*

Αποστολέας Θέμα: Λατινικά Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 645485 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1358 στις: Μάρτιος 20, 2016, 02:31:09 μμ »
Καλησπέρα! Γιατί; Σε δύο βοηθήματα που κοίταξα το έχουν ως inertiter. Είναι εξαίρεση;

Τα σε -ans (antis), ens (entis) και -ers (-ertis) σχηματίζουν, αν και τριτόκλιτα, κατ' εξαίρεση επίρρημα θετικού βαθμού σε -er (και όχι σε -iter) βλ. libens - libenter. Αυτό νομίζω υπάρχει και στο ψηφιακό βοήθημα. Τώρα, αυτό διδάσκω και δεν το έχω ψάξει παραπάνω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:20:47 »

Συνδεδεμένος Sali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1839
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1359 στις: Μάρτιος 20, 2016, 06:23:15 μμ »
Τα σε -ans (antis), ens (entis) και -ers (-ertis) σχηματίζουν, αν και τριτόκλιτα, κατ' εξαίρεση επίρρημα θετικού βαθμού σε -er (και όχι σε -iter) βλ. libens - libenter. Αυτό νομίζω υπάρχει και στο ψηφιακό βοήθημα. Τώρα, αυτό διδάσκω και δεν το έχω ψάξει παραπάνω...

Πολύ σωστή η θεωρία. Απλώς δεν υπάρχει επίρρημα παραγόμενο από το iners σε καμία περίοδο της λατινικής λογοτεχνίας. Αλλά με βάση τους κανόνες της Γραμματικής θα σχηματιστεί, ως θεωρητική κατασκευή, έτσι όπως αναφέρθηκε: inert-er.

Οι δύο ελληνικές Γραμματικές που έχω υπόψη μου (του Σκάσση και του Τζερεφού) αναφέρουν ένα επίθετο μ' αυτή την κατάληξη, το sol(l)ers, -rtis (= πολυμήχανος, επινοητικός, ευφυής), το οποίο έχει όντως επίρρημα: sol(l)ert-er.
Ο Έξυπνος χαίρεται με τις αμφισβητήσεις του, ο Βλάκας με τις βεβαιότητές του

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1360 στις: Μάρτιος 20, 2016, 09:19:41 μμ »
Πολύ σωστή η θεωρία. Απλώς δεν υπάρχει επίρρημα παραγόμενο από το iners σε καμία περίοδο της λατινικής λογοτεχνίας. Αλλά με βάση τους κανόνες της Γραμματικής θα σχηματιστεί, ως θεωρητική κατασκευή, έτσι όπως αναφέρθηκε: inert-er.

Οι δύο ελληνικές Γραμματικές που έχω υπόψη μου (του Σκάσση και του Τζερεφού) αναφέρουν ένα επίθετο μ' αυτή την κατάληξη, το sol(l)ers, -rtis (= πολυμήχανος, επινοητικός, ευφυής), το οποίο έχει όντως επίρρημα: sol(l)ert-er.

Εννοείται, έτσι είναι, δεν ξέρω κόλλησα και άνοιξα το βοήθημα και τελικά το είχε λάθος!!

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1361 στις: Μάρτιος 20, 2016, 11:31:40 μμ »
Μargr μπορείς να βλέπεις στο study4exams και στον Μπαχαράκη. Δεν έχει πολλά λάθη σαν βοήθημα. :)Διαφορετικά στα λεξικά που σου πρότειναν ήδη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:20:47 »

Αποσυνδεδεμένος marikaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χάος
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1362 στις: Μάρτιος 21, 2016, 09:34:29 μμ »
Καλησπέρα στο κείμενο 14 υπάρχει η πρόταση Tum terror Cassium concussit et e somno eum excitavit:μπορείτε να μου πείτε γιατί γίνεται η πρώτη κύρια σε μετοχή συνημμένη στο αντικείμενο eum εφόσον το ρήμα της είναι σε ενεργητική φωνή και θα γίνει μετατροπή σε ενεργητική;;Σε όλα τα κείμενα μετατρέπονται σε νόθες αφαιρετικές απόλυτε οι προτάσεις με ρήματα παρακειμένου και υπερσυντελίκου ενεργητικής φωνής.

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1363 στις: Μάρτιος 21, 2016, 10:24:52 μμ »
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει ολες τις πιθανες συντακτικες μετατροπές που μπορούν να τεθούν στις εξετάσεις;

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1364 στις: Μάρτιος 22, 2016, 12:19:11 πμ »
Καλησπέρα στο κείμενο 14 υπάρχει η πρόταση Tum terror Cassium concussit et e somno eum excitavit:μπορείτε να μου πείτε γιατί γίνεται η πρώτη κύρια σε μετοχή συνημμένη στο αντικείμενο eum εφόσον το ρήμα της είναι σε ενεργητική φωνή και θα γίνει μετατροπή σε ενεργητική;;Σε όλα τα κείμενα μετατρέπονται σε νόθες αφαιρετικές απόλυτε οι προτάσεις με ρήματα παρακειμένου και υπερσυντελίκου ενεργητικής φωνής.
Μετά τη μετατροπή της πρότασης σε παθητική σύνταξη το Cassium θα γίνει Cassius, δηλαδή υποκείμενο.
Οπότε το υποκείμενο του ρήματος που θα μετατραπεί σε μετοχή υπάρχει στην αλλή πρόταση στη μορφη eum. Γι'αυτό πρέπει να γίνει συνημμένη στο eum.
Η απόφαση για το αν η μετοχή θα γίνει απόλυτη ή συνημμένη προκύπτει από τη σύνταξη κι όχι από το χρόνο του ρήματος.

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1365 στις: Μάρτιος 22, 2016, 12:39:44 πμ »
Καλησπέρα (και πάλι!)
Μπορείτε να με βοηθήσετε με τη σύμπτυξη της πρότασης;
   Postquam XIV annos in Italia complevit  ;
Άλλοι την κάνουν συνημμένη στο Hannibalem και άλλοι νόθη με υποκείμενο το annis.... (ενώ είναι αιτιατικητου χρόνου...)

Επίσης, στο κείμενο 3 το forma τι είναι συντακτικώς; Το έχω βρει ως αφαιρετική του εσωτερικού, του εξωτερικού αναγκαστικού αιτίου, σκέτο της αιτίας... και στο ψηφιακό το έχει ως αφαιρετική της αιτίας στο superba (ως ετερόπτωτος ονοματικός προσδιορισμός). Ειδικά στο τελευταίο, γιατί να αναφέρεται στο superba και όχι στο ρήμα;

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος marikaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χάος
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1366 στις: Μάρτιος 22, 2016, 12:41:20 πμ »
Σ

Αποσυνδεδεμένος marikaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χάος
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1367 στις: Μάρτιος 22, 2016, 12:43:13 πμ »
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Στα κείμενα της γ΄δεν έχω βρει κάποιο αντίστοιχο φαινόμενο.Υπάρχουν και άλλες προτάσεις με αντίστοιχο περιεχόμενο;

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1368 στις: Μάρτιος 22, 2016, 01:50:30 πμ »
Καλησπέρα (και πάλι!)
Μπορείτε να με βοηθήσετε με τη σύμπτυξη της πρότασης;
   Postquam XIV annos in Italia complevit  ;
Άλλοι την κάνουν συνημμένη στο Hannibalem και άλλοι νόθη με υποκείμενο το annis.... (ενώ είναι αιτιατικητου χρόνου...)

Επίσης, στο κείμενο 3 το forma τι είναι συντακτικώς; Το έχω βρει ως αφαιρετική του εσωτερικού, του εξωτερικού αναγκαστικού αιτίου, σκέτο της αιτίας... και στο ψηφιακό το έχει ως αφαιρετική της αιτίας στο superba (ως ετερόπτωτος ονοματικός προσδιορισμός). Ειδικά στο τελευταίο, γιατί να αναφέρεται στο superba και όχι στο ρήμα;

Ευχαριστω εκ των προτέρων.
Α.Το ορθό ειναι:xiv annis in Italia completis Carthaginienses eum in Africam revocaverunt.
Β.Γιατί το επίθετο superba δέχεται αφαιρετική της αιτίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2016, 01:52:50 πμ από Ιωάννα2016 »

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1369 στις: Μάρτιος 22, 2016, 10:37:36 πμ »
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος korina76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If you're gonna dream, dream high
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1370 στις: Μάρτιος 24, 2016, 12:09:32 πμ »
Καλησπέρα σε όλους,
 θα ήθελα την άποψή σας για την σύνταξη της πρότασης από το κείμενο 43 "...libera in libera patria mortua essem". Μέχρι τώρα θεωρούσα ως το ρήμα το mortua essem και το libera επιρρηματικό κατηγορούμενο του τρόπου. Αυτό ήξερα ως μαθήτρια κι αυτό έγραφαν τα περισσότερα συντακτικά. Φέτος όμως μια συνάδελφος σε σχολείο της περιοχής (εγώ δουλεύω σε φροντιστήριο), είπε στα παιδιά ότι η παραπάνω σύνταξη είναι λανθασμένη και δεν γίνεται δεκτή. Αντ' αυτής προτείνει ρήμα=essem,libera =κατηγορούμενο, mortua=επιρρηματικό κατηγορούμενο του χρόνου. Ψάχνοντας το ψηφιακό είδα ότι υιοθετεί αυτή τη σύνταξη. Η πρώτη δηλαδή είναι λανθασμένη;Επίσης σε κάποιο συντακτικό των εκδόσεων σαββάλα το mortua περιγράφεται ως χρονική μετοχή.
Ποια είναι η γνώμη σας;

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1371 στις: Μάρτιος 24, 2016, 06:47:32 πμ »
Το mortua ως χρονική μετοχή δεν είναι ορθό.Η σύνταξη από το study4exams ευσταθεί,δηλαδή essem ρήμα,libera κατηγορούμενο και mortua επιρρηματικό κατηγορούμενο του χρόνου.Επίσης θα μπορούσε να έχουμε το mortua essem ρήμα και το libera επιρρηματικό κατηγορούμενο του τρόπου στο ρήμα.Αυτό το είχα μάθει ως μαθήτρια και ισχύει.Καλή σου μέρα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159800
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 424

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.