*

Αποστολέας Θέμα: Ποια ήταν η χειρότερη συμπεριφορά που είχατε από μαθητή και πως αντιδράσατε?  (Αναγνώστηκε 19903 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
oπως επισης δεν καταλαβαινω γιατι δεν αφηνουν τα παιδια (των μεγαλων ταξεων) να πινουν καφε. οπως εμεις θελουμε τον καφε μας για να ξυπνησουμε το πρωι ετσι το θελουν κ αυτα. κ ειναι προτιμοτερο να τον πινουν στην αιθουσα παρα να κανουν κοπανα την πρωτη ωρα για να τον πιουν. εγω παντως ως μαθητρια γ λυκειου επινα κανονικα τον καφε μου μεσα στην ταξη κ δε μου ειπε κανεις τιποτα. τις αποψεις οτι δεν θα το κανουμε καφενειο την ταξη δεν την καταλαβαινω. υπαρχουν αλλες συμπεριφορες που μετατρεπουν την ταξη σε καφενειο κ οχι το να πινουν τα παιδια καφε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Συμφωνώ μαζι σας συναδελφοι.Δεν νομίζω ένα παιδί που μασάει τσίχλα στην ώρα του μαθήματος δείχνει κι ότι δεν σε σέβεται.Πάντωσ κι έγω
οταν κάνω μάθημα μασάω τσίχλα. :P
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Έχει μπει ερώτηση στα παιδαγωγικά του ΑΣΕΠ, πάντως,για το ποια συμπεριφορά ενδείκνυται από τον εκαπιδευτικό όταν ο μαθητής μασάει τσίχλα στην τάξη...  ;)
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Έχει μπει ερώτηση στα παιδαγωγικά του ΑΣΕΠ, πάντως,για το ποια συμπεριφορά ενδείκνυται από τον εκαπιδευτικό όταν ο μαθητής μασάει τσίχλα στην τάξη...  ;)
α ναι !!! τότε έδινα εγώ!!!
σήμερα το λεγα στα παιδιά κ τους είπα ότι σωστή απάντηση είναι να συζητ με μαθητή γιατί δεν πρέπει να μασάει..να τον  πείσεις..κ μου λένε: πέισε μας!!!!  ;D
 βέβαια επειδή είναι μεγάλα παιδιά 17 χρονα, τους είπα την αλήθεια: οτι είμαι νευρόσπαστη κ δεν μπορώ να ακούω κράτσ κράτσ συνέχεια γιατί αποσυντονίζομαι!!! ;D
 ευτυχώς η ειλικρίνεια είχε αποτέλεσμα!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Εγώ δεν έχω προσέξει καν αν μασάνε τσίχλα. Κάτι που με ενοχλεί είναι να έρχονται με το τοστ για μάθημα. Τα δικά μου στο διάλειμμα παιζουν μπάλα και όταν χτυπάει το κουδούνι  θυμούνται να φάνε και να πάνε τουαλέτα. Αλλά σε γενικές γραμμές δεν με ενοχλεί τίποτα αλλο. Την άλλη φορά έπιασα παιδί την ώρα του μαθήματος να διαβάζει ένα περιοδικό. Αφου βεβαιώθηκα οτι δεν εχει κανένα υποπτο περιεχομενο τον άφησα να το διαβάζει χωρις να του κανω παρατηρηση. Μετά από 10 λεπτα κι ενώ η τάξη είχε απορήσει γιατι δεν τον ειχα μαλώσει, εκλεισε το περιοδικο και συμμετείχε ενεργα. Δεν ξερω αν αυτο που εκανα ειναι το σωστο, αλλά δεν μπορώ για ενα παιδι που βαριεται, να μην κάνω μάθημα στα 13 υπολοιπα που θελουν. Δεν υπάρχει λόγος να φωνάζω και να χαλάμε τις καρδιές με τα παιδιά, γιατί τι μου φταίνε οι συνεπείς μαθητές να ακούνε κήρυγμα κάθε ώρα?
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
ο λόγος για τον οποίο δεν αφήνουμε τα παιδιά να μασάνε τσίχλα, να διαβάζουν περιοδικά , να πίνουν καφέδες ή να τρώνε σάντουιτσ , την ώρα του μαθήματος μέσα στην τάξη, είναι ο ίδιος για τον οποίο δεν "επιτρέπεται" σε έναν καθηγητή (ή δικαστή ή υπάλληλο ή πωλητή ή ...) να μασάει τσίχλα, να διαβάζει περιοδικό, να πίνει καφέ ή να τρώει σάντουιτσ την ώρα του μαθήματος μέσα στην τάξη. και ο λόγος αυτός είναι ότι αυτές οι συμπεριφορές, με βάση τα στάνταρτς της κοινωνίας μας, υποδεικνύουν έλειψη προσοχής και σεβασμού απέναντι στην διαδικασία του μαθήματος και απέναντι στους συνανθρώπους που βρίσκονται μαζί μας στην τάξη.
ένα από τα ζητήματα τα οποία με άφησαν άφωνη σε σχέση με την συμπεριφορά των παιδιών, είναι ότι δεν είναι σε θέση να κατανοήσουν ότι η συμπεριφορά που έχουν στο σαλόνι του σπιτιού τους δεν μπορεί και δεν πρέπει να είναι η ίδια με αυτή που έχουν σε έναν δημόσιο χώρο όπως η σχολική αίθουσα. και δεν εννοώ να μετατραπούν σε ακούνητα-αμίλητα στρατιωτάκια υποταγμένα στις κοινωνικές συμβάσεις, αλλά το να έχουν συνείδηση ότι την ώρα και την στιγμή που θα βρεθούν πάνω από 2 άνθρωποι σε έναν πλανήτη, προκειμένου να συνηπάρξουν, θα πρέπει να αρχίσουν οι συμβιβασμοί στην συμπεριφορά.
θεωρώ ότι με το να "εθίζουμε" τα παιδιά στην απόλυτη "ελευθερία" στην συμπεριφορά, μεταξύ των άλλων , χάνουν και την ευχαρίστηση να "κρατάνε" κάποιες πλευρές του χαρακτήρα τους για τον ευατό τους και για τους "στενούς" τους ανθρώπους, καθώς με αυτόν τον τρόπο ουσιαστικά "εκθέτουν" τον ευατό τους στα μάτια του καθενός .

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Συμφωνώ happiness. Έχεις δίκιο γιατί στη σημερινή κοινωνία μας τα πάντα έχουν ισοπεδωθεί. Πιστεύω πως για να δείξουν τα παιδιά σεβασμό πρέπει να πάρουν κιόλας. Έτσι πρώτα εγώ, η δασκάλα τους, δεν μασάω τσίχλα στην τάξη, δεν τρώω, προσέχω πως κάθομαι, δεν πίνω καφέ, φροντίζω πάντα να τους μιλώ ευγενικά και να μην τα προσβάλλω. Κάποια παιδιά καταλαβαίνουν και έχουν την ίδια συμπεριφορά και σεβασμό απενατι μου. Οσο για τα υπολοιπα, προσπαθώ να μην επιβάλλω να με σεβονται γιατι δεν γίνεται. Πιστευω πως με τη συζήτηση και την αγαπη σιγα σιγα θα διορθωθούν. Είμαι της αντιαυταρχικής αγωγής. Αν ένα παιδί δεν θέλει να παρακολουθήσει μάθημα, δεν θα το αναγκάσω να το κάνει. Θελω να έχουν τη μαθηση σαν ευχαριστη και δημιουργική διαδικασία. Δεν ξέρω αν είναι σωστο, αλλά δεν θέλω τα παιδιά να έχουν αγανακτηση για το σχολείο. Θα ωριμάσουν και θα τον βρουν το δρομο τους.
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πήγα σινεμά προχθές και περιμένονται για τα κλασικά πλέον ποπ κορν βλέπω δίπλα μου μια πιτσιρίκα 4 ή 5 ετών να σκαρφαλώνει ουρλιάζοντας και να κάθεται πάνω στον πάγκο που σέρβιραν τα διάφορα. Ο μπαμπάς της που τη συνόδευε και που μιλούσε επί 10 λεπτά στο κινητό (πολύ αργούν αυτά τα ποπ κορν θα αλλάξω σινεμά) της είπε απλά "Κατέβα γιατί μπορεί να πέσεις και να χτυπήσεις". Η μικρή απάντησε "Θα κάτσω εδώ, εγώ. Μου αρέσει" ο μπαμπάς πήρε ένα ύφος τύπου "Τα παιδιά στις μέρες μας...." ::) ::) και .... λήξις. Τίποτα. Τι απέγινε το δε βάζω τα παπούτσια μου (για να μην πω τον ποπό μου) εκεί που θα ακουμπήσει κάποιος το φαγητό του; Ή το δεν ουρλιάζω όταν είμαι στον κόσμο περιμένω υπομονετικά τη σειρά μου και για να βαριέμαι λιγότερο συζητάω κάτι χαλαρά". Μόνο του θα τα σκεφτεί το πεντάχρονο ή είμαστε τόσο υπεράνω τελικά; Τι θα πρέπει να περιμένω από αυτό το παιδί στο νηπιαγωγείο; Να κάτσει στην ομάδα, να συνεργαστεί ή να περιμένει τη σειρά του;

Κι εγώ είμαι κατά της αυταρχικής αγωγής, είμαι όμως υπέρ των ορίων. Που δίνουν στα παιδιά τη δυνατότητα να ελέγξουν το χάος της πραγματικότητας. Ευγενικά, με σεβασμό και ευαισθησία, όμως πρέπει να τίθενται.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τι θα πρέπει να περιμένω από αυτό το παιδί στο νηπιαγωγείο; Να κάτσει στην ομάδα, να συνεργαστεί ή να περιμένει τη σειρά του;


εγω θα σου λεγα τι να περιμενεις απο αυτον τον γονιο οταν θα φέρει το παιδί του στο σχολειο και θα περιμενει απο σενα να το βαλεις σε σειρα,και να σε κατηγορησει κιολας αν δεν το καταφερεις οτι δεν κανεις καλα τη δουλεια σου..

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ή θα μου πει ότι είμαι αυστηρή και σκληρή και ότι περιμένω από τα παιδιά να λύνουν διαφορικές εξισώσεις στο νηπιαγωγείο.....  :(
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Και κάποιοι μαθητές μετά από όλη αυτή τη νεοτερίστικη αγωγή που έχουν πάρει από το σχολείο ίσως και το σπίτι τους σίγουρα έρχονται να κάνουν μάθημα πανελληνίων μαζί σου. Τους βλέπεις 2 ώρες την εβδομάδα 17 χρονών γαϊδούρια να κανιβαλίζονται. Το ξέρετε ότι μίλησα με τη μαμά ενός και της είπα ότι το παιδί της έιναι άτακτο και μου είπε¨"Αποκλείεται! Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Είστε η μόνη που μου το λέτε!!!!" Μιλάμε για άτομο που ξέρουμε όλοι στο σχολείο ότι είναι πολύ κάλό παιδί αλλά χαλάει το μάθημα και δε σέβεται τίποτα.

Αρνείται αυτό που της λέει ο καθηγητής του???? Και με την ατάκα "Μόνο σε εσάς το κάνει αυτο!"  (κάτι που δεν ισχύει) μεταθέτει το πρόβλημα σε μένα!Μου λέει κι εσείς τι κάνετε γι αυτό?

Της απαντάω κι εγώ: "Εγώ τουλάχιστον αναγνωρίζω το πρόβλημα"...Ουφ... Τα είπα και ξεθύμανα

Αυτή 17 χρόνια τι έκανε??
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος wennie

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
    • Προφίλ
Για πείτε μου κάτι σας παρακαλώ πολυ. Είναι κακό να λες στον γονιό "το παιδί είναι ζωηρό, δεν προσέχει στο μάθημα.."?? Γιατί εγώ το είπα και το πήρε πολύ στραβά...

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν είναι αληθεια γιατι είναι κακο;αν θελανε να λες ψεματα να πηγαινανε στο ιδιωτικο. Σιγα μην αρχισουμε να λεμε μονο ότι αρεσει στους γονεις!γιατι; για να μας συμπαθησουν;;δεν είναι αυτος ο στοχος μας. Απλα πρεπει να διαλεγουμε προσεκτικα τις λεξεις που χρησιμοποιουμε

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Για πείτε μου κάτι σας παρακαλώ πολυ. Είναι κακό να λες στον γονιό "το παιδί είναι ζωηρό, δεν προσέχει στο μάθημα.."?? Γιατί εγώ το είπα και το πήρε πολύ στραβά...

Αυτα με το μαλακο τα λένε.Ξεκίνα πες κάτι θετικό και μετα μπορεις να τησ πεις ότι υπάρχουν κάποια ροβλήματα που θα ήθελα να τα λύσουμε μαζί ήι κατι τέτοιο.Γιατί οι γονείς και μάλιστα η μάνα το βλεπει με άλλα ματια το παιδι της.
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159907
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 452
Σύνολο: 463

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.