*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 212401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #714 στις: Μάρτιος 29, 2007, 12:39:46 μμ »
  Τα ίδια ισχύουν και για μένα, τώρα μπήκα και είδα τι συμβαίνει, από ότι φαίνεται όλοι όσοι βρίζουν και έχουν αντίθετη άποψη μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι, πραγματικά λυπάμαι


  Μήπως θα έπρεπε να είσαι λίγο πιο προσεκτικός? Παράδεχομαι ότι είχα δυο λογαριασμους euler-drj (γιατί είχα ένα πρόβλημα με τον πρώτο λογαριασμό μου), αλλά δεν έχω βρίσει κανέναν και δεν έχω καμία σχέση με όλους του άλλους λογαριασμούς που παραθέτεις, Φαντάζομαι ότι αν ελέγξεις τα IP όλων αυτών θα το δεις.
   Σε παρακαλώ να ζητήσεις ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΜΕΣΩΣ.



drj=euler=pliroforikosPE20=anakin=automatistis=anetos=dawkins=obijuan=pe2020 (Ολα αυτά τα accounts αναλογούν σε ένα άτομο)


Το συμπέρασμα βγήκε βάση του συνδυασμού των εικόνων που περιεχει το επισυναπτόμενο. Οι ip είναι σβησμένες λόγω προστασίας προσωπικών δεδομένων. Αν κάπου κάνω λάθος ζητάω  συγνώμη και παραθέτω το αρχείο για να δείξω που στήριξα τα λεγόμενα μου(Υπάρχουν και άλλα πολλά παρόμοια). Το ένα μέλος με οδήγησε στο άλλο και κάπου όλα συναντιόντουσαν. Και πάλι ζητάω συγνώμη αν κάπου έκανα λάθος και ας βγάλει ο καθένας το συμπέρασμα του απο το επισυναπτόμενο. Πάντως αν κάποια ατομα χρησιμοποιούν κοινό υπολογιστή καλό είναι να το αναφέρουν στους συντονιστές για να αποφεύγονται τα λάθη και οι παρεξηγήσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:45:57 »

Αποσυνδεδεμένος automation

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #715 στις: Μάρτιος 29, 2007, 01:20:16 μμ »

  Για την ακρίβεια μπορείς να διαβάσεις περισσότερα από την πηγή που τα πήρε το βιβλίο, που είναι "Η ιστορία της πληροφορικής" του Philip Breton. Όλο το πρώτο κεφάλαιο είναι αφιερωμένο στον αυτοματισμό. Από εκεί ξεκίνησε και η πληροφορική, και σίγουρα τα δυο αυτά έχουν μεγάλη σχέση. Δεν είναι ίδια όμως, ένας πληροροφορικός δεν είναι αυτοματιστής και ένας αυτοματιστής δεν είναι πληροφορικός. Η πληροφορική έχει εξελιχθεί τόσο πολύ που είναι ξεχωριστή επιστήμη. Για αυτό και δε μπορεί σε 4 χρόνια να βγει κάποιος που είναι ειδικός και στην πληροφορική και στον αυτοματισμό. Και τα μαθηματικά έχουν μεγάλη σχέση με την πληροφορική αλλά οι μαθηματικοί δεν είναι πληροφορικοί. Το ίδιο συμβαίνει και με τον αυτοματισμό, και όποιος δεν το δέχεται αυτό μπορεί να ρίξει μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών όπου θα δει την απουσία βασικών μαθημάτων που πρέπει να γνωρίζει οπωσδήποτε ένας πληροφορικός.
     Μαθήματα τα οποία δεν υπάρχουν στο πρόγραμμα σπουδών του αυτοματισμού, υπάρχουν όμως σε προγράμματα σπουδών τμημάτων Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών. Αυτοί κατά κάποιο τρόπο μαθαίνουν περισσότερα για την πληροφορική από τους αυτοματιστές, γιατί να μη μπουν και αυτοί στο ΠΕ19?

Για το πόσο είναι άσχετος ο αυτοματισμός με την πληροφορική σου παραθέτω: το βιβλίο Εφαρμογές Πληροφορικής – Υπολογιστών της Α’, Β’, Γ, τάξης του Ενιαίου Λυκείου (Έκδοση Γ’ 2000) αναφέρει «Ο όρος Πληροφορική, που αποδίδει ως έννοια την Επιστήμη και Τεχνολογία της Επεξεργασίας των Πληροφοριών είναι μετάφραση του Γαλλικού όρου  Informatique που, με την σειρά του, προκύπτει από την σύντμηση των λέξεων information + automatique»
Κάτι για την συνάφεια Αυτοματισμού και Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών συστημάτων έχεις να μας πεις; Θα προτιμούσα να πείτε ότι έχετε πρόβλημα και με τους Η/Υ/Σ παρά να μπερδεύετε στην συζήτηση τους μαθηματικούς. Κάτι για το ότι η πληροφορική χωρίζεται στο hardware και software; Αυτά που αναφέρεις έχουν σχέση μόνο με software.

Αποσυνδεδεμένος automation

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #716 στις: Μάρτιος 29, 2007, 01:32:40 μμ »
Έγινε εμφανές σε όλους μας ο ειρωνκό σου ύφος περί Dr_Micahael.
Μην το συνεχίζεις άλλο γιατί ή πρέπει να έισαι πολύ μικρός ή το παίζεις χαζός και μας δουλεύεις.
Και δεν υπάρχει όρεξη για αστεία.
Και μικρός είμαι και χαζός... Είπα σοβαρά κάτι και το πιστεύω. Ότι μέχρι τώρα ο δημιουργός του PDE Dr_Michael είναι σοβαρός και θα έπρεπε να είναι παράδειγμα προς μίμηση αλλά..... δεν είναι γιατί κάποιοι δεν ακολουθούν το παράδειγμα του.
Πιστεύει κανείς ότι μίλησα ειρωνικά? Δικαιώμα του!  Από εδώ και πέρα, δεν θα λέμε καλές κουβέντες γιατί παρεξηγούνται.
Κάποιοι από την πόρωση δεν καταλαβαίνουν πότε τους επαινούν....
Κατά τα άλλα οι geok_salonika και automation δεν έχουν βάλει μυαλό και συνεχίζουν τις προσωπικές επιθέσεις... Γϊνεται συζήτηση με αυτές τις συνθήκες?

Δεν καταλαβαίνω ρε συ ΠΕΡΙ (sniper_hellas)τι εννοείς όταν λες "προσωπικές επιθέσεις". Όταν εσύ γράφεις κάποια πράγματα και σου δείχνω ότι κάνεις λάθος, τότε αυτό το  θεωρείς προσωπική επίθεση; Εάν δεν σου αρέσει ο διάλογος τότε υποθέτω ότι δεν έχεις θέση εδώ μέσα. Σου ζητάω για τρίτη φορά να μου υποδείξεις, που εδώ μέσα, έχω πει ψέματα.

Αποσυνδεδεμένος anakin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #717 στις: Μάρτιος 29, 2007, 01:41:35 μμ »
 Σε κάποιες περιπτώσεις που βρίσκονται δυο στον ίδιο υπολογιστή είναι προφανώς το ίδιο άτομο, όσον αφορά όμως το εύρος IP, τι εύρος έχετε ορίσει, αν παράδειγμα δυο μπαίνουν από το ίδιο DSLAM ή έχουν τον ίδιο provider, δεν θα έχουν και το ίδιο εύρος IP?

Το συμπέρασμα βγήκε βάση του συνδυασμού των εικόνων που περιεχει το επισυναπτόμενο. Οι ip είναι σβησμένες λόγω προστασίας προσωπικών δεδομένων. Αν κάπου κάνω λάθος ζητάω  συγνώμη και παραθέτω το αρχείο για να δείξω που στήριξα τα λεγόμενα μου(Υπάρχουν και άλλα πολλά παρόμοια). Το ένα μέλος με οδήγησε στο άλλο και κάπου όλα συναντιόντουσαν. Και πάλι ζητάω συγνώμη αν κάπου έκανα λάθος και ας βγάλει ο καθένας το συμπέρασμα του απο το επισυναπτόμενο. Πάντως αν κάποια ατομα χρησιμοποιούν κοινό υπολογιστή καλό είναι να το αναφέρουν στους συντονιστές για να αποφεύγονται τα λάθη και οι παρεξηγήσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:45:57 »

Αποσυνδεδεμένος taouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #718 στις: Μάρτιος 29, 2007, 03:18:03 μμ »
Φίλε automation,

Εγώ ξέρω από Java, από C, από SQL, από HTML, από λειτουργικά, από δίκτυα και γενικά από software.

Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι είμαι κάτι άλλο. Είμαι απλά πληροφορικός.

Αν κατά τη διάρκεια της καριέρας μου ασχοληθώ με ένα αντικείμενο περισσότερο θα αποκτήσω περισσότερα εφόδια σε αυτό και μόνο αυτό.

Εσύ ξέρεις να σχεδιάζεις λογικά κυκλώματα, να υλοποιείς λογικές πύλες και οτιδήποτε άλλο διδάχθηκες.

Προσωπική άποψη (προσωπική) είναι ότι μάλλον  σπουδάσαμε διαφορετικά πράγματα. Αν θεωρείς ότι έχουμε και τον ίδιο επαγγελματικό χώρο τότε είναι δική σου άποψη (επίσης προσωπική).

Το ζητούμενο ότι μας αρέσει δε μας αρέσει, οι προσωπικές απόψεις δεν είναι αυτές που μπορούν να δώσουν λύση. Γι αυτό υπάρχουν τα όργανα και οι διαδικασίες.


Επειδή μου ξαναλές για την "πληροφόρησή μου", εγώ απλά έτυχε να είμαι μπροστά σε κουβέντες Γενικών Γραμματέων του ΥΠΕΠΘ, όπου χαρακτηρίζαν συγκεκριμένο Διευθυντή και τις σχέσεις του με τους διαδρόμους. Κανένας δε μου έδειξε κάποιο μυστικό έγγραφο, ούτε με πήρε το βράδυ στο τηλέφωνο να μου πει τον πόνο του.

Το ότι ο Αυτοματισμός δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα είναι ένα πρόβλημα για τους απόφοιτούς του. Αυτό σημαίνει ότι είστε πληροφορικοί;

Εξακολουθώ να διατηρώ τις ενστάσεις μας σε σχέση ότι όλοι έχουμε τα ίδια επαγγελματικά δικαώματα, επειδή κάποια στιγμή διαλέγουμε το ίδιο πεδίο σχολών. Δηλαδή εγώ έχω τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με εσένα, με τον Γεωπληροφορικό και με οποιοδήποτε άλλο κάποια στιγμή επέλεξε κάτι παρόμοιο στα ΤΕΕ;

Κλείνω λέγοντας ότι εγώ μεταφέρω πράγματα που άκουσα και είδα και μπήκα στην κουβέντα για να ξέρετε τι παίχθηκε τότε. Είναι ξεκάθαρο πως ότι έγινε, έγινε καθαρά με πλάγιους τρόπους.

Ο ΣΤΕΜΠ έχει κάθε νόμιμο δικαίωμα να υπερασπιστεί αυτά που πρεσβεύει, όπως και εσύ οφείλεις να κάνεις ότι μπορείς για να υπερασπιστείς τα δικά σου.

Ο ΣΤΕΜΠ υπερασπίστηκε τα μέλη του, έκανε αγώνες για να προστατεύσει το χώρο, και εάν δεν υπήρχε αυτή η σφήνα του Αυτοματισμού να είσαι σίγουρος πως θα ήταν γραφικός αν ξεκινούσε τέτοιες ιστορίες. (Είναι αυτονόητο ότι υπάρχουν πτυχιούχοι τμημάτων πληροφορικής και αυτοί δε μπορούν αν μένουν ξεκρέμαστοι.)


Ο ΣΤΕΜΠ θέλει τα τμήματα πληροφορικής να ισχυροποιηθούν (είναι γεγονός ότι υπάρχουν τμήματα πληροφορικής) να ξεκαθαρίσουμε ποιοι είμαστε και τι θέλουμε.

Και μια ερώτηση;
Αφού είστε πληροφορικοί για την εκπαίδευση, γιατί δεν είστε το ίδιο πληροφορικοί για τον ευρύτερο δημόσιο τομέα. (Θεωρώ ότι ασκείτε αντίστοιχες πιέσεις και ίσως να πετύχετε τον αντίστοιχο χαρακτηρισμό)

Με φαντάζεσαι εμένα να είμαι υπεύθυνος σε μια βιομηχανία, ή εσένα να είσαι διαχειριστής σε ένα server ή σε μια βάση; (Μη το δούμε σε σχέση με τις προσωπικές γνώσεις). Προσωπικά μου ακούγεται αστείο.




Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #719 στις: Μάρτιος 29, 2007, 03:48:05 μμ »
Καλά και άγια όλα αυτά, αλλά γιατί αποφεύγετε να απαντήσετε στο καίριο ερώτημα:

Γιατί μέχρι και πριν από δύο χρόνια που τα προγράμματα σπουδών Αυτοματισμού και Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων, ήταν κατά 90% ΙΔΙΑ, δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα με το τμήμα ΗΥΣ, και το δεχόσασταν σαν ισότιμο στο ΠΕ20; Αν απαντήσετε σε αυτό το ερώτημα, μόνο τότε μπορούμε να κάνουμε σοβαρή συζήτηση.

Και για ακόμα μία φορά σκεφτείτε αυτή τη μοναδική ελληνική λέξη ΣΥΝΑΦΕΙΑ, και αν δε γνωρίζετε τι σημαίνει, δεν έχετε παρά να ανοίξετε ένα λεξικό. Άλλωστε ο ΣΤΕΜΠ αυτή τη λέξη είχε στο μυαλό του όταν πίεσε τον ΟΤΕ να τους εντάξει στην προκήρυξη και ειδικότερα στις θέσεις των Τεχνικών Δικτύων, που ως γνωστών δεν είναι εξ ορισμού και οι πλέον κατάληλοι. Λόγο της συνάφειας όμως μπορούν να επιλεγούν ΚΑΙ αυτοί. Έτσι λοιπόν κατ' αντιστοιχία και οι αυτοματιστές εντάσσονται και έχουν ΟΛΑ τα απαραίτητα εφόδια για να διδάξουν στον κλάδο ΠΕ20.

Και μην ξεχνάτε ούτε για μια στιγμή, ότι ο εισηγητής ζητά την κατάργηση ΟΧΙ γιατί κρίνει ότι δεν πρέπει τα 11 τμήματα να εντάσσονται στον ΠΕ20, αλλά γιατί έπρεπε να ενταχθούν με νομοθετική διάταξη.

Και πάλι παρακαλώ, όποιος θέλει ας πει τη γνώμη του σχετικά με τα δύο που ανέφερα (πρόγραμμα σπουδών Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων και συνάφεια). Αλλά και καμία απάντηση να μην πάρω, θα είναι σαν να την έχω πάρει, μιας και ως γνωστών πολλές φορές η αλήθεια είναι άβολη.
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #720 στις: Μάρτιος 29, 2007, 07:00:10 μμ »
Και μια ερώτηση;
Αφού είστε πληροφορικοί για την εκπαίδευση, γιατί δεν είστε το ίδιο πληροφορικοί για τον ευρύτερο δημόσιο τομέα. (Θεωρώ ότι ασκείτε αντίστοιχες πιέσεις και ίσως να πετύχετε τον αντίστοιχο χαρακτηρισμό)



Ποιός είπε ότι στις προκηρύξεις για θέσεις Πληροφορικής στον Ευρύτερο Δημόσιο Τομέα δεν αναφέρονται ότι μπορούν να συμμετάσχουν και τα 11 αυτά τμήματα;
Και κάτι άλλο επέιδή ειλικρινά μου άρερσε το ύφος σας σε σχέση με κάποιους άλλους γιατί ήταν αρκετά ήρεμο.
Έχω πτυχίο Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, και δούλευα 4 χρόνια με αυτό το πτυχίο ως αναλύτρια/προγραμματίστρια σε μεγάλη εταιρία τηλεπικοινωνιών (INTRACOM A.E).
Επομένως πώς γίνεται  μόνο οι απόφοιτοι των 3 τμημάτων Πληροφορικής να μπορούν να εργαστούν στο αντικείμενο της Πληροφορικής στον δημόσιο και στον ιδωτικό τομέα και μάλιστα σε θέματα Πληροφορικής  πολύ πιο δύσκολα από αυτά της διδασκαλίας της;;;?? 
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος imaq

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #721 στις: Μάρτιος 29, 2007, 09:54:46 μμ »
Φίλες taouk οι Αυτοματιστές δεν ισχυρίζονται ότι είναι πληροφορικάριοι! Το πρόβλημα είναι ότι είναι δύσκολο να αντιληφθεί κάποιος τι είναι τελικά αυτός ο ερμος ο αυτοματιστής!
Σεβαστή η προσωπική σου άποψη, απλά έχε υπόψιν σου ότι ένας αυτοματιστής δεν περιορίζεται στον σχεδιασμό λογικών κυκλωμάτων. (Αυτά τα κάνουν οι ηλεκτρονικοί)
Ανάπτυξη scada συστημάτων (που περιλαμβάνει βάσεις δεδομένων και κατάλληλο interface για διασύνδεση με αισθητήρια), ανάπτυξη προγραμάτων μικροελεγκτών (αφορά C και assembly), ανάπτυξη embedded applications (που γίνονται κυρίως σε C/C++), συστήματα πραγματικού χρόνου (γίνονται σε C και συνήθως σε real time linux) είναι  δουλειές προγραμματιστή αλλά όχι πληροφορικάριου! Σε τέτοιος τομείς δραστηριοποιείται ένας αυτοματιστής.
Το ίδιο αντικείμενο είναι, απλά αλλάζει η οπτική γωνία που το κοιτάμε... Οι πληροφορικοί από πάνω, οι αυτοματιστές από κάτω.  :)


Υ.Γ. Πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει αυτή η προκατάληψη για τον αυτοματισμού...






Αποσυνδεδεμένος automation

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #722 στις: Μάρτιος 29, 2007, 10:50:49 μμ »
Φίλε automation, Εγώ ξέρω από Java, από C, από SQL, από HTML, από λειτουργικά, από δίκτυα και γενικά από software. Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι είμαι κάτι άλλο. Είμαι απλά πληροφορικός.
Επιτέλους συμφωνούμε ότι η πληροφορική χωρίζεται σε hardware και software που εσείς είσαστε σαφώς καλύτεροι από ένα τμήμα που προσδιορίζεται σαν hardware γιατί κάνετε περισσότερες γλώσσες προγραμματισμού και μαθήματα που σας βοηθάνε στην ανάπτυξη προγραμμάτων τεραστίου όγκου όπως τεχνολογία λογισμικου κ.λ.π.. Θα ήθελα όμως να μου πεις το πως θα ανταπεξέλθει ένας απόφοιτος της πληροφορικής Θεσσαλονίκης του 1992 όταν τα μόνα μαθήματα από software ήταν  2 εξάμηνα fortran, 2 εξάμηνα cobol, 1 εξάμηνο pascal, 1 εξάμηνο C, 1 εξάμηνο asembly, 2 εξάμηνα βάσεις πληροφοριών (D-base), γνώσεις παρωχημένες για την εποχή μας. Καλά από hardware, έχετε σχεδόν τίποτα. Πώς λοιπόν θα ανταπεξέλθει ο δικός σας απόφοιτος στις απαιτήσεις του σήμερα αφού δεν γνωρίζει από Java, από C, από SQL, από HTML; Δεν κάνει για τα σχολεία μας γιατί αυτά που έμαθε είναι ξεπερασμένα. Στην πυρά λοιπόν. Απάντηση: Φυσικά και είναι ικανός γιατί έχει τις βάσεις στο να ανταπεξέλθει σε επιστήμη που είναι δυναμική.
Αν κατά τη διάρκεια της καριέρας μου ασχοληθώ με ένα αντικείμενο περισσότερο θα αποκτήσω περισσότερα εφόδια σε αυτό και μόνο αυτό. Εσύ ξέρεις να σχεδιάζεις λογικά κυκλώματα, να υλοποιείς λογικές πύλες και οτιδήποτε άλλο διδάχθηκες.
Μας υποτιμάς αλλά το παραβλέπω.
Προσωπική άποψη (προσωπική) είναι ότι μάλλον  σπουδάσαμε διαφορετικά πράγματα.

Σαφώς εσύ software και εγώ hardware
Αν θεωρείς ότι έχουμε και τον ίδιο επαγγελματικό χώρο τότε είναι δική σου άποψη (επίσης προσωπική).

Καταρχάς δεν έχουμε επαγγελματικά δικαιώματα για να μιλάς για ίδιο επαγγελματικό χώρο. Εκτός εάν δεν γνωρίζεις τι σημαίνει επαγγελματικό δικαίωμα που μάλλον αυτό ισχύει και για πολλούς εδώ μέσα.
Το ζητούμενο ότι μας αρέσει δε μας αρέσει, οι προσωπικές απόψεις δεν είναι αυτές που μπορούν να δώσουν λύση. Γι αυτό υπάρχουν τα όργανα και οι διαδικασίες.

Στο ΥΠΕΣΔΑ μάλλον δεν υπάρχουν διαδικασίες γιατί (όπως έχε πει και το Π.Ι προς το ΥΠΕΠΘ) συμπεριέλαβε στο προσοντολόγιο του δημοσίου υπαλλήλου όλα τα τμήματα ΤΕΙ που φέρουν απλά τον όρο Πληροφορική.
Επειδή μου ξαναλές για την "πληροφόρησή μου", εγώ απλά έτυχε να είμαι μπροστά σε κουβέντες Γενικών Γραμματέων του ΥΠΕΠΘ, όπου χαρακτηρίζαν συγκεκριμένο Διευθυντή και τις σχέσεις του με τους διαδρόμους. Κανένας δε μου έδειξε κάποιο μυστικό έγγραφο, ούτε με πήρε το βράδυ στο τηλέφωνο να μου πει τον πόνο του.
Έτσι απλά περνούσες για κανένα καφέ από το ΥΠΕΠΘ και άκουσες τις συζητήσεις; Έτσι τυχαία; Ή μήπως δούλευες εκεί και τα άκουσες όλα αυτά κατά λάθος. Τόσο βρόμικο παρασκήνιο που θα μπορούσε να το ακούσει ο οποιοσδήποτε περαστικός; Εξακολουθείς να μας κάνεις πλάκα ή συνεχίζεις να διαδίδεις ψευδείς πληροφορίες.
Το ότι ο Αυτοματισμός δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα είναι ένα πρόβλημα για τους απόφοιτούς του. Αυτό σημαίνει ότι είστε πληροφορικοί;
Πως τα συνδέεις αυτά τα δυο;
Εξακολουθώ να διατηρώ τις ενστάσεις μας σε σχέση ότι όλοι έχουμε τα ίδια επαγγελματικά δικαώματα, επειδή κάποια στιγμή διαλέγουμε το ίδιο πεδίο σχολών. Δηλαδή εγώ έχω τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με εσένα, με τον Γεωπληροφορικό και με οποιοδήποτε άλλο κάποια στιγμή επέλεξε κάτι παρόμοιο στα ΤΕΕ;
Ξαναείπα ότι δεν έχουμε επαγγελματικά δικαιώματα. Τελικά δεν ξέρεις τι είναι Ε.Δ.
Κλείνω λέγοντας ότι εγώ μεταφέρω πράγματα που άκουσα και είδα και μπήκα στην κουβέντα για να ξέρετε τι παίχθηκε τότε.
Και επειδή τα υπόλοιπα τμήματα του Π.Δ.268/2004 δεν ξέρουν όλη την αλήθεια για τον ΣΤΕΜΠ.....θα βγουν εν καιρό και έγγραφα του ΣΤΕΜΠ τα οποία κινούνται κατά των υπολοίπων τμημάτων. (όχι μόνο στο ΥΠΕΠΘ)
Είναι ξεκάθαρο πως ότι έγινε, έγινε καθαρά με πλάγιους τρόπους. Ο ΣΤΕΜΠ έχει κάθε νόμιμο δικαίωμα να υπερασπιστεί αυτά που πρεσβεύει, όπως και εσύ οφείλεις να κάνεις ότι μπορείς για να υπερασπιστείς τα δικά σου. Ο ΣΤΕΜΠ υπερασπίστηκε τα μέλη του, έκανε αγώνες για να προστατεύσει το χώρο, και εάν δεν υπήρχε αυτή η σφήνα του Αυτοματισμού να είσαι σίγουρος πως θα ήταν γραφικός αν ξεκινούσε τέτοιες ιστορίες. (Είναι αυτονόητο ότι υπάρχουν πτυχιούχοι τμημάτων πληροφορικής και αυτοί δε μπορούν αν μένουν ξεκρέμαστοι.) Ο ΣΤΕΜΠ θέλει τα τμήματα πληροφορικής να ισχυροποιηθούν (είναι γεγονός ότι υπάρχουν τμήματα πληροφορικής) να ξεκαθαρίσουμε ποιοι είμαστε και τι θέλουμε.
Για το γεωπληροφορικής έχεις να μας πεις κάτι; Στην τελευταία ανακοίνωση του ΣΤΕΜΠ κατηγορούν και αυτούς. Το ξαναείπα ότι θα μπορούσαν να στείλουν έγγραφο προς το ΥΠΕΠΘ και να προσδιορίσουν ποια τμήματα είναι (πάντα κατά τον ΣΤΕΜΠ) άσχετα με την πληροφορική και να μην ζητήσει ολική κατάργηση του άρθρου 2 του Π.Δ. 268/2006. Θέλουν να βγάλουν όλα τα τμήματα από τον ΠΕ20
Και μια ερώτηση; Αφού είστε πληροφορικοί για την εκπαίδευση, γιατί δεν είστε το ίδιο πληροφορικοί για τον ευρύτερο δημόσιο τομέα. (Θεωρώ ότι ασκείτε αντίστοιχες πιέσεις και ίσως να πετύχετε τον αντίστοιχο χαρακτηρισμό)
Ξαναλέω: Στο ΥΠΕΣΔΑ μάλλον δεν υπάρχουν διαδικασίες γιατί (όπως έχε είπε και το Π.Ι προς το ΥΠΕΠΘ) συμπεριέλαβε στο προσοντολόγιο του δημοσίου υπαλλήλου όλα τα τμήματα ΤΕΙ που φέρουν απλά τον όρο Πληροφορική. Ακριβώς την ίδια σοβαρότητα διακρίνει και το Π.Ι.

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #723 στις: Μάρτιος 30, 2007, 09:59:14 πμ »
Γιατί μέχρι και πριν από δύο χρόνια που τα προγράμματα σπουδών Αυτοματισμού και Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων, ήταν κατά 90% ΙΔΙΑ, δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα με το τμήμα ΗΥΣ, και το δεχόσασταν σαν ισότιμο στο ΠΕ20; Αν απαντήσετε σε αυτό το ερώτημα, μόνο τότε μπορούμε να κάνουμε σοβαρή συζήτηση.

Νομίζω σου έχουνε απαντήσει (και εγώ και άλλοι). Το επιχείρημα "90%" ή "85%" ή οτιδήποτε έχει αναφέρει ο καθένας εδώ δεν στοιχειοθετεί το δικαίωμα του Αυτοματιστή στην ΠΕ20. Σου έχουνε απαντήσει με επιχειρήματα πολλές φορές, πήγαινε να δεις τις απαντήσεις.

Το μυστικό κρύβεται στο γεγονός ότι η Πολιτεία για άλλο λόγο έκανε τα τμήματα Αυτοματισμού και για άλλο λόγο το Υ/Σ. Το δεύτερο (δυστυχώς ή ευτυχώς) έχει σαφώς μεγαλύτερη σχέση με την Πληροφορική. Αν δεν ήταν έτσι, τότε όλα τα τμήματα θα ήταν είτε Αυτοματισμού είτε Υ/Σ.


Και για ακόμα μία φορά σκεφτείτε αυτή τη μοναδική ελληνική λέξη ΣΥΝΑΦΕΙΑ, και αν δε γνωρίζετε τι σημαίνει, δεν έχετε παρά να ανοίξετε ένα λεξικό. Άλλωστε ο ΣΤΕΜΠ αυτή τη λέξη είχε στο μυαλό του όταν πίεσε τον ΟΤΕ να τους εντάξει στην προκήρυξη και ειδικότερα στις θέσεις των Τεχνικών Δικτύων, που ως γνωστών δεν είναι εξ ορισμού και οι πλέον κατάληλοι. Λόγο της συνάφειας όμως μπορούν να επιλεγούν ΚΑΙ αυτοί. Έτσι λοιπόν κατ' αντιστοιχία και οι αυτοματιστές εντάσσονται και έχουν ΟΛΑ τα απαραίτητα εφόδια για να διδάξουν στον κλάδο ΠΕ20.

Η αλήθεια είναι ότι δεν άνοιξα λεξικό γιατί (νομίζω ότι) καταλαβαίνω τι σημαίνει. Ξαναείπα ότι διαφορετική έκταση έχουν το γνωστικό αντικείμενο των Δικτύων και αυτό της Πληροφορικής. Με μερικά μαθήματα μπορεί να πάρει κάποιος "επάρκεια" στα δίκτυα ή στο λογισμικό αλλά όχι στην Πληροφορική γιατί είναι αχανής η έκταση της.
Έτσι και αλλιώς πολλά νέα τμήματα Πληροφορικής, ενώ έχουν λίγα μαθήματα Λογισμικού, καλώς έχουν επάρκεια σε αυτόν τον τομέα.
Με την δικιά σου λογική οι απόφοιτοι των περισσοτέρων τμημάτων Πληροφορικής δεν πρέπει να δουλεύουν ως προγραμματιστές!

Επίσης, το παράδειγμα των Μαθηματικών μάλλον δεν το κατάλαβες. Διδάσκεσαι αρκετά μαθηματικά (και εγώ) ώστε να διδάξουμε Μαθηματικά στην Δευτεροβάθμια. Προτείνεις να ζητήσουμε κάτι τέτοιο από το ΥΠΕΠΘ? Αυτό λες ουσιαστικά αν δεν το έχεις καταλάβει.



Και μην ξεχνάτε ούτε για μια στιγμή, ότι ο εισηγητής ζητά την κατάργηση ΟΧΙ γιατί κρίνει ότι δεν πρέπει τα 11 τμήματα να εντάσσονται στον ΠΕ20, αλλά γιατί έπρεπε να ενταχθούν με νομοθετική διάταξη.

Μα δεν κατάλαβες την λειτουργία του ΣτΕ. Δεν είναι Παιδαγωγικό Ινστιτούτο ούτε επιτροπή κρίσης Προγραμμάτων Σπουδών. Δεν μπορεί να κρίνει επί της ουσίας το ΠΔ!!!
Αυτός ήταν και ο λόγος που ο ΣΤΕΜΠ δεν ζήτησε να βγουν συγκεκριμένα τμήματα αλλά να καταργηθεί το ΠΔ.

Γιατί όμως ζήτησε κατάργηση του ΠΔ? Για νομικούς μόνο λόγους? Σκέφτηκε να διοριστούν οι "δικοί μου" και οι απόφοιτοι των υπόλοιπων τμημάτων Πληροφορικής ας μείνουν ξεκρέμαστοι? Όχι! Ο λόγος ήταν ότι έπρεπε να πιεστεί το ΥΠΕΠΘ και δυστυχώς ήταν ο μόνος τρόπος! (αν υπάρχουν άλλες ιδέες, ας τις ακούσουμε εδώ)


Αυτό πρέπει να το καταλάβουν όλοι οι Πληροφορικοί. Συνάδελφοι, δεν θέλει ούτε εγώ ούτε κανείς ΣΤΕΜΠ να σας αφήσει έξω. Απλώς κάποιοι χρησιμοποιούν τη προσφυγή για να παραμείνει το ΠΔ ώστε να είναι μέσα και αυτοί.

Στο κάτω κάτω, είναι τυχαίο ότι οι απόφοιτοι Πληροφορικής όλων των Πανεπιστημίων (δηλαδή η ΕΠΕ) συνεργάζονται άψογα με τον ΣΤΕΜΠ?
Ότι η Πληροφορική είναι ο μόνος κλάδος που πτυχιούχοι ΑΕΙ-ΤΕΙ συμφωνούν και εργάζονται Ι-Σ-Ο-Τ-Ι-Μ-Α για το καλό του κλάδου τους? Που αλλού το έχετε δει αυτό στην Ελλάδα?   ???


Προσωπικά, προσπαθώ υπεύθυνα να πω κάποια πράγματα (χωρίς εμπάθειες και προσωπικές επιθέσεις). Ο καθένας τα αξιολογεί όπως νομίζει.



Υ.Γ. Κάτι για την ΕΤΕΠ (δεν έχω σχολιάσει τίποτα μέχρι στιγμής). Αν πιστεύουν οι συνάδελφοι Πληροφορικοί ότι η εν λόγω προσπάθεια είναι σωστή και ότι δεν γίνεται με μόνο σκοπό την παραμονή των φίλων Αυτοματιστών στην ΠΕ20, τότε να την υποστηρίξουν με νύχια και με δόντια!
Αν πιστεύουν οι συνάδελφοι Πληροφορικοί ότι η ΕΤΕΠ θα λειτουργήσει για το καλό της Πληροφορικής, τότε να πάνε να εγγραφούν αμέσως.

Αν όμως συνάδελφοι Πληροφορικοί δεν είστε σίγουροι για τα παραπάνω, τότε ....



« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2007, 10:11:25 πμ από sniper_hellas_1 »

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #724 στις: Μάρτιος 30, 2007, 03:30:12 μμ »
Τις απαντήσεις αυτές όντως τις έχω ξανακούσει, αλλά να πως να το πω, ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΘΟΥΝ. Και ναι έχεις δίκιο όταν λες ότι για άλλο λόγο έγινε το τμήμα Αυτοματισμού και για άλλο το Υ/Σ, αλλά για την εκπαίδευση βάσει των γνώσεων και των μεν και των δε κάνουν και οι δύο. Τώρα δε θέλω να ακούσω τα ίδια επιχειρήματα από εσένα γιατί την καραμέλα αυτή έχω βαρεθεί να την ακούω από την πρώτη μέρα που ξεκίνησε αυτή η ιστορία.

Ώστε τώρα το γυρνάμε στο εύρος το γνωστικό. Ε, βέβαια εκεί που μας συμφέρει τα δίκτυα είναι στενωπός, ενώ στην εκπαίδευση η πληροφορική είναι χαώδης. Λυπάμαι αλλά τέτοιες εξισώσεις μονά ζυγά δικά μου, δεν τις δέχομαι. Και αυτά για μαθηματικούς μας τα έχεις ξαναπεί και πολύ απλά είναι ένας ατυχέστατος παραλληλισμός.

Κατά τα άλλα, περί ακύρωσης για εξήγησέ μας μια σειρά από αλυσιδωτές αντιδράσεις που θα προκαλέσει η ακύρωση του προεδρικού η οποία θα συμπαρασύρει πολύ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κόσμο (και φυσικά και τις οικογένειές τους)

1) Όσοι φέτος δουλεύουν στα ολοήμερα, μένουν ή δε μένουν στον αέρα
2) Όσοι διορίστηκαν μπαίνουν σε έναν Γολγοθά που ένας Θεός ξέρει πότε και πως θα τελειώσει
3) Πόσο καιρό μετά την ακύρωση του προεδρικού θα γίνει η ρύθμιση από το υπουργείο για να ενταχθούν και πάλι κάποιες από τις 11 σχολές στην ΠΕ20
4) Ποιες σχολές θα είναι αυτές (θα είναι 5-7-8 πόσες). Και μη μου πείτε θα αποφασίσει το Π.Ι. γιατί από ότι έχω καταλάβει ο ΣΤΕΜΠ δεν αντιδρά στο προεδρικό στοχοποιώντας μόνο τους Αυτοματιστές. Αν δεν είναι έτσι να βγει και να πει  ποια τμήματα θεωρεί ότι πρέπει να παραμείνουν στην ΠΕ20, και να σταματήσει να κρύβεται πίσω από το τι ΘΑ αποφασίσει το Π.Ι. Και αν τότε το Π.Ι. βάλει πάλι κάποια σχολή που δεν πολυαρέσει στον ΣΤΕΜΠ, τι θα κάνει; Πάλι προσφυγή στο ΣτΕ; Ή περιμένει το Π.Ι. να τον ρωτήσει για να πει τη γνώμη του. Γιατί τότε να 'στε σίγουροι ότι θα την πει. Τώρα όμως γιατί αποφεύγουν να μιλήσουν ανοιχτά, και απλά τα ρίχνουν όλα στους Αυτοματιστές;
5) Γίνεται ή δε γίνεται όλο αυτό για να ανοίξουν κάποιες από τις θέσεις που καταλήφθηκαν από τους 11, που ως γνωστόν μάλλον είναι και οι τελευταίες στην εκπαίδευση, για να τις καταλάβουν ΜΟΝΟ πτυχιούχοι των δύο τμημάτων (Πληροφορικής, Υ/Σ). Μέχρι να γίνε δηλαδήι η ρύθμιση από το υπουργείο, θα έχουν προλάβει να καταλάβουν τις θέσεις και από εκεί και έπειτα δεν πα να μπουν και 20 τμήματα (αφού για να ξανανοίξουν θέσεις θα περάσουν μάλλον αρκετά χρόνια)
6) Αν δεν υπήρχε η παραπάνω εκ του πονηρού σκέψη, γιατί μαζί με την προσφυγή κατά του προεδρικού, ασκήθηκε επίσης προσφυγή και κατά του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ 2005; Μήπως για το καλό της πληροφορικής όπως διατείνονται οι φίλτατοι κύριοι και κυρίες του ΣΤΕΜΠ; Τόσο πολύ κινδυνεύει το επίπεδο της πληροφορικής στην εκπαίδευση από τους διορισμένους των 11 σχολών;
7) Γιατί ο ΣΤΕΜΠ είχε ζητήσει από τον ΑΣΕΠ να του δοθούν τα ονόματα και οι σχολές των επιτυχόντων του ΑΣΕΠ 2005; Μήπως για να τους γνωρίσει, να τους συγχαρεί και μετά να τους εξηγήσει ότι δεν κάνουν για την εκπαίδευση και ότι για το καλό της πληροφορικής πρέπει να τους κυνηγήσει έως ότου καταφέρει να τους πετάξει έξω από αυτή, ως σαν να είναι κοινοί εγκληματίες;

Καλά όσα λέει ο φίλος sniper και ως ένα σημείο τον κατανοώ, απλά αυτός υποστηρίζει ότι όλο αυτό γίνεται για να γίνει πιο ισχυρή η πληροφορική στην Ελλάδα, εγώ όμως βαθιά μέσα μου το νιώθω σαν ένα παιχνίδι συντεχνιακό, το οποίο όμως δεν έχει ούτε πιόνια, ούτε και θεμιτά μέσα. Απλά αυτοί που το ξεκίνησαν πίστεψαν ότι όλο αυτό θα τελείωνε αμέσως (γρήγορη ακύρωση του προεδρικού), οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά. Έλα όμως που εμπλέκονται πλέον μερικές εκατοντάδες άνθρωποι και οι οικογένειές τους. Άνθρωποι οι οποίοι ξεκίνησαν να εργαστούν με ζήλο και αφοσίωση και βλέπουν να αντιμετωπίζονται σαν οι απόκληροι ενός συστήματος, το οποίο αντιδρά και βάζει σε λειτουργία τη μηχανή του κιμά για να λιώσει κάθε τι που το ενοχλεί, λες και δε μιλάμε για ανθρώπους, αλλά για κακή αγορά υπολογιστών οι οποίοι κάνουν κακό στην πληροφορική, όπως τόσο κομψά έχει ακουστεί, και πρέπει να τους πετάξουμε, πάντα για το καλό της πληροφορικής φυσικά...

Αλίμονό μας...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2007, 03:37:46 μμ από homeboy »
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #725 στις: Μάρτιος 30, 2007, 04:15:26 μμ »
Γιατί μέχρι και πριν από δύο χρόνια που τα προγράμματα σπουδών Αυτοματισμού και Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων, ήταν κατά 90% ΙΔΙΑ, δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα με το τμήμα ΗΥΣ, και το δεχόσασταν σαν ισότιμο στο ΠΕ20; Αν απαντήσετε σε αυτό το ερώτημα, μόνο τότε μπορούμε να κάνουμε σοβαρή συζήτηση.

Νομίζω σου έχουνε απαντήσει (και εγώ και άλλοι). Το επιχείρημα "90%" ή "85%" ή οτιδήποτε έχει αναφέρει ο καθένας εδώ δεν στοιχειοθετεί το δικαίωμα του Αυτοματιστή στην ΠΕ20. Σου έχουνε απαντήσει με επιχειρήματα πολλές φορές, πήγαινε να δεις τις απαντήσεις.

Το μυστικό κρύβεται στο γεγονός ότι η Πολιτεία για άλλο λόγο έκανε τα τμήματα Αυτοματισμού και για άλλο λόγο το Υ/Σ. Το δεύτερο (δυστυχώς ή ευτυχώς) έχει σαφώς μεγαλύτερη σχέση με την Πληροφορική. Αν δεν ήταν έτσι, τότε όλα τα τμήματα θα ήταν είτε Αυτοματισμού είτε Υ/Σ.


Και για ακόμα μία φορά σκεφτείτε αυτή τη μοναδική ελληνική λέξη ΣΥΝΑΦΕΙΑ, και αν δε γνωρίζετε τι σημαίνει, δεν έχετε παρά να ανοίξετε ένα λεξικό. Άλλωστε ο ΣΤΕΜΠ αυτή τη λέξη είχε στο μυαλό του όταν πίεσε τον ΟΤΕ να τους εντάξει στην προκήρυξη και ειδικότερα στις θέσεις των Τεχνικών Δικτύων, που ως γνωστών δεν είναι εξ ορισμού και οι πλέον κατάληλοι. Λόγο της συνάφειας όμως μπορούν να επιλεγούν ΚΑΙ αυτοί. Έτσι λοιπόν κατ' αντιστοιχία και οι αυτοματιστές εντάσσονται και έχουν ΟΛΑ τα απαραίτητα εφόδια για να διδάξουν στον κλάδο ΠΕ20.

Η αλήθεια είναι ότι δεν άνοιξα λεξικό γιατί (νομίζω ότι) καταλαβαίνω τι σημαίνει. Ξαναείπα ότι διαφορετική έκταση έχουν το γνωστικό αντικείμενο των Δικτύων και αυτό της Πληροφορικής. Με μερικά μαθήματα μπορεί να πάρει κάποιος "επάρκεια" στα δίκτυα ή στο λογισμικό αλλά όχι στην Πληροφορική γιατί είναι αχανής η έκταση της.
Έτσι και αλλιώς πολλά νέα τμήματα Πληροφορικής, ενώ έχουν λίγα μαθήματα Λογισμικού, καλώς έχουν επάρκεια σε αυτόν τον τομέα.
Με την δικιά σου λογική οι απόφοιτοι των περισσοτέρων τμημάτων Πληροφορικής δεν πρέπει να δουλεύουν ως προγραμματιστές!

Επίσης, το παράδειγμα των Μαθηματικών μάλλον δεν το κατάλαβες. Διδάσκεσαι αρκετά μαθηματικά (και εγώ) ώστε να διδάξουμε Μαθηματικά στην Δευτεροβάθμια. Προτείνεις να ζητήσουμε κάτι τέτοιο από το ΥΠΕΠΘ? Αυτό λες ουσιαστικά αν δεν το έχεις καταλάβει.



Και μην ξεχνάτε ούτε για μια στιγμή, ότι ο εισηγητής ζητά την κατάργηση ΟΧΙ γιατί κρίνει ότι δεν πρέπει τα 11 τμήματα να εντάσσονται στον ΠΕ20, αλλά γιατί έπρεπε να ενταχθούν με νομοθετική διάταξη.

Μα δεν κατάλαβες την λειτουργία του ΣτΕ. Δεν είναι Παιδαγωγικό Ινστιτούτο ούτε επιτροπή κρίσης Προγραμμάτων Σπουδών. Δεν μπορεί να κρίνει επί της ουσίας το ΠΔ!!!
Αυτός ήταν και ο λόγος που ο ΣΤΕΜΠ δεν ζήτησε να βγουν συγκεκριμένα τμήματα αλλά να καταργηθεί το ΠΔ.

Γιατί όμως ζήτησε κατάργηση του ΠΔ? Για νομικούς μόνο λόγους? Σκέφτηκε να διοριστούν οι "δικοί μου" και οι απόφοιτοι των υπόλοιπων τμημάτων Πληροφορικής ας μείνουν ξεκρέμαστοι? Όχι! Ο λόγος ήταν ότι έπρεπε να πιεστεί το ΥΠΕΠΘ και δυστυχώς ήταν ο μόνος τρόπος! (αν υπάρχουν άλλες ιδέες, ας τις ακούσουμε εδώ)


Αυτό πρέπει να το καταλάβουν όλοι οι Πληροφορικοί. Συνάδελφοι, δεν θέλει ούτε εγώ ούτε κανείς ΣΤΕΜΠ να σας αφήσει έξω. Απλώς κάποιοι χρησιμοποιούν τη προσφυγή για να παραμείνει το ΠΔ ώστε να είναι μέσα και αυτοί.

Στο κάτω κάτω, είναι τυχαίο ότι οι απόφοιτοι Πληροφορικής όλων των Πανεπιστημίων (δηλαδή η ΕΠΕ) συνεργάζονται άψογα με τον ΣΤΕΜΠ?
Ότι η Πληροφορική είναι ο μόνος κλάδος που πτυχιούχοι ΑΕΙ-ΤΕΙ συμφωνούν και εργάζονται Ι-Σ-Ο-Τ-Ι-Μ-Α για το καλό του κλάδου τους? Που αλλού το έχετε δει αυτό στην Ελλάδα?   ???


Προσωπικά, προσπαθώ υπεύθυνα να πω κάποια πράγματα (χωρίς εμπάθειες και προσωπικές επιθέσεις). Ο καθένας τα αξιολογεί όπως νομίζει.



Υ.Γ. Κάτι για την ΕΤΕΠ (δεν έχω σχολιάσει τίποτα μέχρι στιγμής). Αν πιστεύουν οι συνάδελφοι Πληροφορικοί ότι η εν λόγω προσπάθεια είναι σωστή και ότι δεν γίνεται με μόνο σκοπό την παραμονή των φίλων Αυτοματιστών στην ΠΕ20, τότε να την υποστηρίξουν με νύχια και με δόντια!
Αν πιστεύουν οι συνάδελφοι Πληροφορικοί ότι η ΕΤΕΠ θα λειτουργήσει για το καλό της Πληροφορικής, τότε να πάνε να εγγραφούν αμέσως.

Αν όμως συνάδελφοι Πληροφορικοί δεν είστε σίγουροι για τα παραπάνω, τότε ....




ολο σας το προβλημα ειναι οι αυτοματιστες!!με τις κινησεις σας ομως καλως ή κακως προκαλείτε μεγαλα προβληματα και στους αλλους!! Γιατι ο ΣΤΕΜΠ δεν δεχεται μελη απο τα αλλα 10 τμηματα (πλην τους αυτοματιστες)??μπορεις να μου απαντησεις?
Η ΕΤΕΠ τους δεχεται ολους (πτυχιουχους των 14 ΤΕΙ που σχετιζονται με την πληροφορικη)χωρις καμια απολυτως εξαιρεση!!!Ας ενωθουμε επιτελους!!!Πιστευουμε στην ΕΤΕΠ και προσωπικα προσκαλω ολους τους συναδερφους που τελειωσαν τα τμηματα της Σινδου και του Πειραια να γινουν μελη!!

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #726 στις: Μάρτιος 30, 2007, 06:06:48 μμ »
Τις απαντήσεις αυτές όντως τις έχω ξανακούσει, αλλά να πως να το πω, ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΘΟΥΝ.

Μα εδώ δεν έχουμε σκοπό να πείσουμε κανέναν. Ένα φόρουμ είναι που λέει ο κάθενας την άποψη του (υπό καθεστώς ανωνυμίας). Αν δεν σε πείθουν αυτά που λέω, τι θέλεις να κάνω?



Ώστε τώρα το γυρνάμε στο εύρος το γνωστικό. Ε, βέβαια εκεί που μας συμφέρει τα δίκτυα είναι στενωπός, ενώ στην εκπαίδευση η πληροφορική είναι χαώδης. Λυπάμαι αλλά τέτοιες εξισώσεις μονά ζυγά δικά μου, δεν τις δέχομαι. Και αυτά για μαθηματικούς μας τα έχεις ξαναπεί και πολύ απλά είναι ένας ατυχέστατος παραλληλισμός.

Διαφωνείς ότι το γνωστικό αντικείμενο των Δικτύων είναι πολύ μικρότερο από αυτό της Πληροφορικής?
Επίσης, το παράδειγμα των Μαθηματικών είναι κάτι που καταλαβαίνουν όλοι και δεν νομίζω ότι είναι ατυχές.



Κατά τα άλλα, περί ακύρωσης για εξήγησέ μας μια σειρά από αλυσιδωτές αντιδράσεις που θα προκαλέσει η ακύρωση του προεδρικού η οποία θα συμπαρασύρει πολύ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κόσμο (και φυσικά και τις οικογένειές τους)

Με την ίδια λογική, θα πρέπει να συμφωνήσεις να μην δοθούν Επαγ. Δικαιώματα σε αυτούς που δεν έχουν γιατί θα αναστατώσει τις οικογένειες αυτών που εκμεταλεύονται την κατάσταση (π.χ. απόφοιτοι Πανεπιστημίων). Είναι επιχείρημα αυτό?

Η πιθανή ακύρωση του ΠΔ δεν θα αφήσει κανένα ξεκρέμαστο. Ακόμη και οι Αυτοματιστές (αν το ΥΠΕΠΘ αποφασίσει να μην ανήκουν στην ΠΕ20), πολύ πιθανό να διοριστούν σαν Επιστήμονες Αυτοματισμού ώστε να μην χάσει κανείς καμία ώρα διδασκαλίας (και άρα προυπηρεσίας).




1) Όσοι φέτος δουλεύουν στα ολοήμερα, μένουν ή δε μένουν στον αέρα
2) Όσοι διορίστηκαν μπαίνουν σε έναν Γολγοθά που ένας Θεός ξέρει πότε και πως θα τελειώσει
3) Πόσο καιρό μετά την ακύρωση του προεδρικού θα γίνει η ρύθμιση από το υπουργείο για να ενταχθούν και πάλι κάποιες από τις 11 σχολές στην ΠΕ20
4) Ποιες σχολές θα είναι αυτές (θα είναι 5-7-8 πόσες). Και μη μου πείτε θα αποφασίσει το Π.Ι. γιατί από ότι έχω καταλάβει ο ΣΤΕΜΠ δεν αντιδρά στο προεδρικό στοχοποιώντας μόνο τους Αυτοματιστές. Αν δεν είναι έτσι να βγει και να πει  ποια τμήματα θεωρεί ότι πρέπει να παραμείνουν στην ΠΕ20, και να σταματήσει να κρύβεται πίσω από το τι ΘΑ αποφασίσει το Π.Ι. Και αν τότε το Π.Ι. βάλει πάλι κάποια σχολή που δεν πολυαρέσει στον ΣΤΕΜΠ, τι θα κάνει; Πάλι προσφυγή στο ΣτΕ; Ή περιμένει το Π.Ι. να τον ρωτήσει για να πει τη γνώμη του. Γιατί τότε να 'στε σίγουροι ότι θα την πει. Τώρα όμως γιατί αποφεύγουν να μιλήσουν ανοιχτά, και απλά τα ρίχνουν όλα στους Αυτοματιστές;
5) Γίνεται ή δε γίνεται όλο αυτό για να ανοίξουν κάποιες από τις θέσεις που καταλήφθηκαν από τους 11, που ως γνωστόν μάλλον είναι και οι τελευταίες στην εκπαίδευση, για να τις καταλάβουν ΜΟΝΟ πτυχιούχοι των δύο τμημάτων (Πληροφορικής, Υ/Σ). Μέχρι να γίνε δηλαδήι η ρύθμιση από το υπουργείο, θα έχουν προλάβει να καταλάβουν τις θέσεις και από εκεί και έπειτα δεν πα να μπουν και 20 τμήματα (αφού για να ξανανοίξουν θέσεις θα περάσουν μάλλον αρκετά χρόνια)
6) Αν δεν υπήρχε η παραπάνω εκ του πονηρού σκέψη, γιατί μαζί με την προσφυγή κατά του προεδρικού, ασκήθηκε επίσης προσφυγή και κατά του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ 2005; Μήπως για το καλό της πληροφορικής όπως διατείνονται οι φίλτατοι κύριοι και κυρίες του ΣΤΕΜΠ; Τόσο πολύ κινδυνεύει το επίπεδο της πληροφορικής στην εκπαίδευση από τους διορισμένους των 11 σχολών;


Αυτά τα ερωτήματα που θέτεις έχουν ήδη απαντηθεί. Κάνε ένα κόπο να δεις προηγούμενα posts. Τα μόνα που θα επαναλάβω είναι το εξής:

1) Δεν θα απολυθεί κανείς ήδη διορισμένος. Το ΥΠΕΠΘ ΠΟΤΕ δεν έχει απολύσει κανέναν! Ούτε τους Μαθηματικούς ούτε τους Θεολόγους που διορίστηκαν ως Πληροφορικοί με μαιμού σεμινάρια Πληροφορικής τους απόλυσε.
Αν έχεις κάποιο παράδειγμα, να το αναφέρεις. Αλλιώς μην πανικοβάλεις τον κόσμο. Μην παίζεις με την αγωνία τους!

2) Η προσφυγή κατά του ΑΣΕΠ ήταν στην λογική που έχει ήδη εξηγηθεί.



7) Γιατί ο ΣΤΕΜΠ είχε ζητήσει από τον ΑΣΕΠ να του δοθούν τα ονόματα και οι σχολές των επιτυχόντων του ΑΣΕΠ 2005; Μήπως για να τους γνωρίσει, να τους συγχαρεί και μετά να τους εξηγήσει ότι δεν κάνουν για την εκπαίδευση και ότι για το καλό της πληροφορικής πρέπει να τους κυνηγήσει έως ότου καταφέρει να τους πετάξει έξω από αυτή, ως σαν να είναι κοινοί εγκληματίες;

Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Αν θέλεις να μοιρασθείς με όλους εδώ από που το άκουσες. Αλλιώς μην το αναφέρεις και το πετάς σαν πυροτέχνημα!
Εξάλλου η κοινή λογική λέει ότι ΠΟΤΕ ο ΑΣΕΠ δεν θα έδινε τέτοια στοιχεία επειδή πιθανώς είναι προσωπικά δεδομένα.


Καλά όσα λέει ο φίλος sniper και ως ένα σημείο τον κατανοώ, απλά αυτός υποστηρίζει ότι όλο αυτό γίνεται για να γίνει πιο ισχυρή η πληροφορική στην Ελλάδα, εγώ όμως βαθιά μέσα μου το νιώθω σαν ένα παιχνίδι συντεχνιακό, το οποίο όμως δεν έχει ούτε πιόνια, ούτε και θεμιτά μέσα. Απλά αυτοί που το ξεκίνησαν πίστεψαν ότι όλο αυτό θα τελείωνε αμέσως (γρήγορη ακύρωση του προεδρικού), οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά. Έλα όμως που εμπλέκονται πλέον μερικές εκατοντάδες άνθρωποι και οι οικογένειές τους. Άνθρωποι οι οποίοι ξεκίνησαν να εργαστούν με ζήλο και αφοσίωση και βλέπουν να αντιμετωπίζονται σαν οι απόκληροι ενός συστήματος, το οποίο αντιδρά και βάζει σε λειτουργία τη μηχανή του κιμά για να λιώσει κάθε τι που το ενοχλεί, λες και δε μιλάμε για ανθρώπους, αλλά για κακή αγορά υπολογιστών οι οποίοι κάνουν κακό στην πληροφορική, όπως τόσο κομψά έχει ακουστεί, και πρέπει να τους πετάξουμε, πάντα για το καλό της πληροφορικής φυσικά...


Δεν νομίζω ότι κανείς πιστεύει αυτά που λες. Πρέπει ο καθένας να εργάζεται εκεί που πρέπει. Αν π.χ. πιάσω δουλειά σαν Θεολόγος και το διαπιστώσει κάποιος και μου πει ότι δεν μπορώ να το κάνω, τι θα σκεφτώ? Ότι θέλει να με λιώσει?

Ας ακούσουμε επιχειρήματα και όχι βαριές εκφράσεις του τύπου "μηχανή του κιμά" και άλλα τέτοια. Ας αφήσουμε τους υπόλοιπους να κρίνουν αυτά που λέμε και να μην πανικοβάλουμε αλλά ούτε να κοιμίζουμε αυτούς που μας διαβάζουνε.


Σε όποιον δεν τους ακούγονται λογικά αυτά που λέω, ας μην τα δίνει σημασία. Τόσο απλό είναι....



Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #727 στις: Μάρτιος 30, 2007, 06:40:33 μμ »
ολο σας το προβλημα ειναι οι αυτοματιστες!!με τις κινησεις σας ομως καλως ή κακως προκαλείτε μεγαλα προβληματα και στους αλλους!!

Μήπως πρέπει να διαχωρίσουν οι άλλοι (δηλαδή οι Πληροφορικοί) την θέση τους από τους Αυτοματιστές?


Γιατι ο ΣΤΕΜΠ δεν δεχεται μελη απο τα αλλα 10 τμηματα (πλην τους αυτοματιστες)??μπορεις να μου απαντησεις?

Πολύ εύκολη απάντηση. Από το 1997 που ιδρύθηκε ο ΣΤΕΜΠ δεν δεχόταν απόφοιτους άλλων τμημάτων. Γιατί? Γιατί δεν υπήρχαν τότε άλλα τμήματα Πληροφορικής!!!!!!
Όταν ιδρύθηκαν και άρχισαν να βγάζουν αποφοίτους, τέθηκε το ερώτημα αν πρέπει να μπουν στον ΣΤΕΜΠ ή όχι. Τα μέλη του ΣΤΕΜΠ αποφάσισαν ότι πρέπει να έχουν όλοι (ή όσοι περισσότεροι μπορούν) συλλόγους και μετά να ενωθούμε σε μια Ένωση όλοι οι σύλλογοι Πτυχιούχων Πληροφορικής! Η απόφαση αυτή έχει παρθεί το 2003 ή 2004 (δεν θυμάμαι ακριβώς) και δεν είναι ούτε κάτι καινούργιο ούτε κάτι μυστικό!

Επίσης, σε όσους συναδέλφους Πληροφορικούς ρωτήσανε αν μπορούν να γραφούν στον ΣΤΕΜΠ, δινόταν η εξής απάντηση (το ξέρω γιατί αποφασίστηκε σε ΓΣ του ΣΤΕΜΠ):
"Συνάδελφε δεν μπορείς να γραφείς στον ΣΤΕΜΠ αλλά ο ΣΤΕΜΠ σου παρέχει βοήθεια για να δημιουργήσεις το Σύλλογο σου." Τι βοήθεια? Νομική, μεταφορά τεχνογνωσίας και εμπειριών, κλπ. Είναι πολύ σημαντικό να σε βοηθάει κάποιος στην αρχή. Δυστυχώς, δεν προχώρησε παραπάνω ποτέ ως τώρα η δημιουργία κάποιου Συλλόγου.



Η ΕΤΕΠ τους δεχεται ολους (πτυχιουχους των 14 ΤΕΙ που σχετιζονται με την πληροφορικη)χωρις καμια απολυτως εξαιρεση!!!Ας ενωθουμε επιτελους!!!Πιστευουμε στην ΕΤΕΠ και προσωπικα προσκαλω ολους τους συναδερφους που τελειωσαν τα τμηματα της Σινδου και του Πειραια να γινουν μελη!!


Κατά την προσωπική μου γνώμη οι νέοι συνάδελφοι Πληροφορικοί πρέπει να έχουν συλλόγους ανά αντικείμενο (όπως είναι ο ΣΤΕΜΠ και οι Αυτοματιστές). Έτσι θα γίνουν δυνατοί και θα μπορεί να ακουστεί η άποψη τους.

Σκεφτήκατε ποτέ γιατί μόνο ο ΣΤΕΜΠ προτείνει να υπάρχουν Σύλλογοι π.χ. του τμήματος των Σερρών, της Λάρισας και όλων των άλλων ειδικοτήτων? Αν ήθελε το "κακό" τους θα τους έλεγε και θα τους βοηθούσε να κάνουν Συλλόγους?  ??? 

Αντιθέτως, σκεφτήκατε ποτέ γιατί οι Αυτοματιστές πρωτοστατούν σε δημιουργία Ένωσης (με αντιγραφή του καταστατικού του ΣΤΕΜΠ) που θα έχει στον τίτλο της τον όρο "Πληροφορική". Ακόμη και κάποιος να παραδεχτεί ότι μπορούν να διδάξουν Πληροφορική, ο σκοπός της ΕΤΕΠ δεν είναι μόνο ο διορισμός στην Εκπαίδευση. Άρα.... μήπως θέλουν να κολλήσουν με τους Πληροφορικούς για κάποιο λόγο?
 


Ναι, Η ΕΤΕΠ σαν ιδέα ακούγεται αρχικά πολύ καλή. Στην ουσία πρέπει να δούμε ποιος την δημιουργεί και για ποιο λόγο.

Αν βασικός σκοπός της είναι να μείνει το ΠΔ 268/04 ανέπαφο, τότε καλώς δημιουργείται και πρέπει να γραφούν όλοι (και οι Αυτοματιστές).
Αν βασικός σκοπός της είναι το καλό της Πληροφορικής, τότε κακώς ανήκουν σε αυτήν οι Αυτοματιστές! Όχι γιατί είναι κακοί άνθρωποι ή κακοί Επιστήμονες αλλά γιατί είναι Επιστήμονες Αυτοματισμού και όχι Πληροφορικής!


Ξαναλέω ότι σε όποιον δεν τους ακούγονται λογικά αυτά που λέω, ας μην τα δίνει σημασία. Τόσο απλό είναι....


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2007, 06:43:45 μμ από sniper_hellas_1 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159747
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 441

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.