέμα. Εκτός αν ζηλεύεις την αντιμετώπιση της κοινωνίας απέναντι στις λεγόμενες μειονότητες και διεκδικείς αντίστοιχη μεταχείριση.

δεν με ενδιαφερει τι ειναι ο συνομιλητης μου γιατι την αποψη μου την λεω οτι κι αν ειναι αυτος που εχω μπροστα μου..δηλαδη αν ξερω οτι αυτος που μιλαω ειναι ρομα θα ντραπω να μιλησω;;καθολου ..επισης δεν ειπα σε κανεναν πως θα νιωθει για την μια η την αλλη φυλη ..λεω απλως τι ισχυει για καθε φυλη ..ειπε αλλο μελος παραπανω οτι οι ρομα δεν πληρωνουν και  σε αυτο συμφωνησα κι εγω κι οτι εχουν πληθος ευεργετηματων τα οποια κατα τη γνωμη μου ειναι πολλα σε αντιθεση με αλλους..ειναι η γνωμη μου και δεν κρυβει ιχνος ρατσισμου αν εκει θες να το πας γιατι ισως σε βολευει η γιατι απλως δεν πιανεις ακριβως τι λεμε..οσο για τη ζηλεια τι ακριβως να τους ζηλεψω;;ειδικη μεταειριση αν με ρωτα ς δεν επιθυμω για κανεναν παρα μονο για μειονεκτουντες που η μειονεξια τους δεν τους επιτρεπει καποια πραγματα να τα διεκδικουν απο μονοι τους..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159733
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 313
Σύνολο: 325

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.