*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 214611 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #756 στις: Απρίλιος 02, 2007, 12:42:29 μμ »
Μπορούν να γραφτούν σε αυτό το σύλλογο και από φοιτητές όσοι ενδιαφέρονται; Συγχαρητήρια παιδιά! Μας δίνετε κουράγιο και ελπίδα. Όλοι έχουμε δικαίωμα σε ίση μεταχείριση. Όλοι ψηφίζουμε. Πρόσφατα ο αδελφός μου πέρασε από ΔΟΑΤΑΠ και αναγνωρίστηκε το πτυχίο του (έχει τελειώσει ιατρική στο εξωτερικό).Ταλαιπωρίθηκε τόσα χρόνια για τα ο τίποτα. Και φοβάμαι πως τα ιδια θα παθω και εγω. Ο σύλλογος αυτός φαίνεται είναι η μόνη μας ελπίδα να γινουμε καθηγητές. Μπραβο σας και καλό κουράγιο :)
"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:47:33 »

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #757 στις: Απρίλιος 02, 2007, 03:16:24 μμ »
Μέσα σε αυτό το μπάχαλο των χωρίς νόημα τσακωμών ας γραψει κάποιος ένα post για το πως μπορου να γίνουμε μέλη της ΕΤΕΠ γιατι δε βγάζω άκρη.

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #758 στις: Απρίλιος 02, 2007, 03:22:18 μμ »
http://www.etep.pde.gr ειναι η σελιδα του συλλογου
υπαρχει η αιτηση εγγραφης και το προσχεδιο του καταστατικου

Αποσυνδεδεμένος automation

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #759 στις: Απρίλιος 02, 2007, 10:29:32 μμ »
Για την ακρίβεια μπορείς να διαβάσεις περισσότερα από την πηγή που τα πήρε το βιβλίο, που είναι "Η ιστορία της πληροφορικής" του Philip Breton. Όλο το πρώτο κεφάλαιο είναι αφιερωμένο στον αυτοματισμό. Από εκεί ξεκίνησε και η πληροφορική, και σίγουρα τα δυο αυτά έχουν μεγάλη σχέση. Δεν είναι ίδια όμως, ένας πληροροφορικός δεν είναι αυτοματιστής και ένας αυτοματιστής δεν είναι πληροφορικός. Η πληροφορική έχει εξελιχθεί τόσο πολύ που είναι ξεχωριστή επιστήμη. Για αυτό και δε μπορεί σε 4 χρόνια να βγει κάποιος που είναι ειδικός και στην πληροφορική και στον αυτοματισμό.
Από μόνος σου λες ότι από τον αυτοματισμό ξεκίνησε η πληροφορική. Πόσο λοιπόν ξεκομμένος θα μπορούσε να είναι ο αυτοματισμός από την πληροφορική;. Η εξέλιξη του hardware έδωσε τεράστια ώθηση σε αυτό που λέτε όλοι σας πληροφορική και εννοείτε το software. Και των Η/Υπολογιστικών συστημάτων ΤΕΙ δεν είναι πληροφορική και των ΗΜΜΥ δεν είναι πληροφορική και των Ηλεκτρονικών και μηχανικών υπολογιστών της Κρήτης  δεν είναι πληροφορική κ.λ.π.(τί περίεργο, αυτά τα τμήματα κάνουν ΣΑΕ αλλά εντάσσονται στον κλάδο ΠΕ19-20) Όταν θα ξεχωρίσετε εδώ μέσα ότι δεν μπορεί κάποιος μέσα σε 4 χρόνια να καλύπτει το αχανές αντικείμενο της πληροφορικής (hardware και software μαζί) - ούτε και οι "καθαρόαιμοι" πληροφορικοί που στην ουσία είναι softwareαδες δεν καλύπτουν όλο το φάσμα της πληροφορικής, τότε θα σταματήσετε να μιλάτε και για τον αυτοματισμό. Θα πρότεινα να διαβάσετε και κανένα βιβλίο με την ιστορία του αυτοματισμού και τότε θα δείτε ποιοι ήταν οι πρώτοι που ασχολήθηκαν με τα υπολογιστικά συστήματα και τους υπολογιστές . Αλλά είστε τόσο εγωιστές που δεν κάνετε τον κόπο να ανοίξετε ένα λεξικό που έχετε όλοι σπίτι σας, για να καταλάβετε τον όρο συνάφεια. Μόλις καταλάβετε αυτόν τον όρο τότε θα σταματήσετε να μιλάτε για τον αυτοματισμό.
Και τα μαθηματικά έχουν μεγάλη σχέση με την πληροφορική αλλά οι μαθηματικοί δεν είναι πληροφορικοί. Το ίδιο συμβαίνει και με τον αυτοματισμό, και όποιος δεν το δέχεται αυτό μπορεί να ρίξει μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών όπου θα δει την απουσία βασικών μαθημάτων που πρέπει να γνωρίζει οπωσδήποτε ένας πληροφορικός. Μαθήματα τα οποία δεν υπάρχουν στο πρόγραμμα σπουδών του αυτοματισμού, υπάρχουν όμως σε προγράμματα σπουδών τμημάτων Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών. Αυτοί κατά κάποιο τρόπο μαθαίνουν περισσότερα για την πληροφορική από τους αυτοματιστές, γιατί να μη μπουν και αυτοί στο ΠΕ19?
Επειδή δεν έχω "καμία σχέση με την πληροφορική" δεν μας παραθέτεις και εμάς τα μαθήματα δεν έχουν οι αυτοματιστές και που έχουν οι μαθηματικοί και παραλίγο να μπουν και αυτοί στον ΠΕ19;
Θα σταματήσω να γράφω γιατί είναι άγιες ημέρες. Να ευχηθώ σε όλους καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση.θα τα ξαναπούμε. Καλά να περάσετε και με μέτρο τον οβελία!!! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2007, 10:36:14 μμ από automation »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:47:33 »

Αποσυνδεδεμένος TEO378

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω το συμφέρον μου
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #760 στις: Απρίλιος 03, 2007, 07:59:16 πμ »
Ρε παιδιά και οι Ηλ/γοι Μηχ/κοί έχουν το δικαίωμα να διδάσκουν πληροφορική στην εκπαίδευση??

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #761 στις: Απρίλιος 03, 2007, 10:05:16 πμ »
Μπορουν να διοριζονται και σαν πληροφορικοι ΠΕ19 και σαν ηλεκτρολογοι ΠΕ12(αν δεν κανω λαθος)
διεκδικουν δυο κλαδους και κανεις δεν διαμαρτυρηθηκε μεχρι τωρα....γνωρισα ηλεκ/λο μηχ/κο διορισμενο στον κλαδο ΠΕ19 και οταν τον ρωτησα πως και δεν επελεξε να διοριστει ως ηλεκτρολογος μου απαντησε οτι θα το προτειμουσε αυτον τον κλαδο αλλα θα περνουσαν πολλα περισσοτερα χρονια για τον διορισμο...επελεξε τον γρηγορο δρομο

Αποσυνδεδεμένος TEO378

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω το συμφέρον μου
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #762 στις: Απρίλιος 03, 2007, 10:17:27 πμ »
Ενοείται ο ΣΤΕΜΠ που να τολμήσει να τα βάλει με αυτούς. Τα βάζει μόνο με τα προβατάκια .
Οι Ηλ/γοι που είναι σχετικότατοι με την πληροφορική δεν υπάρχει πρόβλημα.
Και φυσικά οι Μηχ/γοι που υπογράφουν για ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις δεν τρέχει τίποτα.

Κάνουν 1 ολόκληρο μάθημα με ρεύματα!!!!   Οι σχολές του πολυτεχνείου δεν αφήνουν ούτε τα ψίχουλα να πάνε χαμένα. Ένας απόφοιτος του μπορεί να υπογράψει στα πάντα άσχετα αν δεν ξέρει τι υπογράφει και όλα τα κάναν άλλοι φτωχοί συγγενείς (ΤΕΙ).

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #763 στις: Απρίλιος 03, 2007, 12:11:37 μμ »
Ενοείται ο ΣΤΕΜΠ που να τολμήσει να τα βάλει με αυτούς. Τα βάζει μόνο με τα προβατάκια .
Οι Ηλ/γοι που είναι σχετικότατοι με την πληροφορική δεν υπάρχει πρόβλημα.
Και φυσικά οι Μηχ/γοι που υπογράφουν για ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις δεν τρέχει τίποτα.

Ευτυχώς που ενημερώνεις σωστά και δεν παραπλανείς αυτούς που μας διαβάζουν.......

http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=191
http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=262

Δες τα και εσύ για να ενημερωθείς.... και μετά μιλάμε για προβατάκια....   πλησιάζει και Πάσχα.... ;D



Αποσυνδεδεμένος kotsiaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • fuck the system
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #764 στις: Απρίλιος 03, 2007, 01:02:17 μμ »
Ώς απόφοιτος του τμήματος Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών (TEI ΛΑΡΙΣΑΣ) έχω να πώ τα εξής:

Η σχολή μου ιδρύθηκε τον Σεπτέμβριο του 99 όπου και πέρασα στο τμήμα με προιστάμενο ένα παρ΄όλίγο σωτήρα μας από ότο φαίνεται.
Ο (πρώην πλέον) προιστάμενος αυτός κάλεσε κάποια στιγμή το 2002 όλους τους φοιτητές σε γενική συνέλευση τμήματος και μας έκανε την πρόταση το τμήμα μας να μετονομαστεί σε "Τμήμα Πληροφορικής" ώστε να κατοχυρώσουμε τα επαγγελματικά δικαιώματα των τμημάτων Αθήνα και Θεσ/νίκης !!!!!!
Οι μ..κες οι φοιτητές (η πλειψηφία τους) αντέδρασαν και ξεσηκώθηκαν (εννοείται οτι άνηκα στην μειοψηφία τότε).
Φυσικά το αίτημα απορρίφθηκα τότε και συνεχίσαμε με όνομα που είχαμε.
Τώρα οι ίδιοι οι φοιτητές τί έχουν να πούνε ?????
Ακόμα και τώρα κάθε προσπάθεια επικοινωνίας μου με το τμήμα μου πέφτει στο κενό. Ουδείς ενδιαφέρεται.Όλοι κοιμούνται !!!!
Α ρε Ηρώδη .........
Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση.



Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #765 στις: Απρίλιος 03, 2007, 01:58:10 μμ »
Ώς απόφοιτος του τμήματος Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών (TEI ΛΑΡΙΣΑΣ) έχω να πώ τα εξής:

Η σχολή μου ιδρύθηκε τον Σεπτέμβριο του 99 όπου και πέρασα στο τμήμα με προιστάμενο ένα παρ΄όλίγο σωτήρα μας από ότο φαίνεται.
Ο (πρώην πλέον) προιστάμενος αυτός κάλεσε κάποια στιγμή το 2002 όλους τους φοιτητές σε γενική συνέλευση τμήματος και μας έκανε την πρόταση το τμήμα μας να μετονομαστεί σε "Τμήμα Πληροφορικής" ώστε να κατοχυρώσουμε τα επαγγελματικά δικαιώματα των τμημάτων Αθήνα και Θεσ/νίκης !!!!!!
Οι μ..κες οι φοιτητές (η πλειψηφία τους) αντέδρασαν και ξεσηκώθηκαν (εννοείται οτι άνηκα στην μειοψηφία τότε).
Φυσικά το αίτημα απορρίφθηκα τότε και συνεχίσαμε με όνομα που είχαμε.
Τώρα οι ίδιοι οι φοιτητές τί έχουν να πούνε ?????
Ακόμα και τώρα κάθε προσπάθεια επικοινωνίας μου με το τμήμα μου πέφτει στο κενό. Ουδείς ενδιαφέρεται.Όλοι κοιμούνται !!!!
Α ρε Ηρώδη .........
Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση.



kotsiaris νομιζεις οτι αν μετονομαζοταν το τμημα σου σε ΤΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ο ΣΤΕΜΠ θα σας αφηνε σε χλωρο κλαρι??αμφιβαλω...και σε αυτην την περιπτωση θα σας "πολεμουσαν"....
μαλλον ο πρωην προϊσταμενος του τμηματος κοιτουσε χρονια μπροστα....
και πιστευω οτι η επιλογη των τοτε φοιτητων ηταν σωστη γιατι δεν αναγκαστηκατε να αλλαξετε προγραμμα σπουδων και εχετε μεγαλυτερη εξειδικευση στις τηλεπικοινωνιες που ειναι μια εξελισομενη και αναπτυσομενη επιστημη συνδεδεμενη με την πληροφορικη

Αποσυνδεδεμένος TEO378

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω το συμφέρον μου
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #766 στις: Απρίλιος 03, 2007, 02:09:09 μμ »
Ενοείται ο ΣΤΕΜΠ που να τολμήσει να τα βάλει με αυτούς. Τα βάζει μόνο με τα προβατάκια .
Οι Ηλ/γοι που είναι σχετικότατοι με την πληροφορική δεν υπάρχει πρόβλημα.
Και φυσικά οι Μηχ/γοι που υπογράφουν για ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις δεν τρέχει τίποτα.

Ευτυχώς που ενημερώνεις σωστά και δεν παραπλανείς αυτούς που μας διαβάζουν.......

http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=191
http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=262

Δες τα και εσύ για να ενημερωθείς.... και μετά μιλάμε για προβατάκια....   πλησιάζει και Πάσχα.... ;D






Εμ έτσι είναι .... στα προβατάκια δικαστήριο στους λύκους βελτιωτικές προτάσεις μην συχγιστούν και μας πετάξουν και εμάς έξω ε???

Τα link τι τα έβαλες για να με επιβεβαιώσεις ακόμη παραπάνω??

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #767 στις: Απρίλιος 04, 2007, 12:18:55 μμ »
Παιδιά ας μείνουμε λίγο ψύχραιμοι και ας μην υπερβάλλουμε.
Δεν μιλάμε για "Συμβασιούχους" αλλά για Διορισμένους- Ορκισμένους - Τοποθετημένους - Ασφαλισμένους και όλα τα λήγοντα σε -μένους εκτός από το "Απολυ-μένους".
Σίγουρα κάποιος θα πει ότι για 2 χρόνια είμαστε Δόκιμοι, αλλά αυτό έχει σχέση μόνο με την αξιολόγηση που θα γίνει στο τέλος των 2 ετών
πάνω στην υπηρεσίακή μας απόδοση και όχι στο αν ανήκει κάποιος στις 11 νέες σχολές.
Πριν ένα χρόνο πάλι την ίδια κουβέντα είχαμε. Μην τραγικοποιούμε τις καταστάσεις, εδώ μου τηλεφώνησαν και μου είπαν ότι όλους όσους είναι από τις 11 νέες σχολές θα μας απολύσουν!
Ας ηρεμίσουμε λίγο...  :)

Autaras αλλά και προς όλους τους θιγόμενους. Μόλις μίλησα με το γραμματέα του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών καθώς και με διάφορους εξειδικευμένους σε διοικητικά θέματα δικηγόρους, και όλοι συμφωνούν ότι ναι θα λυθεί η σχέση εργασίας μας με το Δημόσιο, σε περίπτωση που ανακληθεί το ΠΔ 268!
Κατηγορηματικά._
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2007, 12:31:08 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #768 στις: Απρίλιος 04, 2007, 12:35:39 μμ »
Δυστυχως μπήκαν άκριτα στον κλάδο ΠΕ20 σχολές που μόνο κατ'όνομα είχαν σχέση με την πληροφορική και αυτό πληρώνουν τώρα και οι υπόλοιποι.Κανονικά θα έπρεπε να γίνει πιο προσεκτική επιλογή.
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος vmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #769 στις: Απρίλιος 04, 2007, 03:57:03 μμ »
Δυστυχως μπήκαν άκριτα στον κλάδο ΠΕ20 σχολές που μόνο κατ'όνομα είχαν σχέση με την πληροφορική και αυτό πληρώνουν τώρα και οι υπόλοιποι.Κανονικά θα έπρεπε να γίνει πιο προσεκτική επιλογή.
Όλοι ξαφνικά έγιναν ειδικοί με την πληροφορική

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161836
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.