*

Αποστολέας Θέμα: Συνοδός σε σχολική εκδρομή  (Αναγνώστηκε 35690 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 18, 2022, 03:56:08 μμ »
Δεν νομίζω να διαφωνεί κάνεις σοβαρός άνθρωπος σε αυτά που λες Έσπερος και English, με τον τρόπο που τα θέσατε. 


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:43:35 »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 19, 2022, 12:49:20 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2023, 08:45:09 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Sifounas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 19, 2022, 04:09:22 μμ »
Επειδή διάβασα ότι σε περίπτωση εκδρομής μαθητών στο εξωτερικό πρέπει να ενημερωθεί (αφού εγκριθεί η μετακίνηση) και το τμήμα Ε1 του υπουργείου εξωτερικών και η αντίστοιχη πρεσβεία της Ελλάδος στο εξωτερικό , το είπα στο διευθυντή μου και αυτός μου είπε ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.Εσείς γνωρίζετε κάτι συνάδελφοι σχετικά με αυτό;

Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2022, 04:20:04 μμ από Sifounas »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 19, 2022, 06:42:09 μμ »
Επειδή διάβασα ότι σε περίπτωση εκδρομής μαθητών στο εξωτερικό πρέπει να ενημερωθεί (αφού εγκριθεί η μετακίνηση) και το τμήμα Ε1 του υπουργείου εξωτερικών και η αντίστοιχη πρεσβεία της Ελλάδος στο εξωτερικό , το είπα στο διευθυντή μου και αυτός μου είπε ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.Εσείς γνωρίζετε κάτι συνάδελφοι σχετικά με αυτό;

Ευχαριστώ

Αν δεις μερικές αποφάσεις διεθυνσεων εκπαίδευσης σχετικές στη διαύγεια, κοινοποιούν αυτές στο εξωτερικών την απόφαση της δπε/δδε (ο διευθυντής του σχολείου δε νομίζω ότι κάνει κάτι, έπρεπε να το είχε δει πάντως στα χαρτιά της διεύθυνσης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:43:35 »

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 19, 2022, 07:13:49 μμ »
Επειδή διάβασα ότι σε περίπτωση εκδρομής μαθητών στο εξωτερικό πρέπει να ενημερωθεί (αφού εγκριθεί η μετακίνηση) και το τμήμα Ε1 του υπουργείου εξωτερικών και η αντίστοιχη πρεσβεία της Ελλάδος στο εξωτερικό , το είπα στο διευθυντή μου και αυτός μου είπε ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.Εσείς γνωρίζετε κάτι συνάδελφοι σχετικά με αυτό;

Ευχαριστώ

Είναι ο νόμος για τις εκδρομές, 2888/2020

Άρθρο 6, Β, παράγραφος 5
 
5. Σε περίπτωση εκπαιδευτικής μετακίνησης στο εξωτερικό, ο/η Διευθυντής/ντρια του σχολείου ενημερώνει εγκαίρως την Πρεσβεία ή το πλησιέστερο Προξενείο της Ελλάδας στη χώρα μετάβασης με κοινοποίηση της σχετικής απόφασης μετακίνησης στη Διεύθυνση Ε1 του Υπουργείου Εξωτερικών (στην ηλεκτρονική διεύθυνση e01@mfa.gr ή στο φαξ 210 - 3682 277).
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 19, 2022, 11:01:14 μμ »
Σας ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων για το σεντόνι που θα ακολουθήσει αλλά, με το θέμα αυτό, έχω προβληματιστεί αρκετά από πέρυσι.

Καταρχάς, συμφωνώ απόλυτα με English και Έσπερο στα όσα έγραψαν. Προσυπογράφω το ευεργετικό τέτοιων εκδρομών, τις υπερασπίζομαι και δηλώνω πάντα πρόθυμος. Αισθάνομαι πως θα ήμουν υποκριτής (ή στα πρόθυρα άνοιας) αν δε θυμόμουν όταν ήμουν εγώ στην τρίτη λυκείου, το πόσο περιμέναμε αυτήν την πενθήμερη στην Κέρκυρα, η οποία δεν είχε κανέναν εμφανή εκπαιδευτικό / πολιτιστικό χαρακτήρα που να θυμάμαι (εκτός αν πρέπει να εντάξω την επίσκεψη στο εργαστήριο παρασκευής λικέρ από κουμ-κουάτ και τα αναμενόμενα λαμπρά αποτελέσματα του να επιτρέπεις ελεύθερη δοκιμή όλων των ειδών/γεύσεων λικέρ, από 17χρονα...  Ή την έξοδο σε κάποιο club/disco -ευτυχώς όχι σκυλάδικο- για "δοκιμή" των... εκρηκτικών ποτών τους ;D ) αλλά, όταν επιστρέψαμε, είδα και ένοιωσα να έρχομαι πολύ πιο κοντά με συμμαθητές και συμμαθήτριές μου - ακόμα και με άτομα που δεν είχα ξαναμιλήσει ή είχα μια άλλη εντύπωση. Στην ανάμνησή μου, το σχολείο έμοιαζε πολύ πιο οικείο και ελπίζω, να μην είμαι ο μόνος με αντίστοιχες αναμνήσεις.

Θυμάμαι επίσης και την αγωνία να βρεθούν συνοδοί. Συνοδοί οι οποίοι, ακόμα και να μην τους είχαμε ποτέ καθηγητές/-τριες, θυμάμαι πως... ας πούμε, κερδίζανε τη συμπάθειά μας.

Τώρα, βέβαια, όλα αυτά τα θυμάμαι από μία (μακρινή; αλλιώτικη;) εποχή, κάπου στα τέλη των 90s. Θυμάμαι καθαρά όμως να τα σκέφτομαι ακριβώς έτσι από τότε.

30 χρόνια μετά, η μόνη σχολική εκδρομή που έχω συνοδεύσει, ήταν πέρυσι, μία ημερήσια για Α' και Β' λυκείου στο Ναύπλιο. Πρώτη στάση Μυκήνες και μετά, τέλος... εκπαιδευτικού κομματιού: άφιξη στο Ναύπλιο για φαΐ, βόλτα και καφέ και ραντεβού με τα παιδιά σε συγκεκριμένο σημείο μετά από 2-3 ώρες. Όλα κύλησαν πρίμα και ελπίζω η περιγραφή μου αυτή να μην προκαλέσει αφορισμούς (ο αντίλογος, βέβαια, ευπρόσδεκτος στο επίπεδο του παραγωγικού).

Και η Γ' λυκείου; Που είναι η Γ'; οέο;

Α! Ναι! Η Γ' λυκείου και η απαρχή των προβληματισμών μου. Ας προσπαθήσω να τους βάλω σε κατηγορίες:

Συνοδοί καθηγητές
Με τεράστια προσπάθεια, παρακάλια και παζάρια, καταφέραμε στο σύλλογο (Αθήνας) να μαζέψουμε 5 άτομα. Οι 4 (οι τρεις εξ αρχής πρόθυμοι) αναπληρωτές και η μία μόνιμη (και αυτή με βαριά καρδιά καθώς, ούσα τέτοια, θα ήταν αρχηγός). Υπήρξαν και άλλοι 2, με την προϋπόθεση, η εκδρομή να γίνει στο εξωτερικό (ενδεχόμενο αρεστό και στους 5 που είχαμε βρεθεί).

Σε αυτήν την κατηγορία μπαίνει ο προβληματισμός "προθυμία". Προσπαθώ να δείξω ενσυναίσθηση και να σκεφτώ πως κάποιοι εξ αυτών, έχουν σοβαρές υποχρεώσεις που δεν τους επιτρέπουν το χρόνο (οικογενειακές, ιατρικές κ.α.). Καταλαβαίνω επίσης πως όταν συνοδεύεις ανήλικα, έχεις μεγάλη ευθύνη να φροντίζεις να είναι ασφαλή και να συμπεριφέρονται κόσμια (αυτό βέβαια, δεν είναι μόνο ελαφρυντικό καθώς, πολύ πιο καλά γνωρίζει και αναγνωρίζει τα παιδιά κάποιος παλιός στο σχολείο που τα έχει και αρκετές ώρες εβδομαδιαίως παρά ένας νομάς που μπαίνει από 2 ώρες σε 11 διαφορετικά τμήματα σε 2-3 σχολεία). Παρ' όλα αυτά, είναι κάτι που πρέπει να το πω:

Ο σύλλογος είχε πάνω από 30 άτομα και είναι εντυπωσιακό να βλέπεις 20 ζευγάρια μάτια να... κάνουν τον κινέζο! (Με διάφορα στυλ: Σκέφτομαι κάτι άλλο πολύ σοβαρό και δεν κοιτάω. Τί είναι αυτό στο ταβάνι; Ποιος μου έστειλε μήνυμα; Τί γίνεται παιδιά; Δεν είναι μέσα στις υποχρεώσεις μου! Εγώ είμαι παλιός, ας πάει κάποιος νέος! και τα συναφή  ::) )

Μαθητές
Στην πρώτη μας επαφή, ζητούν να πάμε 5ήμερη, το αργότερο μέχρι τα μέσα Νοέμβρη!

Το πρώτο σοκ / κρίση ηλικίας! Δεν ξέρω από που να το πιάσω! Χρονικά, είχα μείνει με την εντύπωση πως οι πολυήμερες εκδρομές, γινόντουσαν -συνήθως- τέλη χειμώνα/αρχές άνοιξης, κάπου μεταξύ Μάρτη-Μάη. Σε κάποιες περιπτώσεις. είχα ακούσει και για τέλη Δεκέμβρη - Γενάρη, σε προορισμό τύπου Αράχωβα. Αλλά αυτό πες το τρως. Το τελεσίγραφο;;;!!! Από πού κ' ως πού;

Εκ των υστέρων, σε διάλογο με κάποιους εξ αυτών, αποκαλύφθηκε πως βιαζόντουσαν να τους πάμε εκδρομή γιατί φοβόντουσαν μη δοθεί απαγορευτικό εκδρομών λόγω κορωνοϊού. Τους είπαμε πως ένας εκ των 5 συνοδών δεν μπορούσε (για σοβαρούς, προσωπικούς λόγους) πριν τα μέσα Γενάρη. Τους είπαμε όμως πως, αν θελήσουν εξωτερικό, ίσως να μπορέσουμε και νωρίτερα (λόγω των δύο έξτρα συνοδών που θα μπορούσαμε να έχουμε σε αυτήν την περίπτωση.

Το δεύτερο σοκ! Το αρνήθηκαν κατηγορηματικά γιατί "Θα χάσουμε το ελληνικό πρόγραμμα!" και άρχισε να με πιάνει το αναφυλακτικό σοκ στις επερχόμενες συμπληγάδες (Σκυλάδικο ή Trap) αλλά, πάνω απ' όλα, μια τρομερή θλίψη στην επιλογή να προσπεράσουν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με εικόνες, πρόσωπα και κουλτούρα που, κάποιοι εξ αυτών, μπορεί να μην έχουν άλλη ευκαιρία στη ζωή τους.

Το τελευταίο ευτράπελο; Μετά τον Μάρτη, είχαμε κανονίσει την μονοήμερη στο Ναύπλιο για την Α' και τη Β' και ρωτήσαμε την Γ' αν θέλει να κανονίσουμε να ακολουθήσουν ή αν θέλουν να κανονιστεί 3ήμερη. Εκεί αρνήθηκαν να πάνε, οι μισοί γιατί ήθελαν να μη χάσουν τα φροντιστήρια, τα οποία τους είχαν ετοιμάσει εντατικό πρόγραμμα προετοιμασίας για Απρίλιο-Μάιο. ... Εκτός αν τους πηγαίναμε 5ήμερη πριν το Πάσχα στα Γιάννενα...

Ε! Κάπου εκεί, εξανεμίστηκε κάθε πνοή προθυμίας και από εμάς.

Κάποια στιγμή αργότερα, ανακαλύφθηκε μία σελίδα του συλλόγου γονέων στο facebook όπου, σε μία κλειστή ομάδα, από τον Οκτώβρη, κάποιοι εκ των γονέων/κηδεμόνων πρότειναν τα ίδια μέρη και χρονοδιαγράμματα που μας έλεγαν τα παιδιά και συμβούλευαν τα παιδιά και άλλους γονείς να μη μας εμπιστεύονται γιατί τους δουλεύουμε, δε θέλουμε να τα πάμε εκδρομή και να προσέχουν γιατί κινδυνεύουν τα χρήματά τους!

Και κάπου εδώ, αν τα καταφέρνετε και διαβάζετε ακόμα, ολοκληρώνω την αφήγησή μου. Σας ζητώ και πάλι συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά είχα και εγώ... ανάγκη εκτόνωσης!

Αν τα γραφόμενά μου σας ακουμπάνε κάπου, θα ήθελα πολύ να ακούσω και τις δικές σας εντυπώσεις, εμπειρίες και σκέψεις. Πείτε μου όμως σας παρακαλώ:

- Αυτό που έζησα, είναι πλέον η νόρμα και δεν το 'χω πάρει χαμπάρι;

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2022, 11:10:16 μμ από Debaser »
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 19, 2022, 11:42:50 μμ »
Για τις πολυήμερες λέω, και αυτές που δεν εντασσονται σαφώς σε συγκεκριμένη εκπαιδευτική δραστηγριότητα για ορισμένο αριθμό μαθητών που έχουν δουουλέψει για κάτι (πχ επίσκεψη σε ΚΠΕ). Αυτες είναι το θέμα μου. Ακόμα κι η μονοήμερη, χρησιμη είναι αρκεί να μην πιέζεται κάποιος από το σχολείο. Κατα τ' άλλα δεν έχω θέμα και με περιπατο σκέτο περίπατο για χαβαλέ. Κι αυτό ανάγκη το έχουν. Και τα παιδιά που πάνε στο ΚΠΕ και θελουν το βράδυ να χαζολογήσουν στα δωμάτια, κι αυτό σοτ πρόγραμμα είναι και πάντα το επέτρεπα κι ας ήμουν μετά με τρεις ώρες ύπνο να σκαρφαλωνω στα κατσάβραχα για την επίσκεψη πεδίου. Δεν με νοιάζουν αυτά. Αλλά το να πας δήθεν στην Κρήτη και να κοιμούνται στο λεωφορείο επειδή ξενύχτησαν σε κάθε παρακμιακό επαρχιακό σκυλάδικο και να ξυπνάνε μετά βίας για να βγει μια ομαδκή φωτό στην Κνωσό έτσι για τα προσχήματα, δεν το καταλαβαίνω. Και να έχεις και το άγχος αν θα γυρίσουν αρτιμελή, αν θα αποφασίσουν να διαιωνίσουν το είδος, να πιουν όλο το Βόσπορο κλπ. Συν τους χορούς για συγκέντρωση χρημάτων και τα σχετικά. Πολύ μ ενοχλεί που έγιναν μόδα και στα γυμνάσια αυτά, στο σχολείο μου τουλάχιστον είναι μικρογραφία πενθήμερης, απλώς ο διευθυντής που το οργανώνει είναι πολυ προσεκτικός στο να τηρηθούν τα προσχήματα και τα έχει όλη μέρα στο τρέξιμο.

Τα γυμνάσια από επαρχία συνήθως πηγαίνουν στην Αθήνα τριήμερη για τη Βουλή των Εφήβων και το συνδυάζουν με Ναύπλιο ή Αράχωβα για βόλτα. Αν βρίσκονται πρόθυμοι συνοδοί, αποφασισμένοι για όλα και με γερό στομάχι, γιατί να μην πάνε;

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 20, 2022, 09:14:59 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2023, 08:33:15 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 20, 2022, 03:24:02 μμ »
Τα γυμνάσια από επαρχία συνήθως πηγαίνουν στην Αθήνα τριήμερη για τη Βουλή των Εφήβων και το συνδυάζουν με Ναύπλιο ή Αράχωβα για βόλτα. Αν βρίσκονται πρόθυμοι συνοδοί, αποφασισμένοι για όλα και με γερό στομάχι, γιατί να μην πάνε;

Γιατί άπαξ και πάει μια φορά ένα σχολείο, είναι δεδομένο ότι θα θεωρείται αυτονόητο. Οι καθηγητές όμως δεν είναι αυτονόητο ότι θα το επιθυμούν. Στο λύκειο ας πούμε ότι το δέχεσαι, κανεις πέτρα την καρδιά σου κ ξέρεις ότι δεν θα το αποφύγεις, είναι και «μακραίωνο» έθιμο, ας πούμε λογικό να υπάρχει μια πίεση. Κακώς όμως μεταφέρθηκε αυτή η πίεση και στο γυννασιο. Στο σχολείο μου γίνεται χαμός κάθε χρόνο για το θέμα, γιατί εν τελει κάποιος υποχωρεί «για να μην χάσουν την εκδρομή». Ε όχι, Δεν είναι κάποιο πάγιο δικαίωμα για να έχουμε τύψεις. Μια μπιζνα είναι κι αυτό, είναι ντροπή τα σχολεία να τη συντηρούν. Όποιος θέλει εκδρομή ας πάει με προφραμμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 20, 2022, 05:25:12 μμ »
Τα παιδιά του γυμνασίου δεν έχουν λιγότερα  δικαιώματα από του Λυκείου. Αν όλοι συμφωνούν στον Σύλλογο και βρεθούν συνοδοί, ας πάει και το γυμνάσιο. Από την άλλη, ναι, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να συνοδέψουμε.  Και αν δε θέλουμε, ας μην υποχωρούμε. Δεν το χρωστάμε σε κανέναν.
Δεν είναι εύκολο να πηγαίνουν όλοι με προγράμματα στα επαρχιακά σχολεία, καθώς τα ΚΠΕ που τα οργανώνουν, συνήθως βρίσκονται πολύ μακριά και είναι άβολα στη μετακίνηση. Οπότε, καλή και η Βουλή.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 20, 2022, 05:43:24 μμ »
Γιατί όμως η εκδρομή με διανυκτέρευση να θεωρείται δικαίωμα;

Ας κάνει το σχολείο ημερήσιες επισκέψεις σε μερη ενδιαφέροντα. Οπουδήποτε κι αν είσαι μπορείς να βρεις ωραία μερη για εκδρομές, εκτός από τα παρα πολύ μικρά νησιά.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 20, 2022, 05:58:07 μμ »
Για να δουν κάτι άλλο, έξω από τον τόπο τους και να πάνε όλοι μαζί πριν χωριστούν στο λύκειο.
Συνήθως μονοήμερες πάνε η Α΄και η Β΄. Πολυήμερη πάει η Γ΄. Τουλάχιστον αυτό γίνεται στα σχολεία που γνωρίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2022, 06:03:13 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 20, 2022, 07:29:29 μμ »
Για να δουν κάτι άλλο, έξω από τον τόπο τους και να πάνε όλοι μαζί πριν χωριστούν στο λύκειο.
Συνήθως μονοήμερες πάνε η Α΄και η Β΄. Πολυήμερη πάει η Γ΄. Τουλάχιστον αυτό γίνεται στα σχολεία που γνωρίζω.

Ναι για την πολυήμερη της γ μιλώ. Το θεωρώ περιττό. Είναι πολύ ψυχοφθόρο να σε κυνηγάνε οι μαθητες από την πρώτη εβδομάδα να ρωτούν αν θα τους πας εκδρομή, να σε ρωτάει ο διευθυντής γιατί δεν παίρνεις μαζί το τρίχρονο παιδί σου, και να θεοποιείται ο κάθε τυχάρπαστος μαθητοπατερας τους συνοδεύει. Γιατί μόλις μπήκε το μικρόβιο της εκδρομής, θεωρήθηκε αυτονόητο ότι πρέπει να γίνει. Δεν είναι απλα τα πράγματα, μια δυο φορές που την καταψηφίσαμε ελλείψει συνοδών, βρέθηκαν σφουγγοκωλαριοι πρόθυμοι να πάνε για να φανούν αρεστοί στον διευθυντή. Να μην πω και το πώς έχει στα ωπα ωπα ο διευθυντής τους πιθανούς συνοδούς, και τους κανακεύει εις βάρος των υπολοίπων. Δεν είναι λογικά πράγματα αυτά, και τα παιδιά δεν θέλουν να πάνε εκδρομή για να δουν μερη. Μην κοροϊδευομαστε. Τέτοιες δραστηριότητες δεν έχουν καμία θέση στα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 20, 2022, 07:49:09 μμ »
Αν δεν θες να πας,  το κόβεις εξ αρχής και δεν σε ενδιαφέρει τι κάνουν οι υπόλοιποι. Την πρώτη χρονιά που είχα έρθει στο σχολείο, μου είχαν ζητήσει και εμένα να συνοδέψω στην τριήμερη, αλλά είχα αρνηθεί.
 Όπου  συμβαίνουν όλα όσα περιγράφεις, είναι θέμα ανεπαρκούς και μεροληπτικού  διευθυντή.
Όπως έγραψα και  πριν δεν πάνε μόνο για τουρισμό, αλλά και για να είναι μαζί με την παρέα τους, πριν χαθούν στο λύκειο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 495
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.