*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 110331 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #266 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 05:00:28 μμ »
Σημερα μας έστειλαν στο email του σχολείου απο τη Δ/νση, την εγκυκλιο για το ωραριο των Δημ. Υπαλλήλων που είχε βγει το καλοκαίρι και ΔΕΝ ισχυε οπως ελεγε για εκπαιδευτικους. Αυτη που έλεγε ότι θα δουλεύουν 8ωρο κ διαλέγουν βάρδια και υπογραμμισμένο ότι οι ΔΟΥ εξυπηρετουν το κοινο μέχρι τις 2:30 κτλ. Και για ποιο λόγο μας την εστειλαν τοτε, δε το πιασα?

απλά γιατί στα σχολεία απασχολούνται και διοικητικοί ( γραμματείς, επιστάτες, καθαρίστριες κτλ)  και το ωράριο αυτό ισχύει για εκείνους.... ( αν και σε λίγο θα έρθει και το αντίστοιχο ωράριο των εκπ/κών..υπομονή!  ;)  )


κράτα το για τον εαυτό σου !!! εμείς ήμαστε ευχαριστημένοι με αυτό που έχουμε  :P

ασε που και αυτό πολύ τους είναι... όλα κλειστά θα έπρεπε να ειναι. Τα dvd να τα στελναμε στα σκουπιδια και τα σχολεια να τα κλειδωναμε εμεις  και οχι να περιμενουμε να κανουν καταληψη τα παιδια

 :o :o  αυτό είναι πειθαρχικό παράπτωμα ( μέχρι και απόλυση αιτιολογείται) ,άσε που δεν συνάδει με την ιδιότητα του εκπαιδευτικού και παιδαγωγού.
Απ'την άλλη οι μαθητές είναι ...μαθητές και εξ ορισμού απρόβλεπτοι ,αν δεν εξεγερθούν και τώρα που κατεδαφίζεται το σύμπαν , ( για μένα) θα είναι η πιο χαμένη γενιά που υπήρξε ποτέ...


Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:41:56 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #267 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 07:05:08 μμ »

 :o :o  αυτό είναι πειθαρχικό παράπτωμα ( μέχρι και απόλυση αιτιολογείται) ,άσε που δεν συνάδει με την ιδιότητα του εκπαιδευτικού και παιδαγωγού.
Απ'την άλλη οι μαθητές είναι ...μαθητές και εξ ορισμού απρόβλεπτοι ,αν δεν εξεγερθούν και τώρα που κατεδαφίζεται το σύμπαν , ( για μένα) θα είναι η πιο χαμένη γενιά που υπήρξε ποτέ...
Δηλαδή αναγνωρίζεις το "δικαίωμα" στην εξέγερση (και κατάληψη; ) σε ανήλικους άνεργους, αλλά όχι σε ενήλικους εργαζόμενους;;;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #268 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 10:38:07 μμ »

Αν και έχεις διατελέσει εκπαιδευτικός, συμπεριφέρεσαι καθαρά ως διοικητικός, θα έχεις τους λόγους σου. ;)
Οι χιλιάδες σε διάθεση εκπαιδευτικοί καταλήγουν σε σχολεία και πολλές φορές χρειάζεται να κάνουν και υπερωρίες, αλλά παρ`όλα αυτά τα αμέτρητα κενά στα σχολεία υπάρχουν.

θα σου πω - εκτιμώ το έργο του πραγματικού εκπαιδευτικού και ακριβώς επειδή έχω περάσει απο αυτό, ξέρω ότι δεν υπάρχει δυσκολότερο - αλλά και ωραιότερο - πράγμα....
Ωστόσο έχω επίσης δει - και συνεχίζω να βλέπω από άλλη θέση πλέον - όπως ειμαι σίγουρη τα βλέπετε κι εσείς ότι το πλεονάζον εκπαιδευτικό προσωπικό δεν έχει άμεσα την ευθύνη της κατάστασής του, την έχει όμως έμμεσα.
Και εξηγούμαι:
όταν πχ πριν λίγα χρόνια οι νεοδιόριστοι έβγαιναν πλεονάζοντες και πήγαιναν με συνοπτικές διαδικασίες να υπηρετήσουν κοντά στο σπίτι τους, έχετε άραγε ιδέα γιατί γινόταν αυτό; Να σας πω εγώ που το ζησα το εργο απο πάρα πολύ κοντά: ο 21ος στη σειρά είχε μέσο ...το έβαλε....και φυσικά αναγκαστικά οι προηγούμενοι 20 κρίθηκαν επίσης υπεράριθμοι και πήγαν κι αυτοί κοντά στα σπίτια τους...
κάποιοι άλλοι είχαν τα γνωστά κοννέ και διορίστηκαν  επειδή τα προηγούμενα χρόνια είχαν πετύχει σε τουλάχιστον τέσσερις γέννες.
ακόμα πιο πριν, άλλο είχαν τις κατάλληλες γνωριμίες και ενέταξαν εαυτούς σε πίνακες και υποπίνακες με προϋπηρεσία σε οαεδ/ πδς/ ιεκ και δε συμμαζεύεται και μπήκαν κι αυτοί στο χορό.
Εν μέσω όλων αυτών θέλησαν και δικαίως κατ΄εμέ μερίδιο της πίτας και αυτοί που στρώθηκαν και πέρασαν στον ΑΣΕΠ....
και αφού λοιπόν διόριζε ένα σωρό κόσμο μετά ο μισός απο αυτούς δήλωνε επαπειλούμενες και ανατροφής και ένα σωρό άλλα και να σου εκ νέου τα κενά και άντε μετά πάρε αναπληρωτές που με τη σειρά τους μάζευαν προϋπηρεσια και εντάασοταν σε έναν άλλον πίνακα και διεκδικούσαν εκ νέου διορισμό ώστε μετά να πάρουν κι αυτοί άδεια για να προκύψουν και άλλα κενά και άντε πάλι απ΄την αρχή.....

βεβαίως φταίει το υπουργειο που έθρεψε και θέριεψε αυτή την κατάσταση. Δεν το συζητώ αυτό. Αλλά στην τελική  το σκεπτικό "να βολευτούμε όλοι" είναι αυτό που τώρα έφερε τον εκπ/κό κόσμο εκεί που τον έφερε.. Το χω ξαναγράψει και συμφώνησε και ο  Damien  σε αυτό - πριν λίγα χρονια η έννοια διαθεσίτης ήταν άγνωστη και οφείλοταν πράγματι σε συγχωνεύσεις, καταργήσεις και άρα υπεραριθμίες....τώρα μπορεί και να οφείλεται σε μετάθεση...Ο νόμος λέει ξεκάθαρα ότι γίνεται μετάθεση μόνο όπου υπάρχουν οργανικές θέσεις....Σε εμάς μόνο υπάρχουν αυτή τη στιγμή δέκα μετατιθέμενοι περσινοί που βρίσκονται στη διάθεση και δεν έχουν οργανική....

στην δική μου ειδικοτητα ας πούμε υπάρχουν στο νομό περίπου σαράντα άτομα σε διάθεση!!! αυτοί κάπως βρέθηκαν στο νομό ....και τώρα πάνε σε δημοτικά ή όπου αλλού.....
Και ακριβώς επειδή πλέον σκέφτομαι ως διοικητικός ξέρεις τι θα πρότεινα; Θα πρότεινα όποιος χτυπάει απόσπαση σε γραφείο για πάνω απο τρία χρόνια να μετατάσσεται αυτόματα σε διοικητικό. Δε γίνεται να κατέχεις δύο θέσεις - και μάλιστα σε τέτοιες εποχές που άλλοι δεν έχουν ούτε μισή.

;D ;D ;D

οι διοικητικοί του υπουργείου παιδείας είναι οι μόνοι που δεν πλεονάζουν.(αντίθετα απο τους χιλιάδες σε δάθεση εκπ/κούς)  Επομένως, επι του παρόντος τουλάχιστον αυτοί οι διοικητικοί  δεν κινδυνεύουν.
Πέραν αυτού, και προσωπικά μιλώντας, πρώτον δεν είμαι σε ηλικία υψηλού κινδύνου για την εφεδρεία και δεύτερον ο διορισμός μου ως εκπ/κού ανατρέχει μέσω ΑΣΕΠ - η μετάταξή μου οφείλεται σε αυτόν ακριβώς τον διορισμό...
Τρίτον, δε θα κάτσω να σκάσω κιόλας...υπάρχει πάντα και το εξωτερικό....ή το χωράφι του παππού μου...
αλοίμονο σε όσους έχουν τον πωπό τους στη στάχτη και τη μύτη τους στον ουρανό... :P :P

τίποτα δεν πλεονάζει αν δεν το κάνεις να πλεονάζει όπως π.χ. συγχωνεύεις μερικά σχολεία, καταργείς άλλα, καταργείς δομές υποστήριξης (κεσυπ, κεδδυ, κλπ κλπ) αλλάζεις το ωρολόγιο μερικών κλάδων (π.χ. πληροφορικής, τεχνολόγων) καταργείς καθολικά μαθήματα (π.χ. δεύτερες ξένες γλώσσες), έτσι και στους διοικητικούς αντίστοιχα είναι ευκολότερο να συγχωνεύσεις τμήματα μέσα σε διευθύνσεις λιγότεροι προϊστάμενοι λιγότεροι γραμματείς, όλα γίνονται ας είναι καλά η τεχνολογία και λίγη καλή θέληση. Άλλωστε είναι προτιμότερο να έχω έναν λιγότερο διοικητικό παρά έναν λιγότερο εκπαιδευτικό αν το δεις από την πλευρά του γονέα. Γενικά οι διοικητικοί σε οποιοδήποτε τομέα δεν έχουν δείξει ότι είναι καλύτεροι από τους εκπαιδευτικούς είτε στους αγώνες τους είτε στην προσφορά τους. Το λέω αυτό σε αντιδιαστολή με τα λεγόμενα σου σχετικά με του συλλόγους διδασκόντων.
Δυστυχώς bitch εσύ είσαι η εξαίρεση και μακάρι να ήταν όλοι οι διοικητικοί σαν εσένα αλλά δεν είναι ούτε κατά ελάχιστο.

-20% ο μισθός -20% ο χρόνος που απομένει στην άννα

kinegire οσα τμήματα και να συγχωνεύσεις απο τη στιγμή που η πλειοψηφία αυτών που εργάζονται στα τμήματα αυτά ειναι εκπ/κοί οι διοικητικοί δεν γίνεται να βγουν υπεράριθμοι. Απλά θα φορτωθούν πολλά περισσότερα αντικείμενα.

Ωστόσο θα συμφωνήσω πως οι διοικητικοί δεν έχουν πάντα επιδείξει καλή συμπεριφορά ή εξυπηρετικότητα. Αλλά  νομίζω ότι κι εσείς έχετε μια ευθύνη για αυτό. Και εξηγώ: οταν ας πούμε έρθεις στη δδε και δε σε εξυπηρετήσω ή σου μιλήσω άσχημα κάνε μου αναφορά στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης. Με κάποιο τρόπο ανάγκασέ με να γίνω καλύτερη. Αν απλά εσύ - όχι εσύ ατομικά, εσύ ως μέρος ενός συνόλου - το αφήνεις να περάσει στο ντουγκου ναι, αυτό που περιγράφεις θα γίνεται. Πάρε θέση και άλλαξέ το.

σ' ευχαριστώ ωστόσο για τα σχόλιά σου που με αφορούν. Το παλεύω όσο μπορώ να ξεχωρίζω με θετικό τρόπο. Δεν τα καταφέρνω πάντα αλλά σε γενικές γραμμές τα καταφέρνω... :) :) :)

Η αναφορά μου αφορούσε απλά στην τοποθέτηση σου στους "πλεονάζοντες" εκπαιδευτικούς ότι δήθεν κινδυνεύουν να απολυθούν γιατί δεν έχουν τι να κάνουν!
Όλα τα υπόλοιπα που γράφεις μάλλον επιβεβαιώνουν αυτά που έγραψα στο μήνυμά μου. Αρκετά υπερβολικά, ωστόσο νόμιμα αυτά που καταλογίζεις στους εκπαιδευτικούς. Δεν θα μπω στη διαδικασία μιας ατέρμονης συζήτησης, ούτε θα υποστηρίξω ότι οι εκπαιδευτικοί είναι καλοί και οι υπόλοιποι όχι, πόσο μάλλον όταν θεωρείς ότι μόνο οι εκπαιδευτικοί σ`αυτή τη χώρα έχουν μέσον, οι εκπαιδευτικοί ευθύνονται για τις υπεραριθμίες, οι εκπαιδευτικοί ευθύνονται για τα δεινά του κλάδου, οι εκπαιδευτικοί ευθύνονται και για το αν οι διοικητικοί δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους!

Υγ. Προς αποφυγήν εντυπώσεων, επειδή το χρησιμοποιείς ξανά, θα τονίσω ότι το να μην έχει κάποιος οργανική δε σημαίνει ότι δε διδάσκει σε σχολείο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #269 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 10:52:06 μμ »
κάθε άλλο jak-13 νομίζω παρανόησες! Δεν έγραψα ότι οι πλεονάζοντες εκπ/κοι κινδυνεύουν να απολυθούν γιατί δεν έχουν τι να κάνουν.... απάντησα στον kinegiro που έγραψε πως αν είναι να απολυθούν απο το υπουργείο παιδείας κάποιοι να είναι οι διοικητικοί και του εξήγησα πως αυτό δεν γίνεται εκ των πραγμάτων  γιατί αυτοί δεν πλεονάζουν - αντιθετα με τους εκπ/κούς που δεν έχουν όλοι οργανική θέση - και ως εκ τούτου πλεονάζουν.
Προς Θεού - δεν είπα ποτέ ότι πρέπει να απολυθούν. Κανείς δεν πρέπει να απολυθεί, δεν το συζητάμε αυτό.

ούτε βέβαια υποστήριξα ποτέ ότι μονο οι εκπ/κοί έχουν μέσον ή ότι οι εκπ/κοι ευθύνονται που οι δοικητικοί δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους.  Αυτό που είπα είναι οτι σε κάποιο βαθμό και οι εκπ/κοί ευθύνονται για το ότι βρίσκονται τώρα να πλεονάζουν. Βεβαίως την κύρια ευθύνη την φέρει το υπουργειο αλλά φυσικά και οι εκπ/κοί εκμεταλλεύτηκαν καταστάσεις και τώρα βρίσκονται σε δύσκολη θέση. Εννοείται όμως ότι στην ίδια δύσκολη θέση βρίσκονται και πολλοί διοικητικοί άλλων υπουργείων που νόμιμα ή παράνομα, υπόγεια ή υπέργεια βρέθηκαν στο δημόσιο και τώρα ψάχνονται... αλλά πολύ απλά επειδή εδώ είναι φόρουμ εκπ/κών δεν αναφέρομαι στις λαμογιές των διοικητικών... Στο αντίστοιχο δικό μας φόρουμ ( διοικητικών) τα χώνω κανονικά και στους δικούς "μου" .  Επιπλέον, η ευθύνη των εκπ/κών για το αν οι διοικητικοί κάνουν καλά ή όχι τη δουλειά τους έγκειται σε αυτό  : ότι δηλαδή δεν μας ασκείτε πίεση να γίνουμε καλύτεροι.

 τέλος και βέβαια δεν έγραψα ποτέ ότι κάποιος που δεν έχει οργανική δεν έχει και δουλειά στο σχολείο.  Αλλά το αν κάποιος θα κριθεί " πλεονάζων"  - με τα μέτρα της Τρόικας - δεν έχει να κάνει με το αν έχει ή όχι αντικείμενο εργασίας αλλά με το αν καλύπτει ή όχι οργανικό κενό. 
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:41:56 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #270 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 03:05:51 πμ »

Αν θεωρείς λοιπόν ότι παρανόησα, για αυτά που κατά τη γνώμη μου (πιθανότατα και πολλών άλλων συναδέλφων) εννόησες ή υπονόησες, τότε μπορείς να θεωρήσεις ότι έκανα κάποιες διευκρινίσεις.

Αυτό το τελευταίο πού το είδες για τους εκπαιδευτικούς;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #271 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 03:07:49 μμ »
Αυτό που είπα είναι οτι σε κάποιο βαθμό και οι εκπ/κοί ευθύνονται για το ότι βρίσκονται τώρα να πλεονάζουν. Βεβαίως την κύρια ευθύνη την φέρει το υπουργειο αλλά φυσικά και οι εκπ/κοί εκμεταλλεύτηκαν καταστάσεις και τώρα βρίσκονται σε δύσκολη θέση. Εννοείται όμως ότι στην ίδια δύσκολη θέση βρίσκονται και πολλοί διοικητικοί άλλων υπουργείων που νόμιμα ή παράνομα, υπόγεια ή υπέργεια βρέθηκαν στο δημόσιο και τώρα ψάχνονται... αλλά πολύ απλά επειδή εδώ είναι φόρουμ εκπ/κών δεν αναφέρομαι στις λαμογιές των διοικητικών... Στο αντίστοιχο δικό μας φόρουμ ( διοικητικών) τα χώνω κανονικά και στους δικούς "μου" .  Επιπλέον, η ευθύνη των εκπ/κών για το αν οι διοικητικοί κάνουν καλά ή όχι τη δουλειά τους έγκειται σε αυτό  : ότι δηλαδή δεν μας ασκείτε πίεση να γίνουμε καλύτεροι.

1. Από που και ως που ευθύνονται οι εκπαιδευτικοί αν πλεονάζουν ?

2. Ποιες καταστάσεις και πως τις εκμεταλεύτικαν οι εκπαιδευτικοί ?

3. Οι εκπαιδευτικοί δεν μπορούν να μπουν παράνομα όπως οι διοικητικοί που περιγράφεις οπότε η αναλογία είναι άστοχη

σου είπα στο προηγούμενο μου μήνυμα ότι το να βγεις χωρίς οργανική ΕΙΝΑΙ πανεύκολο.
Σε εμάς αυτό γίνετε κλείνοντας ένα σχολείο ή συγχωνεύοντας 5-6 ή αλλάζοντας τις αναθέσεις ή καταργώντας μαθήματα κλπ κλπ. Αυτά δεν μπορεί να τα κάνει ένας εκπαιδευτικός. Διοικητικοί υπάλληλοι μαζί με τους πολιτικούς προϊσταμένους τα κάνουν.

Όμοια λοιπόν και ένας διοικητικός βγαίνει υπεράριθμος συγχωνεύοντας τμήματα, καταργόντας δ/νσεις κλπ
Αν θες και παράδειγμα οι διοικητικοί των ΚΕΔΔΥ ας πούμε, αυτή η γραμματέας από το ΚΕΔΔΥ της περιοχής μου που είναι ας πούμε καθόλα άξια θα μεταφερθεί αυτοδίκαια στη δ/νση. Όλα καλά μέχρι εδώ. Μετά όμως που θα έχουν μαζευτεί όλοι αυτοί στην διοίκηση θα στείλει μήνυμα το υπουργείο και θα λέει πόσους διοικητικούς έχετε ? 101 απαντάτε εσείς και ανταπαντούν αυτοί 100 θα έχετε από εδώ και πέρα. Αυτό είναι ένα πολύ απλό παράδειγμα.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #272 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 03:37:22 μμ »

 :o :o  αυτό είναι πειθαρχικό παράπτωμα ( μέχρι και απόλυση αιτιολογείται) ,άσε που δεν συνάδει με την ιδιότητα του εκπαιδευτικού και παιδαγωγού.
Απ'την άλλη οι μαθητές είναι ...μαθητές και εξ ορισμού απρόβλεπτοι ,αν δεν εξεγερθούν και τώρα που κατεδαφίζεται το σύμπαν , ( για μένα) θα είναι η πιο χαμένη γενιά που υπήρξε ποτέ...
Δηλαδή αναγνωρίζεις το "δικαίωμα" στην εξέγερση (και κατάληψη; ) σε ανήλικους άνεργους, αλλά όχι σε ενήλικους εργαζόμενους;;;

Τάσσομαι υπέρ του πρώτου με ειρηνικές πορείες και διαμαρτυρίες μαζί με τους γονείς τους . Και για τους μαθητές η κατάληψη είναι παράνομη πράξη και διώκεται ποινικά . Εμείς το μόνο "όπλο" που έχουμε είναι η απεργία και μάλιστα διαρκείας ( όχι άλλες "τουφεκιές" με 24ωρες και 48ωρες >:() αλλιώς πάμε χαμένοι...
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #273 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 03:59:43 μμ »

 :o :o  αυτό είναι πειθαρχικό παράπτωμα ( μέχρι και απόλυση αιτιολογείται) ,άσε που δεν συνάδει με την ιδιότητα του εκπαιδευτικού και παιδαγωγού.
Απ'την άλλη οι μαθητές είναι ...μαθητές και εξ ορισμού απρόβλεπτοι ,αν δεν εξεγερθούν και τώρα που κατεδαφίζεται το σύμπαν , ( για μένα) θα είναι η πιο χαμένη γενιά που υπήρξε ποτέ...
Δηλαδή αναγνωρίζεις το "δικαίωμα" στην εξέγερση (και κατάληψη; ) σε ανήλικους άνεργους, αλλά όχι σε ενήλικους εργαζόμενους;;;

Τάσσομαι υπέρ του πρώτου με ειρηνικές πορείες και διαμαρτυρίες μαζί με τους γονείς τους . Και για τους μαθητές η κατάληψη είναι παράνομη πράξη και διώκεται ποινικά . Εμείς το μόνο "όπλο" που έχουμε είναι η απεργία και μάλιστα διαρκείας ( όχι άλλες "τουφεκιές" με 24ωρες και 48ωρες >:() αλλιώς πάμε χαμένοι...

Και αν (υποθετικό σενάριο.. λέμε τώρα  ::) ) βλέπεις ότι κάποια κυβέρνηση παραβιάζει το σύνταγμα της Ελλάδας και τους νόμους, δεν υποχρεώνεσαι (Άρθρο 120, παράγραφος 4) να αντισταθείς με κάθε μέσο εναντίον αυτού που επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία;  ;)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #274 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 04:02:01 μμ »


1. Από που και ως που ευθύνονται οι εκπαιδευτικοί αν πλεονάζουν ?

2. Ποιες καταστάσεις και πως τις εκμεταλεύτικαν οι εκπαιδευτικοί ?

3. Οι εκπαιδευτικοί δεν μπορούν να μπουν παράνομα όπως οι διοικητικοί που περιγράφεις οπότε η αναλογία είναι άστοχη.

[/quote]
 Απαντωντας στις ερωτησεις σου ( με ολη την καλη διαθεση)
1. Μηπως εχοντας τον γνωστο αιρετο, συδικαλιστη και προισταμενο για να δωθει κενο εκει που δεν υπαρχει;
2. Την καλυτερη τοποθετηση τους λογω γνωριμιων;
3. Μεσω Π.Δ.Σ ; Δεν ηταν παρανομες οι προσληψεις αλλα ποσοι απο αυτους απλα επαιρναν τα μορια χωρις να κανουν σωστα τη δουλεια τους; ( Προσοχη δεν τους βαζω ολους στο ιδιο καζανι)
Καταλαβαινεις οτι οι απαντησεις μου στις ερωτησεις σου ειναι απλα ¨ρητορικες¨.Παλι θα πω οτι εκφραζω την ταπεινη μου αποψη οπως εγω αντιλαμβανομαι τα πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #275 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:17:16 μμ »


Παράθεση
1. Από που και ως που ευθύνονται οι εκπαιδευτικοί αν πλεονάζουν ?

2. Ποιες καταστάσεις και πως τις εκμεταλεύτικαν οι εκπαιδευτικοί ?

3. Οι εκπαιδευτικοί δεν μπορούν να μπουν παράνομα όπως οι διοικητικοί που περιγράφεις οπότε η αναλογία είναι άστοχη.

 Απαντωντας στις ερωτησεις σου ( με ολη την καλη διαθεση)
1. Μηπως εχοντας τον γνωστο αιρετο, συδικαλιστη και προισταμενο για να δωθει κενο εκει που δεν υπαρχει;
2. Την καλυτερη τοποθετηση τους λογω γνωριμιων;
3. Μεσω Π.Δ.Σ ; Δεν ηταν παρανομες οι προσληψεις αλλα ποσοι απο αυτους απλα επαιρναν τα μορια χωρις να κανουν σωστα τη δουλεια τους; ( Προσοχη δεν τους βαζω ολους στο ιδιο καζανι)
Καταλαβαινεις οτι οι απαντησεις μου στις ερωτησεις σου ειναι απλα ¨ρητορικες¨.Παλι θα πω οτι εκφραζω την ταπεινη μου αποψη οπως εγω αντιλαμβανομαι τα πραγματα.

καλά κάνεις και λες την άποψη σου αν και οι ερωτήσεις δεν ήταν για εσένα, πάμε να δούμε τώρα εάν πατάει στέρεα.
Πρώτα από όλα όσοι έχουν γνωστούς δεν είναι υπεράριθμοι. Άρα αμέσως το 1) δεν ισχύει.
Άλλη μια φορά να πω ότι όσοι δουλεύουν χρόνια ξέρουν ότι ο εκπαιδευτικός είναι ο μόνος που δεν έχει σχέση με το αν πλεονάζει κάπου ή όχι. Το περιγράφω στο προηγούμενο μήνυμα μου.

Τι σχέση έχουν οι τοποθετήσεις μέσω γνωριμιών με το ερώτημα  "Ποιες καταστάσεις και πως τις εκμεταλεύτικαν οι εκπαιδευτικοί ?" για να είναι υπεράριθμοι ????

Αφού δεν ήταν παράνομες οι προσλήψεις στην ΠΔΣ που κολλάει αυτό με τις προσλήψεις των μόνιμων εκπαιδευτικών σε αντιδιαστολή με τις προσλήψεις των διοικητικών που παράνομα μπήκαν με υπόγειες διαδικασίες.
Αυτό που λες αν κάναν καλά την δουλειά τους  στην ΠΔΣ δεν το καταλαβαίνω, όσο ξέρω ότι δεν την έκαναν καλά τόσο ξέρω ότι δεν την έκανες καλά και εσύ και όποιος άλλος και εγώ τους βάζω όλους στο ίδιο καζάνι. Η συγχώνευση δεν κοιτά ούτε καζάνια ούτε αν κάνεις καλά το μάθημα σου, είσαι απλά υπεράριθμος.

Στο θέμα μας τώρα
Θεωρώ δεδομένο ότι αν δεν προσλαμβάνει μόνιμους για να καλύψει τα κενά θα πρέπει να προσλάβει περισσότερους αναπληρωτές. Βέβαια με τους μισθούς που θα παίρνουν οι αναπληρωτές δεν ξέρω αν συμφέρει πολλούς από Αθήνα να αφήσουν το σπίτι τους. Οι λύσεις είναι 3. Μια συγχωνεύσεις με μετακινήσεις προσωπικού άλλη είναι να αυξήσει το ωράριο μας και άλλη να μειώσει το ωρολόγιο γενικά των μαθητών ή ειδικά κάποιων ειδικοτήτων. Θα έχουμε πρόβλημα. Αλλά αυτά για του χρόνου, τώρα έχουμε να ασχολούμαστε με το μισθολόγιο.

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #276 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 12:57:26 μμ »
 Αγαπητε Kinegiros οι απαντησεις μου εχουν βαθυτερο νοημα. Συγνωμη αν δεν ειμουν αρκετα σαφης. Αν ομως τα περιεργαστεις καλυτερα θα καταλαβεις τι εννοω και το κλεινω εδω το θεμα. Αλλωστε το θεμα μας ειναι το ωραριο εργασιας των εκπαιδευτικων.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #277 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 04:23:18 μμ »

Αν θεωρείς λοιπόν ότι παρανόησα, για αυτά που κατά τη γνώμη μου (πιθανότατα και πολλών άλλων συναδέλφων) εννόησες ή υπονόησες, τότε μπορείς να θεωρήσεις ότι έκανα κάποιες διευκρινίσεις.

Αυτό το τελευταίο πού το είδες για τους εκπαιδευτικούς;


νομίζω οτι αρμοδιοτέρσ όλων να κάνει διευκρινήσεις είναι η ίδια η γράφουσα - ο,τιδήποτε άλλο είναι ή εκ του πονηρού ή ατυχές.

Το τελευταίο δεν το είδα για τους εκπ/κούς -το είδα γενικότερα για τις επικείμενες απολύσεις στο δημόσιο τόσο απο τον ημερήσιο Τύπο όσο και απο τα επίσημα έγγραφα του Υπ. Εσωτερικών που ζητούν την καταγραφή του πλεονάζοντος σε υπηρεσίες προσωπικού. Και επίσης στο σημερινό έγγραφο του ΥΠΔΒΜΘ που ζητάει συγκεκριμένα στοιχεία προκειμένου να προχωρήσει σε ανακλήσεις διορισμών. ( αρχικά όσων ενώ διορίστηκαν φέτος ή πέρισυ   δεν ανέλαβαν υπηρεσία - και το διευκρινίζω για να μην σπείρω τον πανικό).

Αυτό που είπα είναι οτι σε κάποιο βαθμό και οι εκπ/κοί ευθύνονται για το ότι βρίσκονται τώρα να πλεονάζουν. Βεβαίως την κύρια ευθύνη την φέρει το υπουργειο αλλά φυσικά και οι εκπ/κοί εκμεταλλεύτηκαν καταστάσεις και τώρα βρίσκονται σε δύσκολη θέση. Εννοείται όμως ότι στην ίδια δύσκολη θέση βρίσκονται και πολλοί διοικητικοί άλλων υπουργείων που νόμιμα ή παράνομα, υπόγεια ή υπέργεια βρέθηκαν στο δημόσιο και τώρα ψάχνονται... αλλά πολύ απλά επειδή εδώ είναι φόρουμ εκπ/κών δεν αναφέρομαι στις λαμογιές των διοικητικών... Στο αντίστοιχο δικό μας φόρουμ ( διοικητικών) τα χώνω κανονικά και στους δικούς "μου" .  Επιπλέον, η ευθύνη των εκπ/κών για το αν οι διοικητικοί κάνουν καλά ή όχι τη δουλειά τους έγκειται σε αυτό  : ότι δηλαδή δεν μας ασκείτε πίεση να γίνουμε καλύτεροι.

1. Από που και ως που ευθύνονται οι εκπαιδευτικοί αν πλεονάζουν ?

2. Ποιες καταστάσεις και πως τις εκμεταλεύτικαν οι εκπαιδευτικοί ?

3. Οι εκπαιδευτικοί δεν μπορούν να μπουν παράνομα όπως οι διοικητικοί που περιγράφεις οπότε η αναλογία είναι άστοχη

σου είπα στο προηγούμενο μου μήνυμα ότι το να βγεις χωρίς οργανική ΕΙΝΑΙ πανεύκολο.
Σε εμάς αυτό γίνετε κλείνοντας ένα σχολείο ή συγχωνεύοντας 5-6 ή αλλάζοντας τις αναθέσεις ή καταργώντας μαθήματα κλπ κλπ. Αυτά δεν μπορεί να τα κάνει ένας εκπαιδευτικός. Διοικητικοί υπάλληλοι μαζί με τους πολιτικούς προϊσταμένους τα κάνουν.

Όμοια λοιπόν και ένας διοικητικός βγαίνει υπεράριθμος συγχωνεύοντας τμήματα, καταργόντας δ/νσεις κλπ
Αν θες και παράδειγμα οι διοικητικοί των ΚΕΔΔΥ ας πούμε, αυτή η γραμματέας από το ΚΕΔΔΥ της περιοχής μου που είναι ας πούμε καθόλα άξια θα μεταφερθεί αυτοδίκαια στη δ/νση. Όλα καλά μέχρι εδώ. Μετά όμως που θα έχουν μαζευτεί όλοι αυτοί στην διοίκηση θα στείλει μήνυμα το υπουργείο και θα λέει πόσους διοικητικούς έχετε ? 101 απαντάτε εσείς και ανταπαντούν αυτοί 100 θα έχετε από εδώ και πέρα. Αυτό είναι ένα πολύ απλό παράδειγμα.

απαντώ εν τάχει γιατί σε λίγο θα ξαναπάω στο γραφείο  ...

1 και 2. οι εκπ/κοί έχουν μέρος της ευθύνης για το αν πλεονάζουν επειδή πχ. χρησιμοποιούν τις γνωριμίες τους προκειμένου αντί για ένα κενό να βγουν τρια ώστε να πάρουν την πολυπόθητη μετάθεση. Έτσι καταλήγουμε ένας απο τους τρεις μετατιθέμενους να πάρει την οργανική και οι άλλοι να παραμένουν στην διαθεση ( αρκεί να είναι κοντά στο σπιτι τους). Έχουν την ευθύνη οταν για πολλά χρόνια , ως διευθυντές σχολείων, δήλωναν παραπάνω μαθητές ώστε να βγαίνουν τμήματα και μετά ΟΛΟΙ οι εκπ/κοί του συγκεκριμένου σχολείου  να είναι τουλάχιστον πέντε ώρες κάτω απο το κανονικό τους ωράριο ( αλλά πάλι, κοντά στα σπιτια τους- έχω τα ωρολόγια προγράμματα περασμένων ετών που έγρφαν πχ υποχρεωτικό ωράριο 19, πραγματικό ωράριο 14! ). Έχουν την ευθύνη όταν ως συνδικαλιστές σιώπησαν ή δεν ακούστηκαν αρκούντως όταν έμπαιναν απο το παράθυρο με μαΪμού προϋπηρεσίες διάφοροι. Έχουν την ευθύνη πάλι ως συνδικαλιστές , είτε και ως συνάδελφοι , όταν αντί να προχωρήσουν σε απολύσεις αυτών που δεν πατάνε στα σχολεία γιατί έτσι τους αρέσει ( βλ. παλαιότερο ποστ του Βασιλης02 πχ) τους κάλυπταν με τη σημαία μιας κακώς εννοούμενης συναδελφικής αλληλεγγύης.

Φυσικά δεν φταίνε που κρίθηκαν υπεράριθμοι λόγω συγχωνεύσεων ή καταργήσεων αλλά μη μου πεις πως δεν έχουν ευθύνη όταν πχ η Α περιοχή του νομού μου έχει 70 υπεράριθμους πληροφορικούς - καθ΄ην στιγμήν δεν έγινε την τελευταία δεκαετία ΚΑΜΙΑ συγχώνευση ή κατάργηση σε αυτή την περιοχή μετάθεσης!

Σαφέστατα δεν φταίνε ΟΛΟΙ οι εκπ/κοί που δεν έχουν οργανικές θέσεις - φταίνε όμως αρκετοί και τώρα παίρνει η μπάλα και τους υπόλοιπους. Άδικο - ασυζητητί ! - ωστόσο υπαρκτό πρόβλημα.

3. οι εκπ/κοί σαφώς και μπορούν να μπουν δια της πλαγίας οδού οπως ακριβώς και πολλοί διοικητικοί. Σου παραθέτω μερικά μόνο παραδειγματα που έχω υπόψη για να καταλάβεις τι εννοω:

-  διορισμός μέσω επετηρίδας επειδή είχε κρατηθεί αριθμός πρωτοκόλλου ίδιας ημερομηνίας με αυτή της ορκωμοσίας. ( που σημαινει ότι μπήκε πρώτος στην επετηρίδα σε σχέση με αυτόν που το έκανε νόμιμα μετά απο πέντε έξι μέρες...και άρα διορίστηκε πρώτος - μπορεί και τρία χρόνια νωρίτερα απο τον άλλον )
- διορισμός ως καθηγητή  λογω θανάτου του πατέρα εν ώρα υπηρεσίας - ο οποίος όμως πατέρας ουδεμία σχέση είχε με την εκπ/ση.
- διορισμός ως πολύτεκνου, ανθρώπου με τρία παιδιά και έγκυο στο τέταρτο παιδί τη γυναίκα του ( επειδή δηλαδή περίμενε να γίνει πολύτεκνος και το δήλωσε χωρις απαραίτητα δική του ευθύνη και κακή προαίρεση - τουλάχιστον όχι ο συγκεκριμένος άνθρωπος ).

( οι δύο τελευταίες περιπτώσεις φυσικά και ανακλήθηκαν αλλά αυτό γιατί ΕΤΥΧΕ να το πάρουμε χαμπάρι... Αν βάλεις πενηνταδύο νομούς απο δύο τέτοιες περιπτώσεις σε κάθε νομό ...ότι δεν τους πήραν χαμπάρι ξέρεις πόσους απ΄το παράθυρο διορισμούς έχεις;  do the math. 

για να μη μιλήσω βέβαια για ώρες ΠΔΣ που ποτέ δεν εγιναν αλλά δηλώθηκαν κανονικά ως προϋπηρεσία, για μεταθέσεις που δοθηκαν ενώ δεν υφιστατο οργανικό κενό, για πλασματικά τμηματα που δηλώθηκαν προκειμενου να έρθουν πιο κοντά συγκεκριμένα άτομα κτλ κτλ κτλ.....

Βλέπεις ο κοσμος είναι όμορφος - αλλά δεν είναι αγγελικά πλασμένος.

ούτε το θέμα μας είναι ποιοί παρανομούν περισσότερο - διοικητικοί ή εκπ/κοί ή αν φταίνε ή όχι οι εκπ/κοι που είναι πλεονάζοντες.  Το θέμα μας είναι ότι μαζί με τα ξερά θα καούν και πάρα πολλά χλωρά. Αυτό είμαστε έτοιμοι να το αντιμετωπισουμε ή θα συνεχίσουμε να πυροβολούμε πανταχόθεν;




Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #278 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 04:43:10 μμ »

 :o :o  αυτό είναι πειθαρχικό παράπτωμα ( μέχρι και απόλυση αιτιολογείται) ,άσε που δεν συνάδει με την ιδιότητα του εκπαιδευτικού και παιδαγωγού.
Απ'την άλλη οι μαθητές είναι ...μαθητές και εξ ορισμού απρόβλεπτοι ,αν δεν εξεγερθούν και τώρα που κατεδαφίζεται το σύμπαν , ( για μένα) θα είναι η πιο χαμένη γενιά που υπήρξε ποτέ...
Δηλαδή αναγνωρίζεις το "δικαίωμα" στην εξέγερση (και κατάληψη; ) σε ανήλικους άνεργους, αλλά όχι σε ενήλικους εργαζόμενους;;;

Τάσσομαι υπέρ του πρώτου με ειρηνικές πορείες και διαμαρτυρίες μαζί με τους γονείς τους . Και για τους μαθητές η κατάληψη είναι παράνομη πράξη και διώκεται ποινικά . Εμείς το μόνο "όπλο" που έχουμε είναι η απεργία και μάλιστα διαρκείας ( όχι άλλες "τουφεκιές" με 24ωρες και 48ωρες >:() αλλιώς πάμε χαμένοι...

Και αν (υποθετικό σενάριο.. λέμε τώρα  ::) ) βλέπεις ότι κάποια κυβέρνηση παραβιάζει το σύνταγμα της Ελλάδας και τους νόμους, δεν υποχρεώνεσαι (Άρθρο 120, παράγραφος 4) να αντισταθείς με κάθε μέσο εναντίον αυτού που επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία;  ;)

Ως έφεδρος αξιωματικός ( δεν επικαλούμαι πλέον την ιδιότητα του εκπαιδευτικού)  στο ( λέμε τώρα  ;)) υποθετικό σενάριο απερίφραστα ναι  8)
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #279 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 06:03:37 μμ »
bitch ίσως φταίει ότι είμαι μαθηματικός ίσως γιατί έχω άλλη εκπαιδευτική κουλτούρα

αλλά προφανώς έχουμε εντελώς διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων

μου συγκρίνεις διορισμούς εκπαιδευτικών που έγιναν καθόλα νόμιμα με διορισμούς διοικητικών που μπήκαν χωρίς κανένα κριτήριο και για να καλύψεις το θέμα μου αναφέρεις 2 παραδείγματα που στην τελική είναι ευθύνη των διοικητικών να τα εντοπίσουν. Καθώς και αόριστες καταγγελίες για ώρες που δεν έγιναν σε κάποιες ΠΔΣ. Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να βρω την μαθηματική σχέση παρά μόνο αποπροσανατολισμό.

Επίσης μου λες ότι φταίνε οι εκπαιδευτικοί που είναι υπεράριθμοι επειδή δημιούργησαν οι ίδιοι κενά εκεί που δεν υπήρχαν, λυπάμαι αλλά αυτοί δεν δημιούργησαν υπεράριθμους, βλέπεις τα κενά τα δίνουν οι δ/νσεις και οι διοικητικοί τους στο υπουργείο και αυτοί οφείλουν να δουν τι ισχύει ή όχι άρα αν σταλθηκαν λάθος τα κενά στην δ/νση από τους δ/ντες των σχολείων και οι διοικητικοί της δ/νσης δεν τα τσεκάραν και τα έστειλαν στο υπουργείο και μετά το υπουργείο με τους δικούς τους διοικητικούς δεν τσεκάραν αυτά που πήραν τότε η ευθύνη είναι των διοικητικών ξεκάθαρα που δεν έκαναν την δουλειά τους. Όταν λοιπόν διορίζουν 50 πληροφορικούς στην δωδεκάνησο 50 γερμανικών και 40 γυμναστές 30 οικονομολόγοι ενώ δεν έχουμε δώσει εμείς τέτοια κενά τότε δεν ευθύνονται οι εκπαιδευτικοί ότι και να λες.
Προσπερνάς τόσο εύκολα το θέμα με τις συγχωνεύσεις και την αλλαγή του ωρολογίου και των αναθέσεων λες και οι υπεραριθμίες δεν οφείλονται σε αυτά κατά κύριο λόγο.

Προσωπικά με ενοχλεί που αποδίδεις ευθύνες στους εκπαιδευτικούς για το θέμα αυτό. Το θεωρώ απαράδεκτο και ΑΠΟΛΥΤΑ ψευδές. Οι εξαιρέσεις που αναφέρεις δεν αποτελούν ούτε κατά διάνοια τον κανόνα. Οι ευθύνες δεν αφορούν τους εκπαιδευτικούς αλλά πρωτίστως την διοίκηση τους που δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους καθώς και την πολιτική ηγεσία. Με τίποτα όμως τον απλό εκπαιδευτικό που αποτελεί το 98% των συναδέλφων. Σε παρακαλώ να το σταματήσουμε εδώ γιατί και μόνο που ακούω από εσένα ότι φταίνε οι εκπαιδευτικοί ξενερώνω, θα έπρεπε να ξέρεις καλύτερα. Οι εκπαιδευτικοί μπορεί να έχουν διάφορα θέματα αλλά δεν έχουν καμία ευθύνη για τις υπεραριθμίες.

Το σταματάω εδώ δεν έχει νόημα το όλο θέμα. Όσο για το ωράριο που είναι το θέμα δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι μέχρι να κλειδώσει το μισθολόγιο μας. Δεν είναι τόσο ανόητοι να βάλουν τόσα καρπούζια στις μασχάλες τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 367
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.