*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 212732 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #266 στις: Ιούνιος 26, 2006, 11:24:04 πμ »
Για τα περί διδασκόντων την πληροφορική με βασικό πτυχίο μαθηματικών ή φυσικής, και για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα, να μια ενδιαφέρουσα λίστα, θα τους θέλαμε αυτούς να διδάσκουν στα σχολεία μας άραγε;  :)


Donald Knuth: bachelor's degree and master's degree in mathematics,Ph.D. in mathematics
Niklaus Wirth: degree in Electronics Engineering, Ph.D.in EECS
Edsger Dijkstra: Dijkstra studied theoretical physics at the University of Leiden
Andrew S. Tanenbaum: bachelor's degree in Physics,  doctorate in physics
Brian Kernighan:Bachelor's degree in Engineering Physics  Ph.D. in electrical engineering
Dennis Ritchie:degrees in physics and applied mathematics

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:14:31 »

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #267 στις: Ιούνιος 26, 2006, 11:35:55 πμ »
Μάλλον χρησιμοποιεί πληθυντικό "ευγενείας" ο snipper...  ;D
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #268 στις: Ιούνιος 30, 2006, 06:03:59 μμ »
Για τα περί διδασκόντων την πληροφορική με βασικό πτυχίο μαθηματικών ή φυσικής, και για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα, να μια ενδιαφέρουσα λίστα, θα τους θέλαμε αυτούς να διδάσκουν στα σχολεία μας άραγε;  :)


Donald Knuth: bachelor's degree and master's degree in mathematics,Ph.D. in mathematics
Niklaus Wirth: degree in Electronics Engineering, Ph.D.in EECS
Edsger Dijkstra: Dijkstra studied theoretical physics at the University of Leiden
Andrew S. Tanenbaum: bachelor's degree in Physics,  doctorate in physics
Brian Kernighan:Bachelor's degree in Engineering Physics  Ph.D. in electrical engineering
Dennis Ritchie:degrees in physics and applied mathematics


Ωραίο επιχείρημα αλλά δεν στέκει :-)   

Θυμίζω ότι παγκοσμίως αλλά και στην Ελλάδα, τα τμήματα Πληροφορικής είναι πολύ πρόσφατα και ΦΥΣΙΚΑ οι Tanenbaum, Kernighan, κλπ δεν μπορεί να ήταν πτυχιούχοι Πληροφορικής! Εκείνα τα χρόνια, αν ήθελε κάποιος να ασχοληθεί με Πληροφορική (ουσιαστικά δεν υπήρχε ο όρος!!!), έπρεπε να είναι Μαθηματικός ή Φυσικός.

Τέλος, μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι ποιος είναι ο σκοπός το να σου δίνουν ένα πτυχίο και τι αντιπροσωπεύει αυτό. Είναι απαράδεκτο το να έχεις ένα χαρτί που γράφει ότι είσαι πτυχιούχος στο Χ και το Υ, και να διορίζεσαι στο Υ αντικείμενο. Σκεφτείτε το λίγο προσεκτικά και πείτε μου αν είναι λογικό. Είπαμε. Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά!


Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #269 στις: Ιούνιος 30, 2006, 06:18:13 μμ »
Ok δεκτόν απλά επειδή το 100% των μηνυμάτων σου περιέχει τον «ΣΤΕΜΠ» και το 70% περιέχει link προς το site του ΣΤΕΜΠ, βγαίνει το εύλογο συμπέρασμα ότι εκπροσωπείς τον ΣΤΕΜΠ. Αφού λοιπόν λες ότι δεν τον εκπροσωπείς, ΟΚ δεκτόν.  ;)
Απλά εγώ λέω ξεκάθαρα την άποψη μου και συχνά τυχαίνει να ταυτίζεται με αυτή του ΣΤΕΜΠ (είναι κακό αυτό?).
Επίσης, τα links προς τον ΣΤΕΜΠ, μπορεί να τα βρει ο καθένας από την σελίδα του. Εξάλλου είναι, δυστυχώς ή ευτυχώς, η μόνη αξιόπιστη πηγή ενημέρωσης (επιστημονικής και μη)  στην Πληροφορική. Μακάρι να υπάρξουν σύντομα και άλλες.


Παράθεση
Δηλαδή το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και το ΥΠΕΠΘ είναι αφελείς που πήραν την απόφαση αυτή. Μπορεί, το ΣτΕ θα κρίνει.

Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο ΠΟΤΕ δεν έκρινε κατάλληλους όλους να διδάξουν Πληροφορική. Αυτό που είπε (και το έχω στείλει παλιά) είναι ότι μέχρι να βγάλω επιστημονικά εμπεριστατωμένη άποψη, τα τμήματα που έχουν την λέξη "Πληροφορική" στον τίτλο τους, μπορούν να εργάζονται σαν αναπληρωτές και ωρομίσθιοι (άρα όχι οι Αυτοματιστές).

Παράθεση
Μπορεί να είναι διδακτορικό, μπορεί Μεταπτυχιακό, οτιδήποτε! Δηλαδή δεν έχουν γνώσεις Πληροφορικής αυτοί με μεταπτυχιακά στην Πληροφορική;
Έχουν ΜΟΝΟ εξιδικευμένες γνώσεις! Αλλιώς γιατί κάνουμε όλοι 4 χρόνια σπουδών? Με το επιχείρημα σου με 1 ή 2 χρόνια θα μπορούσαμε όλοι να γίνουμε Μαθηματικοί ή Φυσικοί? Δεν το νομίζω.


Παράθεση
Το ΠΔ268 δεν κάνει τους αποφοίτους των νέων σχολών πληροφορικούς, απλά τους δίνει το δικαίωμα να διδάσκουν το γνωστικό αυτό αντικείμενο στα σχολεία. Η ιδιότητα του πληροφορικού δεν εξαντλείται στην δυνατότητα διδαχής αυτού του γνωστικού αντικειμένου στα σχολεία αλλά επεκτείνεται και σε άλλους χώρους, στους οποίους δεν θα μπορούσαν να ενταχθούν οι απόφοιτοι του τμήματος Αυτοματισμού, όπως αντίστοιχα με τη δυνατότητα που δίνεται στους μηχανικούς Αυτοματισμού να διδάξουν στα σχολεία πληροφορική όπως και οι πληροφορικάριοι, δεν σημαίνει ότι και αυτοί εξομοιώνονται με τους Αυτοματιστές, αφού δεν κατέχουν ειδικά θέματα (πχ αυτοματισμούς, κλπ) στα οποία μόνο οι Αυτοματιστές είναι αρμόδιοι. Όπως και οι Φυσικοί που διδάσκουν Μαθηματικά, δεν είναι Μαθηματικοί αλλά έχουν επαρκείς γνώσεις για να διδάξουν σε Δευτεροβάθμια εκπαίδευση.[/i]
Έχω απαντήσει εκτεταμένα σε όλα που λες με αρκετά επιχειρήματα. Το να λέμε τα ίδια κάθε φορά είναι κουραστικό και άσκοπο (δες παλιότερα posts)

Τέλος, τα παραπάνω μην τα λες και πολύ συχνά, ιδίως σε ανθρώπους που είτε έχουν σπουδάσει είτε είναι Πανεπιστημιακοί δάσκαλοι. Το λιγότερο που θα κάνουν είναι να γελάσουν. Το χειρότερο μπορεί να είναι να σε ρωτήσουν με υποτιμιτικό ύφος αν καταλαβαίνεις την έννοια του πανεπιστημιακού πτυχίου και τι απορρέει από αυτό.


Μην στεναχωριέσαι. Δεν υπάρχει καμιά αντιπαράθεση με κανέναν. Ίσα ίσα που σε ευχαριστούμε που μας δίνεις την δυνατότητα να ανταλλάξουμε τις απόψεις μας. ;D

Επιβάλλεται σιγά σιγά να αρχίσουν τα μπάνια του λαού.  Εύχομαι καλό Καλοκαίρι σε όλους!
 

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2006, 06:21:53 μμ από sniper_hellas_1 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:14:31 »

Αποσυνδεδεμένος Autaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #270 στις: Ιούνιος 30, 2006, 09:19:14 μμ »
Τέλος, μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι ποιος είναι ο σκοπός το να σου δίνουν ένα πτυχίο και τι αντιπροσωπεύει αυτό. Είναι απαράδεκτο το να έχεις ένα χαρτί που γράφει ότι είσαι πτυχιούχος στο Χ και το Υ, και να διορίζεσαι στο Υ αντικείμενο. Σκεφτείτε το λίγο προσεκτικά και πείτε μου αν είναι λογικό. Είπαμε. Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά

Φάουλ και κίτρινη κάρτα... ;D
Με μία γρήγορη σκέψη, υπάρχουν λίγοι τομείς του δημοσίου όπου πτυχιούχοι δουλεύουν πάνω στον τίτλο σπουδών.
Απλά σκέψου στο δημόσιο τι γίνεται γενικά. Δημόσιες υπηρεσίες κλπ...
Επομένως σύμφωνα με τα λεγόμενα σου μόνο οι επιτυχόντες του ΕΣΔΔ είναι στην σωστή θέση.


Παράθεση
Μπορεί να είναι διδακτορικό, μπορεί Μεταπτυχιακό, οτιδήποτε! Δηλαδή δεν έχουν γνώσεις Πληροφορικής αυτοί με μεταπτυχιακά στην Πληροφορική;
Έχουν ΜΟΝΟ εξιδικευμένες γνώσεις! Αλλιώς γιατί κάνουμε όλοι 4 χρόνια σπουδών? Με το επιχείρημα σου με 1 ή 2 χρόνια θα μπορούσαμε όλοι να γίνουμε Μαθηματικοί ή Φυσικοί? Δεν το νομίζω.


Σωστός, συμφωνώ, αλλά αυτή  την στιγμή "ψωμί" και θέσεις έχει η πληροφορική οπότε όλοι έπεσαν με τα μούτρα...

Just be patient.... ;)

ΜΙΝΑ

  • Επισκέπτης
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #271 στις: Ιούλιος 01, 2006, 04:16:26 μμ »
Εμένα πάντως μου αφαίρεσαν τα μόρια που είχα από 3/12/05 έως 23-12-05 επειδή η σχολή μου δεν άνηκε ακόμα στις σχολές που μπορούν
να διδάξουν πληροφορική στα δημόσια σχολεία.
Και αφού ήταν έτσι τα πράγματα γιατί με προσέλαβαν απο΄την αρχή; ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος ola kala!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Φύλο: Άντρας
  • ola kala.
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #272 στις: Ιούλιος 01, 2006, 09:49:57 μμ »
Εμένα πάντως μου αφαίρεσαν τα μόρια που είχα από 3/12/05 έως 23-12-05

Εργάζεσαι λοιπόν απο 23/12/05 εώς και προχθές.
Άρα είχες μπόλικα μόρια και για πέρσι με το 40% αλλά και τον Νοέμβριο ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΑ μέσα θα ήσουν αν είχες κάνει αίτηση.
Γιατί δεν έκανες αίτηση???

Μήπως για να μας ρωτήσεις τέτοιες ημέρες και τέτοιες ώρες αν διορίζεσαι φέτος με 6 μόρια σαν ΠΕ20???

Αποσυνδεδεμένος Autaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #273 στις: Ιούλιος 01, 2006, 10:01:08 μμ »
Number One θα με κάνεις να έχω αμφιβολίες βραδυάτικα με την παραπάνω κατάσταση... ::)
Λες να μας δουλεύει ?
Just be patient.... ;)

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #274 στις: Ιούλιος 02, 2006, 02:33:04 πμ »
Εμένα πάντως μου αφαίρεσαν τα μόρια που είχα από 3/12/05 έως 23-12-05 επειδή η σχολή μου δεν άνηκε ακόμα στις σχολές που μπορούν
να διδάξουν πληροφορική στα δημόσια σχολεία.
Και αφού ήταν έτσι τα πράγματα γιατί με προσέλαβαν απο΄την αρχή; ??? ??? ???

2005 ή 2004  ???

Αποσυνδεδεμένος Autaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #275 στις: Ιούλιος 02, 2006, 09:40:24 πμ »
Μάλλον για το 2004 μιλάει.
Just be patient.... ;)

ΜΙΝΑ

  • Επισκέπτης
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #276 στις: Ιούλιος 02, 2006, 03:07:41 μμ »
Sorry παιδιά για το 2004 ήταν, μη βαράτε!!!!! :(
Γράψτε λάθος.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #277 στις: Ιούλιος 02, 2006, 06:05:32 μμ »
Sorry παιδιά για το 2004 ήταν, μη βαράτε!!!!! :(
Γράψτε λάθος.

Δεν βαράμε. Μπορούσες όμως να διορθώσεις το μήνυμά σου αντί να διαγραφείς από μέλος. Εκτός και αν μοναδικός σου σκοπός ήταν να προκαλέσεις αναστάστωση και να φύγεις.

Αποσυνδεδεμένος Autaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #278 στις: Ιούλιος 02, 2006, 06:50:39 μμ »
Δεν είμαστε εδώ ούτε για να αποδοκιμάζουμε ούτε για να βρισκόμαστε σε αντιπαραθέσεις,
αλλά για να αντάλλαζουμε απόψεις και να λύνουμε απορίες. Κάθε απορία είναι δεκτή.
Δεν είναι λύση η διαγραφή, διοτί από μόνη σου φυμώνεσαι.
Το παρόν φόρουμ είναι αξιόλογο, και μέσα στον ελάχιστο χρόνο που είναι σε ενέργεια
έχει προσφέρει αρκετά σε όλα τα ενεργά μέλη του.

Υ.Γ. Για να μην έχουμε και παρεξηγήσεις(ότι κάνω διαφήμιση) δεν γνωρίζω τον Μιχάλη.
Just be patient.... ;)

Αποσυνδεδεμένος ola kala!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Φύλο: Άντρας
  • ola kala.
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #279 στις: Ιούλιος 02, 2006, 08:18:17 μμ »
Sorry παιδιά για το 2004 ήταν, μη βαράτε!!!!! :(
Γράψτε λάθος.


Προσωπικά  κατάλαβα ότι μιλούσες  εως 23/12/2004.
Δεν ήσουν η μόνη ..υπνη που είχες εργαστεί στην εκπαίδευση χωρίς να επιτρέπεται.
Εμείς δηλαδή που ρωτήσαμε πριν βγεί το Προεδρικό Διάταγμα με το οποίο μας έβαλαν στο ΠΕ20 γιατί δεν μας προσέλαβαν?
Γιατί δηλαδή να μην στα διαγράψουν τα μόρια???
Υπήρχαν τα πτυχία μας μέσα???
Κανονικά ούτε χρήματα δεν θα έπρεπε να έχεις πάρει και ούτε πρόσληψη να είχε γίνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159896
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.