*

Αποστολέας Θέμα: Ποια ήταν η χειρότερη συμπεριφορά που είχατε από μαθητή και πως αντιδράσατε?  (Αναγνώστηκε 19909 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος euginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Αρχικά σε ευχαριστώ που μου απάντησες και ν σαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
εγω παλι πιστευω οτι το λαθος ηταν που μπηκε σε διαλογο με τα παιδια και εδειξε να αμφισβητει η ιδια τη δουλεια της.
σου λενε 'κυρια δεν καταλαβαινουμε!"
απαντας: ωραια. γιωργακι,μαρακι, γιαννη, κτλ.
 εσυ τι συγκεκριμενα δεν καταλαβαινεις;
πες τους να σημειωνουν στο προχειρο τι ακριβως δεν καταλαβαινουν.
ολο αυτο που περιγραφεις μου ακουστηκε σαν μια πολυ καλη ευκαιρια σκετης γκρινιας, ριξιμο των κακων βαθμων πανω σου και χασιμο μαθηματος!
δεν ειναι ωριμοι ανθρωποι, πανω απο ολα τα νοιαζει να αποποιηθουν τις ευθυνες τους (διαβασμα, προσοχη, εξασκηση) και να χασουν μαθημα.

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Το πως θα διορθώνεις και τι βαθμούς θα βαζεις τους το λες από την αρχή. Δεν πρεπει να εισαι ελαστικη με αυτο γιατι τα παιδια, ειδικα για μας τις νεες το εκμεταλλευονται στο επακρο. Εγώ τώρα αρχίζω να χαλαρώνω. Στην αρχή ημουν καθετη. Οτι γράφει κανείς παίρνει. Γραφεις 5,6? Θα παρεις 5,6. Και ο βαθμος του τριμηνου θα βγει απο το Μ.Ο των τεστ. Βάζω κι εγώ συχνά τεστ και διπλα σε κάθε άσκηση γράφω με πόσο βαθμολογείται. Ετσι κανείς μαθητής δεν εχει τολμήσει να μου πει οτιδήποτε. Μονο μια μητερα την προηγούμενη εβδομάδα. Ειχα δώσει φυλλαδιο με πραξεις με πολλες αριθμητικες παραστασεις και εκεινη τη μερα ειχα παρει τα φυλλαδια να τα διορθωσω στο σπιτι. Την ωρα που σχολασαμε ηρθε μια μαμα με υφος και μου ελεγε οτι ειναι δυσκολα αυτα που βαζω και δεν τα εξηγω καλα και οτι πονοκεφαλιασε την προηγουμενη για να τα λυσει και οτι αμα δεν ειμαι καλη να βαλει δασκαλο στο σπιτι και τετοια. Φορτωνω κι εγω και τις λεω "κυρια μου δεν θυμαμαι να σας εχω μαθητρια, οποτε γιατι πονοκεφαλιαζατε εσεις χθες?" Μου λεει πως τα ειχε λαθος το παιδι και πως να ερθει στο σχολειο με λαθος τις ασκησεις και τετοια. Και της ειπα πως δουλεια μου ειναι να εξηγω εγω κι οχι αυτη. Ε μετα εγινε ενας μικρος χαμος, της ειπα κι εγω πως μια χαρα τα λεω απλα τα παιδια δεν προσεχουν, πηγε να μου επιτεθει φραστικα, ε τα παιρνω κι εγω στο κρανιο και της δειχνω τα χαρτακια που γραφει το παιδι της την ωρα του μαθηματος...Τι να πει? Της κοπηκε η λαλια απότομα. Οπως καταλαβαινεις,επειδη αυτα μαθαινονται, απο τοτε τα παιδια ηρεμησαν. Πιστευω οτι πρεπει να καταλαβουν ποια ειναι η θεση τους. Στο κατω κατω της γραφης, του χρονου γυμνασιο θα πανε! Δεν καταλαβα? Θα τους προειδοποιουμε και για τα τεστ? Υποχρεωση τους δεν ειναι να διαβαζουν καθε μερα? Τα αγαπαω, τα λατρευω, δεν μπορω να τους θυμωσω με τιποτα, αλλά υπαρχουν και ορια! Μη μασας! Και κυριως μην αφηνεις τα παιδια να σου χαλανε την καρδια. Δεν καταλαβαινουν τη βαρυτητα των οσων λενε μερικες φορες...Παιδια ειναι....
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
εγω παλι πιστευω οτι το λαθος ηταν που μπηκε σε διαλογο με τα παιδια και εδειξε να αμφισβητει η ιδια τη δουλεια της.
σου λενε 'κυρια δεν καταλαβαινουμε!"
απαντας: ωραια. γιωργακι,μαρακι, γιαννη, κτλ.
 εσυ τι συγκεκριμενα δεν καταλαβαινεις;
πες τους να σημειωνουν στο προχειρο τι ακριβως δεν καταλαβαινουν.
ολο αυτο που περιγραφεις μου ακουστηκε σαν μια πολυ καλη ευκαιρια σκετης γκρινιας, ριξιμο των κακων βαθμων πανω σου και χασιμο μαθηματος!
δεν ειναι ωριμοι ανθρωποι, πανω απο ολα τα νοιαζει να αποποιηθουν τις ευθυνες τους (διαβασμα, προσοχη, εξασκηση) και να χασουν μαθημα.

Πες τα πες τα!!!Δικιο έχεις!
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συμφωνώ με τη fivo μέχρι ενός σημείου. Βάλτα να διορθώσουν μόνα τους τα διαγωνίσματά τους την επόμενη φορά και εστίασε στο πώς θα μάθουν να αναλαμβάνουν ευθύνες και κυρίως την ευθύνη της δικής τους μάθησης.
Ξεκαθάρισε τις ρουτίνες του μαθήματος (πώς κρατάμε σημειώσεις, πώς διαβάζουμε, πώς βάζουμε πλαγιότιτλους κ.λ.π.) και ζήτησέ τους να μπουν στη διαδικασία να αναγνωρίσουν τι μπορούν να καταφέρουν και τι όχι ώστε να βοηθήσεις το καθένα ξεχωριστά. Ενθάρρυνέ για κάθε τι που θα καταφέρνουν και βοήθησέ τα να κατανοήσουν ότι η αξιολόγησή τους δεν είναι για να τα τιμωρήσεις αλλά να παίξει πραγματικά ρόλο ανατροφοδότησης.

Εμένα πάντως το χειρότερο που έχει κάνει παιδί αντιδρώντας είναι να κατουρηθεί επάνω του κοιτώντας με στα μάτια λέγοντάς μου "εγώ κάνω ό,τι θέλω πάντα παλιοπ....να" (4 ετών)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ

Εμένα πάντως το χειρότερο που έχει κάνει παιδί αντιδρώντας είναι να κατουρηθεί επάνω του κοιτώντας με στα μάτια λέγοντάς μου "εγώ κάνω ό,τι θέλω πάντα παλιοπ....να" (4 ετών)
παναγία μου!!!! ανατρίχιασα!!!! σόρρυ αλλά μετά το πρώτο σοκ , φαντάστηκα τη σκηνή κ με έπιασε νευρικό γέλιο!!  ;D  ;D   ;D  :-*  :-*

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγώ τι να πω που έπρεπε να έχω και αδιάφορο ύφος! (Κόντεψα να κατουρηθώ κι εγώ από το γέλιο ;D ;D) Του φέρθηκα πολύ σκληρά, αλλά από εκείνη την ημέρα και μετά έγινε αρνάκι. Για την ακρίβεια του είπα ότι τα τσίσα του είναι προσωπικό του θέμα και δεν με αφορούν, του γύρισα την πλάτη και έφυγα αφήνοντάς τον μέσα στη λίμνη για 20 λεπτά (εννοείται ότι τον παρακολουθούσα), μέχρι που σηκώθηκε, άλλαξε και βέβαια τον καλοδέχθηκα στην ομάδα, μιας και ήταν καθαρός και ήρεμος ένα καινούριο καλό παιδί.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Μαθητής της α' λυκείου θεωρώντας ότι σε έκθεση που πήρε 17 αδικήθηκε, με αποκάλεσε σε συμμαθητή του "βλάκα". Ακούστηκε στην τάξη και πολλά παιδιά δαγκώθηκαν. Αντέδρασα σα να μην άκουσα τίποτε. Όταν πήρε τους βαθμούς και ήταν παραπάνω από όσο, προσφανώς περίμενε, με ευχαρίστησε κι εγώ του απάντησα: "Δεν είναι αντικειμενικοί, γιατί εγώ ξέρεις είμαι και βλάκας". Έσκυψε το κεφάλι, μου ζήτησε συγνώμη κι από τότε ήταν το καλύτερο παιδί.

Μπραβο! Ετσι ειναι οι παιδαγωγοι κι οχι απλα καθηγητες!!

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ

Εμένα πάντως το χειρότερο που έχει κάνει παιδί αντιδρώντας είναι να κατουρηθεί επάνω του κοιτώντας με στα μάτια λέγοντάς μου "εγώ κάνω ό,τι θέλω πάντα παλιοπ....να" (4 ετών)
παναγία μου!!!! ανατρίχιασα!!!! σόρρυ αλλά μετά το πρώτο σοκ , φαντάστηκα τη σκηνή κ με έπιασε νευρικό γέλιο!!  ;D  ;D   ;D  :-*  :-*

Θελω να σχολιασω αλλα.... δε βρισκω λογια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος euginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
μαλλον υπάρχουν και χειρότερα ,απο ο,τι βλέπω.Δεν το πιστεύω τελικά οτι τα σημερινά παιδια αξίζουν.Είναι κακομαθημένα και αχάριστα.Νφανταστείτε οτι τους ανάφερα οτι ήμουν ξαγρυπνη γιατι το παιδί μου ήταν άρρωστο  και αυτά τα κολόπαιδα μου φερθήκαν έτσι.

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Εμένα πάντως το χειρότερο που έχει κάνει παιδί αντιδρώντας είναι να κατουρηθεί επάνω του κοιτώντας με στα μάτια λέγοντάς μου "εγώ κάνω ό,τι θέλω πάντα παλιοπ....να" (4 ετών)

Εντάξει, άμα έχουν ξεφύγει και τα τετράχρονα έτσι τότε να περιμένω καμιά βομβιστική επίθεση από τα δωδεκαχρονά μου? Που ζούμε ρε παιδια?? Εμένα εκείνο που με πείραξε περισσότερο από τα δικά μου είναι πώς οταν είχαμε την απεργία 21/10 μου είπαν να απεργήσω για να χασουν μάθημα και για να μη χάσω κι εγώ το μισθό μου να βάλει ο καθένας από 5 ευρώ για να αποζημιωθώ!!! Παρόλο που θύμωσα απίστευτα, τους είπα πως τα επαγγελματικά μου δεν θα τα συζητήσω μαζί τους και ουτε φυσικά θα τους απολογηθώ. Μαζί τους τα της τάξης... Και τώρα που είχαμε εκλογες απλά τους ειπα πως δεν εχει μάθημα και ουτε τολμησαν να πουν κατι παραπανω.
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
μαλλον υπάρχουν και χειρότερα ,απο ο,τι βλέπω.Δεν το πιστεύω τελικά οτι τα σημερινά παιδια αξίζουν.Είναι κακομαθημένα και αχάριστα.Νφανταστείτε οτι τους ανάφερα οτι ήμουν ξαγρυπνη γιατι το παιδί μου ήταν άρρωστο  και αυτά τα κολόπαιδα μου φερθήκαν έτσι.

Είναι θέμα οικογένειας. Μη λες οτι δεν αξίζουν, είναι σκληρό. Παιδάκια είναι. Αν είχαν τη δική μας σκέψη και μπορούσαν να αντιληφθούν τη βαρύτητα ορισμένων που λένε και που κάνουν να είσαι σιγουρη πως δε θα το εκαναν. Μην απογοητευεσαι, έχουμε ακόμη μεγάλη πορεία προς...τη σύνταξη!!!Αν σκεφτεσαι ετσι θα ειναι μαρτυρικα τα χρονια που θα περασεις κι ειναι κριμα! Τα παιδια μυριζουν την απογοητευση, γι' αυτο σκέψου θετικά!!! ;)
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μπορει να ειναι βλακεια..!..αλλα..αν για να αποφυγεις να σε διακοπτουν σταματουσες μονη σου μετα απο κατι σημαντικο που ειπες και τους εδινες μισο λεπτο να γραψουν μια ερωτηση;στο τελος μπορειτε να τα διαβαζετε ολοι μαζι,και ανωνυμο θα ειναι ωστε να μην ντρεπονται ανδεν καταλαβαν κατι και τη στιγμη που θα ξεκινουσες τη διευκρινηση ολο και καποιο παιδι θα το καταλαβε για να το εξηγησει στους αλλους.ετσι και θα κανουν ανατροφοδσοτηση και θα περιμενουν πως και πως να διαβαστει η ερωτηση τους.πες το παιχνιδι δημοσιογραφιας!βεβαια δεν ξερω τι γινεται με τον χρονο και αν προλαβαινεις αλλα ισως να αξιζει να κανεις λιγοτερη παραδοση αλλα να το μαθουν γρηγορα κ ευκολα

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν το πιστεύω τελικά οτι τα σημερινά παιδια αξίζουν.Είναι κακομαθημένα και αχάριστα.

Τα παιδιά πάντα αξίζουν, ιδίως όταν βρίσκονται σε τόσο κακή κατάσταση, γιατί η συμπεριφορά τους κάτι λέει για την ψυχούλα τους. Απλά τα παιδιά δεν έχουν μάθει να έχουν όρια και να προσπαθούν και επίσης πιέζονται τόσο πολύ γνωστικά και αμελούνται τόσο πολύ συναισθηματικά, που κάπου πρέπει να ξεσπάσει όλο αυτό.

Kathyk, πολύ ωραία ιδέα. Γενικά πιστεύω ότι τέτοιου είδους περιστατικά μας χτυπάνε καμπανάκια για το επίπεδο της επικοινωνίας και της εμπιστοσύνης μέσα στην τάξη και καλό είναι να δουλεύουμε προς αυτή την κατεύθυνση για λίγο κι ας πιεστούμε με την ύλη μετά. Αν η ομάδα δέσει αποτελεσματικά, είναι σχεδόν βέβαιο ότι μετά θα μπορέσεις να επιταχύνεις τους ρυθμούς παράδοσης με πραγματική, όμως κατανόηση.
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159907
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 467
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.