*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 214906 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος periergos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ Η ΑΙΤΗΣΗ ΑΚΥΡΩΣΗΣ ΣΤΟ Σ.τ.Ε.!!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #126 στις: Φεβρουάριος 10, 2006, 05:48:27 μμ »
ΜΑΛΛΟΝ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΑ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΟΣ ΚΑΙ ΑΠΕΥΘΥΝΩ ΞΑΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΝΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ SNIPER HELLAS 1 ???

Παράθεση
Επειδή εσύ "έλειπες" όταν συζητήθηκαν αρκετά πράγματα, δεν σου φταίω εγώ ή κάποιος άλλος. Δες παλιότερα μηνύματα και θα βρεις τις απαντήσεις που ζητάς. (γράφτηκες σήμερα στις 06:25:57 PM και έστειλες μήνυμα στις  06:56:24 PM, άρα μάλλον δεν τα διάβασες όλα καλά..).

Παράθεση
Αυτό που ρωτάς για το "φανταστικό τίτλο πτυχίου" είναι αόριστο και φυσικά δεν μπορεί να στο απαντήσει κανείς.

Το ότι γράφτηκα σήμερα δεν σημαίνει ότι δεν διάβασα όλα τα προηγούμενα. Αυτός είναι και ο λόγος που σου έκανα την ερώτηση και πίστευα και ακόμη πιστεύω ότι θα μου δώσεις μία κατατοπιστική απάντηση. Δεν είπα πουθενά ότι μου " φτες εσύ ή κάποιος άλλος" Μην επιτίθεσαι με αυτόν τον τρόπο. Επειδή ξαναδιάβασα όλα όσα έχουν γραφτεί, δεν βρήκα πουθενά απάντηση στο "υποθετικό" ερώτημα που σου έκανα. Γι’ αυτό λοιπόν ,επειδή δεν απαντάς σε υποθετικές ερωτήσειςανασκευάζω  την ερώτηση μου και περιμένω απάντηση από κάποιον ο οποίος είναι καθαρός πληροφορικός και όχι όπως οι αυτοματιστές. Μήπως  θα μπορούσες να μας πεις ακριβώς τι μαθήματα θα πρέπει να έχει κάποιος στο προγραμμα σπουδων του τμήματός του για να μπορεί να αποκαλείται Πληροφορικός έτσι ώστε να μην μπορεί κανένας άλλος να απασχολείτε και να μιλάει για την πληροφορική; 

Παράθεση
Επίσης, εδώ είναι φόρουμ συζήτησης στο οποίο είμαστε όλοι ανώνυμοι. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να σου απαντάει, ούτε είναι αγενής. Όλοι λέμε την γνώμη μας, αν θέλουμε (εγώ την λέω αλλά όπως είπα δεν εκπροσωπώ κανένα εκτός από τον ευατό μου)

Εξακολουθώ να ισχυρίζομαι ότι είναι αγένεια να μην απαντάς σε κάποιον που σε ρωτάει κάτι. Αν σε ρωτήσει κάποιος όταν περπατάς στον δρόμο , εσύ δεν του δίνεις σημασία; Αυτό δεν είναι αγένεια;




Παράθεση
Αυτό που λεςι εσύ ο ίδιος "Επειδή  δεν έχω καμία σχέση με τον αυτοματισμό και την πληροφορική ", φαίνεται να είναι αλήθεια. Γιατί?

Δεν κατάλαβα. Τι εννοείς "Γιατί;"

::edit:: Διαγραφή προσωπικού χαρακτηρισμού
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2006, 05:58:03 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:08:22 »

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #127 στις: Φεβρουάριος 10, 2006, 06:07:56 μμ »
Από κείμενο του ΣΤΕΜΠ:

«..επερχόμενη δεύτερη προσφυγή κατά του τρέχοντος διαγωνισμού πρόσληψης εκπαιδευτικών από τον ΑΣΕΠ.»

Αυτή έγινε ή θα γίνει; Πότε εκδικάζεται;

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #128 στις: Φεβρουάριος 10, 2006, 06:48:46 μμ »
ΜΑΛΛΟΝ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΑ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΟΣ ΚΑΙ ΑΠΕΥΘΥΝΩ ΞΑΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΝΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ SNIPER HELLAS 1 ???

Δεν πέρασες απαρατήρητος... Απλά δεν διαβάζεις τις απαντήσεις των άλλων (ή δεν τις καταλαβαίνεις)

Για να καταλάβεις, σου παραθέτω την απάντηση μου (που μάλλον στην βιασύνη σου να απαντήσεις, δεν την είδες).



Αυτό που λεςι εσύ ο ίδιος "Επειδή  δεν έχω καμία σχέση με τον αυτοματισμό και την πληροφορική ", φαίνεται να είναι αλήθεια. Γιατί?
Γιατί αυτό που ρωτάς για το "φανταστικό τίτλο πτυχίου" είναι αόριστο και φυσικά δεν μπορεί να στο απαντήσει κανείς.

Το θέμα που συζητάμε εδώ και μέρες είναι το κατά πόσο είναι ή δεν είναι κάποιος κατάλληλος με βάση το πρόγραμμα σπουδών του να διορίζεται και να αποκαλεί τον ευατό του Πληροφορικό. Τίποτα παραπάνω από αυτό!

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #129 στις: Φεβρουάριος 10, 2006, 06:49:31 μμ »
Ο ΣΤΕΜΠ όφειλε να κάνει μια επίσημη ανακοίνωση (από την κατάθεση της προσφυγής) και να πάρει επακριβή θέση για τα υπόλοιπα τμήματα του ΠΔ268.
Γιατί (εκτός από τον αυτοματισμό) εσύ έχεις αναφέρει και την Γεωπληροφορική (και ένα ακόμα που δε το διευκρίνησες),  ο συνάδελφός σου abcdef στο φόρουμ του ΚΕΠ ανέφερε 5 τμήματα , παλιότερα οι φοιτητές σας ανέφεραν περισσότερα και γενικότερα περιπλανιέται μια ασάφεια.
Δες και μόνος σου αγαπητέ snipper στο Φόρουμ του ΚΕΠ, εδώ και 3-4 μέρες, σχεδόν πιο πολύ κατα της τηλεπληροφορικής καταφέρονται όλοι παρά κατά του Αυτοματισμού.
Οφείλει λοιπόν ο Σύλλογός σας να δώσει τις απαραίτητες διευκρινήσεις. Ποιά τμήματα ονομαστικά θα επιδιώξει ο δικηγόρος σας να αποδείξει ότι κακώς συμπεριλήφθηκαν στο ΠΔ268? Έτσι οι μεν να μην ανησυχούν και οι δε να φροντίσουν να χρησιμοποιήσουν τα δικαιώματά τους.

Δεν έχει ουσία για τον απόφοιτο του κάθε τμήματος να το γνωρίζει αυτό? Δηλαδή λέτε "Μόνο τον αυτοματισμό και μερικούς άλλους (αλλά δε σας λέμε ποιούς) θα βγάλουμε από το ΠΔ268. Μή στεναχωριέστε οι υπόλοιποι, είμαστε μαζί σας" ???

Και γιατί συνεχίζετε να μη συγκρίνετε το πρόγραμμα σπουδών σας με το πρόγραμμα των Η/Υ συστημάτων? Πόσο κατάλληλοι για καθηγητές πληροφορικής είναι αυτοί?(με τα ίδια κριτήρια που δεν είμαστε εμείς κατάλληλοι)....


Ξαναείπα ότι δεν εκπροσωπώ ούτε τον ΣΤΕΜΠ ούτε κανέναν άλλο, εκτός από τον ευατό μου. Γιατί συνεχίζεις να με αντιμετωπίζεις σαν εκπρόσωπο του?

Επειδή δεν καταλαβαίνεις ελληνικά, δεν σου φταίνε οι άλλοι.


Ας με βοηθήσει κάποιος...

Ναι... πρέπει...

::edit:: Αφαιρέθηκε προσωπικός εμπαιγμός.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2006, 06:54:35 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:08:22 »

Αποσυνδεδεμένος periergos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ Η ΑΙΤΗΣΗ ΑΚΥΡΩΣΗΣ ΣΤΟ Σ.τ.Ε.!!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #130 στις: Φεβρουάριος 10, 2006, 07:11:49 μμ »
Παράθεση
Δεν πέρασες απαρατήρητος... Απλά δεν διαβάζεις τις απαντήσεις των άλλων (ή δεν τις καταλαβαίνεις)
Μάλλον εσύ δεν διαβάζεις τις ερωτήσεις των άλλων.


Παράθεση
Γι’ αυτό λοιπόν ,επειδή δεν απαντάς σε υποθετικές ερωτήσεις, ανασκευάζω  την ερώτηση μου και περιμένω απάντηση από κάποιον ο οποίος είναι καθαρός πληροφορικός και όχι όπως οι αυτοματιστές. Μήπως  θα μπορούσες να μας πεις ακριβώς τι μαθήματα θα πρέπει να έχει κάποιος στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματός του για να μπορεί να αποκαλείται Πληροφορικός έτσι ώστε να μην μπορεί κανένας άλλος να απασχολείτε και να μιλάει για την πληροφορική;

Περιμένω μία σαφή και ξακάθαρη απάντηση φιλτατε sniper_hellas_1 απάντηση .

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #131 στις: Φεβρουάριος 10, 2006, 09:07:02 μμ »
Γι’ αυτό λοιπόν ,επειδή δεν απαντάς σε υποθετικές ερωτήσεις, ανασκευάζω  την ερώτηση μου και περιμένω απάντηση από κάποιον ο οποίος είναι καθαρός πληροφορικός και όχι όπως οι αυτοματιστές.

Εσύ τελικά τι είσαι? Αφού δεν έχεις σχέση με Πληροφορική-Αυτοματισμό (μάλλον έχεις τελικά αλλά δουλευόμαστε), γιατί καίγεσαι για το θέμα? Δεν μας είπες με τι ασχολείσαι εσύ για να καταλάβουμε που το πας....


Μήπως  θα μπορούσες να μας πεις ακριβώς τι μαθήματα θα πρέπει να έχει κάποιος στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματός του για να μπορεί να αποκαλείται Πληροφορικός έτσι ώστε να μην μπορεί κανένας άλλος να απασχολείτε και να μιλάει για την πληροφορική;
Περιμένω μία σαφή και ξακάθαρη απάντηση φιλτατε sniper_hellas_1 απάντηση .
Παράθεση

Μιλάμε για τα υπάρχοντα τμήματα που υπάρχουν και όχι γενικά πόσα μαθήματα. Για να καταλάβεις τι ρωτάς, για απάντησε το εξής: "ακριβώς τι μαθήματα θα πρέπει να έχει κάποιος στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματός του για να μπορεί να αποκαλείται Πολιτικός Μηχανικός?"

Να μην λέμε τα ίδια και γινόμαστε βαρετοί. Σου απάντησα ότι δεν έχει νόημα αυτό που ρωτάς. Μήπως περιμένεις να σου πω κάτι που θέλεις να ακούσεις? Για αυτό ρωτάς συνέχεια το ίδιο?


Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #132 στις: Φεβρουάριος 10, 2006, 09:12:21 μμ »
Εξακολουθώ να ισχυρίζομαι ότι είναι αγένεια να μην απαντάς σε κάποιον που σε ρωτάει κάτι. Αν σε ρωτήσει κάποιος όταν περπατάς στον δρόμο , εσύ δεν του δίνεις σημασία; Αυτό δεν είναι αγένεια;

Αν με ρωτάει κάτι που έχει νόημα, ναι θα του απαντήσω. Αλλά το παράδειγμα είναι ατυχές...

Ξαναλέω ότι εδώ είναι φόρουμ συζήτησης στο οποίο είμαστε όλοι ανώνυμοι. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να σου απαντάει, ούτε είναι αγενής. Όλοι λέμε την γνώμη μας, αν θέλουμε (εγώ την λέω αλλά όπως είπα δεν εκπροσωπώ κανένα εκτός από τον ευατό μου)



Αποσυνδεδεμένος periergos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ Η ΑΙΤΗΣΗ ΑΚΥΡΩΣΗΣ ΣΤΟ Σ.τ.Ε.!!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #133 στις: Φεβρουάριος 10, 2006, 10:01:51 μμ »
Παράθεση
Μήπως  θα μπορούσες να μας πεις ακριβώς τι μαθήματα θα πρέπει να έχει κάποιος στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματός του για να μπορεί να αποκαλείται Πληροφορικός έτσι ώστε να μην μπορεί κανένας άλλος να απασχολείτε και να μιλάει για την πληροφορική;
Περιμένω μία σαφή και ξακάθαρη απάντηση φιλτατε sniper_hellas_1 απάντηση .

Παράθεση
Μιλάμε για τα υπάρχοντα τμήματα που υπάρχουν και όχι γενικά πόσα μαθήματα.
Μα εσυ σε προηγούμενες απαντησεις είχες πει
Παράθεση
Το θέμα που συζητάμε εδώ και μέρες είναι το κατά πόσο είναι ή δεν είναι κάποιος κατάλληλος με βάση το πρόγραμμα σπουδών του να διορίζεται και να αποκαλεί τον ευατό του Πληροφορικό. Τίποτα παραπάνω από αυτό!
Τελικά τι πιστέυεις;
Παράθεση
και όχι γενικά πόσα μαθήματα
ή
Παράθεση
με βάση το [/color] πρόγραμμα σπουδών του

Παράθεση
Για να καταλάβεις τι ρωτάς, για απάντησε το εξής: "ακριβώς τι μαθήματα θα πρέπει να έχει κάποιος στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματός του για να μπορεί να αποκαλείται Πολιτικός Μηχανικός?"


Παράθεση
Εσύ τελικά τι είσαι?
Καποιος περίεργος πατέρας που έτυχε το παιδί του να τελειώνει ένα από τα 11 τμηματα τα οποία έχετε στείλει στο Σ.τ.Ε. παίζοντας με το μέλλον τους.
Παράθεση
Αφού δεν έχεις σχέση με Πληροφορική-Αυτοματισμό (μάλλον έχεις τελικά αλλά δουλευόμαστε), γιατί καίγεσαι για το θέμα? Δεν μας είπες με τι ασχολείσαι εσύ για να καταλάβουμε που το πας....
Εσύ που δεν έχεις καμία σχέση με τον αυτοματισμό και δεν γνωρίζεις την επιστήμη του αυτοματισμού και την σχέση της με την πληροφορική όπως ισχυρίζονται κάποιοι αυτοματιστές , πως έναι δυνατόν να βγάζεις το συμπέρασμα ότι ο αυτοματισμός δεν έχει σχέση με την πληροφορική;

Αν ήμουν Πολιτικός Μηχανικός θα μπορούσα να σου δώσω ένα ελάχιστο αριθμό μαθημάτων, έκτως των μαθημάτων Γενικής Υποδομής , τα οποία θα έπρεπε να έχει διδαχθεί κάποιος για να ποκαλει τον εαυτότου Πολιτικό Μηχανικό. Εσυ που είσαι καθαρός πληροφορικός, δώσε λοιπον σε όλους αυτούς εδω μεσα άναν ελάχιστο αριθμό μαθημάτων (και τους τίτλους τους φυσικά) για να μπορεί να απόκαλείται  Πηροφορικός και να σταματήσει αυτή η διαμάχη μεταξυ πληροφορικών και μη.Δέν νομίζω οτι το ερώτημά μου είναι τόσο δύσκολο. Περιμένω μία ξεκάθαρη απάντηση και όχι υπεκφυγές   

Μήπως  θα μπορούσες να μας πεις ακριβώς τι μαθήματα θα πρέπει να έχει κάποιος στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματός του για να μπορεί να αποκαλείται Πληροφορικός έτσι ώστε να μην μπορεί κανένας άλλος να απασχολείτε και να μιλάει για την πληροφορική;
Περιμένω μία σαφή και ξακάθαρη απάντηση  sniper_hellas_1 Απάντηση και όχι υπεκφυγές   






Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #134 στις: Φεβρουάριος 10, 2006, 10:59:26 μμ »
Είχα πει ότι:
Παράθεση
Μιλάμε για τα υπάρχοντα τμήματα που υπάρχουν και όχι γενικά πόσα μαθήματα.

Πάλι δεν κατάλαβες τι λέω.... Εννοώ ότι δεν έχει νόημα η ερώτηση σου. Αναφερόμαστε στα υπάρχοντα τμήματα και όχι γεινκά και αόριστα.


Καποιος περίεργος πατέρας που έτυχε το παιδί του να τελειώνει ένα από τα 11 τμηματα τα οποία έχετε στείλει στο Σ.τ.Ε. παίζοντας με το μέλλον τους.

Επειδή είσαι περίεργος και πατέρας, θα σου πρότεινα να ψάξεις από μόνος σου κάποια πράγματα και να μην ακούς εμένα ή τον οποιοδήποτε. Αν περιμένεις να μάθεις το μέλλον το δικό σου ή του παιδιού σου από τα φόρουμ, τότε...

Επίσης, εγώ δεν παίζω με το μέλλον κανενός και δεν πήγα κανέναν στα δικαστήρια. Αν πιστεύω όμως ότι το Χ και το Υ είναι λάθος, τότε θα το λέω άσχετα αν είναι ενάντια σε σένα ή σε κάποιον άλλον.



Εσύ που δεν έχεις καμία σχέση με τον αυτοματισμό και δεν γνωρίζεις την επιστήμη του αυτοματισμού και την σχέση της με την πληροφορική όπως ισχυρίζονται κάποιοι αυτοματιστές , πως έναι δυνατόν να βγάζεις το συμπέρασμα ότι ο αυτοματισμός δεν έχει σχέση με την πληροφορική;

Γνωρίζω αρκετά για να κρίνω. π.χ. Δεν νομίζω για κάποιον που είναι Πολιτικός Μηχανικός ότι είναι δύσκολο να κρίνει έναν Μηχανολόγο Μηχανικό. άρα αυτό που λες, δεν στέκει. Επίσης, εσύ που δεν έχεις σχέση (εσύ το είπες) ούτε με αυτοματισμούς ούτε με πληροφορική, γιατί κρίνεις??????



Εσυ που είσαι καθαρός πληροφορικός, δώσε λοιπον σε όλους αυτούς εδω μεσα άναν ελάχιστο αριθμό μαθημάτων (και τους τίτλους τους φυσικά) για να μπορεί να απόκαλείται  Πηροφορικός και να σταματήσει αυτή η διαμάχη μεταξυ πληροφορικών και μη.

Ποια διαμάχη? Αυτή που καλλιεργούν κάποιοι για να ωφεληθούν?
Αν σου πω 10 ή 30 ή 50 μαθήματα το θεωρείς απάντηση στο ερώτημα σου? Μάλλον όχι... Όποτε γιατί το ρωτάς? Να σου πω γιατί? Γιατί είμαστε στην Ελλάδα του συμφέροντος. Ο καθένας από εμάς το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να βολευτεί, άσχετα αν είναι σωστό ή όχι. Είναι καιρός όμως να καταλάβουμε ότι δεν μπορεί να συνεχιστεί η κατάσταση. Έτσι περιμένει κανείς να πάμε μπροστά στην Πληροφορική? Θέλει κανείς στα παιδιά του ή στα εγγόνια του να διδάσκει κάποιος "βαπτισμένος σε Πληροφορικό" Μαθηματικός ή Φυσικός ή Τοπογράφος?


Να πω κάτι γενικό χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας:

Όσοι είναι Πληροφορικάριοι μπορούν να καταλάβουν γιατί ένας Αυτοματιστής ή Γεωπληροφορικός (Τοπογράφος δηλαδή) δεν είναι Πληροφορικός. Όσοι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ποιος είναι ο Πληροφορικός, τότε τζάμπα πήγανε τα 4 χρόνια σπουδών τους...

Επίσης, όποιος περιμένει από τον sniper_hellas ή κάποιον άλλο να του λύσει τα προβλήματα σε ένα φόρουμ συζήτησης, τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά....

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2006, 11:03:58 μμ από sniper_hellas_1 »

Αποσυνδεδεμένος periergos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ Η ΑΙΤΗΣΗ ΑΚΥΡΩΣΗΣ ΣΤΟ Σ.τ.Ε.!!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #135 στις: Φεβρουάριος 11, 2006, 11:57:09 πμ »
Παράθεση
Πάλι δεν κατάλαβες τι λέω.... Εννοώ ότι δεν έχει νόημα η ερώτηση σου. Αναφερόμαστε στα υπάρχοντα τμήματα και όχι γεινκά και αόριστα.

Τι εννοείς δεν έχει νόημα η ερώτησή μου;Δεν καταλαβαίνεις μήπως ελληνικά; Ξεχνάς επιλεκτικά. Να σου ξαναθυμίσω λοιπόν τι είχες αναφέρει σε προηγούμενες απαντήσεις σου.

Παράθεση
Το θέμα που συζητάμε εδώ και μέρες είναι το κατά πόσο είναι ή δεν είναι κάποιος κατάλληλος με βάση το πρόγραμμα σπουδών του να διορίζεται και να αποκαλεί τον ευατό του Πληροφορικό. Τίποτα παραπάνω από αυτό!

Επέλεξε μία βάση για να μπορούμε να συζητήσουμε. Έχεις τελικά πρόβλημα με τα προγράμματα σπουδών τους ναι ή όχι; Και εάν όχι τότε με τί έχεις;

Κάποιος περίεργος πατέρας που έτυχε το παιδί του να τελειώνει ένα από τα 11 τμηματα τα οποία έχετε στείλει στο Σ.τ.Ε. παίζοντας με το μέλλον τους.


Παράθεση
Επειδή είσαι περίεργος και πατέρας, θα σου πρότεινα να ψάξεις από μόνος σου κάποια πράγματα και να μην ακούς εμένα ή τον οποιοδήποτε. Αν περιμένεις να μάθεις το μέλλον το δικό σου ή του παιδιού σου από τα φόρουμ, τότε...

Επειδή σου είπα ότι δεν έχω καμία σχέση με την πληροφορική και τον αυτοματισμό και η μόνη μου σχέση με τους υπολογιστές είναι η χρήση τους, επιμένω  να σου ζητάω να με διαφωτίσεις και μην μιλάς αόριστα. Η ερώτησή μου ήταν σαφέστατη   

Παράθεση
Επίσης, εγώ δεν παίζω με το μέλλον κανενός και δεν πήγα κανέναν στα δικαστήρια.

Μήπως η αίτηση ακύρωσης έγινε από τους φυσικούς ή φιλολόγους; Οι δικοί σου συμφοιτητές προσφύγανε στο Σ.τ.Ε.. Α, και πουθενά δεν γραφώ  ότι εσύ έστειλες κάποιους στα δικαστήρια. Και μην αρπάζεσαι χωρίς κανένα λόγο. Εκτός αν έχεις λόγο να αρπάζεσαι και έισαι ένας από αυτούς που κανανε την αίτηση ακύρωσης!!! Εκεί είναι γνωστα τα ονόματα όλων!! 

Παράθεση
Αν πιστεύω όμως ότι το Χ και το Υ είναι λάθος, τότε θα το λέω άσχετα αν είναι ενάντια σε σένα ή σε κάποιον άλλον.

Φυσικά. Αυτό σημαίνει δημοκρατία. Αλλά όταν ισχυρίζεσαι κάτι εναντίων άλλων και θίγεις την επιστημοσύνη τους όσον αφορά την πληροφορική ή κάποιο Ζ αντικείμενο χωρίς κανένα επιχείρημα αυτό λέγεται συκοφαντική δυσφήμηση. Αλλά μέσα σε ένα φόρουμ καλύπτεσαι από την ανωνυμία σου.

Είχα γραψει:
Παράθεση
Εσύ που δεν έχεις καμία σχέση με τον αυτοματισμό και δεν γνωρίζεις την επιστήμη του αυτοματισμού και την σχέση της με την πληροφορική όπως ισχυρίζονται κάποιοι Αυτοματιστές , πως είναι δυνατόν να βγάζεις το συμπέρασμα ότι ο αυτοματισμός δεν έχει σχέση με την πληροφορική;

Και απάντησες:
Παράθεση
Γνωρίζω αρκετά για να κρίνω.


Αρχίζω να πιστεύω με αυτά που λες ότι τελικά έχει σχέση ο Αυτοματιστής με τον πληροφορικό. Επειδή γνωρίζεις αρκετά για τον αυτοματισμό γι’ αυτό το λέω!!

Παράθεση
π.χ. Δεν νομίζω για κάποιον που είναι Πολιτικός Μηχανικός ότι είναι δύσκολο να κρίνει έναν Μηχανολόγο Μηχανικό. άρα αυτό που λες, δεν στέκει.

Σαφώς και δεν είναι δύσκολο να κρίνει ένας Πολιτικός Μηχανικός έναν Μηχανολόγο Μηχανικό γιατί στην Ελλάδα όλοι κρίνουν όλους χωρίς να έχουν τις απαιτούμενες γνώσεις επί ενός θέματος (βλέπε σκάνδαλο Vodafone), ότι δηλαδή κάνεις εσύ με τους Αυτοματιστές και με τα άλλα τμήματα. Εκτός αν οι γνώσεις σου είναι τέτοιες που να συμπίπτουν με αυτές του Αυτοματιστή. Το παράδοξο όμως στην πρόταση που μόλις ανέφερες θα ήταν να εννοείς ότι ο Πολιτικός Μηχανικός μπορεί να κρίνει αν κάποιος είναι Μηχανολόγος Μηχανικός. Ρε συ με έκανες και γέλασα παρά πολύ. Δεν λες την προηγούμενη πρόταση σου σε έναν Πολιτικό και έναν Μηχανολόγο να γελάσουνε και αυτοί;

Παράθεση
Επίσης, εσύ που δεν έχεις σχέση (εσύ το είπες) ούτε με αυτοματισμούς ούτε με πληροφορική, γιατί κρίνεις??????

Μπορείς να μου υποδείξεις σε ποιο σημείο έκρινα και ποιον έκρινα;

Παράθεση
Εγώ δεν έκρινα κανέναν.

Τελικά αρχίζω να πιστεύω ότι έχεις κάποιο πρόβλημα με τις έννοιες των λέξεων και δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις. Εδώ και 10 σελίδες κρίνεις και λες ότι τα 11 τμήματα δεν είναι άξια να διδάξουν πληροφορική στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση και λες ότι δεν κρίνεις κανέναν; 

Είχα πεί:
Παράθεση
Εσύ που είσαι καθαρός πληροφορικός, δώσε λοιπόν σε όλους αυτούς εδώ μέσα έναν ελάχιστο αριθμό μαθημάτων (και τους τίτλους τους φυσικά) για να μπορεί να αποκαλείται κάποιος Πληροφορικός και να σταματήσει αυτή η διαμάχη μεταξύ πληροφορικών και μη.
Απάντησες:
Παράθεση
Ποια διαμάχη? Αυτή που καλλιεργούν κάποιοι για να ωφεληθούν?

Μάλλον πάλι έχεις επιλεκτική μνήμη. Ξεχνάς ότι την αίτηση ακυρώσεως την κάνανε πρώην συμφοιτητές σου; Αν κάποιοι ωφεληθούν από αυτήν την διαμάχη ,από την πιθανή  θετική προς εσάς απόφαση του Σ.τ.Ε. , είστε μόνο εσείς (μαζί και εσύ εκτός αν είσαι ήδη διορισμένος χωρίς πολύ να ζοριστείς αφού με το που πήρες το πτυχίο διορίστηκες αμέσως στην εκπαίδευση. Α και μην μου πεις ότι πέρασες με τον ΑΣΕΠ 2002 γιατί τα θέματα που σας βάλανε ήταν επιπέδου ECDL )
 
Παράθεση
Αν σου πω 10 ή 30 ή 50 μαθήματα το θεωρείς απάντηση στο ερώτημα σου? Μάλλον όχι...

Οι αριθμοί παλικάρι μου ή κοπελιά ή τρίτο φίλο, δεν κάνουν λάθος ποτέ.

Παράθεση
Όποτε γιατί το ρωτάς? Να σου πω γιατί? Γιατί είμαστε στην Ελλάδα του συμφέροντος. Ο καθένας από εμάς το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να βολευτεί, άσχετα αν είναι σωστό ή όχι.


Για την συγκεκριμένη περίπτωση , οι μόνοι που κοιτάξανε το συμφέρον τους είναι οι απόφοιτοι και οι φοιτητές ακόμα, με τις καταλήψεις τους, των τμημάτων πληροφορικής της Θεσσαλονίκης . Ξεχνάς πάλι ότι το Π.Δ. βγήκε από το ΥΠΕΠΘ και όχι από τον αυτοματισμό ή την Γεωπληροφορική ή από τα άλλα τμήματα .Άρα δεν μπορείς να ισχυρίζεσαι ότι τα 11 τμήματα είχανε συμφέρον.  Σωστά λες ότι «Ο καθένας από εμάς (εσάς δηλαδή ) το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να βολευτεί, άσχετα αν είναι σωστό ή όχι.»   
 
Παράθεση
Είναι καιρός όμως να καταλάβουμε ότι δεν μπορεί να συνεχιστεί η κατάσταση. Έτσι περιμένει κανείς να πάμε μπροστά στην Πληροφορική? Θέλει κανείς στα παιδιά του ή στα εγγόνια του να διδάσκει κάποιος "βαπτισμένος σε Πληροφορικό" Μαθηματικός ή Φυσικός ή Τοπογράφος?

Ο Μηχανικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων που ο τίτλος του πτυχίου του δεν αναφέρει καν τον όρο Πληροφορική γιατί εσείς ανέχεστε να τον αποκαλείται πληροφορικό;

Παράθεση
Να πω κάτι γενικό χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας:
Όσοι είναι Πληροφορικάριοι μπορούν να καταλάβουν γιατί ένας Αυτοματιστής ή Γεωπληροφορικός (Τοπογράφος δηλαδή) δεν είναι Πληροφορικός. Όσοι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ποιος είναι ο Πληροφορικός, τότε τζάμπα πήγανε τα 4 χρόνια σπουδών τους...

Και εγώ που είμαι ένας κοινός θνητός  μπορώ να καταλάβω γιατί ένας ηλεκτρονικός δεν είναι τεχνολόγος  ιατρικών οργάνων . Εσύ μπορείς να το καταλάβεις; Πιστεύεις υποθέτω και εσύ το ίδιο; Περιμένω απάντηση στο αν πιστεύεις και εσύ το ίδιο;   

Παράθεση
Επίσης, όποιος περιμένει από τον sniper_hellas ή κάποιον άλλο να του λύσει τα προβλήματα σε ένα φόρουμ συζήτησης, τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά....

Το μόνο που περιμένω από εσένα είναι να απαντάς σε ερωτήσεις  sniper_hellas και να μην υπεκφεύγεις σαν τους πολιτικάντηδες.

Σου ξαναρωτώ για πολλοστή φορά και βάλε τον πήχη όσο ψηλά θέλεις:
Εσύ που είσαι καθαρός πληροφορικός, δώσε λοιπόν σε όλους αυτούς εδώ μέσα έναν ελάχιστο αριθμό μαθημάτων (και τους τίτλους τους φυσικά) για να μπορεί να αποκαλείται  κάποιος Πληροφορικός και να σταματήσει αυτή η διαμάχη μεταξύ πληροφορικών και μη.

Περιμένω απαντήσεις και όχι πυροτεχνήματα




Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #136 στις: Φεβρουάριος 11, 2006, 01:32:37 μμ »
Δεν θελω να παρω το μερος κανενος αφου δεν ξερω αν οι αυτοματιστες εχουν αρκετες γνωσεις για να διδαξουν τα παιδια μας.Θα σας πω ομως μια εμπειρια μου στην Γ γυμνασιου στην χημεια καθηγητης γεωλογος εγραψε στον πινακα 1mole H2SO4 εχει ογκο 22,4 λιτρα.περασε το υγρο για αεριο Θελω να πω με το παραδειγμα οτι καλο ειναι να διδασκουν τα παιδια μας οι καταλληλοτεροι και οι καλύτεροι πιστευ.ω οτι ειναι απαιτηση ολων μας αυτο.Οι καταλληλοτεροι θα επιλεχθουν βαση της ειδικοτητος τους και οι καλυτεροι δεν ξερω πως (ισως καποιος δικαιοτερος ΑΣΕΠ) Τελειωνοντας θελω να σας πω οτι στην εκπαιδευση δεν πρεπει να μπαινουν αυτοι που δεν βρηκαν τιποτα καλυτερο να κανουν αλλα οσοι πραγματικα αγαπουν την διδασκαλια.

Αποσυνδεδεμένος ΧΟΥΑΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Lord of the drinks
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #137 στις: Φεβρουάριος 11, 2006, 07:21:07 μμ »
ΑΓΑΠΗΤΕ SNIPER HELLAS,
ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΠΟΙΟ ΤΜΗΜΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ?
Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΤΕΜΠ ΤΙ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑΕΙ?
ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕ19 ΜΕ ΤΟΣΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ.Η ΕΠΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΕΧΕΤΑΙ?



Αποσυνδεδεμένος ΧΟΥΑΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Lord of the drinks
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #138 στις: Φεβρουάριος 11, 2006, 07:31:00 μμ »
ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ:

Το μάθημα της Πληροφορικής δεν είναι ευρύ? Ο κλάδος της Πληροφορικής δεν είναι αυτόνομος? Τα μαθηματικά που διδάσκονται σε όλες τις τάξεις Γυμνασίου-Λυκείου είναι γελοία και μπορεί να τα διδάξει οποιοσδήποτε απόφοιτος Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Δεν το κάνει όμως. Σκέφτηκε κανείς γιατί??

ΗΜΑΡΤΟΝ ΑΔΕΡΦΕ! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΜΕ ΣΠΙΤΑΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΑΡΙΟΙ.........ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΠΕ19-20.......ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΑ?
ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΓΕΛΟΙΑ Ε?ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΤΕΕ Α ΚΑΙ Β ΚΥΚΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΕΛΟΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΑΧΡΗΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΠΑΙΝΟΥ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟ ΒΑΘΟΣ.
ΚΙ ΑΦΟΥ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΔΙΔΑΞΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΤΗΣ?
ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #139 στις: Φεβρουάριος 12, 2006, 10:37:21 πμ »
ΧΟΥΑΝ θα σε παρακαλέσω να μετατρέψεις τα μηνύματά σου σε πεζά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 683
Σύνολο: 684

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.