*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 227589 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marbin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 11:46:51 πμ »
Ευχαριστώ pe06. Ελπίζω να είναι όπως τα λες. Αναγκαστικά θα το μάθω από πρώτο χέρι.
Αντε και καλή λευτεριά μας!! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:21:46 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 12:59:31 μμ »
δεν ξερω αν ετυχα σε καλή περιπτωση αλλα εγώ πηγα με το χαρτί του ιδιώτη στο νοσοκομείο και μου εφτιαξε αντιστοιχο με την υπογραφη του δημοσίου και όλα καλα!

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 12:05:02 πμ »
Καλημέρα σε όλους.
Ήθελα να ρωτυήσω κάτι ακόμα. Αν δεν έχεις γνωστό γιατρό σε νοσοκομείο, είναι τόσο απλό να πας μια ωραία πρωία στο γυναικολόγο ενός νοσοκομείου (δημόσιου εννοείται) και να του πεις ότι θέλεις άδεια? Και θα στη γράψει αμέσως?
Εμένα ο γυναικολόγος μου είναι στο ΙΚΑ (απ' όπου φυσικά δεν δέχονται χαρτι) και θεωρείται ιδιώτης. Το χαρτί που μου έδωσε ο γιατρός θα το πάει ο άντρας μου στην Α/θμια Υγειονομική επιτροπή αύριο που συνέρχεται (μόνο 2 φορές τη βδομάδα συνέρχεται η επιτροπή) και από κει θα πάρω την έγκριση. Όμως μου είπαν από κει ότι μπορούν να μου δώσουν μόνο όση άδεια δικαιούμαι λόγω της προϋπηρεσίας μου, δηλ 2 μήνες παρά κάτι. Εγώ θα χρειαστώ και λίγες μέρες επιπλέον μέχρι να αρχίσει η άδεια τοκετού. Τότε πρέπει να πάω σε δημ νοσοκομείο. Μπορώ να πάω σε έναν άγνωστο γυναικολόγο νοσοκομείου και να του τη ζητήσω? Θα μου τη δώσει?
Ευχαριστω.

γιατί δεν δέχονται το γιατρό του ικα ? αφού έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ ότι παίρνεις την άδεια κι από την επιτροπή του ικα που μένεις, όπου λογικά έχουν το χαρτί του γιατρού του ικα. έτσι δεν είναι ?

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 08:38:57 πμ »
Ναι αλλά ως μόνιμοι δεν έχουν ασφαλιστικό φορέα το ΙΚΑ, άρα δε μπορεί να γνωμοδοτήσει αυτός για την κατάστασή σου. Ή μάλλον μπορεί, αλλά θεωρείται ιδιώτης. Θα πρέπει να σε δει γιατρός δημοσίου νοσοκομείου ή η αντίστοιχη Υγειονομική επτροπή κάποιου νοσοκομείου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:21:46 »

Αποσυνδεδεμένος 1Vathmios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 02:49:50 μμ »
Παιδιά τα φώτα σας!!!

Η γυναίκα μου είναι 5 μηνών έγκυος και φέτος διορίσθηκε δασκάλα στις κυκλάδες. Αντιμετωπίζει μια όχι τόσο εύκολη εγκυμοσύνη με 2 μερικές αποκολλήσεις, πόνους και πρόσφατα αιμοραγίες.

Έστειλε λοιπόν στο αρμόδιο γραφείο τη βεβαίωση απο το δημόσιο νοσοκομείο για επαπειλούμενη εγκυμοσύνη (με σφραγίδες και υπογραφές δ/ντή και γυναικολόγου), μαζί με την αίτηση άδειας επαπειλούμενης. Αφού τα παρέλαβαν της είπαν οτι βάσει της προυπηρεσίας της (1 χρόνο αναπληρώτρια) καλύτερα είναι να της γράψουν "κανονική άδεια εγκυμοσύνης", και δεν της έδωσαν παραπάνω εξηγήσεις.

Εμείς ξέραμε οτι "κανονική άδεια" αφορά τις περιόδους κύησης (2μηνη που δίνεται στον 7ο), λοχείας (3μηνη που δίνεται μετά τον τοκετό) και ανατροφής (9μηνη που δίνεται μετά της λοχείας εφ'όσον επιθυμείς). Αυτή η άδεια λοιπόν που της γράφουνε τώρα περί τίνος πρόκειται? Και γιατί δεν λέγεται άδεια επαπειλούμενης? Όντως ισχύει αυτό με την προυπηρεσία?

Παιδιά τα φώτα σας!!! Που να απευθυνθούμε?




Αποσυνδεδεμένος bourdouvitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 03:17:22 μμ »
Επαπειλούμενη άδεια παίρνουν και οι αναπληρώτριες. Δεν υπάρχει θέμα προυπηρεσίας. Κάποιο λάθος έχει γίνει. Να ρωτήσετε και σε άλλη διεύθυνση ή κατευθείαν στο Υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος zelia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 06:04:26 μμ »
καλησπέρα!ήθελα να ρωτήσω εκ μέρους μιας φίλης αν η άδεια επαπειλούμενης κύησης από δημόσιο νοσοκομείο χαρακτηρίζεται κάπως συγκεκριμένα στην ιατρική γνωμάτευση,ή απλώς ως αναρρωτική άδεια για συγκεκριμένους βέβαια λόγους που προαναφέρονται;στην αίτηση που θα επισυνάψει ,θα γράψει ότι ζητά άδεια κύησης,έχει εξαντλήσει την αναρρωτική που δικαιούταν,αλλά έτσι ακριβώς πρέπει να αναφέρεται κ στην ιατρική γνωμάτευση ή δεν έχει σημασία;οι δικές σας άδειες τί έγραφαν ως προς αυτο;ευχαριστώ!
Η γενίκευση είναι η αρχή του ρατσισμού

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 06:58:38 μμ »
   
εγω γραφω στην αιτηση αδεια επαπειλούμενης κυησης. Στο νοσοκ  ξερουν τι να γραψουν μην ανησυχεις.σρ ποιο θα παει;

Αποσυνδεδεμένος zelia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 07:16:04 μμ »
σέυχαριστω για την απάντηση kathyk!τί εννοείς΄σρ ποιο θα πάει΄; δεν κατάλαβα :-[
Η γενίκευση είναι η αρχή του ρατσισμού

Αποσυνδεδεμένος zelia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 07:29:21 μμ »
επίσης μου είπε πως από το νοσοκομείο της έγραψαν ως συμπέρασμα ότι χρήζει αναρρωτικής άδειας 30 ημερών.υπάρχει περίπτωση να μη το δεχτεί η δευτεροβάθμια όπου ανήκει ως άδεια επαπειλούμενης;βέβαια όλες οι σφραγίδες είναι όπως τις ζήτησαν!πληρέστατες!
Η γενίκευση είναι η αρχή του ρατσισμού

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 10:21:12 μμ »
σέυχαριστω για την απάντηση kathyk!τί εννοείς΄σρ ποιο θα πάει΄; δεν κατάλαβα :-[

Εννοω σε ποιο νοσοκομειο. Αν είναι αθηνα να σου πω που πηγα εγ. Το γραφειο θα το δεχτει χωρις καμια αντιρρηση. Εμενα ηταν τυπικη διαδικασια

Αποσυνδεδεμένος bella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 04:30:31 μμ »
Καλησπέρα! ξερω οτι το θεμα με τις αδειες για επαπειλουμενη κυηση το εχουμε συζητησει ξανα, αλλα εχω καποιες αποριες.... (ritalamp περιμενω βοηθεια!!!). Για να καταλαβω, μαζι με το χαρττι απο ιδιωτη γιατρο πρεπει να χορηγησω χαρτι απο διευθυντη δημοσιου νοσοκομειου σωστα; ομως στο forum διαβασα οτι μπορει να παρω βεβαιωση απο την πρωτοβαθμια υγειονομικη επιτροπη της περιοχης μου. Ισχυει κατι τετοιο; το δημοσιο νοσοκομειο ξερω οτι δε σου χορηγει τοσο ευκολα αδεια και μαλιστα δεν μπορει να σου δωσει γιασ πανω απο 15 μερες ενω η Αβαθμια υγειονομικη χορηγει για 1 μηνα. αν ξερει καποιος ας μου πει. ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος bella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 04:38:33 μμ »
επισης διαβασα πως αν η επαπειλουμενη βεβαιωνεται μονο απο θεραποντα ιατρο, περικοπτεται απο την υπαλληλο το κινητρο αποδοσης (περιπου 5 ευρω την ημερα). αυτο φανταζομαι πως θα συμβαινει γαι τους μηνες που εχεις επαπειλουμενη και οχι για τους μηνες που δικαιουσαι κανονικη αδεια κυησεως, δηλαδη δυο μηνες πριν τον τοκετο.... δεκτη καθε ενημερωση! σας ευχαριστω πολυ, και συγνωμη που επαναφερω το ιδιο θεμα, αλλα ειμαι ασχετη!

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 29, 2008, 02:14:32 μμ »
λοιπον,καταρχην το νοσοκομειο δινει αδεια για 1 μηνα. σε μενα ετσι δινει.το επιδομα κοβεται μονο αν ειναι απο ιδιωτη το χαρτι και για την περιοδο της επαπειλουμενης μονο απ οτι ξερω.δεν χρειαζεται και χαρτι απο ιδιωτη και χαρτι απο νοσοκομειο. εγω παω στην πρωτοβαθμια μονο απο το νοσοκομειο και απλα το δινω. δεν μου δημιουργησαν κανενα προβλημα μεχρι τωρα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 549
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.